Wonder Woman 1984 Mercek Altında

Diğer incemelerim kadar çok yoğun bir inceleme yapmayacağım zira, film direkt berbat. DCEU‘nun adam olmaya niyeti yok. DCEU’yu ayakları üzerine dikip, iflastan kurtaran film olarak bilinen ilk Wonder Woman filminin üzerine bu devam filmiyle gelmek nedir yav ? Aklınızdan ne geçiyordu ?

Önceki Wonder Woman filminden tutun, Batman V Superman filmine oradan tutun Adalet Birliği filmine kadar Wonder Woman karakteri etrafındaki anlatımı, sürekliliği ve karakterin kökenlerini hallaç pamuğu eden bir filmdi bu. Kronolojik olarak bu filmden çok sonra yaşanacak olan diğer DCEU film ve vakalarının geçmişte böyle global bir şey olduğuna ve Wonder Woman’ın kostümlü kahramanlık yaptığına dair hiç bir ibare yok. Yaptım oldu filmi olmuş.

Spoiler içerir arkadaşlar! Uyarımı yapayım.


Gerek hem DC Comics hem de DCEU’nun kendisini oldukça yok sayan neredeyse stand alone kıvamında geçmişine ve geleceğine aykırı bir film ancak işin kötüsü stand alone olamaz çünkü bu bir sequel filmi. Nitekim, işin lore, hikaye, süreklilik ve DCEU evrenselliğini yok sayan abuk bir film olmuş.

Hiç artıları ve eksileri diye bir şey yapmayacağım. Zira artı kısımlar bile sadece “ya o kadar da eksi değil, az eksi” kıvamında olduğundan durum ortada. Ayrıca bu film janra olarak bir fantastik aksiyon filmi, ancak aksiyonu berbat idi. Son boss fight rezalet. Tamam ilk filmde de son dövüş ve son 30 dakika filmin zayıf yeri idi ancak en azından o noktaya gelene kadar çok dolu dolu bir aksiyon-komedi-romantizm dengesi getirilmişti. Burada dövüşler leş, aksiyon beyin yoksunu. Grafiklerin fizik motoru 4-5 girdi ile çalıştırılmış bildiğiniz, gerçekçilik, akıcılık sıfır. Ayrıca prodüksiyon değeri de çok düşük bir film. CGI zayıf, uçma sahnesinin 1978 Superman’den fırlamış gibi olması felaket. Efektler çok cheesy. Ya Cheetah’ya hızlı koşma efekti bile koyamamışlar. Aktris kendi koşuyor üzerine çekimi hızlandırmışlar. Nerede o Adalet Birliği açılış sahnesinde makinalı tüfek mermileri arasında çayda çıra oynarcasına rahat gezinen Wonder Woman nerede bu Cheetah.

Peki plot nasıl ? Plot bari kurtarıyor mu ? Kurtarmıyor. Ulan kötü adamın yaptığı şeyleri neden yaptığı, ticaret simsarı iken nasıl kadim artifekt uzmanı olduğu, o artifektin ihtiyacını göreceğine nasıl emin olduğu, neden dilek taşına dönüştüğü, dilek taşının kendiyse niye kendi kendine her isteğini dilemek varken, sürekli insanlara iyi kötü, her dileklerini gerçekleştirmek istediği ? Neden saykopat gibi hareket ederken saniyesinde mazlum babaya dönüştüğü ? Erkek güç ile sarhoş olmuştur. Ata erkil toplum, gücünün yettiğini ezer, Ata Erkil toplumun ilgisine muhtaç kadın arketipi de Barbara gibi furry olur mu filmin mesajı ? EE kötü o zaman bu film. Çünkü WTF ?! Barbara niye olduğu kişi, 2. dileği nasıl dileyebildi, 2. dileğinden gerçekten memnun muydu ? Dileği, doğruluk kementi tarafından bastırıldığında hatasını anlamış mıydı yoksa çok istediği o formu elinden zorla mı alınmıştı ? Nerede Barbara’nın hikayesinin sonu ? . Teller üzerinde horoz gibi iki kanat çırpışıp sonra elektrik kabloları altındaki sulak alana düşüp orada da elektrik vermek klişesini tekrarlamak hariç. Barbara’nın 2. dönüşümü ve 2. dövüşmenin hem WW hem Cheetah için faydası ne oldu ?

WW, elin adamında, Steve‘i hayal ediyor diye onunla yattı ? Onu da geçtim bu filmde Wonder Woman’a etik ile aşk arzu arası bir gerilim yaratmak ve onu mental olarak sınamak için Steve geldi. Filmdeki tek rolü bu. Ancak, WW zaten seviştikleri günün ertesi sabahı zaten bu olayın gizemini araştırmaya karar verdi. Bu da bunu bir lütuf değil bir anomali, bir sorun olarak gördüğünü açıklıyor. Yani kadın zaten sonuca direkt varıyor sonra yalandan “ah çok zor, tek istediğim buydu” vs vs. Ya film her yerinden erkekler iğrençtir, kadınlar melektir diye bağırıyor. Barbara ile Diana zaten yürüyen Girl Power tamam bunların hepsi güzel. Alıştık bu klişeye artık ancak madem WW bu kadar bilge, bu kadar güçlü, madem kahramanlık yapacak kadar insanlığa açılmış, madem girl power. kardeşim 64-65 yıl boyunca da bir sevdiğinin ölümünü atlatırsın yahu bir hayata karışırsın bu ne ? 64 yıl atlatamadı ama Steve gelip “Ya hayat güzel, güzel erkekler de var, saçmalama” dedi diye hemen filmin sonunda erkeklere karşı daha açık oluyor falan. Şimdi bu durumda koca kadın gücümüzün , bir başka erkeğe bakabilmesi için, kendi herifinin icazetini almış olması gerekmiş olmadı mı ? Bu mu “Harika Kadın” ?


Yani protagonistinden tut, antagonistlerine kadar filmin ana karakterlerinin neyi, neden, nasıl yaptıklarının gram derinliği, sağlamlığı ve inanılabilirliği yok. Bu da filmi yüzeysel yapıyor.

Garip garip esen rüzgarlar, ucuz diyaloglar, berbat efetkler ve sözüm ona “toplumsal mesaj ” sahneleri sebebiyle film oldukça gülünesi olmuş.

Birinci Dünya Savaşı plotunun, CIA Ajanlarını, başkan korumalarını çekirdek çitler gibi dövmes ive F16’yı ilk denemede uzman seviye de uçurması da zaten film ekibinin “ya hiç açıklamaya gerek yok, film aksın millet” kafasında olduklarını gösteriyor. Cem Yılmaz’ın tabiri ile tam bir “Emerik Filmi” olmuş film. Senin, benim zekamızla, entellektüel lezzet anlayışımızla dalga geçen bir yapım.

Asteria’nın zırhı da kendisi de gereksiz bir alt plot idi. Post-credit cameo için bu kadar ana filme sub-plot koymaya gerek yokmuş. Cameo’yu çok beğendim ama Asteria’yı anlatmak için 30 dakikalık giriş sekansı acaip gereksizmiş.

Ayrıca en büyük eleştirilerden biri de tematik olacak. Prodüksiyon rezil iş çıkarmış derken en önemli rezilliklerden biri de filmin seksenleri yansıtmaktaki inanılmaz başarısızlığı. Arka plandaki 5-6 figüran’ı ve de sokaklardaki bir kaç aracın modellerini değiştirsek. WW2001 diye çeksen kimse garipsemez. Ayrıca bir sürü synthwave temalı afiş yaptılar, fragmana bu taz müzikler koydular. Ben bir sürü 80s referansı olacak sandım ama hiç bir seksenler havası alamadım.

Ayrıca, Gal Gadot için çekilebilecek en saçma ve eciş bücüş kıç teşhiri sahneleri çekilmiş neden bilmiyorum. Wheadon yaptığında hepimiz ayıplamıştık hatta Gadot ile Wheadon neredeyse davalık olmuşlardı. Ee bu ne o zaman ? Yerde yaralı WW’yi olabilecek en garip pozisyona sokup, kamerayı da aşağıdan yukarıya geniş açıdan alınca o eti gösterince ne oluyor acaba ? Yapacaksın madem adam gibi yap .. Komik durumlar yani. Yerde yaralıyken “moaning” denecek şekilde oflayıp puflattırmaları da ayrı bir şey. Aynısını Snyder, BvS de yaptığında kızmıştım ee şimdi kadın yönetmen yaptırıyor ne diyeceğiz acaba ? Filmin feminen kısmı aşırı yüzeysel zaten neyse oraya girmeyeceğim…

Genel kanıyı anlamışsınızdır; film aşırı yüzeysel ve ucuz . Nokta.

KB Puanı: 47-48/100

DCEU’nun en kötü filmi seçilmek adına Harley Queen, İlk Suicide Squad filmleri ile kapışabilecek kadar kötü bir film olmuş. Ellerine sağlık.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

3 Yorum

 1. Kiriku13
  27 Şubat 2021
  Yanıtla

  Çöpün incelemesi mi olur ?:D

 2. Mehmet
  6 Nisan 2021
  Yanıtla

  Merceğe yazık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir