Mutlaka Okumanız Gereken 50 Manga Serisi

Uzun zamandır manga okuyan hatta mangaları(diğer çizgi romanlarla birlikte) daha samimi rahat tüketilebilir bir medium olarak gören biriyim. Bu kadar seri okuduktan sonra bildiklerimi ve tecrübelerimi yazıya dökme ihtiyacı hissettiğim için bu yazıyı yazdım. Gerek forumumuz da gerekte diğer ortamlarda manga okumak istiyorum hangi serileri önerirsiniz veya hangi seriden başlamalıyım gibi sorular geliyor bunun için güzel bir örnek olur. Öncelikle listeyi tek başıma hazırlamadım zevkine güvendiğim insanların fikirlerine danışarak yaptım. Popüler bu da yazılır mı gibi yorumlarınız olabilir bu oldukça doğal bu listeyi yeni başlayanlara veya belirli bir manga kültürü temeli olmayanlar için temel olması amacıyla hazırlanmıştır. Listede Manhwa, Manhua, Webtoon ve Light Novel seriler bulunmayacaktır.

Modern Klasikler

Bu manga serileri 90’ların sonlarında ve 2000’lerde çıkıp başarıları ve popülariteleriyle kendilerini kabul etmiş eserler. Uzun süre yayınlandıkları ve bittikleri için diğer manga okuyucularıyla iletişimi de kolaylaştıracak, yeni bir manga okuyucusu için en ideal eserler.

-Fullmetal Alchemist

Cilt: 27
Bölüm: 116
Durum: Tamamlandı
Yayın Tarihi: 12 Temmuz 2001 – 11 Eylül 2010
Türler: Aksiyon, Macera, Komedi, Drama, Shounen, Askeri
Mangaka: Hiromu Arakawa

Kimsenin hakkında kötü düşünmediği düşünemediği nihai eser Fullmetal Alchemist. İki kardeşin annelerini ölümden döndürmeye çalışırlarken kaybettiklerini geri almak için efsanevi felsefe taşını aradıkları yolculukları “olarak özetleyebiliriz”. Böyle basit anlattığıma bakmayın Fullmetal Alchemist kısacası FMA “emin olun ki” bundan çok daha fazlasıdır. Mangaka Arakawa Hiromu manevi anlam içeren bu çok katmanlı hikayeyi oldukça yalın bir dil ve yöntemle çok güzel anlatmış bize. Gerektiğinde komik, gerektiğinde şok edici ve acı olan her şeyin yerli yerinde olduğu bu mangayı herkes okumasını öneriyor, şiddetle tavsiye ediyoruz. Manga sanatının şüphesiz en iyi örneklerinden biri. Tek kelimeyle; bir başyapıt.


-Pandora Hearts

Cilt: 24
Bölüm: 107
Durum: Tamamlandı
Yayın Tarihi: 18 Mayıs 2006 – 18 Mart 2015
Türler: Macera, Gizem, Fantezi, Shounen, Doğaüstü
Mangaka: Jun Mochizuki

Pandora Hearts için Alice Harikalar Diyarının, peri masalı edasıyla karanlık ama titiz bir şekilde işlenmiş manga versiyonu olduğunu söyleyebiliriz. Jun Mochizuki adlı kadın manga-ka’nın ilk eseri olamasa da çıkış eseri olan bu mangada, Abyss denilen olgunun etrafında oldukça şaşırtıcı bir kurgu dönmektedir. Mangadaki karakter çizimlerinin özellikle göz alıcı olduğu söylenebilir. Kimi kitle tarafından oldukça beğenilmiştir. Karakter tasarımlarının dışında, bazı şeyler oldukça iyi işlenmiştir. Sevginin ne anlama geldiği ve onun için neler yapılabileceği çokça irdelenip, ön plana çıkarılmıştır. Bunun dışında aile içi ve dostluk bağları da güzel bir şekilde betimlenmiştir.


-Naruto

Cilt: 72
Bölüm: 700
Durum: Tamamlandı
Yayın Tarihi: 21 Eylül 1999 – 10 Kasım 2014
Türler: Aksiyon, Macera, Dövüş Sanatları, Shounen
Mangaka: Masashi Kishimoto

Naruto için ne denebilir ki benimde dahil olduğum pek çok kişiyi manga ve anime dünyasına çeken eser. Gelecekte köyündeki en iyi ninja olmayı hedefleyen yetim bir çocuğun destanı. Uzumaki Naruto ile beraber sevgiyi, nefreti, acıyı ve en önemlisi empatiyi öğreneceğimiz bu hikaye mangaka Kishimoto’nun dinamik çizimleri, oldukça başarılı karakter ve evren dizaynlarıyla şimdiye kadar yapılmış en akılda kalıcı kurgusal evrenlerden bir tanesine ev sahipliği yapıyor.


-Death Note

Cilt: 12
Bölüm: 108
Durum: Tamamlandı
Yayın Tarihi: 1 Aralık 2003 – 15 Mayıs 2006
Türler: Gizem, Drama, Shounen, Doğaüstü, Psikolojik
Mangaka: Takeshi Obata(Çizim), Tsugumi Ohba(Hikaye)

Pokemon gibi global oyun animelerini saymazsak Death Note sanırım dünya üzerindeki en ünlü markalardan biri. Özellikle yetişkin kitlenin bu medyuma girerken karşılaştıkları çizgi bir şeyler ön yargısını kırmalarını sağlayan eser. Bunu sırf batının yaptığı iğrenç uyarlamalardan bile anlayabiliriz. Bulduğu defter sayesinde bir ölüm meleğinin güçlerine sahip olup kendi yargısını uygulama şansını edinen Yagami Light ve onu yakalamak için peşine düşen dünyanın en iyi dedektifi L. İki dehanın amansız rekabeti. Animesinin yanında pek adı geçmese de Death Note son derece başarılı bir mangaya sahip. Kuşkusuz çizer Takeşi Obata anime – manga sektöründe adından çokça bahsettiren, en başarılı çizerlerden bir tanesidir. Yaratmış olduğu modern gotik hava kesinlikle eşsiz.


-Bleach

Cilt: 74
Bölüm: 705
Durum: Tamamlandı
Yayın Tarihi: 7 Ağustos 2001 – 22 Ağustos 2016
Türler: Aksiyon, Macera, Shounen, Doğaüstü
Mangaka: Tite Kubo

Bleach mangası için ikonik bir eser olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Shinigami nedir, diye başlayan bu mangada 15 yaşında olan Ichigo Kurosaki adlı gencin kendini bilmediği, yabancı olduğu bir dünyada bulması serinin en temel anlatım şekli olabilir. Macera ve aksiyon dolu bu manga, shounen olmasına karşın en baştan itibaren hafiften bir karanlık hava sergilemektedir. Serinin ilerlemesiyle içinde bulunan bu karanlık, katbekat artmış olup, adeta bir shounen eseri olmaktan çıkmıştır. Yüzeysel olarak bakıldığında aksiyon, macera ve çokça bağırmadan başka bir şey görmek zor olsa da, eser hakkında daha derinlemesine düşününce eserin verdiği anlamlar, felsefesiyle bam başka bir boyuta doğru yol almaktan geri durmamaktadır. Karakter tasarımları göze hoş gelse de, insanlar tarafından arka planın boş olması bir Bleach için eleştiri konusudur. Fakat bu durum serinin manga-ka’sı olan Tite Kubo’nun kendi sanatsal tarzının ve hikayenin taşıdığı temanın dışa vurumu olduğu rahatça görülebilir. Serinin isminin Çamaşır Suyu olmasının pek çok sebebi var. 😀


-Claymore

Cilt: 27
Bölüm: 159
Durum: Tamamlandı
Yayın Tarihi: 6 Mayıs 2001 – 4 Ekim 2014
Türler: Aksiyon, Macera, Fantezi, Korku, Shounen
Mangaka: Norihiro Yagi

Claymore bir erkek tarafından yazıldığına neredeyse inanamayacağım kadar ince ve karanlık bir eser. Yerel halkın aralarına karışan ve insan şeklini alan katil yaratıklardan belirli ücret karşılığı koruyan mutant kadınlardan oluşan kardeşliğin(sisterhood) olduğu bir dünyada geçen intikam hikayesi. Yaşadığımız politik doğruculuk çağındaki samimiyetten uzak feminizmin aksine insanın içini ısıtan feminist bir dili var manganın. Bunun yanında okuyucuya nefes aldırmayacak kadar akıcı aksiyon, gerilim ve çetrefilli hikaye örgüsü.


Eski Klasikler

90’lı yıllardan önce bu sanat dalının verdiği sanatsal ve önem bakımından en ileri gelen eserlerinin alındığı bir kategori olacak.

-JoJo’s Bizarre Adventure

Cilt: 124
Bölüm: 935‬
Durum: Devam Ediyor
Yayın Tarihi: 2 Aralık 1986 – Part Olarak Devam Ediyor
Türler: Aksiyon, Macera, Tarihi, Korku, Shounen
Mangaka: Hirohiko Araki

Ölümsüz ve efsanevi Hirohiko Araki’nin kendisi gibi ölümsüz olan yegane baş yaptı Jojo’nun Tuhaf Maceraları adı gibi tuhaf ve bir o kadar eşsiz. Aslında tüm Jojo serisini tek bir başlık altına almak bir miktar yanlış çünkü her ne kadar aynı başlığı ve evren, hatta bazı karakterleri paylaşsalar da oldukça farklı sahnelere, amaçlara, ideolojilere ve anlatımlara sahiptir. Ancak değişmeyen bir şey var ki o da serinin sahip olduğu eşsiz ruh. Evet bu çok öznel hatta metafizik bir tanım oldu ancak Jojo birey tarafından deneyim edilmedikçe anlaşılamayacak bir fenomen.


-Kozure Ookami

Cilt: 28
Bölüm: 142‬
Durum: Tamamlandı
Yayın Tarihi: Eylül 1970 – Nisan 1976
Türler: Aksiyon, Tarihi, Samuray, Seinen
Mangaka: Kazuo Koike (Hikaye), Goseki Kojima (Çizim)

Saydığım tüm bu eserler arasında en az popülariteye sahip eserlerden biri olsa da Kozure Ookami, manga sanat dalının verdiği en elit ve çarpıcı örneklerden bir tanesidir. Eski Japonya’nın Tokugawa döneminde geçen hikaye hain olarak adlandırılan samuray Ogami Itto ve küçücük oğlunun intikam yolunu anlatır. Edebiyat(evet edebiyat) tarihindeki en ikonik intikam hikayelerinden biridir. Öyle ki en önemli çizgi roman sanatçılarından biri olan Frank Miller bile bu eserden çok büyük miktarda etkilenmiştir.


-Dragon Ball

Cilt: 42
Bölüm: 520‬
Durum: Tamamlandı
Yayın Tarihi: 20 Kasım 1984 – 23 Mayıs 1995
Türler: Aksiyon, Macera, Komedi, Dövüş Sanatları, Bilimkurgu, Shounen
Mangaka: Akira Toriyama

Akira Toriyama’nın Çin edebiyatının klasiği Batı’ya yolculuk eserinden ilham alarak hazırladığı ikonik ve klasik mangası. Battle Shounen türünün en eski örneklerinden biri olan bu manga, başlangıçta komedi serisi olarak başlamıştır. Fakat daha sonrasında akıcı ve çarpıcı bir Battle Shounen’e dönüşmüştür. Hikayemiz ise bir araya getirildiklerinde kişinin dile herhangi bir dileğini yerine getirebilen bir ejderhayı çağırabilen ejder toplarının peşinde olan Son Goku’nun serüvenini ele alır. Söylenebilecek çok şey yok. Manga tarihinde bu kadar önemli yer edinen bu seri, bence mutlaka okunulmalıdır.


-Kaze no Tani no Nausica

Cilt: 7
Bölüm: 59
Durum: Tamamlandı
Yayın Tarihi: 9 Ekim 1982 – 10 Şubat 1994
Türler: Aksiyon, Macera, Fantezi, Doğaüstü
Mangaka: Hayao Miyazaki

Hayao Miyazaki hepimiz bildiği kadarıyla eşsiz bir insan ve yine aynı şekilde eşsiz bir sanatçı. Anime ve Mangayla ilgili olsun olmasın, pek çok kişi kendisini yaptığı eşsiz filmlerle tanıdı ve özdeştirdi. Ancak benim nazarımda kendisinin en büyük ve önemli eseri Kaze no Tani no Nausica’nın ta kendisidir. Miyazaki’nin yapmış olduğu ilk önemli filme de kaynak olmuş bu eser, benim nazarımda çizgi roman sanatının en önemli, dikkate değer ve saygın eserlerinden bir tanesidir. Günümüzde kıyamet sonrası dünya konseptine dair bir çok yapıt var ancak hiç biri Nausica kadar anlamlı, içten ve ilham alınası değil. Günümüzde kendimizin ve sistemin gezegenimizi götürdüğü iklim problemleriyle türümüzün kapısını çalmaya başlayan sona karşı Nausica, Miyazaki’nin kibrinden gerçekleri göremeyen insan oğluna verdiği bir öğüttür.


-Ashita no Joe

Cilt: 20
Bölüm: 171
Durum: Tamamlandı
Yayın Tarihi: 1 Ocak 1968 – 13 Mayıs 1973
Türler: Drama, Shounen, Spor, Slice of Life
Mangaka: Ikki Kajiwara (Hikaye), Tetsuya Chiba (Çizim)

Hikaye, savaşın üzerinden geçse de, alevlerinin yanmaya devam ettiği bir Japonya’da geçmektedir. İnsanlar açlık ve sefalet içinde yaşamaya çalışmaktadırlar. Ne kadar durum böyle olsa da, insanların umutları ve geleceğe bakışları henüz sönmemiştir. Bir gün genç, fakir ama yaşama umutla sarılmış bir delikanlı parkın birine girer. Sarhoş ve yaşlı bir adam ile karşılaşır. Adamı alaşağı ettikten sonra, bir soru ile karşılaşır. “Boksör olmak gibi bir niyetin var mı?”. Ashita no Joe bize bir manganın yayınlandığı tarihten bağımsız olarak nasıl zamansız olabileceğini kanıtlayan harika bir spor serisi ve yaşam öyküsüdür.


Çağdaş Eserler

Günümüze yakın dönemde başlamış hala devam eden veya çok yakın dönemde bitmiş güzide mangalar.

-Shingeki no Kyojin

Cilt: 28
Bölüm: 118
Durum: Devam Ediyor
Yayın Tarihi: 9 Eylül 2009
Türler: Aksiyon, Gizem, Drama, Fantezi, Korku, Shounen, Doğaüstü
Mangaka: Hajime Isayama

Shingeki no Kyojin Hajime Isayama isimli genç bir mangaka tarafından son derece başarılı bir şekilde yazılmış gerilim, gizem, korku ve aksiyon serisi. İnsanlığın Titan adı verilen devler tarafından surların arkasına sıkıştırıldığı bir hayattan kalma ve mücadele hikayesi. Çağdaş manga tanımına en çok yakışan isim kesinlikle bu seridir. Uzak bir distopyanın çarpık anlatımı yapılan bu manga için söylenecek çok şey var. Ama yazabileceklerimiz sınırlı. Her ne kadar çizimleri için vasat altı desek de, genç mangaka her geçen gün kendini geliştirmektedir. Peki, çizimlerinin bu kadar kötü olmasına rağmen, manganın kendisi nasıl bu kadar popüler oldu? Sorulması gereken asıl soru bu. Oldukça kaliteli bir aksiyon ile olağanüstü bir kurgunun birleşimi olmasından ötürü olduğunu, gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Titanlar nereden geliyorlar? Niye insanları yiyorlar? Niye insanlar onlarla savaşmak zorunda? Yüzlerce sorunun cevabı bulmak için ilk olarak hayatta kalmak; bu dünyanın ilk şartı. Kan ve vahşet dolu bu manganın biz okuyuculara sunduğu şey; harikulade bir yolculuk. Ne azı, ne de fazlası.


-One-Punch Man

Cilt: 19
Bölüm: 110
Durum: Devam Ediyor
Yayın Tarihi: 14 Haz 2012
Türler: Aksiyon, Komedi, Parodi, Bilim Kurgu, Süper Güç, Doğaüstü
Mangaka: Yusuke Murata(Çizim), ONE(Hikaye)

Süper kahraman ve shonen türlerine karşı aldığı yarı alaycı yarı ciddi bir tavırla büyük bir hit haline gelen Opm aslında One adlı bir yazarın hazırladığı web-comice dayanıyor. Daha sonraları Murata Yusuke tarafından bir manga haline getirilen One-Punch Man, Saitama adlı normal bir adamın kahraman olmak için çalışarak dünya üzerindeki en güçlü varlık haline gelip tüm düşmanlarını ezici bir şekilde yendiği gündelik hayatı konu alıyor. Saitama’nın etrafına çekilen ilginç karakterler ve Saitama’nın içinden yaşadığı yenilmezliğin verdiği can sıkıntısıyla okuması çok eğlenceli. Ayrıca şunu eklememizde fayda var. Yusuke Murata da günümüzün en önemli çizerlerinden bir tanesidir. Bunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.


-Magi

Cilt: 37
Bölüm: 369
Durum: Tamamlandı
Yayın Tarihi: 3 Haziran 2009 – 11 Ekim 2017
Türler: Macera, Fantezi, Büyü, Shounen
Mangaka: Shinobu Ohtaka

Binbir Gece Masalları ve Orta Doğu inanç ve yer yer de hikayeleri temel alınarak yazılmış bu manga, yazılmış olan en ilginç Shounen mangalardan bir tanesi diyebiliriz. Yavaş bir tempoda başlayan manga, gittikçe hızlanan hikayesiyle bizi müthiş bir fantezi bombardımanı altında bırakıyor. Alibaba adlı bir tüccar yardımcısı ve Aladdin isimli büyücünün karşılaşmasıyla başlayan hikaye siyaset, kader-determinizm, ticaret gibi konuları ilmik ilmiş işleyip, fanteziyle harmanlayarak çok güzel bir şekilde okuyucuya sunuyor. Farklı bir şeyler denemek isteyen herkesin okumasını gerektiğini düşünüyorum.


-Tokyo Ghoul ve RE

Cilt: 30
Bölüm: 320
Durum: Tamamlandı
Yayın Tarihi: 8 Eylül 2011 – 5 Temmuz 2018
Türler: Aksiyon, Gizem, Drama, Korku, Doğaüstü, Psikolojik, Seinen
Mangaka: Sui Ishida

Geçtiğimiz son birkaç yıla baktığımızda adından çokça söz ettirmiş olan Tokyo Ghoul manga serisi, listenin de olmazsa olmazlarından birinden olmayı başarmıştır. Her ne kadar başarısız anime uyarlamasıyla oluşan fan kitlesi seriye karşı ön yargı oluştursa da Tokyo Ghoul çok başarılı bir manga. Bunun dışında, manganın İnsanlar ve Ghoul arasında yaşanan çatışmaları ele aldığınızı söyleyebiliriz. İşlenen en büyük kavramsa; doğruluktur. Gözlerimizin her gördüğünün doğru olduğundan emin olabilir miyiz? Bu soruyu sıkça karşımıza çıkarıp bizi düşünceler içerisine sokmaktadır. Hangi tarafı seçmek isteyeceğinizi bilemez hale gelmekten başka seçeneğiniz kalmıyor. Ve her iki taraf için de empati kurmak durumunda kalıyorsunuz.


-Beastars

Cilt: 13
Bölüm: 134
Durum: Devam Ediyor
Yayın Tarihi: 8 Eylül 2016
Türler: Drama, Shounen, Slice of Life, Psikolojik
Mangaka: Sui Ishida

Beastars son dönem gördüğüm en kompleks shounen mangalarından biri. Anlatısı hiçbir şeye benzemiyor. Zootopia, Romeo ve Juliet ile , La Fontaine Masalları, A Bronx Tale ile buluşuyor. Bunlar ise kendi içinde japon kültürü ve klasik shounen lise serileri ile harmanlanıyor. İçine birazda karaborsa, vahşet, hayvani güdüler ve drama katıyorsunuz. Bir an yabancılaşma yaşayan bir bir birey ile yakının draması gibi her açıdan olağan ve empati kurulabilir bir vakayı bize vurguluyorken bir diğer an avcı-av, yırtıcı-kurban, etçil-otçul gruplar arası gerginlik ve çarpık ilişkilere bakıyor ancak bunu da tek taraflı yapmıyor iki tarafında iyisini ve kötüsünü senin için yaratıp bunu önüne bırakıyor.

Tuhaf, yer yer aşırı, beklenilmedik şekilde cüretkâr ancak yeri vakti geldiğinde de samimi, sıcak ve içten. Değişik şeyler çizmeye ve yazmaya cürret edebilen kadın mangaka Paru Itagaki’nin bu eserini yeni bir şey arayanlara önermek iyi olabilir.


Drama ve Romantizm

Bu kısımda içinde gerçekçi drama ve romantizm olan eserleri derliyoruz. Ancak romantizm dediğime bakmayın cıvık aşk hikayeleri yok aralarında.

-Watashitachi no Shiawase na Jikan

Cilt: 1
Bölüm: 8
Durum: Tamamlandı
Yayın Tarihi: 28 Mart 2008 – 22 Ağustos 2008
Türler: Drama, Müzik, Romantizm, Slice of Life, Psikolojik, Seinen
Mangaka: Sumomo Yumeka

Gong Ji-young tarafından yazılmış Mutlu Günlerimiz romanından uyarlama bir manga olan Watashitachi no Shiawase na Jikan’ı önermek için pek çok nedenim var. Öncelikle 8 bölümlük kısacık bir manga. Bu sekiz bölümde insanı ünlü mangaka Yumeka Sumomo’nın çizimleriyle hem rahatlatıyor hemde güçlü hikayesiyle duygusal anlamda vuruyor. İnsan vicdanını rahatsız eden zor sorular soruyor okuyucuya.


-Koe no Katachi

Cilt: 7
Bölüm: 64
Durum: Tamamlandı
Yayın Tarihi: 7 Ağustos 2013 – 19 Kasım 2014
Türler: Drama, Okul, Shonen
Mangaka: Sumomo Yumeka

Yeni nesil içerisinde en başarılı bulduğum manga sanatçılarından biri olan Yoshitoki Oima’nın yazdığı ve çizdiği Koe no Katachi çıkan filmiyle bir hayli sükse yapmış bir seri. Mangası çok daha detaylı olduğu için onu önereceğim. Kabadayılık, egoizm, psikoloji ve engelli bireylerin sosyal durumları. Bazı insanlar özellikle filmindeki bazı durumları hiç sevmiyorlar bu yüzden tartışmalı bir eser. Ancak yeni başlayan biri için hem başarısı hemde popülaritesi için okunması gerektiğini düşünüyorum okuyucuyu kesinlikle bir şeyleri düşünmeye ve yorumlamaya itiyor.


-Kaichou wa Maid-sama!

Cilt: 18
Bölüm: 98
Durum: Tamamlandı
Yayın Tarihi: 24 Aralık 2005 – 24 Eylül 2013
Türler: Komedi, Romantik, Okul, Shoujo
Mangaka: Hiro Fujiwara

Klasik aşk hikayeleri vardır, bilirsiniz… Zengin ve havalı çocuk, güzel ve fakir kız. Bu manganın da dıştan bakınca bu tarz bir hikayelerden çok bir farkı yok. Tabii ki bu sadece dıştan bakınca öyle. Eğlenceli ve hoş bir lise aşk hikayesi anlatan manga, benzerlerinden farklı olarak samimi bir dil ve sürükleyici bir hikaye sunuyor bize. Bunu da aynı zamanda sağlam karakterler ve sağlam bir kurguyla karşımıza çıkarıp, bizi istemsizce seriye bağlıyor. Bu tarz hikayeler arasında en iyisi sayılabilecek bu seri için diyebileceğimiz çok bir şey yok. Ama türünün öncüsü olduğunu söylemek, sanırım abartıya kaçmaz. Zaten bu sebeplerden ötürü listemizde kendine bir yer ediniyor.


-Sakamichi no Apollon

Cilt: 9
Bölüm: 45
Durum: Tamamlandı
Yayın Tarihi: 28 Eylül 2007 – 28 Ocak 2012
Türler: Drama, Müzik, Romantik, Okul, Slice of Life, Josei
Mangaka: Yuki Kodama

Bir denizci çocuğu olan Nishimi Kaoru’nun yeni bir okula transfer olmasıyla hikayemiz başlar. Herkesin konuşmaktan çekindiği Kawabuchi Sentarou ile okulun ilk günü tanışıp, yakınlaşırlar. Daha sonrasında birlikte geçirdikleri zamandan sonra gittikçe yakınlaşmaya başlarlar. Ortak hobilerinin müzik yapmak olduğunu fark ettiklerinde biri baterist olan, öteki de piyanist olan iki arkadaş bir araya gelip caz yapmaya başlarlar. Her insanın arkasında hüzünlü bir hikaye barındırdığı savaş sonrası Japonya’sında yaşayan bu iki genç , kendilerine ait olan sıkıntıları müzikle birlikte unutmakta ve günlerini deli dolu bir şekilde yaşamaktadırlar. Aşkın, hüznün ve mutluluğun konu aldığı bu hikaye, enfes çizimleriyle birlikte karşımıza çıkıyor. Okuduktan sonra her bir müziğini araştırıp, dinleten olağanüstü bir yapıt. Kitabı kapağına göre yargılamamayı gözlerimiz içine sokan, bir manga.


Slice of Life

Slice of Life anime ve manga ile özdeşleşen bir tür oldu. Belirli karakterlerin normal yaşamlarından kesitleri konu alan mangalar için kullanılan bu etiket oldukça yaygın olarak kullanılıyor.

-Yokohama Kaidashi Kikou

Cilt: 14
Bölüm: 142
Durum: Tamamlandı
Yayın Tarihi: 25 Nisan 1994 – 25 Şubat 2006
Türler: Drama, Bilim Kurgu, Slice of Life, Seinen
Mangaka: Hitoshi Ashinano

Dünyanın coğrafyasının çeşitli sebeplerle değişime uğradığı, bilinmeyen bir gelecekte geçer. Ana karakterimiz olan Alpha Hatsuseno kendisi bir robottur. A7-M2 model robot olarak bilinen prototip bir robot ürünüdür. Yerleşkeden biraz uzak da olan, ufak bir kahve dükkanı vardır. Doğayla iç içe olan dükkanın çevresi, olabildiğince yeşil ve doğaldır. Scooter motoru ve kamerasıyla çevreyi dolaşıp aynı zamanda insanlar ve robotlarla arkadaşlık kuran ana karakterimiz, kendince yeni deneyimler yaşıyor ve zamanın geçişini gözlemliyor. Zaman zaman çıktığı yolcuklarda hem kafasında var olan şeyleri hem de kendi farkındalığını istemsizce arayan Alpha, aynı zamanda bize dünyanın güzelliklerini gösteriyor. Tam bir slice of life örneği olan bu manga da listemizde kendine kolaylıkla bir yer ediniyor.


-Haruka na Machi e

Cilt: 2
Bölüm: 16
Durum: Tamamlandı
Yayın Tarihi: 10 Nisan 1998 – 25 Kasım 1998
Türler: Drama, Slice of Life, Seinen
Mangaka: Jirou Taniguchi

Hayat nedir? Yaşamak nedir? Taniguchi Jirou, bu tarz soruları oldukça çarpıcı bir şekilde karşımıza çıkarıyor bu mangada. Sade ve doğallık ile taşan Jirou üstadın bu serisinde istemeden o hikayeye katılıyor ve karşımıza çıkan sorulara, cevaplar arıyoruz. Herkesin cevapları farklıdır. Peki sizin cevabınız ne? Taniguchi Jirou, işte tam bu noktada bu harika hikayeyle, kendinizi sorgulatıyor. Aynı zamanda sorgulatırken de düşündürüyor. Kısa ama öz olan bu manga, bitimiyle sizi kendinizle baş başa bırakıyor. Kendinize sormaktan şu zamana kadar çekindiğiniz şeyleri tekrardan sormak ve deneyimlemek istiyorsanız, bir deneyin derim.


-My Girl

Cilt: 5
Bölüm: 44
Durum: Tamamlandı
Yayın Tarihi: 2 Haz 2006 – 3 Eylül 2010
Türler: Drama, Slice of Life, Seinen
Mangaka: Sumomo Yumeka

Trajik bir hikayeyle başlayan manga bize, başlangıcının tam tersi istikamette bir öykü sunuyor. Birbirlerinden hiç haberdar olmamış 23 yaşındaki baba ve onun beş yaşındaki kızının mutluluklar saçan hikayesini işliyor mangamız. Koharu ve Masamune, dramatik buluşmalarının ardından birbirlerini yavaş yavaş tanımaya ve zorlukları birlikte aşmaya çabalamaktadırlar. Söylenecek çok şey yok zaten. Yumeka Sumomo sensei’n bu yapıtı dahil olmak üzere iki serisine yer verdik listemizde. Hikaye anlatımı, çizimleri ve insanın içinde bıraktırdığı hisler çok zor bulunan şeylerdir.


-Aria

Cilt: 12
Bölüm: 67
Durum: Tamamlandı
Yayın Tarihi: 28 Şubat 2002 – 29 Şubat 2008
Türler: Macera, Komedi, Drama, Bilim Kurgu, Shounen, Slice of Life
Mangaka: Kozue Yamano

Yakın bir gelecekte Mars, yaşama elverişli hale getirilmiştir. Atmosfer oluşturulmuş, denizler yapılmıştır. Tabii insanlar da yerleşmiş ve Mars’ı canlı bir yer haline getirmişlerdir. Günümüzün ve geçmişin Venedik’i, benzer bir şekilde Mars’a da uyarlanmıştır. Kendisine verilen isim ise Neo Venezia’dır. Mangamızın hikayesi de tam olarak burada geçmektedir. Neo Venezia’da gondol süren kayıkçılar vardır. Bu kayıkçılara Undine denir. Undine olmayı hedefleyen ana karakterimiz Akari ve onun çevresinde bulunan arkadaşları arasında geçen bu öykü, canınız en sıkkın olduğu zaman bile içinizi ısıtacaktır. Kendine has çizimleri ve her tarafından sıcaklık akan bu manga, slice of life türünün kalbidir diyebiliriz. Listemizin de olmazsa olmazlardan biridir.


Spor

-Slam Dunk

Cilt: 31
Bölüm: 276
Durum: Tamamlandı
Yayın Tarihi: 18 Eylül 1990 – 4 Haziran 1996
Türler: Komedi, Drama, Okul, Shounen, Spor
Mangaka: Takehiko Inoue

Inoue’nin ilk büyük hiti Slam Dunk sadece günümüz komedi spor serilerinin mihenk taşı değil aynı zamanda tüm diğer shonen eserler içinde mihenk taşıdır bence. Hikayei Sakuragi adında okulun başı boş genci diyebileceğimiz karakterin Haruko Akagi’yi etkileyebilmek için basketbol ile ilgilenmesiyle başlıyor. Sakuragi, daha sonrasında amacını sürdürse dahi, basketbolun o samimi ve hoş kollarına kendini istemsizce bırakıveriyor. O kadar organik ve samimi bir iş ki Slam Dunk, pek popüler olmayan basketbolu Japon gençliğine sevdirebilmiş. Çığır açan bir başyapıt. Belki de spor türündeki en iyi eser. Bu türe ilgi duyan herkesin ilk okuması gereken seri olduğunu düşünüyorum.


-Diamond no Ace

Cilt: 63
Bölüm: 590
Durum: Devam Ediyor
Yayın Tarihi: 28 Şubat 2002 – 29 Şubat 2008
Türler: Komedi, Okul, Shounen, Spor
Mangaka: Yuuji Terajima

Diamond no Ace, bir mücadelenin öyküsüdür aslında. Liseye nice hayallerle başlamış gençlerin, bu hayaller pelinde koşarken yaşadıkları olayları ve mücadelelerini anlatıyor. Japonya içerisinde bulunan, okullardan sporcu kazandırma sistemini biz okuyuculara çok net bir şekilde ortaya koyuyor. Bu uğurda yaşanan zorluklar ve sarf edilen çabanın bir portresi çiziliyor. İnsanların kendi amaçları doğrultusunda, yaptığı seçimlerin sonucunda nasıl bir gerçekliğin onları karşılayacağını anlatıyor. Tüm bu şeyleri yaparken, aynı zamanda hırsın ve zaferin ne anlama geldiğini görüyor ve de anlıyoruz. Liseli gençlerin hayallerine ve isteklerine ister istemez ortak oluyor, onların bir destekçisi oluyoruz. Diamond no Ace bir göz atılması gereken özel bir manga.


-Chihayafuru

Cilt: 41
Bölüm: 116
Durum: Devam Ediyor
Yayın Tarihi: 28 Aralık 2007
Türler: Drama, Oyun, Spor, Josei
Mangaka: Yuki Suetsugu

Farklı bir spor serisi düşündüğümde aklıma ilk gelen eserlerden biri Chihayafuru oldu. Eğer o olmasaydı dağcılık veya masa tenisi mangaları önerecektim. Ancak Chihayafuru Japonların bir kart oyunu olan Karuta’yı konu oluyor. Böylece Japonyayı da tanışmış olursunuz. Hikaye oldukça basit karuta kraliçesi olmak isteyen, sonra da okulunda bir karuta kulübü oluşturan Chihaya Ayase’yi konu alıyor. Bu sevimli manga bir şeyler konusunda azimli ve tutkulu olmayı çok güzel bir şekilde anlatıyor. Diğer spor serilerine göre biraz daha slice life tarzı içinde romantizm de var.


Tarih

-Kingdom

Cilt: 54
Bölüm: 606
Durum: Devam Ediyor
Yayın Tarihi: 26 Ocak 2006
Türler: Aksiyon, Drama, Tarihsel, Askeri, Seinen
Mangaka: Yasuhisa Hara

Ülkemizde popülaritesi görece az olsa da Japonya da en çok satan mangalar arasına her zaman giren bir mangadır Kingdom. Hatta şu an için en popüler Seinen dahi olabilir. Manga millattan önceki Çin’in savaşan devletler dönemini konu alıyor. Ana karakterimiz tarihin tozlu sayfalarında yazıldığına göre General olacak Shin adındaki yetim bir çocuk. Savaşın ve diplomasinin göbeğinde kalan, ufak benliğini yavaş yavaş güçlendirip, en tepeye doğru sürüklüyor. Kanın ve vahşetin bol bol aktığı, harika bir manga. Kuşkusuz kendi alanında en iyilerinden biri. Çin tarihi, ülkemizde pek çok insanın yabancı olduğu bir konu olduğu için, Kingdom’ın mutlaka listeye girmesi gerektiğini düşündüm.


-Vinland Saga

Cilt: 21
Bölüm: 162
Durum: Devam Ediyor
Yayın Tarihi: 13 Nisan 2005
Türler: Aksiyon, Macera, Drama, Tarihi, Seinen
Mangaka: Makato Yukimura

Thorfinn Karlsefni isimli İzlanda’lı kaşifin destanını konu alır mangamız. Okuduğum en başarılı manga olup olmadığı hakkında kafamı kurcalayan mangadır Vinland Saga. Bu hikaye benim kafamda, Vikingler tarafından ölüme karşı yazılmış bir şiirdir, bir yapıttır. Mutlaka herkesin okuması gerektiğini düşündüğüm, nefes kesici savaş ve çizimlere sahip bir hikaye. Vikinglerin, Britanya fethinde geçen hikayemiz ana karakterimiz Thorfin’in intikam ateşiyle başlıyor. Bu yolda Thorfinn eline aldığı kılıcıyla neler yapacak? Gelin sizde onun öyküsüne ortak olun.


-Vagabond

Cilt: 37
Bölüm: 327
Durum: Devam Ediyor
Yayın Tarihi: 23 Mart 1999
Türler: Aksiyon, Macera, Drama, Tarihi, Samuray, Seinen
Mangaka: Takehiko Inoue

Vagabond, Takehiko Inoue’nin Slam Dunk’un ardından giriştiği bir diğer efsanevi serisidir. Çizim olarak rakipsiz gördüğüm mangalardan bir tanesi. Belki de en iyisi. Miyamato Musashi ve Sasaki Kojiro adlı iki ünlü samurayın yollarının birbirleriyle kaçınılmaz kesişmesini konu alan manga, hikayesiyle nefesleri kesiyor. Samuraylığın felsefesi ve dönemin Japonya’sının toplumsal durumunu en iyi şekilde okura sunuluyor. Ciddi bir akademik araştırma sonucu, doğru bir hikayenin izdüşümü olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Şu sıralar devam etmiyor olsa da, Inoue’nin mangayı bitireceğinden oldukça eminiz.


-Historie

Cilt: 10
Bölüm: 107
Durum: Devam Ediyor
Yayın Tarihi: 25 Ocak 2003
Türler: Aksiyon, Macera, Drama, Tarihi, Seinen
Mangaka: Hitoshi Iwaaki

Tüm bu eserler arasında en gerçekçi ve geniş tarih anlatısı Historie’ye ait diyebiliriz. Büyük İskender’in yazmanı Eumenes’in hikayesini anlatıyor. Kiseijuu eseri ile tanınan Hitoshi Iwaaki’nın yazdığı bu manga, dönemin Trakya’sı ve Anadolu’su hakkında çok gerçekçi ve sade bir dil ortaya koyuyor. Tarihin en büyük komutanlarından İskender’in hayatı da oldukça ilgi çekici. Bakınıp, okunulası bir seri. Kuşkusuz okuyucuları hayal kırıklığına uğratmayacak bir tarih görsel romanı.


-Versailles no Bara

Cilt: 10
Bölüm: 82
Durum: Tamamlandı
Yayın Tarihi: 1972 – 1973
Türler: Drama, Tarihsel, Romantizm, Shoujo, Askeri
Mangaka: Riyoko Ikeda

Bir shoujo klasiği olan Versailles no Bara insanlık tarihindeki en önemli olaylardan biri olan Fransız Devriminin hemen öncesinde geçiyor. Yozlaşmış monarşi ve saray erkanının altında ezilen halk arasında kalan kraliyet muhafızı Lady Oskar’ın hikayesi. Farklı bir dil, farklı bir anlatım sergileyen bu manga, misallerinden oldukça uzak bir hikaye ortaya koyuyor. Bu uzaklığın iyi bir şey olduğunu söyleyip, shoujo türüne ilgi duyuyorsanız mutlaka okumanız gerektiğini söyleyerek listemize bu klasiği ekliyoruz.


Bilim Kurgu

-Akira

Cilt: 6
Bölüm: 120
Durum: Tamamlandı
Yayın Tarihi: 6 Aralık 1982 – 11 Haziran 1990
Türler: Aksiyon, Bilim Kurgu, Seinen
Mangaka: Katsuhiro Otomo

Hem anime filmi hemde manga serisiyle Katsuhiro Otomo’nun nasıl bir dahi olduğunu gözler önüne seren Akira, Ghost in the Shell ile birlikte Japonların yaptığı en önemli bilim kurgu eseri. Anime filmi çok güzel animasyonlarıyla zamansız bir baş yapıt olsa da kısa süresiyle birlikte hikayeyi güzel bir şekilde vermediğini düşünüyorum. Manga ise tam paket bir cyberpunk ve kıyamet sonrası klasiği.


-Pluto

Cilt: 8
Bölüm: 65
Durum: Tamamlandı
Yayın Tarihi: 9 Eylül 2003 – 1 Nisan 2009
Türler: Aksiyon, Gizem, Mecha, Bilim Kurgu, Psikolojik, Seinen
Mangaka: Naoki Urasawa

Pluto manga tanrısı olarak tanınan Osamu Tezuka’nın Astro Boy eserinin Naoki Urasawa tarafından yeniden yapımıdır. Urasawa aslen shonen olan bu eseri seinen bir dil ile yeniden tasarlamış ve hikayeyi genişletmiştir. Dünyanın en gelişmiş robotlarını avlayan bir robotun peşinden giden dedektif Gesicht’i izlediğimiz bir hikaye. Gizem, gerilim, üstüne düşünülmüş harika karakterler. Urasawa’nın bizi biz yapan şey nedir sorgulamasını yaptığı bu hikaye yazılmış en naif ve humanist sci-fi eserlerden bir tanesi.


-Blame!

Cilt: 10
Bölüm: 66
Durum: Tamamlandı
Yayın Tarihi: 25 Kasım 1996 – 25 Temmuz 2003
Türler: Aksiyon, Drama, Korku, Bilim Kurgu, Psikolojik, Seinen
Mangaka: Tsutomu Nihei

Tsutomu Nihei adlı eski bir mimarın örneğini bulamayacağınız megalofobik çizimleriyle hazırladığı sessiz bir cyberpunk baş yapıtı Blame. Herkesin sevebileceği bir içeriği yok pek fazla diyalog içermeden atmosferiyle sizi yakalayacak öyle ki bir yerden sonra siz Blame’i değil Blame sizi okumaya başlayacak. Cyberkpunk çizgisi üzerinden gidip, bize hiç bilmediğimiz şekilde bir hikaye anlatımı sunuyor. Bilinmeyen kapıları aralayıp, bir yolculuğa çıkıyoruz bu mangada. Ne diyebiliriz ki? Kendi başına bir tür olan Blame, mutlaka okunması gereken bir başka manga.


-Planetes

Cilt: 4
Bölüm: 27
Durum: Tamamlandı
Yayın Tarihi: 14 Ocak 1999 – 8 Ocak 2004
Türler: Drama, Bilim Kurgu, Uzay, Slice of Life, Psikoloji, Seinen
Mangaka: Makato Yukimura

Vinland Saga’nın mangakası olan Makoto Yukimura tarafından yazılmış bir başka manga. Hikaye, 2075 yılında geçen bir bilim kurgu hikayesidir. Gezegenin yörüngesindeki çöpleri temizleme görevi olan ana karakterlerimizin hayatlarını görüyor ve dünyayı onların bakış açısından izliyoruz. Mangada modernizm ve tüm teknolojik gelişmelere rağmen yine de insan oğlunun özünü değiştirmediğini görüyoruz. Sömürü, bundan dolayı sefalet ve kederin anlatıldığı harika bir hikaye. Geleceği kurgulamadaki başarısı takdire şayan. Bunu net bir şekilde belirtebiliriz. Sci-Fi türüne mensup ama aynı zamanda Slice of Life türünden de bazı nakaratlar bulunan bu harika mangayı bence mutlaka okuyunuz.


Gerilim ve Psikoloji

Monster

Cilt: 18
Bölüm: 162
Durum: Tamamlandı
Yayın Tarihi: 5 Aralık 1994 – 20 Aralık 2001
Türler: Gizem, Drama, Psikoloji, Seinen
Mangaka: Naoki Urasawa

Benim en sevdiğim manga sanatçılarından biri olan Naoki Urasawa’nın en iddialı eseri Monster. Berlin duvarının yıkılması ardından birleşmiş olan Almanya da geçen suç ve psikoloji serisi. Sahip olduğu karanlık ve kasvetli havasıyla bir o kadar da insancıl bir hikaye. Etik, sosyal yapı, adalet intikam gibi konular Urasawa’nın gizem ve sembolizm içeren anlatımıyla bir başyapıt ortaya çıkarıyor. Sonu gelmez bir gizemin peşinde, ana karakterimiz Doktor Tenma’nın hikayesine ortak oluyoruz. Gerilimin doruklara ulaştığı bu mangada, Tenma’nın sorularına cevap arayışında eşlik etmek istiyorsanız, kendinize bir koltuk kapın ve derhal okumaya başlayın.


-Berserk

Cilt: 40
Bölüm: 359
Durum: Devam Ediyor
Yayın Tarihi: 25 Ağustos 1989
Türler: Aksiyon, Macera, Drama, Fantezi, Korku, Doğaüstü, Askeri, Psikoloji, Seinen
Mangaka: Kentarou Mirua

Guts ve onun ünlü dinmek bilmeyen öfkesi 1989 yılından beri soluksuz devam ediyor. Japon çizgi roman sektörünün ortaya koyduğu belki de en etkili ve ünlü kara fantezi klasiği Berserk. Kentaro Miura’nın epik çizimleri, yarattığı tehditkar kötücül dünya, felsefesi bırakın diğer mangaları bugün Dark Souls gibi oyunlara bile ilham olmaya devam etmekte. Karanlığın ve fantezinin mükemmel bir birleşimi. Çizimleriyle de sizi olduğunuz yerden alıp götürmekte. Ne söyleyebiliriz ki daha fazla? Kim bilir kaç tane nesilin en sevdiği hikaye olduğu belli olmayan, yaşayan bir efsane Berserk.


-Uzumaki

Cilt: 3
Bölüm: 19
Durum: Tamamlandı
Yayın Tarihi: 12 Ocak 1998 – 30 Ağustos 1999
Türler: Drama, Korku, Doğaüstü, Psikoloji, Seinen
Mangaka: Junji Ito

Uzumaki adından da anlaşılacağı gibi spirallerle ilgili olan korku ve gerilim mangasıdır. Korku manga türünün sanırım en bilinen örneği ve şahsen en başarılı bulduğum örneği. Korku türüyle hoşlaşmasanız bile bir göz atılmasına değer görüyorum çok başarılı bir dizayn edilmiş özellikle psikoloji yönüyle insanı dehşete düşürüyor. Junji Ito kesinlikle dünya üzerindeki en başarılı manga sanatçılarından ve korku üstatlarından biri.


-Subarashii Sekai

Cilt: 2
Bölüm: 19
Durum: Tamamlandı
Yayın Tarihi: 19 Ocak 2002 – 19 Mart 2004
Türler: Drama, Slice of Life, Seinen
Mangaka: Inio Asano

Mangalar genelde bir kaçıştır bizi dünyanın zorluklarından çilesinden bir nebze kurtaran rahatlatan tüketim ürünleridirler. Ancak Inio Asano diye bir adam var ki bunun tersini oldukça başarılı bir şekilde yapan. Subarashii Sekai(Ne Harika Bir Dünya) 19 bölümlük her biri episodik hikayelerden oluşan hayatı nasıl yaşayacağını bilememe ve bireyin toplumdaki var oluşu gibi konuları gündeme getiren güzide bir manga. Aynı sanatçının Oyasumi Punpun isimli daha ünlü ve uzun bir eseri var ancak ben bu manganın yeni başlayanlar için daha uygun olacağını düşünüyorum.


-Aku no Hana

Cilt: 11
Bölüm: 58
Durum: Tamamlandı
Yayın Tarihi: 9 Eylül 2009 – 9 Mayıs 2014
Türler: Drama, Romantik, Okul, Shounen, Psikolojik
Mangaka: Shuuzou Oshimi

Aku no Hana, yukarıda bahsettiğim Inao Asano ile aynı yolun yolcusu bir mangaka tarafından yazılan bir mangadır. Konusu özellikle Bouldrillard(serinin isimi onun bir şiir kitabından gelmekte) kitap kurdu bir çocuğun sınıftaki bir kız yüzünden yaşadıklarını ele alır. Eser topluma uymanın veya aykırı olmanın, yapılan hataların tecrübelerin ve yola edebilme konularını oldukça zorlayıcı bir üslupla anlatıyor. Bu çarpıcı anlatımını da harika çizimleriyle destekliyor. Böyle bir hikayeyi işleyen bir mangadan neler bekleyebiliriz ki? Bence bekleyebileceğimiz her şeyi biz okuyuculara direkt olarak anlatıyor. Bu tür ve konuya ilgi duyuyorsanız, mutlaka okumanız gereken başka bir manga.


Komedi

-Grand Blue

Cilt: 12
Bölüm: 53
Durum: Devam Ediyor
Yayın Tarihi: 7 Nisan 2014
Türler: Komedi, Slice of Life, Seinen
Mangaka: Kenji Inoue(Hikaye), Kimitake Yoshioka(Çizim)

Grand Blue başlangıcı itibariyle bir dalış mangasıdır. Üniversiteye yeni başlayan bir gencin akrabalarına taşınması ve yeni insanlar tanımasını konu alıyor. Bu şekilde anlatınca oldukça normal gözükse de, alkol ve cinsellik temalı absürt mizahı sayısız kez sesli gülmenize neden oluyor. Çizimleri de basit görünmesine rağmen ayrı bir güzel. Bu tarz veya benzer birçok örnek olmasına rağmen, benzerlerinin arasından sıyrılan kaliteli bir eser. Bu türü seviyorsanız, okuyup denemenizi öneririz.


Beelzebub

Cilt: 28
Bölüm: 250
Durum: Tamamlandı
Yayın Tarihi: 23 Şubat 2009 – 13 Mart 2015
Türler: Aksiyon, Komedi, Okul, Shounen, Doğaüstü
Mangaka: Ryuuhei Tamura

Ishiyama Lisesi adlı tüm serserilerin gittiği okulda geçen hikaye Tatsumi Oga adlı şeytan kral diye adlandırılan serserinin bir gün gerçek şeytan krallığının varisi iblis bebeği bulmasıyla başlar. İlk önce refleks olarak bebeği alan Tatsumi sonra bundan pişman olur ve kendisine bağlanan bebekten kurtulmaya çalışır ama başaramaz. Suçlu geçmişi ve şeytani doğası ile Oga, bir iblis bebeği yetiştirmenin yüküyle ilgilenmek zorundadır. Ancak bilmediği bir şey vardır ki düşman iblisler onun peşinden gelecektir. Fantezinin ve Japon lise hayatının en güzel şekilde bağlandığı bu manga herkes tarafından okunması gereken bir mizah serisi.


-Kaguya-sama wa Kokurasetai: Tensai-tachi no Renai Zunousen

Cilt: 11
Bölüm: 153
Durum: Devam Ediyor
Yayın Tarihi: 19 Mayıs 2015
Türler: Komedi, Romantizm, Okul, Seinen
Mangaka: Aka Akasha

Aşk savaşları göründüğünden karmaşıktır özellikle iki büyük dehanın psikolojik üstünlük savaşı. Kaguya-sama dehaların ve ultra zenginlerin gittikleri bir lisede okul başkanı olan çalışkan deha Miyuki ve onun yardımcısı ülkenin en zengin ailesinin varisi Kaguya Shinomiya arasında geçen aşk konusundaki üstünlük mücadelesini konu alıyor. Kim ki aşkını ilan eden ilk kişi olursa o diğerinin kölesi olacaktır. Oldukça iyi yazılmış bir komedi serisi olan Kaguya-sama bulabileceğiniz en iyi komedi serilerinden biri.


-Great Teacher Onizuka

Cilt: 25
Bölüm: 208
Durum: Tamamlandı
Yayın Tarihi: 11 Aralık 1996 – 30 Ocak 2002
Türler: Aksiyon, Komedi, Drama, Ecchi, Okul, Shounen
Mangaka: Tohru Fujisawa

Aslen GTO, Shonan Junai Gumi! başlıklı manganın devamıdır. Bununla birlikte, gençliğinin hikayesini anlatan kendinden önceki bu mangayı okumanız gerekmez. Hikayeye gelecek olursak, Onizuka Eikichi adlı ana karakterimiz öğretmen olma hedefi bulunan, kendi deyimiyle; “ni ju ni sai” yani 22 yaşında olan genç bir delikanlıdır. Oldukça şapşal, bir o kadar da sapık olan Onizuka, acaba ne gibi şeyler yaşayacak bu hedef doğrultusunda? Tahmin edilemez bir komedi tufanına katılmak istiyorsanız, komedi listelerinin başını çeken bu mangayı şiddetle önermek dışında elimizden bir şey gelmiyor. Great Teacher Onizuka’nın(GTO) kendi alanında bir başyapıt olduğunu söyleyip, topu size bırakıyoruz ve listemize devam ediyoruz.


Doğaüstü ve Fantezi

-Mushishi

Cilt: 10
Bölüm: 50
Durum: Tamamlandı
Yayın Tarihi: Kasım 1999 – 25 Ağustos 2008
Türler: Gizem, Fantezi, Tarihsel, Doğaüstü, Seinen
Mangaka: Yuki Urushibara

Mushishi tanımlaması oldukça zor bir seri. Benim zihnimde Mushishi, iyi ve kötünün ötesinde sükutun sesini duyup kendiniz ve yaşam hakkında bir şeyler bulabileceğiniz ruhani bir seyahat. Yuki Urushibara eşsiz ve saygı duyulası bir eser ortaya koymuş. Ginko isimli gezgin bir uzman ve seyahat ettiği yerlerde karşılaştığı mushi isimli ruhani varlıklara karşı yardım ettiği insanları konu alıyor. Doğa ve tabiatı fantastik bir dille ele alıp, harika bir sanat ortaya çıkarıyor. Söylenebilecek çok şey yok. Mangaya niye sanat dendiğini anlatan en nadide eserlerden birisi.


-Houseki no Kuni

Cilt: 9
Bölüm: 79
Durum: Devam Ediyor
Yayın Tarihi: 25 Ekim 2012
Türler: Aksiyon, Fantezi, Seinen
Mangaka: Haruko Ichikawa

Houseki no Kuni sanatıyla, düşüncesiyle çok farklı bir eser. Uzak bir gelecekte Mücevherler adı verilen yeni bir yaşam formu ortaya çıkmıştır. Lustrous ülkesinde yaşayan bu varlıkların yaşam süreleri çok uzundur. Kendilerini avlamaya çalışan Ay varlıklarına karşı birlik olup varlıklarını sürdürmeye çalışırlar. Konusu konsepti kısacası bu kadar ancak içinde çok daha fazlasına sahip olduğundan emin olabilirsiniz. Gizemlerle dolu olan bilinmeyen bir dünyadaki hikaye olduğunu söylesek, yetmez sanırım. İçinde çok daha fazlası olduğunu anlatmak isterdim. Sadece şunu bilin yeter. Anime ve Manga dünyasına yeni bir pencere açıyor, Houseki no Kuni. Anlayacağınız kendi başına bir dünya. Bu mangaya da göz atmanızı öneririz.


-Made in Abyss

Cilt: 7
Bölüm: 51
Durum: Devam Ediyor
Yayın Tarihi: 20 Ekim 2012
Türler: Aksiyon, Komedi, Drama, Ecchi, Okul, Shounen
Mangaka: Akihito Tsukushi

Abyss olarak bilinen dünyanın derinliklerine giden mağaraların ve geçitlerin olduğu bir dünyada bilinmeyene yapılan yolculuk. Görüntüsün aksine oldukça rahatsız edici insanı geren tehditkar bir üslubu olan Made in Abyss harika çizimlere, kendine has mitolojisi ve eko sistemine sahip belki de son yıllarda çıkmış en başarılı ve özel mangalardan biri. Karışık fantezi unsurları ile çok farklı bir deneyim yaşatıyor insana. Abyss denilen dipsiz mağara ise cehennemin farklı bir kopyası gibi. Karakter tasarımlarından dolayı uzak duranlara diyebileceğim tek şey var; Çok şey kaçırıyorsunuz…


-xxxHOLiC

Cilt: 19
Bölüm: 213
Durum: Tamamlandı
Yayın Tarihi: 24 Şubat 2003 – 9 Şubat 2011
Türler: Komedi, Gizem, Drama, Büyü, Doğaüstü, Seinen
Mangaka: CLAMP

Anime ve manga sektörü için çok önemli olan Clamp adlı kadın mangaka grubunun bir eserini listeye almasaydım çok ayıp etmiş olacaktım. Ruhları görebilen genç Watanuki Yuuko adlı cadıdan kendisine musallat olan ruhları uzak tutmasının ister. Yuuko bunu kabul eder ancak Watanuki kendisinin dükkanında çalışmak zorundadır. xxxHOLİC Japon mitlerinden beslenen güzel bir manga. İçinde gizem, eğlence ve gerilim gibi duyguları çok güzel okuyucuya yansıtıyor.


-Tongari Boushi no Atelier

Cilt: 5
Bölüm: 31
Durum: Devam Ediyor
Yayın Tarihi: 22 Temmuz 2016
Türler: Fantezi, Büyü, Seinen
Mangaka: Kamome Shirama

Tüm seriler içerisinde yeni başlamış sayılan bir eserde olsun istedim. Bir cadı olma hayali kuran Coco adlı küçük kızın umut ve çaresizlik serpiştirilmiş sihirli macerası. Kamome Shirahama da tasarladığı mangaya yarışır şekilde adeta bir Avrupa folk hikayesinden fırlama büyülü çizimlere sahip. Peri masallarına benzerlik gösteren bu manga, kendisine şans gösterilmeyi hak ediyor. Bu türe ait birçok kötü yapım var. Ama bu manganın o yapımlarla uzaktan yakından alakası yok.

Ascalon Yazar:

28 Yorum

 1. Carefree
  2 Temmuz 2019
  Yanıtla

  Harika bir yazı olmuş, teşekkür ederim. Ortaya koyduğunuz emek net bir şekilde gözüküyor.

  Gözüme birkaç tane eser iliştirdim. Özellikle Haruka na Machi e ve Subarashii Sekai. İlk hedefim bu iki manga olacak.

  Sonraki yazınızı dört gözle bekliyorum. İyi çalışmalar.

 2. Ziyaretçi
  3 Temmuz 2019
  Yanıtla

  Elinize sağlık

 3. Jdjnsaejfjfn
  10 Temmuz 2019
  Yanıtla

  Kıyıda köşede kalmış çok güzel mangalar içinden bile eklediklerin olmuş, eline sağlık. Lakin açıkçası Bleach’in falan olduğu listetede HunterXHunter’ı görmemek bir burukluk yarattı, üzdü…

  • Tarık Berk Gündüz
   10 Temmuz 2019
   Yanıtla

   Yazıda belirtmeyi unutmuşum Hunter x Hunter ve One Piece serilerini normal şartlarda eklemeyi düşünüyordum ancak okumak için engel oluşturan yönleri var.
   Hunter x Hunter çok nadir bölüm veren bir eser ve çizimleri de herkesin hoş karşılayabileceği kadar özenli değil.Belki aynı sanatçının Yuu Yuu Hakusho isimli serisi önerilebilirdi. One Piece ise çok uzun ve bitmesine de 5 6 yıl daha olduğunu düşünüyorum.

   • Cemil
    2 Mayıs 2022
    Yanıtla

    Ama one piece uzun olsa dahi güzel anime güncele gelince güzel etki bırakıyor.Dünyda en çok satış yapan manga(süperman manfa kategorisine girerse 1.) Onuda eklemek mantıklı olurdu.

    • 4 Mayıs 2022
     Yanıtla

     Yazının açılış metnini okuduysanız. Yazı birazcık “Hangi serilerden başlamalı, manga alemine hangi eserler ile girilmeli ?” sorularına yanıt amacıyla yazılmış. Ve gene dikkat ederseniz yazı “manga” diyor anime değil. One Piece Mangası 25. yılına girmek üzere ve 1200. bölümüne doğru gidiyor. Seri pek çok tutarsızlıklarla dolu ve de manganın son 200-300 sayısındaki çizim kalitesi felaket derece de kötü.

     Nitekim, yeni başlayacak hele de manga alemine, shounen serilerine yeni başlayacak biri için çok da ideal bir seri değil. En popüler mangalar listesi olsa kesin alınırdı. Yorumunuz için teşekkürler.

 4. Sae
  10 Temmuz 2019
  Yanıtla

  One Piece konusundaki yaklaşımın hoş.

  HunterxHunter için ise dediğin kusurlarda haklı olmana rağmen seri yayımlamayı başardığı ciltlerde en çok satanlara giriyor. Bu da bahsettiğin kusurların eksilerini kapatabilecek artılara sahip olduğunu gösteriyor ki okuyan herkes de bu artılarını rahatça görebilir. Bir manga serisini bu yönden de sevebilecek çok kişinin olduğunu düşünüyorum. Tabi ki bu senin listen ve bu haliyle de yeterince güzel.

 5. Muhammed
  13 Temmuz 2019
  Yanıtla

  “Değişik şeyler çizmeye ve yazmaya cürret edebilen kadın mangaka Paru Itagaki’nin bu eserini yeni bir şey arayanlara önermek iyi olabilir.” derken hocam? Mangaka Sui İshida yazıyor.

 6. Gökçe
  15 Nisan 2020
  Yanıtla

  Merhaba, Yoşitoki Oima adlı yazarın ”Sessizliğin Sesi” adlı kitapları 2 cilt olarak mı satılıyor Türkiye’de. Başlamak istiyorum ama internette sadece 2 adet kitap gözüküyor. Bilgisi olan yardımcı olabilir mi ?

 7. 21 Eylül 2020
  Yanıtla

  koe no katachi den bahsediyorsun sanırım yayinevleri ciltleri bi anda yayinlamayip yavas yavas yayinliyolar su anda tr de kac cilt basili bilmiyorum beklemek zorundasin yani eger online olarak okumak istersen bu siteden okuyabilirsin

 8. 2 Kasım 2020
  Yanıtla

  Douluo Dalu Tavsiye ederim okuyun. Ayrıca Animesi de var

 9. Kiriku13
  15 Aralık 2020
  Yanıtla

  Güzel bir yazı olmuş, Subarashii Sekai epey güzeldi ve de diğer önerilerde çok iyi.

 10. kax
  15 Nisan 2021
  Yanıtla

  İçlerinden en beğendiğin 5 tanesini sıralar mısın

  • Tarık Berk Gündüz
   18 Nisan 2021
   Yanıtla

   Kaze no Tani no Nausica
   Monster
   Mushishi
   Vinland Saga
   Shingeki no Kyojin

   • Feindbild
    20 Nisan 2021
    Yanıtla

    SnK’yı görmek mutlu etti 😛

 11. yorumcu
  17 Temmuz 2021
  Yanıtla

  hepsini okumadım ama 3 de 1’ni okudum. okuduklarım arasında berserk, dragonball favorilerimdir. fulmetal de çok başarılıdır.

 12. Lulu
  10 Ağustos 2021
  Yanıtla

  Güzel bir paylaşım olmuş. Akira’yı not ettim. Benim için uygun bir manga

  Emeğin için teşekkürler

 13. 20 Mart 2022
  Yanıtla

  Büyücü kız da var.Çok güzel olmuş bu arada

 14. ceylül
  13 Temmuz 2022
  Yanıtla

  Elinize sağlık

 15. 14 Şubat 2023
  Yanıtla

  Kesinlikle Berserk mangasını okuyun, tadına varacaksınız.

 16. Yato
  2 Ocak 2024
  Yanıtla

  Noragami neden yok? O en populer 50de var baya populer turkiyede pek olmasada dunya genelinde asiri populer. Onu koymani oneririm

 17. Ömer Hamza Inam
  23 Mart 2024
  Yanıtla

  Solo leveling ?!

  • 23 Mart 2024
   Yanıtla

   Manga deniliyor, webtoon değil, kaldı ki Webtoon da bile Solo Leveling “mutlaka okunması gereken” denilecek cinsten bir eser değil. Güzel çıtır çerez bir güç fantezisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir