DC Evreninin En Güçlü 50 Karakteri /4. Bölüm

DC Comics Evreninin en güçlü 50 karakter ve olgusunu sıraladığımız yazı dizisinin 4. bölümüne hoş geldiniz.

Daha önceki bölümleri kaçırdıysanız, aşağıdaki listelere tıklayınız.

  1. Bölüm (50-41 Aralığı)
  2. Bölüm (40-31 Aralığı)
  3. Bölüm (30-21 Aralığı)

Konuyu daha iyi kavramanız adına bazı terimlerin anlamlarından bahsedelim.

Multiversal -> Çoklu Evrensel
Hyperversal -> 12 Boyut ve Üzeri Düzlemler üzerindeki Tüm Çoklu Evrenler
Outversal -> Tüm Çoklu Evrenler ve Çoklu Boyutlar üzerinde, bunların dışarısındaki boşlukta ve hiçlikte dahi var olabilen

Dilerseniz hemen 20-11 aralığındaki isimlerden oluşan 4. Bölüme başlayalım.


20. Rama Kushna

Seviye: Çoklu Evrensel / Çoklu Boyutsal
Tür: Mistik Varlık / Yol Tayin Edici

Rama Kushna’dan En Güçlü Kadın Karakterler listemizde bahsetmiştik ancak orada bir hata yapıp normalde olması gerekenden biraz daha geriye koymuşuz. Ancak orada onun için yazdıklarımızı aynen tekrar ediyorum.

Rama Kushna, DC Evreni‘nde Düzen Lordları‘nın görevine benzer ancak onlardan bağımsız tavrı olan, evrendeki denge ve karma kavramlarının yöneticisidir. Ayrıca Himalayalar’ daki Nanda Parbat adlı antik şehrin Tanrıçası ve Koruyucusudur. Dikkatli biriyseniz kendisini Justice League Dark adlı dc animasyon filminde görmüş olmalısınız.Çünkü Rama Kushna, sıradan birini Deadman karakterine çeviren gücün ta kendisidir.

Kendisi çoklu evrenleri silebilecek kadar güçlü olmak ile beraber DC Çoklu Evrenlerindeki düzeni, adaleti ve uyumu koruyan mistik bir varlıktır.


 

19. Pralaya

Seviye: Çoklu Evrensel+
Tür: Hiçlik ve Anti-Madde Avatarı / Kavramsal-Kozmik Varlık

Pralaya, DC Çoklu Evrensel bütünlüğünün zıttı olan sonsuz boşluk olan Void’in bir avatarı, bir mevcudiyetidir. Çoklu evrenlerden bile daha eski olduğu söylenen ve daha önceleri bir kere DC Çoklu Evrenleri Sistemini yok ettiği ya da rahmine alıp yeniden doğurduğu söylenen ulu ve korkutucu bir varlık. DC Çoklu Evrenlerinin yaratılmasının öncesinde sonsuz bir boşluk olduğu (Brahma Denizi gibi pek çok adı var bu konseptin)
Tanrıça diye çağrılmayı hakaret olarak algılayacak kadar aşmış bir varlık Pralaya. Aslında daha da yukarılarıda olabilir ancak 1-2 maceralık kısa karakter ömrü ve az gösterim sebebiyle burayı güvenli buldum.


 

18. Empty Hand ve The Gentry

Seviye: Çoklu Evrensel+ / Çoklu Boyutsal
Tür: Kozmik Varlık / Sembolik Konsept

The Gentry denen çoklu evren ötesi yarasamsı garip yaratıkların kökenleri çok bilinmemekteydi. Tek bilinen şey çoklu evrenler üzerinde istedikleri kişi, konsept ya da olguya yozlaşmayı getiren tehdit unsurları oldukları idi. Ancak sonra anlaşıldı ki Bu yaratıkların kontrolü vede çizgi roman okuyucusunun çizgi roman üzerinde gezen elini sembolik olarak temsil eden Empty Hand adlı çoklu evren ötesi kuvvetli bir tiran olduğu ortaya çıkıyor. Yozlaşmanın efendisi denilebilir. Tıpkı bir Çizgi Roman’ı açıp kapatan şey okuyucunun eli olduğu gibi Empty Hand’de çoklu evrenleri ve çoklu boyutları açıp kapatan bir varlık.


 

17. Decreator

Seviye: Çoklu Evrensel+ / Çoklu Boyutsal
Tür: Kavramsal-Kozmik Varlık

Shadow of God the Decreator (Tanrının Yokedici Gölgesi) diye bilinen bu varlığın bir zihni, ahlakı, bağları yoktur tek bir amacı vardır oda yok etmek. Doom Patrol dergilerinde karşımıza çıkan bu şeytani mevcudiyetin özü ise şudur. Tanrı Dünya’yı yaratıp “Işık Olsun !” dediğinde bu aynı zamanda dolaylı olarak Gölge’yi de yaratmış oldu işte Decreator bundan ibaret. Işık ve Yaradan yaratımın sembolü ve mimarı ise Decreator’da ve Gölge de yoketmenin sembolü ve mimarı diyebiliriz.


 

16. The Anti-Monitor (CoIE)

Seviye: Çoklu Evrensel+ / Çoklu Boyutsal+ / Yakın Hyperversal
Tür: Kozmik Varlık

Anti-Monitor yıllar içerisinde güçlerinde pek çok değişim oldu ve epey kafaları karıştırdı. Her zaman her türlü güçlü bir karakter oldu elbette fakat onu buraya DC Evreni Top 20 karakteri arasına sokan şey Crisis on Infinite Earth vakasındaki versiyonunu baz alıyoruz. Yani DC Çoklu Evrenlerinin kaderini değiştirip evrene reset gelmesine sebep olan, tüm DC süper kahramanları ve bazı tanrısal karakterlerin bir araya gelmesi ile bile alt edemedikleri çok güçlü bir kozmik varlıktan bahsediyoruz.

Anti-Monitor nedir derseniz; Anti-Monitor, DC Çoklu Evrenindeki Monitor ırkının DC Anti-Madde Evrenindeki karşılığıdır. Bunun haricinde Sinestro Birliği‘nin Gardiyanlığı ve üst akıllığı görevini üstlenmişliği de vardır.


15. Ultimator

Seviye: Hyperversal
Tür: 10. Boyut Varlığı / Kozmik Canavar

Ultimator, bir 10. Boyut Varlığı hatta 10. Boyutun şekle ve şahsa bürünmüş hali yani 10. Boyutun kendisi diyebiliriz. Gerçekliğin kendisini parçalayıp yutabilen bir varlık. Öyle ki bu listede göreceğimiz çok güçlü gerçeklik manipülatörleri olan, çoklu evrensel seviyedeki 5. Boyut Cinleri bile Ultimator’un için atıştırmalık olmaktan öteye gitmiyor. Ultimator ile ilgili iki temel sorun olduğundan onu biraz aşağıya aldık.

1.si Sadece tek bir sayıda gözüktü.
2.si Bu sayıdaki gördüğümüz The Ultimator gerçek mi yoksa Mr.Mxyzptlk‘in hayali mi olduğu biraz tartışmalı bir konu.


14. The Endless Konsepti

Seviye: Çoklu Evrensel+ / Çoklu Boyutsal+ / Hyperversal
Tür: Duygusal-Kavramsal Mevcudiyetler / Mistik Varlıklar

Soldan sağa: Delirium, Death, Destruction, Dream, Destiny, Desire, Despair

Dream(Rüya), Destiny(Kader), Desire(Tutku), Despair(Ümitsizlik), Delirium(Çılgınlık), Death(Ölüm), Destruction (Yıkım) adlı karakterlerden oluşan Endless adlı takımı Sandman ve Vertigo okuyucuları iyi bilir. Bunlar evrende temsil ettikleri olguyu tam kontrol ile kontrol etmektedir ve güçleri neredeyse sınırsızdır. Bu kavram ve duyguların DC Çoklu Evrenleri üzerindeki tüm uygulamaları üzerinde neredeyse sonsuz kontrol ve maniple yetkisine sahipler.

Ben Endless ekibinin bir ortalamasını aldım diyebilirim. Ekibin nispeten geri kalanlara göre daha güçlü Dream, Destiny, Death gibi üyeleri ve Endless kardeşlerinin annesi Mother Night ve babası Father Time gibi karakterler biraz daha yukarılarda olabilirlerdi. Ancak Desire, Despair, Delirium bu sıranın aşağısındaki bazı isimlerden daha zayıflar ancak genel tüm ekibin bir ortalamasını alırsak hemen hemen bu sıraya oturabileceklerini düşünüyorum.


 

13. Mandrakk (Dax Novu The Dark Monitor)

Seviye: Hyperversal / Outversal
Tür: Kara Monitör / Kozmik Vampir

Dax Novu, Listenin 1. sırasındaki Over-Monitor tarafından ilk yaratılan varlık ve monitör ırkının en güçlüsü, öyle ki kendisi hyperversal bir vampir. DC çoklu evrenlerindeki en belirgin hatayı incelemesi için yaratılmış olan bu varlık daha sonrasında çareyi var olan tüm geçmişi yok edip sıfırdan başlamak olduğuna karar verir ve onu durdurmanın tek imkanı kendisinin kötü tarafa geçmeden çok önce tasarladığı ve yaptığı listede daha yukarıda olan Thought Robot olmuştur. Nitekim kendisi DC Evreni yaratılışı dışında bile varlığını sürdürebilen üst bir varlık olarak tanımlanabilir. Peki neden Thought Robot ve Mandrakk tüm bunlara rağmen listede 2. ve 3. sıralarda değiller. Bunun sebebi bu iki karakterin sadece bir hikaye örgüsünde tek bir vakalık geçmişleri olmaları ve de o ana kadar DC Çoklu Evrenleri hiyeraşisinde bir yerleri olmamasıdır. Nitekim tek bir yazarın girdileri ile çok fazla sınırlanmış durumdalar. Ayrıca ikiside ölçülebilir, sınırlı enerji bazlı ataklar sebebiyle ölmüşlerdir. Buda onları limitsiz olmaktan alıkoyuyor.


 

12. Soulfire Darkseid

Seviye: Hyperversal+
Tür: Kozmik Tanrı

Açıkçası bu sıramız biraz tartışmalı çünkü Darkseid’ın Soulfire güçlerini keşfedip, en üst seviyesine ulaştırıp, The Source‘u (liste de Top 5 içinde) tuzağa düşürüp yakalamış ve geçici süreliğine onu alt ettiği tüm vakanın canon olup olmadığı çok tartışılan bir şey nitekim bu yerleştirmeyi sırf Darkseid’ın olası en güçlü versiyonunu göstermek için yapıyorum ancak bu %100 canon bir girdidir diyemiyorum maalesef. Fakat %100 non-canon da diyemiyorum. Nitekim elimizde Source’u domine edebilmeyi başarmış süper güçlü bir varlık var.


 

11. Nix Uotan

Seviye: Hypersal+ / Outversal
Tür: Kozmik Varlık / Monitör / Kozmik Yargıç

Kara Monitor Mandrakk (Dax Novu)’nun oğludur ve Final Crisis vakası ve akabinde kainattaki tüm kötülüğün karşısında yüce yargıç olan en üstün Monitör oluyor. Over-Monitor‘un avatarı olması ile beraber Yüce Rahip Monitor oluyor ve bu da ona DC Çoklu Evrenlerini üzerinde neredeyse sınırsız yetki ve kuvvet sağlamıştır. Yüce Yargıç & Rahip Monitör olarak kendisi epey güçlü her ne kadar bu formundan bir şey görmesek de “Bütün şeytaniliklerin yargıcı” ve “Çoklu Evrenlerin Koruyucusu” gibi ünvanlar çoklu evrensel alemde öyle her önüne gelene verilir şeyler değildirler.


 

Evet dördüncü bölüm ile beraber DC Çoklu Evrenlerinin en tepelerindeki kozmik, mistik ve kavramsal varlıkları tanıdık ve güç seviyesi epey yukarılara çoklu evren dışı ve hiper evrensel seviyelere doğru yanaştı.Hem de Soulfire Darkseid nedir ? Endless Nedir ? Anti-Monitor kimdir ? Gibi çok sorulan soruları da yanıtlamış olduk.

Bir sonraki bölüm olan 5. ve son bölüme gitmek için -> tıklayınız !

Gelecek listeler için bizimle kalın. Umarım beğenmişsinizdir.

Kaynaklar: DC Comics Yayınları, DC Wiki, Comicvine, Reddit RT Sayfaları
Derleyen: Utkan Aktaş

Yazıyı izin alınmadan vede orijinal linki paylaşılmadan üstlenenler hakkında hukuki yaptırım uygulanacaktır. Tüm hakları saklıdır. @kahramanbaykus.com

 

 

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir