DC Evreninin En İyi 12 Dövüş Sanatları Uzmanı

DC Evreninin En İyi 12 Dövüş Sanatları Uzmanı

Sizler için DC Evreninin en iyi dövüş/savaş sanatları ustalarını yani çıplak el yakın dövüş uzmanlarını sıraladık ancak bu sıralamada kişilerin silahlarını, zırhlarını, süper güçlerini vede benzeri ekstra özelliklerini bir kenara koyup sadece yeteneklerine bakacağız.

Ve sizlere bir şeyi hatırlatmak istiyorum. En iyi Fighter yani dövüşçü ya da en iyi Warrior yani savaşçı listeleri yapıyor olsa liste değişirdi. Çünkü elindeki tüm imkanlarla dövüşmek ya da savaşmak başka bir şey dövüş sanatı uzmanı olmak başka bir şey. Hatta sırf bu yüzden en iyi “dövüşçü” vede “savaşçı” listeleri de yapacağız. Şimdi listenin tadını çıkarın.


Ana listeye geçmeden önce listemize girmeyi başaramamış onursal adaylardan bahsedelim. (sıralamasız şekilde)

Onursal Adaylar:

Wonder Woman:
Wonder Woman‘ı hep süper güçleri ile düşünsekte o bin yıllarca yıla dayanan Amazon savaş öğretilerinin yanı sıra Batman, I-Ching gibi isimlerden modern dövüş sanatlarını da öğrenmiş en üst seviyede bir savaşçı.

White & Black Canary:
Kız kardeşler Dinah ve Sara (Black & White) pek çok önemli ustadan ders almış evrenin bilinen en iyi dövüşçülerinden ikisidir. Black Canary çıplak el dövüşte Wonder Woman ile denk dövüşebilmiş birisidir. White Canary ise ablasını yenmişliği olan birisi.

 

David Cain:
DC Evreninin en iyi suikastçılarından ve de dövüş ustalarından birisi David Cain. Shiva’nın kocası ve Cassandra’nın babası. Üstelik Deathstroke ve Batman gibi isimlerle defalarca onlara denk mücadele etmiş birisi.

 

Silver Monkey:
Maymun Yumruğu Kardeşliği klanında yetenekleri sadece Lady Shiva’ya karşı 2. olan vede Connor Hawke ile neredeyse denk dövüşmüş bir dövüş sanatı ustası

 

Deathstroke:
Pek çok dövüş sanatında eğitimli olan Deathstroke; Ra’s Al Ghul, Nightwing, Batman, Bronze Tiger gibi pek çok ismi yenmişliği olan bir ölüm makinası ve dövüş sanatlarının da bunda büyük etkisi var.

Nightwing:
Batman, Deathstroke gibi isimlerden ders almış, yeri geldiğinde Batman kimliğini taşımış, Yarasa Ailesinde yetenek bakımından Batman’e en yakın kişi.

Şimdi Top 12 listemize geçelim !


12- I-Ching

I-Ching yüzyıllardır yaşayan bir usta ve eski bir keşiş tarikatının geriye kalan son üyesi. I-Ching, Wonder Woman’a dünyanın dövüş sanatlarını ve yeni nesil silahların kullanımını öğreten hocadır. Ayrıca ona bir çok farklı meditasyon tekniği de öğreterek dövüş sanatlarının sadece fiziksel değil, ruhani yönünü de aşılamıştır.

I-Ching bir macerasında Dick Grayson (Nightwing) ve Tim Drake‘i (Red Robin) madara etmiş ve adeta birbirlerine dövdürtmüştür. Nightwing ve Tim, Batman tarafından yetiştirilmiş isimler. Üstelik Tim Drake, Lady Shiva ile de çalıştı. Nightwing ise Batman ile başa başa yakın dövüşebildiğini defalarca göstermiş birisi. Bu ikisini ile dalga geçercesine yenmek kolay iş değil. Ve bu arada kendisi kör !


11- Connor Hawke

Green Arrow Oliver Queen’in gençlik aşkından olan oğlu ancak babasından çok daha iyi bir dövüşçü (Ollie hala daha iyi bir okçu). Connor Hawke, Richard Dragon ile başa baş dövüştü (Dragon çok üstelemedi tabi.), Lady Shiva‘ya burun farkıyla yenildi. Constantine Drakon ile defalarca dövüştü, yenilse bile hayatta kalmasını bildi. Suikastçılar Birliğinin alt kolu olan Maymun Klanından en güçlü dövüş sanatçıları olan Silver Monkey (gölgeler birliğinde yetenekleri sadece ve sadece Shiva’nın gerisinde olan birisi) ve Bamboo Monkey gibi isimleri rahatlıkla yenmiş birisidir.

Connor Hawke Vs Lady Shiva

Gözü kapalı bile dövüşebilecek kadar hassas sezgilere ve yeteneğe sahiptir.


 

10- Constantine Drakon

Constantine Drakon, DC’nin az tanınan ve sonradan ortaya çıkan dövüş sanatı ustalarından. Bu yunan suikastçı Connor Hawke‘ın emdiği sütü burnundan getirebilen. Hem yakın dövüşte onun pestilini çıkarabilen hem de uzaktan neredeyse tüm ok atışlarından kaçan ya da onları elleri ile yakalayabilen bir azman.


9- Cassandra Cain

Dünyanın en iyi suikastçılarından ikisi olan Lady Shiva ve David Cain‘in kızıysan hem bunlardan hemde tüm Gölgeler Birliği’nden eğitim aldıysan üstüne üstlük daha sonra Batman‘in kanatları altına girdiysen zaten senin normal biri olma şansın kalmıyor. Hem eğitimi, hem genetiği gereği. Cass şu an çok genç olduğu için bu kadar aşağıda ancak tecrübe ile hem hocası Batman’i hemde anası Lady Shiva’yı rahatça geçebileceğini söyleyebiliriz.

Nightwing‘i elinin kiriymiş gibi döven, Deathstroke ve kızı Ravager‘ı ayrı ayrı pataklayabilen birinden bahsediyoruz.


 

8- Bronze Tiger

Bronze Tiger normalde yaratıldıktan sonraki ilk 10-15 yıllık süreç içerisinde adı Lady Shiva ve Richard Dragon ile beraber DC’nin 3 dövüş sanatı dahisinden biri olarak geçen biriydi ve ben her türlü Batman’in üstüne koyardım ancak o zamandan bu zamana Tiger’ın bu listedeki rakiplerinin featleri giderek gelişirken, kendisininkiler düştü hele yeni 52 döneminde dibe vurdu. Nitekim şimdilik daha iyi bir Bronze Tiger gelene kadar onu Batman ya da Sensei’nin üstüne koyamam.

Peki Bronze Tiger ne kadar iyi kendisi O-Sensei’nin ilk öğrencisi ve de Richard Dragon‘un dojo partneri bu bile çok şey söylüyor.

Ayrıca pek çok farklı kişinin ağzından DC Evreninin en iyi bir kaç dövüşçüsünden biri olduğu da söyleniyor.


7- Batman

127 dövüş sanatı formunda en üst seviyede uzmanlaşmaya yaramış bir eğitimi her konuda olimpik seviye üzeri atletizme sahip bir beden vede inanılmaz zeki ve kararlı bir zihin ile birleştirirseniz ne olur ?

Batman olur. Batman DC Evreninde belkide Shiva’dan sonra dövüş sanatları adına 2. kalite ayracı diyebiliriz.

O-Sensei, Richard Dragon, Wildcat, Bronze Tiger gibi isimlerden ders aldı. Dick Grayson, Jason Todd, Tim Drake, Barbara Gordon, Helena Bertinelli (Huntress), Black Canary, Damian Wayne, Cassandra Cain (Cass, annesi Shiva’dan eğitim aldıktan sonra bile Batman’den çok şey öğrendiğini söylemiştir.), Superman, Wonder Woman, vs vs (neredeyse tüm Adalet Birliği üyelerinin dövüş sanatları becerilerini artırmıştır.) gibi pek çok ismi eğitti.

Batman ile ilgili korkunç olan şey ney biliyor musunuz ? Martial Art’ı biz Dövüş Sanatı olarak çeviriyoruz ancak esas çevirisi Savaş Sanatı oluyor. Ve sizinde bildiğiniz gibi savaşta ölmek de var, öldürmekte… Peki bu listede hiç bir ölümcül teknik kullanmadan sadece rakibi saf dışı edecek şekilde dövüşen üç kişiden biri kim biliyor musunuz ? Doğru bildiniz Batman (diğeri Richard Dragon ve O-Sensei ama onların bile bu konuda Batman’den daha karanlık geçmişleri var…)

 

Eğer Batman öldürmek için saldırıyor olsa listedeki yeri biraz daha farklı olurdu.


6- Sensei

Sensei, Ra’s Al Ghul‘un babası ve hocası. Suikastçılar Birliği‘nin yaşlı kurdu. Fakat aklı çok başında sayılmaz zira Lazarus Çukurlarını Ra’s den bile daha fazla kullanmıştır.

Ama bu çılgınlığını dövüş sanatları ile birleştirince Sensei baş edilemez bir güce dönüşüyor. Sensei bir macerada çıplak elleri ile Batman‘i yakın dövüşte öldürmeye çok yaklaşmıştı ancak Batman zekasını kullanması ile ve Sensei’nin kondisyonunun çok zayıf olması sadece 2 dakika kadar üst seviyede dövüşebilmesi sebebiyle Bruce bu durumdan kurtulmuştu. Ancak o iki dakika içerisinde Bruce’u eşek sudan gelene kadar dövdü desek yeridir.


Huntress’ı iplemezken Lady Shiva

5- Lady Shiva

DC Evreninde Dövüş Sanatları konusunda “aşmış” , “mükemmel” gibi sıfatlara ulaşmak istiyorsanız aşmanız gereken Lady Shiva‘dır. Bir kişi bırakın Shiva’yı yenmeyi onunla başa baş mücadele etti diye bile yere göğe konulamaz. Shiva DC Martial Art dünyasının turnusol kağıdıdır, kalite belirleyicisidir. Dövüş sanatları konusunda evreni ikiye böler. Onun üstünde kalanlar neredeyse dokunulmaz seviyede ustalar iken onun altındakilerin hala ilerlemeleri ve öğrenmeleri gereken çok şey var demektir. Zaten listede buraya gelene kadar adını o kadar çok duydunuz ki sizler de önemini ve yeteneğini anlamışsınızdır.

Eğer bana bir daha dokunursan kolundaki üç kemiği parçalarım. The Humerus, The radius ve The Ulna. Onları öyle bir parçalarım ki, kemik parçaçıkları sinirlere saplanıp inanılmaz acılara sebep olur ! Onlayı öyle bir parçalarım ki, hiç bir batılı doctor tekrar amir edemez !

Ra’s Al Ghul‘un yüzyıllardır yönettiği ve onlarca farklı komutana sahip olmuş Gölgeler Birliği ya da Suikastçılar Birliği denebilecek ekibinin tartışmasız en yetenekli ve başarılı suikastçısı, eğitmeni ve de komutanıdır.

Batman’i madara ederken !

Batman‘in “Belkide yaşayan en iyi dövüşçü” olarak adlandırdığı birinden bahsediyoruz.

Richard Dragon’un emdiği sütü burnundan getirirken.

Lady Shiva ayrıca kendi buluşu olan bitiriş hareketi Leopard Blow (Leopar Darbesi) tekniğini dc evreninde bilen 3 kişiden birisidir.
Diğerleri ise Batman ve 3. Robin Tim Drake (Tim’e  Lady Shiva’nın kendisi öğretmiştir.) Tekniğin özelliği ise rakibe darbe kontak ettiği anda kişiyi aniden öldürmesi.

İşte bu yüzden Shiva DC’nin en iyi dövüş sanatları bazlı suikastçısı


4- Richard Dragon

Hocaların hocası O-Sensei‘nin dojosuna hırsızlık yapmak için giren genç bir delikanlıdan DC Evrenin en büyük dövüş sanatı üstatlarından birine dönüşen bu adam Batman, Vic Sage (The Question), Wonder Woman, Huntress ve benzeri nice isimlere dersler verdi.

Eğittiği bazı isimler; Dick Grayson, Bruce Wayne, Selina Kyle, Vic Sage ve daha niceleri.

Dragon aynı zamanda bir filozoftur da bu kahramanlara sadece dövüş sanatları değil kahramanlık yolunda nasıl yaşayacakları konusunda da rehberlik etmiştir.

Lady Shiva’ya merhamet gösterdiği için Shiva’nın onu asla affetmeyeceğini söylüyor. Nitekim merhamet etmese Dragon’un daha üstün olduğu açık !

Dragon’un ne kadar önemli bir usta olduğunu şöyle belirteyim DC Evreni için eğer bir karakter için “Dragon’dan ders aldı O” denildiğinde o kişi normalde DC dövüş sanatları ustaları arasında yer almayan biri olsa dahi artık elit bir dövüş sanatçısı olarak görülmeye başlanır.


3- O-Sensei

O-Sensei yüzyıllardır yaşayan bir dövüş sanatları gurusu ve onlarca öğrenci yetiştirdi. Kimleri mi yetişdirdi ? Liste’nin 4-7-8 numaraları onun öğrencileri. Üstelik hepsini bir kenara geçersek, adam DC Evrenin’deki Bruce Lee‘nin hocası !

Sanırım daha fazla konuşmaya gerek yok ! Zaten listede bu sıraya gelene kadar adını sıklıkla duydunuz…

Bu arada O-Sensei gerçek hayatta da aynı lakap ile anılan büyük üstat Morihei Ueshiba‘dan esinlenilerek yaratılmış bir karakterdir.


2- Karate Kid

Val Armorr yani namı diğer Karate Kid 30. ve 31. yüzyıllarda yaşamakta olan bir dövüş ustasıdır ve o yüzyıllara kadar insan oğlunun ürettiği tüm çıplak el dövüş sanatlarında hat safhada ustalaşmıştır.

Karate Kid hiç bir süper gücü olmamasına rağmen sırf inanılmaz yetenekli ve eğitimli oluşu ile Kriptonluları ve Kriptonlular gibi süper güçlere sahip Daxamite ırkı mensuplarını yenebilmektedir. Bir macerada üzerine süper hızı ile gelen Superman‘i basit bir judo hamlesi ile yere çalmıştır. Karate Kid’in en büyük özelliği ise darbesi ile vurduğu nesnedeki en zayıf noktayı açığa çıkarabilmek ve bunun için en doğru tekniği kullanmaktır. Bu sayede hiç bir süper gücü olmamasına rağmen ufak bir meteoru ve bir dağı tuz buz etmişliği vardır !

Karate Kid’in bazı diğer yaptığı harikalar;

Karate Kid 30 ve 31. yüzyıldan gelen DC’nin gördüğü en iyi dövüş sanatçısıydı ta ki bir üstteki(okuma sırası olarak alttaki) adam ortaya çıkana kadar.


 

1- Batman One Million

Daha önce yazdığımız En Hızlı 12 DC Comics Karakteri, En Güçlü 12 Superman Versiyonu gibi yazılarımızı okuduysanız arkadaşlar şimdiye kadar bir şeyi öğrenmişsinizdir o da şu; DC kahramanlarının 853. yüzyılda yaşayan One Million versiyonları normal hallerinin kat be kat fazlasıdır.

Bu Batman içinde bir istisna değil. Normal Batman bile bu listede kendisine 7. sırada yer bulmuşken. Batman One Million‘ı burada görmek şaşırtıcı değil. Görüp görebileceğiniz en yetenekli ve gelişmiş Batman versiyonu kendisi. Bırakın dünyadaki tüm dövüş sanatlarını öğrenmeyi adam bazı uzaylı ırkların (insan anatomisine sahip olmayanlarda dahil) dövüş sanatlarını da biliyor. Üstelik telepatik dövüş sanatları dediği saykik ataklar barındıran dövüş sanatı formunun ustası. Batman One Million normal Batman’den daha hızlı, daha güçlü, daha zeki (IQ’su 1045 !!) tüm bunların üzerine daha fazla dövüş sanatı bilgisi eklersek karşımıza en üstün dövüş sanatçısı çıkıyor.

Karate Kid 30. ve 31. yüzyıllarda yaşayan çok gelişmiş bir dövüş sanatçısı olabilir. Ancak Batman 1M, 853. yüzyılda !!! Farkı oradan anlayabilirsiniz.


Umarım listeyi beğenmişsinizdir ve umarım bilgilendirici olmuştur. Listenin başında dediğimiz gibi bu liste “en iyi savaşçı” ya da en iyi “dövüşçü” listesi değil “en iyi savaş sanatları yeteneklerine sahip karakterler” listesi idi. Lütfen bu farklı temaları birbiriyle karıştırmayın ve merak etmeyin Savaşı ve Dövüşçü (belki ikisini karıştırır tek bir liste yaparız) listeleri de yoldalar.

Kaynaklar: DC Comics Yayınları, DCwikia, comicvine, reddit
Derleyen: Utkan Aktaş
Ayrıca yardımları için yazar arkadaşım Tarık Berk Gündüz‘e de teşekkür ediyorum.

 

Yazıyı izin alınmadan vede orijinal linki paylaşılmadan üstlenenler hakkında hukuki yaptırım uygulanacaktır. Tüm hakları saklıdır. @kahramanbaykus.com

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

4 Yorum

 1. umut
  22 Temmuz 2018
  Yanıtla

  karete kid ilginçmiş

 2. ugur_tatli
  24 Temmuz 2018
  Yanıtla

  Batman reyiz akıyor. 😀

 3. 13 Şubat 2021
  Yanıtla

  Güzel bir liste ama bence Shiva o kadar yüksekte olmayı haketmiyor. Cassandra pek çok kez teknik dövüşte Shiva’ı yendi ve Shiva’a karşı genel olarak üstün yazıldı. Onun dışında Batman’e eğitiminin başlarında da kaybediyordu bildiğim kadarıyla.

  • 15 Şubat 2021
   Yanıtla

   Cassandra’nın bir kaç hikaye arkındaki parıldamaları ile Shiva’nın DC Martial Art alemindeki istikrarı ve sürekli adres gösterilen kişi olması pek karşılaştırılabilir değildi bizim açımızdan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir