Kimin Nesi: Etrigan The Demon

Kısa Bilgi: Etrigan Kimdir ?

Etrigan, Cehennemi Yöneten İblislerin soyundan gelen oldukça güçlü ve nüktedan bir iblistir. Saf İblis olan Etrigan’ın aksine Kahraman olarak bildiğimiz (yer yer de kötü) Etrigan’ın kökeni ise yıllar içerisinde bir çok değişikliğe uğrasa da özet olarak. Antik İngiltere’de, destansı Camelot‘un şövalyelerinden biri olan Jason Blood‘un, bir nevi cezalandırma üzerine, Büyücü Merlin tarafından cehennemi yöneten iblislerin soyundan gelen Etrigan ile ruhlarının birleştirilmesi üzerine Etrigan yeraltından, dünyaya gelmiş olur. Bir bakıma Hulk ve Bruce Banner’ınkine benzer bir dinamiğe sahiptirler ancak bunun çok daha mistik ve de çok daha zorlu bir versiyonuna elbette…


KÜNYE:

The Rhymer

Karakter İsmi:  Jason Blood / Etrigan
Karakter Bilinen İsmi:  Etrigan
Kahraman kimliği: Etrigan The Demon
Yayımlanan: DC Comics
Yaratıcıları: Jack Kirby Reis
İlk Çıkış: Kasım 1972
Tür: Jason iken İnsan, Etrigan iken İblis
Göz Rengi: Jason iken Mavi (bazen siyah), Etrigan iken Kırmızı
Kıl Rengi: Kızıl, Kırçıl Etrigan iken kılsız.
Boy: Jason iken 1.75-1.80 metre arası – Etrigan iken 1.94-2.00 metre arası
Kilo: Jason iken 70-72 kilo – Etrigan iken 205-210 kilo arası.
Irk: İngiliz / İblis
Vatandaşlık: İngiliz / Cehennem
Cinsiyet: Erkek
Lakapları: The Demon, Demon-Killer, Good Guy from Hell, The Rhymer
Ünvanları: King of The Hell, Prince of The Hell, Demon Knight, Sentinel of Magic
Takımlar: Demon Knights, Justice League, Justice League Dark, Freedom Fighters, Justice League of America, Team Wonder, The Conclave, The Triumvirate of Hell, The Unknowns
Genel Fiziki Görünüşü: Etrigan iken 1.95 Boyunda (biraz kambur durur, çok daha irileşebilir) 200-210 kilo ağırlığında koyu turuncu, soluk sarı tonlarında kalın ve parlak cildi vardır. Kimi zaman boynuzlu kimi zaman iri ve kıvrık kulakları olan kırmızı gözleri olan bir iblistir. Jason Blood iken; kırmızı beyaz saçlı, 6.yüzyıldan kalma bir Camelot şövalyesi olarak zayıf ve atletik bir adamdır.

-KÖKEN HİKAYESİ-

Aslında,  Jason Blood ve Etrigan karakterlerinin birbirleri ile nasıl bağlandıklarının bir kaç öyküsü vardır.Bunlardan biri sanılan, biri gerçekte olan tabi bu iki özgeçmiş öyküsü de zamanla gelişmiştir. Demon(İblis) serisinin ilk gösterimindeki orjinal öykü de; Jason Blood, Camelot Şehri ve Kral Arthur’a olan ihaneti sebebi ile, yüksek büyücü yarı öz kardeşi Merlin tarafından, şeytani yarı benliği olacak olan Etrigan’a yaşam boyu tutsak etmiştir. Ve Jason bu şeytani yarısından bihaberdir. 2. köken hikayesi ise; Jason Blood ve Etrigan, Kral Arthur ve Şövalyeleri zamanında yaşayan iki ayrı kişidir. Etrigan, Merlin’in hizmetinde bir iblistir ve Camelot’u savunması için çağırılmıştır.

Jason Blood ise bir soylu, rahip ve de Şövalye olarak Camelot’a hizmet etmektedir. Etrigan baş zebani Belial ve bir başka iblis olan Ran Va Daath‘ın çocuğudur. Merlin onun yarı abisidir aynı zamanda. Aynı zaman ”Scapegoat” (günah keçisi) de onun kardeşidir. (Scapegoat başkalarının günahlarından zevk almaktadır ve de cehennem de onlara bu sebepten ötürü zevkle işkence eder) Belial, Trigon‘un en güçlü ve en büyük oğludur. Etrigan da Trigon’un torunudur. Ama Dedesine oranla daha mert ve iyidir. (Jason içeride oldukça)

Jason Blood olarak karakter, Gotham‘da bir çatı katı dairesinde kalmaktadır. Zaman zaman Batman‘e ve Adalet Birliği‘ne davalarında yardımcı olmaktadır. (Elbette Jason’ın Etriganı ehli tutması sayesinde). Jason olarak bu kadar güvenilir iken Etrigan olarak da, yaratılışı gereği bir o kadar dengesiz ve sadisttir.


Karakterin Evrimi ve Yayınlanma Süreci:

Bununla insan formundan cehennemin yüksek rütbeli bir iblisine, zebanisine dönüşmektedir. Evrenin en iyi kafiye ustasıdır. Normal zamandaki konuşması da şiir gibi her daim kafiyelidir. Zebani’den insan dönüşürken de “Leave, leave, Etrigan, Fade O Demon, return the man!” der(Ayrıl, ayrıl Etrigan, Zebani Solsun, İnsan Dönsün). Flashpoint Sonrası, Dünya 0’da (New52 evreni – Earth 0) ise hikaye biraz değişir; Camelot kuşatması sırasında, Merlin, Etrigan’a ihtiyaç duymuştur.

Flashpoint Sonrası, Dünya 0’da (New52 Evreni – Earth 0) ise hikaye biraz değişir; Camelot kuşatması sırasında, Merlin, Etrigan’a ihtiyaç duymuştur.

Etrigan’ın çağırıldığı sıra ise Jason Blood yeni bir saldırıyı haber vermek ve Merlin’i uyarmak için gelmiştir. O Sırada ise acilen Etrigan’a taşıyıcı olmuştur. Kuşatma sonrası ise Jason, Madam Xanadu (mistik büyücü) ile tanışır. Madam ile hem Jason hem Etrigan içli dışlı olmuşlardır. Daha sonraları Vandal Savage, Questing Queen, Sürgünde ki bir Amazon ve görevde ki bir şövalyeden oluşan bir ekip kurulur.  (İşte bu da farklı bir anlatımıdır).

Jason ve Xanadu’da vardır. Daha sonraları Demon Knights olan bu ekip Alba Sarum efsanevi şehrine davet edilir. Merlin cinayetini soruşturmak için. Etrigan modern zaman ortaya çıkımını ise (new52 için) Stormwatch #13 event sayısında gerçekleştirmiştir. New 52 ile beraber aylık çıkan ”Demon Knights” serisinde ki ana rollerden biridir. Ara sıra “Justice League: Dark”, “Stormwatch” gibi serilerde de görünür. Henüz kendi serisi yok, eskiden vardı. Tekrardan olması da gündem de, bizde hayranları olarak beklemedeyiz. Rebirth döneminde ise 3 farklı takımda gördük, No Justice vakasında Wonder Woman‘ın takımında idi. Batwoman’ın kurduğu The Unknowns takımı ile kısacası bir gizli operasyon ekibinde bulundu. Ayrıca Justice Leage Dark ile de gene boy gösterdi. Trinity serisinde de önemli sayılabilecek bir rol buldu kısa süreliğine. Kökeni, güçleri ya da lore içeriğine dair detaylı bir değişik geçirmedi Rebirth boyunca. Ayrıca Rebirth döneminde çok uzun süre kendi solo dergisine kavuştu ancak 6sayı süren The Demon: Hell is Earth serisi pek de bir ses getirmiş sayılmaz. Ayrıca Etrigan’ın dergisinin adı “Etrigan” değil, “The Demon” olarak yayınlanmıştır.Aslında bu seri New 52 zamanı Demon Knights serisi öncesini ve yaptığı şeyleri neden yaptığına dair bir “prequel” olma özelliği taşıyor. Siyah etkiketli Batman: Damned serisinde kendisini rapper olarak görüyorduk.

Yılan İblis olan Annesi ve Baş Zebani olan Babasının 70’li yıllardan çizimi ve Bebek Etrigan ateş kusarken. Sevimli Değil mi ?

Jason Blood’un kimliğine dair 3 rivayet vardır. Bunlardan birinde Arthur’un şövalyelerinden ve Camelot Ruhban Soylularından biridir. Bir diğeri ve belki de en bilineni o çağlarda mistik sanatlar ve exorcism ile ilgilenen bir cultist olmasıdır. Bir diğeri ise önemli bir aileden gelen mistik sanatlara ilgi duyan bir aristokrat olduğudur. Milattan sonraları, 6. Yüzyıl civarlarında doğmuştur. Camelot, Morgaine Le Fey tarafından acımasızca kuşatmaya alındığı zaman, Merlin, yarı-kardeşi olan İblis Etrigan’ı çağırıp Camelot’ı korumasını istemiştir. O Sırada Morgaine’a Camelot kapılarını açıp Arthur’a ihanet eden Jason ise Etrigan ile birleştirilerek cezalandırılmıştır. (Bu da Hikayelerden biri sadece). Bir diğer hikayede ise Etrigan zaten Merlin’in emrindeki onun üvey kardeşi olan bir İblis’tir ve defalarca Arthur ve Şövalyelerinin yetersiz kaldığı mistik meselelerde Camelot’u kurtarmak için Etrigan’ı çağırmıştır.
Jason ise o sıralar mistik sanatlar, şeytan kovuculuk, iblis çıkartma vesaire gibi eksorsist zanaatler ile uğraşmakta olan biriydi. Jason kendini Gaia’nın Kültü adlı bir kültün Baş Rahibi sanıyordu. Ancak Merlin gerçek anılarını gösterdiğinde 2 çocuklu basit bir köylü olduğunu görür. Merlin tarafından Etrigan’ı bir insan konağa bağlamak için seçilmiş sefil bir köylüdür ve yüzyıllardır bir şeytan ile beraber olduğunu bilmemektedir. İşte versiyonlardan biri de böyle. Bir diğerinde ise Jason, Merlin ile Etrigan arasındaki ilişkiyi öğrenir ve buna büyülenir çünkü kendisinin doğaüstü sırlara inanılmaz merakı vardır. Merlin onu ağzını sıkı tutması için uyarmıştır ancak Jason eline,beline, diline hakim olamamanın cezasını Etrigan ile birleşmek ile öder ve yüzyıllar boyunca Etrigan tarafından zihni, hafızaları ve kişiliği zarar gördürülür.

Ancak uzun meditasyonlar, uğraşlar sonucunda hem Jason hem Etrigan’ın ihtiyaçlarının karşılanabildiği ortak bir zemin bulunur. Jason defalarca Etrigan’ın vahşetlerine tanık olmak zorunda kalmıştır. İngiltere’de ihanet edilmedik lord, yakılmadık kale bırakmadıkları bile olmuştur. Öte yandan Etrigan ise, Jason için gücünü iyilik adına kullanmasına izin de vermiştir. İşte Jason’ın Etrigan’a dönüşmesi de, Comics aleminin en ikonik ritüellerinden biri ile olmaktadır. Bir şiir ile…

Mani’nin çevirisini yapan Edebiyatçı arkadaşım Mümin’e buradan tekrar saygılarımı ve sevgillerimi iletiyorum. Yıllar önce yapmıştı bu çeviriyi benim için hala ilk gün ki gibi etkileyici.

Bununla insan formundan cehennemin yüksek rütbeli bir iblisine, zebanisine dönüşmektedir.Evrenin en iyi kafiye ustasıdır. Normal zamandaki konuşması da şiir gibi her daim kafiyelidir. Zebani’den insan dönüşürken de “Leave, leave, Etrigan, Fade O Demon, return the man!” der(Ayrıl, ayrıl Etrigan, Zebani Solsun, İnsan Dönsün).


 • Green Arrow’s Resurrection
 • Reign in Hell
 • Batman: Dark Knight
 • The Demon Serileri (70lerdeki orijinal Kirby serisi başta olmak üzere)
 • Flashpoint
 • The Demon: Hell is Earth
 • No Justice
 • Justice Leage Dark New 52 / Rebirth
 • Demon Knights New 52
 • Stormwatch New 52

Açıkçası, Etrigan; hınzır, beklenmedik, mizah anlayışı yüksek ve de sadist bir iblistir. Jason ise bir asil, bir şövalye ve de erdem sahibidir. Ama ikisi de mükemmel değildir. Jason tüm asaletine rağmen günah işlemiş ve Etrigan ile buluşma kaderiyle yüzleşmiştir. Etrigan ise tüm şeytaniliğine rağmen iyilik yapmaktadır ve o da bu nokta da Jason ile buluşmuştur. Soylu aksanı, şeytani ve kaotik sesiyle yaptığı sarkastik kinayeler ve diğer karakterlere dobraca içinden geçeni söylemesi ile çok hayran edinmiştir.


Kafiye gücü var. Şaka değil bu bir güç ahenkli şairane nidalar ile büyülü güçlerini salabilir, insan ve şeytan formu arasında geçiş yapabilir. Tüm Comics Alemi’nin en iyi rapçisidir

İnsan, Jason Blood olarak Güçleri:
 • Kılıç ustalığı; bir Camelot şövalyesi olarak yüksek derece de kılıç dövüşü becerisi vardır.
 • Yakın Dövüş Uzmanlığı
 • Standart üstü zeka ve algı
 • Ve bazı düşük emirli büyüler
 • Telepati
 • Limitli de olsa, olacakları sezme yetisi
 • Kontrol edebildiği yarı insan yarı zebani formunda süper insan dayanıklılığı, gücü ve hızı vardır.
 • Yüzyıllardır yaşamanın ve de pek çok antik mücevher ve tarihi esere sahip olmanın getirileri ile bayağı bayağı zengindir abimiz.

Zebani Güçleri:

 • Superman‘i tek darbe ile dünyanın yörüngesine yollayacak kadar Süper İnsan gücü vardır.
 • Vücudundan dışarı cehennem alevi salabilir, yansıtabilir, ağzından devasa miktarda kusabilir.
 • Süper insan dayanıklılığı ve hızlı iyileşme yeteneği vardır. Vücut uzuvlarını büyü ile farklı yaratık ve canlılardan edinebilir.
 • Büyücülük; nesne ve kişileri büyüleyebilir, tılsımlayabilir. Devasa Mistik Kalkanlar ve Patlamalar yaratabilir.
 • İnsanların içerisinden şeytan yaratıklar çıkarabilir ve sokabilir.
 • İlüzyon altına alabilir. Büyü gücü Merlin‘den fazladır.
 • Ölümsüzdür. Öldürülmesi neredeyse imkansızdır. Tam olarak asla ölmez.
 • Süper koklama yeteneği vardır bir şehrin içinden kilometrelerce uzakta olan başka bir şehrin içerisindeki bir kişi koklayabilir.
 • Kıyafetleri bazı mistik bazlı gösterimler sunar.
 • Olacak olanı sezme ve öngörü yeteneği
 • Bazı hikayelerde yarasa kanatları gibi iblis kanatları vardır ve onlarla uçabilirler.
 • Süper İnsan hızı vardır. Lobo, Superman gibi ışık hızının ötesinde hareket edenlere rahatlıkla ayak uydurabilir.
 • Çok ölümcül ve çeliği bile kesecek pençeleri vardır.
 • Yakın dövüşte uzmandır. İyi pataklar. Özellikle antik silahlar (uzun kılıç başta olmak üzere) üzerine uzman sayılır.
 • Süper Sıçrama ile çok uzak mesafeler kat edebilir.
 • Fiziksel boyutunu artırabilir. Dev denecek raddelerde …
 • Çok ölümcül dişleri vardır, keskindirler ve mistik zehir dozu içeriklidirler.
 • Doğaüstü, zaman ötesi ve saklı, kapaklı pek çok gizem ve bilgi hazinesi barındırır. Evrenin en bilgili ve tecrübeli varlıklarından biridir.

Zaafları ise ; Demir ve Şeytani lavdır. (Ancak bu her hikaye de geçerli değildir. Bu iki zayıflıkta nadir görülür.)


Kaynaklar: DC Comics Yayınları, DCwikia, comicvine.com.
Derleyen: Utkan Aktaş

Tanıtımımda emekleri geçen;

Rahman adlı arkadaşıma görsellere olan müthiş katkıları sebebiyle çok çok teşekkür ediyorum.
Ve de diğer bir dostum Mümin’e, Etrigan manilerinin çevirisi için teşekkür ediyorum.

Okuduğunuz için de sizlere teşekkürler. Umarım beğenirsiniz.


Bu yazıyı yazar ya da sitenin adı belirtilmeksizin, sorgusuzca farklı platformlarda paylaşanlar hakkında hukuki işlem talep edilecektir.

Sentinel of Magic

Tüm Hakları Saklıdır. @kahramanbaykus.com

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

4 Yorum

 1. Ali
  15 Ocak 2021
  Yanıtla

  Beklenen yazı…
  Ellerinize sağlık hocam.

 2. Kami Enel
  15 Ocak 2021
  Yanıtla

  Rise the demon ETRIGAN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir