Haftalık Mercek: Mangalar B13

Güncel olarak okuduğum serilerin haftalık çıkan sayılarını o hafta içerisinde kısaca değerlendirip, hakkında 3-5 bir şeyler yazdığım “Haftalık Mercek:Mangalar” serisine hoş geldiniz. Güncele gelir gelmez benzerini Çizgi Romanlar için de yapacağım. Haftaları Cuma – Pazar aralığında değerlendireceğim. Zira çoğu Manga Perşembe ve Cuma günleri yayınlanıyor. Belki Pazardan Pazara durumu da olabilir. Aylık ya da 2 hafta da bir tarzı serileri ise “Aylık Mercek” başlığı altında yazacağım.

UYARI: Haftalık sayı inceleme yazısı olarak elbette yoğun spoiler içerecektir !

Maalesef bu hafta Marry Grave yok ya da daha gelmedi, hafta içerisinde gelirse eklerim, yoksa artık gelecek haftaya kaldı demektir.

12. Haftanın Yorumunu Görmek için -> tıklayınız !


13. Hafta: 23 – 30 Eylül / 2018

One Piece #919: The Ruins of Oden Castle

Güzel bölümdü ekibin toplanması güzeldi. Artık ortamlarda Luffy ile Carrot shipping döner. Robin, gizli kimliğini açık etmeyen ve hala o şekilde çalışan tek kişi sanırım. O da geyşa idi, enteresan.

Tama’nın bırakılışı biraz “tamam plot aracı seni tanıttık artık gidebilirsin, ihtiyaç olunca biz seni sonra çağırırız” gibi oldu. Meyvesinin etkisi sonsuz mu değil mi ? Biri Speed‘i takip edip kızı ve evini bulur mu bulmaz mı ? Açıkçası karakterin salınış şekli biraz saldım çayıra mevlam kayıra oldu.

Evrene zaman yolculuğu teması geliyor hayırlı olsun. Heyecanlı şeyler dönebilir ancak cılkı da çıkarılabilir. Bu kadar hileli, hurdalı bir konsept  çok tehlikeli olabilir Oda‘nın ellerinde. Umarım, hayal kırıklığını değil, heyecanı artıran hikayeler okumamıza sebep olur.

Klasik, hoş bir bölümdü. Oden Ailesi‘ne dair bir kehanet olduğunu ve Kin’emon‘ un bununla bağlantısını öğrendik. Açıkçası bu bölüm hakkında uzun uzadıya konuşulacak bölüm değil. O Bölüm bir sonraki ve Oda bu sefer ara vermeyerek bizleri epey sevindirdi.

Bölüm Puanı: 75/100


Black Clover #175: Battle of The Silva Family

Kim derdi ki, bir hafta yaşanacak ve o hafta en zevk aldığım bölüm Black Clover‘dan çıkacak hem de zevk aldığım bölümde bir tane bile sevdiğim karakter olmayacak ?! Hayat sürprizlerle dolu.

Ekiplerin bir araya gelmesi hepsinin bir hanenin binasına girmesi ve ilk savaşı Pusula Büyüsünü kullanan gizemli ve çekici ablamıza karşı Silva Ailesi‘nin vermesi dövüşlerin koreografileri o sıvı gümüş saldırılarının çizimleri vs hepsi gerçekten güzeldi.

Büyü kullanılamayan bir alan yaratıldı ve sanırım Noelle burada mana skin yeteneklerini kullanarak rakibini halledek. Sakura’nun Sasori’si hesabı (Chiyo ise Nozel oluyor bu durumda hehe…) . Bakalım haftaya nasıl bir bölüm bizleri bekliyor olacak.

Bölüm Puanı: 77/100


Boku no Hero Academia #200: Resourceful General

Açıkçası son dönem en beğenmediğim bölümlerden biriydi. Kız her yeri spor kaplamış ve Tokoyami o karanlık çocuk yüzünden rahat hareket edemiyor hareketleri kısıtlanıyordu Aoyama deseniz aşırı lazer kullanmaktan yorulmuştu ve Tsukiyomi taşıyordu. Görünmez kız ise, nispeten görünmeye başlayınca tüm anlamını yitirdi bu noktada Kendo‘nun kendi ekibine katılıp oracıkta A sınıfını ezmek varken Momo’yu ayırması ve şimdi yazarın Momo‘ya power-up verip, Kendoyu benzetecek olması hem karakter dışı hem de çok klişe en zayıf battle shounen taktiklerinden biri.

Bir de şu özgünlüğü “comic” olan adam ne yav ? One Piece‘deki sanat meyveli kadın saçmalığı gibi bu tip Deus Ex becerileri cidden sevmiyorum ve hikayenin inandırıcılığını azalttığını düşünüyorum. Birde herkesin bir başka kişi hakkında yıkama-yağlama konuşması yapıp başka hiç bir mantıklı ve fiziki bir şey yapılmayan 12 sayfalık kısacık bir bölüm olması da tabi bu bölümü sevmeme nedenlerimden bir diğeri.

Bölüm Puanı: 55/100 

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir