Spider-Man: Far From Home Mercek Altında

Gecikmiş inceleme ve de sitedeki aktifliğimizin düşüklüğü sebebiyle özür dilerim. Burada da lafı açılmışken belirtmek isterim ki. Ben yeni bir işe girdim ve artık çok yoğun olacağım (özellikle mayıs-ekim arası dönem) o sebeple artık katılımım, makalelerim azalacaklar. Fakat hem bloğumuz hem de forumumuz faal olarak kalacak ve katılımlarınıza açık olacaklardır. Yani aktivite düşmüş olsa dahi asla kapalı falan değiliz. Her daim size kaliteli içerik sunmaya çaba göstereceğiz.

Şimdi geçelim incelemeye, film vizyona geleni 10 günden fazla oldu o yüzden spoiler içermeyen kısmını sokmayacağım direkt olayların içine dalıp spoiler içeriğine bulanacağız. Hazırsanız Başlayalım.

Açıkçası filmi beğenmedim. İlk filmini de beğenmemiştim. Onun incelemesini de -> burada <- bulabilirsiniz. Bu filmin ilk filmden iyi yaptığı şeyler olduğu gibi kötü yaptığı şeyler de vardı. Öncelikle bunlara değineceğim sonra da mantık hatalarıan değineceğim.


İlk filmin, bu filmden daha iyi yönleri;

1- Dünyayı kurtaran bir Spider-Man değil, mahallesini kurtarmaya çalışan bir Spidy vardı. Olması gerektiği gibi. Bu filmde ise risk bu kadar yüksek iken neden dünyanın tüm kahramanları devre dışı buna adres bile göstermemişler. Tüm risk Spider-Man’e emanet edilmiş

2- Karakter kimliğine, güçlerine ve Tony’nin sağladığı olanaklara henüz yabancı olduğu için tüm bocalamaları doğal gelebiliyordu. Burada ise artık tecrübeli, Civil War’da gördüğümüzden bu yana 1-2 yıl geçmiş, büyük savaş tecrübeleri atlatmış, biraz daha olgunlaşmış bir Peter beklerken bir denyo çıkageldi.

3- Kötü adam gerçekten hikaye için bir anlam içeriyordu. Peter’ın sevdiği kızın babasıydı, bir işçiydi, hakkını arıyordu ve ölmeyerek gelecekte MCU içinde olma potansiyelini korudu. Mysterio ise tepeden düşer gibi olayların içine düştü, Shield vs kimse bunun kim olduğunu çözememiş, derin araştırması yapılmamış niyeyse ve hemen Peter buna vuruldu ve bu kadar hızlı gelen kötü adamımız o kadar da hızlı ayrıldı ve öldü. Tamamen anlamsız. Hikayeye getirdiği tek şey Peter’ın kimliğini açıklamak oldu ki bu da ayrı bir saçmalık.

İkinci filmin daha iyi yaptığı şeyler;

1- Benim bile başlarda çok eleştirdiğim yeni görünüm ve kişiliğe sahip Mary Jane’i çok iyi yedirmişler hikayeye ve bir önceki filmdeki baş karakterin aşık olduğu kıza nazaran MJ’in hikayeye getirisi çok daha büyüktü.

2- Biraz ucundan dahi olsa Peter’ın kendi başına plan yapabileceği, zekasını konuşturup, sorumluluk alabileceğini görmek güzel bir şeydi. Her ne kadar bunu yapmadan önce defalarca sorumluluklarından kaçarak karakterine çok tezat bir şey yapmış olsa da.

3- Peter’ın kuvveti, hızı ve potansiyelini çok daha iyi yansıtmışlardı.

İki Filmin Ortak Hataları:

1- Asla Spider-Man hissi veremeyen varsa yoksa yapışkan Iron-Man 2 olmaya zorlanan bir karakterin işlenmiş olması ve bu sebeple daima Iron Man gölgesinde kalacak olması ancak çizgi romanlarda Peter’In Tony’den daha büyük ve daha iyi işlenen bir kahraman olduğu gerçeğine kulak asılmaması.
2- Kötü adamların Tony’e sinirli bir avuç ıvır zıvırın mucizevi bir şekilde milyar dolarlık teknoloji ile amerikadan, avrupaya seyahat edebiliyor olmaları ? Onu da geçtim, bir hologram uzmanı, bir fan fiction yazarı ve bir mekatronik mühendisi bir araya gelince Avengers seviyesi tehdit haline gelebiliyorsa o dünyanın işi bitmiş demektir.
3- May Hala’nın sadece orta yaş erkeklerinin ona yazabileceği bir milf olmaktan başka bir karakter özelliği barındırmıyor oluşu.
4- Peter’ın hala, acemilik zamanındaki sorulara yanıt arıyor oluyor olmasının garipliği. Dünya yok olacak deniyor adam “ama okul gezim” diyor. E hani senin motton büyük güç, büyük sorumluluk gerektirir idi.


Şimdi Mantık Hataları:

Film cheesy değil mi ?

1- Shield nasıl oldu da, bu kadar güçlü ve özel teknolojinin yerini saptayamadı ve Mysterio’nun gerçek kimliğini öğrenemdi ya da dünya da hiç mi X-Ray gözlük, termal kamera falan kalmamış ? İlüzyonlar nasıl anlaşılmıyor.
2- Filmin ikinci yarısında Peter’ın bir ilüzyon canavarın içine girdiğini gördük ve içi tamamen boştu sadece tonlarca dron efekt yaratmakla meşguldü. Pekiiiii, filmin ilk yarısında ateş elementi ile yapılan savaşta nasıl Peter’ın attığı gerçek nesneler ( oda büyüklüğünde kaya blokları) o dronları parçalamıyordu. Ya da etraftaki yıkıntı ve döküntüler nasıl olduğu gibi canavarın aşağısına düşmüyordu ?
3- Gökyüzünde ilçe büyüklüğünde Hell-Carrier denen hava uçak gemileri ile uçabilecek kadar kaynaklara, elemana ve teknolojiye sahip Shield ne oldu da Nick Fury , Maria Hill ve Maria Hill’in bazukasına kaldı ?
4- Tony Stark gibi her zaman kötü senaryolara hazırlıklı ve rakiplerinin bir adım ilerisinde olan bir stratejist neden bir ton silah yüklü, toplu kıyım yapabilecek, dünyanın pek çok istihbarat örgütünden bile daha fazla erişime sahip milyar dolarlık teknolojiyi 16 yaşındaki bir velete versin ? Wakanda’ya ver, Shuri ya da T’challa’ya ver. Hazır olunca Peter’a verin diye not düş vs vs. Yani yeni ölmüş kahramanın mirasını da bok ettiler. Tony salak çıktı. Peter ondan da salakmış ki hemen ertesi gün gözlüğü devretti. Kuruyemişçi mi lan o ?
5- Hadi onu da geçtik. Tony madem tüm bunları aklı 23 karış havada Peter’a bıraktı o zaman neden transfer edebilme özelliği koydu ?
6- Onu da geçtik. O zaman madem kullanım için önce transfer edilmesi gerekiyor. Peter, gözlüğü Beck’den alır almaz transfer işlemi olmadan nasıl kontrol edebildi ?


7- Mysterio tam olarak nasıl öldü ? Çünkü vurulduğu sahne ilüzyon idi. En azından o yerde uzandığı hali ilüzyondu. Yarım dakika sonra ölecek biri neden ilüzyon yaratıp, ayağa kalkıp, Peter’a sıkma zahmetine girdi ki ? Onu buna itebilecek hiç bir özelliği yok.
8- Londra’nın en ünlü mekanlarından biri bombalanırken hiç bir medya protokolü takip edilmiyor ve Peter maskesiz ortalıkta kızlara sarılıyor vs vs.
9- Peter uçakta, kendine özel zırh/kostüm yaptı onu Iron Man ile kıyasladılar, onun müziğini bile verdiler sonunda ise kendi standart kostümünün aynısı ile geldi .. Tüm o sahnenin amacı neydi ?
10- Spider-Man’e shield yeni kostüm getirdiğinde içerideki kadına ne gerek vardı ki ? İzleyip fiziğine puan mı verecek ? Spidy’e istasyonun şu odasında şu dolapta sana suit bıraktık onu al ve dene diyebilirlerdi. Ki daha sonra Peter kostümü almadan ve denemeden oradan çıktı ve daha sonra hiçbir sorun olmadığını ve Spidy’i kostümü giyerken bulduk. Yine kendi kendine suni sorunlar çıkarıp bu sorunlardan yeni aksiyonlar yaratması gibi. Yani Brad’in oraya girmesi.
11- Tony Stark’ın geliştirdiği multi-milyar dolarlık arayüz o kadar kötü ki, birisi için “o hedef” dediğinde ikinci bir sorgulama ya da onaylama gerektirmeden direkt o kişiyi idam ediyor ve Tony bunu 16 yaşındaki bir çocuğa bıraktı. Tony’nin karizmasını da çizmişler filmde.
12- Spider-Man’in tehlike sezgisi neden yok hiç bir bilgi yok ? Ya da nasıl haşırt diye birden bire geldi. Ben söyleyeyim neden yok. Çünkü, örümcek sezgileri yalan söyleyeni de anlayabildiği için, Peter, Beck’in yalanını görecek ve tüm film hoşaf olacaktı.
13- Ve en kötüsü de jenerik sonrası sahnenin yarattığı Hype. Yani Peter’ın Spider-Man olduğunun açıklanması. Bu kısmı kendi içinde alt maddelere ayıracağım.
a- Derdi, Tony Stark’dan intikam almak ve bunu yaparken de en ideal kahramanı yaratmak olan Beck için sempati beslediği Peter’ın kimliğini deşifre etmek ona ne kazandıracak ki ? Hem de ölüm döşeğinde. Karakteri bu harekete itebilecek hiç bir motivasyonu ya da nedeni yok. Aksine adam her seferinde Peter’a yapacakları için üzüldüğünü belirtirken birden bire neden “Al şimdi onlar düşünsün!” tarzı bir hareket çeksin ?
b- Tüm onları yaparken Peter bunu nasıl farketmiyor ?
c- Hadi diyelim, Peter’In kimliği belli oldu. Bu niye Peter’I gersin ? En yakınları zaten bunu biliyor yani onlar zaten bu tehlikenin altında onu da geçtim sen bu adamı “Geleceğin Tony Stark’ı” diye lanse ettin. Tony Stark zaten kahraman kimliği ile gerçek kimliğini birbirinden ayırmayan, saklanmayan ve hatta buna karşı olan yasaya imza atmış birisi yani Peter için bu eninde sonunda olması gereken bir şeydi. Eğer Tony Stark Jr. olması isteniyorsa.
d- Shield gibi tüm medya ve istihbarat ağına hakim bir örgütün ve de Tony ile iyi ilişkileri olan hükümetin haberi olmadan nasıl ulusak kanalda bir Avengers üyesinin gizli kimliği açık edilebiliyor.
e- Hadi edildi diyelim, Shield hemen ardından, Quentin Beck ve ekibinin neler yaptığını, amaçlarını, geçmişlerini ve Londra’da koca canavarın bir kaç yüz drona dönüşmesini gösterek rahatlıkla Quentin Beck’in kahraman olduğu gerçeğini bertaraf edebilirler.
f- Zaten filmde hali hazırda iki kişi Peter’ın şaibeli hareketlerini çözümledi ve ikisi de liseli idi. Onlar bile yapabiliyorsa dünya ve kötüler de yapacaktı yani kimliğinin açığa çıkması neden Spidy ve bir sonraki filmi için bu kadar kargaşa unsuru olsun ki ? Mantıken olması için gram sebep yok.

Ve daha nice bu tip, irili ufaklı mantık hataları…


SONUÇ

Film kendi yarattığı suni sorunlara, kendi suni çözümlerini getiren bir gram dahi doğal ve olağan hissettiremeyen, duygunun ve samimiyetten, inandırıcılıktan yoksun çok tembel bir kurguya sahip. Ayrıca her büyük bütçeli Amerikan aksiyon filmi gibi bu da alt metninde politik ve askeri mesaj barındırıyordu. İmgeler yoluyla anlatmaya çalışayım;
Tony Stark -> Amerika ve Amerika ekonomisinin anlı şanlı günlerini temsil ediyor. Kapitalizmin kalbi olduğu zamanlar.
Tony Stark ile problemi olan kötü adam ve ekibi -> Yeni nesil , zayıflamış ve kendini güvende hissetmeyen yeni Amerika
Tüm saldırıların Avrupa şehirlerinde oluyor oluşu ancak finalin Londra’da yapılıyor olması -> Amerika’nın, Avrupa ve batı kapitalist dünyasına ben daha ölmedim, hala bir tehditim mesajı.
Peter Parker -> Amerika’nın umut vaat eden yeni nesil ekonomisi ve teknolojisi.
Brad -> Filmin en itici karakteri ve Peter’ın 5 yıllık yokluğunda birden bire büyüyüp süper havalı olan kişi. Ve Asya kökenliydi. Burada Amerika’nın yokluğunda birden bire çok güçlenmiş Çin’e bir gönderme var.

Çin güvenilmez, henüz kapitalizmin kalbi olma düsturunu benden alıp oraya vermeyin diyen bir Amerika var. Flash Thompson ve türbanlı kız üzerinden kurulan orta doğu ve hindistan göndermelerine girmeme bile gerek yok.

Nitekim film benim açımdan, ne çizgi roman kahramanı Spider-Man ve MCU kahramanı Iron Man’in mirasını koruyabilmiştir ne de rahatsız edici alt metin kullanmaktan geri kalmayarak kendini küçültmüştür. Mantık hataları ve tembel senaryo yazarlığı da cabası… En sevdiğim şeyler ise bu yeni MJ’in gerçekten garip değil aksine doğal hissettirmesi ve de Spider-Man’in hızını ve gücünü çok iyi sergilemeleri oldu.

Değerlendirme:

Karakterler ve İlişkileri: 70/100
Derinlik & İşçilik: 45/100
Efektler & Görsellik: 73/100
Türünün Gereklilikleri: 60/00
Hikaye & Evren Dizaynı: 50/100
Özgünlük ya da Etki Gücü: 45/100
Zamanlama & Ritim: 65/100

KB Puanı: 57-58/100
(fikirlerim değişebilir.)


Gittikçe dibe gidiyorum…

Tüm Hakları www.kahramanbaykus.com ve hazırlayan yazara aittir. Site ve yazar adı belirtilmeden ya da orijinal sayfanın linki verilmeden içeriği paylaşanlara hukuki yaptırım uygulanacaktır.

İyi bir Spidy filmi görmek istiyorsanız -> İşte budur!

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

Tek Yorum

  1. Muhammed
    16 Temmuz 2019
    Yanıtla

    Elinize sağlık hocam çoğunluğuna katılıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir