Hollow Knight Evreni, Hikayesi ve Karakterlerine Dair (Bölüm-2)

Arkadaşlar öncelikle, uzun süredir aktif olmayan ve aktif olmadan öncede açıkçası ufak indie bir genel kültür sitesi olmaktan öte bir şey olmayan bu sitede tamamıyla kendim için yazdığım bu ufak yazı serisinin ilk bölümüne olan sıra dışıilgi ve de iyi geri dönüşler beni çok ama çok sevindirdi. Tam da o yazıyı yazdıktan kısa bir süre sonra yoğun bir iş düzenine geçtim yeni bir kariyere yol aldım bile diyebiliriz ve akabinde maalesef çok güzel geri dönüşlere ve yoğun isteğe rağmen yeni bölüm gelmedi.
(İlk bölümü okumamış olanlar için -> 1. Bölüm)

Ancak şu an yıllık izindeyim (ki yeni bir gelişme yüzünden bu izin de yarıda kesilebilir… Umarım yazı dizisini tamamıyla 4 bölümüyle beraber bitirebilirim). Ve işte zamanı diye düşündüm. Ancak geçen süre içerisinde evreni ve evrenin köşelerinde, tırnak aralarında, tortulu diplerinde ve gözden ırak detaylarında ki hikayeyi ve lorunu unutmuşum (lore tabirinin tam karşılık bulabilen türkçe bir karşılığı olmadığı için en azından kelimeyi türkçeleştirmek gerektiğini düşündüm ve “lore” kelimesinin bu makale serisinde -başlıklar hariç- “lor” olarak göreceksiniz).

O yüzden tekrar karaladım. Ve ilk yazıdaki temayı devam ettirerekten, yeni bilgilerle karşınızdayım. İlk yazıda belirlediğim bir tema vardı onu tekrar hatırlatayım kısaca;

Hollow Knight Evreni‘nin bilinen zamanının çizelgesini 8 çağa bölmüştük ve bunları kendi içinde gruplandırmıştık;


-Hollow Knight Evreni Tarihi-


Bu evrenin bilinen ve öngörülebilen tarihi açısından 4-5 Ana Dönem var ve bu ana dönemlerden ikisi de kendi içinde farklı alt çizelgelere ayrılıyor.

I- Antik Duyarlı Ruh Kullanan Böcek Krallığı Çağı:

1- Eski Böcek Krallıkları Zamanı

1a- Void’e tapınılan yıllar.
1b- Unn ve Yeşil Canlılar, Kraliçe Vespa ve Arılar, Mantis Lordları ve Mantisler, Mantar Kabilesi ve Mantarlar ile Sporlar, Herrah ve Dokumacılar vs gibi tam bir krallık olmasa da farklı kabileler hatta baya baya diyarın kendi panteonları oluşmaya başlar.

II- Radiance ve Kovan Zihni Çağı:

2-Radiance ve Güve Kabilesinin Hükümdarlık Dönemi

2a- Radiance’ın yükselişi ve Güve Kabilesini yaratışı
2b- Radiance’ın mutlak hakimiyeti
2c- Büyük Wyrm’ın düşüşü ve Pale King’in uyanışı

III- Pale King ve Benlik Çağı:

3- Pale King ve Hallownest Hükümdarlık Dönemi

2c-3a- Pale King’in Mücadelesi: Pale King ve 5 Şövalyenin, Radiance’ın iradesini hiçe sayarak yönetimi ele geçirişi.
3b- Pale King’in Devrimi: Pale King ve White Queen’in böcekleri kovan zihni tavrından çıkarıp tüm böceklere özgünlük ve özgürlük vermesi.
3c- Pale King’in Yükselişi ve Güvelerin bile ona sırt dönmesi ile Radiance’ın unutuluşu.

4- Hallownest’in Duraklama Devri

4a- Radiance’ın Enfeksiyonunun ilk çıkışı: Radiance’ın rüyalar yoluyla zihinlere sokulması ve böcekleri tekrar kovan zihnine sokmak için baskı uygularken onları çıldırtmaya başlaması süreci.
4b- Pale King’in ilk çabaları: Pale King’in bu enfeksiyondan ve krallığının yok oluşundan kurtulmak için yaptığı ilk çalışma: Soul Master’ın Görevlendirilmesi.
4c- Abyss’in Keşfi ve Yaratılan Yüzlerce Deney Ürünü Dönemi

5- Hallownest’in Tekrar Düze Çıkışı

5a- Mükemmel vasıta olduğu düşünülen Hollow Knight’ın yaratılışı ve yükselişi

5b- Radiance’ın, Hollow Knight zihnine mühürlenmesi ve 3 Önemli Böceğin “Dreamer” olduğu zapt etme yöntemi ile Enfeksiyonun uzaklaştırılması.

IV- Kralsız, Varhoş Çağı:


6- Kaçınılmaz Düşüş

6a- Bazı krallıkların, Pale King’i reddetmesi ve durdurulamayan enfeksiyon sızıntısından kaçması
6b- Gizemli bir biçimde Beyaz Saray’ın içindeki kral ile beraber ortadan kaybolması ve 5 Şövalye’nin Düşüşü.
6c- Radiance’ın gücü ile enfeksiyonun etkisinin artışı, Hollow Knight’ın çığlığının The Knight’a ulaşması.

7- Yıllar Sonra Gelen Cevap

–> The Knight’ın Hallownest’e gelişi ve Oyun Başlar <—

Bundan sonrası oyunun oynanılması ve sizin karakteri yönettiğiniz hikayeye giriyor. Spoiler uyarısı için son durak !

Bu noktadan sonrası oyunun çoklu sonuna göre tarih değişiyor.

7a- Hornet olmadan Hollow Knight’ı yenip yerine geçersen Radiance’I içine mühürlüyorsun ancak Siyah Yumurta Tapınağı (Black Egg Temple) tam olarak mühürlenmiyor. Yani bu en geçici çözüm oluyor.

7b-Hornet ile Hollow Knight’ı yenersek, Hornet bayılıyor ve biz Hollow Knight’ın enfeksiyonunu emip yeni mühür bedeni olunca Hornet’de bizim Dreamer’ımız oluyor ve bu sefer Tapınak kapısına Hornet’in yüzü olan kalıcı ve daha güçlü bir mühür atılıyor. Bu biraz daha uzun soluklu bir geciktirme oluyor.

7c- Hornet ile Hollow Knight’ı yeniyoruz ancak onun enfeksiyonunu emmeden onun rüyasına girip orada enfeksiyonun kaynağı Radiance’ı yeniyor ve Hollow Knight ile The Knight’ın yapıldığı malzeme olan Void’e çekip Raidance’dan sonsuza kadar kurtuluyoruz. Tapınaktan dışarı sızan Void tüm enfeksiyonu yıkayıp temizliyor. Hollow Knight ölüyor ve tüm eski void eseri vasıtaların tekrar Abyss’e dönmesi ile mutlu son oluyor.

V- Void’in olası Başa Geçme ya da Godseeker ırkının sonunun geldiği yeni gelecek:
8- Gods & Glory (Godmaster) Eklentisi

Eee tabi şimde bir de Hallownest Evreninde geçecek olan yeni oyuna yol olması için yapılan son DLC Gods & Glory yani yedi adıyla “Godmaster” DLC paketinin içeriği var ki onunla ortalık iyice karıştı.

Bunun sadece ilk kısmına giriş yapabilmiştik. Ayrıca bu zamanlara dair elimizde olanları da üç farklı kategori altında toplamıştık;

– Bilinenler
– Tahmin Edilebilenler
– Spekülasyonlar


Yazı serimizin haritasını ve haritadaki birimlerimizi tekrar hatırladığımıza göre kaldığımız yerden devam edelim… Edelim etmesine ancak geçen zaman içinde ilk yazıda incelediğimiz 1. kısım ile ilgili de yeni şey farkettim o yüzden Hallownest öncesi kadim böcek krallıkları kısmına ufak bir geri dönüş yapıp sonra Hallownest’e başlayalım istiyorum.

Aslında ilk yazıda oldukça özet bir biçimde tüm ana başlıklara ve teorilere değinmişim. Eklemek istediğim ise şunlar;

Lemm The Relic Seeker
Shade Lord V Radiance

Void‘e tapılan krallık ile Ruh Taşlarını ve ruh enerjisini kontrol eden uygarlık bir olma ihtimalinden bahsetmiştik. Bu ihtimal oldukça güçlendi gözümde; Çünkü tüm ruh totemlerinin zeminindeki ve arkasındaki taş ve duvar mimarisi aynı ve Lemm, Esrarlı Yumurtalar (arcane eggs) için irade barındırdığını söylemişti. Daha sonra Abyss’de karşılaştığımız dev yumurta için ise “…will within stone” denildi. Nitekim, Void bir irade ya da güdüya sahip değil ancak irade ya da güdü sahibi olan bir şeye voidi ve void olan bir şeye de irade ve güdüyü entegre edilebildiğini Collector, Vessells gibi olaylar var. Tüm bildiklerimizi toplayında evrendeki ana güçler arasında bir diyagram oluşuyor.

Void tek başına bir güç değil, Godmaster DLC’sinde denildiği gibi “void given focus” yani Odak verilmiş Hiçlik olması gerekiyor. Godmaster’ların maskelerinin, taçlarının özel bir “focus” gücü olduğu söylenmişti ve Godmaster etkinliğinde ölen ölmeyen herkesle dövüşüyoruz. Bu da bir rüya/hayal alemi etkinliği olduğunu tekrar hatırlamamızı sağlıyor. Nitekim Godmaster meydan okumalarının tamamını bitirince Nihai Radyans (Absoulte Radiance) karşısına gelen Gölge Lordu (Shade Lord) Godmaster tacı, maskesi sayesinde Hollow Knight, The Knight ve önceki tüm araçların (void kardeşlerimiz) içindeki void’e “focus” yani “odak” verilmiş hali idi. Eğer Shade Lord ya da Void gerçek dünyada da bu şekilde var olabilse idi, Radiance’ın işini çok önceden bitirebilirdi.

O yüzden bu evrende bazı şeyler kendinden bir güç iken bazı şeyler de barındırıcı özelliğine sahip. Void içinde Soul(ruh) barındırabiliyor. İrade verilmiş taşlardan oluşan yol ve duvarların arasında, içinde ruh gücü ile ışıldayan totemler olması bunun bir göstergesi. Yani Radiance, Void içine sızamıyor, Void’e sızması için o void yaratığının içinde duygular ve pişmanlıklar olmalı. Sadece odak değil ayrıca duygular olunca infeksiyon Void’i aşabiliyordu. Ancak Ruh gücü ise Void’in içinde barınabilmek için, Void’in duygusu olup olmadığına bakmıyor. Bu yüzdendir ki Abyss’deki beyaz ruh gücüyle aydınlatılan Gözlem Evinin ışıklarını Void Denizinin üstüne vurunca Void hareket edemez, zarar veremez bir hal alıyor. Radiance’ın ışığı daha sarımtırak daha gün ışığı gibi. Soul ise bembeyaz. Void, bizimle beraber Radiance’a doğru yükselirken oradaki ışıktan etkilenmiyordu. Ancak, Ruh ışığı Void ile elele barınabiliyor hatta Void’i nötrlüyor.

Abyss‘de bulduğumuz “Abyss Shriek” tılsımı/yeteneğinin bulunduğu odadaki suratlara dikkatlice bakarsanız. Bizim sağdan soldan topladığımız Ruh Tutuculara benzediklerini görürsünüz. Ayrıca genellikle tamamen simsiyah (void vari) bir bedene sahip olduğunu gördüğümüz Salyangoz Şamanları bizim karşımıza hep bizim ruh enerjisi ile yapabildiğimiz yeni yetenekleri sunmak için çıkmışlardır.

Salyangoz Şamanları, Void’e sahip olup aynı zamanda ruh güçlerinde uzman kişiler ki bence “Şaman” unvanları da buradan geliyor.

Nitekim Odak verilmiş Void > Radiance ancak Radiance’ın enfeksiyonu > Duygu barındıran Void. Hem duygu barındırıp hem de Radiance’dan etkilenmeyen void ise Ruh barındıran Void.

Nitekim oyun sana bir mesaj veriyor. Tamamen karanlık yok tamamen aydınlıkta yok, Tamamen karanlık ya da tamamen aydınlıksan en sonunda hayaller ve rüyalar seni enfekte eder seni gerçekten koparır. Ama Pale King ve diğer kral olmuş Wyrm cinsi varlıklar, diktatörler de seni hayaller ve rüyalardan koparır bu sebeple bir denge gerekmektedir. Vurduğumuzda ruh gücü çekebildiğimiz ancak enfeksiyon fışkırmayan ve void barındırmayan çok nadir varlıkları düşünelim ;

Yukarıda günden güne endüstriyelleşmiş ve zenginleşmiş burjuvaya ya da aşağılarında gittikçe karanlıklara çekilen canavarlara aldırmadan Hallownest’in kalbinde kadim ve geleneksel yaşamını sürdüren Mantis Kabilesi. Güçlü bir birlik ve birliktelik duygusuna sahip olmaları ve ne sadece bedeni ne de sadece zihni, ikisini birden çalıştıran kabileler olmaları belki de onları korudu. Çok ilginç olan bir detay daha ise.; bu krallık hiç bir zaman Pale King emri altına girmediler. Nitekim Tiran’a boyun eğmeyen, Işığa da eğmedi, Işığa Eymeyen, Hiçlik Tarafından da yutulmadı. Özünü korudu. Ayrıca bu kabile bölgedeki yüksek varlıkların hiç birinin tebası olmamış ve hiç birinin izini taşımıyorlar. Tebalık üzerinden yürütülen tüm klanlar, kabileler ve kasabalar (neredeyse tümü) ya Pale King ya da Radiance’ın kurbanı olmuşlar.

Aslında konuşacağım zaman çizelgesinin çok altına ve üstüne girip çıktım. Fakat konu maalesef dallı budaklı bir konu.

Eski uygarlığın Shade Lord‘a tapmadığını ancak taptıkları hatta tapmaktan ziyade, yaşamını üzerinden sürdükleri Void’e, karanlığın ta kendisine saygı duyuyorlardı ancak bu hiçliğe bir odak verilince o bir “Lord” oluyor.

Şimdi tam burada yazıya adını veren zamana yani çıkarttığımız zaman çizelgesindeki 2. ve 3. çağlara geçelim;


Radiance’ın esinlenildiği Venezüella İpek Kurdu Güvesi.

II- Radiance ve Kovan Zihni Çağı:

2-Radiance ve Güve Kabilesinin Hükümdarlık Dönemi

2a- Radiance’ın yükselişi ve Güve Kabilesini yaratışı
2b- Radiance’ın mutlak hakimiyeti
2c- Büyük Wyrm’ın düşüşü ve Pale King’in uyanışı

Radiance kısmına geçmeden önce Pale King gelmeden ve Radiance ile mücadelesi başlamadan önce Hallownest haritasının farklı kabileleri ve bu kabilelerle ya da mekanlarla ilişkilendirilen özel varlıkları bir hatırlayalım diyorum.

Hallownest haritasının orta batı kısmı tamamıyle bölgenin yeşil alanlarıyla dolu. Greenpath, Fog Canyon ve Queen’s Gardens (aralarda da Fungal Wastes alanlarına girip çıkıyoruz). Bu bölgede üç büyük “Higher Being” (Yüce Mevcudiyet) var. Bunlardan biri Greenpath bölgesindeki canlıların tamamını yaratan ve haritadaki pek çok bitkisel yaşamdan sorumluğu olduğu söylenen Unn. Lake of Unn adını bu gölün altında yaşayan dev sümüklü böcekten almaktadır.

Daha Batıda Sis Canyon’un içerisinde bir yerde ise Pale King’in Hollow Knight’ın mührünü güçlendirmek için görevlendirdiği 3 kuvvetli ve de telekinetik – telepatik gücü olan böcekten ve Dreamers ekibinden biri olan “Monomon The Teacher” yani Öğretmen Monomon vardır ve Hallownest’in kütüphanesi, arşivi denilebilecek yerde yaşar. Diğer isim ise, Pale King’in eski hanımı olan zamanında White Queen diye bilinen şimdi ise “White Lady” olarak anılan yüce varlıktır. Kralın 5 asil ve kudretli şövalyesinden biri olan Dryya‘nın ceseti de buradadır.

Bu Orta Batı bölgesinin aşağısında en güneybatı gölgesinde “Deepnest” bölgesi vardır. Burayı “Weaver” yani dokumacı denen bir klan yönetir. Ayrıca diğer bölgelere nazaran Deepnest’in çoğu bölgesi korkunç olsa da liderlerinin yaşadığı yere doğru, Stag Way istasyonu, Asansör ve hala orada yaşayan soylular görmekteyiz. Ve bir trilopotun heykeli de bir tapınağın içerisindedir. Belki o da çok eski başka bir Yüce Mevcudiyetidir.

Ancak buranın esas yöneticisi Herrah yani bilinen adıyla Herrah The Beast idir. Kendisi Dreamers ekibinin bir diğer üyesidir.

Orta bölgenin güneyinde ise Ancient Basin ve Abyss vardır. Abyss, Abyss Creature denen hala varlığı gizemli bir yaratığı saklamaktadır ancak bu yaratığın bir liderliği ya da yaratıcılığı oluğ olmadığı bilinmemekte. Ancient Basin ise Pale King’in sarayının yeridir. Tam orta bölgede Fungal Wastes denen bölge içerisinde Mantis Kabilesi’nin yeri vardır ve bunların başında da Mantis Lords vardır.

Hallownest diyarının burjuva ve soylu kesminin kalbi ve kralın yandaşlarının tapınağı denebilecek City of Tears bölgesinde ise Dreamers ekibinin diğer üyesi Lurien The Watcher bulunmaktadır. Burası ile Kingdom’s Edge arasında Collector‘u bulabiliriz. City of Tears’ın barındırdığı bir diğer nispeten özel varlık ise Soul Master‘dır.

Kuzey Batıdaki Howling Cliffs bölgesi özel bir varlık barındırmamakla beraber krallığın giriş bölgesi olarak önemli bir lor işlevi görür. Uluyan Uçurumların tam karşısında haritanın en doğusunda ise Crystal Peak (Kristal Zirve) vardır ve burada Radiance ve Güve halkından geriye kalan son yerleşkeyi ve de Radiance’ın son heykelini görürüz. Burası belkide onun ve halkının eski yeri.

Kristal Dağının altında “Resting Grounds” adlı mezarlık var ve burada 2 tane Salyangoz Şamanı buluyoruz. Ayrıca özel sayılabilecek isimlerden Seer adlı klanının son üyesi olan güve var. Ayrıca 5 yüce Şövalye’den Ze’mer yaşıyor.

Günay Doğu bölgesinde ise “Kingdom’s Edge” var ve burada Pale King’in Wyrm kabuğunu buluyoruz. Buradaki önemli varlıklar ise dev tırtıl Bardoon, Kolezyum’da ölü şekilde tahtında gördüğümüz Lord Fool ve bölgenin aşağısındaki Kovan bölgesinde Kraliçe Arı Vespa‘nın cesedi var.

Bizim oyuna başladığımız Dirthmouth ve Forgotten Crossroads bölgelerinde ise Nailsage Sly, bir başka Salyangoz Şamanı ve 5 Yüce Şövalye’den biri olan Hegemol’un şövalye zırhı hariç pek bir şey yok aslında.

Ayrıca birde gezgin çingene kabilemiz var, Grimm Troupe. Burada ise Nightmare Heart denen özel varlığın hizmetkârı olan üstün güçlere sahip Troupe Master Grimm var.

Peki niye bunları anlattım. Bunları anlattım çünkü aslında Pale King gelmeden önce Hallownest denen bölge zaten önemli varlıkların bulunduğu, farklı kabile ve klanların yanyana yaşadığı zararsız bir bölge idi.

Ve bu diyarın panteonları vardı. Bu “Yüce Varlık” lafına daha sonra geleceğim. Bunu oyunda iki türlü kullanılıyor ve bu çok karıştırılıyor buna sonra açıklık getireceğim ancak şimdilik demek istediğim, Hallownest Tarihi, Radiance VS Void ya da Raidance Vs Pale King ya da Void Vs Pale King ile anlatılmakla bitecek bir şey değil. Bir sürü varlık ve özel güçler var.

2-Radiance ve Güve Kabilesinin Hükümdarlık Dönemi:

Gördüğümüz Yegane Moth Kavmi Üyeleri ve Yaratıcıları Radyans


İlk yazıyı yazdığımda 2. çağın periyodik adını bu şekilde koymuştum ancak şu an Radiance’ın Hallownest’in tamamını yönetip yönetmediğinden bile emin değilim.

Radiance’ın tüm diyarı yönettiğine dair izlenimler;

 • Radiance’dan geriye kalan son şey olan Kristal Zirve’deki heykelinin bulunduğu bölgenin adının “Hallownest’s Crown” olarak geçmesi.

Yani “Hallownest’in Tacı” diye adlandırılması. Tabi bu coğrafi bir adlandırma da olabilir. Zira taç mücevherler barındırır ve bedendeki en yukarıda duran aksesuardır. Hemen altında kristaller olması ve Hallownest’in en üst noktası olması sebebiyle de bu isim verilmiş olabilir. Ancak bölgenin mimarisindeki taca benzer kemerler tesadüf olamayacak kadar özeller.

 • Radiance’ın tasarımında onu saran kabuğun baş üstü kısmının tıpkı Pale King de olduğu gibi taç şeklini alıyor olması.

Bu elbette Güveleri yaratması ve onlara önderlik ediyor oluşundan da gelebilir ancak başka hiç bir klan-tür liderinde böyle bir figür yok. Kraliçe Vespa’da bile !

 • Pale King başka hiç bir klan liderini düşman edinmemişken sadece Radiance’ı edinmesi, Hallownest’i yönettiği için yollarının kesiştiği söylenebilir.

Radiance’ın Tüm Diyarı Yönetmediğine Dair İzlenimler:

 • Geriye kalan son güve kabilesi üyesi Seer, Radiance’dan bir diyarın kralı olarak değil kendi kabilelerinin lideri olarak bahsetti.
 • Hiç bir tablet yazısı ya da NPC konuşmasında Pale King’ine benzer bir şekilde Radiance için “Hallownest Kralı” yakıştırması yapıldığına şahit olmadık.
 • Pale King ile Radiance arasındaki savaşın bir taht kavgasından çok bir fikir ayrılığı gibi durduğu söylenebilir.
 • Seer, Radiance’ı üzen ve çıldırtan şeyin kendi tebası olan güvelerin ona ihanet edip, Pale King’in tebası olmaları olduğunu söylüyor. Diyarın Başındaki kişi olmayı kaybettiği için denilmiyor.

Radiance, Unn gibi rüyalara hükmedebilen ve kendi tebasını rüyadan yaratıp gerçek etmiş bir Aşkın Varlıktır. Ve Seer‘in dediklerine göre, bu hastalığa ve yok oluşa sebep olan öfkeli Radiance her zaman böyle değilmiş. Seer tamamen hiçliğe karışmadan önce şu çok önemli bilgileri veriyor (ona 2400 rüya esansı götürdükten sonraki konuşmadır);

“Çok fazla esans… Çok parlak… Sen gerçekten de benim kavmimin hayalini kurduğu üstatsın .
Benim kavmimin halkı bir ışıktan var edilmişlerdir. Esansa benzeyen bir ışık, o elindeki kudretli kılıca benzeyen bir ışığa, gerçi çok daha parlak olan bir ışık.
O ışın altında güneşlenmekten memnunlardı ve bundan şeref duyuyorlardı…bir süre için.
Ancak dünyamızda bir başka ışık belirdi… Kral halini almış bir Wyrm.
Atalarım ne kadar kalleş olmuş olmalılardı. Üzerlerine doğmuş o ışıktan vazgeçtiler. Ona sırtlarını döndüler…unuttular bile.

Ve böylece bu ihanetten bu krallık doğdu. Ancak kadim ışığın anıları hala etrafta salındı, inancın saklı fısıltıları…
Ah, fakat olan oldu. Ve bana da oldu. Sonunda bir üstat belirdi ve ben yeterince uzun süredir kavmimin anılarını tutuyordum. Artık bizim de unutulma vaktimiz geldi…

Bizi hatırlama, Üstat. Bizi onurlandırma. Biz bunu hak etmiyoruz.

Aaah… Üzgünüm…
Işık… Radyans…
Ben… seni hatırlıyorum.

Çevirirken duygulandığım ve bolca düşüncelere daldığım bu konuşma da güve kavminin son yaşayan üyesi ve de rüya kılıcının eki üstadı Seer bize Radiance’ın esas kötü olmaktan çok bir kurban, ihanet edilen bir ilah olduğunu gösteriyor.

Ve defalarca pek çok yerde güvelerin eskiden çok barışçıl bir kavim olduğu söylendi. Nitekim büyük ihtimalle Radiance hali vakti yerinde iken, onun tebasını, yeteneklerini ve varlığını kıskanan ve tehditkâr bulan bu nedendir ki onu krallığında istemeyen Solgun Kral’ın başlattığı bir politik çatışma ve ihanet dönüp dolaşıp onun krallığını “enfeksiyon” olarak geri vurmuş. Neyse devam…

Seer’in Sığınağında, nice sırlara vakıf olurken The Knight.

Ayrıca bir kaç yerde iması yapılmak ile beraber %100 bir kesinlikte Radiance zamanında, Radiance’ın Hallownest’in tamamını “kovan zihniyeti” (hive mind) ile yönettiği kanıtı da yoktur. Ancak imalar var onları Pale King’in olaya girdiği kısımda işleyeceğim.

Açıkçası 2. Bölümün 2. kısmı olan ; “2b- Radiance’ın mutlak hakimiyeti” kısmını da işlemiş olduk bir bakıma o zaman hemen 2. bölümün 3. kısmına geçelim.

2c- Büyük Ak Wyrm’ın düşüşü ve Pale King’in Uyanışı

Açıkçası sırf burası için devasa bir yazı dizisi yazılabilir.

Pale Wyrm !

Öncelikle Pale King’in Wyrm formunda nasıl Hallownest’e geldiğini bilmiyoruz. Ancak wyrm ya da ona yakın boyutlarda cesede sahip tek kişi Pale King değil. Haritamızda, Siyah Yumurta Tapınağına şekil vermiş dev beden var. Kraliçe Bahçelerinde nispeten daha ufak bir dev var. Ve hepimizin bildiği, Cesedinin içine Kolezyum’un yapıldığı kesinlikle bir başka Wyrm olan bir ceset daha var ayrıca Kolezyum’un 3. aşamasında karşımıza çıkan son boss fight olan God Tamer’ın eğitip sırtına bindiği yaratığında bir Wyrm bebeği olabileceği teorisi var.
Ayrıca godmaster eklentisi ile lore’a eklenen. Dış dünyadaki böceklerin Yıldırım ve Yağmur Tanrıları olarak isimlendirdiği 2 Wyrm benzeri yaratık daha var.

Yani garanti bir şekilde, spekülasyonlar harici harita en az 2 Wyrm var.

Peki nedir ve kimdir bu Wyrm denen ırk ?

Bardoon

Harita gördüğümüz en büyük bedene sahip NPC’lerden biri olan (Sanırım Vespa’dan sonra ikincidir) Bardoon onlar hakkında şunları söylüyor;

“Ohrm…Ufaklık. Bu kadar bu diyarlara dair bilgilere bakınmak için mi tırmandın?

Bu külle kaplanmış yer wyrm mezarıdır. Bir zamanlar anlatıldığına göre buraya ölmek için gelmişti. Ancak ölüm bir yüce varlık için ne ola ki ? Daha fazla başkalaşımdır benim kanaatimce. Bu başarısız krallıkta o vakadan doğan varlığın ürünüdür. “

Konuşmaya devam ettiğinizde ise;

“Bu dökülen küller dökülen tüy ve deridir. Wyrm’in ceseti çözünüyor. Sonsuz. Rmmm…Durgun. Üzücü. Sanki yok olduğunda dünya daha küçülecekmişçesine.”

Devamında da;

“Hataya düşme.Ben bir wyrm değilim…Ohrm… Çok küçük olmak ben. Çok fazla uzulum ve organım. O eski şeyler gibi öngörü ve basiret yok.”

Bunları toplarsak;

1- Wyrm’ler çok büyük çünkü Bardoon haritada gördüğümüz yaşayan en büyük şey. Ve Bardoon bir wyrm olmak için “çok ufak”.
2- Krallığın ucunda 2 wyrm cesedi var ancak Bardoon Pale King’i hakkında konuşuyor. Peki ya öbürü ?
3- Etrafta bir başka ceset olsa da, diyara yayılan beyaz kalıntılar tamamen Pale King’in pür beyaz wyrm cesedine ait.
4- Pale King, Krallığın Ucu’na ölmek için gelmişti. Neden ?
5- Wyrm’lerin hepsinin özel bir gücü ve aurası var. Bu Pale King’e özgü değil.

Mister Mushroom

Yine aynı krallığın ucunda, wyrmlerin mezarında bir başka çok önemli lore karakteri Mr. Mushroom Wyrm hakkında ne söylemiş ?

Mushroom, pek çok konu hakkında pek çok şeyi başkasıyla konuşurken söylüyor ancak ona rüya çivimizle (Dream Nail) vurduğumuzda şun kelimeler geliyor;

“…Wyrmler böcekleri hakimiyetlerine çekip esaret altına alırlar
Ta ki çağlar geçene ve krallıklar düşene kadar,
Örtüler ve Kabuklar kuma karışabilirler,
Fakat Mister Mushroom yeniden düzenler…”

Burada Mister Mushroom’un dediği gibi, Wyrm’ler yapıları gereği tiran ve liderdirler. Bu Pale King’e özgü değil. Mister Mushroom’a ise başka bir zaman değiniriz.

Pale King, wyrm formunda ölmek üzereyken evrimleşip, ölü kabuğunu geride bırakıp bir higher being olarak yükseldi. Buna tam olarak ne sebep oldu bilmiyoruz ancak speküle edilebilecek tonla şey var.

Ancak bunlar sonraki bölümün konular. Bu çokça gecikmiş iş için göstereceğiniz ilgi ve sevgi için şimdiden müteşekkirim. 3. bölüm, corona sağ olsun bu kadar gecikmeyecek. (Gecikti …)

3. Bölüme Gitmek İçin Tıklayınız…

EVDE KALIN ! HOLLOW KNIGHT OYNAYIN !

Kaynaklar: Hollow Knight Oyunu, Team Cherry ve Hollow Knight’a dair röportajlar ve dökümanlar, Hollow Knight Wikia, Hollow Knight Reddit başıkları, Çeşitli YouTube Kanalları, Steam ve Gamefaqs forum sayfaları

Derleyen, İnceleyen ve Hazırlayan: Utkan Aktaş


Tüm Hakları www.kahramanbaykus.com ve hazırlayan yazara aittir. Site ve yazar adı belirtilmeden ya da orijinal sayfanın linki verilmeden içeriği paylaşanlara hukuki yaptırım uygulanacaktır.

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

16 Yorum

 1. ousgrlk
  17 Nisan 2020
  Yanıtla

  BEKLEDİĞİMİZ O YAZI GELMİŞ!!!!!! Okumalara kıyamıyorum şuan 😀 yanında yatsak olmaz mı?

  • 17 Nisan 2020
   Yanıtla

   Çok çok teşekkür ederim. Beklettiğim için üzgünüm tekrardan. 3. Bölüm kaba taslak hazır tamamını önümüzdeki 1-2 hafta içinde göreceksiniz umarım 🙂

 2. Muse
  12 Mayıs 2020
  Yanıtla

  Kaleminize sağlık muhteşem bir yazı dizisi. Oyunu defalarca bitirdim ancak hala tatmin olamıyorum. Hala puzzle ın tamamlanmasına engel o kadar eksik parça var ki! Yazılarınız bu konuda yardımcı oluyor bana. Dört gözle bekliyorum 3. bölümü de.

  • 12 Mayıs 2020
   Yanıtla

   Çok sağolun önümüzdeki hafta içine doğru paylaşmayı düşünüyorum.

 3. Rexnech
  19 Temmuz 2020
  Yanıtla

  3. bölüm ne zaman gelir ?

  • 22 Temmuz 2020
   Yanıtla

   Geciktiği için çok özür dilerim. Böyle olsun istemezdim ancak bazı şahsi ve ailevi meseleler sebebiyle sekteye uğradı. Ancak iptal etmiş ya da rafa kaldırmış değilim. Yakında gelecek. Gecikme için üzgünüm.

 4. Sorian
  24 Temmuz 2020
  Yanıtla

  Elinize sağlık

 5. Badu_Hek
  23 Kasım 2020
  Yanıtla

  Oyunu anlayamıyordum,oyun bak ana görevin şu git şunu yap demiyordu.Oyun baya farklı ve bir o kadar da zor ama bugüne kadar oynadığım en iyi oyun artık Hollow Knight,buna eminim.Böyle müthiş bir hikaye ve bağımsız oyun geliştiricileri ayrıca da akılda kalan muazzam müzikler…Gerçekten eşsiz bir oyun.Neyse çok uzattım oyunu anlamamda çok büyük faydası oldu,bazı yerlerde kasmadan bile zor geçebileceğim yerleri bilgisayarın kasmasına rağmen geçtim(çok kanser ediciydi)Fark ettim de 3. bölümü yayınlamamışsınız sizin yorumlarınızlarla da hikaye dallanıp budaklanıyor(yani şunlar olabilir falan demeniz)3. bölümü sabırlızlıkla bekliyorum bu arada size çok teşekkür ederim böylesine müthiş bir hikayeyi bilmiyordum,anlamamda yardımcı oldunuz.

  • 4 Aralık 2020
   Yanıtla

   Çok çok teşekkür ediyorum .Geciktirdim seriyi ancak valla bildiğiniz gibi 2020 zor bir yıl oluyor ve bu benim içinde geçerli ancak şu an izindeyim, boşum. Serinin devamı gelecek. İlginiz için çok teşekkürler.

 6. Elif
  6 Aralık 2020
  Yanıtla

  İkinci bölümün geldiğini gördüğümde attığım sevinç çığlığından sonra ilk bölümü yeniden okuyup az önce ikincisini de bitirdim ve ciddi bir araştırma emek düşünülmüşlük var üzerinde. Oyun benim için anlatılamayacak düzeyde bir şaheser zaten. Siz de o şaheseri taçlandırıyorsunuz içeriklerinizle çok çok teşekkür ederim. Yine sonraki bölümleri sabırsızlıkla bekliyorum. ♥

  • 7 Aralık 2020
   Yanıtla

   Çok çok teşekkür ederim. Oyun kesinlikle bir başyapıt ve bu yazı dizisi benim çok istediğim bir şey bu seri için saatlerce uzunlukta videolar izledim ve onlarca makale okudum. Oyunun tarzına ve tercihlerine esin kaynağı olan eserlerle ilgili de bir şeyler izleyip, okudum ve kendi yorumumu da ekledim gerçekten emek istiyor ancak iş güç sebebiyle seri yarıda kesildi. Ancak şu an pandemi sayesinde müsaitim. Önceliğim sitemizdeki makalelerdeki linki ölmüş, gözükmeyen görselleri ve imajları tazelemek Onu bitirir bitirmez. 3. bölüm gelecek belki daha da önce gelebilir. Bu tarz niş işlere böyle güzel yorumlar almak, bizim gibi kar amacı gütmeyen yazarlar ve içerik üreticileri için çok önemli o yüzden teşekkürler.

 7. 9 Aralık 2020
  Yanıtla

  herrah pale king ve hornet ilişkisinden bu yazıda görmeyi hayal ediyordum ancak göremedim önceki genel lore anlatımının üzerine bu daha bilgilendirici olmuş ama bence bu loreyi okumak isteyen birinin önce bu bilgi veren ikinciyi sonra birinciyi okumalı herneyse çok güzel bilgi dolu bir yazıydı bunu uzatarak bir kitap çıkarsan heryerde reklamını yapar okurdum bunu için önce sana sonrada bunu yazmanı isteyen arkadaşına çok teşekkürler umarım kariyerinde güzel bir ilerleyiş yakalarsın

  • 9 Aralık 2020
   Yanıtla

   Çok teşekkürler ve 1. yazının biraz hafif, 2.nin daha detaylı olduğu konusunda da kesinlikle haklısın. Ama bunun böyle olması seriyi yazarken hala bir yandan bu oyunu araştırmam ve hala yeni bir şeyler bulmamdan dolayı oluyor o yüzden bence her yeni gelen bir eskisinden daha dolu olacak gibi geliyor. Övgü ve güzel dilekler için de çok çok teşekkürler 🙂 Bunu yazmamı isteyen arkadaşıma da maalesef 2020 temmuzundan beridir hiç bir ortamdan ulaşamıyorum. Bu serinin biraz yavaşlama sebeplerinden biri de aslında bu. Çünkü başına ne geldi bilmiyorum ve bu seriyle ilgilendikçe aklıma o geliyor. Ancak onun anısına ve okuyucuların güzel istekleri adına devam edecek (bir kaza bela olmadıkça elbette) .

 8. sugar
  30 Aralık 2020
  Yanıtla

  Güzel bir yazı olmuş, çok sağolun, bu arada Silksong’un yazısı da gelir çıkınca 😀

  • 8 Ocak 2021
   Yanıtla

   Aslında niyetim, Silksong’un çıkışı ile bu yazı serisinin bitişini denk getirmek idi ancak pandemi izin vermedi. Elbette çıkacak, bir mani ekder olmazsa. Çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir