2018 Yılının En İyi ve En Kötü Comic-Manga Uyarlama Filmleri

Yazıya başlamadan şunu söyleyeyim. Battle Angel Allita, Teen Titans Go, The Empty Man, Incredibles 2, Bumblebee ve Marvel Rising: Secret Warriors yapımları izlemediğim için listede değiller(Burada bir tek Allita’ya acıyorum çünkü görünüşe göre izlemiş olsam kesin ilk 5 içinde olabilecek bir yapım gibi duruyor). Venom ve I Kill Giants ise izlediğim ancak incelemesini yap(a)madığım yapımlar onlar listede olacaklar.

Ayrıca bu yazının yaklaşık 3 ay gecikmiş olması hususunda türlü sebepler ve mazeretler sıralamam mümkün ancak iyisi mi ben hepinizden özür dileyip , sıralamaya geçelim adostlar.

En Kötü ile başlayıp en iyiye gideceğiz. Filmler için yapılan incelemeleri filmlerin adlarına/başlıklarına tıklayarak bulup ulaşabilirsiniz.

13. Batman Ninja – 28/100


Merak etmeyin değil bu yıl tüm çağlar içinde (animasyon icat oldu olalı) bu kadar kötü iş çok az çıkmıştır ve çıkacaktır. Yani tartışmasız yılın en kötü işi. 100 üzerinden 20 üzerinde bir puan almasının sadece iki sebebi var.

1.si Filmde çalıştırılmış çok önemli japon anime üstatlarına acımış olmam.
2.si Filmdeki özgün Red Hood sekansı.

Bu gerekçeler olmasa 10/100 derdim sanırım.

12. The Death of Superman – 55/100Hakkında yazılabilecek her şeyi incelememde yazdım. DC Comics ve karakterler hakkında gram fikri olmayan, olaylara sadece ürün ve kozmetik olarak bakan insanların yaptığı kötü bir uyarlamadır. Evet sinema filmi olmadığı için bütçe küçüktür. Ancak bütçe küçük olsun, beyinler değil…

Şu an bile bu puanı yüksek mi vermişiz diye düşünüyorum.

11. Suicide Squad: Hell to Pay – 55/100

Bir diğer sinema için yapılmamış tv bazlı dc animasyonu. Kadrosu ve hazırlanan ortam anlamında çok şey vadedebilecek bir işi denyoluklar yumağına çevirmişler ve buna kızmıştık. Boş zaman geçirmek için belki çaresizlikten açılır. Aksi takdir de uzak durun !

10. I Kill Giants – 57/100

Çizgi Romanına sadece göz gezdirdiğim bir yapım. Kimileri sadık bir uyarlama diyor, kimileri ise özünü kaçırmış diyor. Ben ise sıkıcı ve bariz diyorum. Bir duyguyu bir karaktere giydirmek için karakterin 1500 kere “şöyle hissediyorum” ya da “ben böyle biriyim” demesi gibi en sıkıcı yöntemlerin seçildiği. Filmin temposunun, Jamaica’ya turistik seyahate çıktığı bir işti. Potansiyeli ve atmosferi vardı ancak film bittiğinde çok boş hissettim.

09. VENOM – 58/100

Kötü cgı, berbat uyarlama, “ben burada ne yapıyorum” oyunculuklar. İnanılmaz berbat etik ve ahlaki ikilemler. Bir ton klişe. Zaman öldürmek için izlenebilir. Hiç izlenmez bir iş değil ancak arşivimde tutmaya değmeyeceğini biliyorum.

08. Batman: Gotham by Gaslight – 58/100

İyi potansiyel, çok az emek, yanlış yorumlama, berbat zamanlama… Daha iyisi olabilirdi…

Buradan sonra kötü işler bitiyor iyi işlere geçiyoruz diyebiliriz.


07. Constantine: City of Demons – 65-100

https://www.youtube.com/watch?v=BfLhBgA8J5Q

Görüldüğü üzere bu seneki tv için yapılan DC Animasyonlarının hiç biri kalbur üstü bir iş yapmayı başaramıyor. Aralarındaki en iyi eser bile işte burada. İncelemede neden burada olduğu detaylıca yazıyor zaten…

Yine de nispeten enteresan bir iş olduğunu da düşünüyorum.

06. Ant-Man and Wasp – 70/100

Benim için her daim tuhaf bir film olacak bu çünkü bazen bu puandan daha yükseğini, bazen ise daha aşağısını hakettiğini düşünmeme sebep olacak yönleri ile cidden bir yere koymakta en zorlandığım işlerden birisi. Ancak sevmiştim ve arşivime ekleyebilirim dediğim bir. Better than Captain Marvel !

05. Avengers: Infinity War – 70/100

Eğer bir yer verme ve puan atama konusunda bir önceki filmden daha çok bile zorlandığım bir iş varsa o da budur. Bu mecra için ifade ettiği anlam. 10 yıllık MCU emeğinin taçlandırılışı, inanılmaz bir rüya kadro ile beyaz perdedeki en önemli cross-over vakalarından biri olması, görsel kalitesi ve karakterizasyonlar ile saygı duyduğum bir yapım olsa da. Kurgusundaki mantıksal hatalar koyundaki yünden fazla olan, sonlanışı, tüm pazarlanış şekli çok samimiyetsiz olan inanılmaz abartı bir iş olduğunu da biliyorum.

Bir geek/nerd/marvel fanı için 80-85/100 diyebiliyorsunuz ancak bir kurgu ve anlatı olarak ise 50-55/100 diyebiliyorsunuz. Cidden zor o yüzden ortalama bir rakam verdim saygımdan ötürü.


Şimdi ise senenin gerçekten en iyi süper kahraman filmlerinin olduğu bölüme geçiyoruz. Ve bu kısma geçmeden önce bir şeyi belirtmem gerek. Bu filmlerin incelemelerini yaptığım sırada farklı bir inceleme ve puan verme şeklim vardı. Aquaman 2018’in son filmlerinden iken Black Panther ilk idi bunun arasında çok şey değişti. İki filmin kendi incelemerinde BP daha yüksek puan verdiğim taraf olsa da bunun tek sebebi, BP daha iyi diye değil, benim kriterlerim de değişti. Sinema salonu etkisinde kalmamak için daha da katılaştım. Nitekim evet inceleme yazısı için Black Panther , Aquaman’in üstünde ancak yakında zamanda ikisini de bir kez daha bir de evimde, televizyonumda izledim ve…

Black Panther daha fazla tazelik getiren, daha fazla kültürel güce ve güçlü oyunculuklara sahip taraf olmasına rağmen. Aquaman çok daha temiz, büyük ve etkileyici bir filmmiş gibi geliyor bana. Nitekim sıralamada Aquaman’i yukarı koyuyorum. Çünkü karakter motivasyonları ve filmi bitirişi açısından Black Panther’ın başaramadığı yerde O başarmış gibi görünüyor.


04. Black Panther – 77/100

Kimsenin ummadığı, Marvel’ın bile ummadığı bir başarı ve geri dönüş aldı Black Panther. Infinity War öncesi 2018 yılına MCU’nun çok güçlü bir giriş yapmasını sağlamıştı. İlk çıktığında Girl Power + Black Power gibi trend akımlardan güç almasıyla bir aşırı hype yapılıp abartılsa da film zamanla gerçek yerini ve ağırlığını buldu diyebiliriz. Ancak film ile ilgili fikrim benim bile zamanında biraz abarttığım üzerine. Ancak insan Thor: Ragnarok’tan sonra bunu izleyince öyle olmaması imkansız gibiydi.

03. Aquaman – 78/100

Yüksek puan verdiğim ve abartığımı düşünüyor, yanlış değerlendirme yapmış olabilecekten korkuyordum bu filmle ilgili ancak daha sonra evde tekrar izlediğimde ve takip ettiğim pek çok sinema ve hikaye anlatı ile ilintili kişilerin film hakkında yorum ve essay çalışmarını görünce bir kez daha emin oldum. Aquaman en iyi DCU filmi ve 2018 yılının da en iyi işlerinden biriydi.

02. Deadpool 2 – 82/100

İlk filminin tüm zamanların en çok abartılan, yersiz yere aşırı kâr ettirildiğini düşündüğüm işlerinden biri olduğunu düşününce ikinci filmin burada olması benim için hem şaşırtıcı hem de güzel haber. Diyecek pek bir şey yok. Karakter Deadpool ve elinde bu film var … Çok daha fazlasını isteyemezdik zaten. Ayrıca bu mecranın insanların hitap eden o kadar çok fazla gönderme ve dokundurma var ki… Film size kendinizi bir Deadpool ya da comic fanı olarak özel hissettirebiliyordu. Ki bunu yapabilen diğer tek film bir üstteki (konum olarak alttaki) film …

01. Spider-Man: Into The Spider-Verse – 85/100

Ve işte tartışmasız galip, değil senenin, tüm zamanların en iyi yapımlarından biri ve belki de Spider-Man temalı sinemaya aktarılmış en iyi iş ( tek rakibi Spider-Man 2). Burada olması şaşırtıcı değil.


Bizden bu kadar, bu çok gecikmiş listeyle ilgili sorularınız ya da görüşlerinizi yorumlar üzerinden ya da direkt olarak forumumuzdan bizlere iletmeyi, bizlerle paylaşmayı unutmayın arkadaşlar…


Tüm Hakları www.kahramanbaykus.com ve hazırlayan yazara aittir. Site ve yazar adı belirtilmeden ya da orijinal sayfanın linki verilmeden içeriği paylaşanlara hukuki yaptırım uygulanacaktır

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

2 Yorum

 1. Muhammed
  22 Mart 2019
  Yanıtla

  Aslında Venom’un bu kadar geride olacağını düşünmemiştim

 2. Feindbild
  2 Haziran 2019
  Yanıtla

  Geç bir yazıya, geç bir yorum 😀 Güzel liste olmuş, yazıdan sonra Spider-Man’i bir araya izlemeye karar verdim.

  Yazıyı okuyanlara bir not olarak, eğer fark etmediyseniz, fimlerin isimlerine tıklarsanız sizi incelemelere yönlendiriyor (en azından mavi olanlar öyle).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir