DC ve Marvel Harici Comics Alternatifleri

​Son dönem film evrenleri, oyunlar, diziler ve çizgi diziler ile DC ve Marvel popülaritesini daha da arttırdı. Ancak, çıkış yerleri, ana mecraları olan çizgi roman daha doğrusu Comics aleminde aslında en kurak ve de tek düze dönemlerinden birini yaşıyorlar. Belki de Bronz çağdan beri en kötüsü.

Peki bu DC ve Marvel’ı okumaya mecbur musunuz ? Hayır ! Ya da her çizgi roman evreni ya da çizgi roman firması bunlar kadar karışık, kalabalık ve de büyük mü ? Hayır !

Bir diğer yanlış anlaşılma da şu; sanki Marvel ve DC hariç tüm diğer firmalar sanatsal ve niş çizgi romanlar yazıyorlarmış da , bizim sevdiğimiz süper kahraman çizgi romanını bir tek DC ve Marvel yazıyormuş gibi.. Yoo hayır. 


İşte bu yüzden size bazı alternatif comics firmalarını tanıtacağım (comics diyorum çünkü Amerikan ya da Amerikan usulüne sahip olanları tanıyacağız).

Wildstorm, Vertigo, Charlton, Whiz gibi zamanının ünlü çizgi roman evrenleri artık DC Comics’in içinde. 

Epic, Max gibileri de Marvel’ın bünyesinde o yüzde bunlardan bahsetmeyeceğim.


IDW Publishing​

​Comics kanadını 1999 yılında kurumsallaştıran bu firma Transformers ve de Teenage Ninja Mutant Turtles evrenlerinin uzun zamandır yeni yuvasıdır. Ancak bu iki evren dışında pek çok başka önemli seri (The Crow) ya da bağımsız işlere de imza atmaktadır.

IDW Deviations


Dynamite Entertainment​

Biraz daha yetişkin içeriklerle bilinen oldukça saf ve klasik bir comics anlayışı olan firmadır. Son dönem aynı adlı, Dynamite çıkışlı çizgi romandan uyarlanan The Boys dizisinin ünüyle firma biraz daha popülerleşse de yine de ülkemizde pek bilinmez. Xena, Red Sonja, Vampirella gibi kült güzellerin ve de James Bond ve John Wick gibi sinema çıkışlı serilerin. Lone Ranger, Green Hornet, The Shadow gibi klasik maskeli süvarilerin evidir.  2005 yılında kurulmuştur


​Dark Horse Comics​

​Sektörün belki de DC-Marvel ikili titanından sonra en büyük pay sahibi olamak için Image ile kapışan firmadır. İçinde ödüllere doyamayan tonla bağımsız grafik roman ya da ufaktan kendi evrenini oluşturmaya başlamış seriler silsilesi vardır (Black Hammer, B.R.P. D., Baltimore, Beasts of Burden, Hellboy ve daha niceleri). Ayrıca Avatar, Alien, Predator ve daha nice tv ve sinema kültünün çizgi romanları da buradadır. Hatta Disney’in Marvel’ı almadan önceki tüm Disney çizgi dizi ve filmlerinin çizgi romanları da gene buradadır.) Çok ama çok geniş bir yelpazeye sahiptir. İster bir evrenin parçası olmak isteyin isterseniz de bağımsız çalışmaların tadını çıkarın. 1986 yılında kurulmuştur


Vault Comics​

​Son yıllarda ortaya çıkan yeni bir firma bu (2016 yılında kuruldu). Henüz çok az serileri olmasına rağmen özellikle lider kadın / lider kız karakter ağırlıklı serileri ile fantastik macera serisi seven hanımlar için keşfedilmemiş bir hazine. Elbette beylerin de keyif alacağına eminim. Ben firmayı Heathen adlı eseri ile tanımıştım.


Avatar Press:​

 Sektörün çok minik hissedarlarında avatar press. Wizard adlı geek dergisinin eski editörü olan William A. Christensen​​ tarafından 1996 yılında kuruluyor. Firma ilk baş Kötü Kız/Kadın temalı serileri ile dikkat çekse de (Faust, Pandora, Lady Death vs) , Frank Miller, Garth Ennis, Warren Ellis gibi isimlerinde katkılarıyla sektör de bir yer edindi. Biraz daha yetişkin içerikli, karanlık ve de vahşi bir tona sahip olan firmanın en bilinen serisi. direkt yaratıcısı Brian Pulido tarafından yazılıp/çizilen Lady Death serileridir. Ancak Pulido daha sonra kendi çizgi roman firmasını açınca Lady Death, Avatar Press’den ayrılır. Ancak firma hala bağımsız işler yapmaya devam ediyor. Zombiler, cadılar, büyücüler, katiller ve de ilkel savaşçılar size göre ise bu firmaya bakın derim.


Image Comics:​

Yıllar önce Spider-Man’in en ikonik çizeri ve yazarı iken, Todd McFarlane‘in Marvel ve DC’ye tepki olarak kurduğu firmadır.Elbette McFarlane tek kurmadı Marc Silvestri, Jim Lee ve Rob Liefeld gibi isimlerde ona destek çıkan kuruculardandılar. O zamandan bu yana. Serilerin gelirlerinin çok büyük bölümünün hala söz konusu serinin yaratıcılarına gittiği. Ünlü ya da ünsüz sanatçılar için boy gösterme yeri olmuş bir firma. Image’e göre DC ve Marvel Sİnema ise Image Tiyatro idi. Doksanlarda Spawn ve Spawn evreninin evi şimdilerde ise Invincible evreninin evi olarak biliniyor. Spawn, Saga ve Invincible gibi evrenlerin ev sahibi olmasının yanı sıra tonla grafik roman, bağımsız seri ya da denemelerin de yuvasıdır. Ayrıca Shadowline, Gorilla Comics, Skybound ve Top Cow Comics’de Image ile partnerliği olan diğer ufak firmalardır ve Image çatısı altındalardır. 1992 yılında kurulmuştur.


Valiant Comics:


Belki de süper kahrama çizgi romanı anlamında DC ve Marvel’a en iyi alternatif Valiant olabilir. Çünkü burada pek çok kahramanın bağımsız serisi olsa da hepsi aynı evrende geçmektedir ve zaman zaman herkesi barındıran büyük vakalarda olmaktadır ancak evreni ve kahraman kadrosu DC ve Marvel’a göre çok daha mütevazi olduğundan bu da takibini kolaylaştırıyor. Yakın zamanda Vin Diesel’in oynadığı Bloodshot filminin aynı isimli karakteri de Valiant Comics’den gelmektedir. Bu firmanın özellikle 2012 yılında attıkları retcondan sonraki serilerinin okunmasını tavsiye ediyorum. Çok iyi yazarlar ve çizlerler ile göz şenliği olan serilere sahipler. Ben evreni 2015 yılında çıkan Ninjak ve de 2014 yılı çıkışlı Rai serileri ile tanımıştım. Firma 1989 da Marvel Comics’in ünlü editörlerinden Jim Shooter tarafından kurulsa da 1994’e başka bir firmaya satıldı o firma 2004 yılında batınca şimdi ki sahipleri aldı ve onlarda 2012 yılında evrene çeki düzen verdiler o zamandan beri bence tadından yenmez bir evrene sahip.


Boom! Studios

2005 yılında kurulan firma özellikle 2013 yılında “#WeAreBoom! kampanyası ile kendine çeki düzen vermiştir. 2017 yılında haklarının çoğu Fox Stüdyoları‘na 2019 yılında da Fox’u alan Disney‘e geçmiştir. Nitekim Boom evreni gelecekte dizi ve filmler için kullanılabilecek indie bir cevher olabilir. Şu an çok hoş indie seriler çıkartıyorlar tavsiye ederim. Ben Firefly serisine başlamıştım.


Antarctic Press​​


1985 yılında kurulan bu eski emektar firma doksanlı yıllar boyunca erotik seriler ile gündeme gelse de günümüzde farklı tarzlarda pek çok indie seri üretmekte. Tarz olarak DC ve Marvel öncesi EC Comics akımını “Amerimanga” tarzı ile birleştiren oldukça klasik ve amerikan vari comics anlayışını anime/manga çizim tarzı ile buluşturarak sektörde kendilerine ait bir yer bulmaya çalışıyorlar. Bu arada erotic çizgi roman severler dert etmesinler. Firma o yanını tamamıyla terketmiş değil.


​Oni Press

1997 yılında kurulan indie comics firması. Rick and Morty çizgi romanlarının ev sahipliğini yapınca biraz popülerlik kazanmış oldu. Sıkı bir Rick and Morty fanıysanız Oni Press sizin adresiniz ancak bunun da haricinde bir çok farklı, niş ve indie bağımsız grafik romana ev sahipliği yapmakta. Ayrıca LGBT hassasiyeti ile de ünlü bir firmadır. 


Humanoids


Fransız-Amerikan ortak bir firmadır. Fİrmanın kökeni 1974 yılında kurulan Les Humanoïdes Associés​ adlı fransız çizgi roman firmasından gelmektedir. Amerika ayağının adı da “Humanoids” olmuştur. Firmanın kökeninde Mœbius, Jean-Pierre Dionnet, Philippe Druillet​ gibi başta Fransa olmak üzere Avrupa hatta dünya çizgi roman sanatının çok büyük isimleri vardır. Klasik bir “comics” firması olmadığını biliyorum. Ancak firmanın amerika ayağı Humanoids bu konuda çok çok tatmin edici. Benim de bu firmadan iki seriyi sitemizde incelemişliğim var. Resmen keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Ancak firma sadece süper kahraman ya da fantastik destanlardan ibaret değil. Erotik, pornografik, psikolojik, sürrealist pek çok garip eser de barındırmakta. Ben daha sanatsal daha cesur bir şeylere bakıyorum derseniz o konuda da sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır. 


​Elbette daha pek çok indie, ufak çaplı firma var ancak ben kendimin de içli dışlı olduğum yayın evlerini seçtim. Elbette en geniş havuz ve de çeşitlilik Image ve Dark Horse Comics hanelerinde ve süper kahraman janrasını en saf şekilde ele alıp kendi mütevazı evrenini kuran olarak da Valiant gösterilebilir ancak hepsi dikkate almaya değer. Süper Kahraman olsun ya da olmasın. Hepsinde her telden comics bulmak mümkün.

Evde Kalın ve Çizgi Roman Okuyun ! Herkese İyi Günler.

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

7 Yorum

 1. Mehmet
  2 Nisan 2021
  Yanıtla

  Bir ara Valiant comics evrenine girmek istiyordunuz? Gerçekleşti mi?

  Bloodshot filmini de izlediniz mi?

  • 2 Nisan 2021
   Yanıtla

   Yok filmi izleyemedim. Evrene de giremedim genel olarak Comics’den biraz uzaklaştığım bir döneme geldi maalesef ancak hala niyetim var.

 2. Mehmet
  3 Nisan 2021
  Yanıtla

  Hayırlısı hocam, girince oraya da bir yazı bekleriz.

 3. Feindbild
  20 Nisan 2021
  Yanıtla

  Güzel bir liste olmuş, bilmediğim firmalar öğrendim. Eline sağlık, hacı.

  • 21 Nisan 2021
   Yanıtla

   Eyvallah. Teşekkürler, bir kaç şey daha öğrenmiş olmana da sevindim.

   • gürsel
    29 Nisan 2021
    Yanıtla

    hollow knight 3. ve son dediğiniz hikaye devamını getirmediniz çok bekleniyordu ne zaman gelir hocam

    • 4 Mayıs 2021
     Yanıtla

     Çok çok çok üzgünüm. Aklımdaki plana göçre aslında Şubat-Mart gibi gelecekti ancak hep bir aksilik çıktı. Ancak bu hafta içinde bir aksilik çıkmaz ise gelecek hem de dolu dolu gelecek. Sabrınız ve de ilginiz için çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir