Çizgi Romanlardan En Güçlü 30 Kadın Karakter /3. Bölüm

Evet arkadaşlar sonunda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü onuruna başlattığımız bu 30 karakterlik ve 3 bölümlük listenin son bölümüne geldik. İşte karşınızda DC ve Marvel Evrenlerinin en güçlü 10 kadın / dişi karakteri.

Düzenleme Yapıldı: 10. Ağustos.2018

Daha önceki listelere bakmak için tıklayınız.

1. Liste (30-20)
2. Liste (19-10)


 

 

9- Infinity / Marvel Comics

Sınıf: Kozmik Varlık – Düzen Sağlayıcı – Sonsuzluk Mevcudiyeti

Sonsuzluk, Eternity’nin kız kardeşidir. Kardeşi evrenin zamansal sonsuzluğunu sembolize ederken Infinity evrenin fiziksel sonsuzluğunu sembolize etmektedir. Eternity’nin karşıtı Death(Ölüm) iken Infinity’nin karşıtı Oblivion‘dur. Quasar kuantum bölgesine girdiğinde ona suretini göstermiştir. Daha sonraları Quasar’ın silahı olan kuantum bantlarının güç kaynağının Infinity olduğu anlaşılmıştır. Oblivion’un avatarı Maelstrom, evreni yok etmeye kalkıştığında, Quasar Infinity’nin avatarı haline bürünerek onu durdurmuştur. İstediği amaç doğrultusunda zaman, uzay, madde, enerji, gerçeklik veya büyüyü sınırsız bir şekilde maniple edebilir.

Mutli-Infinity formuyla, Kismet ve Rama Kushna’nın üstüne çıkabilir elbette. Bunu da unutmamak lazım.

 

8- Kismet / DC Comics

Sınıf: Kozmik Varlık – Elder God – Olasılık, Kader ve Kısmet Kavramlarının Mevcudiyeti

Evet bu “Kismet” bizdeki Kısmet anlamına gelen ve batı dünyasının Hintlilerden ve Budistlerden öğrendiği bir tabir ve Kismet gerçekten Kısmet’i temsil ediyor yani tüm olasılıkların ve kaderin anası olan ölümsüz bir eski tanrı.
Kismet ayrıca, Marvel evreni ile yapılan bir crossover sonucunda Marvel evrenini en güçlü varlıklarından Eternity ile beraber aşk yaşamışlar ancak sonunda üzücü de olsa ayrılmak zorunda kalmışlardır.

Kismet 9. Büyü Çağı’nın sonu gelip de 10. çağa geçildiğinde bundan kurtulup kurtulmadığı net olarak bilinmiyor. Ancak uzun süredir ortalıkta olmayan bir karakter.

 

7 – Rama Kushna / DC Comics

Sınıf: Kozmik Varlık – Düzen Sağlayıcı – İlahi Yargı

Rama Kushna DC Evreninde Düzen Lordlarının görevine benzer ancak onlardan bağımsız tavrı olan, evrendeki denge ve karma kavramlarının yöneticisidir. Ayrıca Himalayalar’ daki Nanda Parbat adlı antik şehrin Tanrıçası ve Koruyucusudur. Dikkatli biriyseniz kendisini Justice League Dark adlı dc animasyon filminde görmüş olmalısınız.Çünkü Rama Kushna, sıradan birini Deadman karakterine çeviren gücün ta kendisidir.

 

6 – Jean Grey / Marvel Comics

Sınıf: Omega Level Mutant – Phoneix Force Avatarı – Kozmik Mevcudiyet

Jean Grey bu listede Phoenix Force gücüyle beraber üst sıraları zorladı. Dark Phoenix güçlerinin ne kadar abartı ve tehlikeli olduğunu bilmeyen yoktur her halde. Peki ya Jean Phoenix’in tüm güçlerinde ustalaşıp kontrol sahibi olursa. Pek çok taşıyıcı Phoenix’in güçlerin sadece çok küçük bir kısmını kullanabilmektedir. Ancak Jean Grey Phoenix Force için en uygun ve mükemmel olan taşıyıcıdır bu yüzden Phoenix Force’ları taşıyıcılarından çekip alma gücüne sahip olmuştur. Böylece White Phoenix Of The Crown(Ak Anka’nın Hükümdarı) adlı forma geçmiştir. Sırf normal Phoenix force’un gücüyle Galactus gibi varlıklar ile denk veya üstün savaşırken bu formda tüm Phoenix taşıyıcılarının bağlı olduğu White Hot Room bölgesinin en üst varlığı konumuna gelmiştir. Öyle ki bu formunda evreni avuçlarının içine alarak geçmişi, günümüzü ve gelecek zamanı manipüle edebilir bir hale gelmiştir.

 

5 – Miss Gsptlsnz / DC Comics

Sınıf: 5. Boyut Cini – Kozmik Varlık

Bir 5. boyut cini olan ve büyük ihtimalle 5. boyut cinlerinin en güçlüsü ve ünlüsü Mr. Mxzyptlk‘in sevgilisi olan bu hanım. Gerçeklik, zaman, madde, boyut manipülasyonu yapabilme, illüzyonlar yaratma gibi tanrısal yetenekler ile bezelidir.

 

4 – Endless Kadınları / DC – Vertigo Comics

Sınıf: Duygusal Mevcudiyet, Kozmik Varlık ve Düzen Sağlayıcılık

Dream(Rüya), Destiny(Kader), Desire(Tutku), Despair(Ümitsizlik), Delirium(Çılgınlık), Death(Ölüm), Destruction (Yıkım) adlı karakterlerden oluşan Endless adlı takımı Sandman ve Vertigo okuyucuları iyi bilir. Bunlar evrende temsil ettikleri olguyu tam kontrol ile kontrol etmektedir ve güçleri neredeyse sınırsızdır. Ve bu takımda 4 kadın var. Onları tek bir madde altına topladık. İşte karşınızda Ölüm, Tutku, Çaresizlik ve Çılgınlık.

Delirium of The Endless / DC Comics

Çılgınlık/Coşkunluk diyebileceğimiz bu karakter Endless ekibinin en küçüğüdür ancak bu onunda neredeyse diğerleri kadar limitsiz güçlere sahip olduğu gerçeğini değiştirmiyor. En yakın olduğu endless üyeleri Death ve Destruction olan Delirium ayrıca Destiny’nin bahçelerine giden yolu bilen tek endless karakteridir.

Desire of The Endless / DC Comics

Despair’in (Çaresizlik) iki kardeşi olan Tutku’da (Desire) tıpkı diğer Endless üyeleri gibi temsil ettiği olgunun kendisidir. Bu tanımı iyi algılamalısınız yani DC evreninde yaşıyor olsaydınız ve tutku duyduğunuz şeyler olsaydı bunların tamamının sorumlusu ve bunu istediği an değiştirebilecek olan şahıs Desire olurdu bu diğer duygular içinde geçerli.

Despair of The Endless / DC Comics

Listemiz her yaştan pek çok güzel kadın ile dolu olsa da bunu 7 kişilik “Sonsuz” adlı ekipte “Çaresizlik” olgusunu temsil eden Despair için söyleyemeyiz. Tutku’nun ikiz kardeşi olan Despair, Ölüm ve Tutku kadar güçlü gözükmemiş olsa da Endless’dan biri olarak bu onuda güçleri neredeyse sınırsız bir varlık yapmaya yetiyor.


Death of The Endless / DC Comics

Vertigo’dan DC’ye geçme ünlü Endless adlı 7 kişilik çokluevrensel ve boyutsal ekibin üyelerinden biridir. Kendisi ekipte ölümün temsilcisi vede lordu olarak bize gözükse de Ölüm sanıldığının aksine etkisi altındakilere çok sıcak kanlı, sevecen ve düşünceli bir olgu olarak resmedilmiştir bu ekip içerisinde.
Güçleri neredeyse sınırsız olan Death yine de kadim kurallara karşı gelemez. Ayrıca seviyesinin üstündeki isimlere (yukarıdakiler gibi) ilişemez.

 

3 – The Radiant / DC Comics

Sınıf: Duygusal Mevcudiyet / Kozmik Varlık / Tanrının Bağışlayıcı Sıfatı

DC Evreni baş tanrısı The Presence‘in “merhamet” duygusunu temsil eden ve DC Evreninin en güçlü varlıklarından The Spectre (Presence’ın gazabını temsil eden) ile eşit seviyede olan bir başka tanrısal karakterimiz. Kendisi insan formunda Rahibe gibi gözükmektedir.

 

2 – Nemesis / Marvel Comics

Sınıf: Sonsuzluk Mücevherlerinin (Güç Taşları) Mevcudiyeti / Kozmik Varlık

Nemesis olarak bilinen kozmik karakterin kökenleri gizem ile çevrilidir. Thanos ile özleştirilmiş sonsuzluk taşlarının kaynağı olan çok güçlü bir varlıktır. Bir kadın suretindeki bu çok güçlü varlık insansı duygulara sahip olduğu için bir gün yalnızlık ve diğer kederli hislere kapılıp kendi varlığına son verir. Ve esas olarak her biri evrendeki farklı bir olguya hükmeden sonsuzluk taşlarına ayrılır. Evrensel ölçekteki gerçeklik manipülasyonun sınırlarına dayanmış olan bu karakterin güç seviyesini anlatmak için Thanos’un sonsuzluk eldiveniyle yaptıklarının daha üstün bir versiyonu olduğunu söylesek yeterlidir herhalde.

 

1 – Elaine Belloc / DC Comics

Sınıf: Çoklu-Evren üzeri Tanrı / Baş Melek Kanı / Tanrı Çırağı / Kozmik ve Mistik Varlık

Elaine Belloc karakterinin sıradan bir okullu kızdan çoklu evrensel ve çoklu boyutsal über bir varlığa dönüşmesinin hikayesi genel olarak Lucifer Serisi etrafında dönmektedir. Ölen yakın arkadaşının acısı ile baş etmek için çok sevdiği iki ninesi ile irtibata geçmek ister ancak sorun şudur ki , nineleri ölüdür ve Elaine de bunu bilmekte daha sonra ulaşmak adına bir iblis çağırır ancak o da olmayınca kendi ellerini kirletmek ister bu noktada Lucifer onun hayatını kurtarır ve sonra bırakır. Lucifer’ın bilmediği ise daha sonra farklı şartlarda tekrar tanışacakları idi.

Çünkü Elaine kendi kökenlerini öğrenir aslında insan ailesinin onun ailesi olmadığı ve Saldaphon adlı düşmüş bir meleğin gizli deneyi sonucu baş melek Michael’ın öz kızı olduğu anlaşılır. Ondan bu yanadır da (son dönemlerde pek görmesek dahi) Elaine bu iki kardeş arasındaki enteresan bir denklem olmuştur. Çünkü Elaine’in en iyi arkadaşı Lucifer iken babası Michael dır.Tabi çoklu evrenler içindeki en güçlü iki meleğin mirasını taşıyor ve bunun üstüne birde DC Tanrısı The Presence ile haşır neşir olduysanız. Çok güçlü olmak tamamen standart donanım oluyor. Elaine, DC Tanrısı (her şeyin başı olan) The Presence’ın işini yapmışlığı vardır.


Evet arkadaşlar umarım bu 3 bölümden 33 kadından oluşan listemizi sevmişsinizdir. Sormak ya da belirtmek istediklerinizi yorumlar kısmından ya da sosyal ağlar üzerinden veyahut discord sohbet grubumuzdan iletebilirsiniz. Görüşmek üzere…

Derleyenler: Utkan Aktaş (DC Karakterleri) ve Tarık Berk Gündüz (Marvel Karakterleri)
Kaynaklar: DC ve Marvel Comics Yayınları, dcwikia, marvelwikia, comicvine

Yazıyı izin alınmadan vede orijinal linki paylaşılmadan üstlenenler hakkında hukuki yaptırım uygulanacaktır. Tüm hakları saklıdır. @kahramanbaykus.com

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

2 Yorum

 1. Earendill
  11 Mart 2018
  Yanıtla

  Yine hoş liste olmuş. Bu sefer karakterlerin çoğunu tanıyorum sayılır, tabii sadece duyma anlamında, bayağı öğretici idi.

 2. Muhammed
  17 Haziran 2019
  Yanıtla

  Elinize sağlık hocam. Okumuştum tekrar okudum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir