DC Evreninin En Güçlü 50 Karakteri /5. Bölüm

DC Comics Evreninin en güçlü 50 karakter ve olgusunu sıraladığımız yazı dizisinin 5. ve final bölümüne hoş geldiniz.

Daha önceki bölümleri kaçırdıysanız, aşağıdaki listelere tıklayınız.

 1. Bölüm (50-41 Aralığı)
 2. Bölüm (40-31 Aralığı)
 3. Bölüm (30-21 Aralığı)
 4. Bölüm (20-11 Aralığı)

Konuyu daha iyi kavramanız adına bazı terimlerin anlamlarından bahsedelim.

Multiversal -> Çoklu Evrensel Hyperversal -> 12 Boyut ve Üzeri Düzlemler üzerindeki Tüm Çoklu Evrenler
Outversal -> Tüm Çoklu Evrenler ve Çoklu Boyutlar üzerinde, bunların dışarısındaki boşlukta ve hiçlikte dahi var olabilen
Omnipotent -> Her şeye kadir (başına True kelimesi gelirse gerçek omnipotent dir. Nigh kelimesi gelirse neredeyse omnipotent dir.)
Boundless -> Sınırsız / Bağsız  (başına Full kelimesi gelirse Tamamıyla sınırsız anlamına gelir. Night kelimesi varsa neredeyse sınırsız anlamına gelir.)

Dilerseniz hemen 10-1 aralığındaki isimlerden oluşan 5. ve final bölümümüze başlayalım.


10. Thought Robot

Seviye: Hyperversal+ / Outversal
Tür: Kozmik Robot – Silah

Thought Robot, diğer adıyla Cosmic Armor Superman ile ilgili detaylı bilgiyi “En Güçlü 12 Superman Versiyonu” adlı yazı dizimizde bulabilirsiniz. Oraya bakmanız yeterli olacaktır(gitmek için tıklayınız.). Ancak kabaca bilmeniz gerekirse DC yaratılışının dış sınırlarında bile varlığını sürdürebilen, her türlü ortam ve duruma adapte olabilen ve üst yaratıcı olan yazarın nefesini dahi duyabilecek kadar plot farkındalığı olan hyperversal ve outversal bir karakter diyebiliriz.

Daha yukarılarda olmamasının sebebi ise tüm gösterimlerinin tek bir olay örgüsü ile sınırlı olması ve de gücünün rakamsal bir enerji birimi ile açıklanması (200 Milyon Güneş Enerjisi ile canlandırılıp akabinde 10 Milyar Güneş Enerjisi yumruğu ile rakibini öldürmesi gibi) ve konsept olarak ölebilmesi her ne kadar outversal bir karakter olsa da limitsiz olmadığını gösteriyor bizlere. Ancak ileride gelip daha iyi şeyler yaptığı takdirde belkide Top 5 için mücadele edebilecektir.


 

9. The Spectre / The Radiant

Seviye: Hyperversal+ / Outversal / Nigh-Boundless
Tür: Mistik ve Kavramsal Varlık / Tanrının Sağ Kolları

New 52 Spectre
The Radiant

DC Tanrısı Presence‘ın Gazap sıfatını üstlenmesi için güvenilmiş olan DC Mistik Kozmolojisinin 7 Baş Meleği’nden biri olan Aztar‘ın Presence’ın güçlerini ve gazabını devraldıktan sonraki edindiği formun adıdır The Spectre. Genelde şeytani ve kötü ruhları yargılama ve onları yaratılıştan kaldırmaya çabalar bunu yaparken de adil olmak adına ya da bazen Tanrıyla arasındaki bağ zayıflayıp güçten düştüğünde ölmüş bir faninin ruhuna bağlanır. Bugüne kadar sadece 4 insan Spectre’nin konaklığını yapmıştır.

The Radiant ise Spectre’nin zıttı yani Tanrının Merhametinin Ruhudur. Spectre ile hiyerarşik olarak aynı seviyededirler ve güç olarak da çok yakındırlar fakat Spectre özünde 7 Baş Melekten biri olan Raquel/Aztar olması ve de The Radiant’dan daha önce yaratılmış olması sebebiyle The Spectre > The Radiant diyebiliriz.

Spectre farklı serilerde farklı güç seviyeleri göstermesiyle ünlüdür ancak bunun sebebi Spectre’nin Presence’ın ona izin verdiği kadar ya da konağı ile olan uyumu (ya da konaksızlığı) ile güç seviyeleri değişiyor. Ancak bu sırada ele aldığımız Spectre Presence tarafından sınırlandırılmayan ve bir konağa bağı olmayan en güçlü halini ele alıyoruz. Ancak zayıflamış ya da bağı zayıf Spectre çok daha aşağıdaki varlıklar tarafından bile zorlanılabilir.


 

8. God Swamp Thing

Seviye: Hyperversal+ / Nigh-Boundless
Tür: Mistik Varlık – Doğal Avatar

Swamp Thing tüm elementlerin parlamentolarını topladığı haline geldiğinde tanrılara bile rakip olacağını belirtmiş ve kısa bir süreliğine olmuştu da. Ancak bu da yetmez gibi The Presence‘ın olası bir kaybolma ya da emeklilik durumunda evrende çok az karaktere nasip olan (Elaine Belloc gibi) The Presence’ın yerini alması için düşünülmüş bir karakterdir. Tüm elementlerin gücü olmadan sadece Yeşilliğin Avatarı olduğunda bile tanrısal güçlere sahip bir yaratıktan bahsediyoruz. Düşünün siz tüm elementlerin gücü ve The Presence’ın ihsanı nasıl bir şey olabilir.


 

7. The Word

Seviye: Hyperversal+ / Outversal / Nigh-Boundless
Tür: Kavramsal Mistik & Kozmik Varlık / Tanrının İlk Sözleri

DC Tanrısı Presence‘ın ilk sözlerinin varlığa ve şekle bürünmüş halidir. Artık onun infazcısı olarak çalışan üst seviye bir düzen ajanı. Tanrının sözleri olan bu karakterin güçleri neredeyse sınırsızdır ve değiştirilemez. İlahi sözler üzerinde yetkisi olan The Word, zamanı ve mekanı sonsuz yetkide maniple edebilir. Spectre‘nin üzerinde bir yetki otoritesi vardır.


 

6. Synnar The Demiurge

Seviye: Hyperversal+ / Outversal / Nigh-Boundless
Tür: Kozmik Varlık / İlk Yaratılan / Çoklu Evrenlerin Mimarı / Tanrının Yaratıcı Sıfatı

Synnar biraz enteresan bir karakter çünkü yaratılışı nispeten yakın zaman diyebileceğimiz 1998 yılına yani 20 yıl öncesine dayanıyor ve ilk gözüktüğünden bu yana çok güçlendi ve konsepti değişti. Tabi bunda karakterin kendiyle ilgili olan bir alt planının parmağı olduğu belirtildi fakat. Karakter sonunda kendi öz benliğine Jim Starlin‘in Rann-Thanagar Kutsal Savaşı ve Strange Days adlı hikaye örgülerinde kavuştu ve seviyesi en üst noktaya ulaştı. Peki neydi bu kozmik abimiz?

Synnar The Demiurge meğerse DC çoklu evreninin mimarı vede Listemizin top 3 isminden biri olan DC Tanrısı The Presence‘ın ilk yaratımı imiş. Ve The Presence’ın “yaratıcılığını” sembolize eden bir varlık. Ancak The Presence’ın zaman geçip evren genişledikçe “Her şeye kadir olan” rolü oynarken, Synnar’ın sadece var olan evrenin düzeninin bekçisi olarak bırakılması onun zoruna gidiyor ve yaratıcısına ihanet ediyor. Ve Synnar’ın dediğine göre The Presence bu ihaneti oğlu Lucifer‘ın ihanetinden bile daha yıkıcı bir biçimde karşılamış (Synnar’ın ihaneti daha önce oluyor ancak Synnar, Lucifer’dan da haberi olduğundan sonrasında bunları kıyaslayabiliyor.) ve Lucifer’a sürgün verilmeden çok önce The Presence bu sefer tamamen yok etmek için kolları sıvamış ancak Synnar yaşam formunu ters evrime uğratarak yıllarca dikkatleri dağıtmayı başarıyor ve sonrasında tekrardan zamanla güçleniyor.

Nitekim Synnar tuhaf bir karakter konsepti ve de yaptıkları gereği aslında Lucifer ve Michael‘ın bile üstünde diyebiliriz ancak çok istikrarlı bir kozmik varlık olmadığından onu burada bırakıyoruz.


 

5. Michael Demiurgos / Lucifer Morningstar

Seviye: Outversal / Nigh-High Boundless
Tür: Baş Melekler / Tanrının Oğulları / Mistik Varlıklar

Lucifer ve Michael

Düşman kardeşler, The Presence‘ın en güçlü çocukları, DC Çoklu Evreninin 7 Baş Meleği‘nin en güçlüleri. Bu iki kardeşi ayırmak istemedim. Genel kanı Lucifer‘in daha güçlü olduğu çünkü onun kardeşini daha fazla köşeye sıkıştırmışlığı ve Michael’ın yapamayacağı daha pek çok şeyi yapmışlığı var. Ancak bu birazda ikilinin ahlaki ve ideolojik farklılığından geliyor. Michael hep çok iyi kalpli ve hep karşıdakine inanmayı seçen ve güçlerini istismar edercesine kullanmaktan çekinen biri olduğundan Lucifer’e karşı hep daha naif ve zayıf olanmış gibi gözükse de bunun nedeni Michael’ın kişiliği ve düşünce farklılığıdır. Zira Michael’ın Lucifer’ı yenmişliği var. Fikrimi sorarsanız ikisinin güçleri birbirininkini tam karşılıyor ve iptal ediyor gibi o yüzden net bir galip yok. Fakat Michael belki biraz daha çiğ-saf güç konusunda Lucifer’ı geçiyorken. Lucifer’da zeka ve aldatma konusunda aynı şekilde kardeşini geçiyor.

Tabi bu kardeşlerin en güçlü oldukları yer kendi bölgeleri yani Michael Cennette yenilmez gibi bir şey iken, Lucifer’da cehennem de aynı etkiyi sağlıyor. Bu iki diyar dışında anlattığım gibi denk diyebiliriz.


 

4. The Source

Seviye: Outversal / Nigh-High Boundless
Tür: Kavramsal Kozmik Varlık – Evrenin Varoluş Kodu ve Ana Enerji Birimi

The Source yani “Ana Kaynak” diyebileceğimiz bu şey hem biraz karakter gibi hemde bir konsept bir mevcudiyet gibi de. The Source, The Presence tarafından kendi enerjisiyle yaratılmış olup evrenin iç sınırlarını belirleyen, genel enerji ve farkındalık akışını sağlayan bir kaynak bir membadır diyebiliriz.

Listemizin top 3 içerisindeki The Over-Monitor / Void, DC Multiverse Haritasında 3 boyutlu ölçekte Source’un zıttı, 2 boyutlu ölçekte ise Source’un kapsayanı olduğunu görürüz. Yani Over-Void DC Çoklu Evrenleri gerçekliği bütünlüğünün dış sınırları ve evrene yapılacak yeni girdilerin giriş ve çıkış yeriyse. Source da bu gerçekliğin iç sınırlarını belirleyen ve bu girdileri işleyip, derleyip, düzenleyip evrendeki yaşam ve enerji akışı için gerekli hale sokan birimdir diyebiliriz.

Yani Beyaz Fener Kyle Rayner’ın Source ile birleştiğinde bizlere verdiği tarife çok uygun. Peki neydi o tarif ?

The Source. Evrene şeklini veren talimatname. Gerçekliğin işletim kodları…

Nitekim Over-Void ve Ana DC Tanrıları sonrasında DC Evrenin en büyük otorite ve yetki birimi Source oluyor. Ve Source DC Çoklu Evrenlerinde pek çok karakter, yaşam formu ve konsept için olmazsa olmaz bir unsurdur.


3- Elaine Belloc

Seviye: Outversal / True Omnipotent / Nigh-High Boundless
Tür: Seçilmiş Kişi, Çoklu Evren Tanrısı, Baş Melek Çocuğu, Mistik Varlık

En Güçlü Kadın Karakterler yazı dizimizde zirvenin sahibi olan Elaine kızımıza geldi şimdi de sıra.

Elaine Belloc karakterinin sıradan bir okullu kızdan çoklu evrensel ve çoklu boyutsal über bir varlığa dönüşmesinin hikayesi genel olarak Lucifer Serisi etrafında dönmektedir. Ölen yakın arkadaşının acısı ile baş etmek için çok sevdiği iki ninesi ile irtibata geçmek ister ancak sorun şudur ki , nineleri ölüdür ve Elaine de bunu bilmekte daha sonra ulaşmak adına bir iblis çağırır ancak o da olmayınca kendi ellerini kirletmek ister bu noktada Lucifer onun hayatını kurtarır ve sonra bırakır. Lucifer’ın bilmediği ise daha sonra farklı şartlarda tekrar tanışacakları idi.

Çünkü Elaine kendi kökenlerini öğrenir aslında insan ailesinin onun ailesi olmadığı ve Saldaphon adlı düşmüş bir meleğin gizli deneyi sonucu baş melek Michael’ın öz kızı olduğu anlaşılır. Ondan bu yanadır da (son dönemlerde pek görmesek dahi) Elaine bu iki kardeş arasındaki enteresan bir denklem olmuştur. Çünkü Elaine’in en iyi arkadaşı Lucifer iken babası Michael dır.Tabi çoklu evrenler içindeki en güçlü iki meleğin mirasını taşıyor ve bunun üstüne birde DC Tanrısı The Presence ile haşır neşir olduysanız. Çok güçlü olmak tamamen standart donanım oluyor. Elaine, DC Tanrısı (her şeyin başı olan) The Presence’ın işini yapmışlığı vardır. Hatta Lucifer’a göre acemi olmasına rağmen babası Presence’dan daha iyidir.


The Presence

2- The Presence / The Great Evil Beast

Seviye: Outversal / True Omnipotent / Boundless
Tür: Başlangıç / Ana Tanrı / Her şeyin Üstü

 

DC Çoklu Evrenlerine dışarıdan müdahil olup, yaratan ve yok eden yazarlar – çizerler ve de onların çalışma alanını temsil eden Over-Void‘i bir kenara korsak eğer. DC Çoklu Evreninin yaratıcısı ve en yetkili kişisi karşımızda duruyor. Bırakın kendisinin ne kadar güçlü olduğunu kendisinin parçaları, evlatları ya da duyguları bile evrenin en güçlü varlıklarındandır bunu son listede iyice anladığımızı düşünüyorum. Kendi çok farklı konseptlere bölüp gücünü düşürmesine rağmen hatta yerini bir başkasına (Elaine) bırakmasına rağmen o hala evrendeki en yetkin ve gizemli varlık olmayı sürdürebiliyordu.

The Great Evil Beast ve The Presence arasında kozmosun dengesi üzerine asla bitmeyen bir restleşme.

The Great Evil Beast ise DC evreninin en büyük karanlık ve kötülük kaynağıdır. The Presence‘ın diğer yarısı ve dengidir. Tanrının karanlık yanıdır. DC Evreninin en güçlü kötüsü Lucifer sanıyorsanız yanılıyorsunuz. The Great Evil Beast yani türkçe adıyla Yüce Şeytani Canavar DC Evreni’nin en güçlü kötücül kaynağı ve de DC Tanrısının eşleneğidir.


 

1- Monitor-Mind The Over-Void

Seviye: Outversal / True Omnipotent / Full Boundless
Tür: Hiçlik Mevcudiyeti / Yazarın Boş Sayfası

Over-Monitor, Primal Monitor, Void adları ile de bilinen DC Çoklu Evrenlerini temsil eden haritanın diğer yüzünü ve Source’un erişemediği alanı temsil eder. DC Çoklu Evrenleri dizaynının dışarısında kalan direkt olarak yaratıcının beyaz tuvalini sembolize eder. Bir karakterden ziyade bir olgudur. Her şeyin başladığı ve de bittiği yerdir. 

Evet beşinci ve son bölüm ile beraber DC Çoklu Evrenlerinin en tepesine ulaştık ve güç seviyesi hayal edilemez seviyelere  çoklu evren dışı ve sınırsızlığa yanaştı.Hem de The Presence ve Great Evil Beast kimdir ? Over-Void / Primal Monitor Nedir ? Baş Melekler kimlerdir ? Gibi çok sorulan soruları da yanıtlamış olduk.

Eğer, zaman, enerji, motivasyon ve imkanımız olursa Marvel ve DC listelerimizi birleştireceğimiz bir karma top 100 yapmayı düşünüyoruz. Nitekim bahsettiğim mega liste ihtimali ve bu yaptığımızın benzeri başka listeler için takipta kalın adostlar.

Kaynaklar: DC Comics Yayınları, DC Wiki, Comicvine, Reddit RT Sayfaları
Derleyen: Utkan Aktaş

Yazıyı izin alınmadan vede orijinal linki paylaşılmadan üstlenenler hakkında hukuki yaptırım uygulanacaktır. Tüm hakları saklıdır. @kahramanbaykus.com

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

13 Yorum

 1. Ömer
  26 Ağustos 2018
  Yanıtla

  Hocam ilk olarak güzel liste yapmışsınız ancak Primal Monitor bence karakter olarak kabul edilmemeli. Çünkü kendisi Çizgi Roman. Eğer kabul edilecek ise The Writer (Grant Morrison) da kabul edilmeli. Ve bu arkadaş (Grant Morrison) DC Evreninin en güçlüsüdür. Absolute Infinity Level olduğu için ondan daha güçlüsü yok. Ve Absolute Infinity Level’lar sadece Writer yani Yazarlar’da bulunur. Kendisi yazar olduğu için otomatikmen en üst seviyede Plot ve Story Manupulation’u mevcuttur. Ama dediğim gibi bu ikisi karakter olarak kabul edilmemeli. Çünkü Primal Monitor çizgi roman. Grant Morrison ise yazar, karakter değil. 2. olarak Mandrakk, Empty Hand ve Cosmic Armor Superman daha üst seviyelerde olmalıydı. Hatta bu 3 karakter bana göre DC’nin en güçlü 3 karakteri. (Primal Monitor ve Grant Morrison sayılmazsa.) Çünkü kendileri Plot ve Story manupulation denilen muazzam bir güce sahipler. Ve bu güçler 3’ünde de en üst seviyede. Bence en üst Plot ve Story manupulationların sınırı yok. Her karaktere karşı kullanılabiliyor. Mr. Mxyzptlk’in düşük Plot Manupulation’u Spectre’yi öldürmesini sağlıyorsa en üst seviyenin sınırlı olacağını hiç sanmam. Mandrakk’in Story manupulation özelliği tüm kurguyu kapsıyor zaten tüm DC kurgusunu yok edebilecek seviyede olduğu için Captain Adam CAS’ı yaratıyor. Mandrakk tüm Multiverse’yi parmak kadar küçük bir tüpe hapsetti, ondan beslendi. Yani 52 evrenin gücü ve o evrenlerin içinde bulunan canlıların kanı ile beslendi. Gücünü siz tahmin edin artık. Bana göre en güçlüsü sırasıyla CAS, Empty Hand ve Mandrakk’dir. CAS, Mandrakk’i yendiği için 1. seviyede. Peki Outversal karakter olan Presence’a karşı nasıl güçlü? Cevap basit Plot ve Story manupulation dediğim gibi. Ki kendisi (CAS) yazara göre Outversal’dir. Çizgi Romanlar’da her ne kadar high hyperversal olarak geçse de. Empty Hand’in de 2. olma sebebi zayıflığı. Empty Hand aslında okuyucuları temsil ediyor. Yani bizleri. Ama okuyucu sayısı azaldığı zaman güçlerini tam kullanamıyor. Mandrakk’den de güçlü olmasının sebebi gene okuyucu özelliği yani bizler. Okuyucu sayısı ne kadar çok artarsa o kadar güçlenir. Ve yoktan var edebiliyor. Mandrakk yoktan var edemez (en azından ben duymadım.) Neyse zaten sen bunların hepsini biliyorsundur. Bunları neden yazdım ben de bilmiyorum. Sen sadece Primal Monitor ve The Writer (Grant Morrison) kısmına odaklan sadece.

 2. Ömer
  26 Ağustos 2018
  Yanıtla

  Bir yazı daha yazayım. Michael, Lucifer’dan daha güçlü. Sebebi ise yoktan var edebilmesi. Ve Michael’in yetki fazlalığı.

 3. Alperen
  4 Mayıs 2020
  Yanıtla

  Hocam the prrsence synnar ı yok etmiyor onu nameless haline çevirip cezalandırıyor emin misiniz

 4. TaKa No Me
  19 Mayıs 2020
  Yanıtla

  Merhaba Dostum. Önceki mesajlarında her iki evreni de kapsayan top 100 veya 50 yapacağım demiştin. Bu askıya mı alındı ?

  • 19 Mayıs 2020
   Yanıtla

   Askıya alınmadı ancak ben ve diğer yazarlar o zamandan bu zamana farklı iş ve öğretilere bulaştılar ve zaman sorunu yaşar olduk. Bu da yetmiyormuş gibi 2017 sonrası DC ve Marvel sürecinde zayıf kaldık. Yani tekrar okuma yapacak kadar zaman bulmak ve bu zamanı bulduktan sonra okumaları yapıp bu okumalara göre var olan top 50 listelerini güncelleyeceğiz. Sonra da bunları top 100 altında toplama var yani kolay iş değil. Niyetimiz hala var ancak “şu tarih” diyemem maalesef.

   • TaKa No Me
    19 Mayıs 2020
    Yanıtla

    Anladım. Geri dönüş için teşekkürler.

 5. TaKa No Me
  19 Mayıs 2020
  Yanıtla

  Birde Türkçe çizgi roman okuyabileceğim site var mı ?
  Eclipso’nun Yükselişini okumak istiyorum da bulamıyorum.

  • 19 Mayıs 2020
   Yanıtla

   Türkçe içerik bulmak çok zor var olanlar içinde de New 52 öncesi işler bulmak zor ancak klasikler var. İngilizce şart arkadaşlar.

   • TaKa No Me
    19 Mayıs 2020
    Yanıtla

    Teşekkürler.

 6. Ahmet
  28 Ekim 2020
  Yanıtla

  Plot ve Story manupulation tam olarak ne olduğunu yazarmısınız araştırdım ama pek bir şey bulamadım

  • 9 Kasım 2020
   Yanıtla

   Yani hikayenin ya da hikaye içerisindeki ana girizgahın maniple edilmesi ya da edilebilmesi durumu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir