Kimin Nesi: Billy Batson / Shazam / Captain Marvel


Kısaca Bilgi: Billy Batson Kimdir ?

Kendi halinde yetim bir çocuk iken seçilmiş son şampiyondan 3000 bin yıl sonra kötülük ve yedi ölümcül günah ile mücadele etmesi için usta büyücü Shazam tarafından yeni şampiyon olarak seçilmiş Billy Batson’ın kahraman kimliği Shazam (Captain Marvel) DC Comics’in en eski ve sevilen figürlerinden biri olmuştur.

Kısaca Bilgi: Shazam (Büyücü) Kimdir ?

New 52 döneminde Yıldırım, Yağmur ve Gök Gürültüsünün aborjin tanrısı
Mamaragan olarak karşımıza çıkan, öncesinde ise Jebediah adı ile bilinen ve 9000 yıldan uzun süredir kötülüğe karşı savaşan çok güçlü bir homo magi olarak karşımıza çıkar.


Künye

Karakter İsmi: William Joseph Batson
Karakter Bilinen İsmi: Billy Batson
Kahraman kimliği: Captain Marvel // Shazam
Yayımlanan: DC Comics
Yaratıcıları: Bill Parker, C.C. Beck
İlk Çıkış: 1 Ocak 1940 (Thrill Comics)
Tür: İnsan – Tanrısal
Göz Rengi: Mavi
Kıl Rengi: Siyah
Boy: Billy olarak 1.61 metre Shazam olarak 1.90 metre
Kilo: Bily olarak 56 kilo Shazam olarak 97 kilo
Irk: Amerikan
Vatandaşlık: Amerika
Cinsiyet: Erkek
Ünvanları: World’s Mightiest Mortal(Dünyanın En Kudretli Ölümlüsü), The only hero able to match the Man of Steel.( ”Superman ile eşleşebilecek tek kahraman ”1960 öncesi bu isim çok kullanılıyordu), Champion of Shazam, Captain Lightning, Big Red Cheese
Takımlar: Justice League, Justice Society, Shazam Family, Thunder Kids
Çalıştığı Yerler: Rock of Eternity, Watchtower, Hall of Justice


Yaratılış/Ortaya Çıkış ve İsim Hakları Mevzusu:

1939 Yılında, Superman‘in Natural Comics‘de (DC’nin öncüsü kuruluşu denilebilir) yaptığı başarıyı farkeden(Superman daha eskiden çıkıyor ama 1939 yılında resmiyet kazanıyor diyelim.) farkeden Fawcett Comics, belli bir çalışma ve esinlenme sonucu Captain Marvel‘ı yaratır. Captain Marvel ismi Captain Marvelous (benzersiz, eşi benzeri olmayan, olağan üstü vs) adının kısaltılmışıdır. Çizer C.C Beck yazar Bill Parker tarafından yaratılmıştır. Önce Thrill daha sonra ise Whiz Comics dergileri adı altında çıkan akabinde ise kendi adıyla dergisi çıkan Captain Marvel’ın evi olan Fawcett Yayımcılık, DC Comics tarafından Superman hikayelerini taklit ediyor olmak ve izinsiz karakter pazarlamadan dava edilir. İlk iki davayı Fawcett kazanır ancak satışların düştüğü kırklı yılların sonunda DC ile antlaşmaya varılır , öyle ki serinin basımı bile durdurulur. Ancak, dava edilen kişi, DC Comics’in baş rakibi Marvel Comics‘e gider ve “Captain Marvel”  isim hakkı olayından ona söz eder ve DC’nin karakter üzerindeki hakkına el koyulamayacak olsa da neredeyse 10 yıldır basılmamış karakterin, derginin ismini aynı isimle yarattığı dergisi ile Marve Comics alır. DC Comics daha sonra itiraz etse de faydası olmaz.

Antlaşmaya göre karakter(billy) Captain Marvel adını koruyabilir ve hikayede bu şekilde bahsedilebilir ancak “Captain Marvel” başlığı ile dergi çıkarılamıyordu. Ta ki 2011 yılında DC Evreni resetlenince artık bu kafa karışıklığına son vermek için DC’nin kahramanın adını da Shazam olarak değiştirene kadar.

Fred MacMurray


Bu dava iki tarafa da yaramadı çünkü ne Billy Batson bir daha o kadar popüler olabildi ne de Marvel’ın büyük vurgunu olan Captain Marvel umdukları başarıyı elde etti. Zaman içerisinde 7 farklı karakter bu unvana sahip oldu ve şimdi en son Carol Danvers ile anılıyor.

Bu arada Shazam’ın kendisiyle bütünleşmiş klasik görünümüne ilham olan kişi Fred MacMurray adında o zamanların ünlü bir aktörüdür.


Köken Hikayesi

Billy Batson, küçük yaşlarda iken Theo Adam adında bir suçlu tarafından ailesi öldürülmüştür. Katil ise antik bir suçlu, tiran ve intikamcı olan Teth-Adam‘dır yani bilinen adı ile; Black Adam. Her başarılı kahramanın arkasında karizmatik bir kötü adam vardır. Black Adam onlardan biridir. Neyse oraya geleceğiz. Billy, kız kardeşi Mary‘den (geleceğim Ms.Marvel’ı olacak kişi Superman için Supergirl neyse o gibi) ayrılır vede amcasının yanına gönderilir. Fakat, yakın vakitte amcası onu da kapı dışarı eder. (Bazı değişik versiyonlarda sevgi dolu amcasıyla yaşadığı da gösterilir ama orjiinalinde öksüz-yetim sezercik gibi tek yaşamaktadır Billy Çocuk) .

Teth “Black” Adam

Gazete satarak geçimini sağlaymaya çalışmaktadır.. Asla çalmaz, yalan söylemez ve sözünden dönmez. Çevresindeki herkesin ya çok saygı duyduğu ve sevdiği ya da bu pıtırcıklığından dolayı çok sinir olduğu bir  çocuktur. Billy, bir gün garip ve pelerinli(şal da denilebilir) bir adam onu daha önce görmediği benzersiz (evet marvelous) bir tren/metro istasyonuna götürür. Ve o metroya binen Billy antik yıkıntılar, geçmiş anıları, türlü sesler ve hiyeroglifler içerisinden geçer. Trenin durduğu yerde iner ve koca bir mağaranın içinde insanlığı tehdit eden 7 Ölümcül Günahı simgeleyen bir putlar/heykeller dizisi görür. Bu günahlar; ilk başlar; kibir, tembellik, bencillik, adaletsizlik, gurur, haset/kıskançlık, nefret ve öfke şeklinde idi ama sonra oburluk da eklenmiştir.

Billy orada antik ve gizemli bir Büyücü Shazam diğer adı ile The Wizard ile karşılaşır. Shazam (New 52 için Mamaragan) adlı büyücümüz bin yıllardır (sırf anlatılan kısmı 9000 yıldan fazla) bu 7 günah ve de bu 7 günahın getirdiği kötü güçlerle savaşmış, Dünya dengesini korumuş yaşlı bir büyücüdür, mistik bir kaynaktır. Ancak, tıpkı O da kendi hocasının ona yaptığı gibi (Vlarem)  dünyanın koruyuculuğunu ve iyicil güçlerin şampiyonu olacak yeni kişi bulmak ve onu eğitmek, ona güçlerini vermek onun başlıca vazifesidir. Ancak, Shazam’ın bir önceki seçimi ona çok pahalıya patlamış ve 7 Günahın çoğuna hizmet eden, bu günahları taşıyan bir güç delisi olan Black Adam’a Antik Mısır döneminden itibaren bu güçleri vermiştir.

Black Adam güçleri alınsa da, farklı diyarlara ,evrenlere sürgünlere de gönderilse bir şekilde hep geri gelmiştir. Ancak Shazam artık hata yapmayacaktır, Billy’nin küçük yaştan itibaren zor hayatına rağmen bu denli bilge, sabırlı ve iyi niyetli bir çocuk olması onu etkilemiştir. Dünyanın Koruyucu Şampiyonluğunu daha önce hiç, bir çocuk üstlenmemişti ama dünyanın kritik durumu ve Shazam’ın güçlerini giderek azalması, aksine Adam’ın gücünün de artması onu bu seçime götürmüştü. Billy Batson iyi bir açıklama bile duyamadan 14-15 yaşlarında Dünyanın Şampiyonu, 7 ölümcül düşmanın korkulu rüyası olmuştur.

Shazam adlı büyücü daha sonraları isim karışıklığı olmasın diye The Wizard(Sihirbaz) adlandırıldı elbette. Büyücü(The Wizard / Shazam) Black Adam’a 6 Antik Mısır kötülük ve felaket tanrısı ve tiranlarının güçlerini verirken, Captain Marvel’a ise 6 Antik Yunan Tanrı ve Kahraman güçlerini bağışlar (Solomon/Süleyman hariç sanırım). Black Adam’a kötü güçlerin ve tiranlar ile titanların gelmesinin sebebi ise, Shazam’ın yaptığı büyü ve ayine Cehennem Patroniçesi ve Büyücü’nün üvey kızı Lady Blaze‘in müdahale olmasıydı ve işleri çirkinleştirmişti.. Black Adam bir süre bu kötücül güç ve enerjiyi bastırsa da sevdiği kadın Isis‘in ölümü ile kirişi kırar. Black Adam böylece bozunmaya uğrar ve bunun ilacı ise Billy Batson olmak zorundadır.

Ve Güçlerin geldiği kişilerin baş isimlerinden oluşturulan isimde Shazam’ın kendi ismidir. Şöyle ki;

S-> Wisdom of Solomon( Süleyman’ın bilgeliği)

H-> Strength of Hercules (Herkül’ün Güçlüğü

A-> Stamina of Atlas (Atlas’ın dayanıklılığı)

Z-> Power of Zeus (Zeus’un Gücü)

A-> Courage of Achilles -> (Aşil’in Cesareti)

M-> Speed of Mercury (Merkür’ün Hızı)

Böylece, Dünya’nın ve iyliğin yeni şampiyonu Captain Marvel/Shazam olmuştur.Güç ve Becerileri

S-> Wisdom of Solomon( Süleyman’ın bilgeliği) :

 • Olacak olanı sezebilme
 • Cevap bulma hızı ve düşünme çeşitliği
 • İstediği dilde konuşabilme ve o dili anlayabilme
 • Dezavantajlarını avantajlarına çevirebilir.
 • Hipnotize etme gücü vardır.
 • Hayvanlarla -özellikle kaplan- konuşabilir.

H-> Strength of Hercules (Herkül’ün Kuvveti):

Gücünün sınırları çok net değildir çünkü, özbenliğinin çocuk olması ve de günahlara karşı olduğu için öldürme ya da yok etme amacı güderek saldırmaz bu sebeple güçlerinin net sınırı bilinmemektedir. Fiziksel Kuvvet olarak;  Superman, Wonder Woman, Black Adam gibi çok yüksek bir sınıfın üyesidir.

A-> Stamina of Atlas (Atlas’ın Dayanıklılığı) :

Cenneti omuzlarında taşıyan Yunan Miti olan Titan Atlasın dayanıklılığına sahiptir Kaptan.Kaptan Shazam formunda iken acıkmaz, susamaz,üşümez, yanmaz(güneş, alev vs gibi). Ayrıca uyuma ya da nefes alma gibi ihtiyaçları yoktur. Benzer güçlere Sahip Black Adam 5000 yıllık sürgününden bu güçlerinin yardımı ile gelmiştir.

Z-> Power of Zeus (Zeus’un Kudreti) :

Temel yetenek ve güçleri buradan gelmektetir denilebilir. Yunan Mitolojisinin esas babası ve birincil tanrısıdır Zeus. Zeus’ın kudreti sayesinde; Büyüye dayanıklılık, Yıldırım Gücü, Büyü Gücü, Ve Hızlı İyileşme öyle ki kendi vücuduna indirdiği bir yıldırım ile anında iyileşebilir. Shazam diye bağırarak meteor çarpmasından beter büyük yıldırımı çağırmasını sağlayan da Zeus gücüdür.

A-> Courage of Achilles -> (Aşil’in Cesareti) :

Kendi hayatını arkadaşları, dostları ve diğer insanların hayatlarının önüne serme konusunda çekinmeyecek kadar cesurdur.Yüksek dayanıklılık ve zarar verilememezlik. Öyle ki; Güç Seviyesi Superman yakını olsa da Superman gibi kriptonit ya da büyüye karşı zayıflığı yoktur. Yüksek emirli büyü, çocuksuluğu hariç zayıf noktası yoktur. Belkide DC Comics alemindeki en optimist(iyimser) kişidir. Superman’den sonraki izci çocuk lakabı Kaptan’dadır.

M-> Speed of Mercury (Merkür’ün Hızı) :

Super-Über İnsan Hızı: Öyle ki Superman, Flash gibi sürat yıldızlarına ayak uydurabilir. Uçma gücüne de sahiptir hemde aynı hızla ve de teleportasyon(Işınlanma) gücünü de Sonsuzluk Kayası ve benzer Shazam’a ait büyülü yerlere gitmek için kullanabilir.

Bunların haricinde ekstra bir gücü ise kendini yakın hissettiği ve layık bulduğu kişilerle güçlerini paylaşabilir.

Darkseid War zamanı sırasında Billy, ona güçlerini veren Mamaragan’dan hariç başka 5 tanrının daha güçlerini aldı yani 6 tanrılık Shazam haline geri döndü ancak bu sefer yunan tanrıları ya da yeni tanrılar değil Eski tanrılardan karma bir ekipten güçlerini aldı. Bu güçleri alma sebebi ise Zonus diye bilinen barbar eski tanrıyı yenip elindeki Kosmik Asayı almak idi. Zonus’un bilinen adı ise Yuga Khan yani Darkseid’In babası. Ve Shazam en son Zonus’u yenince onunda güçlerini alarak “Tanrıların Tanrısı” adlı bir mod açıp bir Yeni Tanrı olmuştu. Rebirth döneminde hala Shazam’ın bu durumuna dair net bir gelişme ya da aydınlatılma getirilmedi. Ancak; yeni tanrılar ve bahşedilen güçler şöyle;

S -> S’ivaa (Strength/Kuvvet)

S’ivaa, Billy’nin kuvvetinin eski kaynağı olan Herkül’den çok daha güçlü olduğunu ve eski tanrıların en kuvvetlisi olduğunu belirtmiştir. S’ivaa bir gökbaba diyebiliriz.

H -> H’ronmeer (Ateş ve Saykik Güçler)

H’ronmeer, eski bir mars tanrısıdır. Marslıların ateş tanrısıdır ayrıca marslılar gibi saykik güçleri vardır. Bu sayede yıldırım elementinin yanına ateş elementini eklemiş ve büyülü ateş güçleri kazanmıştır ayrıca telepatik bazı yetenekler edinmiştir.

A-> Anapel (Şefkat ve Bilgelik)

Siberya Tanrıçası Anapel, Billy’e çok büyük şefkat ve bilgelik bahşetmiştir. Bir bakıma bir zamanlar Süleymanın Bilgeliği olan özelliği artık “Anapel’in Şefkati” olmuştur.

Z -> Zonus (Güç ve Source Manipülasyonu)

Nasıl eski kadroda en önemli tanrı Zeus, Z harfini temsil ediyordu ise şimdi de en güçlüleri Zonus gene Z harfinde. Shazam’ın süper hızı, dayanıklılığı ve direnci Zonus’dan geliyor. Ancak Zonus (Yuga Khan) ile beraber Billy’e eklenen en önemli güç “Source Manipülasyonu”. Source bir nevi DC Evreninin ham maddesidir diyebiliriz ve bunu manipüle edebiliyor olmak demek, çok önemli ve güçlüsün demektir.

A -> Atë (Dürtü)

Bir zamanlar Achilles’in Cesareti gücünün verdiği özelliklerini şimdi Ate’nin Dürtüsü veriyor. Billy’i var olan tehditler haberdar, daima tetikte, cesur ve uyanık yapıyor. Atë, Zeus’un kızlarından biridir.

M -> Mamaragan (The Wizard) (Yıldırım ve Gökyüzü Güçleri)

Bir zamanlar Zeus’dan gelen gökyüzü hakimiyeti ve ikonik mistik yıldırımlarının kaynağı artık Aborjin Gökyüzü tanrısı Mamaragan’dan geliyor. Mamaragan ayrıca Yeni 52 döneminde eski büyücü Shazam’ın yerini almış ve Billy’e ilk güçlerini vermiş olan kişidir.

Kağıt üzerinde yeni Billy eskisinden çok çok daha güçlü. Ancak söylenilene göre diğer tüm geçici yeni tanrılar eski haline döndüğünden Billy’de döndü denildi. Ancak tuhaf olan Rebirth döneminde Mamaragan diye birinden bahsedilmiyor yani Shazam karakteri yeniden ayarlandı mı ? Henüz net bir şey yok.


Kaynaklar: DC Comics Yayınları, comicvine,dcwikia, wikipedia
Derleyen: Utkan Aktaş


Yazının tüm hakları saklıdır @kahramanbaykus. Bu yazıyı yazar ya da sitenin adı belirtilmeksizin, sorgusuzca farklı platformlarda paylaşanlar hakkında hukuki işlem talep edilecektir.

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

4 Yorum

 1. 5 Nisan 2019
  Yanıtla

  Ne zamandir sayfada bu tarz bir içerik bulamıyordum, açıkçası ilaç gibi geldi. Kimin nesi adlı bu çeşit yazılara ayrı bir ilgim var. Elinize saglik çok iyi hazırlanmış. Ayrıca sonra karakter Er Meydanı ‘nda bir başka karakterle kiyaslansa “bence (Thor ile çok iyi eslesebilir) harika olurdu. Sayfayı elimden geldiğince takip etmeye calisiyorum, teşekkür ederim bu kalitede türkçe icerikler paylaştığınız için. Sizlere kolaylik dilerim.

  • 5 Nisan 2019
   Yanıtla

   Çok teşekkürler.

   Thor Vs Shazam programımızda var ancak tarihi ile ilgili bir söz veremem sanırım yaz sonuna doğru belki gelebilir. Tekrardan güzel dilek ve övgüleriniz için teşekkürler.

   Foruma da bekleriz.

 2. Burak
  4 Kasım 2019
  Yanıtla

  Kimin nesi serisi devam edecek mi ?

  • 13 Kasım 2019
   Yanıtla

   Evet edecek, en azından etmesini istiyoruz diyelim. Ancak baş yazarlarımızdan bir iş (o ben oluyorum) ve diğeri de okul sebebiyle çok yoğun o sebeple güncellik ve sürat sorunlarımız var. Fakat evet devam edecek. Sadece ne kadar sıklıkla gelir o biraz sorun şu sıralar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir