Wonder Woman Ne Kadar Kudretli

 

Wonder Woman şüphesiz ki tüm çizgi roman evrenleri içinde ki en güçlü süper kahramanlardan biri ve de belki de en güçlü kadın süper kahraman. Peki bunun ne kadar farkındayız ya da ne kadar biliyoruz işte size farklı dönemlerden ve de tamamen canon (resmi) çizgi roman sayılarından toplanma olan kanıtlar ile Wonder Woman’ ın ne kadar kudretli olduğunun sunumunu yapıyoruz. Tadını çıkarın.

Şimdi Prenses Diana yani Wonder Woman’ın New 52 öncesi ve sonrası ve de Rebirth dönemine ait bazı özel gösterim ve de anlarından kesitler sunmak isterim.

Yine her departmanda olduğu gibi burada da New 52 öncesi ile başlayalım.


Seyahat ve Refleks Hızından örnekler vererek başlayalım.

Hız - Çabukluk ve Refleksler
DC Evreninin en hızlı karakteri Flash’tan sonra geriye kalan en hızlı kahraman Superman’den daha hızlı olduğunu söylüyor Diana ve ekliyor. Evet sen saf hızda üstünük sahibisin ancak senin bile bir olaya yanıt vermen için düşünmen gerekiyor. Benim reflekslerim ve tepkilerim ise kas hafızamda yazılı ben savaşçı olarak yetiştirildim diyor. Ve Batman’de bunu doğruluyor.

 

Ses hızını çok rahatça geçp, ses dalgaları içeren bir atağı bilezikleri ile engellediği anlar. Bu arada bilezikler sonic saldırıları da emebiliyorlar.

 

Burada lig üyelerinin hepsinin güçlerini toplama özelliği olan süper android Amazo’ya karşı savaşırken, inanılmaz hıznı görme şansımız oluyor.. Bir göz kırpmasından kısa bir sürede içinde olmadığı kadraja girmesi yetmezmiş gibi bir de rakibi kementi ile bağlamış ve doğru pozisyonu almış oluyor.

Bedeni bir başka ruh/yaratık tarafından ele geçirilmiş Steve Trevor’u korumak ve de Zeus’un gazabına engel olmak için Wonder Woman her biri “aytaşı” denilen bu çok küçük tane boyunda ve çok fazla tane adedine sahip saldırıyı durdurma niyetindedir. Zira tek bir isabet bir zamanlar sevdiği adamın ölümü demek oluyor.. Ve neredeyse “sonsuz” sayıda saldırıyı yaklaşık 360 derecelik bir açıda karşılamaya devam ediyor.. Atağın hızıda ışıktan hızlı.

 

Gözü kör iken Prof. Zoom’un onu hafife almasını ona çok ağır ödettiği anlar.

 

Gözü kapalı iken “Bitirdiğinde bana haber ver” diyebilecek kadar rahat, makinalıdan çıkan kurşunlar karşısında.

Ayrıca nadiren de olsa, farklı boyut, diyar ve mekanlar arasında ışınlanabiliyor ve de bir şeyleri ışınlayabiliyor.

 

Tüm lig kendi rakibi olan bir beyaz marslı ile yer yüzünde dövüşürken. Daha dövüş başlamasıyla Wonder Woman’ın ortadan kaybolması biri olur ekibin dişi ve de lider olan üyesini alıp dış uzaya çıkar. Flash, “Primadi olanına ne oldu ?” diye sorduğunda, Martian Manhunter yanıt verir: “Primaid’e Wonder Woman oldu.” Yani, rakibin Wonder Woman tarafından , üstün bir şekilde elemine edildiği belirti !!

Şimdi Kuvvet ve Güç Kısmına geçelim.

Güç ve Kuvvet

Star Labs tarafından geliştirilmiş, kara delik simülatörü karşısında, Superman’i tutmak için yapılmış özel zincirelre vurulu halde bekliyor. Kara delikten kurtulması bir kenara, o zincirleri de zor şartlar altında kırmayı başarıyor.

 

DC Comics evreninin en iyi dövüşçülerinden biri olan Black Canary’ e göre, Wonder Woman istese onu Plüto’ ya kadar (hani şu sonradan gezegen olmadığı orataya çıkan Plüto ) tek yumruk ile yollar imiş

____________________

 

Batman’in, Superman’in güçleri ile donandığı garip bir macerada, Batman tamda kendisini durdurulamaz olarak tasvir ederken o anda Diana tarafından tek yumrukla aya gönderilir. Ve Batman derki “Bu yediğim en sert yumruktu, Superman, normal hayatın keyfini çıkardığı için ortalıklarda olmadığına göre geriye tek bir kişi kalıyor.” Yani en güçlü yumruk eğer Superman’e ait değilse bilin ki 2. alternatif Wonder Woman demek oluyor.

Bu olayda olanları gözden geçirmek için bu linke tıklayınız.

____________________

Herkül’den çok daha güçlü ve çok daha şiddetli.
Güç ve Kuvvet II
Ağırlığı= sonsuz olan Spectre’yi Superman ile beraber çok kısa bir mesafe ve sürede de olsa kaldırmış oluyorlar. Ve de sonsuzluk/2 = sonsuzluk yani gücünün bir üst limiti yok.

 

Ayrıca gücünün üst limitini test edemediğini kendisi de burada(aşağıdaki kare) söylemiş.

Limitsize yakın potansiyel  ve de beceriler.

 

Daha küçük bir kız iken dev tapınakları bir ucundan kaldırabilir seviyede imiş.

_________________________

Bu linkte göreceğiniz karelerde (tıklayın) Diana, Themyscira adasının yok olmasını engellemeye çalışıyor. Öyle büyük bir tektonik kuvvetki karşılaştığı (tanrılar tarafından hareketlendirilmiş) dünyanın pek çok yerinde ki sismografi aletlerinin üst limitlerinin üstüne çıkıyor sarsıntı. Ölçülebilen en yüksek büyüklüğe sahip deprem 9.4 büyüklüğündeki Şili depremidir. Sismografi aletlerinin üst limiti ise 11 e yakındır. Nepal’de olan son deprem 7.8 büyüklüğünde idi ve uzmanların açıklamasına göre 20 termonükleer hidrojen bombasına eş bir güç – kuvvet yaratıyordu. Şimdi Wonder Woman’ın engellemeye çalıştığı levha tektoniği hareketi (hemde doğal olmayan, büyü ile harekete geçirilen) sismografi aletlerinin limitlerini aşıyor. Limitleri yaklaşık 10-11 arası. 7.8 de 20 hidronükleer bomba demekse 11-12-13 gibi büyüklüklerde ne kadar edebileceğini siz düşünün ve Wonder Woman bununla baş edebiliyor. Aşağı yukarı azımsanmış tahminlerle 100 teratonluk TNT malzemesi patlamasının ürettiği fors ile mücadele edebildiği söylenebilir !!!!

_________________________

Felsefe taşını dünyadan öyle yüksek bir kuvvetle fırlatıyor ki.. Saniyeler sonra taş güneşe varıyor !!

_________________________

 

Superman ile Wonder Woman dövüştüğünde Dünya ve Cennet (tanrılar katı) sallanıyormuş.

 

Batman’in dediğine göre “Eğer Wonder Woman, telepatik olarak ele geçirildiyse dünyada onu durdurabilecek tek güç Superman olabilir.”

Şimdi de Dayanıklılık Seviyesine göz atalım.

Kondisyon - Dayanıklılık ve Direnç Seviyesi

Nükleer başlıklı füzeyi bir hiçmiş gibi karşıladığı anlar. (tıklayın)

DC evreninin en güçlü telepat ve psişik güçlerinden biri olan Doctor Physco(o kadar güçlü ki zihni ile farklı paralel evrenlerdeki yaşamlara göz atabiliyor) odada ki herkesi yandığına inandırırken bu Diana’da işe yaramamaktadır. Mental dayanıklılık.

_________________________

 

Diana’nın gerçek anlamda “ağlattığı dakikalar”. Koca Savaş Tanrısı Ares’in kendisine yaptığı türlü türlü fiziksel ve mental işkencelerden sonra hala iradesini koruyup, Ares’in oyununu, doğruluk kementi ile ona çevirir ve kendisi ile ilgili gerçekleri itiraf etmek zorunda kalan tanrı sonsuz varlığı boyunca ilk defa ağlar. İşte o anlar (tıklayın).

_________________________

 

Bu karelerde ise (tıklayınız), Wonder Woman, Flash (Flash yani ışık hızındna binlerce kat hızlı bir kahraman) dengi Zoom’dan 4 tane IMP yani, Infinite Massive Punch (Sonsuz Kütle Yumruğu bu yumrukla dev bir gezegene tek atmıştı oradan anlayın gücünü)  yedikten sonra hala savaşabilir halde. Ha yumrukların IMP olduklarını nereden mi biliyoruz.

1.si dikkat ederseniz ilk yumrukta Amerika’dan Paris’e uçuyor WW,  ikinci yumrukta Paris’ten, Mısır’a, 3. yumrukta Mısır’dan Çin’e ve sonuncu da tekrar Amerika’ya düşüyor.. Bunlar her bir yumruk ile oluyor. Ve Wonder Woman yediği ilk yumrukta ekliyor diyor ki “Superman’den de yumruk yedim ama bu daha çok acıtıyor çünkü ışık hızından hızlı yumruklar atıyor.”

Ve IMP tekniği bir cüce beyaz yıldızının kütlesinin (dünyadan onbinlerce kat fazla olan) yarattığı  noktasal basınca denk bir güç-kuvvet üretir yani vücudunuza bir cüce beyaz yıldızı (evrenin en yoğun öz kütleli ve de ağır materyallerinden biri) çarpmış etkisi yaratıyor diyebiliriz. Ve bundan 4 tane yiyor ard arda.. Elbette Yumruklar dünya da atıldığından Zoom tam güç vurmamış (ya da vuramamıştır) olması büyük ihtimal ama yine de Wonder Woman, Superman yumruğundan daha çok acıttığını söylüyor ve Wonder Woman gibi gezengen taşıyabilecek bir karakteri her yumrukta bir iki kıta havada uçurmak çok çok büyük kuvvet gerektirir. Nitekim Wonder Woman’ ın anormal, aşırı seviye de dayanıklılığını görüyoruz.

_________________________

Nekron’un kara yıldırımlarını tanklamak

 

Zeus’un yıldırımı ile vurulmasına rağmen hala ayakta duruyor oluşu.

 

Yıldırıma tepki verebilecek kadar hızlı ve onu tanklayabilecek kadar dayanıklı (tabi bilekliklerin de yardımı ile ).

Şimdi ise Savaş Becerileri ve İçgüdülerine Gelelim:

Savaş Becerisi ve de Dövüş Yetenekleri

Bu karelerde (tıklayın) DC Comics evreninin en iyi yakın dövüş uzmanlarından Black Canary ile süper güçlerini kullanmadan dövüşüyor ve bir yandan da ona der veriyor. Black Canary diyor ki; “Lig iki ayrı ve farklı güç tarafından yönetiliyor Batman ve Superman, Wonder Woman ise ikisinin karışımı. Bir insanda olması gereken tüm kaliteli özelliklere sahip olmak ile beraber aynı zamanda korkutucu da diyor. İki tane Wonder Woman var biri sevecen ve barış doludur, birini ise elinde bir balta ile savaşırken gördüm ve şekerliğinden eser yoktu, ben acaba hangisine karşı dövüşüyorum.” Yani Wonder Woman’ın nasıl kendi liginin dışında olduğunu açıklıyor. Kazandığında bile “Bunu kazanmama izin verdin değil mi ?” diyor.

_________________________

Üst sol panelde, “Diana’ya müthiş güçlerini veren tanrıların evi Olympus” yazıyor. Alta ise; “Karşısında ki ise gücü belki biraz daha fazla olan bir ölümlü” yazıyor. Wonder Woman’dan belki biraz daha iyi diye bahsedilen kişi de Superman !

 

 

Ares’i yenmek için varolmuş Wonder Woman. Kadının nihai rakibi Savaş Tanrısı yani !

 

_________________________

 

Yukarıda olup bitenleri sizlere açıklamama izin verin adostlar;

Burada Wonder Woman, Medusa’nın yıllanlarının zehri sebebiyle kör olduğu ve de Lig ile belli başlı güven sorunları yaşadığı bir dönem, zihinsel ve de fiziksel olarak lig tarafından teste tabi tutuluyor ve davranışları Batman ile Superman tarafından gözleniyor. Peki Harika Kadın burada ne harikalar yaratıyor ?

Öncelikle evrende ki en güçlü kahramanlarından ikisi olan Wally West (Flash) ve Martian Manhunter ikilisinin de içinde bulunduğu, diğer iki üyesinind e iki güçlü meta insan olan Black Canary ve Plastic Man olduğu bir dörtlüye karşı kör gözleri ile dövüşüyor. İki tarafta Yüzde yüzünü sergilemekten çok uzak tabi ki.

İlk önce Wally’nin top formunda ki iken fırlattığı Plastic Man’den kaçıyor. Kaçması ile Wally’e tekme atması bir oluyor 2. tekmeyi Black Canary tutarken.. Arkasına düşmüş olan Plastic Man onu tuzağa düşürüyor. Ancak gücü ile bunun üstesinden geliyor ve yukarıdan saldırıp bitirişi yapacak olan MArtian Manhunter’a Plastic Man’i fırlatıyor ve ikisini devre dışı ediyor. Bu boşlukta Flash bir tane vuruyor ancak vurup daha yanından uzaklaşamadan arkada kalan kolunu tutuyor Diana (Wally West DC Comics tarihinin hatta belki Comics tarihinin en hızlı karakteri arkadaşlar) O sırada Batman ile Superman monitörlerden izlerken şunları söylüyor.

Superman: – Kendisini tutuyor (Wonder Woman için diyor. yani WW ciddi bile değil)

Batman: – Flash’ın hızı ile boy ölçüşme konusunda sıkıntı çekiyor.

Batman: – Flash’a karşı duyma duyusuna çok fazla düveniyor ama Flash sesten…. (hızlı diyecekti)

Batman: – Uyum sağlıyor, Kendi etrafında ki hava basıncındaki değişimleri hissediyor.

Batman: – Ben yanlarına iniyorum. 45 saniye sonra yap.

Superman: – Belki sen yapmalısın

Batman: – Hayır ! Yapamam.

Nitekim ablamız etrafında ki havanın basınç değişimlerinden yola çıkarak en hızlı Flash ile gözü kapalı iken güreş tutabiliyor. Ancak burada bitmiyor.

Batman, sahneye girdiğinde (ki bu adam super güçleri olan kişilerin yanında bir anda belirip, bir anda kaybolabilen biri) daha konuşmadan, Wonder Woman, Batman’in odaya geldiğini anlıyor. Tabi bunu anlamadan hemen önce Kementi ile tuttuğu Martian Manhunter’ı Plastic Man’in üzerine yapıştırıyor. Sonra Batman (hani 127 dövüş sanatında usta olan) tekme attığında ondan da sıyrılıyor. Ancak Batman’in gırtlağına yapışması bir saniye bile sürmüyor denilebilir.

Bu sırada her şeyi takip etmek için kulağına çok güvenen ve duyma duyusu çok hassaslaşan Diana’nın kulaklarına vuruyor Batman (işi biliyor adam). Bu boşluktan faydalanan içerideki tüm Adalet Birliği üyeleri, Wonder Woman’ın üzerine çullanıyorlar ancak hepsini silkip atıyor. Sonra Superman için bağırıyor “Beni sınamak mı istiyorsun. Gelde sına o zaman” diyor. O sıra arkasından bir kurşun sıkılıyor ve rahatça (gözler hala kör) bunu karşılıyor. O sırada Batman sınama faslının bittiğini, konferans odasına geçmeleri gerektiğini söylüyor. Zira arkasında duran Lig üyelerinin hoşafı çıkmış haldedirler.

İşte Wonder Woman böyle bir savaşçı !!!!!!

_________________________

Başka güçler tarafından kontrol edilen, kana susamış Superman ile kavga ederken kolu kırılıyor fakat dikkati dağılmadan savaşa devam ediyor ve Superman’in ısı bakışı Wonder Woman’a ulaşamadan Wonder Woman’ın tekmesi Superman’e ulaşıyor. Ve tekme sonucu Superman kendisini dev bir kraterin içinde buluyor.
Aynı savaşın devamında (kolu kırık halde) Superman’i kontrol eden adamı yakalıyor. Bir yandan da müdahale etmek isteyen Superman’e tacını çıkarıp atıyor. Tacı o kadar hızlı atıyor ki hem buna tepki veremiyor Superman hemde taca uyguladığı kuvvet sayesinde derisi hiç bir şey geçirmeyen Superman’in boğazı kesiliyor.

Şimdi New 52 için konuşacak olursak eğer. Pre 52′ de(new 52 öncesinde) Wonder Woman ne yapabiliyorsa yapıyor denebilir, ekstra olarak Savaş Tanrısı Ares tarafından çok genç yaşta yetiştirilmesi, Doğruluk Tanrıçası olarak Tanrı moduna sahip olması ve de belli düzeyde Zeus’ un yıldırımlarını kontrol edebiliyor oluşu var.

Tanrı Moduna bir bakalım.

Tanrı Modu Vs Tanrı

Tanrı modu açtıktan sonra DC evrenindeki en güçlü savaşçılardan ve de Olympus tanrılarından biri olan Artemis’e tek atması 5 hamle sürüyor.

 

Tanrı modu açında Doomsday güçleri ile donanmış (yani onlarca kat güçlenmiş) Superman ile kafa kafaya gidebiliyor.

Diğer New 52 özellikleri :

Yeni 52 ve Yeni Özellikler
Yıldırım bazlı çift kılıcı.
genç yaşta Savaş Tanrısı tarafından eğitim görmek.

New 52 döneminden önemli Kareler:

Reflekslerinin hala inanılmaz olduğu gerçeği.

 

Güneş Patlaması gücüne sahip Tanrı Apollo’dan yediği açık darbe sonrası bilincinin sağlam kalması ve de yaralanmaması.

 

Dr.Light’ın foton ışının tam güç versiyonunu 2-3 metre uzaklıkta ki mesafede, savaş halinde olmadığı, hazırlıksız iken yediği ancak burnunun bile kanamadığı o olay. Bu ışının tam gücü ise şöyle bir şey, bir sokağın en başında ki apartmandan bu atağı salarsanız, sokağın en aşağısında ki apartmandan çıkar. Ona göre tankladığı şeyi hesap ediniz.

 

Superman’in Yalnızlık Kalesinin özel kapısını (sadece özel insanların açabileceği bir kapı, zira bir yıldızdan dövülme metali.) uçurduğu anlar. Ve Batman’e diyor ki “Superman’in gizli sığınağının kapısının daha dirençli olmasını beklerdim.” Batman’de cevap veriyor: ” Öyle zaten ama sen hariç herkes için öyle” Wonder Woman tek istisna yani ! Ayrıca dev robot ordusunu da karşısına alıyor akabinde.

 

 

Suratında bir gülümseme ile Kara Lord, en korkulan yeni tanrı Darkseid’ın gözüne kılıç sokarkene !

 

Arkadaşları ile güreşirken 😀

 

 

Tüm Lig üyelerine karşın alternatif etkisiz bırakma planı olan Batman’in Wonder Woman için bir planı yok çünkü bir zayıflığı yok tek güvendiği de SUPERMAN !

Rebirth Dönemi:

Rebirth Dönemi babasından kalma yıldırım mızraklarını çok daha rahat ve fazlaca kullanıyor olduğunu görüyoruz.

Koca bir ordu ve devasa tankları ile dalga geçerken !

Wonder Woman “Ne Kadar” Karnesi:

Soru: Ne Kadar Kudretli ?

Kaldırma Kuvveti: Gezegensel
Saldırı Kuvveti: Kıtasal- Gezegensel arası
Dayanıklılık: Çoklu Gezegensel – Yıldız
Seyahat Hızı: Işık Hızının Katları
Dövüş Hızı ve Refleksleri: Işık Hızının Katları
Kondisyon: Yarı-Tanrısal
Enerji Saklama ve Tüketme: Yarı-Tanrısal
Zeka ve Akıl: Standartların Ötesi
Sınıf: Savaşçı, Yarı Tanrı, Tanrı, Süper Kahraman, Büyücü
Sezgileri: İnsanüstü / Yarı Tanrısal
Eğitimi: Aşırı Zorlu ve Sıkı
Tecrübe: Bin yıllara dayanıyor. Modern Dünya da ise 1. Dünya Savaşından beri denilebilir.

Tabi tüm bu gösterdiklerimiz Wonder Woman‘ ın gücünün, becerilerinin, başardıklarının ve de 75 yıldan fazla bir zaman içinde sergilediklerinin sadece ufak, belirli bir kısmı. Kendisi gezegensel seviyede bir güç taşıyan, çok yoğun eğitimlerden geçmiş bir süper savaşçı, zekası, tecrübesi ve de mükemmel seviyede ki kararlılığı ve de karar verme becerisi ile de Wonder Woman her daim özel bir kahraman olmuş ve de olacak.

Tanrısal silahları, tanrısal güçleri yanısıra kendisi son derece mütevazi ve de barışsever bir kahraman zaten her şeyden önce Themyscira’ nın erkekler dünyasında ki barış elçisi olduğunu unutmamak gerek.

Ve evet Wonder Woman’ ı yeneceğini düşündüğünüz pek çok karakter büyük ihtimalle Wonder Woman tarafından kıçları tekmelenecektir fakat aynı zamanda Wonder Woman en güçlü karakter ya da kahraman değildir.

Umarım bu “respect thread” tarzı yazımızı beğenir ve de paylaşırsınız. İyi Günler.


Kaynaklar: DC Wikia, DC Comics Yayınları, Comicvine
Derleyen ve Hazırlayan: Utkan Aktaş

Tüm Hakları www.kahramanbaykus.com ve hazırlayan:Utkan Aktaş’ ta saklıdır. Site ve yazar adı belirtilmeden ya da orjinal sayfanın linki verilmeden içeriği paylaşanlara hukuki yaptırım uygulanacaktır.

 

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir