Bilmeyenler için, yakın zamanda Bleach’in animesinin 2021 yılında devam edeceği ve son ark olan “1000 Yıllık Kan Savaşı” arkını veya fanlar arasındaki adıyla, Quincy Arkı’nı ele alacağı duyuruldu. Yani, Bleach animesi kaldığı yerden devam ediyor. Bunun dışında, Tite Kubo’nun one shot mangası olan Burn the Witch’in manga olarak serileştirileceği ve animesinin geleceği de duyuruldu. Bu durum şaşırtıcı değil çünkü Tite Kubo, Burn the Witch mangasında, Bleach evreniyle işinin bitmediğini gösteren sinyaller vermişti ve iki seri çok büyük ihtimalle aynı evrende geçiyor. Kimileri buna dikkat çekmiş, örneğin ben 2018 Ekim’inde bununla alakalı bir şeyler yazmıştım.

Detaylar, 21 Mart’ta yapılacak olan ‘Bleach 20. Yıl Dönümü Sunumu’nda gelecek. Normalde 2020 yılındaki AnimeJapan buluşmasında yapılacak olan bu sunumun, COVID-19 sebebiyle online yapılmasında karar kılındı. 21 Mart’taki sunum için İngilizce canlı yayın linkine buradan ulaşabilirsiniz.

Peki bunun bizimle ne alakası var? Takip edenler biliyordur, bir seneyi aşkın süredir Bleach hakkında yazılar yazıyor ve analizler yapıyorum. Bleach’in hikayesi oldukça zengin ve ortaya çıkarması uzun sürüyor. Bu yüzden, zaman içinde bayağı şey birikti. Anime duyurusunu fırsat bilerek, mutlaka okumanız gereken Bleach yazılarımı derlediğim ve sıralarını açıkladığım bir rehber hazırladım. Blog yazılarını okumuş olanlar hemen geçmeyin çünkü Kahraman Baykuş forumundan başlıklar da var.

BLOG YAZILARI

Ana Yazılar – Lore Üçlemesi

“Bleach’te neler oluyor yahu?” demişseniz, aşağıdaki yazı serisini okumanız tavsiye edilir. Bu yazıları, Bleach evreninin temel çalışma mekaniklerini ve örtülü yollarla anlatılan hikayesini açıklamak için yazdım. Zira seriyi anlamak için detaylara dikkat etmek gerekiyor. Bu yazılar, doğal olarak, serinin tamamından spoiler içermektedirler.

Bleach’in Gerçek Düzeni ve Yhwach’ın “Gerçek” Dünyası

İlk yazı tamamen bilgi içeriyor ve evrenin temellerini açıklıyor. Her şeyin temelinin atıldığı yazı olduğu için, her şeyden önce bunu okumak gerekiyor.

Bleach’in Gerçek Kötüsü: Soul Society

İkinci yazı bu temellerin üstüne inşa ediyor. Kısmen kendi yorumum var ama olabildiğince az düzeyde. Sonuçta neyin ‘kötü’ olduğu kişiye göre değişiyor.

Bleach: Çamurlu Nehir

Üçüncüde, oldukça fazla yorum var. Açığa çıkardığım Bleach dünyasını, gerek kendi dünyasına, gerekse bizim dünyaya dair bilgilerle yorumluyorum.

Diğer Yazılar

Bleach Karakter Analizi: Üstün İnsan Aizen

Aizen, her zaman için Bleach’in en çok ilgi çeken yanlarından birisi olmuştur. Bizim ülkemizde bu özellikle belirgindi. Peki Aizen tam olarak nedir? Nasıl bir kişiliği vardır? Motivasyonu tam olarak neydi? Aizen yaratılırken, nelerden esinlenilmiştir? Yazarın anlatmak istediği nedir? Bu yazıda, işte bütün bu sorular cevaplanıyor. Bu yapılırken, Soul Society’nin karanlık geçmişine ve İlk Günah’a da değiniliyor.

Bleach Karakter Analizi: Ulquiorra’nın Gizemi Çözülüyor

Yukarıdaki yazı, Ulquiorra’nın neden çok özel bir Espada olduğunu ve neden diğer hollowların yapamadığı kimi şeyleri yapabildiğini açıklıyor. Özetle, Ulquiorra “En Hollow” varlık olduğu için bunu yapabiliyor. Bu ilginç karakter ve hollowlar hakkında kimi şeyleri öğrenmek için okuyabilirsiniz. Bleach’in ana hikayesini fark etmiş insanlar İngilizce ortamlarda da mevcut fakat Ulquirra konusundaki bu yazı, dünyada bir ilktir.

Bleach’in Popülerliği Hakkındaki Yanlışlar ve Yalanlar

Bir sonraki yazıysa, Bleach’in neden bitirildiği hakkında Türkiye’de çok yaygın olan bazı doğru bilinen yanlışları ve yalanları konu alıyor. Hayır, sanılanın aksine Aizen’in sonunun serinin satışlarına pek bir etkisi olmadı.

Bleach’in Bitmesinin Gerçek Sebebi

Yukarıdaki yazının devamı niteliğinde olan bu yazı, Bleach’in neden bittiğini tamamen açıklığa kavuşturuyor. Bu soruyu merak eden herkesin okuması önerilir çünkü ortalıkta çok fazla yanlış bilgi ve fikir var.

Bleach Cilt Şiirleri – İlk Kısım [1-20]

Bleach Cilt Şiirleri [21-40]

Blog kısmındaki son yazılar olarak, Bleach cilt şiirleri var. Kimileriniz bilir, manga ciltlerinde yazarlar ek şeyler yaparlar. Tite Kubo, bunu, her cilde haiku formatında bir şiir koyarak yapıyor. Bu şiirler, karakterler hakkında çok fazla şey söylüyorlar ve kimi zaman, onlarca cilt sonra olacak olaylara dair ipuçları içerdiklerini de anlıyoruz. Kendim yaptığım ve birden fazla kaynağa başvurduğum çeviriler, hala devam ediyor.

FORUM YAZILARI

Bleach: Kendi Dünyandan Korkamazsın

Yukarıdaki başlık, Bleach: Can’t Fear Your Own World hafif romanından kimi bilgiler içeriyor ve onu okumak için İngilizce bir link de veriliyor. Bleach’in hızlandırılmış sonuna oldukça fazla ekleme yapan ve çok ünlü bir yazarın yazdığı romanlar, Kubo’ya danışılarak yapılan ve oldukça önemli ‘reveal’ler içeren eserlerdir. Örneğin, Bleach evreninde bir İlk Günah mevzusu var. Her şeyin kökeninde aslında bu olay yatıyor. Yani bu romanlar, ana konu açısından oldukça önemli oluyorlar. Bir ara onlar hakkında bir blog yazısı yazmak da istiyorum.

Bleach Bonus Paneller ve Bölümler

Yukarıdaki başlık şart değil fakat benim gibi her şeyi cıcığına kadar karıştıran biriyseniz, Bleach ciltlerindeki bütün bonus panelleri ve bonus bölümleri topladığım dosyayı indirmek için aşağıdaki başlığa bakabilirsiniz.

Önceki İçerikControl: Bir Dünya Kurma Şaheseri
Sonraki İçerikBleach’in Bitmesinin Gerçek Sebebi
無欠の果て Power is in inflicting pain and humiliation. Power is in tearing human minds to pieces and putting them together again in new shapes of your own choosing. Do you begin to see, then, what kind of world we are creating? It is the exact opposite of the stupid hedonistic Utopias that the old reformers imagined. A world of fear and treachery in torment, a world of trampling and being trampled upon, a world which will grow not less but more merciless as it refines itself. Progress in our world will be progress toward more pain. The old civilizations claimed that they were founded on love or justice. Ours is founded upon hatred. In our world there will be no emotions except fear, rage, triumph, and self-abasement. Everything else we shall destroy. Everything. Already we are breaking down the habits of thought which have survived from before the Revolution. We have cut the links between child and parent, and between man and man, and between man and woman. No one dares trust a wife or a child or a friend any longer. But in the future there will be no wives and no friends. Children will be taken from their mothers at birth, as one takes eggs from a hen. The sex instinct will be eradicated. Procreation will be an annual formality like the renewal of a ration card. We shall abolish the orgasm. Our neurologists are at work upon it now. There will be no loyalty, except loyalty towards the Party. There will be no love, except the love of Big Brother. There will be no laughter, except the laugh of triumph over a defeated enemy. There will be no art, no literature, no science. When we are omnipotent we shall have no more need of science. There will be no distinction between beauty and ugliness. There will be no curiosity, no employment of the process of life. All competing pleasures will be destroyed. But always -- do not forget this, Winston -- always there will be the intoxication of power, constantly increasing and constantly growing subtler. Always, at every moment, there will be the thrill of victory, the sensation of trampling on an enemy who is helpless. If you want a picture of the future, imagine a boot stamping on a human face -- for ever.

3 YORUMLAR

  1. Öncelikle diğer yazılarınız gibi bu yazınızda çok güzel olmuş ellerinize sağlık. Bleach bittikten sonra bölümleri tekrar tekrar okuduktan, izledikten sonra yapacak pek bir şey kalmıyor insana, sizin yazılarınıza rastgeldim sonra. Ara sıra attığınız yazılarınızı okumak bleach için yapabildiğim tek şey oldu. 20. yıl etkinliğinin olacağını görmüştüm bunca zaman bir sürü yerde seneye devam edecek ha etti edecek derken tabi insan inanamıyor devam edeceğine. Yazınızı okuyunca öğrendim devam edeceğini ama tabi yeni mangasının aynı evrende olabilir demeniz daha da sevindirici , aşırı heyecanlandım umarım öyle olur. bu arada bu sunumdan sonra onunla ilgili yazacak mısınız? benim gibi ingilizcesi iyi olmayanlar için çok iyi olur.

    • Cevabınız için çok teşekkürler. Bizi de bu geri dönüşler mutlu ve motive ediyor 🙂 Sorunuza gelirsek, eğer sunumda önemli detaylar verilirse onun hakkında bir şey yazmaya çalışırım.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz !
Lütfen İsminizi Girin