Hollow Knight Evreni, Hikayesi ve Karakterlerine Dair (Bölüm-1)

Hollow Knight Evreni Hikayesi, Tarihi vede Karakterleri:

Hollow Knight 2017 yılında çıkan, fikir çalışmaları ise 2014 yılına dayanan Avustralya’da ikamet eden üç arkadaşın (Team Cherry) yaptığı  metrodvania tipi 2 boyutlu bir platform oyunu hatta kendisi için 2 boyutlu platform-rpg bile diyebiliriz. Ya da benim deyimim ile; “Bir Şaheser!” denilebilir.

Hollow Knight, bilindik dünyevi bir harita, karakter kadrosu ve hikaye içermiyor. Ve buna ek olarak gene bildiğimiz herhangi bir dil konuşulmuyor ve ilginç olarak oyunun evreninin bir ana hikayesi ya da metne dökülmüş tarihi yok. Oyun içinde ipucuları, kalıntılar ve npc konuşmaları ile biraz da seviyelerin coğrafi konumu ile sizin çözmeniz gereken harika bir keşif yolculuğu. İnanılmaz derin ve katmanlı bir tarihi ve kocaman bir haritayı size “lök” diye vermiyor siz gıdım gıdım (eğer bunu umursuyorsanız tabi, yoksa her zaman kısa yollar mevcut) çözümlüyorsunuz.

Üzerinden 1.5-2 yıl kadar geçti ve geçtiğimiz Ağustos ayının sonunda oyunun son dlc paketi yayımlandı. Tabi bu Hollow Knight evrenine dair başka oyun olmayacak demek değil. Hornet‘i oynadığımız yeni bir oyun gelecek denildi ve son dlc paketinin sonunda Hornet’i büyük bir sürpriz beklemekte. Nitekim Hollow Knight adlı oyun işini bitirdi ve ben de artık Hollow Knight evreni hikayesi, tarihi ve teorilerini yazmaya başlayabilirim.


Ayrıca bu yazıyı aylar önce bir arkadaşıma söz vermiştim fakat başka işlerim ve sitemizin formatı gereğince yazı olarak başka önceliklerim vardı. Ancak sevgili arkadaşım son kez “Hollow Knight Lore’u ne oldu ?” dediğinde içim cız etti. Oyun son DLC’yi verdi, arkadaşım defalarca bu soruyu sordu ve ben hala bir şey yapamamıştım. Nitekim 1 numaralı öncelik yapıp. Bugün okuduğunuz bu yazıya başladım. Tanrı sonumuzu hayır etsin bakalım. Ve bu makaleyi sevgili arkadaşım/kardeşim Oğuz’a armağan ediyorum.

Hollow Knight hakkında “Ahanda Şu Şudur! Buyrun Bakınız.” şeklinde anlatılabilecek bir “lore” yok. Teoriler, çıkarımlar, açık uçlar vs var. Bu sebeple bir kaç farklı versiyondan bahsedeceğim. Bilgileri kesin emin olduklarımız, az çok haberdar olduklarımız vede tahmin yürütülerimiz olarak da üçe ayıracağım. Ve elbette oldukça fazla SPOİLER içerecek bir yazı olacaktır.

Öyleyse Başlayalım !


-Hollow Knight Evreni Tarihi-

Bu evrenin bilinen ve öngörülebilen tarihi açısından 4-5 Ana Dönem var ve bu ana dönemlerden ikisi de kendi içinde farklı alt çizelgelere ayrılıyor.

I- Antik Duyarlı Ruh Kullanan Böcek Krallığı Çağı:

1- Eski Böcek Krallıkları Zamanı
1a- Void’e tapınılan yıllar.
1b- Unn ve Yeşil Canlılar, Kraliçe Vespa ve Arılar, Mantis Lordları ve Mantisler, Mantar Kabilesi ve Mantarlar ile Sporlar, Herrah ve Dokumacılar vs gibi tam bir krallık olmasa da farklı kabileler hatta baya baya diyarın kendi panteonları oluşmaya başlar.

II- Radiance ve Kovan Zihni Çağı:

2-Radiance ve Güve Kabilesinin Hükümdarlık Dönemi
2a- Radiance’ın yükselişi ve Güve Kabilesini yaratışı
2b- Radiance’ın mutlak hakimiyeti
2c- Büyük Wyrm’ın düşüşü ve Pale King’in uyanışı

III- Pale King ve Benlik Çağı:

3- Pale King ve Hallownest Hükümdarlık Dönemi
2c-3a- Pale King’in Mücadelesi: Pale King ve 5 Şövalyenin, Radiance’ın iradesini hiçe sayarak yönetimi ele geçirişi.
3b- Pale King’in Devrimi: Pale King ve White Queen’in böcekleri kovan zihni tavrından çıkarıp tüm böceklere özgünlük ve özgürlük vermesi.
3c- Pale King’in Yükselişi ve Güvelerin bile ona sırt dönmesi ile Radiance’ın unutuluşu.

4- Hallownest’in Duraklama Devri
   4a- Radiance’ın Enfeksiyonunun ilk çıkışı: Radiance’ın rüyalar yoluyla zihinlere sokulması ve böcekleri tekrar kovan zihnine sokmak için baskı uygularken onları çıldırtmaya başlaması süreci.
4b- Pale King’in ilk çabaları: Pale King’in bu enfeksiyondan ve krallığının yok oluşundan kurtulmak için yaptığı ilk çalışma: Soul Master’ın Görevlendirilmesi.
4c- Abyss’in Keşfi ve Yaratılan Yüzlerce Deney Ürünü Dönemi

     5- Hallownest’in Tekrar Düze Çıkışı
         5a- Mükemmel vasıta olduğu düşünülen Hollow Knight’ın yaratılışı ve yükselişi
5b- Radiance’ın, Hollow Knight zihnine mühürlenmesi ve 3 Önemli Böceğin “Dreamer” olduğu zapt etme yöntemi ile Enfeksiyonun uzaklaştırılması.

IV- Kralsız, Varhoş Çağı:

     6- Kaçınılmaz Düşüş

6a- Bazı krallıkların, Pale King’i reddetmesi ve durdurulamayan enfeksiyon sızıntısından kaçması
6b- Gizemli bir biçimde Beyaz Saray’ın içindeki kral ile beraber ortadan kaybolması ve 5 Şövalye’nin Düşüşü.
6c- Radiance’ın gücü ile enfeksiyonun etkisinin artışı, Hollow Knight’ın çığlığının The Knight’a ulaşması.

     7- Yıllar Sonra Gelen Cevap


——–> The Knight’ın Hallownest’e gelişi ve Oyun Başlar <———

Bundan sonrası oyunun oynanılması ve sizin karakteri yönettiğiniz hikayeye giriyor. Spoiler uyarısı için son durak !

Bu noktadan sonrası oyunun çoklu sonuna göre tarih değişiyor.

7a- Hornet olmadan Hollow Knight’ı yenip yerine geçersen Radiance’I içine mühürlüyorsun ancak Siyah Yumurta Tapınağı (Black Egg Temple) tam olarak mühürlenmiyor. Yani bu en geçici çözüm oluyor.

7b-Hornet ile Hollow Knight’ı yenersek, Hornet bayılıyor ve biz Hollow Knight’ın enfeksiyonunu emip yeni mühür bedeni olunca Hornet’de bizim Dreamer’ımız oluyor ve bu sefer Tapınak kapısına Hornet’in yüzü olan kalıcı ve daha güçlü bir mühür atılıyor. Bu biraz daha uzun soluklu bir geciktirme oluyor.

7c- Hornet ile Hollow Knight’ı yeniyoruz ancak onun enfeksiyonunu emmeden onun rüyasına girip orada enfeksiyonun kaynağı Radiance’ı yeniyor ve Hollow Knight ile The Knight’ın yapıldığı malzeme olan Void’e çekip Raidance’dan sonsuza kadar kurtuluyoruz. Tapınaktan dışarı sızan Void tüm enfeksiyonu yıkayıp temizliyor. Hollow Knight ölüyor ve tüm eski void eseri vasıtaların tekrar Abyss’e dönmesi ile mutlu son oluyor.

V- Void’in olası Başa Geçme ya da Godseeker ırkının sonunun geldiği yeni gelecek:

     8- Gods & Glory (Godmaster) Eklentisi

Eee tabi şimde bir de Hallownest Evreninde geçecek olan yeni oyuna yol olması için yapılan son DLC Gods & Glory yani yedi adıyla “Godmaster” DLC paketinin içeriği var ki onunla ortalık iyice karıştı.

Godmaster DLC paketiyle gelen yeni oyun sonu hikayeye çok tezat. Orada Hallownest‘i değil, Godhome denen yeri kurtarıyoruz diye düşünüyorum. Godseeker denen karakterin zihninden siliyoruz olanları (gibi) ve en son Hollow Knight’ın dışarı çıkması da esas sona tamamen tezat bu sebeple Gods & Glory (Godmaster) DLC paketini biraz daha “alternatif evren” gözüyle bakmak istiyorum. Ancaaaaak bakamıyorum (ona da geleceğiz). Bu nokta da bu yeni DLC ile iki farklı dönem daha başlıyor.

8a. Pantheon of Gods meydan okumasını, Godseeker’a Hassas Çiçek’i vermeden tamamlarsak. Daha önceki Pure Vessel savaşının sonunda gördüğümüz eski vasıta şövalyelerini yutan “Lord of Shades” diye bahsedilen bizim üstün formumuz Godseeker’ın bedeni üzerinden tüm Hallownest’e yayılıyor ve zincirlerinden kurtulan Hollow Knight ile Kara Yumurta Tapınağı önünde bizi bekleyen Hornet karşılaşıyor ve bitiyor. Void’in Hüküm Çağının Gelişi.

8b. 8a maddesindeki her şeyi yapmadan önce Godseeker’a Hassas Çiçek’i (Delicate Flower) verir ve ondan sonra bitirirsek. Gene Lord of Shades olarak Godseeker’ın bedeninden dışarı yayılmak istiyoruz ancak Narin Çiçek’in ışığı bunu engelliyor ve nispeten mutlu son ancak Hornet gene Hollow Knight ile yüzleştiği yerde video bitiyor.

Şimdi elimizde

4 geçmiş 1 gelecekte olması olası olmak üzere 5 büyük çağ var. Bu 5 çağ içerisinde 6 geçmiş 2 olması olası 2 olmak üzere olan toplamda 8 dönem var. Ve bu 8 dönem içerisinde 14 tane geçmişte olmuş 5 tanede gelecekte olması olası toplam 19 adet önemli olay var.

Şimdi bu her spesifik olay ile ilgili bilgilendirme yazmaya çalışacağım ve akabinde bir hikaye ve tarih oluşacak (nispeten). Ancak bunu yaparken, elimizdeki bilgileri 3 kategoride inceleyeceğim.

– Bilinenler
– Tahmin Edilebilenler
– Spekülasyonlar

Öyleyse hadi derinine inelim.


(I)1-1a: Hallownest ve Radience Öncesi Kadim Krallık ve Void’in Rolü

Bildiklerimiz:

– Hallownest bu yörenin ilk böcek krallığı değil. Daha eskisinde başka medeniyetler var.
– Etrafta kılıcımızla vurarak içinden ruh çektiğimiz Ruh Totemlerin bu medeniyetten kalmış antik kalıntılar olduğunu biliyoruz.
– Eski medeniyetin, void ile içli dışlı olduğunu hatta ona taptığını biliyoruz.

Tahmin Edebildiklerimiz:

– Tek eski medeniyetin de bu olmayabileceği, void inanırları ile ruh totemi yapanların farklı zamanların uygarlıkları olabilme olasılığından haberdarız.
– Burada tahminler iki farklı kola ayrılıyor.

* Ruh Totemleri ile Void Tapanlar aynı uygarlığa denk geliyor.
* Ruh Totemlerini yapan uygarlık ile Void’e tapılan uygarlık farklı zamanlarda ya da arka arkaya olabilir.

Birinci ihtimale göre;

– Void’e tapan bu uygarlık, tıpkı günümüz fosil yakıtlarının aslında çağlar öncesinden kalma bitki parça ve köklerinin içerisindeki ısı enerjisini tutması gibi bir durum söz konusu. Ruh gücünü mühürlemişler.

İkinci İhtimale göre;

– Ruh Totemlerini yapanlar daha eski bir uygarlıktır ve Void’in tapıldığı yıllarda o eski uygarlığın fosillerinin barındırdığı ruh gücünden uzak durulmuştur.

Spekülasyonlar:

Aslında son gelen Godmaster dlc paketinin eklentisine kadar bu konuda çok fazla speküle edilebilir bir şey yoktu. Ancak şimdi… Hoohoohoohoooooou…
Epey arttı! Şimdi bunlara bir bakalım.

Godmaster eklentisinde elde ettiğimiz “Void Idol” adlı artifektin arkasındaki tanımı yazanın Relic Seeker Lemm olduğunu görüyoruz ve Lemm bu idol ile ilgili şu girdiyi yazmış;

“Inspired or mad, those ancient bugs. They devoted their worship to no lord, or power, or strength, but to the very darkness itself.”
– Lemm

Türkçesi:
” O kadim böcekler ilham aldılar ya da delirdiler. Onlar ne lordlara ne güce ne de kuvvete ibadet ettiler sadece ve sadece karanlığın takendisine.”

Aynı Lemm, dükkanında ona “Arcane Egg” yani “Saklı Yumurta” sattığımızda da Hallownest öncesi eski uygarlıklardan ve de krallığın dört bir yanındaki Ruh Totemleri’nin o eski uygarlığın işi olduğunu söylüyor. Hatta bu yumurtaların taşıyıcısını kendi seçtiğini ve içinde çok fazla bilgi barındıran bir çeşit kod olduğunu söylüyor.

Peki geriye kalan son güve olan Seer’in bize verdiği hariç diğer Arcane Yumurtalarını nereden topluyoruz ? Diğer üç tanesinin hepsi eksiksiz bir şekilde Abyss’den toplanıldı. Lemm’in dükkanında sattığımız Kral İdolü, Hallownest Mührü ve Gezgin Rehberlerinin hepsi ülkenin her tarafında bulunabilen şeyler iken neden Arcane Yumurtaları sadece Abyss içerisinde ve Seer’ın elinde bulunuyor ?

Ve Arcane yumurtaları bu kadar eski bir krallığın ürünü ise üstünde neden Hallownest Mührü’ne benzer bir çizim var ? Ancak rengi ve çarpık duruşu Abyss’de doğum yerimiz olan yerde bulduğumuz kırık büyük siyah void yumurtasını andırıyor. Ve Lemm bu yumurtalar için taşıyıcılarını dikkatle seçtiğini söylüyordu. Eğer bu Arcane Yumurtaları ile Abyss’de “Doğum Yeri” olarak geçen yerde bulduğumuz çatlamış büyük void yumurtasının bu yumurtalarla alakası varsa neden bu kadar fazla deneyin başarısız olup bu kadar vasla araç/vasıta öldüğüne bir sebep daha eklenmiş olabilir. O da seçilim…

Yumurtanın barındırdığı bilgi bir çeşit mühür bilgisi, dna bilgisi ya da işlenti olabilir mi ? Ya da tıpkı ruhları totemlere mühürlemiş olabilecekleri gibi (ya da void ile yıkanan eski böcekler bunlar) Arcane Yumurtaları da normalde bambaşka bir şeyken Void bunu kapladı mı? Ancak üzerinde neden Hallownest sembolü var eğer bu yumurtalar Hallownest öncesinden beri varlarsa. Hallownest’in sembolü Kral ve 5 Şövalyesi’nin gücünü temsil ettiği söylenilmişti. Nitekim ortalık biraz karışık.

Tek bildiğimiz Pale King, Unn, White Lady, Radiance gibi Yüce Varlıklar öncesinde Lord of Shades ve onun müritleri olan antik bir krallık vardı. Ancak işin ilginci o krallıktan kalmış olan bazı ruh totemleri Beyaz Saray içerisinde bile vardı. Fakat Beyaz Saray içindekilerin şekilleri Pale King ve Hollow Knight’ı andırıyor ve üstü siyah değil, gümüş kaplıydı.  Acaba Pale King bu eski krallık ve yöntemlerinden bir şekilde haberdar olmuş ve bu yöntemleri kendi adına kullanmış olabilir mi ? Ya da daha fenası; Pale King bir şekilde Wyrm formuyla hali hazırda bu krallığın bir üyesi olabilir mi ?

Speküle edebileceğimiz bir diğer bilgi de keza gene Godmaster paketinin getirdiği diyalogların birinden geliyor. Pantheon of Gods adlı 42 boss barındıran ve finalde Absolute Radiance ile karşılaştığımızda eğer başarabilirsek (ki hiç deneyeceğimi sanmıyorum) rüya kılıcı diyaloğunda bize “Ancient Enemy” yani “Kadim Düşman” , “Eski Düşmanım” diyor. Bunu bize daha önce demiyordu. Ancak bu run da Pure Vessel (Hollow Knight’ın genç ve formunun zirvesinde hali) ile dövüşüp yendikten sonra Hollow Knight’ın küçüklük hali ve diğer yeni küçük araç olmuş kardeşlerimizi gördüğümüz yerde dev bir gölge bizi yutuyor ve Radiance’a doğru çıkıyorduk. Daha sonra Radiance’ı yendiğimizde bu sefer Hollow Knight’ın gölgesi gelmiyor 8 gözlü devasa bir yaratık geliyordu. Lord of Shades yani Gölgeler Lordu denilen bu yaratık bence belirgin bir kişi değil. Radiance ve Pale King gibi kimliği olan biri değil. Void canlılarının bütününü temsil eden ve uyandırılabilen bir şey. Büyük ihtimalle eski krallığın taptığı olgu da bu idi ve Radiance’ın ışığın temsilcisi olarak karanlığın temsilcisini “Kadim Düşman” diye çağırması gayet doğal.

Radiance büyük ihtimal o eski krallık zamanında da vardı ancak henüz Güve ırkını yaratmamış ve krallığını ilan etmemiş idi. Hatta bence Radiance hiç bir zaman Hallownest’in tamamını yönetmedi ancak Unn gibi, Dremaer böcekleri gibi süper güçlerinden biriydi (en süperi tabi).

Radiance, Lord of Shades ile aynı ömre sahip yani aynı ortak kökenlere olabilir.

Ayrıca Grimm Master‘In ilk ritüelinin de ilk Grimm Master (Nightmare King)’in de bu zamanda yapıldığına dair söylentiler var. Master Grimm’in bir “Higher Being” yani “Yüce Olan” olarak tasvir edildiğini vede Kabusun Kalbi (Nightmare’s Heart) denen alanında Voidheart gibi bir özelliği olduğunu düşünebiliriz. Kabus boyutunu bir arada tutan, Çingene Kavmi’ne güdülerini veren şeyin ve Grimm Ustasının güçlerini aldığı varlığın bu olduğu söylene geliyor. Unn içinde rüyadan gerçeklik, gerçeklikten rüya yaratabilen bir “Yüce Olan” olarak bahsediliyordu. Nitekim eski çağlardaki çoğu yücenin rüyalar alemi ve gerçeklik ile epey içli dışlı bir ilişkileri olduğunu düşünebiliriz.

Burada tek bir büyük soru kalıyor. Void hem rüya hem de gerçek alemde benzer bir işleve sahip. Keza Unn da hem rüya hem gerçek hayata müdahale edebiliyor. Master Grimm de öyle. Büyük ihtimalle Pale King de belli bir raddede öyle. Ancak Kabus Kalbi gerçek dünyada var olamıyor sadece Kabus boyutundan çalışıyor. Acaba Radiance’da tıpkı bu kalp gibi sadece düşler diyarında geçerli bir varlık ve o diyardan dünyaya mı etki ediyor ? Yoksa zamanında fiziksel bir varlıktı ve sonra o diyara mühürlendi mi ?

Eğer ilk versiyon ise Kabus Kalbi ile Radiance rüya alemindeki rakipler. Void ise gerçek diyardaki rakibi. Radiance’ın isminin anıldığı iki olgu var. Biri “hatıralar-düşler” diğeri ise “ışık”. Işık gerçek hayattaki tanımlanışı çünkü ona addedilen isimlerden biri de “Old Light” (Eski Işık) idi. Ama yok 2.si ise Radiance Void’in ana düşmanı idi. Rüyalara hükmetmiyordu ancak o diyara mühürlenmesi ile bu durum sağlanmış oldu.

Çünkü rüyaları mühürleme olayını Pale King “Path of Pain” denen yolun sonundaki Hollow Knight ile olan anısında da yapmıştı. Mührün yanındaki tablette bunun saklı tutulmak istenen bir anı olduğu söyleniyordu. Nitekim gerçekte yaşanmış olaylar anı oluyor ve anılar mühürlenebiliyor. Bu noktada da Radiance en azından hayatının bir yerinde gerçekte var olmuş olması ancak sona bir anıya dönüşmesi ve bu anının mühürlenmesi gerekmiştir. Bunu daha da açacağız ileride.

(I)1-1b: Diyarın Kendi Panteonları Doğar:

Greenpath -> Unn
Mantisler -> Mantis Lordları
Arılar -> Kraliçe Vespa
Deepnest ve Dokumacılar-> Herrah
Sis Kanyonu -> Monomon
City of Tears’ın olduğu bölge (tahmini) -> Lurien

Ve benzerleri gibi başka böcekler ortaya çıktı aslında bu böcekler antik krallık öncesinden beri midir vardı yoksa sonra mı yerleşti bu net değil. Ancak Başta Unn ve Dreamer Böcekleri, White Lady olmak üzere (Ve belki Vespa) bu diyarın başka “Yüce Olan” diye anılan varlıkları olduğu biliniyor. Godmaster DLC paketinde White Lady’nin bilerek, Unn’un ise net olarak belirtilmeyen bir sebepten ötürü tanrısal, yüce olan güçlerini kısıtladıkları söylenilmişti. Ve Unn’un da tıpkı Radiance gibi ırk yarattığı biliniyor.

Nitekim, koca diyar sadece Raidance Vs Wyrm Vs Void olarak özetlenmek için fazlaca kalabalık bir panteon grubuna sahip.

Üç aşağı beş yukarı eski uygarlık zamanlarından bu kadar.

İkinci Bölümde Pale King’in gelişi ile başlayan 2. Çağı inceleyeceğiz. Bizimle kalın.

2. Bölüme Gitmek için Tıklayınız!


Kaynaklar: Hollow Knight Oyunu, Team Cherry ve Hollow Knight’a dair röportajlar ve dökümanlar, Hollow Knight Wikia, Hollow Knight Reddit başıkları, Çeşitli YouTube Kanalları, Steam ve Gamefaqs forum sayfaları

Derleyen, İnceleyen ve İddiaları Bir Araya Getiren: Utkan Aktaş


Tüm Hakları www.kahramanbaykus.com ve hazırlayan yazara aittir. Site ve yazar adı belirtilmeden ya da orijinal sayfanın linki verilmeden içeriği paylaşanlara hukuki yaptırım uygulanacaktır.

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

22 Yorum

 1. Oğuz Han
  5 Aralık 2018
  Yanıtla

  Beklenen yazı gelmiş ve bir-iki sıkıntımdan ihmal edip bu zamana kadar bekletmişim zaman hızlı akıyor Oyun başlı başına bir sanat eseri. Loreu hakkında internetten Türkçe bilgi bulmak imkansızken yabancı kaynaklara göre bile detaylı ve derli toplu bir yazı dizisi olacağa benziyor. Türk oyuncuların kıymetini bilmesi lazım. Konuştuklarımızın çok daha fazlası olduğunu görmek güzel. Ellerine sağlık ve teşekkür ederim, ilk bölüm için beklentimi şimdiden aşmaya basladı

  • 10 Şubat 2019
   Yanıtla

   Araya bazı özel işler ve koşuşturmaca girdiği için yaklaşık kasım ayının başından beridir site ile ilgilenip, içerik üretmiyordum. Ancak yakında geri dönüyorum ve yeni içerikler arasında bu yazı serisinin ikinci bölümü üst sıralarda olacaktır. Sabrınız için teşekkürler.

 2. Fatih Yavuz
  19 Şubat 2019
  Yanıtla

  Tarihsel şeyler çok güzel yazılmış keşke fotoğraflarla da süslenseydi. Benim sorunlarımdan birisi, akışını anlamadığım diyaloğu da okumuyorum. Mesela pantheon of hallownest’i all bindings ile bitirdim ve o telaşta arada dönen diyalogları okumadım bile. Merak ettiğim şey biz kimiz, neden abyys’te bizden milyonlarca var, 5 şovalye kime ve niçin hizmet ediyorlardı, vessel olmak nedir, hollow knight’ın geçmişi nedir ve neden siyah yumurtaya zincirlenmiş? (hani curse’ü mü dengeliyor kendi gücüyle yayılmasını mı önlüyor?) Void’ten yaratılan bunca savaşçının ruhu abyys’te gezerken neden biz dışarıdan bir yerden geliyoruz? Bunların cevabı var mı? sormak istediğim yığınla soru var

  • 21 Şubat 2019
   Yanıtla

   Öncelikle güzel yorumunuz için çok teşekkürler ve size geç döndüğüm içinde özür dilerim.

   Bu soruların hepsini cevaplamam çok zor, zira bu seri genelde spekülasyon ve teoriler üzerinden gidiyor. Yazılı ve onaylı bir tarihi yok. Sadece ana iskeleti belirgin tarihin. Ancak sorduğunuz soruların bazılarını gelecek olan devam bölümünde alabilirsiniz diye düşünüyorum. Epeydir çok yoğundum ve yazamıyordum ancak bu 20 şubat – 10 mart arası tekrar yazı kasacağım ve başarabilirsem bu yazı dizisinin 2. bölümünü de ekleyeceğim.

   Ancak yine de sorulara kısaca cevap vermek gerekirse

   Neden bizden milyonlarca var -> Çünkü bizler deney ürünleriyiz.
   5 Şovalye -> Kral ve Kraliçe’ye hizmet ediyor ve Hallownest’in gücünü temsil ediyorlar. Niçin kısmı biraz belirsiz.
   Vessel olmak -> Kral ile Kraliçe’nin organik çocukları olmanın yanı sıra aynı zamanda void ile bulanmış olman demek bir nevi hepimiz void cyborglarıyız diyebiliriz.
   Hollow Knight’ın geçmişi -> Oyunda anlatılandan daha fazlasını söyleyemem ancak. Kral ve Kraliçe’nin farklı şeyler hissettiği ve en başarılı olduklarını düşündükleri void yamalı evlatları sanırım.
   Siyah Yumurtaya neden zincirlendiği aslında yazıda biraz bahsediliyor ve 2. bölümde çok net anlayacaksın.

   Bizim elemanın neden dışarıdan geldiğinin net bir cevabı yok ancak olasılıklar var. Ancak iyisi mi yazıyı bekleyin 😀

 3. RedSunx
  26 Mart 2019
  Yanıtla

  2. bölüm ne zaman gelir acaba. ve yazı çok güzel olmuş tek anlamadığım neden bu kasar çok unn geçiyor normalde oyunda sadece 1 kere görüyoruz 5 kere bitirdim ama hala bilmediğim şeyler varmış

  • 27 Mart 2019
   Yanıtla

   Bu aralar özel hayatımdaki tempo ve gelişmeler sebebiyle çok yoğunum o yüzden net bir tarif veremem ancak şöyle bir planım var.

   1 Çizgi Roman inceleme yazısı
   1 Çizgi Film İnceleme Yazısı
   1 Basketbol Dosyası
   Sonra da HK Lore’u 2. bölüm. Yani 4. iş listemdeki ama belki daha öne de alabilirim. İlgi ve alakanız için çok teşekkürler.

   Devamı kesin gelir ama işte ne zaman gelir kısmı sıkıntılı. Ama beklediğinize pişman etmeyiz inş.

  • 27 Mart 2019
   Yanıtla

   Unn olayına gelince, 1. bölüm ilk halklara ve hallownest öncesi ve sonrası diğer böcekleri yaratabilme gücünde olan karakterele yoğunlaştığım bir işti. Unn da bu konuda bir gizem olduğu için adı çok geçmiştir.

 4. Levla
  13 Eylül 2019
  Yanıtla

  Devamı gelir umarım 7 8 aydır beklemedeyim

  • 21 Eylül 2019
   Yanıtla

   BU yazıya çok yoğun istek var. Ve bu beni inanılmaz mutlu ediyor. Bu çok sevdiğim oyunun çok tatlı evrenini kurcalamak, yazmak ve bunun da başkaları tarafından okunması beni çok mutlu ediyor. Fakat yeni işim sebebiyle çok yoğun tempodayım. Kış sezonunda işlerim alçalışa geçtiğinde yazacağım umarım. Ya da ilk boş zamanımda inşallah.

 5. Ethriwal
  1 Aralık 2019
  Yanıtla

  1 Aralık ve hala 2. bölümü beklemedeyim.Rica etsem Steam ismini alabilirim miyim? (tabi kullanıyorsan)

  • 3 Aralık 2019
   Yanıtla

   Steam kullanıyorum ancak neden ismimi vermem gerekiyor ?

   Beklemenize gelince, kesinlikle haklısınız ve hala beklediğiniz için çok çok teşekkür ederim. İş dolayısıyla vakit bulamıyorum bu kış işlerimin yoğunluğu azalacak ve bu kış içerisinde hem 2. hem 3. bölümünü de atacağım.

 6. Ous
  24 Aralık 2019
  Yanıtla

  Hala part 2 bekliyoruz

  • 25 Aralık 2019
   Yanıtla

   Ya işler güçlerden fırsat olmuyor ancak hala böyle sadık takipçiler görmek çok sevindiriyor. Yani bir kaza bela olmazsa Yılbaşı sonrası tatilimde Hollow Knight Lore’u yazı serisini tamamen bitireceğim. Zaten yaza yeni oyun gelecek artık onu konuşuruz.

   • Ous
    30 Aralık 2019
    Yanıtla

    Süper olurr :)) Sayenizde bu siteyi de keşfetmiş oldum çok güzel yazılar var.

 7. Erkut
  25 Aralık 2019
  Yanıtla

  Hâlâ bekliyoruz 🙂 çok güzel ve ayrıntılı bi makale olmuş.

  • 25 Aralık 2019
   Yanıtla

   Çok çok teşekkürler ancak yukarıda da dediğim gibi; “Ya işler güçlerden fırsat olmuyor ancak hala böyle sadık takipçiler görmek çok sevindiriyor. Yani bir kaza bela olmazsa Yılbaşı sonrası tatilimde Hollow Knight Lore’u yazı serisini tamamen bitireceğim. Zaten yaza yeni oyun gelecek artık onu konuşuruz.”

 8. Aguladipo
  17 Ocak 2023
  Yanıtla

  Merhaba, Hollow Knight’la ilk tanıştığımda kafamdaki zibilyon tane soru vesilesiyle bir çok kaynak aramış ancak kısıtlı ingilizcemle tatmin edici bi sonuca ulaşamamıştım. Derken sizin sayfanızı keşfettim. 2 yıl kadar oldu sanırım. Ara ara oyuna tekrar başlıyorum ve aklıma yeni bi şey takılıyor yeniden kendimi burada buluyorum. Oyunu kaç kere bitirdim yazınızı kaç kere okudum bilmiyorum ama bunu dile getirmedim hiç. Emeğiniz için sonsuz teşekkürler. Ne kadar minnettar olduğumu anlatmaya kelimeler yetmiyor. ♥ Siz bu konuda yazın yıllarca beklerim ben şahsen.

  • 18 Ocak 2023
   Yanıtla

   Bu tarz geri dönüşler ve mesajlar her içerik üreticisinin duymak istediği şeyler. Bu sebeple ,bu geri dönüşünüzün enim için anlamını ve de ne kadar minnettar olduğumu anlatmaya da kelimeler bir o kadar yetmiyor emin olun. Çok Teşekkürler !

   Yazı serisi devam edecek, hatta öncelik listemin tepelerinde, hatta HK karakterlerine dair bire bir analiz ve teorilerin olduğu yazılar da var aklımda (çook uzun zamandır). Fakat, maalesef ki çok meşgul bir dönemimdeyim. Umarım tez vakitte sizin gibi sadık okurlarını hayal kırıklığına uğratmayacak çabuklukta, güzellikte yazıları aktarmaya devam ederim.

   Teşekkürler…

 9. Enes
  12 Haziran 2023
  Yanıtla

  4.bölüm ile ilgili bir gelişme var mı? Merakla bekliyoruz teşekkürler.

  • 14 Haziran 2023
   Yanıtla

   Bekleyen birilerinin olduğunu görmek çok sevindirdi beni. 2 sebepten dolayı gecikme oldu.

   1.si Çok meşguliyetimin olduğu bir dönemdeyim şu an yazın inş daha rahat olacağım ve inş o zaman seriye devam edeceğim. En azından niyetim bu.
   2.si Aslında Silkong (HK’nin devam oyunu) un çıkmasını bekledim ancak habire ertelendi. Onu beklemeyeceğim artık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir