Batman: Room Full of Strangers Mercek Altında

-Batman: Room Full of Strangers Çizgi Roman İncelemesi & Kritiği-

Eserin Künyesi:

Adı: Batman: Room Full of Strangers
Cilt Sayısı: 1
Bölüm sayısı: 1
Toplam : 67 sayfa
Yazar&Çizer: Scott Morse
Yayımcı Şirket: DC Comics (Türkçe çevirisi yok, varsa belirtiniz.)
Tür: Suç, Drama, Psikoloji, Grafik Roman
Yayımlanma Tarihi: 1 Nisan 2004


Emekli olmuş Komiser Jim Gordon‘ın gittiği bir tatil beldesinde bir oda dolusu insanın başına gelenler ve burada yaşananlar sebebiyle Jim Gordon’ın tekrar mesleğe ve Gotham‘a dönüşünü anlatan alternetif evren hikayesi. Kısa bir grafik roman denemesi denilebilir. Daha çok içine Batman’in nüfuz ettiği bir Jim Gordon hikayesi.

Graham karakteri, üzerinden aslında bir bakıma Batman‘in her gün bu işi yaparken göze aldığı tehlikeleri vede çocukken yaşadığı travmaya ayna tutuluyor. Bu travma sonrası verdiği yemin yüzünden bu halde olması aslında bir bakıma Batman’in tüm o ciddi ve gotik tonunun altında çocuksu yanını gösteren şeyler ve Batman’e özenen, onu babası sanan Graham karakteri de hem kendisi ayrı bir karakter olarak hikaye de bulunurken ayrıca bize Batman’in iç yüzüne de ufak bir göz atış yapmamızı sağlıyor. Ve Jim Gordon’un bu iki isim (Batman ve Graham) için nasıl bir baba figürü olduğunu.

Graham ile yaşananlar ve Jim Gordon’ın yılgınlığı ise bizleri ağlatacak/hüzünlendirecek sahneler yaşatıyor ve gene bu sahnelerden aslında Batman’in her gün nelerden geçtiğini ve bunlardan geçerken ki motivasyonunun kaynağını bir kez daha anlamamızı sağlamış oluyor. En azından benim aklımdan geçenler bunlardı.

Hikayenin tek ve en kötü yanı. Her şey olmak olmuş için oluyor, resmen amatör birinin yazdığı hikaye gibi. Neyin nerede ne zaman nasıl ve neden olduğuna dair hiç bir şeyiniz yok elinde. Sadece bazı temel ve kalıp duygular var ve siz buradan bir çıkarım yapıyorsunuz. Yani kısa bir bağımsız çalışma için çok göze batan bir sorun değil ancak. Yine de sanki çok şey varmış da aralara makas atılmış gibi hissettiriyor size okurken. Ayrıca Batman-Gordon-Gotham-Çocukluk temalarının bağdaşıklığından da gerçekten haberdar olmanız gerekiyor. Aksi halde maskeli adamı tanıyan yaşlı bir adam, maskeli adama öykünen çocukla acıklı bir gün geçiriyor. Hikaye bu…

Çok kısa, dramatik bir hikaye o yüzden okuyun derim ancak. Özel bir vaktinizi ayırın, muhakkak bakmalısınız, bu kaçmaz falan demeyeceğim. Vasat denilebilecek ancak enteresan bir iş.

Karakterler ve İlişkileri: 58/100
Derinlik & İşçilik: 60/100
Çizim & Tasvir: 76/100
Türünün Gereklilikleri: 68/00
Hikaye & Evren Dizaynı: 63/100
Özgünlük ya da Etki Gücü: 68/100
Zamanlama & Ritim: 70/100
Genel Ortalama Puan: 66 /100Tüm Hakları www.kahramanbaykus.com ve hazırlayan yazara aittir. Site ve yazar adı belirtilmeden ya da orijinal sayfanın linki verilmeden içeriği paylaşanlara hukuki yaptırım uygulanacaktır.

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir