Bleach Animesi Başlamadan Mutlaka Okumanız Gerekenler

Bilmeyenler için, yakın zamanda Bleach’in animesinin 2021 yılında devam edeceği ve son ark olan “1000 Yıllık Kan Savaşı” arkını veya fanlar arasındaki adıyla, Quincy Arkı’nı ele alacağı duyuruldu. Yani, Bleach animesi kaldığı yerden devam ediyor. Bunun dışında, Tite Kubo’nun one shot mangası olan Burn the Witch’in manga olarak serileştirileceği ve animesinin geleceği de duyuruldu. Bu durum şaşırtıcı değil çünkü Tite Kubo, Burn the Witch mangasında, Bleach evreniyle işinin bitmediğini gösteren sinyaller vermişti ve iki seri çok büyük ihtimalle aynı evrende geçiyor. Kimileri buna dikkat çekmiş, örneğin ben 2018 Ekim’inde bununla alakalı bir şeyler yazmıştım.

Detaylar, 21 Mart’ta yapılacak olan ‘Bleach 20. Yıl Dönümü Sunumu’nda gelecek. Normalde 2020 yılındaki AnimeJapan buluşmasında yapılacak olan bu sunumun, COVID-19 sebebiyle online yapılmasında karar kılındı. 21 Mart’taki sunum için İngilizce canlı yayın linkine buradan ulaşabilirsiniz.

[Bu yazı, yazarın sitesinde de yayımlanmıştır.]

Peki bunun bizimle ne alakası var? Takip edenler biliyordur, bir seneyi aşkın süredir Bleach hakkında yazılar yazıyor ve analizler yapıyorum. Bleach’in hikayesi oldukça zengin ve ortaya çıkarması uzun sürüyor. Bu yüzden, zaman içinde bayağı şey birikti. Anime duyurusunu fırsat bilerek, mutlaka okumanız gereken Bleach yazılarımı derlediğim ve sıralarını açıkladığım bir rehber hazırladım. Blog yazılarını okumuş olanlar hemen geçmeyin çünkü Kahraman Baykuş forumundan başlıklar da var.

BLOG YAZILARI

Ana Yazılar

“Bleach’te neler oluyor yahu?” demişseniz, aşağıdaki yazı serisini okumanız tavsiye edilir. Bu yazıları, Bleach evreninin temel çalışma mekaniklerini ve örtülü yollarla anlatılan hikayesini açıklamak için yazdım. Zira seriyi anlamak için detaylara dikkat etmek gerekiyor. Bu yazılar, doğal olarak, serinin tamamından spoiler içermektedirler.

Bleach’in Gerçek Düzeni ve Yhwach’ın “Gerçek” Dünyası

Bu yazı tamamen bilgi içeriyor ve evrenin temellerini açıklıyor. Her şeyin temelinin atıldığı yazı olduğu için, her şeyden önce bunu okumak gerekiyor.

Bleach’i Anlamak: Ölüm, Hayat ve Üstün Gelme

Bleach’in anlattığı hikayenin anlamı ve hikayenin içerdiği metaforlar açıklanıyor. Bir önceki yazı hikayenin mekanik temellerini açıklıyor ve bu yazı onun anlamsal temellerini açıklayarak onu tamamlıyor.

Karakter Yazıları

Bleach Karakter Analizi: Üstün İnsan Aizen

Aizen, her zaman için Bleach’in en çok ilgi çeken yanlarından birisi olmuştur. Bizim ülkemizde bu özellikle belirgindi. Peki Aizen tam olarak nedir? Nasıl bir kişiliği vardır? Motivasyonu tam olarak neydi? Aizen yaratılırken, nelerden esinlenilmiştir? Yazarın anlatmak istediği nedir? Bu yazıda, işte bütün bu sorular cevaplanıyor. Bu yapılırken, Soul Society’nin karanlık geçmişine ve İlk Günah’a da değiniliyor.

Bleach Karakter Analizi: Ulquiorra’nın Gizemi Çözülüyor

Yukarıdaki yazı, Ulquiorra’nın neden çok özel bir Espada olduğunu ve neden diğer hollowların yapamadığı kimi şeyleri yapabildiğini açıklıyor. Özetle, Ulquiorra “En Hollow” varlık olduğu için bunu yapabiliyor. Bu ilginç karakter ve hollowlar hakkında kimi şeyleri öğrenmek için okuyabilirsiniz. Bleach’in ana hikayesini fark etmiş insanlar İngilizce ortamlarda da mevcut fakat Ulquirra konusundaki bu yazı, dünyada bir ilktir.

Popülerlik ve Serinin Sonu

Bleach’in Popülerliği Hakkındaki Yanlışlar ve Yalanlar

Bir sonraki yazıysa, Bleach’in neden bitirildiği hakkında Türkiye’de çok yaygın olan bazı doğru bilinen yanlışları ve yalanları konu alıyor. Hayır, sanılanın aksine Aizen’in sonunun serinin satışlarına pek bir etkisi olmadı.

Bleach’in Bitmesinin Gerçek Sebebi

Yukarıdaki yazının devamı niteliğinde olan bu yazı, Bleach’in neden bittiğini konusuna ışık tutuyor. Bu soruyu merak eden herkesin okuması önerilir.

Diğer Okumalar

Bleach’in Gerçek Kötüsü: Soul Society

Bu yazı, geçmişte Bleach’i açıklama denemelerimin ikincisini oluşturuyor. Gerçek Dünya yazısının üstüne inşa ediyor. Bu yaptığım okuma bir noktaya kadar doğru olsa da, yanlışları da bulunduğunu belirtmek gerekiyor.

Bleach: Çamurlu Nehir

Geçmişte ana yazı serimin üçüncü parçası olan bu yazı, oldukça fazla yorum içeriyor. Bleach dünyasını, gerek kendi dünyasına, gerekse bizim dünyaya dair bilgilerle yorumladığım bu yazı miadını doldurmuş yorumlara sahip olsa da, meraklılar için farklı bir bakış açısı sunabilir.

FORUM

Bleach: Kendi Dünyandan Korkamazsın

Yukarıdaki başlık, Bleach: Can’t Fear Your Own World hafif romanından kimi bilgiler içeriyor ve onu okumak için İngilizce bir link de veriliyor. Bleach’in hızlandırılmış sonuna oldukça fazla ekleme yapan ve çok ünlü bir yazarın yazdığı romanlar, Kubo’ya danışılarak yapılan ve oldukça önemli ‘reveal’ler içeren eserlerdir. Örneğin, Bleach evreninde bir İlk Günah mevzusu var. Her şeyin kökeninde aslında bu olay yatıyor. Yani bu romanlar, ana konu açısından oldukça önemli oluyorlar. Bir ara onlar hakkında bir blog yazısı yazmak da istiyorum.

Feindbild Yazar:

Buradaki ve başka yazılarımı da içeren kendi sitem: https://otegezen.wordpress.com/

5 Yorum

 1. koiroza
  19 Mart 2020
  Yanıtla

  Öncelikle diğer yazılarınız gibi bu yazınızda çok güzel olmuş ellerinize sağlık. Bleach bittikten sonra bölümleri tekrar tekrar okuduktan, izledikten sonra yapacak pek bir şey kalmıyor insana, sizin yazılarınıza rastgeldim sonra. Ara sıra attığınız yazılarınızı okumak bleach için yapabildiğim tek şey oldu. 20. yıl etkinliğinin olacağını görmüştüm bunca zaman bir sürü yerde seneye devam edecek ha etti edecek derken tabi insan inanamıyor devam edeceğine. Yazınızı okuyunca öğrendim devam edeceğini ama tabi yeni mangasının aynı evrende olabilir demeniz daha da sevindirici , aşırı heyecanlandım umarım öyle olur. bu arada bu sunumdan sonra onunla ilgili yazacak mısınız? benim gibi ingilizcesi iyi olmayanlar için çok iyi olur.

  • Feindbild
   19 Mart 2020
   Yanıtla

   Cevabınız için çok teşekkürler. Bizi de bu geri dönüşler mutlu ve motive ediyor 🙂 Sorunuza gelirsek, eğer sunumda önemli detaylar verilirse onun hakkında bir şey yazmaya çalışırım.

 2. Ruinedhead
  9 Nisan 2021
  Yanıtla

  Hemen gidip hepsini okuyorum o7

  • Feindbild
   9 Nisan 2021
   Yanıtla

   Haha, yorumlardan bayağı bir kısmını okuduğunuz anlaşılıyor. Böyle hevesli insan görmek moral oluyor 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir