X-men ve Mutant Evreni Hakkında Muhtemelen Yanlış Bilinen 5 Şey

Rogue’un geçmişi

Zavallı Rogue ne yazık ki gençliğinde temas ettiği insanların(veya insanımsı varlıkların) hayat enerjilerini kurutmasına ve yeteneklerini ödünç almasına sebep olan bir mutasyon geçirmiştir. Sevdiği ve değer verdiği insanlara dokunamamasıyla yaşadığı değimi yerindeyse lanetli hüzünlü hayatı ve dillere destan güzelliğiyle x-men okuyucularının daima favori karakterlerinden biri olmuştur. Fakat kendisinin X-men geçmişinden önce kötü bir karakter olduğunu biliyor muydunuz?

Kendisi zamanında istediği her şeyi elde etmek için üvey annesi Mystique’in rehberliğinde güçlerini hiç çekinmeden kullanan oldukça kötü bir kızdı. Brotherhood of Mutants adlı terörist mutant oluşumuyla beraber Avengers ve X-men üyelerine ciddi zarar vermişliği var. Tabi bunların arasında en büyük kötülüğü ve düşmanlığı zamanında Ms. Marvel şimdilerde ise Captain Marvel olarak tanıdığımız pek sevgili Carol Danvers ile yaşadı. Çizgi roman takipçileri veya en azından 90’lar çizgi filmini izlemiş herkes illaki Rogue’ un uçma ve süper kuvvet gibi yeteneklerinin olduğunu görmüştür peki mutasyonunda olmayan bu güçleri kendisi nasıl kazandı? Tahmin edebileceğiniz üzere yeteneklerini Ms. Marvel’ dan alan Rogue bu güçleri yanlışlıkla kalıcı olarak almanın yanında Ms. Marvel’ın alt benliğinin bir kısmını da hatıraları ile beraber kendi zihnine geçirdi. Bu kötülük kariyeri en son Rogue’un Profesör X ile temasa geçip X-men ekibine katılmasıyla son bulsa da geçmişteki günahları ona zaman zaman sıkıntı çıkarmaya devam etmiştir.


Dazzler’ın Güçleri Saçma Ve İşe Yaramaz Mı?

Dazzler’ın ismi genellikle Psylocke, Storm, Wolverine gibi X-menler yerine Jazz(Kendisinin gücü cildinin mavi renkte olmasıdır), Maggot gibi mutantlarla anılıyor. Peki gerçekten Dazzler’ ın sahip olduğu güçler bu kadar gereksiz ve saçma mı? Cevap tabii ki de koskocaman bir hayır. Dazzler’ın güçleri hem güçlü hemde oldukça çok yönlüdür. Yapabileceklerinden biraz bahsetmek gerekirse.
-Pek çok karakteri kör edebilir.
-Yapabildiği ışık şovuyla izleyenlerin sinir sistemine aşırı yükleme yapıp bilinç kaybına neden olabilir.
-Uçabilir
-Mor ışık radyasyonu yayabilir.
-Hem katı hem soyut olabilecek şekilde hologramlar oluşturabilir.
-İnsanları ve nesneleri kamufle etmek için ışığı kırabilir.
-Etrafındaki sesi emip çevresini ebedi bir sükuta boğabilir böylece bu yeteneği bir önceki özelliğiyle kombine ederek bulunması imkansız bir hedef veya casus olabilir.
-Kendi etrafına kurşunları buharlaştıran ışık kalkanı yaratabilir.
-Kendisi emdiği sesi yine aynı şekilde salarak sonic patlamalar yaratabilir.
-Black Bolt gibi kozmik bir karakterin yıkıcı sonic dalgalarını engelleyebilir.


Bu Karakterlerin Hepsi Mutant Mı?

X-men konsepti olan çizgi romanlar, filmler ve çizgi filmlerde süper gücü olan karakterlerin neredeyse hepsinin mutant olduğu sanılır ancak bu yanlış bir genellemedir. Örnekler vermek gerekirse. Prof. X’ in kardeşi olan Juggernaut güçlerini kozmik bir varlık olan Cyttorak’dan kızıl büyülü bir mücevher aracılığıyla almaktadır. Karizmatik bir karakter olan Longshot farklı boyuttan gelmiş olan bir varlıktır. Deadpool gibi güçlerini yapay yoldan kazanmış karakterlerde mutant değillerdir. Hepzibah ve Warbird ikilisi de çeşitli güçleri olan uzaylılardır. Bu karakterlerden en ilginci ise tartışmasız Omega Sentinel’ dır kendisi Bastion adlı bir kötü tarafından mutantları avlaması için cyborga dönüştürülen bir polis memurudur ancak kendisi bir mutanta aşık olduğu için programının üstesinden gelip X-men ekibine katılmıştır.


Cyclops Hakkında Yanlış Bilinenler

İlk X-men’nimiz Scott Summers hakkında yanlış bilinen pek çok bilgi var. İlk olarak gözlerinden ateşlediği ışın Superman’inki gibi ısı ışını değildir. Aslında gözlerinden başka bir boyuttan aldığı enerjiyi serbest bırakmaktadır. Bu enerji temas ettiği nesneye saf kuvvet uygular. Cyclops hakkında bilinen diğer yanlışlardan biride kendisinin Rogue gibi doğal olarak güçlerini kontrol edemediği sanılmaktadır. Aslında kendisi ailesinin uçağından kardeşi Alex ile yaptığı zorunlu atlayış sırasında aldığı beyin hasarı sonucu optik güçlerini kontrol edememektedir. Son yanlış bilinen durumumuz ise Wolverine ile arasındaki rekabet bu durum çizgi romanlarda, medyada olan uyarlamalarda ki gibi abartı bir durumda değildir. Aralarında Jean Grey için bir mazi olsa da birbirleriyle rekabet etmezler birbirlerine kötü davranmazlar. Her ne kadar Wolverine daha popüler bir karakter olsa da Cyclops sadece mutantlar içinde değil bütün marvel evrenindeki en önemli lider ve figürlerden biridir. Logan ideallerine aşırı ters düşmediği sürece Cyclops’un emirlerini her zaman dinler ve yerine getirir.


Wolverine’i Öldürmenin Binbir Yolu

Tüm zamanların en popüler mutant karakteri olmanın yanında tüm zamanların en şişirilen mutantı olan Wolverine deyimi yerindeyse tam bir fan mıknatısı. Tabi Marvel’ın popülist politikası sağ olsun aynı anda haftada 7 dergide görünüp hemde kökenleri ve güçleriyle sürekli oynanması onun suçu değil.

Öncelikle kendisi sanıldığı gibi ölümsüz değildir kendisini öldürmenin yada etkisiz hale getirmenin bir sürü yolu var. Öncelikle en bilineni Wolverine normal bir insandan çok çok daha yavaş yaşlansa da en nihayetinde o da bir gün yaşlılıktan ölebilir. Dahası Xavier Protokollerine göre Wolverine’ i öldürmenin en etkili yolu beynini ve kalbini vücudundan ayırmak veya fonksiyonsuz hale getirmek. Sahip olduğu adamantium kafatası ve iskelet yüzünden bu çok zor olsa da bunu yapmanın bir çok yolu var.

Bir kaç kez elektrik çarpmalarından kurtulduğu gösterilse de onu öldürmenin en emin yollarından biridir. Eğer Storm adamantium iskeleti hedef alırsa Wolverine’nin beyninin biyoelektrik özelliklerine müdahale edip tüm sinir sistemini kısa devre yaptırabilir ve iyileşme faktörünü de engelleyebilir ve de aynı anda vücudundaki her hücrenin kızarmasını sağlayabilir. Iceman, Wolverine’in vücudundaki sıvının yüzde altmışını dondurarak vücut fonksiyonlarını kapatıp Wolverine’i kolayca öldürebilir. Konu sıvılardan açılmışken suda boğmanın Wolverine’i öldürmek için etkili bir yöntem olduğu çizgi romanlarda pek çok kez dile getirildi. Adamantium iskeleti yüzünden yüzme konusunda sıkıntılar çeken Logan’ın sudan çekindiğini pek çok seride gördük çünkü oksijen yoksunluğu durumlarında hücreleri rejenerasyon yapamayacak hale gelir ve ölmeye başlar eğer ki ölümden kurtulsa bile oksijensizliğin kalıcı bir beyin hasarına neden olacağı belirtildi.

Teknik olarak Magneto adamantium iskeleti beyine, kalbe veya akciğerlerine zarar vermek için kullansaydı Wolverine’i bir çok açıdan kolayca öldürebilirdi. Son olarak hücrelerinin yenilenmek ve büyümek için aşırı miktarda proteine ihtiyaç duyması yüzünden Wolverine malnütrisyon( Beslenmenin içerik veya miktar açısından yetersiz kalması sonucunda, vücudun gereksinimlerini karşılayamaması) gibi basit bir neden yüzünden bile ölebilir.

Wolverine’in hakkında yanlış bilinen şeylerden biride asıl adının Logan olduğudur asıl adı gerçekte James Howlett’ dır. Kanlısı Sabretooth yani Victor Creed ile hiç bir şekilde kan bağı yoktur. Ayrıca boyu Hugh Jackman’ın aksine 160 santimetredir.

Ascalon Yazar:

2 Yorum

 1. Earendill
  12 Eylül 2017
  Yanıtla

  Teşekkürler. 🙂

 2. 21 Eylül 2017
  Yanıtla

  Güzel bilgiler var gerçektende. Özellikle Dazzler gibi bir mutantın varlığından bile haberim yoktu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir