Geçtiğimiz Yılın (2017) En İyi Çizgi Roman Filmeri:

Geçtiğimiz Yılın (2017) En İyi Çizgi Roman Bazlı Filmeri:

Bu yıl çok parlak değildi açıkcası ve bu listenin de ilk beşlik kısmı hariç aslında gerin kalanından yılın en kötüsü listesi yapılabilir halde filmlerimiz. Yine de adettendir geçtiğimiz senenin çizgi roman bazlı yapımlarına bakacağız.

Geçtiğimiz yıl DC 3 animasyon vede 2 live action olmak üzere 5 film ile boy gösterdi. Marvel‘dan ise ikisi Disney diğeri ise Fox Stüdyolarından çıkma olan 3 film geldi. Diğer dört film ise farklı mecralara aitler idi.

Şimdi dilerseniz en kötüden en iyiye doğru giden listemize bakalım. Sitemizde hali hazırda incelemesi olan filmlerin linkleri ve bizim tarafımızdan verilen puanları listeye eklenecektir.

Hadi Başlayalım:


12 .Batman & Harley Quinn Animasyon Filmi

DC Animasyon filmlerinin üçüncü+18 yapımı ile karşınızdayız. DC Animasyon Stüdyosu, Killing Joke felaketinden sonra akıllanmıştır dedik ancak. KJ filminde Barbara Gordon karakterine ne kadar seksist ve ofansif yaklaşılmışsa onun iki katı Harley’e yapılmış. Bruce Timm abinin zaten yıllardır başı seksist ve anti-feminist çizimlerine ve yarattığı kadın profillerine gelen eleştriler ile dertte idi. Bu film ile daha çok tepki çekti, o minimalist çizim tarzında bile Harley’in neredeyse vücudunu terk edeceği hissini veren pop/kıç çizimiyle fan servis yapmaya çalışan bu acınası film bence Bruce Timm’in kariyerinin kara lekesi olarak kalacak ve bu yılın en kötü çizgi roman bazlı filmi diyoruz. Berbat sonu, parodileştirilmiş karakterleri ve de vasat seslendirmeler ile DC Animasyon Evreninin geleceği adına kötü sinyaller veren bir iş olduğunu düşüyoruz.


11. Valerian And The City Of A Thousand Planets

Dürüst olmak gerekirse bu film bu listedeki izlemediğimiz iki filmden bir diğeri. Değerlendirmemizi başka takip ettiğimiz yabancı platformlardaki değerlendirme yazıları ve de ımdb,rotten tomatoes,criticker gibi kritik sitelerinin oylarına bakarak yapmaya çalıştık. 5. Element gibi harika bir uzay operası aksiyonuna bizi sürüklemiş olan yönetmen Luc Besson‘ın bir filmini bu kadar aşağıya koymak istemesek de tarih bize bir şey öğretti a dostlar o da şu “Eğer Matrix’i yaratan Wachowski Kardeşler Jupiter Ascending gibi bir saçmalık ile gelebiliyorsa her yönetmen her saçmalığı yapabilir” O sebeple üzülerek de olsa Valerian’ı burada tutuyoruz.


10. Atomic Blonde

Sıra geldi o bahsettiğimiz ikiliden diğerine, evet bu filmi de izlemedik ve bunda da bir önceki filmde izlediğimiz yolu izleyerek bir değerlendirme yapmaya çalıştık. Charlize Theron‘ a saygımız sonsuz olsa da bu dişi ve seksi Johny Wick filmi yaratma çabası belli ki o kadar başarılı olamamış gibi görünüyor ve listemizin 10. sırasında kalıyor.


09. Spider-Man: Homecoming (KB Puanı: 56/100)

Sitemizde hali hazırda bir incelemesi var (gitmek için tıklayınız) olan ve o sebeple çok fazla uzatmak istemediğimiz Spider-Man Home Coming son 17 yıldaki toplamda 5. , köken hikayesi olarak ise 3. Spider-Man filmi. Nitekim zaten bir bıkkınlık ve yorgunluk olan karakterin üstüne bir de böyle ayaküstü yapılmış bir iş getirip ortasına da Iron-Man‘i  zorla sokunca ortaya pekte iyi bir şey çıktığı söylenemez.


08. Guardians of The Galaxy Vol.2

Açıkcası izlediğim filmler arasında aklımda en az anı ve görüntü bırakmış olan yapım neredeyse hatırlamıyorum. İlk filmde çok sempatiktik, çok güldürdük, çok para kaldırdık olum şimdi de bunların cılkını çıkaralım filmi kendisi. Akılda kalıcı hiç bir yanı yok açıkçası fakat görseller, müzikler her zaman ki gibi iyi idi.


07. Kingsman: The Golden Circle

İlk filmi izleyen Tarık için film çok kötü olmasa da benim için çok aşırı hollywood ve çok aşırı “oldu da bitti maşallah” filmiydi kendileri. James Bond Parodisi adıyla çıksa ve bu şekilde izlesek eyvallah diyebileceğim film bir çizgi roman uyarlamasının 2. filmi olarak gelince tabi bir nebze de olsa ciddiye alman gerekiyor ve film bu ciddiye alınmaya karşılık yüzüne en abuk milli propaganda aksiyonlarından biri olarak yanıt veriyor. Etkisiz karakterler, zayıf kötü karakter, zeka ve tasarı özürü senaryo ve sahnelendirmeler ile beni pek tatmin etmedi açıkçası. Ancak çekim kalitesi, görselleri, ve absürt türleri sevenleri mutlu edebilecek içeriği ile en azından nispeten tutarlı bir filmdi.


06. Thor: Ragnarok (KB Puanı: 58/100)

Sitemizde hali hazırda incelemesi olan filmlerimizden biri de 3. Thor filmi (incelemeye gitmek için tıklayınız.) olan Thor: Ragnarok. Film farklı şartlar ve farklı isimler ile karşımıza gelse bir parodi filmi olsa cidden çok sevimli ve de eğlenceli bir film olabilecek iken. Thor: Ragnarok adıyla Thor karakterine dair bir iş olarak gelince durum öyle olmuyor ne yazık ki. İncelemede de dediğim gibi;
Samimiyetsiz, Saygısız ve bir an önce para avuçlamak isteyen bir film.


Evet buradan sonra kötü filmler bitiyor ve iyi işlere geçiyoruz. Makaledeki ilk 7 film aslında sezonun en kötü 7 çizgi roman filmi listesini temsil ediyor. Gerçek anlamda 2017’nin en iyileri listesi topu topu 5 film barındırıyor. Şimdi onlara geçelim


5. Justice League (67.2/100)

Lamı cimi yok bu film, 2017 yılının değil çizgi roman, geek türü içerisinde gelecek olan tüm filmler arasında en çok bekleneniydi. Film vizyona girdiğinden beridir de en çok skandal üreten, en çok kafa karıştıran filmi olarak göze batıyor. Warner Bros, Rat-Pac, Joss Whedon, Zack Snyder, Ben Afleck gibi pek çok şahıs ve şirketin yumak olduğu bir skandal kümesi oldu. Üzerinde çok çok konuşulan bu film için bir de burada kafa patlatmak istemiyoruz. Filmin sitemizde bir incelemesi var , ona bir göz gezdirmenizi tavsiye ederiz. Gitmek için tıklayınız.


4. Justice League Dark Animasyonu (KB Puanı: 74/100)

Justice League Dark, DC Animasyonlarının Batman: Killing Joke sonrası 2. +18 animasyon denemesi geniş karakter kadrosu, güzel görselleri ve çok iyi müzikleri ve de mizah/ciddiyet ayarının çok iyi ayarlandığı bir film olarak klişeleşmiş ve de zayıf sonuna rağmen epey keyif veren bir yapım idi.
Sitemizde hali hazırda bir incelemesi var, bakmak için tıklayınız.


3. Lego Batman Movie

İşte parodi filmi böyle olur, adı Thor: Ragnarok ismi ile değil de “Lego Thor Festivali” ismi ile çıkarsan olur ve bu izlediğimiz Ragnarok filminin aynısını animasyona dökersin ve evet o filmde bu parodiler o kadar sırıtmaz (zeka seviyesi ve çizgi roman fan servisi olarak yine Lego Batman etmez ama olsun). Burada Batman’in tüm iyi ve de kötü yanlarını en abartılı en kinayeli biçimde irdeliyoruz ve bu karışımın içine Batman – Robin, Batman – Barbara, Batman – Gotham, Batman – Alfred, Batman – Joker gibi ilişki dinamikleri de eğlendirici biçimde giydirilince ve de zaten kalitesine alıştığımız Lego filmi olunca tadından yenmiyor.


2. Logan

Evet şimdiden bazı tepki verenleri duyabiliyoruz. Logan neden bir değil diyenleri duyabiliyoruz. Bizi yanlış anlamayın Logan güzel bir filmdi. Wolverine e ve Logan reise veda etmek kolay olmadı elbette,  o ağaç dallarından yapılan haç işaretini yan çevirip de X işareti olarak Logan abinin mezarının başına diktiklerinde kimin içi bir fena olmadı ki. ve 1. filmimiz ile arasında 1 ya da2 puanlık çok ufak fark olduğuna inanıyoruz fakat film o kadar özel değildi.

Ve Logan’ın , Wonder Woman filmine göre çok daha az riskli ve çok daha garanti bir çalışma olduğu su götürmez bir gerçek.

Old Man Logan grafik novelini ve de The Last of Us oyununu gibi iki kendi alanında zaten çok beğenilmiş, çok duygusal yapımı karıştırmışsın. Ve Fox Stüdyolarının 2000 yılında başlattığı X-Men hanedanlığı hayranlar tarafından daima sevilen sayılan bir evren oldu bir kaç çürük elma hariç. Logan ise tüm bu 17 yıllık yolcuğunun sonuna harika bir son oldu, en azından Wolverine için ve hepimizi yakalamayı başardı. Çekimleri, renk kadrajı, mekanları ve yardımcı oyuncuları ile de turnayı gözünden vurdu diyebileceğimiz sağlam bir iş. Fakat dediğimiz gibi orjinal değil ve epey risksiz, formüle bir iş olduğunu da görmek gerekiyor. Şimdi birincimize geçelim. Neden o birinci oldu da Logan olmadı açıklamamıza izin verin.

Nitekim Logan aslında 2. değil 1.5 gibi bir şey bizim için ve onu epey sevdik fakat bir numaramız değil.


1. Wonder Woman (KB Puanı: 79/100)

Zaten anladınız ve zaten neden buraya koyduğumuzu da az önce anlatmış olduk. Ayrıca filme dair hali hazırda detaylı bir inceleme yazımız var. Bakmak için tıklayınız.

Logan için dediklerimizin tam aksine, öte yandan 1 numaramızda olan Wonder Woman; Batman V Superman: Adaletin Şafağı ve Suicide Squad gibi iki çok ama çok kötü filmden sonra evreni derleyip toplama görevi üstüne kalmış bir origin bir köken hikayesi filmi çok daha riskli ve omuzlarında çok daha büyük bir yük var. Onuda geçtim Kadın yönetmenin elinden çıkma, kadın baş karakterli bir çizgi roman filmi olma durumu var. Bazılarınız buna ne alaka diyebilir ancak o bazıları biraz geçmişe dönüp Elektra, Catwoman, Tank Girl gibi ve benzeri örneklere bakarsa kadın önderliğindeki süper kahraman filmlerinin ne halde olduğunu anlayabilir. Yani Wonder Woman öyle bir yükü üstlendi ki hem bağlı olduğu DCU’yu kurtarmak hemde kadın kahramanların adını temizlemeli bunları yaparken de hem kadın hem de erkek izleyicileri eş seviyede kendine çekebilen gerçek bir feminist hareket olmak zorunda !

Ve bunun altından kalktı arkadaşlar. Nitekim hangisi daha iyi film tartışılır (ki bence yine WW) ama hangisi daha özgün, daha önemli, daha anlamlı, daha kalıcı derseniz üzgünüm ama buna Wonder Woman demek zorunda olduğumuzu düşünüyorum.

Yoksa Hugh Jackman ve Patrick Stewart ikilisinin usta oyunculuklarına Dafne Keen‘in dinamik vede dramatik performansı eklenince ortaya gerçekten iyi seyirlik bir iş çıkmış ancak filmde bir sürü doldurma sahne, pek çok tadı damağımızda bırakılmış konu vardı. Öte yandan Wonder Woman hem çizgi roman tarihi adına en önemli 2-3 karakterden birine çok iyi bir beyaz perde başlangıcı sağlamış oldu hem DCU’nun belini doğrulttu, hem kadın kahraman filmlerinden umut kesilmemesini sağladı hem de kalıcı olabilecek kadar kaliteli diyaloglara ve alt-metne sahip bir film çıkardılar ortaya.

Wonder Woman filmi, kadın kahraman filmleri ve de DCU için bir milat oldu. Gal Gadot ile ilgili hala pek çok ham nokta var. Ufaktan ufaktan filmde yahudilik göndermeleri yapılıyor (Justice League fiminde de es geçmedikleri klasik bir WB durumu ) . Ve filmin final kısmında da pürüzler vardı ancak tüm bunlara rağmen tertemiz başlayan, gelişen ve biten ağzınızı açık bıraktırmayan ancak zarafetinden de hiç bir ödün vermeyen oldukça başarılı bir film olduğunu düşünüyor ve de birinciliği ona veriyoruz.

Ve şahsi fikrim Wonder Woman’ın  şu ana kadar gördüğümüz tüm DCU ve MCU filmleri arasında en iyi olduğu yönünde. Zaten ilk 2 film hariç kendisinden ilerideki yıllarda da bahsettirebileceğini düşündüğümüz özel bir film yok ancak 5. sıranın aşağısı (5-12) aralığı bildiğiniz ağlanacak hale gülünecek filmler diyebiliriz.


Peki sizin fikirleriniz neler ? Listeyi nasıl buldunuz ? Sıralama nasıl olabilir 2018 yılında gelecek olan filmleri bu listenin neresinde görüyorsunuz ? Fikirlerinizi bizlerle paylaşmaktan geri kalmayın arkadaşlar.

Hepinize İyi Günler.

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

Tek Yorum

  1. Allen Flash
    3 Aralık 2017
    Yanıtla

    Sadece 3 tanesini izledim Logan ve Ragnorok’u güzel filmlerdi Ragnorok biraz komedi gibiydi ama güzeldi. Diğeride Valerian’dı listede çok geri kalmış ama sadece Cara <3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir