Kimin Nesi: Doctor Fate (Bölüm-2)

İlk bölümümüzde (gitmek için tıklayınız) sizlere tarihte Doctor Fate unvanını taşımış tüm şahıslardan bahsettik ve Doctor Fate kimliğinin tarihini şöyle bir özet geçtik.

Şimdi ise ilk ve orijinal Doctor Fate Kent Nelson vede onun ustası Nabu’ya odaklandığımız esas tanıtım yazımıza geçelim;


Kısa Bilgi: Kent Nelson (Orijinal Doctor Fate) Kimdir ?

Kent Nelson ruh bilimci bir anne ve arkeolog bir babanın evladıdır. Babası ile beraber mısır harabelerindeki araştırmaları sırasında bir lahit bulurlar bu lahiti açtıklarında ise çıkan zehirli gazlar Kent’in babasını oracıkta öldürür ancak Kent, lahitten çıkan ulu isim tarafından yani Düzen Lordu Nabu tarafından kurtarılır ve büyü alanında yetiştirilir, gerekli bilgi edinildiğinde Kent Nelson büyü ile yaşlandırılır ve Nabu’nun kutsal emanetlerini giyerek Doctor Fate olur.

Kısa Bilgi: Nabu Kimdir ?

DC Evreni’nde mistik ve kozmik alemde düzeni sağlamak adına Düzen Lordları ve kaosu yaymak adına Kaos Lordları vardır ve bu iki zıt kutup çatışma halindedir. Ayrıca bu kamaralar DC Evreni büyü gücünün ve büyü gücündeki dengenin temel bir kaç unsurundan biridir. Nabu ise Düzen Lordları’nın en güçlüsü olarak adlandırılan kökeni Antik Mısır’a dayanan ulu bir ruhtur. Bazen mısırlı insan formunda, bazen ise görünmez bir biçimde enerji formuyla görünebilir, bazen ise kılık değiştirir.
Nabu kendisine yardım edebilecek kişiyi seçer ve seçtiği ilk kişi olan Kent Nelson ile beraber bu elçinin adını Doctor Fate koyarlar (Çünkü Kent Nelson Arkeoloji dalında akademik bir doktordur ve evrenin kaderi ona bağlıdır).


KÜNYE:

Ait olduğu çizgi roman evreni: DC Comics
Bulunduğu Takımlar: Justice Society of America, Agents of Order, Lords of Order, All-Star Squadron, Justice Leagıue
Karakterin Yaratıcıları: Gardner Fox ve Howard Sherman
Çıkış Tarihi: Mayıs 1940
Dünyalı İsmi: Kent Nelson
Kahraman Benliği: Doctor Fate
Alt Benliği: Nabu
Uzmanlıkları: Arkeoloji, Ruh Bilimi, Mistik Sanatlar, Büyü
Irk/Vatandaşlık: Amerika
Boy: 1.88-1.90m
Kilo: 89kg
Saç/Kıl: Sarışın
Göz Rengi: Mavi
Ten Rengi: Açık Kumral
Lakap ve Ünvanları: Agent of Order, Doctor Fate, Golden Age Doctor Fate, Original Doctor Fate,
Üsleri: Tower of Fate, Oblivion Bar, Hall of Justice, Helmet of Fate


-Karakterin Köken Hikayesi-

Kent Nelson, 1928 yılında Spiritüalist(ruh bilimci) bir anne vede Arkeolog bir babanın oğlu olarak Amerika’da dünyaya gelmiştir. Doğumundan kısa bir süre sonra annesi bilinmeyen bir sebepten ölmüştür. 1940 yılında Sven Nelson(Kent’in babası), Mezopotamya’da ki bir arkeolojik kazı görevini yürütmektedir ve de o sıralar henüz 12 yaşında olan oğlu Kent’de yanındadır. Kazılarında “NABU” ya ait olan bir tapınağa rastlamışlardır.

Yerliler o bölgenin NABU’ya ait olduğunu görünce Nelson Ailesini uyarmış ve akabinde korkarak dağılmışlardır. Ancak, bu Sven Nelson’ı korkutmaya ya da inandırmaya yetmemiştir. Zira Sven Nelson büyüye veya diğer mistik olaylara inanmayan biriydi.

Genç Kent etrafı araştırırken ayağına bir şey takılır, tökezler. Tökezlemesine sebep olan ve takıldığı şey antik bir lahittir.Bu meşhur Nabu’nun lahitidir. Bu raslantı üzerine Kent Nelson, lahitin manivelasını çekmeye karar verir ve zorla açmak ister fakat bu çabalar iyilik ile sonuçlanmaz. Lahit açıldıktan sonra sızmaya başlayan zehirli gaz ile Nelson Ailesinin bulunduğu alan gazla dolmaya başlar ve zehirli gazlar Sven Nelson’ı öldürür ancak gizemli bir biçimde çocuğa (yani Kent’e) bir şey olmaz.
Yaşananların akabinde NABU onu elçisi olarak eğitmek, yetiştirmek ister.Fakat, bu sıradan çocuğun tek dileği babası ve onunla evine dönmektir.Bunun üzerine NABU, Kentin babasıyla , ailesiyle ilgili olan ne kadar hafızası ve anıları varsa siler ve de onun yerine başka şeyler koymaya başlar…

NABU, sihirli güçleri ile farklı boyutları da kullanarak yaklaşık bir hafta içerisinde Kent’i yetişkin bir adam vede donanımlı bir büyücüye dönüştürmüştür. NABU’ya göre bu düzenin devamlılığı için gereklidir. Nabu’nun çok zamanı yoktur…
Son dileği de Kent’in tüm gücünü onun üzerine salması ve kendini ustasına kanıtlamasıdır. Kent ise mentoruna, Nabu’ya, kısacası hafızasında bir bağlılığı olan tek şahısa zarar vermek istememektedir.

İşte tam o sırada NABU, acımasız bir biçimde Kent’in zihnine babası ve ailesi ile ilgili olan, tüm anı,hafıza vede duyguları geri getirir. Ve bu sırada anlaşılır ki, babasını öldüren zehirli gaz bir lahiti korumak için yerleştirilmiş bir bubi tuzağından değil direkt olarak kasıtlı bir biçimde Nabu’dan gelmekte idi. O sırada özümsenmiş bir öfke patlaması yaşayan Kent şekilsiz ve biçimsiz bir güçle NABU’ya saldırır.

Saldırının etkisi ile Nabu ikna olmuştur. Bu sırada Nabu’da yaşananların böyle olmasını istemediğini belirtir. Düzen ile Kaos arasındaki çatışmayı, geçmişini ve Düzen Lordu olarak görevini Kent’e anlatır. Ve o sırada miğfer, tılsım ve pelerinden oluşan antik,mistik vede kutsal emanetleri Kent’e gönül rahatlığıyla teslim eder. Bunlar NABU’nun güçlerinin pek çoğuna Kentin de ulaşabilmesi için gerekli emanetler ve tılsımlardır.

Böylece Kent Nelson, resmi olarak Doctor Fate olur. Doctor Fate olarak ilk macerasında ise oldukça güçlü kara büyücü Wotan‘a karşı gelir ve onun elinden Inza Cramer adlı kadını kurtarır. Wotan’ı hallettikten sonra Inza ile romantik bir ilişkiye başlayan Kent akabinde Inza ile evlenir ve Massachusetts eyaletinin Salem kentinde kurduğu Tower of Fate ( Yazgının Kulesi) adlı mekanda mutlu mesut yaşarlar ve Doctor Fate düzenli olarak dünyanın vede evrenin düzenini korumak adına savaş verir.


-Karakterin Evrimi-

Doctor Fate, mantalitesini benimseyip, bu unvana ve güçlere sahip tüm Doctor Fate olmuş kişilerden zaten 1. bölümde bahsettik(gitmek için tıklayın). Bunun haricinde Kent Nelson‘ın karakter evrimine bakarsak eğer aslında Kent Nelson ile ilgili çok bir şey değişmedi ancak Nabu ile ilgili değişti. Nabu’nun hikayesi ilk anlatıldığında(Altın Çağ) Nabu, Eski Mısır döneminden kalma süper güçleri olan bir uzaylıydı ve babasını öldürmemişti. Daha sonra ise giderek daha gaddar bir görünüm elde etti ve güçleri önce basitçe büyü sonra ise Düzen Lordu olmak ile ilişkilendirildi. Elbette bu Doctor Fate’in tanımını da Düzen Elçisi olarak değiştirdi.

9. Büyü Çağı‘nın kapanmasından sağ çıkan mistik şahıslardan biri de Doctor Fate oldu ancak NABU’nun yokluğunda ne halde olduğunu anlayamadan Flashpoint geldi ve her şeyi değiştirdi.

Rebirth döneminde ise DC Evreni için Büyü Konsepti’nin kökeni değiştirildi. Ve büyü dünyadan kozmoza yayılan bir güç olarak tasvir edildi. Düzen ve Kaos Lordları’da dünyadan çıkmakta idi. Ancak insanlık fiziksel evrimi açısından henüz bu kadar büyük güçlere hükmedemeyeceği için bu gücü içinde saklayan ve kontrol etmelerini sağlayan alet ve edavatlar yapmaları gerekti (Thor-Mjollnir gibi diyebiliriz.) İşte Nabu’Nun emanetleri de bu şekilde ortaya çıkmış ve çağlar boyu pek çok Doctor Fate olmuş (eskiden miğferi takanın adı Doctor Fate değilken bile).

Ancak ben DC’nin bu teoriye çok fazla tutunabileceğini sanmıyor ve ileride değişeceğini düşünüyorum. Rebirth döneminde ortalık da Doctor Fate diye gezinenin ise NABU olduğu ortaya çıktı. Yeni 52 döneminde iki kere gördüğümüz Kent Nelson şu an nerede bilinmiyor.


-Karakterin Mirası ve Önemi-

Doctor Fate, ilk süper büyücü kahramandır. Evet belki de ilk büyücü kahraman ünlü Mandrake olabilir ancak kozmik boyutta büyü gücüyle donatılmış, uçabilen kaçabilen nitekim Superman‘in büyülü hali olan Doctor Fate bugün Doctor Strange, Zatanna, Thor gibi karakterlerin önünü açan isimlerden biridir. Özellikle Doctor Strange’in yaratılış esinlenmesi direkt olarak Doctor Fate’den gelmektedir.

Doctor Fate’in bir diğer önemi ise pek çok farklı din, dil, ırk ve cinsiyet tarafından temsil edilmesi. Hristiyan, Müslüman, Yahudi, Amerikalı, Mısırlı, Kadın ve Erkek olmak üzere pek çok etnik kökenden kişinin kostüm sahipliğini yapmış bir konsepttir.

DC Evreni içerisindeki sarsılmaz itibarı ve ağırlığı da gözlerden kaçmamaktadır. Ayrıca kendisi (Kent Nelson) gene bir ilkin parçasıdır; ilk süper kahraman takımı Justice Society of America (JSA)’in baş kurucularındandır.


-Güç ve Becerileri-

Doctor Fate, DC aleminin mistik ve kozmik açıdan en güçlü karakterlerinden, düğüm çözücülerinden biridir. Ancak güçleri Nabu’dan çektiği gücün miktarına ve de giydiği kutsal emanet sayısına göre değişebilir. Şimdi bunlara bakalım.

NABU Emanet ve Tılsımları Olmadan:

-Süper hız
-Süper kuvvet
-Telepati
-Telekinesi
-Levitasyon
-Yenilmezlik (Fiziksel olarak yenilmez bir görünümü vardır. tek Zayıf noktası ciğerleri olabilir zira taşıyıcı vücut illaki bir zaman nefes almak zorunda kalacaktır.Fakat bunun içince iyileşme kartı ve taşıyıcı anlaşması vardır.)
-Mistik Sezgiler (Tehlike Algısı gibi),
-Büyü Gücü Bilgisi ( Ne formda olursa olsun NABU’nun tüm öğretilerini taşımaktadır)
-Ölümcül hastalıklara dayanç ve geç yaşlanma
-Hipnoz
-İlüzyon

Gelelim ünlü üç kutsal emanetin alameti farikalarına ;

Amulet of Anubis (Anubis’in Tılsımı)

Tarihi:
Millattan önce 2030 yılında, Mısır Mitolojisi Tanrıları’ndan Anubis, en sıkı ve inançlı takipçisini, inananını özel bir hediye ile ödüllendirmişti. Bu kişi çılgın rahip Khalis idi ve ödülü de tanrının kendi gücünün bir kısmını barındıran “Anubis’in Tılsımı” adlı emanet bir madalyondu.

Khalis, madalyonu kullanarak Nübyan Halkı’nı köleleştirip, Anubis anısına ve adına devasa bir piramit yapmalarını emretmiştir. Daha sonraları, Firavunlara yıllarca hizmet sunmuş olan Düzen Lordu, bilge Nabu, Khalis’in sıradışı eylemlerini fark eder vede tek hamlesi ile tüm Nübyan halkını serbest bırakır, Khalis’in büyüsünü bozar.Ardından Nübyanların(ya da nübiyalı) Khalis’ten intikamı almalarına izin vermiştir, Khalis ise nübyan halkı tarafından diri diri gömülmüştür.

Bundan sonra NABU madalyonu kendi himayesine almıştır. Milattan sonra 1940 yıllarında ise Kent Nelson‘ı şampiyon Doctor Fate olarak kutsadığı ve de düzen elçisi olarak görevlendirdiğinde bu tılsımı da Doctor Fate’in değerli eşyalarının arasında bulunmasını sağlamıştır.

Bu tılsım genel olarak Doctor Fate’in mistik ve kozmik farkındalığından, ilüzyon becerilerinden, kişi, nesne ve enerjilerin içerisindeki hakikati görebilmesinden, astral seyahatlerinden sorumludur diyebiliriz.


Cloak of Destiny // Kaderin Pelerini
Pelerin çok geçmişi olmayan, direkt olarak Dr.Fate karakterimiz ile doğmuş olan bir objedir. Karaktere; zarar verilemezlik, süper insan güç ve hızı ayrıca da uçma gücünü vermektedir. Pelerin daha çok Fate’in fiziksel özelliklerinden sorumludur diyebiliriz.

Helmet of Fate (Yazgının Miğferi)

Bu miğfer direkt olarak Nabu tarafından yapılmıştır (Rebirth döneminde kökeni değişti ancak biz flashpoint öncesini baz alıyoruz). Nabu’nun güçlerine erişebildiği, Nabu ve diğer miğfer taşıyıcıları ile konuşabildiği yerde miğferin içidir.

Sihirsel Deposu; Yazgının Miğferi, NABU’nun varlığı olsun veyahut olmasın, kendi engin,yetkin ve de sır dolu büyü ve kosmik gücünü barındırmaktadır.
Black Alice‘ e göre evrende zaman içinde var olmuş en kudretli büyü kaynaklı el yapımı eser olduğu söylenmekte.

Büyücülük; Miğferin sağladığı hizmet sayesinde hali hazırda son sınıf büyücü olan Fate, evrensel bir boyuta ulaşmaktadır.

Ayrıca miğfer kendini özel büyü ve enerji ile korumaktadır. Hak etmeden ya da yüksek emirli büyü olmadan takmaya çalışanlar sadece çıldırırlar. Miğfer rehberlik edebilir, inisiyatif kullanabilir diğer büyülü antik objelere nazaran Miğfer daha fazla özellik ve kişilik barındırmaktadır.

Niteki Miğfer’in Doctor Fate‘in güçlerinin ana kaynağı olmaktan ve NABU ile bağlantıyı korumaktan sorumlu olduğunu söyleyebiliriz.


NABU’nun Emanet ve Tılsımları ile Doctor Fate’in Güçleri:

-Tılsımlar ve Emanetler olmadan sahip olduğu tüm güçler kat be kat daha güçlenir
-Boyut Değiştirme
-Görünmezlik
-Levitasyon (asılı kalma) (uçarken enerji harcamaz)
-Hasar Dayanımı(yukarıda ki ciğer vs zayıflığı burada kalmıyor)
-Manyetik Kontrol
-Zaman Yolculuğu
-Hafıza Silme ve Oluşturma
-Ölümsüzlük
-İlüzyon çağırma ve oluşturma
-Mistik Yıldırım ve element saldırıları
-Mistik Patlamalar ve alevler
-Aşırı Yücelmiş Zeka
-Madde, Enerji, Büyü Gücü ve Zaman Manipülasyonu
-Güç Kalkanı
-Tüm Dİllerde iletişim
-Geçirgenlik
-İyileşme
-Süper hız
-Süper dayanıklılık ve güç
-Saykik
-Işınlanma
-Büyüleri etkisiz kılma
-Kaos çemberleri yaratıp ortamı kendi lehine çevirme
-Değişik tür ve cisimlerde yaratık ve varlıklar çağırabilme
-Enerji Patlamaları
-Koruma Kalkanları
-Kılık ve Şekil Değiştirme
-Zihin Okuma
-Başka beden ya da enerjiler ile birleşme.
-Astral Seyahat
-Mistik ve Kozmik Farkıdnalık
-Olacak olanı Sezme & Bilme.
-Nesnelerin, enerjilerin ve kişilerin içine nüfuz edebilme, bunların gerçek formlarını görme ve niyetlerini ortaya çıkarabilme
-Cep boyutları yaratabilme ya da var olan boyutlar arası portallar açabilme.

vs vs. Kendisi en çok yönlü güç ve beceri setlerinden birine sahip diyebiliriz.

Bunlara ek olarak NABU’nun kendi güçleri:
– Doctor Fate ne yapabiliyorsa onu çok daha iyi yapmanın yanı sıra;

-Yüksek Gerçeklik, Madde, Enerji, Zihin ve Büyü Manipülasyonu
-Yüksek Emirli Büyüler
vs vs.

Genel olarak Dr.Fate ya da NABU karakterinin tüm güçlerini sıralamak yersiz. Zira kendileri ” Kaynak” diye sınıflandırılan karakter tiplerinden biri. Yani büyü varsa, gerçeklik varsa ve düzen de varsa bunların sebebi olan etmenlerden biridir.


Umarım bu iki bölümlük detaylı Doctor Fate tanıtımımızı beğenmiş ve karakter hakkında, kim olduğuna dair temel bilgileri keyifli bir şekilde edinmişsinizdir. İyi Günler.

Ayrıca, bu tanıtım için, forumumuzdaki istek bölümüne yazarak, Doctor Fate tanıtımı isteğinde bulunan genç üyemiz Kerem‘e (Noralyma) teşekkür ediyoruz. Sizlerde forumumuza üye olup bizlerle daha yakından iletişime geçebilir ya da burada yorumda bulunabilirsiniz.

Kaynaklar: DC Comics Yayınları, DC Wikia, Wikipedia, Comicvine.

Derleyen: Utkan Aktaş


Tüm Hakları www.kahramanbaykus.com ve hazırlayan yazara aittir. Site ve yazar adı belirtilmeden ya da orijinal sayfanın linki verilmeden içeriği paylaşanlara hukuki yaptırım uygulanacaktır.

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

6 Yorum

 1. serhat enes polat
  3 Eylül 2018
  Yanıtla

  yazılarını beğenerek takip ediyorum hocam. eline,emeğine ve kalemine sağlık. burası yeri midir bilmem ama dr. fate ve dr. strange versusu fena olmaz. gerçi güçlerine bakınca kazananı anlamak zor değil ama senin kaleminden okumak ayrı bir zevkli olur.

  • 4 Eylül 2018
   Yanıtla

   Güzel sözleriniz için teşekkürler.

   Çoktan 3 “Vs” isteği aldık sizin Doctor Strange Vs Doctor Fate’i de 4. olarak listeye alıyorum hocam ancak şu tarihte yazarım diye bir şey diyemiyorum ancak başıma bir iş gelmedikçe yıl içinde yayımlarım diye umuyorum.

   Forumumuza da bekleriz isterseniz.

 2. Demkir
  8 Eylül 2018
  Yanıtla

  Karakteri çok iyi tanımlayan ve açıklayan bir yazı olmuş.Hiç tanımamama rağmen güçlerini gücünün kaynağını ve Nabu’nun kim olduğunu anladım.Eline sağlık.

 3. Toygar bey
  21 Haziran 2023
  Yanıtla

  Utkan ADAMSIN bunu bil istedim. Emeğine sağlık.

  • 21 Haziran 2023
   Yanıtla

   Haha xD Çok sağoılasın, teşekkür ederim. Sen de öylesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir