Çizgi Romanlardan En Güçlü 30 Kadın Karakter /1. Bölüm

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü anısına böyle bir liste yapmak istedik. Aslında aklımıza ilk gelen “en güçlü kadın süper kahramanlar” listesi yapmaktı (merak etmeyin ileride onu da göreceksiniz) fakat onu zaten yabancı pek çok kaynakta bulabileceğiniz için biz daha özgün ve gizemli bir işe kalkışıp DC ve Marvel külliyatındaki tüm kadın ve dişi karakterleri sizler için 3 kısımdan ve 30 karakterden oluşan bir listeye indirgedik.

En düşükten (yani otuzuncudan) en yükseğe (yani birinci) doğru gideceğimiz için bu ilk bölüm 30-20 aralığındaki karakterleri barındıracak. Hazırsanız başlayalım !


Listeye tam gaz girmeden önce listeye giremeyen ancak 30. sırayı kapmak için çok yakın olan üç onursal adayımız ile başlamak isteriz(bu üçlü kendi aralarında sıralandırılmadılar yanlış fikirlere kapılmayınız arkadaşlar).

Onursal Adaylar:

Zatanna / DC Comics

Sınıf: Süper Kahraman – Sihirbaz

DC Evrenin dünya kökenli en güçlü büyücülerinden biri olan ve henüz limitleri test edilmemiş biri var karşımızda. Zatanna tersten söylediği cümleler ile gerçekliğin kendisi ile oynayabilen, esasen çok güçlü bir büyücü olsa da fiziksel ve mental sınırları gereği asla potansiyeline ulaşmamıştır. Buna rağmen DC Evrenin’de Batman‘in anılarını silmeye yeltenebilmiş nadir cesur karakterlerdendir.

Angela / Image – Marvel Comics

Sınıf: Savaşçı – Melek – Süper Kahraman

Angela, Image Comics döneminde iblis ve şeytanları yakalamak ile görevli melek türünden bir savaşçı idi. Marvel zamanı ise Loki ve Thor‘un uzun zamandır kayıp kardeşi ve Galaksinin Koruyucularının yeni üyesi olarak gördük.

Sadece Image dönemini ele alsaydık çok daha yukarıda olabilirdi ancak Marvel Evreninde eskisine oranla ciddi anlamda güçten düşmesi onu buraya koymamıza sebep oldu.

Carol Danvers (Captain Marvel) / Marvel Comics

Sınıf: Süper Kahraman – Enerji Manipülatörü

Kree İmparatorluğu kahramanı Captain Marv-ell ile karşılaşması ve yaşadıkları deneyim sonucu bu güçlü savaşçının radyasyonuna bulanan Carol onun güçlerinin bir kısmını kendi de alır ve onun isminden esinleren adını Miss Marvel koyar ancak daha sonra kendisi Captain Marvel ismini aldı. Carol, Marvel’ın en güçlü bilim-kurgusal / kozmik güç kaynaklı kahramanlarından biridir.


Şimdi esas Top 30 listesinin geri sayımına ilk kısım/bölüm ile başlayalım !

30 – Raven / DC Comics

Sınıf: Süper Kahraman – Empat – Yarı İblis

Raven, yeni ailesi Teen Titans ile beraber kötücül güçlere karşı savaşını sürdürürken bir yandan kökenlerinden ve ailesinden gelen şeytani dürtüleri bastırmaya çalışan DC Evreninde potansiyel olarak en güçlü Empatlardan (telepatik empati yeteneği çok gelişkin kimseler) biridir. Ancak kötücül yanlarını çok fazla bastırmaya çalışması sebebiyle gücünün limitleri çok bilinmemektedir. DC’nin ünlü tiranlarından Trigon‘un kızı olan Raven’a ismini veren ( Kuzgun demek) şey ise onu koruyan gölgeden olma kuzgun şeklindeki varlıktır.

29 – Jane Foster – Yeni Thor / Marvel Comics

Sınıf: Süper Kahraman – Güç Nesnesi Taşıyıcısı

2015 yılından bu yana Marvel Evreninde, Mighty Thor kimliğine ve Mjolnir‘e sahip olan Jane Foster birden bire Marvel Evrenini en güçlü kadın kahramanlarından birine dövüştü. Tecrübe eksikliği ve ırk olarak gerçek bir tanrı (eternal) olmaması sebebiyle elbette gerçek Thor ( Odinoğlu) kadar güçlü olmasa da Jane , Thor ve Odin ile kapışmaya cesaret etmiş bir kadın olarak bugün burada.

28 – Hela / Marvel Comics

Sınıf: Cehennem Lordu – Büyücü – Eternal

Loki‘nin eski ragnarok döngülerinden gelen kızıdır. Marvel evreninde Skyfather diyebileceğimiz seviyenin bir altında yer alan cehennem lordlarının arasındadır. Kendi boyutunda Odin‘den bile güçlü iken kendi bölgesi dışında gücü biraz düşmektedir. 9 boyutun ölüm tanrıçası olarak elindeki ruhlar arttıkça gücü artmaktadır. Mistik sanatlar konusunda evrendeki en büyük karanlık büyücülerden biridir. Hell-lords sınıfına özel olan ölüm dokunuşu yeteneği sayesinde eğer dokunduğu varlıklar güçlü kozmik ve mistik varlıklar değilse onları anında öldürebilmektedir.

Karakterin sitemizdeki tanıtımına gitmek için tıklayınız.

27 – Wonder Woman / DC Comics

Sınıf: Savaşçı – Süper Kahraman – Yarı Tanrı

En ünlü ve ilk süper kadın kahraman Wonder Woman’ı uzun uzun anlatmaya gerek yok. Bu yarı tanrıça savaşçımız adına sitemizde hem karakterin tarihçesini ve kökenlerini hemde güçlerini detaylıca anlatan iki adet makalemiz var hemen onlara bakabilirsiniz.

Wonder Woman Tanıtımı (tıklayınız)
Wonder Woman Güç ve Becerileri (tıklayınız)

26 – Circe / DC Comics

Sınıf: Tanrıça – Süper Kötü – Büyücü

Wonder Woman’ın Cheetah ile beraber en ezeli ve ikonik düşmanı olan bu Yunan Tanrıçası çağlar boyunca en güçlü büyücülerden biri olarak yerini korumuş birisi.

25 – Maxima / DC Comics

Sınıf: Savaşçı – Kozmik Güç – Süper Kahraman

Maxima, Almerac Gezegeni adlı evrenin en güçlü ırklarından biri olan Almeraclıların yuvası olan yerden gelme bir karakter. Ve Maxima ancak en güçlü Almerac kadın ve erkeklerinin katıldığı akademik bir program ile diğer gezegenler ve galaksilerde Almerac ırkını geliştirmek adına fiziksel ve mental olarak bir Almeraclı eşi olmayı hak eden eşler bulup onlarla üremeleri gerekmektedir ve Maxima, Superman için dünyaya gelir. Ancak işler umduğu gibi gitmez ona aşık olur vs vs. Yeni 52 sonrası karakter ise lezbiyen olduğundan görevini yerine getiremeyen genç bir kız olarak karşımıza çıktı.

Maxima, Wonder Woman‘ın yapabildiği hemen hemen her şeyi yapmanın yanı sıra telekines, telepati, ilüzyon becerileri, mental becerileri, madde manipülasyonu,Zihin kontrolü ve daha pek çok benzeri güce sahiptir.

24 – Grail / DC Comics

Sınıf: Amazon – Yeni Tanrı – Kötü Melez

Geoff Johns‘on New 52 döneminde yazdığı Adalet Birliği serilerinin sonuncusu olan başarılı ve popüler eser “Darkseid War” vakasını okuduysanız zaten Grail’in kim olduğunu ve ne kadar güçlü olduğunu biliyorsunuz. Bilmeyenler için ise şöyle diyeyim; Kendisi Darkseid ve bir amazon suikastçısının çocuğu yani hem amazon hem yeni tanrı kanı taşıyan biri bu da yetmezmiş gibi yıllarını Anti-Monitör‘ün yanında geçirmiş bir ulak. Tek elden tüm adalet birliğini dağıtabildiğini söylesek yeterli olur sanırım.

23 – Lady Blaze / DC Comics

Sınıf: Büyücü – İblis – Kötü

Abisi Satannus ile beraber Büyücü Shazam ve bir kadın iblisin çocukları olarak dünyaya geldiler. Bu abla kardeş o kadar güçlü ki cehennem lordu Neron‘u tahttan indirirken aynı zamanda Etrigan, Doctor Fate gibi tehditler ile uğraştılar. Lady Blaze , ayrıca Black Adam‘ın kötü bir şampiyon olmasından sorumlu olan kişidir.
Kendisi Metropolis’te ruh toplama işi için karavan olarak kullandığı bir gece kulübü işletmektedir.

22 – White Witch / DC Comics

Sınıf: Süper Kahraman – Mistik Sanatlar Ustası – Büyücü

Mysa Nal aslen Naltor gezegeninden olan biri olsa da o yıllarını “Büyücünün Dünyası” (Sorcerer’s World) adlı bir alemde güçlü bir mistik sanatlar pratisyeni olarak eğitim alır. Daha sonradan edindiği White Witch kimliği ve güçleri ile kendisine Legion of Superheroes adlı en eski süper kahraman takımlarından birinde yer bulmuştur. Mysa normalde buralara çıkacak kadar güçlü değil ancak hocası Mordru‘yu içine mühürledikten sonra güçleri korkunç derece de artığından onu buraya koyduk.

21 – Scarlet Witch / Marvel Comics

Sınıf: Omega Level Mutant / Büyücü / Anti-kahraman

Magneto‘nun kızı olarak olasılık manipülasyonu ve gerçeklik manipülasyonları gibi yeteneklere sahip bir mutanttır. Mutantlığının yanı sıra kaos büyüsünün ve kötü varlıkların babası olan elder god Chthon tarafından kapı olarak seçilerek kudretli kaos büyüsüne sahip olmuştur. Ağzından çıkan iki kelime ile dünya üzerindeki mutant nüfusunu yok olma durumuna getirmiştir ve kendi istediği gerçeklik olan House of M’yi yaratmıştır.

20 – Umar / Marvel Comics

Sınıf: Alem Efendisi – Büyücü – Mistik Sanatlar Üstadı

Clea‘nın annesi ve Dormammu‘nun kız kardeşi, kısaca Karanlık Boyutun Kraliçesidir. Manipülasyon büyüsü konusunda çok büyük bir potansiyel taşımaktadır. Bu da ona kalkanlar oluşturmasına, nesneleri hareket ettirmesine, yaratıklar yaratmasına vb. güçleri kullanma olasılığı verir. Güçleri yanında Doctor Strange‘in güçleri oldukça ufak kalmakta ve Dormammu’ya rakip olabilir ama aynı zamanda söz konusu mistik ve kozmik enerjileri kanalize etmekte aynı kontrolden yoksundur. Binlerce yıl yaşında olmakla birlikte ölümsüzdür.


 

Evet böylece ilk kısım bitti heyecanlandınız mı ? 20-10 aralığını baz alan 2. listeye gitmek için -> tıklayınız.

Tekrardan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününüz kutlu olsun.


Derleyenler: Utkan Aktaş (DC Karakterleri) ve Tarık Berk Gündüz (Marvel Karakterleri)

Yazıyı izin alınmadan vede orijinal linki paylaşılmadan üstlenenler hakkında hukuki yaptırım uygulanacaktır. Tüm hakları saklıdır. @kahramanbaykus.com

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir