Marvel Evreninin En İyi 12 Dövüş Sanatları Uzmanı

Marvel Evreninin En İyi 12 Dövüş Sanatları Uzmanı

Sizler için Marvel Evreninin en iyi dövüş/savaş sanatları ustalarını yani çıplak el yakın dövüş uzmanlarını sıraladık ancak bu sıralamada kişilerin silahlarını, zırhlarını, süper güçlerini vede benzeri ekstra özelliklerini bir kenara koyup sadece yeteneklerine bakacağız. Listedeki pek çok karakter mutant güçlerine ve çeşitli yeteneklere sahip ancak biz sadece saf dövüş sanatları ustalıklarına bakacağız.

Ve sizlere bir şeyi hatırlatmak istiyorum. En iyi Fighter yani dövüşçü ya da en iyi Warrior yani savaşçı listeleri yapıyor olsa liste değişirdi. Çünkü elindeki tüm imkanlarla dövüşmek ya da savaşmak başka bir şey dövüş sanatı uzmanı olmak başka bir şey. Hatta sırf bu yüzden en iyi “dövüşçü” vede “savaşçı” listeleri de yapacağız. Şimdi listenin tadını çıkarın.

Ana listeye geçmeden önce listemize girmeyi başaramamış onursal adaylardan bahsedelim. (sıralamasız şekilde)

Onursal Adaylar:

Stick:
Stick, Daredevil ve Elektra gibi yetenekleri eğitmiş olan kör bir dövüş sanatları ustasıdır. Daredevil’in sahip olduğuna benzer radar ve sonar duyularına ve zihinsel yeteneklere de sahiptir. Yaşına rağmen hala oldukça çevik ve hızlıdır. Doğu çıkışlı dövüş sanatlarının çoğunda uzmanlığı bulunuyor. Kendisi için yarım yüzyıllık bir dövüş sanatları gurusu desek yanlış olmaz.

Moon Knight:
Eski bir profesyonel boksör ve komando olan Marc Spector Moon Knight olduktan sonrada kendini geliştirmiştir. Daredevil gibi kahramanlarla kafa kafaya dövüşebilecek kadar yetenekli olmasının yanında bir kılıç dövüşünde Deadpool’u hiç zorlanmadan nakavt etmiştir.

Fat Cobra:
Cobra, Cennetin Yedi Başkentinden biri olan Peng Lai Adası’nın Ölümsüz Silahıdır. Daha önceleri Iron Fist’i bir turnuvada madara etmişliği bulunuyor. Kendisinin çok büyük bir usta olduğu söyleniyor ancak dövüşürken chi gücüyle çok fazla yıldırım bazlı yetenek kullandığı için listeye alamadık.

Karnak:
Karnak, herhangi bir nesnede, kişinin ya da düşüncenin zayıflığını görüp hissetmek gibi bir yeteneğe sahip bir filozof, dövüş sanatları ustası ve Inhumandır. Kendisi oldukça çekinilen bir şahıs olmakla beraber listenin üstlerinde yer alabilirdi ancak gerek Black Panther gerekse Daredevil ile olan karşılaşmalarında onlara karşı yenildiği için kendisini buraya aldık.

Psylocke:
Psylocke, Taijutsu ve Kenpo gibi Ninjutsu sanatlarında kendini epey geliştirmiş birinci sınıf bir ninjadır. Sabretooth, Ogun ve Wolverine gibi savaşçılarla göğüs göğüse çarpışmışlığı vardır. Bunun yanında AvX eventi sırasında Daredevil ile karşılaşmış ve yenişememişlerdir bunun üzerine Daredevil bu dövüşün anlamsızlığı üzerine olay yerini terk etmiştir. Bunun yanında zihinsel kombat becerisi de oldukça ileri seviyededir.

Şimdi Top 12 listemize geçelim !


12- Wolverine

175-200 yaşlarında olan Logan genelde pek göstermese de Marvel evrenindeki en eğitimli savaşçılardan biri. Aldığı askeri eğitimlerin yanında öfke kontrolü için gittiği Japonya’da samuray eğitiminin yanında pek çok dövüş sanatında da kendini eğitmiş bir şahıs. Bazı hikayelerde kendisi Iron Fist ile mücadele edebilen biri olarak yazılsa da bazı hikayelerde de Daredevil gibi kişilere rezil olan biri olarak yazılıyor. Bu tutarsızlık ve hasar almaya dayalı dövüş stili yüzünden Wolverine kendini 12. sırada buldu.

11- Captain America

Boks ve aldığı komando eğitiminin yanı sıra buz kütlesinden uyanışının ardından pek çok dövüş sanatında kendini eğitti. Süper asker serumunun fiziksel akrobasi yeteneklerinin yanında zihinsel kapasitesini de arttırması sayesinde dövüş sanatlarında hızlıca ustalaşabiliyor. Bir dövüşün ortasındayken kendini rakibe ve duruma göre hızlıca adapte edebilmekte.

10- Daredevil

Babası bir boksör olan Daredevil geçirdiği kaza sonrası Stick adlı usta tarafından eğitilmiştir. Kendisi güçleri sayesinde harika bir akrobattır ve aşırı derecede dengeli bir dövüş stili vardır Boksu tekniğini Ninjutsu, Jui-jitsu, Aiki-Jujutsu, Savate, Kung Fu, Judo, Krav Maga, Silat, Karate, Capoeira, Eskrima, Aikido ve Grekoromen Güreş gibi dövüş sanatlarıyla harika bir şekilde harmanlamıştır. Bir insanın kalbini geçici bir süre durdurabilecek kadar hassas bir yumruk atabilmektedir. Kendini iyileştirebilecek kadar chi yeteneğini üzerinde kontrolü vardır.

9- Elektra

Marvel’ın ölümcül kızıl suikastçisi Daredevil’in en korkutucu düşmanı olduğu gibi dünyadaki belki de en iyi suikastçi olan Elektra ürkütücü yeteneklere sahiptir. Kendisini ne kadar içgüdülerine bırakırsa bıraksın zekası daimi olarak sağlam kalır. Yani bir kaplan gibi hareket etse de her zaman bir kadın gibi ince düşünecek bir varlıktır. Chi gücünü kullanarak insan üstü bir takım yeteneklerde sergileyebilmektedir.

8- Cat
Shen Kuei namı diğer Cat usta dövüş sanatçısı ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin eski bir gizli ajanıdır. Ezeli rakibi marvel evreninin Bruce Lee’si olan Shang Chi’dir. Iron Fist ile 2 kez karşılaşmış ve bunlardan birini kazanıp diğerini kaybetmiştir. Karşılaştığı Deadpool’u göz açıp kapayıncaya kadar etkisiz hale getirip sıyrık bile almadan paketlemiştir.

7- Gamora

Geldik Marvel evrenindeki en tehlikeli kadına. Thanos’un kızı olan Gamora yine Thanos’un kendisi ve sağladığı sınırsız imkanlar sayesinde çok sıkı bir eğitimden geçmiştir. Kendisi söylenene göre evren üzerindeki silahlı silahsız savaş sanatlarının yüzde 83.4’ünü yalayıp yutmuştur. Gücünün Adam Warlock ve Iron Man’e eşit olduğu söyleniyor. Peki diyeceksiniz madem bu kadar donanımlı evrendeki dövüş sanatlarını yalayıp yutmuş neden 1. sırada değilde 7. sırada. Bunun nedeni kendisinin hakkında söylenen bu bilgileri tam anlamıyla karşılayacak şekilde bizlere göstermemesi ve dahası sahip olduğu insan üstü yetiler. Kendisi 1 numara potansiyelini taşıyan bir karakter.

6- Mr.X

Mister X dövüş sırasında rakibinin hareketini tahmin edebilmek için rakibinin zihnini okuyabilen mutant bir telepattır. Ancak bu telepati yeteneği oldukça düşük bir seviyededir Spiderman’in Örümcek hislerine benzer bir seviyede diyebiliriz. Mr X. insanoğlunun bildiği her dövüş stilinde ustalaşarak kendini “En İyi Olan” olarak kabul eder ve kafayı bir hayli manyak derecede Wolverine’e takmıştır.

5- Black Panther

T’Challa, Dünya üzerindeki teknolojik açıdan en gelişmiş ülke olan Wakanda’nın kralı olan Kara Panterdir. Dünya üzerindeki hem en zeki kişilerden biri hemde en iyi savaşçılardan bir tanesi. Afrika kıtası üzerindeki tüm dövüş sanatlarında uzmandır. Kaptan Amerika, Wolverine ve Daredevil gibi karakterleri baskın olarak yere sermişliği pek çok kez görülmüştür. Rakibin zayıf noktalarını görebilen Karnak’ı hemen nakavt etmiştir. Ve sahip olduğu muhteşem deha sayesinde dövüş sırasında taktisyenliği onun için büyük bir artı.

4- Gorgon

Tomi Shishido, “Beyaz Işık Şafağı” tarikatını kurmuş olan aşırıcı mutanttır. Dünya üzerindeki sayılı kılıç ustası ve dövüşçülerden bir tanesidir. Aşırı yüksek bir farkındalık ve iq ile doğan Tomi küçük yaşlarında bile sanatsal, felsefi ve bilimsel açıdan kendini kanıtlamış bir kimseydi. Tabi ki sahip olduğu bu zeka sayesinde kısa zamanda pek çok dövüş sanatında ustalaşmaktan da geri kalmadı. Kendisi pek çok kez Wolverine’i rezil etmiş hatta Elektra ve Wolverine ikilisini zorlanmadan dövmüş biridir. Iron Fist ile de kısa bir süre mücadele etmiş ve uzun bir mücadelenin ardından Shang Chi’yi yenmiştir hatta mitolojik bir tanrıyı öldürmüşlüğü bile var. Kendisi 4. sırada olmasının nedeni sahip olduğu telepati yeteneği ve insan üstü kuvvet ve hızıdır. Eğer ki bunlara sahip olmasa listede birinci olabilirdi. Ayrıca söylemeden edemeyeceğim kendisi marvel evrenindeki en karizmatik kötü adamlardan bir tanesidir.

3- Master Izo

“Demir Yumruk Kitabı”nda sözü geçen yaşlı bir ustadır Master Izo. Izo yüzlerce yıllık tecrübeye sahip bir dövüş sanatları ustasıdır. Kör olmanın bir sonucu olarak, Daredevil’e benzeyen insanüstü radar duyularına sahiptir. Ayrıca 500 yaşında olduğu için bir tür insan üstü chi kontrolü veya süper asker serumu kullandığı düşünülüyor.

2- Iron Fist

K’un Lun’in mistik kentinin ölümsüz Demir Yumruğu ve koruyucusu olan Danny Rand ejderhanın ruhuna hükmederek yumruklarını demir gibi sert yapabilen dünyanın en iyi dövüş sanatları ustalarından biridir. Danny, K’un-Lun’un ve dünyanın pek çok dövüş sanatlarında birinci dereceden ustadır. Bunların arasında Kunlunquan, Shaolinquan, Judo, Aikido, Karate ve hatta boks, serbest dövüş ve sokak kavgası taktisyenliği bulunuyor. Sabretooth’u geçici olarak kör edecek saldırılar yapmış Spider-Man, Daredevil, Colossus ve Nightcrawler gibi süper güçleri olan tipleri yenmiştir. Chi gücü kullanımı konusunda Fat Cobra ile beraber en iyilerden biridir.

1- Shang Chi

Önemli bir şahısın oğlu olarak Çin’de dünyaya gelen Shang dövüş sanatlarına babası ve onun eğitmenleriyle başlamış biridir. Marvel evrenindeki en büyük dövüş ustalarından biri haline gelen Shang kendini bir casus, romantik, filozof ve bir intikamcı olarak tanımlar. Vücut kontrolü üst seviyelerde olan Shang insan üstü bir kuvvet ve dayanıklılığa sahiptir çeliği bükecek saldırılara dayanabilir. Danny ile daha önce bir dövüşte berabere kalarak eşit oldukları görüntüsünü verse de Black Panther tarafından Shang’in Iron Fist’den daha iyi olduğu söylenmiştir. Kendisi öyle büyük bir ustadır ki kendisinden eğitim almak isteyen Spider-man’i eğiterek yeni bir dövüş sanatı olan ‘Örümceğin Yolu‘ adlı dövüş sanatını yaratmıştır. Chi kullanımda oldukça iyidir Örümcek Adam gibi insan sınırlarının çok ötesinde varlıkları kolayca takip edebilir. Çocukluğunu babasına olan suikast girişimlerini engelleyerek geçirdiği için çevreyle uyumu harikadır en küçük değişikliği veya nefes ve kalp atışını hissedebilir. Bizde Master of Kung-Fu olarak Bruce Lee’nin marvel evrenindeki izdüşümünden de daha azını beklemezdik.


Umarım listeyi beğenmişsinizdir ve umarım bilgilendirici olmuştur. Listenin başında dediğimiz gibi bu liste “en iyi savaşçı” ya da en iyi “dövüşçü” listesi değil “en iyi savaş sanatları yeteneklerine sahip karakterler” listesi idi. Lütfen bu farklı temaları birbiriyle karıştırmayın ve merak etmeyin Savaşı ve Dövüşçü (belki ikisini karıştırır tek bir liste yaparız) listeleri de yoldalar.

Kaynaklar: Marvel Comics Yayınları, Marvelwikia, Comicvine, Reddit
Derleyen: Tarık Berk Gündüz
Ayrıca yardımları için yazar arkadaşım Utkan Aktaş‘a da teşekkür ediyorum.

 

Yazıyı izin alınmadan vede orijinal linki paylaşılmadan üstlenenler hakkında hukuki yaptırım uygulanacaktır. Tüm hakları saklıdır. @kahramanbaykus.com

Ascalon Yazar:

10 Yorum

 1. umut
  26 Temmuz 2018
  Yanıtla

  Yanlış hatırlamıyosam Shang Chi Avengers serisinde Aleph’lerden birinin bacağını koparmıştı.

  • Tarık Berk Gündüz
   27 Temmuz 2018
   Yanıtla

   Evet Hickman’in yazdığı Avengers serisinin başlarında çıplak eliyle koparmıştı.

 2. 5 Ekim 2018
  Yanıtla

  Bence Black Widow da bu listeye girmeyi hak ediyordu. Hiç olmasa onursal aday filan olabilirdi.

  • 5 Ekim 2018
   Yanıtla

   Widow da çok sağlam bir yakın dövüş uzmanı fakat buradaki isimler biraz gölgede bırakıyorlardı Widow’u yoksa adı geçmedi değil.

 3. 31 Mart 2019
  Yanıtla

  Artik gelmiyor mu vs yazilari ? Geliyorsa kal kent vs miss marvel ( carol denvers) aradinda bir vs isteyecektim de 😀

  • 1 Nisan 2019
   Yanıtla

   Gelecekler ancak biraz yoğun bir dönemdeyiz.

   Kal Kent Vs Miss Marvel yapamam ama çünkü hiç denk ya da yakın bir dövüş değil maalesef.

 4. 13 Şubat 2021
  Yanıtla

  Güzel bir liste. Yalnız bir sorum var Daredevil’in tekniği Elektra’dan iyi olmaz mı?

  • 15 Şubat 2021
   Yanıtla

   Daredevil akrobasi ve kuuveti ile Elektra’ya üstünlük kuruyor genelde. Yoksa saf dövüş sanatları olarak Elektra’nın fazlası olabilir. En iyi dövüşçü başka bir şeydir en iyi dövüş sanatları uzmanı başka diyebiliriz.

 5. ####
  25 Kasım 2022
  Yanıtla

  Deadpool un da olması gerekirdi bence.

 6. ......................
  31 Aralık 2022
  Yanıtla

  bence kaptan amerika black panter in yrine konabilirdi veya başka bir yere girmeyi hakediyor,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir