Kimin Nesi: Doctor Fate (Bölüm 1)

Soyut formunda kadim emanetlerini kuşanmış NABU

Kısa Bilgi: Doctor Fate Kimdir / Nedir ?

Doctor Fate bir karakter/kişi değil bir mantra, bir isim,bir konum, bir elçi, bir ikondur. Pek çok farklı karakter bu unvana vakıf oldu. Peki Düzen’in Elçisi/Ajanı diyebileceğimiz bu kavramın kısaca kökenleri nelerdir ? . DC Comics kozmolojisinde iki güçlü, önemli ve zıt topluluk göze batar. Bunlar; Düzen ve Kaos Lodları olarak adlandırılır. Ancak DC Çoklu Evrenselliği içerisinde tüm düzeni korumak ya da öbür taraf için kaosu yaymak 4-5 lordun çabasıyla olabilecek bir şey değil. Bu sebeple bazı lordların elçileri, ajanları ya da daha alt seviye güç bahşettikleri kahramanlar olabiliyor.

Doctor Fate bilinen en güçlü Düzen Lordu olan Nabu‘nun elçisidir. Nabu’nun verdiği eğitim, kutsama ve kutsal emanetleri ile inanılmaz boyutta mistik vede kozmik güçlere ulaşmıştır. O gün bugündür de kötülük ve kaos ile olan savaşta en başlarda gelenlerden olmuştur. Öyle ki tarihin ilk süper kahraman takımı olan Justice Society of America‘nın 4-5 kurucu üyesinden biri, en önde gelenidir aynı zamanda.


Kent Nelson

Şimdi size çağlar boyu bu unvanı taşıyan karakterleri kısaca kronolojik olarak tanıtıp sonrada bu unvan/konum ile en bağdaşmış olan kişiyi detaylı biçimde tanıtayım.

Kent Nelson (1940-1987 / 1991-1995 / 2015-… )

İlk Doctor Fate olan bu ismi zaten daha sonra teferruatlıca anlatacağım. Kent Nelson, 1940 yılında Fun Comics‘in Spectre Arc‘ı sırasında ilk defa Kent Nelson olarak ortaya çıkan Fate belki de ünlü Mandrake‘den sonraki ilk büyücü kahraman, kozmik güçlere sahip ise ilk büyücü karakter diyebiliriz.


Kent Nelson görevden bir ayrıldı, bir geri döndü derken arada pek çok başka Fate geçti bunlar sırayla ;

Eric & Linda Strauss (1987-1991)

Eric Strauss, Kent Nelson‘ın ölümü sonrası Nabu ve Nelson’ın ruhu tarafından seçilmiş 10 yaşında zor çocukluk geçiren altın kalpli bir çocuktur (Billy Batson’ı andırıyor) . Nabu, tıpkı Kent’e de yaptığı gibi Eric’i yoğun büyü gücüyle formunun zirvesine otuzlu yaşlarında bir adam haline getirir. Ancak Eric tek başına Nabu’nun Miğferini takıp, bu gücünü kanalize edememektedir. O sıralarda da(yani Eric yetişkin olduktan sonra) Eric ufak bir çocukken üvey annesi olan Linda ile bir birlerine karşı bir çekim hissederler ve hem romantik hem de mistik olarak enerjileri çok uyuşan bu ikili tek vücut olup öyle Doctor Fate olurlar (bazen ayrılıp ortada iki Doctor Fate olduğu da olur ancak böyle güçleri azalmaktadır.) . Karı-Koca olarak comics tarihinin en tutarlı ve sonsuza kadar sürecek aşklarından birisidir. Eric, Doctor Fate oluşunun bir yıl sonrasında Apokolips‘de Linda’yı korumak için yaptığı bir hamlede aldığı ağır yara sonucunda takip eden olayların devamında Apokolips’de Darkseid ile savaşırken ölür.

Eric & Linda Strauss Vs Darkseid

2-3 sene kadar sonra da Linda ölür(bu sırada tek başına Doctor Fate olmak durumundadır). Ancak mistik enerji ile bulanmış ikilinin macerası burada bitmez. Nabu, Eric’in ruhunu başka bir yakın zamanda ölen kişi olan Eugene DiBellia adlı bir adamla değiştirir. Bu adamın karısının ruhu ile de daha sonra ölecek olan Linda’yı değiştirir ikisi yine eş olarak buluşur ancak bir görevleri vardır. Raina adlı üvey kızlarını ne pahasına olursa olsun korumalı, gözetmeli ve rehberlik etmelidirler. Çünkü Raina kozmik güçlere sahip küçük bir kızdır ve Nabu’ya göre evrenin dengesinde payı olduğu düşünülmektedir. Ancak insanlığı yeni çağa götürebilecek olan bu kız tüm önlemlere rağmen ölüme mahkum gibi gözükmektedir. Phantom Stranger gelip bu olaya el atar ve denklem bozulur.


Inza Nelson

Inza Cramer-Nelson (1988-1995)

Inza, Kent Nelson‘ın karısıdır. Kent ile beraber bir tılsımın içindeki rüya aleminde yaşıyorlardı geçici ölümleri sonrası ardından Nabu, gücünü toplayıp onları gençliklerine döndürüp, ruhlarını ölümlü dünyaya bağladı. İkili ölmeden önceki son bir kaç yılda bir beden olup beraber Doctor Fate oluyorlardı çünkü Kent Nelson artık çok yaşlıydı.

Tekrar döndüklerinde ise sadece Inza’nın Doctor Fate olabildiğini gördük ancak bu çok uzun sürmedi. Ancak Inza’nın normal Doctor Fate’e oranla çok daha sakıncasız, agresif ve de gaddar olduğu gözlerden kaçmıyordu ve bu sebeple Kent ile ayrıldılar. Daha sonra Kent bunun sebebini araştırırken anlayacaktı ki Nabunun Miğferi, T’Giian adlı bir kaos lordu tarafından ele geçirilmiş ve Inza’nın büyüsünün gücü düzenden değil kaosdan gelmekte idi.

Kent ile Inza bir kez daha güçlerini birleştirerek Karanlık Lordu yenerler ve miğferi özgürleştirip, Inza’nın ruhunu kurtarırlar. Ancak sonradan anlaşılır ki Inza’nın büyü gücü Kaos ya da Düzen’den değil, dünyadaki insanlardan gelmekte idi. Bu nokta da Kent Nelson, Düzen’in Ajanı olarak bağımsız bir doctor fate olur ve ikili bir süre miğferin iki yarısını takar. Inza modern kostümü, Kent eski kostümünü giyer vs vs.

Derken 1994 yılında baş gösteren Zero Hour vakası sırasında, Extant zaman manipülasyonu ile Kent çiftini tekrar Nabu onları gençleştirmeden önceki yaşlılıklarına döndürür ve Nabu’nun emanetleri olan Yazgının Miğferi, Kaderin Pelerini ve Anubisin Tılsımı’nı dünyanın dört bir yanına dağıtır. Kent çifti ise emekli olur ancak Kent emanetleri toplaması için ünlü bir tarihi eser soyguncusunu kiralar bu da bizi en enteresan Doctor Fate versiyonumuza götürür.


Jared Stevens

Jared Stevens (1995-1999)

Jared Stevens, emanetleri bulduğunda Nabu onunla kontak kurar ve onun yeni Doctor Fate olmasını ister Jared bunu reddeder. Ancak emanetler bir şekilde Jared’a işlenir. Anubis’in tılsımı gözüne dövme olur. Ve Kaderin Miğferini ise eritip onunla kasatura, fırlatma bıçakları vs yapar. Kaderin Pelerinini ise ince ince yırtıp koluna bileklik diye sarar. Bu kahramanın adı ise kısaca “Fate” olarak kalır.

Nabu ile tam işbirliği yapmadığından asla diğer Dr. Fate türevleri kadar kuvvetli olmasa da yine de gelmiş geçmiş en havalı ve güçlü kaçakçı/takipçi/paralı asker tipi karakterlerden biri olmuştur diyebiliriz. Ancak 1999 da bir süper kahraman (Wesley Dodds / The Sandman) cenaze töreninde kendi bıçaklarından biri sırtına saplı halde düğüne ışınlanır ve orada ölür. Ancak Jared ölmeden önce son nefesinde onu öldürenin karanlık büyücü lordu Mordru olduğunu ve Wesley’i de öldürenin o olduğunu söyler ve planlarını anlatır. Jared kısa ve garip kariyerine, kahramanca bir son koymuş olur.


Hector Hall

Hector Hall (1999-2006)

Hector Hall önceki hayatında Silver Scarab adlı bir kahraman idi ve Lyta adlı bir kadını seviyordu. Infinity Inc. adlı grubun (Justice Society of America’nın junior versiyonu yani Teen Titans, Justice League için neyse bunlar JSA için o) kurucusu olan Hector. Halka kendilerini tanıttıkları bir vaka esnasında Lyta ile nişanlılığını da duyurmuştu ancak mutluluk çok sürmedi. Ardından Hath-Set’in onu ele geçimesi ve The Eye of Ra ile beraber kendi ekibine karşı dövüştürmesi ile olaylar zinciri başladı. Ekip zar zor kötüleri yenerken Hector Hall’da ölmüştü. Ölmeden önce sevdiği kadının hamile olduğunu öğrenir.

Ancak Hector Hall’da tıpkı anne ve babası (Hawkman & Hawkgirl) gibi ölümü aldatma da usta idi. Bilinci hala ortalıklarda gezinen Hector’u rüyaların efendisi Morpheus‘un uşakları bulur. Morpheus’un uşakları(kabuslar) onun bir dönemlik yokluğunda dünyaya kaçıp Hector Hall’ı Sandman olduğuna inandırıp dünyada bir çocuğun zihninde saklanırlarrSonra tahtına geri dönen morpheus bunları bulup Hall’ı ölü diyarına yollar.

Bu sebeple Morpheus, Lyta’yı, Daneil’ı doğurabilmesi için tekrar hayata döndürür ve dünyada doğum yapmasını sağlar. Hector’u ise ölüler diyarına geri yollar. Yeni doğan  Daniel’ı ise rüyalar alemine çeker.

Ancak Hector ataları gibi reenkarnasyon döngüsüne girer ve bu sefer karşımıza yeni Doctor Fate olarak çıkagelir. Ancak Hector’ın Dr. Fate olması ile Kara Kaos Lordu Mordru ile karşılaşması bir olur. Hector zar zor Mordru’yu durdurur ancak çok güçten düşer. O sırada dünyada olan karısı Lyta ile beraber Tower of Fate yani Kader Kulesi’ne dönüp kalan zamanlarında mutluca yaşarlar. Ta ki Spectre evrendeki büyüyü silmek adına 9. Büyü Çağı’nı kapatan olaylar zincirini başlatana kadar. Spectre, Hector Hall ve Lyta’yı kulenin korunmasından çıkarır ve donmuş bir dağın zirvesine yollar. Orada binlerce iblis ile çarpışan Hector ve Lyta bitap düşer. Lyta bilincini kaybettiğinde rüyalar aleminde gücü artmış olan oğlu ona seslenir. Ve bunun üzerine Hector ve Lyta fiziksel bedenlerini orada bırakıp ruhları ile rüyalar aleminde oğullarına katılırlar.


Kent V. Nelson

Kent V. Nelson (2006-2011)

Hector’un ölümü sonra Detective Chimp, kaderin kendi seçimini yapması için Shazam‘dan(Billy) Kaderin Miğferi‘ni uzaya atmasını ister. Böylece kader yolunu bulacak ve miğfer taşıyıcısını seçecekti.

Miğfer pek çok denenmeden sonra esas sahibi ulaşır. Eski bir psikiyatrist şimdilerde ise evsiz olan Kent V. Nelson‘ı bulur. Bu kişi orjinal Doctor Fate olan Kent Nelson‘ın büyük büyük yeğenidir (bu durumda küçük küçük de denilebilir). Kent başlarda büyüye ve tüm bu olaylara inanmıyor ve bu konuda bir şey yapmak istediğinden emin olamıyordu. Ancak Negal adlı iblis ile karşılaşması vede Maddy ile Inca adlı iki mistik kadından aldığı yardımlar ile Doctor Fate olarak rolünü kabullenir ve DC’yi sonraki evresine taşıyan Flashpoint vakasına kadar bilinen Doctor Fate olarak hatıralarda kalır.


Khalid Ben-Hassin (2012-2014) (Earth-2)

Khalid Ben-Hassin

Earth-2 evreninin Doctor Fate‘i olarak gözümüze çarpar. Hawkgirl‘ün güçlerini kazandığı gün o da Doctor Fate olmuştur. Nabu bu sefer elçisini ana dünyadan değil başka bir evrenden seçmiştir. Bu sıralarda bizim ana dünyamızda bilinen bir Doctor Fate yoktu. Wonders of America takımının lideri olan Hassin, Steppenwolf ve Brutaal’ın eforları ile takımının önünde öldürülmüştür.


Khalid Nassour (2015-2016)

Khalid, Mısır firavunlarının soyundan gelen Brooklyn’de tıp okuyan bir üniversite öğrencisidir. Bir gün güçlü bir antik mısır tanrısı ve kaos lordu olan Anubis‘in dünya üzerine salacağı felaketi engellemesi adına Nabu tarafından seçilir. Khalid kan bağları gereğiyle bu iş için uygun kişidir. Zira baba tarafından mısır firavunlarının anne tarafından ise büyük dayısı orjinal Doctor Fate Kent Nelson‘ın kanını taşımakta idi.

Khalid Nassour

Ancak Nassour diğer üyeler gibi miğferi alır almaz çok güçlenemedi. Zira Bastet’in rehberliğive Thoth‘un tavsiyeleri ile giderek güçlense de kendisi Fate’den bu yana (Jared Stevens) en güçsüz Fate versiyonu olabilir. Ancak tam Khalid potansiyeline erişirken dayısı Kent Nelson artık onu almaya hazır olduğunu belirterek bu zor görevi ve miğferi genç yeğeninden alır. Ancak bir gün onun yerine bu görevi üstlenmesini umar. Böylece Khalid emekli olur.

İşte tüm Doctor Fate olmuş isimler bu kadar arkadaşlar şimdi en geçerli ve orijinal Doctor Fate olan Kent Nelson ve onun ustası Nabu’ya odaklanalım. Bunun için ise 2. bölüme geçelim (tıklayınız).


Kaynaklar: DC Comics Yayınları, DC Wikia, Wikipedia, Comicvine.
Derleyen: Utkan Aktaş.


Tüm Hakları www.kahramanbaykus.com ve hazırlayan yazara aittir. Site ve yazar adı belirtilmeden ya da orijinal sayfanın linki verilmeden içeriği paylaşanlara hukuki yaptırım uygulanacaktır.

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir