Çizgi Romanlardan En Güçlü 30 Kadın Karakter /2. Bölüm

Evet dün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü onuruna başlattığımız bu yazı dizisinin 2. bölümüne geldi sıra. İlk listeyi kaçırdıysanız bakmak için şuradan linke tıklayınız. 

şimdi 20-10 aralığına tekabül eden 2. Bölüme geçelim.


19- Lady Death / Coffin Comics

Sınıf: Büyücü – Ölüm Meleği

Zamanında ölümlü bir insan olan Hope adlı bir kadın, şeytan ile yaptığı bir anlaşma sonucu cehennem lordu pozisyonuna giden yolun kapılarını açar.
Korkutucu ve cüretkâr görünümüne, tavırlarına rağmen aslen kendisi oldukça kahramanvari bir karakterdir. Cehennem Lordu ve Ölüm Olgusunun taşıyıcısı olarak Lady Death çizgi roman aleminde sadece en seksi kadınlar denildiğinde değil, en güçlüler denildiğinde de akla gelmesi gereken bir figür.

 

18 – Gaea / DC – Marvel Comics ve Yunan Mitolojisi

Sınıf: Elder God – Tanrıça – Doğa Ana

Gaea Elder God adlı normal tanrıların üzerinde olan varlıklardan biri ve dünya üzerindeki tüm tanrı panteonlarının anasıdır. Dünya Ana olarak da bilinmekle birlikte yaşamın, hasadın ve yenilenmenin ruhu olarak yeryüzünde cisimleşmiştir.. Gaea insanlar ve dünya üzerindeki diğer tüm varlıklar ile ilişkilidir. Thor‘un biyolojik annesidir. Bir elder god olarak doğanın bilinmeyen tüm mistik güçlerine sahiptir. Dünya Ana olarak gezegendeki tüm canlı varlıkların enerjilerini alabilir, çünkü bu canlı varlıkların yaşam özünde onun bir parçası bulunmaktadır. İnsansı bir form aldığında kuvveti, dayanıklılığı ve hızı gezegendeki tüm varlıkların ötesine geçmektedir. Telekinezi, telepati, iklimleri ve hava olaylarını kontrol etme, şekil değiştirme, yer kabuğunu şekillendirme gibi güçleri vardır. Güçlerini istediği mistik varlığa(Doctor Strange, Hercules, Morgan La Fay…)bağışlayıp geri alabilmektedir. Bu sayede Chaos King‘in yenilmesine ön ayak olmuştur. DC Evreninde de etkin olan Gaea Wonder Woman‘ın kilden heykeline can veren ruhu rahminden doğuran ve amazonlara ölümsüzlüğünü veren ana tanrıçadır. Mitolojide ise Doğa Anayı ve dünya üzerindeki yaşamı sembolize eden bir tanrıçadır.

 

17 – Aegis / Marvel Comics

Sınıf: Eski Tanrıça – Kozmik Varlık

Aegis yaşayan evrende düzeni korumak için yaratılan ve her birine özel bir görev verilien kozmik Proemial Gods ırkına mensup bir kadındır. Galactus ile olan savaşlarından geriye sadece Aegis ve Tenebrous kurtulabilmiştir Galactus da onları evrenin sınırına hapsetmiştir. Nova Corps Veritabanı, Aegis’in tehdit seviyesini tahmini olarak evrensel bir tehlike olarak listelemiştir. Onun doğal yetenekleri ve olası zayıflıkları hakkında kesin bilgi yoktur. Güçlerini büyük miktarlarda kozmik enerjiyi toplamasına, kanalize etmesine ve maniple etmesine olanak tanıyan Crunch‘tan aldığı düşünülmektedir. Ayrıca Galactus ve Silver Surfer ile savaşmak için yeterli fiziksel gücü olduğunu göstermiştir.

 

16 – Kosmos / Marvel Comics

Sınıf: Kozmik Varlık – Duygusal Mevcudiyet

Maker olarak da bilinen Kosmos, Beyonder ve Molekül Adam‘ın birleşmesiyle yaratılan Kozmik Küp‘ün duygusal bir varlığa, kadın formunda evrimleşmiş şeklidir.. Beyonder’den evrimleşen Kosmos, Beyonder’ın özünü ve kudretini korumaktadır. Beyonder’ın tüm güçlerini kullanabilir ama onları fazla kullanmamayı seçmiştir. Bir Kozmik Küpün tüm standart güçlerine sahip olduğu varsayılabilir. Bununla birlikte Maker formunda, onun yeni fani bedeni nedeniyle güçleri oldukça sınırlanmıştır.

 

15 – Black Alice / DC Comics

Sınıf: Anti-Kahraman / Güç ve Beceri Kopyalayıcısı

Bu listenin en tuhaf ismi Alice olabilir. Çünkü Alice öyle biri ki normal halinde sıradan bir insan kadar güçlü olan bu kızımız doğru şartlar altında bu listenin bile çok daha üst sıralarında kendisine yer bulabilirdi. Black Alice, DC Evrenindeki pek çok süper güçlü kozmik ve mistik varlığın güçlerini geçiçi olarak kopyalayıp onları kullanabilen bir anti-hero.

 

14 – Amethyst / DC Comics

Sınıf: Düzen Lordu / Boyut Efendisi / Mistik Sanatlar Üstadı

Gemworld‘ün eski prensesi, en güçlü gem büyücüsü ve de eski düzen lordu. Kendisi DC’nin en güçlü büyücülerinden biri Mordru ile baş edebilmiş birisi. Daha fazla bir şey söylemeye gerek ok. Ametist mineralini, sonsuz vede yetkin büyü gücü ile birleştirerek harikalar yaratan bir soylu o. Ayrıca kendisi 9. Büyü Çağının sonunda Spectre ile savaşıp, 10. Büyü Çağına geçebilmiş tek düzen lordu. (Bu pozisyonu Pre-52 dönemi hali ile aldığını belirtelim).

 

13 – Never Queen / Marvel Comics

Sınıf: Kozmik Varlık – Olasılık Simgesi

Never Queen evrendeki tüm olasılıkları simgeleyen soyut kozmik varlıktır. Olabilecek her şeyi temsil eder. Eternity‘nin kontrastı olarak bulunuyor, marvel multi-evreninde içinde var olan her şeyin düzenlemesi ve Eternity’nin aşığıdır. Kozmik farkındalık ile birlikte olabilecek veya gerçekleşecek her şeyi bilir. Bütün ölüm olasılıklarını ve geleceği görebildiği için sonsuz bir kederle birlikte birlikte varlığını sürdürmektedir. Varlıklara tüm kötü ve iyi geleceği bir anda göstererek bilinçlerinin pozitif ve negatif duygular altında ezilmesini sağlayabilir.

 

12- Weeja Dell / DC Comics

Sınıf: Monitör – Multi-verse Bekçileri

En güncel karakterlerden biri kendisi, Grant Morrison‘ın yazdığı Final Crisis serisinde karşımıza tekrar çıkan monitor ırkından, yüce yargıç Nix Uotan olarak bilinen güçlü bir monitor vardı ve onun sevgilisi olan bir başka monitor olarak karşımıza çıkan Weeja Dell bu kadın ile bizlere duygusal anlar yaşatmışlardı.
Weeja, 6. Dünya‘nın (Çoklu evrenler içindeki 52 evrenden altıncısı) Monitrix‘i (kadın monitorlere hitap şekli) olarak evrensel seviyede güç, bilgi ve teçhizata ulaşımı olan üstün bir karakter. Kendisi ırkı gereği daha da yukarıda olabilirdi ancak çok az gösterimi olması sebebiyle burada.

 

11- Mistress Love / Marvel Comics

Sınıf: Kozmik Varlık – Duygusal Mevcudiyet

Mistress Love evrendeki tüm sevgi ve aşk duygusunun fiziksel formudur. Cinsiyetini ve görünüşünü değiştirebilir ama genelde bir kadın formundadır. Pek bilinen bir karakter olmamasına rağmen o ve karşıtı Sire Hate birlikte evrenin geleceğini belirleyen kozmik toplantılara katılırlar. Evrendeki en güçlü varlıklardan biridir varlığın beslediği sevgi duygusunu kontrol ederek onu umutsuzluğa veya aşka sürükleyebilir. Fiziksel olguların ötesindedir zaman ona karşı hiç bir anlam ifade etmemektedir. Büyük ihtimal kozmik gücü sınırsız bir şekilde kullanabilmektedir. Odin, Zeus ve Mephisto gibi karakterlerden çok üstün olmakla beraber hiyerarşi olarak The Stranger ve Galactus gibi varlıkların da üstünde olduğu açıkça gösterilmiştir.

 

10 – Death / Marvel Comics

Sınıf: Kozmik Varlık – Ölüm Kaynağı

Çoğu zaman bir kadın şeklini alan Marvel evrenindeki ölüm kavramının suretidir. Varoluşun başlangıcında Eternity, Infinity, ve Oblivion ile beraber var olmuştur. O da kardeşleri gibi neredeyse her şeye kadirdir. Elini bir kere sallamasıyla birlikte tüm evren ve gerçekliği yok etmişliği vardır.


Evet 2. bölümü de böyle bitirdik arkadaşlar 10-1 aralığını temsil edecek olan 1. bölüm önümüzdeki günlerde sizlerle birlikte olacak. Yazıyı paylaşmayı ve yorumlarınız ile destek olmayı unutmayınız.

30-20 aralığını listeleyen 1. makaleye gitmek için -> tıklayınız.

9-1 aralığını listeleyen 3. makaleye gitmek için -> tıklayınız.


Derleyenler: Utkan Aktaş (DC Karakterleri) ve Tarık Berk Gündüz (Marvel Karakterleri)
Kaynaklar: DC ve Marvel Comics Yayınları, dcwikia, marvelwikia, comicvine

Yazıyı izin alınmadan vede orijinal linki paylaşılmadan üstlenenler hakkında hukuki yaptırım uygulanacaktır. Tüm hakları saklıdır. @kahramanbaykus.com

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

Tek Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir