Bu sitede bu yazının ne işi var diyebilirsiniz. Aslında bu yazıyı sitemizin forumunda paylaşmak istiyordum ancak sonra daha çok insana ulaşabilmek adına belki de burada paylaşmalıyım diye düşündüm.

Ben bir hayvanseverim. Çocukluğumdan bu yana pek çok kedi ve köpek besledim ya da yakınlarımda beslenildi. Ve şu an güncel olarak 8.5 aylık Ragamuffin-Tekir kırması erkek bir sarmanım var. Aman nazar değmesin, kendisi pek bir afiyetteler efenim. Çocukluğumda ya da gençliğimde sadece bir-kaç kere evde hayvan besledim. Genelde köy evimizde ya da babamın arılığında besliyordum. Kırsalda, açık alanda köpek beslediğinizde genel besini yal ve et oluyor. Mama pek almıyorsunuz. Kedi ise köy yoğurdundan tutun, peynir altı sularına ,farelere ve de ev artıklarına kadar keza aynı şekilde.

Ancak evinize bir tüylü dost aldığınızda işte o zaman gerçekten hazır mama ihtiyacı doğuyor. Neden kediler kendileri için hazır gıdaları tüketirler ve de tüketmelidirler. Bununla ilgili forumumuzda ufak bir yazım var. Buraya koyuyorum ve bu kısmı geçiyorum.

Öğrenciliğimde kedi beslerken(Tarçın), ev arkadaşım veteriner idi o yüzden o bir şekilde hallediyordu. Diğer kedimiz ise ablamların kedisi idi (Röfle) ona açık mama alıyorlardı (ve bu sorundan başka bir şeye yol açmadı) . Ancak şimdi kendi kedim (Alıç) için onu bulduğum ay olan Temmuz ayında (2020 yılı) derin bir araştırmaya girdim . Kedi mamaları hakkında ve ülkemizde internetin çok ama çok fazla yanlış bilgi ile dolu olduğunu gördüm.

Elimden geldiğince gerek arkadaş ortamımda gerekse de türlü hayvan dostlarımıza adanmış forum ve bloglarda bu yanlışları düzeltmek adına çokça konuştum-yazıştım. Nitekim, tek tek tek tek laf anlatmaktan yoruldum. Ben de zaten liste yapmaya, skalalar yapmaya bayılan biri olarak (tierlist kafası işte) dedim bir faydam dokunsun ve güncel bir Türkiye’ye getirilen, bulunabilir tüm kuru kedi maması markalarının bir çizelgesini çıkartayım dedim. Açıkçası tüm firmaların, tüm markalarının tüm kuru mama türlerini almak çok çok çok zor olacaktı. O yüzden bizi bir mama markası ile tanıştıran ilk mama türü ile başladım. Yani Yavru Kuru Kedi Mamaları ile.

Ayrıca şunu da belirtmem gerek Kedi ve Köpekler için hazır gıda sektöründe üç tür tüketim türü hakimdir. Çiğ/Bütün Gıda, Yaş Gıda ve de Kuru Gıda. En çok çeşitin ve haliyle en çok rantın döndüğü ve bizimde en çok karşı karşıya geldiğimiz tip kuru gıda yani kuru mamalardır. Ancak aslında bu üç tip arasında nispeten en sağlıksızı ve haliyle en ucuzu Kuru Gıdadır. Ve en şaibeli içerik barındırmakta Kuru Gıdalara özgüdür. Çünkü bir hamur tanesi içinde zibilyonlarca bileşen var ve bunu dışlardan anlayamazsın ancak Çiğ/Bütün Gıda ve Yaş/Konserve Gıda’da anlarsınız. Nitekim Kuru Gıda en ulaşılabilir olduğu gibi en şaibelidir de.
Peki neden diğer iki tüketim tipi daha iyidir (Çiğ ve Yaş) ? Çünkü onlar kedinin doğal hayattaki beslenme şekline en yakın deneyimi en pür haliyle sunar. İşte bu sebeple bu pürlüğe, bu saflığa, bu sanki bütün bir gıda veriyormuşsunuz tecrübesine en çok yaklaşabilen kuru gıda içerikleri en pahalı kuru gıdalar olmaktadır. O yüzden Acana ve Orijen bu kadar pahalı. O yüzden gerçek et, et unundan daha iyi. O yüzden tahılsız ya da az tahıllı, tahıllı mamadan iyi. Bunu bir anlamamız gerek öncelikle.

Fakat bundan daha önemli ve hayati olan şey şudur: Bir mama tahılsız diye bu hemen düşük karbonhidratlı olduğu anlamına gelmiyor. Öncelikle biz tahılı neden istemiyoruz ve tahıl ne içerir onu anlamak lazım. Tahılı istemiyoruz çünkü bir kedi doğasında öğün başına sadece %2 karbonhidrat tükettiği gösterilmiştir. Bu da avladığı avının midesindeki yarı sindirilmiş tahıllardan ve de kemikteki karbonhidrattan gelmektedir. %56 protein %40 küsür yağdır doğada kedinin öğünü. Ayrıca kediler köpekler gibi omnivor yani hepçil gıda tüketimi uygulamazlar. Köpeklere nazaran çok çok daha yüksek protein diyetleri var. Ayrıca köpekleri ehlileştirmemiz ve pişmiş gıdaya, tahıla vs alıştırmamız on bin küsür yıl öncesine dayanırken. Kediler bunun yarısına yakın bir süredir bizim himayemiz altındalar. Ve Kuru Mama denen şeyin en babasının tarihi en fazla 100-120 yıl öncesine gidiyor. Nitekim kedilerin ev yemeklerine hele de kuru mamalara ve tahıllara adapte olabilmek için daha az bir zamanı vardı. Nitekim adapte falan değiller. Bu yüzden tahıl istemiyoruz ancak neden tahıl ? Aslında istenmeyen şey gıdanın türü değil içeriği; tahılda nişaşta ve karbonhidrat ağırlıklı olur ve bunların kedi diyetinde yeri yok hali ile sindirim sistemleri buna hazır değil. Nitekim, tahılsız mama aldım karbonhidrattan kurtuldum diye bir şey yok. Zira pek çok önemli tahılsız kuru mama firması (misal N&D) formülünde kabak, patates, bezelye koyuyor. Nitekim bunlarda karbonhidrat zaten. Pek çok firma direkt olarak mama üzerinde bir karbonhidrat oranı vermez (çünkü işlerine gelmez) ancak bunu öğrenebilmemizin bir yolu var. Şurada bu hesaplama verilmiş. Burada denilene göre 100 – (protein oranı + yağ oranı + lif oranı + kül oranı + nem oranı) = Karbonhidrat yüzdesi olacaktır diyor. Ancak daha sonra 100- (nem yüzdesi) diyip toplam kuru gıda içeriği yüzdesini bulacağız ardından (ilk formülde bulduğunuz karbonat yüzdesi x kuru gıda içeriği )yüzdesi / 100 yapacaksınız işte tam o zaman kuru içerikteki karbonhidratı bulabileceğiz. Ha %100 doğruluk veren bir formül değil bu ancak bir fikir verebilir. Ve bu formüle göre %40-35 arası yetersiz, %35-30 arası nispeten kabul edilebilir minimum, %30-%25 arası makbul bulunabilir azami oran, %25 – %20 arası kabul edilebilir nispeten iyi bir seviye %20 – % 15 arası oldukça iyi/süper, % 15 altı ise mucize diye değerlendirebiliriz. Nitekim az tahıllı bir mamada karbonhidrat oranımız %25’in altında iken tahılsız bir mamada bu %30’un üstü ise hala o tahılsız mama daha az riskli mama diyemeyiz. Maalesef bu yazıyı ilk yazarken bu bilgileri es geçmişim. Daha sonra unuttuğumu fark edince makaleye eklemeden önce araştırıp emin olayım dedim.

Elbette düşük karbonhidrat oranı = iyi mama değil. Karbonhidrat oranının düşmesi için yukarıda formülde yer verdiğimiz oranların yüksek olması gerekmekte (yağ, protein, lif vs gibi) şimdi bu oranlarda yüksek rakamı yüksek yağ yüzdesinden ve kül yüzdesinden mi alıyor yoksa yüksek nem, protein ve lif içeriğinden mi alıyor ? Buna göre karbonhidrat oranımızın düşüklüğünün değerliliği değişecektir. Ayrıca o protein ve yağ değerleri yüksek diye içerikleri de iyi demek değil. %38 Proteini unlar, adressiz proteinler, tahıl proteinleri ve glutenler ile elde eden bir mamadan ise %32 Proteini gerçekten hayvansal proteinlerden ve gerçek et ürünlerinden elde eden bir mama daha yeğdir. Yani bu karbonhidrat yüzdesi ancak benzer et/protein, kül/mineral, sebze/meyve içeriklerine sahip mamalar arasında ayırt edici özellik görevi görebilir. Önem sıramızın en üstünde falan değil.

Bu tahıllı vs tahılsız karşılaşmasında çok ağızlarda dolanan bir diğer konuda şu; “Tahılsız mamalar yüksek proteinli olduğu için hareketsiz ev kedilerini böbreklerini yaşlandıkça aşırı yükleme yapar ve hastalandırır ancak tahıllılar bundan korur.”

Bu yaklaşım tamamıyla yanlış. Çünkü her tahılsız mama yüksek proteinli ve her tahıllı mama düşük proteinli olacak diye bir şey yok. Tahılsız ve yüksek hayvansal içeriğe sahip Acana ve Orijen gibi mamalarda %36 ila %39 arası Protein görüyoruz ancak bazı tahıllı ProPlan ve Royal Canin ürünlerinde %41 ve %42 protein oranları görmekteyiz. Neden ? Çünkü toz labratuvar proteini ve tahıl proteinleri ile Royal Canin ve ProPlan’da genel protein oranı yükseliyor. Ve şunu da unutmayalım söz konusu kedinin sağlığı olunca yüksek oranda bitkisel protein, yüksek oranda hayvansal proteinden daha zararlı. . Nitekim bir mamanın tahılsız ve yüksek oranda hayvansal içerik barındırması demek otamatikman böbrek hastalığı riski demek değil. Hatta örnekte gördüğümüz gibi tahıllı ve düşük hayvansal içerikli olan daha fazla risk teşkil ettiği de olabiliyor. Nitekim hepsinden önemlisi kedinize ihtiyacından fazla mama vermem, yeterli su içtiğinden emin olma, lif için kedi çimi ya da yeşillik yedirtme ve et proteini için yaş mama, çiğ/kuru bütün gıdalar ve de ev yapımı sulu mamalarla onu desteklemek. Sürekli kuru mamaya mahkum etmek en iyi mamayı da alsanız yeterli olmayacaktır.

Tüm bu bilgiler ışında Çizelgeyi güncelleyeceğim ve de içine Protein-Yağ-Karbonhidrat yüzdeleri, hayvansal gıda içerik yüzdesi, bitkisel gıda içerik yüzdesi, kimyasal gıda içerik yüzdesi sütunlarını da eklemeyi düşünüyorum bu geliştirmeler heme gelmeyebilirim ancak yakın zamanda gelecektir.


Çizelgeyi hem bu bloğa ekleyeceğim. Hem de pdf, excel ve de html dosyaları olarak yükleme linklerini de paylaşacağım. Yapabilirsem büyük boy .png halini de paylaşabilirim. Bir şekilde çizelgeyi görebilmenizi sağlamayı umuyorum.

Şimdi çizelgeye geçmeden önce, açıkçası çokça zaman ve emek aldı o yüzden sonlara doğru artık bazı şeyleri es geçtim. Misal bir mamada kolin klorür (Choline Chloride) içeriğini adres gösterdim ancak bu içeriği başka 7-8 mamada daha gördüm ancak adres gösteremedim. Fakat tüm mamaların orijinal internet linklerini paylaştım. Eğer Türkiye distribütörlerinin sağladığı türkçe içerik varsa, anlaşılmasının kolay olması için onu paylaştım. Eğer web sitesi bilgileri eksik ya da olmayan bir mamaya denk geldiysem o zamanda en detaylı içeriği vermiş olan site hangisi ise (tercihen Türkçe) onu kullandım. Nitekim ben her etken maddeyi adres gösteremedim. Ancak saatlerce mamaların içeriğini alışveriş sitelerindeki eksik-gedik, yalan-yanlış bilgilerde araştırmanıza gerek olmasın diye, ben tüm Mama Modellerinin isimlerinin yazdığı yere orijinal içerik sayfalarının linklerini giydirdim. Yani benim atladığım bir şey varsa bile , ya da verdiğim bilgilerden şüpheniz olursa her halükarda resmi sayfa linkini kullanarak kendiniz de görebilirsiniz.

Ayrıca bazı terimleri ingilizceden çevirirken kendi kanaatimce en uygun bulduğum türkçe karşılıkları kullandım. Mesela “meal” tabiri. Bu tabir bir kaç anlamı olan bir kelime ancak Türkçe karşılığı sadece “öğün” olarak kullanılan “meal” için var. Bir de “meal” tabirinin hayvancılıkta-kasaplıkta (hayvansal gıda sektöründe diyelim kısaca) kullanılan bir tabiri var bu da mevzu bahis gıda ürününün, adres gösterilen hayvanın herhangi bir yerinden ya da her yerinden (tüy,deri,kemik,sakatat, sindirim ve boşaltım sistemi elemanları dahil) faydalanılarak elde edilen ürün demektir. Ben bunu “bulamaç” olarak çevirdim. Nitekim bu tabire denk gelince bilin ki bu kalitesiz, her haltın dahil olduğu bir hayvansal gıdayı temsil etmektedir. Bir de bazı yabancı sitelerde görebileceğiniz bir tabire karşı sizi uyarayım (orijinal linklere bakmak isteyebilecekler için söylüyorum). Meat by Products diye bir tabir var. Buda gıda tüketim sektöründe kullanılabilen her şeyi temsil eder. Yani tüy, kemik, deri ve sakatat olmayan sindirim ve boşaltım sistemi elemanları (pankreas, safra,öd vs gibi) şeyler hariç hayvanın her yeri kullanılmışltır demek. Ve “Meat” yani “Et” ise hayvanın direkt olarka etinin kullanıldığına işaret eder.

Nitekim hayvansal gıda kalite sıralaması şöyledir;

Meat (Et) > Meat by Products (Kasap reyonunda bulunabilecek her türlü parça) > Kurutulmuş Adres Gösterilmiş, Katkı Maddesiz Hayvan Proteini > Meal (Yani bulamaç) > İşlenmiş Adres Gösterilmemiş, yüzdesiz Proteinler > Hayvansal Gıda Unları (tavuk unu vs gibi) .

Zaten bu ifadelerin fiyatlara nasıl etki ettiğini anlayınca sıralamanın bu şekilde olduğunu anlayacaksınız.

Tahıl konusuna gelince, mümkünse “tahılsız” (Grain Free / No Grain) ya da en azından “az tahıllı” (Low Grain) ibareleri ürünleri tercih etmeliyiz. Aşırı tahıl özellikle arpa, buğday, mısır gibi yüksek glisemik değerde ve de alerjen oluşturabilecek Tahıllardan mümkünse uzak duracağız. Tahıl tercihi olarak genellikle Pirinç (hele esmer pirinç), Kinua, Mercimek, Yulaf (olmazsa daha iyi) tercih edeceğiz. Ve de bu tahıllarının hiç birinin glutenini barındırmamasına özen göstereceğiz. Hele Mısır Gluteni ve Mısır Proteini ya da Buğday Gluteni içeriyorsa kaçacağız zira bunlar klinik çalışmalara göre kuru kedi mamalarındaki en alerjen maddelerin başında geliyor. Soya, Soya Proteini, Soya Gltueni ibareleri ise diretmen o ürünü çöp sınıfına sokacaktır. Uzak durunuz.

Zeolit bir kaç mamada adres göstersem de hepsinde edemedim. Ancak uzun kullanımı zararlıdır. Zira Zeolit esasen, inşaat, yapı, maden ve kimyasal sektörlerde arındırıcı olarak kullanılan bir mineraller topluluğu formülünün adıdır. Hayvanlarda da hızlı büyüme gibi olumlu etkileri olsa da uzun zaman zarfında zararları daha çok göze batmakta. Doğal yollarla elde edilen Zeolit gene bir nebze tamam ancak Sentetik Zeolit’den uzak durulmalı. Kediniz çok hareket eden, dışarı çıkabilen ve çok fazla su tüketen bir kediyse tuzlu mamalar sorun değil ancak genellikle içeri kedisi olan kedilerde tuzlu mamaya pek gitmeyin. Pek adres etmedim ancak linklerden bakarak, tuz, sodyum klorür ve benzeri tuz içeriklerini gördüğünüz mamalara dikkat edersiniz.

Mamalarımızda lif, selülöz ve de vitamin kaynağı olması için konulan meyve-sebze-yemişler, bunların kurutulmuş haller, tozları ya da özütleri (ekstratı özüt diye çevirdim). Kedimiz için çok önemli ancak bu nokta da Hindiba Küspesi, kuru hindiba kökü, kuru pancar kökü, şeker pancarı küspesi gibi tabirler iç açıcı değiller. Öte yandan patates, yuka, kızılcık, deniz yosunu, türlü kurutulmuş meyveler, böğürtlen ailesi özütleri, biberiye, nar ve bal kabağı gibi şeyler de çok ama çok makbule geçen lif ve vitamin kaynakları.

Kediler ciğer başta olmak üzere, sakatat ürünlerini çok severler çünkü Taurin adlı enzimi en çok bulabildikleri gıdalar bunlardır ve kedilerin sindirimi için Taurin şarttır. Ve kediler bunu dışarıdan alır. Doğada yedikleri avların sakatatlarından alırlar. Kuru mamada ise, içeriğinden. Taurin için minimum içerik 1000mg olmalıdır. Bazı çok yüksek saf et içerikli mama üreticileri bu miktarı 900mg-400mg lara kadar düşürebilmekteler ancak bunun sebebi zaten verdikleri etin kendi içindekinin yetebilme durumudur. Nispeten kaliteli bir mamadan bahsedebilmek için ise mümkünse 2000mg üstü olmalıdır. Bazı firmalar 4000mg ile şov yapsa da Taurin için yapılan araştırmalara göre ne kadar yüksek o kadar iyi diye bir gaye olmadığını göstermiştir. Nitekim minimum 1500 max 3000 arasında olması size yetecektir.

Ancak tek sindiri enzimi bu değil L-Karnitin (L-Carnitine) adlı bir enzim böbrek yolu ve idrar yolu üzerinde çok olumlu etkiye sahiptir. Genelde böbrek-idrar yolu hastası kedi mamaları ve de kısırlaştırılmış kedi mamaları üzerinde görmek istediğimiz bir şeydir. Peki neden yavru mamasında bulunması fark yaratsın ? Günümüzde kısırlaştırma ameliyatı yavrular 6 aylık olduktan sonra yapılabilir durumda. Çok erken yapılabiliyor (elbette özellikle erkekler için en azından 10 ayı görme çok önemli) . Ancak kedi hala büyüme çağında olduğu için pek çok veteriner o kadar küçükken kısırlaştırılmış kedi mamasına geçilmesini önermiyor haliyle. Nitekim bir kaç ay daha kısır kedimize yavru maması verdiğimiz oluyor. İşte bu nokta da özellikle erken kısırlaşan erkek yavrular için L-Karnitin bulunması çok önem arz edecektir.

Daha böyle pek çok enzim, vitamin ve de kimyasal karışımlar var ancak hepsini adres gösteremedim çizelgemde. Şu haliyle bile evlere sığmaz bir çizelge oldu zaten. Siz çizelgeyi geliştirmek ya da bir şeyler eklemek isterseniz sorun etmem aksine mutlu olurum. Yeter ki şu bilgi kirliliği yok olsun.

Ayrıca mamalarda gluten, gdo(GMO), renklendiri, koruyucu içermemesi de önemli ya da en azından bir kaçını içermemesi bile iki denk fiyattaki ve içerikteki ürün arasında seçim yapmanıza sebep olacak olan etmen olabilir.

Bir diğer önemli içerik de bira mayası. Kedimizin sakinliği ve de gerekli bağırsak fonksiyonları için etkili bir içerik, çizelgemde özellikle adres göstermedim çünkü belli bir kalitenin üzerindeki hemen her mamada var. Ancak bir iki mama arasında seçimde zorlandığınızda belirleyici faktörlerden birisi de maya içeriği olabilir. Mutlaka göz önünde bulundurun.

Seçtiğim mamaların hepsi, Türkiye pazarında bulunabilirliği olan, ülkemizde üretilen ya da ülkemizde distribütörleri olan mamalardır.

Mamaları fiyat gruplarına göre 9 gruba ayırdım. Bu grupların kendi arasında en iyilerini ve en kötülerini en sonunda da Fiyat/performans olarak en iyi 10 mamayı sizlerle paylaşacağım. Ancak önce sizlerle çizelgeyi paylaşıyorum. Çizelgenin hemen altına da türlü formatlarda indirilebilir linklerini paylaşacağım. Bilmeyen, görmeyen kalmasın efenim.

Listelerdeki fiyatlara gelince. Fiyatlar esnek çünkü, piyasada bir mama çok farklı fiyatlarda bulunabiliyor ayrıca çok farklı boylarda da bulunabiliyor. Gramaj düştükçe, gramaj başı fiyatı artıyor. Gramaj büyüdükçe daha ekonomik oluyor.

Nitekim ben her mamanın en büyük boy ve de orta boy paketlerinin internet üzerinden en yüksek ve en düşük fiyatlarını buldum ve bunları gramajına böldüm. Daha sonra da orta boy ile büyük boy arası ortalamasını aldım. Her mama için bu formülü uyguladım. Bunu uygulayamadığım yegane mamalar ya tek paket çeşidine sahip mamalar ya da büyük boyu olmayan mamalar oldular. Nitekim fiyatlar 2021 yılının Şubat ayı için geçerlidir. Ülkemizin enflasyonu ve ekonomisi ortada her an her şey olabilir. Nitekim fiyatlar bir kesinlik değil bir aralık vermektedir. Her mama için alt sınır fiyat ve üst sınır fiyat belirledim. Bunlar zaman içinde alaçabilir ya da yükselebilirler elbette. Ayrıca her mamanın menşei ülkeyi de sizle paylaştım. Nitekim yerli üretim ortalama bir mamanın, ithal edilen kalite bir mamadan daha pahalıya satıldığını görüyorsanız o yerli mamayı aforoz edin ve almayın böylece paşa paşa fiyatlarını düşürmek durumunda bırakınız. Maalesef Yerli Üretimimiz yeterince idealist değil bir çoğu kopyala yapıştır içerik kullanıyor ve sürümden kazanıp zengin olma derdinde. LiderPet ve Hermos Gıda grubunun mamaları biraz daha diğerlerinden sıyrılıyorlar o kadar.

Şimdi çizelgeyi sunuyorum. Çizelgenin altında ve üstünde de indirilebilir linkler olacak onun altında da değerlendirmelerimi ve de her bir grup hakkında konuşacağım.

Çizelgeyi yön tuşları ya da telefon, tabletinizde basıp yana çekerek yana doğru kaydırabilirsiniz. Yani Çizelge sadeec ekranda göründüğü kısımdan ibaret değildir. Elbette dilerseniz daha rahat görüntülemek için farklı formatlar için bıraktığım indirme linklerinden faydalanabilirsiniz.

Linkler:

Drive PDF
Web Sayfası
Excel Dosyası
Google OpenDocument Dosyası
İmaj Linki (.png)

Eğer tüm bunlara rağmen yine de çizelgeyi göremiyor ya da ulaşamıyorsanız. Bana mesaj yoluyla ulaşınız.


Yavru Kedi Mamaları02/2021
KG Başı FiyatMamalarMama Listesiby Utkan Aktaş
ÜcretlerMama AdıHayvansal Protein İçeriği (Hayvansal Yağlar Eklenilmedi)Tahıl İçeriği / Tahılsız Mı ?Gluten ve GDO DurumuTaurin MiktarıL-Carnitine DurumuSebze-Meyve- Selülöz İçeriğiMısır , Soya ve Küspe DurumuEkstra ÖzelliklerRenklendirici /Koruyucu Durumu1Kg’ı kaç güne gidiyorMenşeiPopülaritesiBulunma DurumuMemnuniyetF/P PUANISağlık Puanı
1. GrupAlt Sınır: 10 TL altı Üst Sınır: 15 TL Grubu
8-12 TLPawpaw KittenYüzdesi ve Kaynağı Belirsiz İşlenmiş Kanatlı ProteiniBuğday-Mısır-PirinçBelirsiz1200mgYokKeçi Boynuzu Unu ve KüspeMısır ve Küspe VarBelirsiz18-20 GünTürkiyeDüşükOrta KolaylıkBelirsiz0/10-2/10
9-12 TLJungle KittenYüzdesi ve Kaynağı Belirsiz İşlenmiş Protein (Balık Proteini adres gösterilmiş)Buğday, Kepek Mısır,BonkalitVarbelirsizBelirsizKeten Tohumu-YüzdesizHepsi var—————–Var.BelirsizTürkiyeDüşük-OrtaKolayBelirsiz0/100/10
9-12 TLGoldi KittenKurutulmuş Tavuk Proteini, Kurutulmuş Kuzu Proteini, Balık Unu (yüzdesiz-kaynaksız)Pirinç-MısırGluten Var GDO YokBelirsizYokBelirsizMısırBelirsizBelirsizTürkiyeDüşükNispeten KolayBelirsiz(+)4/10-2/10
9-15 TLMichoTavuk Proteini ve Hamsi Unu (ancak bilgiler resmi sitede belirtilmemiş)Pirinç-MısırBelirsizbelirsizbelirsizBelirsiz ancak yeterli miktarda maya varBelirsiz—————–BelirsizBelirsizTürkiyeOldukça YüksekÇok KolayOrta(+)3/10(+)1/10
2. GrupAlt Sınır: 10 TL Üst Sınır: 20 TL Grubu
11-14 TLEnergy Kittenİşlenmiş Hayvansal Protein(Tavuk Etli), Ciğer AromasıBonkalit-Mısır-Pirinç -Belirsiz YüzdeVar1000mgYokYukaMısır ve Küspe VarBelirsiz18-20 GünTürkiyeMarket MamasıKolayBelirsiz-1/10-2/10
11-15 TLReflex KittenYüzdesi ve Kaynağı Belirsiz İşlenmiş ProteinBuğday-Mısır Ağırlıklı- Belirsiz YüzdeVar1650mgYokKuilaya-Yuka – YüzdesizMısır çok—————–Var.14 günManisa/TürkiyeMarket mamasıKolayBelirsiz(+)1/100/10
11-16 TLHoney Kittenİşlenmiş hayvansal protein(Tavuk Etli), Ciğer AromasıPirinç,Mısır-Buğday-KepekVar1000mgYokKuru Pancar-Keten Tohumu-YüzdesizMısır ve Küspe VarBelirsizBelirsizBelirsizDüşük-OrtaOrta KolaylıkBelirsiz0/10-4/10
12-16 TLAppetite KittenYüzdesi ve Kaynağı Belirsiz İşlenmiş ProteinTahıllı ama içerik belirsizBelirsizBelirsizBelirsizBelirsizBelirsiz—————–BelirsizBelirsizİtalyaDüşük-OrtaNispeten KolayBelirsiz0/100/10
13-17 TlEconature KittenYüzdesi ve Kaynağı Belirsiz İşlenmiş Protein ve AromalarMısır-Buğday-Kepek-PİrinçVarBelirsiizYokBelirsizMısır ve Küspe VarVar.BelirsizİtalyaBelirsizNispeten KolayBelirsiz-5/10-5/10
13-18TLMyCat Mojo BlackKurutulmuş tavuk ve kanatlı proteinleri (yüzde yok)pirinç-mısır-buğday türevleri ?VarBelirsizYokkeçi boynuzu Unu, Küspe ve YuıkaMısır ve Küspe VarVar.BelirsizTürkiye (?)Oldukça DüşükEpey ZorBelirsiz-3/10-5/10
14-19 TLTrendline KittenYüzdesi ve Kaynağı Belirsiz İşlenmiş ProteinBuğday-Mısır-PancarVar1000mgYokŞeker Pancar-Keten TohumuMısır ve Küspe Var———Var.18-20 GünTürkiyeMarket MamasıNispeten KolayKötü-1/10-1/10
15-18 TLCatty KittenKurutulmuş tavuk proteini (%35), Deniz Ürünleri Unları, Hidrolize Ciğer%20 Pirinç-%9Mısır-%6 BezelyeBelirsiz1200mgYokDoğal Bir İçerik YokMısır ve Küspe VarBelirsiz20-23 GünTürkiyeDüşükOrta KolaylıkBelirsiz-1/10-2/10
13-20TLBonnie Kittenİşlenmiş Tavuk Proteini-Ciğer Aroması (yüzde yok)Buğday-MısırVarBelirsizYokPancar-Keten Tohumu-YukaMısır ve Küspe VarVar.18-20 GünTürkiyeMarket MamasıKolayBelirsiz-4/10-5/10
3. GrupAlt Sınır: 15 TL Üst Sınır: 25 TL Grubu
14-21 TLRoyalist KittenYüzdesi ve Kaynağı Belirsiz İşlenmiş Hayvansal ProteinBuğday-Mısır-Bonkalit-Pirinç (yüzdesiz)Var1500mhYokPancar Küspesi, Keten TohumuMısır ve Küspe VarVar.16-20 GünTürkiyeDüşük-ORtaNispeten KolayKötü-5/10-7/10
14-22 TLProline KittenYüzdesi ve Kaynağı Belirsiz İşlenmiş ProteinKepek-Buğday-Mısır-PirinçVar1000mgYokPancar + Keten TohumuMısır ve Küspe VarVar.18-20 GünTürkiyeMarket MamasıKolayÇok Kötü-3/10-4/10
14-23 TLMystic KittenKurutulmuş ve taze tavuk eti (%50), hidrolize tavuk ciğeriesmer pirinç,bezelye, nohutGluten Yok, GDO Belirsiz2600mgBelirsizpatates, kabak,nar,yuka, havuç,deniz yosunu,pisilyum, zerdeçal, avize ağacı özütleriYokFMIS Teknolojisi + İnsan Üretimine Uygun Gıda TüründeYok18-22 GünTürkiyeOrtaKolayORta-İyi(+)8/10(+)6/10
15-25 TLProArt KittenKurutulmuş Tavuk ve Hindi Proteini (%40), Buharla kurutulmuş Hamsi, Krill Proteini ve Yağı, Hidrolize Tavuk CiğeriPirinç %8 + Bezelye ProteiniGluten yok gibi GDO BelirsizBelirsizBelirsizKimyasal Lif Ve SelülözlerYokBelirsiz16-18 GünTürkiyeDüşükOrta KolaylıkBelirsiz(+)5/10(+)4/10
16-20 TLDr. SacchiKurutulmuş Sığır ve Kuzu Eti (Burada kurutulup toz haline getirilmediği net değil ancak ibare “et” diyor)Bezelye-Esmer PirinçBelirsiz1000mgBelirsizPatates, Zerdeçal Kökü, Yosun, Yuka, vsYok—————–Belirsiz20-22 GünTürkiyeDüşük-OrtaNispeten KolayOrta(+)7/10(+)5/10(?)
16-21 TLBestpet KittenKurutulmuş Tavuk Proteini(%40+) + Hamsi-Karides Unları. Kanatlı Yağları, Hidorlize CiğerPirinç-MısırGluten Yok-GDO Belirsiz2600mgYokAvizeağacı, Yosun ve Kızılcık EkstraktlarıMısır———————Belirsiz15-18 GünTürkiyeDüşük-OrtaKolayBelirsiz(+)5/10(+)3/10
16-24 TLCat Chow KittenTavuk Bulamacı, Balık Bulamacıi, Kümes Hayvanları Proteinleri, Ciğer AromasıSoya-Mısır-Pirinç-KüspeVarBelirsizYokKüspeHepsi VarVar.16-18 GünAmerika (Çoklu)Market MamasıKolayDüşük-Orta-6/10-7/10
16-25 TLBonacibo KittenKurutulmuş Tavuk Proteini + Hamsi-Krill UnlarıPirinç-MısırBelirsiz2600mgYokAvizeağacı, Yosun ve Kızılcık EkstraktlarıMısır Var—————–BelirsizTürkiyeYüksekÇok KolayOrta-İyi(+)4/10(+)3/10
17-21 TLMiss Cat KittensTavuk ve tavuk ürünleri (en az %28),Tavuk YağTürlü TahıllarBelirsiz (olası)BelirsizBelirsizBelirsizBelirsizBelirsizBelirsizTürkiye-İsrailDüşükDüşük-OrtaBelirsiz-10/10-10/10
17-22 TLChampion KittenTavuk Eti Proteini ve Hayvansal Yan ÜrünlerTürlü TahıllarBelirsiz1000mgYokBelirsizBelirsizSadece 300gr ve 2kg paketleri olması sebebiyle kg başı fiyatı pahalıBelirsiz16-18 günTürkiyeDüşükDüşük-OrtaBelirsiz-9/10-9/10
17-26 TLVanCat KittenKurutulmuş Kuzu ve/veya Dana Proteini (%30), Kemiksiz Kuzu Proteini.(%12), Hamsi Unu, Krill Unu, Hidrolize Tavuk CiğeriBaldo Pirinç (%14), MısırGluten Yok, GDO Belirsiz2600mgBelirsizDeniz Yosunu, Avizeağacı Özütü, Kızılcık Tozu, PisilyumYokResmi sitesinde fediaf, aafco ve dga onaylarını gösteriyorlar.BelirsizBelirsizTürkiyeOrtaKolayOrta(+)6/10(+)4/10
18-25 TLMolly KittenKurutulmuş tavuk proteini %46, Deniz Ürünü Unları (Hamsi), Hidrolize CiğerPirinç (%14)-Bezelye-MısırBelirsiz2600mgYokAvizeağacı, Yosun ve Kızılcık EkstraktlarıMısırBelirsizBelirsizResmi Sitesi KapalıDüşükOrta KolaylıkBelirsiz(+)3/10(+)2/10
4. GrupAlt Sınır: 20 TL Üst Sınır: 35 TL Grubu
18-29 TLGolosi KittenEt ve Et Ürünleri (%36 Tavuk Eti) Midye UnuPirinç (%8)Yok1730mgBelirsizHindiba ve Kimyasal Lifler (FOS)YokArbocel SelülözleriYokBelirsizİtalyaOrtaNispeten Kolayİyi(+)6/10(+)4/10
18-36 TLGoody KittenTürlü Tahıllar. Min %30 Tavuk olmak üzere Her Türlü Et İçeriği Bulamaç Ve Tozları (min %45) (??? şaibeli ifadeler)Türlü TahıllarVarBelirsizYokKüspeHepsi olasıSadece 500gr ve 2.5 kg paketleri var o yüzde kg başına fiyatı içeriği için çok pahalı.Var.20-22 GünTürkiyeMarket MamasıKolayEpey Kötü-10/10-9/10
19-25 TLCroque Yavru Kedi Mamasıİşlenmiş Tavuk Proteini, İşlenmiş hayvansal Protein, Ciğer AromasıMısır-Buğday-PİrinçVarBelirsizYokBelirsiz içerikBelirsizSadece 1.5 kg paket var bu sebeple kg başı fiyatı kendi sınıfı için fazla pahalı.Koruyucu var, renklendirici BelirsizBelirsizİtalyaMarket MamasıDüşük-OrtaBelirsiz-10/10-10/10
19-27 TLPetline Kittenİşlenmiş Tavuk Proteini-Ciğer Aroması (yüzde yok)Pirinç-Bonkalit-MısırVarBelirsizYokPancar Lifi YukaMısır ve Küspe VarGlukozamin – Peynir Altı SuyuVar.BelirsizResmi Site YokDüşük-OrtaOrta KolaylıkKötü-5/10-4/10
19-27 TLAlice Kitty YavruKurutulmuş Tavuk Proteini, Balık ve Krill UnuPirinç-Mısır-BezelyeBelirsiz2600mgYokAvizeağacı, Yosun ve Kızılcık EkstraktlarıMısır ve Küspe Var—————–BelirsizBelirsizİstanbul/TürkiyeDüşük-OrtaKolayDüşük-1/100/10
20-27 TLFelicia KittenKurutulmuş Tavuk Proteini(%40+) + Hamsi-Karides Unları. Kanatlı Yağları, Hidorlize CiğerPirinç-MısırGluten Yok-GDO Belirsiz2600mgYokAvizeağacı, Yosun ve Kızılcık EkstraktlarıMısır———————-Yok15-18 GünTürkiyeYüksekÇok KolayOrta(+)4/10(+)5/10(?)
21-28 TLProchoice 38Kurutulmuş Kuzu Proteini (%30), Hidrolize Kemiksiz Kuzu Proteini (%18), Hamsi, Krill Unu, Hidrolize CiğerPirinç-MısırBelirsiz2600mgBelirsizAvizeağacı, Yosun ve Kızılcık EkstraktlarıMısır———–Belirsiz15-18 GünTürkiyeOrtaÇok KolayOrta-İyi(+)4/10(+)4/10
21-30 TLLaVital Kittenİşlenmiş hayvansal protein, somon balığı unu (%10),hayvansal yağ(?), kurutulmuş yumurta ürünler (?)mısır,pirinç,patates proteini,bezelye unuVar2200mgBelirsizPancar ve Hindibağ Küspeleri, YukaMısır ve Küspe VarBelirsiz18-22 GünTürkiyeYüksekOldukça KolayDüşük-Orta-4/10-4/10
23-29 TLWhiskas JuniorEt ve hayvansal yan ürünler (%38, kahverengi parçacıklar %4 tavuk içerir)Belirtilmemiş Tahıll İçeriğiVar4040 (?)YokBelirtilmemiş Sebze – Lif İçeriğiBüyük ihtimalVar.16-18 GünAmerikaMarket MamasıAşırı KolayÇok Kötü-5/10-4/10
??? (Bekleniyor)Myfood KittenKurutulmuş tavuk eti(%50), hidrolize hayvansal proteinler, ciğer aromalarıPirinç (%25), BuğdayGluten yok, GDO Belirsiz1750mgYokbezelye, yuka,keten tohumu özütü,patates, pancar küspesiPancar KüspesiBelirsiz18-22 GünTürkiyeYok GibiHenüz Sürülmedi.(+)4/10
26-33 TLHappy Cat Minkas KittenKanatlı Hayvan Proteini (%31) , Balık UnuMısır, Buğday,SoyaBelirsiz1000mgYokPancar Küspesi, Elma PosasıMısır ve Küspe VarBelirsiz20-22 GünAlmanyaOrtaNispeten KolayBelirsiz-5/10-5/10
26-34 TLBenefit KittenKurutulmuş Tavuk (%50), Taze Tavuk (%15) (et)Pirinç (en az %15),Bezelye, MısırBuğdayYok2000mgYokYuka, PancarPancar Küspesi(-) büyük boy paket yok. Sadece 1.5kgBelirsiz16-18 GünTürkiyeDüşükZor-OrtaOrtaİ-İyi(+)5/10(+)5/10
5. GrupAlt Sınır: 25 TL Üst Sınır: 50 TL Grubu
26-36 TLFriskier Junioret ve hayvansal türevler (% 4 tavuk), bitkisel protein ekstraktı, balık ve balık türevleri, yağlar, katkı maddeleriTahıllar (En az % 20)Var1100mgYoksebzeler (%1) ??BelirsizBüyük Boyu YokKoruyucu Var, Renklendirici Yok18-22 GünAmerika (çoklu)Çok YüksekAŞırı KolayDüşük-ORta-7/10-7/10
27-35 TLFoxy Kittenİşlenmiş Hayvansal Protein, Ciğer AromasıBuğday-Mısır-PirinçGluten Var, GDO Belirsiz1650mgYokKüspe ve Keten Tohumu ÖzütüKüspe ve Mısır Var.Sadece 2kg paketi olduğundan kg başı fiyatı kendis sınıfı içinde pahalı kaçıyor.BelirsizBelirsizTürkiyeOrta-DüşükkolayBelirsiz-9/10-9/10
27-38 TLBrit Premium Kitten%40 Tavuk (%22 Kurutulmuş Tavuk Eti %18 Tavuk Eti Bulamacı) + %4 Somon Et Suyu % Tavuk Ciğeri Et SuyuPirinçYok2200mgVarPancar ve Hindiba Posası + Karanfil, Zerdeçal,Turunç,Biberiye,Yuka ÖzütleriKüspeBiberiye ve Zerdeçal EkstraktıBelirsiz16-18 GünÇek CumhuriyetiOrtaKolayOrta-İyi(+)7/10(+)6/10
30-42 TLSpectrum KittenKurutulmuş tavuk proteini, kurutulmuş balık proteini (yüzdesiz) + krill (unmu, kendisi mi belirsiz)+hidrolize ciğeresmer pirinç-buğday-mısır (yüzdesiz)Gluten yok gibi GDO Belirsiz1500mgBelirsizkeçi boynuzu unu, yuka, quilaka, Turunç,Üzüm,Zerdeçal ve Biberiyer ÖzütleriMısırBiberiye ve Zerdeçal EkstraktıBelirsiz22-25 GÜnTürkiyeOrtaOldukça KolayOrta-İyi(+)1/10(+)4/10
32-42 TLProfine KittenTavuk eti %42 (tavuk unu %26, kurutulmuş tavuk eti %16), hidrolize tavuk karaciğeri %2, karides %1,5Pirinç-MısırGluten Yok, GDO Belirsiz2200mgVarkurutulmuş elma, deniz yosunu, yuka özütü, fesleğen, hindiba, rezene, adaçayıMısırAdaçayı+Rezene+Bira Mayası kombosu ile Kedimizi oldukça yatıştıran ve onun stresini azaltan bir formül sunuluyor.Belirsiz18-20 GünÇek CumhuriyetiOrtaKolayOrta-İyi(+)7/10(+)5/10
33-45 TLApplaws Kitten(Tr)Kuru Tavuk eti (% 62), Tavuk Kıyma (% 17),, Tavuk Et Suyu, Kurutulmuş YumurtaTahılsızGluten Yok, GDO Belirsiz2000mgYokPatates, Pancar Küspesi, Selülöz Lifleri, Deniz Yosunu,. Yaban mersini, Turunç ve biberiye özütleriKüspe var.Belirsiz18-20 GünİngiltereDüşükEpey Zorİyi(+)/1010(+)8/10
35-42 TLHappy Cat Junior GeflügelKümes hayvanları proteini (% 29), et bulamacı (%?), somon unu (% 4), kurutulmuş bütün yumurtaMısır, Pirinç, SoyaBelirsiz1000mgBelirsizelma posası, yosun , keten tohumu , yucca, hindiba özüt , kurutulmuş devedikeni, enginar, karahindiba, zencefil, huş ağacı yaprakları, ısırgan otu, papatya, kişniş, biberiye, adaçayı, meyan kökü, kekikHepsi VarBelirsiz15-18 GünAlmanyaOrtaOrta KolaylıkBelirsiz-7/10-4/10
36-43 TLMatisse KittenSuyu Çekilmiş Tavuk Eti (%36), Suyu Çekilmiş Balık (%6), Suyu Çekilmiş Bütün Yumurtalar, Sulandırılmış Hayvan ProteinleriPirinç (%20), MısırGluten Var, GDO Belirsiz2900mgYokpancar kökü küspesi, kimyasal liflerMısır ve Küspe VarBelirsiz18-20 GünİtalyaOrta-YüksekKolayİyi(+)6/10(+)2/10
38-62 TLBozita Kitten%29 Tavuk (%25 Kurutulmuş Tavuk Eti + %4 Tavuk Et Suyu), %13 Kemik İliği, Taze Hazırlanmış Somon %10, Kurutulmuş Et Proteini %7, Kurutulmuş Domuz Proteini %4TahılsızYok2000mgVarkurutulmuş patates, bezelye nişastası, kurutulmuş pancar küspesi, hindiba lifleri, FOS-MOS lifleriKüspe VarYüksek doğal hayvansal protein + eşit miktarda tauırin ve metiyonin var. Dengeli bir diyet. Kemik iliği de nadir bulunan ancak değerli bir içerik.Yok18-20 ünİsveçOrta-DüşükDüşük-Ortaİyi(+)9/10(+)9/10
39-48 TLSanabelle KittenKümes Hayvanları Eti (%25 Taze), Kurutulmuş Kanatlı Hayvanları Proteinleri, %5 Taze Ciğer, %5 Kanatlı Ayağı, Ciğer ve Et BulamacıPirinç + Pirinç UnuBelirsiz.2000mgYokPancar Küspesi, Bezelye Lifleri, turna yemişi, yaban mersini özütleri, kadife çiçeği, hindiba, midye tozuKüspe VarÖnemli Miktarda Kolin Klorür var. Kısa vadeli çok iyi bir şey ancak aşırı tüketim de sıkıntı. Mamayı kolin klörürü olmayan, tuzsuz bir mamayla dönüşümlü kullanınBelirsiz18-20 GünAlmanyaYüksekKolayİyi(+)5/10(+)4/10
39-49 TLHappy Cat Kitten GeflügelKümes hayvanları proteini (% 31), et bulamacı (%?), somon unu (% 4), kurutulmuş bütün yumurtaMısır, Pirinç, SoyaBelirsiz1000mgBelirsizelma posası, yosun , keten tohumu , yucca, hindiba özüt , kurutulmuş devedikeni, enginar, karahindiba, zencefil, huş ağacı yaprakları, ısırgan otu, papatya, kişniş, biberiye, adaçayı, meyan kökü, kekikHepsi VarEn Büyük Boyu 4kg. Yani KG başı pahalıBelirsiz15-18 GünAlmanyaOrtaDüşük-OrtaBelirsiz-8/10-4/10
??? (Bekleniyor)Klicker KittenTaze ve kurutulmuş tavuk eti (%55 kurutulmuş tavuk, %20 taze tavuk, %5 hidrolize tavuk), Hidrolize Ciğer, Kurutulmuş Hamsi(Tahılsız)Yok2000mgVarelma,havuç,papatya,fesleğen kuruları, yaban mersini ve nar tozları, deniz yosunu, patatesYokFMIS, İnsan Üretimine Uygun Gıda Türü, glukozamin,sızma zeytin yağıYok18-20 GünTürkiyeDüşükHenüz Sürülmedi.(+)8/10
6. GrupAlt Sınır: 40 TL Üst Sınır: 70 TL Grubu
40-75 TLBrit Care KittenKurutulmuş Hindi (%30), Taze Tavuk Eti (%26), Kümes Hayvanları Yağı %12, Hidroliz Tavuk Ciğeri %2, %0.5 Ağız SütüTahılsızYok2800mgVarNohut %8, keten tohumu (%2), Sarı bezelyeler %12, kurutulmuş papatya (%0.5), Kurutulmuş Böğürtlenler, Yuka, yalancı iğdeYokBrit Care’in eski yavru kedi mamasının formülünün adı “Crazy” idi ve tahıllı idi. Maalesef eski paketi bulmak şu an daha kolay. Yeni formülün 7kg’lık paket henüz yaygınlaşmadı ancak yaygınlaştığında Crazy’den bir 70-100 TL arası fazla olabilir.Yok18-20 GünÇek CumhuriyetiOrtaBiraz ZorOrta-İyi(+)9/10(+)9/10
44-65 TLProPlan Original KittenTavuk (%20) (???), Suyu Çıkarılmış Kanatlı Proteini, kurutulmuş yumurtaBuğday, Mısır (hem Nişaşta hem Un olarak)Gluten (2 tip) var GDO BelirsizBelirsizYokKonsantre Bezelye ProteiniMısır var Gerisi de BelirsizKoruyucu var, Renklendirici Belirsiz15-18 GünAmerika(Çoklu)Çok YüksekAşırı KolayOrta-9/10-7/10
45-65 TLNature’s Protection Kitten%44 Kümes Hayvanı Eti (Kurutulmuş ve Öğütülmüş), Krill Bulamacı, Balık BulamacıPirinç-MısırGluten Var GDO Belirsiz1375mgYokpancar ve hindiba küspeleri, biberiye özütü, yuka özütü ve keten tohumuMısır ve Küspe VarSadece 2KG seçeneği var o sebeple KG başı fiyatı pahalı. Zengin Zeolit. Ayrıca bazı sitelerde mamanın içeriği kafaya göre sallanmış. Bunlar resmi sayfasının rakamları.Belirsiz20-22 GünLitvanyaDüşükBiraz ZorBelirsiz-6/10-6/10
45-70 TLAdvance KittenTavuk %28 (??), Kurutulmuş Domuz, Balık ve Kümes Hayvanları Proteinleri, Kurutulmuş Yumurta, Hayvansal YağlarPirinç %16, Mısır, Mısır ProteiniBelirsiz1400-1500mgYokPancar Küspesi, Çeşitli lifler (??)Mısır ve Küspe VarBelirsiz16-18 GünİspanyaYüksekKolayOrta-İyi(+)3/10(+)4/10
46-62 TLAmity KittenKurutulmuş et proteini% 50 (tavuk% 20), hidrolize tavuk proteini, kurutulmuş bütün yumurtaBuğday-Pirinç-Türlü Hububatlar (??)Belirsiz1200mgYokPancar ve Hindiba Küspeleri, Yuka Lifleri, Keçiboynuzu, BaklaKüspe VarSadece 1.5 kg paketi olduğundan kg başı fiyatı kendi sınıfı için pahalı.Belirsiz16-18 GünİspanyaOldukça DüşükBiraz ZorBelirsiz-5/10-5/10
49-63TLHappy Cat Junior TahılsızKanatlı Proteini (%24.5), Ördek Proteini %8(Tahılsız)Gluten yok GDO Belirsiz1000mgBelirsizelma posası, yosun , keten tohumu , yucca, hindiba özüt , kurutulmuş devedikeni, enginar, karahindiba, zencefil, huş ağacı yaprakları, ısırgan otu, papatya, kişniş, biberiye, adaçayı, meyan kökü, kekikKüspe VarEn Büyük Boyu 4kg. Yani KG başı pahalıBelirsiz15-18 GünAlmanyaOrtaDüşük-OrtaBelirsiz-9/10(+)4/10
?-65 TLUnique Kitten Tavukluİşlenmiş Tavuk Proteini (%47), Hidrolize Tavuk Ciğeri, Ciğer AromasıPirinç (%15), MısırGluten Var GDO BElirsiz1500mgVarŞeker Kamışı Lifi, Keten Tohumu, Yuka ÖzütüMısır VarSadece 2kg paketi var. O yüzden kg başı pahalıKoruyucu var, Renklendirici BelirsizBelirsizTürkiyeDüşükOrta KolaylıkBelirsiz-10/10-7/10
50-65 TLUnique Kitten Somonluİşlenmiş Hayvansal Protein (%30), İşlenmiş Somon Proteini (%14), İşlenmiş Hamsi Proteini, Balık AromasıPirinç-Yulaf-Mısır (yüzdesiz)Gluten Var GDO BElirsiz1500mgVarŞeker Kamışı Lifi, Keten Tohumu, Yuka ÖzütüMısır VarMarkanın bu modelinin 7kg versiyonu var ancak tavuklu 2kg ile sınırlı. O yüzden bunun kg başı fiyatı daha ucuz olacak.Koruyucu var, Renklendirici BelirsizBelirsizTürkiyeDüşükOrta KolaylıkBelirsiz-10/10-7/10
7. GrupAlt Sınır: 50 TL Üst Sınır: 90 TL Grubu
50-75 TlPurine One Bifensis Kitten%17 Tavuk (Deri, Kemik, Et Dahil)(yani bulamaç), Kurutulmuş Kümes Hayvanları Proteini,Buğday, Yulaf, Soya, Mısır Ve bunların proteinleriVar (hem mısır hem buğday gluteni)750mgYokHindiba Küspesi ve Kimyasal LiflerHepsi VarSadece 200gr ve 800gr halleri var nitekim kg başlı pahalı oluyor. Ayrıca eski tarifi de yeni tarifi de ortalıkta dolaşıyor.Var.16-18 GünAmerika (çoklu)Market MamasıNispeten KolayOrta-10/10-10/10
50-80 TLSpectrum Az Tahıllı Yavruİşlenmiş tavuk ve hindi proteini (min. %40), peynir altı suyu tozu, hidrolize tavuk proteiniPirinç, Yulaf, Mısır (Az Tahıllı Etiketi)Belirsiz1500mgVarşeker kamışı lifi, keçiboynuzu unu, bezelye, yaban mersini, chia tohumu, keten tohumu, kızılcık, zerdeçal, enginar, zeytin, kırmızı soğan, böğürtlen, domates, karpuz, nar, kekik, biberiye, zencefil özütleriYokSadece 2Kg paketi var o sebeple kg başı fiyatı çok yüksekBelirsiz16-20 GünTürkiyeDüşükOrta KolaylıkBelirsiz-9/10(+)2/10
55-80 TLHill’s Kitten (Tavuklu)Tavuk ve hindi unu (???),Esmer Pirinç, Buğday Gluteni, Yulaf, ArpaGluten Var, GDO Belirsiz2100mgYokPancar Küspesi + Keten TohumuMısır ve Küspe VarBelirsiz18-22 GünAmerikaEpey YüksekOldukça KolayOrta-10/10-10/10
60-72 TLNaturea Somonlu KittenHiç şoklanmamış kılçığından arındırılmış taze somon %40, Sıvısı alınmış Somon %30, Sulandırılmış Somon %5TahılsızYok970mgYokKeçi boynuzu, Kurutulmuş Patates. Domates, Elma, Yaban Mersini ve Böğürtlen, YukaYokYok20-22 GünPortekizDüşük-OrtaZorİyi(+)9/10(+)9/10
60-72 TLNaturea Tavuklu KittenHiç şoklanmamış kemiksiz taze tavuk %40, Sıvısı alınmış Tavuk %30, Sulandırılmış Tavuk %5, Hidrolize Tavuk CiğeriTahılsızYok900mgYokKeçi boynuzu, Kurutulmuş Patates. Domates, Elma, Yaban Mersini ve Böğürtlen, YukaYok20-22 GünPortekizDüşük-OrtaZorİyi(+)8/10(+)8/10
60-85 TlMERA Kitten%33.5 Kısmen kurutulmuş ya da hidrolize edilmiş Kanatlı Proteinleri, %15 Taze Kümes Hayvanı Eti, %1.1 Hidrolize Ciğer%18 Pirinç, Mısır Gluteni,Gluten var, GDO Belirsiz2000mgYok%2.7 Pancar ve Hindiba Küspeleri, Kimyasal Selülözler, %2 Keten Tohumu, Yuka Unu, Kurutulmuş böğürtlenler ve yaban mersinleriMısır ve Küspe Var16-20 GünAlmanyaDüşükZorBelirsiz-9/10-9/10
60-90 TLRoyal Canin Kittenkurutulmuş kümes hayvanları proteinleri, hidrolize hayvansal proteinlerBuğday-Mısır-Pirinç-Kepek (yüzdesiz)VarBelirsizYokpancar küspesi, fsilyum kabukları, kadife çiçeği özütüHepsi Varsodyum silika alüminat(E554), sodyum alüminyum silikat (E173) gibi aşırı kullanımı zararlı koruyucu katkı maddeleri içermektedir Resmi sitesinde ürün sadece 2 Kg olarak tarif edilmekte yani internette 4 kg ve 10 kg olarak satılanlar nedir çok dikkat edin.Var.18-22 GünFransaAşırı YüksekAşırı KolayOrta-10/10-8/10
62-85 TLTaste of the Wild – Rocky Mountain Feline FormulaTavuk Bulamacı, kavrulmuş geyik eti, somon füme, okyanus balığı bulamacı (Toplamı %42 ediyor)TahılsızGluten Yok, GDO Varen az 1500mgYokBezelye, Tatlı patates, kuru hindiba kökü, domates, yaban mersini, kızılcık, yuka özütleriYokHormon ve Antibiyotik kullanılmamış et garantisi var (Bozita gibi). Ancak üründe GDO garantisi yok. GDO’suz ürünleri türkiyeye gelmediler.ÜRün tüm yaşlar için deniliyor. Büyük boyda bulunabilen tek ürünü bu.Bir de arındırılmış su kullanılmıştır.Koruyucu yok, Renklendirici belirsiz18-20 GünAmerikaOrta-YüksekBiraz ZorOrta(+)6/10(+)7/10
62-90 TLN&D Prime Kitten%30 Kemiksiz Tavuk, %28 Kurutulmuş Tavuk Proteini, Kurutulmuş Yumurta, Ringa Balığı, Kurutulmuş Ringa Balığı Proteini,TahılsızYok4000mgVartatlı patates, bezelye lifi, kurutulmuş havuç, yonca, nar, elma, ıspanak, fisilyum kabuk ve tohumları, kurutulmuş tatlı portakal, kurutulmuş yaban mersini, zerdeçal, aloe vera ekstraktı.Biberiye + YeşilçayYokYok20-22 GünİtalyaÇok YüksekÇok Kolayİyi(+)7/10(+)8/10
8. GrupAlt Sınır: 65 TL Üst Sınır: 110TL Grubu
66-82 TLDr. Clauder’s KittenSuyu Çıkarılmış Kümes Hayvanı Proteini (%26), balık proteini %5, ciğer bulamacı, kurutulmuş yumurta (%3)Pirinç %22Gluten Yok, GDO Belirsiz1500mgYokPancar Küspesi, bezelye, hindiba, keten tohumuKüspe VarBelirsiz18-22 GünAlmanyaDüşükOrta KolaylıkBelirsiz-9/10-6/10
68-100 TLAcana Wild Prairie (Tüm Yaş GruplarI)Taze tavuk eti (9%), taze hindi eti (9%), taze tavuk ciğeri (9%), suyu alınmış tavuk eti (8.5%), suyu alınmış hindi eti (8%), suyu alınmış ringa balığı (8%),taze gezen tavuk yumurtası (4%), serbest avlanmış çiğ beyaz balık (4%),TahılsızYok400mgYokbütün pinto fasulyeleri, bütün bezelye, bütün kırmızı mercimek, bütün nohut, bütün yeşil mercimek, mercimek lifi, taze bütün kabak, taze bütün balkabağı, taze kara lahana, taze ıspanak,YokEn büyük boyu 4.5 kg – 11.4kg ya da 5.4kg olan paketler eski formülden. Güvenmeyin derim.Yok15-18 GünKanadaYüksekOrta KolaylıkOrta-İyi(+)9/10(+)9/10
Wild Prairie devamıserbest avlanmış gökkuşağı alabalığı (4%), taze hindi sakatatları (karaciğer, kalp) (2%),taze tavuk kalbi (1%), tavuk kıkırdağı (1%), dondurularak kurutulmuş tavuk ve hindi karaciğeri (0.5%),taze salgam yaprakları, taze havuç, taze elma, taze armut, taze bütün kızılcık, taze bütün yaban mersini, hindiba kökü, zerdeçal kökü, devedikeni, dulavratotu kökü, lavanta, hatmi kökü, kuşburnu.
70-120 TLAcana Grasslands (Tüm Yaş Grupları)Taze ördek eti (11%), taze tavuk eti (11%), taze gezen tavuk yumurtası (8%), suyu alınmış tavuk eti (7%), suyu alınmış hindi eti (7%), suyu alınmış gölbalığı (7%),taze hindi eti (6%),çiğ bıldırcın eti (4%), taze tavuk yürek ve ciğeri (2%),TahılsızYok400mgYokbütün pinto fasulyeleri, bütün bezelye,bütün kırmızı mercimek, bütün nohut, bütün yeşil mercimek,mercimek lifi,kurutulmuş yosun, taze bütün kabak, taze bütün balkabağı, taze kara lahana, taze ıspanak,YokEn büyük boyu 4.5 kg – 11.4kg ya da 5.4kg olan paketler eski formülden. Güvenmeyin derim.Yok15-18 GünKanadaYüksekNispeten KolayOrta-İyi(+)8/10(+)9/10
Grasslands devamıtaze hindi yürek ve ciğeri (2%),, suyu alınmış ördek eti (1%), ördek karaciğeri (1%), ördek kıkırdağı (0.5%), dondurularak kurutulmuş tavuk ve hindi karaciğeri (0.5%),taze şalgam yaprakları, taze havuç, taze elma, taze armut, taze bütün kızılcık, taze bütün yaban mersini, hindiba kökü, zerdeçal kökü, devedikeni, dulavratotu kökü, lavanta, hatmi kökü, kuşburnu.
74-110 TLOrijen Cat & Kitten (Yavru ve Yetişkin)Taze tavuk eti (18%), taze hindi eti (7%), taze tüm yumurta (5%), taze tavuk ciğeri (5%), taze bütün pisi balığı (4%), taze bütün ringa balığı (4%), taze hindi ciğeri (4%), taze tavuk kalbi (4%), taze hindi kalbi (4%), taze tavuk boynu (4%), tavuk (suyu alınmış, 4%), hindi (suyu alınmış, 4%),TahılsızYok%2 (5.4 kg için 1080mg)Yoktaze bütün kabak, taze bütün balkabağı, taze yeşil kabak, taze yabani havuç, taze havuç, taze bütün kırmızı lezzetli elma, taze bütün bartlett armudu, taze kara lahana, taze ıspanak, taze ıspanak,YokResmi sitesinde en büyük boyu 5.4 kg olan. Diğerleri eski formül ya da sahte olabilir dikkat edin.Yok18-20 GünKanadaYüksekNispeten KolayOrta- İyi(+)9/10(+)9/10
Cat & Kitten devamıTaze uskumru (suyu alınmış, 4%), bütün sardalya (suyu alınmış, 4%), bütün ringa balığı (suyu alınmış, 4%), tavuk yağı (3%),tavuk kıkırdağı (suyu alınmış, 1%), ringa balığı yağı (1%), tavuk ciğeri (dondurularak kurutulmuş), hindi ciğeri (dondurularak kurutulmuş),taze şalgam yaprakları, esmer su yosunu, bütün kızılcık, bütün yaban mersini, bütün saskatoon meyveleri, hindiba kökü, zerdeçal kökü, boğa dikeni, dulavratotu kökü, lavanta, hatmi otu kökü, kuşburnu.
9. GrupAlt Sınır: 80 TL Üst Sınır: 150TL Grubu
80-95 TLBravery KittenSuyu Çekilmiş Tavuk Eti, Sulandırılmış Tavuk Proteini, Hidrolize Tavuk Ciğeri, Kurutulmuş bütün yumurtaTahılsızGluıten Yok, GDO Belirsiz1200mgVarPancar Küspesi, Tatlı Patetes, Konsantre Kavun Suyu, Yuka, doğal selülözKüspe VarSadece 2kg paketi olduğundan kg başı fiyatı kendis sınıfı içinde pahalı kaçıyor.Belirsiz18-20 GünİspanyaEpey DüşükBiraz ZorBelirsiz-8/10(+)4/10
80-100 TLAcana Pacifica (Tüm Yaş Grupları)Çig bütün pasifik ringa balığı (14%), çiğ bütün pasifik uskumru (13%), Çiğ bütün pasifik berlamı (9%), suyu alınmış ringa balığı (8%), suyu alınmış mavi mezgit (8%), suyu alınmış uskumru (8%), serbest avlanmış çiğ pisi balığı (5%), dondurularak kurutulmuş morina ciğeri (1%),TahılsızYok400mgYokbütün pinto fasulyeleri, bütün bezelye,bütün kırmızı mercimek, bütün nohut, bütün yeşil mercimek, mercimek lifi, taze bütün kabak, taze bütün balkabağı, taze kara lahana, taze ıspanak,YokEn büyük boyu 4.5 kg – 11.4kg ya da 5.4kg olan paketler eski formülden. Güvenmeyin derim.Yok15-18 GünKanadaÇok YüksekNispeten Kolayİyi(+)9/10(+)9/10
Pacifica devamıtaze salgam yaprakları, taze havuç, taze elma, taze armut, taze bütün kızılcık, taze bütün yaban mersini, hindiba kökü, zerdeçal kökü, devedikeni, dulavratotu kökü, lavanta, hatmi kökü, kuşburnu.
80-100 TLN&D Ocean Kittenmorina balığı (%32), kurutulmuş morina balığı proteini (%30), kurutulmuş karides (%5), kurutulmuş ringa balığı proteini,TahılsızYok4000mgVarTatlı Patates, Yonca,kabukları ve tohumları. Kurutulmuş İçerik: Balkabağı, Kavun, Elma, Ispanak, Elma. Özüt İçerik: Yeşil Çay, Biberiye, Aloe Vera, ZerdeçalYokEn büyük boy paketi 5kg olduğundan kg başı fiyatı, diğer N&D’den daha pahalıYok20-22 GünİtalyaÇok YüksekÇok Kolayİyi(+)6/10(+)8/10
80-100 TLTrue Instinct Original Kitten%23 Tavuk (%4 Tavuk But, %18 Tavuk Bulamacı), %10.5 Domuz Bulamacı, %5 Domuz İç Yağı,Mısır Proteini, Yulaf(%4), Esmer Pirinç(%7), ArpaGluten Yok, GDO BelirsizBelirsizYokKurutulmuş elma,bezelye, havuç,brokoli kırmızı meyveler. Pancar KüspesiKüspe ve Mısır Var.Sadece 300gr ve 1.25 kg paketler halidne var. Haliyle kg başı fiyatı pahalı.BelirsizBelirsizAmerikaOrta-DüşükBiraz ZorBelirsiz-8/10-3/10
80-110 TLAcana First Feast KittenTaze tavuk eti (19%), suyu alınmış tavuk eti (13%), suyu alınmış ringa balığı (13%), suyu alınmış hindi eti (5%), Çiğ bütün ringa balığı (4%), taze gezen tavuk yumurtası (4%) çiğ bıldırcın eti (1%), taze tavuk sakatatları (karaciğer, kalp) (1%), tavuk kıkırdağı (1%),Bütün Yulaf,Yok400mgVarbütün bezelye, bütün yeşil mercimek, bütün nohut, bütün kırmızı mercimek, mercimek lifi, kurutulmuş yosun, taze bütün balkabağı, taze bütün kabak, taze bütün kızılcık, taze bütün yaban mersini.YokTek paketi var o da “1.8 kg nitekim kg başı fiyatı pahalıYok16-18 GünKanadaYüksekNispeten Kolayİyi(+)5/10(+)8/10
83-110 TLOrijen Six Fish (Tüm Yaşlar İçin)Taze bütün sardalya balığı (26%), taze bütün pasifik barlam balığı (9%), taze bütün pasifik uskumrusu (8%), taze bütün pasifik pisi balığı (5%), taze bütün kaya balığı (5%), taze bütün dil balığı (5%), Taze uskumru (suyu alınmış, 5%), bütün ringa balığı (suyu alınmış, 5%),TahılsızYok%3 (5.4kg için 1620mg)Yokbütün kırmızı mercimek, bütün yeşil mercimek, bütün yeşil bezelye, mercimek lifi, bütün nohut, bütün sarı bezelye, bütün pinto fasulyeleri,taze bütün kabak, taze bütün balkabağı, taze yeşil kabak,YokResmi sitesinde en büyük boyu 5.4 kg olan. Diğerleri eski formül ya da sahte olabilir dikkat edin.Yok18-20 GünKanadaYüksekNispeten Kolayİyi
Six Fish devamıbütün mavi mezgit (suyu alınmış, 5%), ringa balığı yağı (5%), Alaska morina balığı (suyu alınmış, 5%), bütün sardalya (suyu alınmış, 1,5%) Morina balığı ciğeri (dondurularak-kurutulmuş)taze yabani havuç, taze havuç, taze bütün kırmızı lezzetli elma, taze bütün bartlett armudu, taze kara lahana, taze ıspanak, taze ıspanak,
Six Fish devamıtaze şalgam yaprakları, esmer su yosunu, bütün kızılcık, bütün yaban mersini, bütün saskatoon meyveleri, hindiba kökü, zerdeçal kökü, boğa dikeni, dulavratotu kökü, lavanta, hatmi otu kökü, kuşburnu.
90-122 TLOrijen Regional Red (Tüm Yaşlar İçin)Taze angus sığırı (8%), Taze yaban domuzu eti (4%), taze çayır bizonu eti (4%), taze veya çiğ romney kuzu eti (4%), taze yorkshire domuz eti (4%), taze sığır ciğeri (4%), taze yaban domuzu ciğeri (4%), taze sığır işkembesi (4%), taze būtün ateş balığı (4%), taze tüm yumurta (4%),TahılsızYok%2 (5.4 kg için 1080mg)Yokbütün kırmızı mercimek, bütün yeşil mercimek, bütün yeşil bezelye, bütün nohut, bütün sarı bezelye, ayçiçeği yağı. mercimek lifi, bütün pinto fasulyeleri,güneşte kurutulmuş yonca,taze bütün kabak,YokResmi sitesinde en büyük boyu 5.4 kg olan. Diğerleri eski formül ya da sahte olabilir dikkat edin.Yok18-20 GünKanadaOrta-YüksekOrta-KolaylıkBelirsiz(+)10/10(+)10/10
Regional Red devamıkuzu (suyu alınmış, 4%), bütün ringa balığı (suyu alınmış. 4%). bütün ringa balığı (suyu alınmış, 4%), bütün sardalya (suyu alınmış 4%), koyun eti (suyu alınmış, 4%), taze sığır böbreği (4%), taze sığır kalbi (3,5%), domuz (suyu alınmış, 3,5%), kömür balığı yağı (3,5%),taze bütün balkabağı. taze yeşil kabak, taze yabani havuç, taze havuç, taze bütün kırmızı lezzetli elma, taze bütün bartlett armudu, taze kara lahana, taze ispanak. taze ispanak, taze şalgam yaprakları,
Regional Red devamıtaze domuz ciğeri (1,5%),taze kuzu ciğeri (1,5%). Alaska morina balığı (suyu alınmış. 1,5%), kuzu işkembesi (1%). sığır kıkırdağı (suyu alınmış. 1%),sığır ciğeri (dondurularak-kurutulmuş), kuzu ciğeri (dondurularak-kurutulmuş), kuzu işkembesi (dondurularak-kurutulmuş),esmer su yosunu, bütün kızılcık, bütün yaban mersini, bütün saskatoon meyveleri, hindiba kökü, zerdeçal kökũ. boğa dikeni, dulavratotu kökü, lavanta, hatmi otu kökü, kuşburnu.
92-130 TLOrijen Tundra (Tüm Yaşlar İçin)Taze keçi eti (5%), taze yaban domuzu eti (5%), taze karaca eti (5%), taze kutup alabalğı (5%), taze ördek eti (5%), taze koyun eti (4%), taze çelikbaş alabalığı (4%), taze ördek ciğeri (4%), taze yaban domuzu ciğeri (4%), taze yaban domuzu böbreği (4%), taze uskumru (suyu alınmış, 4%),TahılsızYok%2 (5.4 kg için 1080mg)Yokbütün kırmızı mercimek, bütün yeşil mercimek, bütün yeşil bezelye, bütün nohut, bütün sarı bezelye, bütün pinto fasulyeleri, mercimek lifi,bütün etiyopya fasulyeleri,taze bütün kabak, taze bütün balkabağı.YokResmi sitesinde en büyük boyu 5.4 kg olan. Diğerleri eski formül ya da sahte olabilir dikkat edin.Yok18-20 GünKanadaYüksekOrta-Kolaylıkİyi(+)10/10(+)10/10
Tundra devamıtaze bütün ateş balığı (4%), kuzu (suyu alınmış,(4%), koyun eti (suyu alınmış, 4%), Alaska morina balığı (suyu alınmış. 4%), bütün mavi mezgit (suyu alınmış, 4%), ördek yağı (4%), bütün ringa balığı (suyu alınmış, 4%).taze koyun işkembesi (1.5%). ringa balığı yağı (1%), taze keçi yüreği (1%),taze yeşil kabak, taze yabani havuç, taze havuç, taze bütün kırmızı lezzetli elma, taze bütün bartlett armudu, taze kara lahana, taze ıspanak, taze pancar yaprakları, taze şalgam yaprakları,
Tundra devamıtaze keçi böbreği (1%), taze keçi ciğeri (0,5%), taze geyik yüreği (0,5%), taze karaca eti ciğeri (0,5%), taze koyun ciğeri (0,5%), taze yaban domuzu yüreği (0,5%).keçi ciğeri (dondurularak-kurutulmuş), karaca ciğeri (dondurularak-kurutulmuş)esmer su yosunu, bütün kızılık, bütün yaban mersini, hindiba kökü, zerdeçal, saparna kökü, ebegümeci kökü. kuşburnu, ardıç meyveleri.
100-160 TLHill’s Kitten (Tahılsız)Tavuk Unu, Yumurta Bulamacı, Tavuk Bulamacı, Tavuk Ciğeri Bulamacı (yüzdesiz)TahılsızBelirsiz2200mgYokSarı Bezelye, Bezelye Proteini, Yeşil Bezelye, Elma, Yemişler ve KüspeKüspe var.Sadece 1.5 kg paketi var zira kg başı fiyatı pahalıBelirsiz18-22 GünAmerikaOrtaOrta KolaylıkBelirsiz-10/10-10/11

Linkler:

Drive PDF
Web Sayfası
Excel Dosyası
Google OpenDocument Dosyası
İmaj Linki (.png)

Eğer tüm bunlara rağmen yine de çizelgeyi göremiyor ya da ulaşamıyorsanız. Bana mesaj yoluyla ulaşınız.


Çizelgemiz elimizde olduğuna göre artık incelemeye geçelim.Makalenin kalanını daha iyi anlamak ve de rehber içerik olarak maksimum fayda sağlamak için muhakkak, çizelgeye şöyle göz ucuyla da olsa bir göz gezdirmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Öncelikle ilk 2 grubun mamalarını kimseye ancak kimseye önermiyorum. Çok fazla sokak kedisi besliyor ya da kişisel, çıkar gütmeyen ufak bir barınak projesi falan yürütüyorsanız belki o zaman. Ancak öbür türlü bu 2 grup gerçekten de çok kötü. Fakat yine de sizler için yorumumu yapayım. İlk grubun kazananı Goldi. Çünkü resmi web sitesi en bilgilendirici olan kullandığı hayvansal proteinin hangi hayvan olduğunun adresini gösterebilen ve de GDO bulundurmaması garantisi verebilen tek mama. Hemen hemen ilk 3 grupta bunları yapabilen çok az mama var. Yani bu durumda kötünün iyisi Goldi oluyor. ISO onaylarını da paylaşmışlar sayfada. Bu kadar ucuz sınıf mama için bu kadar iyi web sitesi de cabası. Belli ki işlerini ciddiye alıyorlar izlenimi uyandırdı bende.


2. Gruba gelecek olursak;

Açıkçası bu grupta hiç biri bir diğerinin önüne geçebilecek bir özellik barındırmıyor hepsi kopyala-yapıştır gibi. Ancak illa da seçmem gerekirse, en şeffaf ve bilgilendirici içerik Catty Kitten‘da idi. Resmi bir web sitesi olmasa da, ana dağıtıcı firmanın sitesindeki bilgilere göre, Mamanın şeklinden, günlük besleme gramajına kadar her bilgisini verebilen tek mama bu (o grup içinde). Ayrıca kullandığı hayvansal un ve proteinleri adres gösterebilmiş. Kesin bir Taurin miktarı verebilmiş. Yani illa da bu gruptan bir mama alınacaksa bu Catty gibi duruyor. Ayrıca kendi grubunda ciğer aroması yerine gerçek hidrolize ciğer verebilen tek mama da gene bu.

Bu grubun popüler çocukları diyebileceğimiz Reflex, Bonnie, Trendline gibi market mamalarının da oldukça kötü olduklarını görmek zor değil. Bu mamaları lütfen kapıdan içeri sokmayınız.


Gelelim işlerin çokça kızışmaya başladığı ilk grubumuza yani;

3. Fiyat Grubu

Açıkçası bu grupta çok sürpriz iki yerli ürün var. Bunlar Mystic Kitten ve Dr. Sacchi Kitten. Bunlar çok sürpriz çünkü ikisi de pazarda sadece bir kaç yıldır varlar ve ikisi de bu grupta gerçek et içeriği sağlayan yegane mamalar. Öyle ki bir üstlerindeki grupta bile gerçek et sunabilen sadece iki mama var (onlarda Hermos Gıda’nın mamaları) . Fakat hem Mystic hem de Sacchi bu fiyat grubunda bu kaliteyi sundukları için şu sıralar piyasada aşırı sorgulanan ürünler. Ancak neyse ki iki mamanın da üreticileri yerli, yani nispeten ulaşıp, bilgi almamız daha kolay olacaktır. Mystic, Benefit, MyFood, Klicker mamaları için Hermos Gıda ve Dr. Sacchi içinde Şadanlar Pet ile görüşüp daha içeriden daha kesin bilgiler alabilirsiniz. Ve duyduklarınız hoşunuza giderse bu iki mamayı kesinlikle kaçırmayın tam bir f/p canavarı ikisi de ancak dediğim gibi maalesef şüpheler hala var. Bu iki ürün ayrıca mısır, küspe ve gluten içermemesi ile de öne çıkıyorlar ve sebze-meyve içerikleri de kendi fiyat grupları için çok kaliteli.

Bu ikisinin ardından bir 3. seçmem gerekirse bu VanCat Kitten olur. Resmi sitesinde en şeffaf bilgileri paylaşan ve de kemiksiz kuzu proteini adres göstermesi ve de ağırlıkla kırmızı et barındırması ve de Gluten, Küspe gibi içerikler olmaması da cabası. Aslında ProArt Kitten‘da dikkate alınabilir ancak resmi sitesinde “Hakkında” ve “İletişim” sekmeleri pasifleştirilmiş yani üreticiye ulaşım kesilmiş o yüzden şüpheliyim.

Diğerleri ise kayda değer mamalar değiller bence.Bu grubun popüler isimler Bonacibo, Proline, Cat Chow gibi markalar ise açıkçası sınıfta kalıyorlar. Çünkü grubun içinde rakiplerinden kendilerini ayırt ettirecek bir yanları yok gibi. Yine de 2. grup için bir liste yapsam şöyle olurdu.

F/P Seviyeleri3. Grup Kedi Mamaları
S SeviyeMystic Kitten ve Dr. Sacchi
A SeviyeVanCat Kitten
B SeviyeBonacibo, Molly, Bestpet

Geriye kalan mamaları bahsetmeye değer görmüyorum. Yine de çok önerebileceğim bir grup değil. Ancak bir üst grupta (fiyat) olarak buradaki mamalardan farkı olmayan pek çok mama olduğundan bence Mystic, Dr. Sacchi ve VanCat değerlendirilebilir.


4. Fiyat Grubu

Evet işte işlerin gittikçe kızıştığı, kedi sahiplerinin en çok kullandığı orta-segment diyebileceğimiz mamalara geldik. Ayrıca aralarında pek çok popüler seçenek de mevcut. Hadi bakalım grubumuza;

Bu grubun kazananını belirlemek zor çünkü birbirine yakın seviyede birden fazla mama var. Öncelikle gerçek et içeriği sunabilenlere bir bakalım. Bunlar Golosi Kitten ve Benefit Kitten. Golosi’nin eksi yanı açıkçası web sitesi tam bir rezalet ve pek çok link ölü. Türkçeleştirme kısmı da pek iyi değil ve yeterince açık, anlaşılır değil. Benefit’in kötü yanı ise deneme sürecinde olan bir ürün olduğundan piyasaya sadece 1.5 kg olarak sunuldu. Ayrıca iki ürününde; lif,vitamin kaynakları yeterli çeşitliliğe sahip değil maalesef. Ancak öte yandan iki üründe de GDO ve Gluten yok. Ayrıca Golosi, renklendirici ve koruyucu madde içermediğini de belirtiyor. Yani tüm eksilerine rağmen bence yine de bu grubun en iyi maması bu ikisi.

Bu ikisinin ardından ise bu grubun oldukça popüler iki ismi olan Felicia ve ProChoice geliyor. İki ürün birbirine çok çok yakın içeriklere sahip. Ve benzer kalitedeler, müşteri memnuniyeti olarak da benzer gibi bir izlenimim var ancak birini illa seçecek olsam Prochoice derdim. Çünkü kırmızı et içerikli ve proteinlerini daha şeffaf adres gösterebilmiş (misal kemiksiz hidrolize kuzu proteini gibi). Bir diğer iyi içerik sahibi mama olan MyFood Kitten ise henüz piyasaya sürülmedi. Bu mamalar haricinde de grubun kalanına çöp demek istiyorum.

Grubun en popüleri Whiskas‘ın içeriğine göre ne kadar pahalı ve ne kadar yetersiz bir mama olduğunu umarım şimdi görebiliyorsunuzdur. Vazgeçin şu market maması sevdanızdan. Kedim sevdi, ellemeyin yesin kafasını bırakın. Evde çocuklarınız sabahtan akşama cips ve dondurma yiyorlar mı ? Sırf seviyorlar diye tüm gün sarelle mi yalıyorlar ? Hayır ! İşte bu da öyle bir durum. Abur cubur ile gerçek besini birbirine karıştırmayın. Ayrıca grubun diğer bir popüler, websitelerinde yalan yanlış öve öve bitirilemediği, pazarlama harikası maması da La Vital ve onunda pek de matah bir şey olmadığını böylece anlamış oldunuz.

F/P Seviyesi4. Grup Mamaları
S SeviyeGolosi Kitten ve Benefit Kitten
A SeviyeFelicia ve ProChoice

Bu eğer imkanınız varsa bütçenizi biraz daha zorlayabiliyorsanız bu grubu da pas geçmenizi öneririm. Ayrıca bir üst grupta daha ucuza, VanCat, Mystic ve Dr. Sacchi varken bu grubun pek de matah bir yanını göremedim.


5. Fiyat Grubu

Yüksek miktarda gerçek et ev et kaynağı içeren, tahıllı ya da az tahıllı olan mamalar görebildiğimiz ilk gruba geldik. Tam bir geçiş grubu aslında. Nevi bariz bir alt gruptan (istisnalar hariç) üstün bir grup olmak ile beraber bir üst sınıftan da bariz geride (istisnalar hariç bknz; Bozita). Yani çok matah bir şey yok bir alt grupta kalayım da diyebilirsiniz ya da yav biraz daha korum bir ust gruba da çıkabilirim diyebilirsiniz. Şahsen 5. Grubun sonları ve de 6. Grubun başları benim şahsi ekonomik grubumdur (Bozita ve Brit Care kullanıyorum. İlk başlar Hill’s deneyimlemiştik). Ve sanılan kanının aksine bu grubun bir üst gruplardaki pek çok mamayı darma duman edebildiğini göreceğiz.

Bu grubun kazanını belirlemek zor ama çok zor değil. Zira bu grupta hem tahılsız olup hem de gerçek et içeriği olan sadece 3 marka var. Bunlardan biri henüz proje aşamasında, henüz pazara sürülmedi (sürüldüğünde müşterisi olmayı umuyorum Klicker‘ın). Bir diğeri olan Applaws ise sadece bir satıcısı olan çok zor bulunan bir mama. Türkiye de nispeten yaygın dağıtımı olan ve ulaşılabilir tek bir tane kalıyor geriye o da benim favori markam. İsveç ürünü Bozita. Bana kalırsa Bozita bir üst grubun bile fatihi olabilir. Hatta ve hatta 7. grubun pek çok ürününü bile sönük bırakır.
Nitekim haliyle bu grubun kazananı Bozita Kitten. Bozita firmasının tarihi ve de üretim tekniklerinden kısaca forumumuzdaki bir mesajda bahsetmiştim. Onu şuraya bırakıp devam ediyorum. Küspe hariç geriye kalan çizelgedeki tüm olumlu kriterleri karşılıyor.

Olay sadece içerik olsaydı Applaws kesinlikle 2. olurdu ancak konumuz Fiyat/Performans ve bir mamanın bulunabilirliği, güncelliği, stoklarının tazeliği de bir performans unsuru ve maalesef Applaws bu konuda şu an sahipsiz. Ancak, yetkili dağıtıcı aranıp bilgi alınabilir.

Grubun en popülerleri ise Friskies, Matisse, Sanabelle diyebiliriz. Bu üç ithal mama içerisinde ününün hakkını veren tek ürün Matisse. Ancak Matisse’in de pirinç (tahıl) oranı çok yüksek ve yeşillikler diyebileceğimiz lif-selülöz-vitamin kaynakları yeterince çeşitli değil. Hem mısır hem de küspe var. Yani kimi kesimlerce orta kesimin şampiyonu Matisse diye ilan edilse de görüldüğü üzere öyle bir durum yok. Friskies zaten Purina adı altında TV popülaritesini kullanan aslında 1. ya da 2. grupta olması gereken berbat bir mama. Sırf alman malı diye bazı yerlerde elit mama, N&D alternatifi gibi lanse ettirilen Sanabelle‘in ise f/p olarak grubun kötülerinden biri olduğunu görebiliyoruz.

Grubun çok iyi f/p ürünlerinden birisi de Brit Premium. Spectrum gibi içeriğine göre çok yüksek fiyatta satılan yerli üretimimize göre ithal bir ürün olmasına rağmen daha iyi bir içerik ile daha ucuz. Yerli üreticilerimiz bence 2. grupta örneğini verdiğimiz Mystic ve Dr. Sacchi gibi mamalarda olduğu gibi kaliteli içerikleri daha ucuza satabilirler. Gümrük Vergisi + ÖTV + Yol Masraflarına takılan elin ithal ürünü bile senden daha hesaplı ve sağlıklı ise bu işte bir iş var demektir. Çok güçlü bir Spectrum hayran kitlesi var farkındayım ancak mama kötü olmamakla beraber bu grubun maması olmadığı da ortada. Bunu alacağıma bir önceki gruptan Prochoice ya da Golosi’ye atlarım. Ya da dediğim gibi bu grubun en uygun fiyatlı mamalarından olan mısırsız, glutensiz ve gdo’suz Brit Premium’a atlarım.

Grubun bir diğer güzel ürünü de Profine. Yıllardır orta sınıfın bel kemiği mamalarından biri olan Profine bu durumu sürdürüyor. Glutensiz ve Küspesiz bu gerçek et ürünü barındıran mamanın tek negatif noktası Mısır. Ancak çizelgede de not düştüğüm gibi oldukça sakinleştirici güzel bir formül yapmışlar.

Klicker ise söylendiği içerik ile gelirse eğer değil sadece bu grubun iki üst grubunda en iyisi olabilme potansiyeli var ancak onu henüz değerlendirmeye almadım.

Gelelim bu grubun F/P seviye listesine;

F/P Seviyeleri5. Grup Mamalar
S SeviyeBozita Kitten
A SeviyeBrit Premium, Profine
B SeviyeApplaws, Matisse
C SeviyeSanabelle
D SeviyeSpectrum

6. Fiyat Grubu

Açıkçası 6. grup çok garip bir grup çünkü f/p, sağlık ve kalite olarak 5. Grubun gerisinde bir grup ancak tuhaf bir şekilde daha pahalı. Öncelikle bu gruptaki tek yerli üretimimiz olan Unique mamalarına değineceğim. Açıkçası Unique’in web sitesinden tutun logo tasarımına, ambalaj tasarımına her şey çok kaliteli. Bence içeriği biraz daha zenginleştirsinlerirlerse ve daha büyük paketler üretip gramaj başına düşen fiyatı düşürüp 4. ya da belki 3. gruba düşürebilirlerse. O grupta çok çok etkili ve tercih edilir olacaklardır. Ancak bu grupta bu içerikle yerleri yok. Dediğim gibi 6. grup bir tuhaf. Bu çizelgede yerli üretim mamayı son gördüğümüz nokta. Açıkçası, Türkiye gibi, dünyanın her yerinde sokak hayvanlarına bakış açısı, yaklaşımı ile benzersiz bir yerde olan. Sokak hayvanları ile turist çekebilen. Ülke içinde de kendine ait has dünyaca ünlü pek çok evcil hayvan türü barındıran (Van Kedisi, Ankara Kedisi, Sivas Kangal, Aksaray Malaklı, Tarsus Çatalburun vs gibi) bir ülkede bence elit mama üretebilmeliyiz. Maalesef listeye baktıysanız ne kadar merdiven altı gibi duran sağlıksız mama varsa yarısından çoğunun menşei Türkiye idi. Valla bu konuda bir tek Hermos Gıda’yı biraz idealist gördüm son bir kaç yıldaki atılımlarına bakarak ve buna bakarak liderpet gibi gruplarda oyunlarını bir kademe daha yükseltir iseler. Neden elin almanının, italyanının yaptığı avrupanın en iyi mamaları listelerinde bizim mamalarımızın adları olmasın ?

Evet bu serzenişimden sonra gruba dönersek. Bu grubun sevdiğim yanına gelelim. Bu grupta “Veteriner Maması” diyebileceğimiz. Pazar payı çok büyük olduğu için çok popüler olan sürekli tavsiye edilen deli gibi satan ancak işlev olarak pekde bir numarası olmayan mamalardan ikisi var.

Herkesin sevgilisi ve kaçış yeri olan ProPlan ve vet dostu Advance. Yani ProPlan’ı şu haliyle 3 grup düşürsek gene düştüğü grupta onun üstünde seçebileceğim mamalar olması acı değil mi ? Gluten dolu, Taurin miktarı belirsiz, lif ve vitamin içeriği hiç adres gösterilmemiş. Tamamen laboratuvar içeriği. Eti içeriği deseniz gülünecek halde. Vazgeçin şu ProPlan sevdasından. ProPlan, Purina’nın maması olmasa ve Purina’yı da Nestle almış olmasa bu dandik içerikle bu fiyatta bunu kimse burada barındıramazdı.

Gelelim Advance, pek çok veterinerin, N&D, Brit Care falan gibilerinin üzerine tercih etmemiz için bizi zorladığı marka. Advance hadi ProPlan’a göre biraz daha çaba göstermiş. Ancak o da ProPlan’ın yetersiz kaldığını işaret ettiğim hemen her alanda acı çekmiş.

Bir alt grupta Bozita, Matisse, Applaws, Profine, Brit Premium varken ben bu ikisinin yüzüne dahi bakmam.

Bu grupla ilgili bir liste yapmayacağım. Zira bu grubu rahatlıkla tokatlayan ürün Brit Care Kitten oluyor. Brit Care tıpkı Bozita gibi, bir üst grubu bile patlatacak cinsten. Yeni tahılsız formülü gramaj başı fiyatını biraz arttırmış olsa da, hala iyi bir f/p ürünü olmayı sürdürüyor. Tahılsız. Gerçek ve yeterli miktarda et içeriği. Küspesiz, lif içeriği. Gluten, Renklendirici, Koruyucu, Gluten içermeme garantisi veren bir mama kendisi.

Şu ProPlan’a şimdi dönün de bir daha bakın bakalım.


7. Fiyat Grubu

Bir önceki grupta ProPlan ve Advance ‘in düştüğü içler acısı hallere burada da diğer süper popüler veteriner maması olan Royal Canin ile Hill’s düşüyorlar. Ayrıca market maması Purina ONE‘ın bu içerikle bu grupta olabilmesine de hayret ediyor Purina ve Nestle’nin dolandırıcılık boyutundaki pazarlama becerilerini gıpta ile izliyoruz.

Royal Canin bu fiyatı ile tahılsız bile değil, hatta gerçek bir et içeriği bile yok hatta protein içeriği için net bir adres dahi gösteremiyor (genelleme kullanıyor) her şeyi şaibeli. Ayrıca Gluten, Küspe, GDO’lu içerik, Koruyucu (Hem de E173 ve E554 gibi tehlikeli olanlarından) barındırıyor. Üstüne üstlük soya da var ve Taurin miktarı belirsiz. Yani şu içerikle fiyat olarak 4 grup daha düşse gene almam sanırım.

Hill’s tarafında ise işler çok iç açıcı değil. Her türlü tahıl var (Glutenleri ile beraber), küspe var. Tavuk içeriğinin adam akıllı yüzdeleri, türü falan da yok. ProPlan ve Advance bu ikisinin hallinden daha iyiydi yahu.

Nitekim pazar olarak üç büyükler diyebileceğimiz Hill’s, Royal Canin ve ProPlan ne sağlık ne kalite ne de f/p olarak tercih edilesi ürünler değiller. Bu ürünleri almayın ki satışları düşsün, ve satışlar düşsünki bu fiyata çok daha kaliteli mama formülleri ile çıkagelsinler, hak etsinler paralarını. Hill’s mamalarının hastalıklar için özel üretilen serisi için gene bir nebze eyvallahım var ancak ProPlan ve Royal Canin şu formüllerle ve de bu fiyat aralığı ile kapıdan sokulur gibi değil.

Grupta olmasına şaşırdığım ve “Ulan biz bunu niye ithal ettik ola ki ?” diye sorduğum MERA bile içerikleri konusunda bu iki dev firmadan daha spesifik ve daha çeşitli.

Purina One, Royal Canin ve Hill’s açık ara bu grubun en kötü mamaları hemen arkalarından MERA geliyor. Bu dört mamayı fiyat olarak çizelgemizde 3-4 grup düşürsek bile hala f/p (fiyat/performans) olarak iyi mamalar olabilirler miydi ? Emin değilim.

Gelelim grubun kazananına; tabi ki de Farmina‘nın elit markası N&D‘nin N&D Prime serisi yavru maması bu grubun en iyi ürünü. Naturea‘nın mamaları, Taste of the Wild ise grubun diğer yüz akları. Bir sıralama yapacak olsaydım;

F/P Seviyeleri7. Fiyat Grubu Mamaları
S SeviyeN&D Prime Kitten
A SeviyeNaturea Somonlu ve Naturea Tavuklu
B SeviyeTaste of the Wild

8. ve 9. Gruplar

Artık çok elit bir seviyedeyiz o yüzden bir kazanan belirlemem imkansız. Zira N&D, Acana ve Orijen üçlüsü ülkemiz sınırlarında ulaşımımızın olduğu mamalar arasında bir kutsal üçlü muamelesi görmekteler ve çok da haksız sayılmazlar. Nitekim, kazanan bir mama seçmeyeceğim ancak kaybedenleri söyleyeyim.

Hill’s tahılsız formülü, Bravery ve True Instinct kesinlike buranın mamaları değiller. Hele Hill’s ile True Instinct fiyat aralığı olarak bir 5 grup düşürülseydi bile hala iyi der miydim emin değilim. Sağda solda True Instinct’i ülke sınırlarından içeriye giren en iyi mama falan diye tanıtanlar var. Bu biraz gizeminden ve de ithal oluşundan geliyor. Aslen yok öyle bir şey. Hiç başınızı ağrıtmayın. Bravery biraz daha insaflı ve kaliteli ancak yine de bu içerik için çok pahalı. Yani Bozita’yı taaa 5. Fiyat Grubumuzda bırakmışken şunlara bu fiyatlar verilmez.


Şimdi de F/P, Kalite ve de Sağlık açısından bu 90 küsür mamayı içeren çizelgedeki en iyi 15 mamayı sıralayacağım;

Bu sıralama da Kalite, mamayı yapma sürecinde kullanılan malzemelerin kalitesi, çiftliklerinin, fabrikalarının ve de distribütörlerinin durumu. Mamanın ne kadar elit ürün ile ne denli yetkin ortamda üretildiğine bakıyoruz. Sağlık’da ise, kedi sağlığı için barındırılan içerikler, şikayet azlığı ve de ürünlerin saflığına bakıyoruz. Fiyat/Performans’da ise Optimum Sağlık ve Kaliteyi Optimum Fiyata alabilme durumuna bakıyoruz.

Bu çizelge sadece yavru kedi mamaları için yapılsa da genelde bir ürün gamında ne kadar kaliteli ise diğerlerinde de durum aynı oluyor (istisnalar hariç) . Hatta köpek mamaları markaları için bile bu liste referans olabilecektir çünkü bir markanın kedi maması bölümünün kalitesi genelde (istisnalar hariç) köpek maması departmanında da aynı oluyor. Nitekim ben listemi, bu çizelgeye göre belirliyorum. Yani aslında En İyi 15 Yavru Kedi Kuru Maması listesi bu ancak En iyi 15 Kedi Kuru Mama markası listesi de bundan çok farklı olmayacaktır diye düşünüyorum. Mamaların yanlarına bulundukları fiyat grubunu parantez içinde iliştireceğim. Soru işareti ise içerik ile ilgili şüphe olmasını ifade etmektedir.

SıralamaKALİTESAĞLIKFiyat/Performans
1.Acana ve Orijen(8-9)N&D Tahılsız Ürünleri(7-9)N&D Tahılsız Ürünleri(7-9)
2.N&D Tahılsız Ürünleri(7-9)Acana & Orijen(8-9) Bozita(5)
3.Bozita(5)Brit Care(6)Brit Care(6)
4.Brit Care(6)Bozita(5)Naturea(7)
5.Taste of The Wild(7)Naturea(7)Acana(8-9)
6.Naturea(7)ProfineOrijen(9)
7.Applaws(5)Applaws(5)Profine(5)
8.Profine(5)Profine(5)Brit Premium(5)
10.Matisse(5)Brit Premium(5)Applaws(5)
11.Brit Premium(5)Matisse(5)Matisse(5)
12.Bravery(9)Bravery(9)Mystic(2) (?)
13.Mystic(2) (?)Mystic(2) (?)
14.HappyCat Tahılsız(6)HappyCat Tahılsız(6)Benefit (3)
15.Benefit (3)Benefit (3)Golosi(3)(?)
Onursal Aday 1True Instinct (9)Golosi(3)(?)Sanabelle(5)
Onursal Aday 2Spectrum(5) / Dr. Sacchi (2) (?)Spectrum(5) / Dr. Sacchi (2) (?)Prochoice(3)

Firmalar formüllerini değiştirtikçe , pazara yeni markalar girip eski markalar çekildikçe ya da döviz kuru ile enflasyon değiştikçe bu ürünlerin içerikleri ve fiyatları değişecektir. Bu durumda haliyle bu listede öyle. Ben listeyi dönem dönem güncellemeye çalışırım yine de her zaman her daim doğruyu yansıtacağını garanti edemem.

Ancak eminimki ülkemizdeki en kapsamlı kuru mama incelemesi bu olmuştur. Umarım bir yerlerde birilerine bir faydası dokunur. Dediğim gibi en komplike inceleme değil belki ve belki de pek çok önemli şeyi adres gösterememiş ya da parmak basamamış olabilirim. Bu durumda sizlerden gelecek yardımlara açığım. Aynı şekilde sorularınıza da…

Bu blogun altına soracağınız sorulara cevap vermeye çalışırım. Eğer çok fazla soru gelirse bir Discord grubu açıp hepinizi orada ağırlayabilirim.
Neyse lafı fazla uzatmayayım. Herkese ve de evcil dostlarımıza sağlık ve esenlik diliyorum. Ve de bu yazıyla birlikte bu sağlık ve esenliğe hayırlı bir katkım olmasını umut ediyorum…


Kaynaklar: Markaların resmi web siteleri , Resmi ya da Olası Dağıtıcıların Web Siteleri

Derleyen &Hazırlayan: Utkan Aktaş

36 YORUMLAR

 1. Harika bir çalışma olmuş. Emek yoğunluğu ve cömertçe paylaşımınız için teşekkür ederim. Bende benzer bir çalışmayı almayı düşündüğüm beş altı mama arasında yapmıştım. Bu tarz akıllıca yapılan karşılaştırmaların aynadan bakmak ve resmin bütünü görmek adına yararlı olduğunu düşünüyorum. Kendi adıma tekrar teşekkür ederim. Artık kedi besleyen ve hangi mama diye düşünen tüm tanıdıklarımla referans olarak paylaştığım bir tablo var.

 2. Gerçekten harika bir tablo olmuş. Günlerdir hem kaliteli hem uygun fiyatlı mama araştırması yapmaktan gözlerim çıkmıştı, yazınız bana ilaç gibi geldi. Çok teşekkürler, emeğinize sağlık

 3. Ellerinize sağlık, çok güzel bir çalışma olmuş. Kedi sahipleri için son derece önemli ve bir o kadar da harika bir çalışma olmuş. Her kedi sahibi bu makaleden yararlanabilir. Gerçekten çok bilgilendirici bir içerik olmuş, ciddi, titiz ve detaylı bir çalışma. Bu makaleye baya emek harcanmış. Emeğinize sağlık, teşekkür ederim.

  • Hahahha 😀 Yani incelediklerim arasında elbette bazı yabancı mamalarda domuz içeriği var 😀 Ancak zaten insan tüketimine de uygun gıda üretimi fabrika koşullarında üretilmiştir sözü verebilen az 😀 Mystic ile Bozita’yı geveleyin isterseniz 😛

 4. günlerdir mamaları ve mamaların içeriklerini oradan buradan arıyorum, buluyorum. keşke bu yazı ilk gün karşıma çıksaydı da bu kadar uğraşmasaydım. mükemmel bir çalışma olmuş, ellerinize sağlık.

 5. Önce forumdaki yazınızı okudum, hatta ona da başka bir sayfada mama tavsiyeleri okurken kaynak göstermeniz sonucu ulaşmıştım. Son olarak da buraya ulaştım. O kadar emek dolu ki yazılarınız. Özellikle bu son çalışmanız küçük bir tez niteliğinde olmuş. Çok faydalandım, çok çok teşekkürler.

 6. Birçok mama incelemesine baktım fakat hiçbiri sizinki kadar beni tatmin etmedi. İyi ki sizin incelemenize denk geldim , çok teşekkür ederim , bütün şüphelerimi ortadan kaldırdınız 🙂 Ayrıca kullandığınız üslup ve aralara serpiştirdiğiniz kıymetli eleştiriler de çok hoşuma gitti. Özellikle ‘büyük’ markaları yerden yere vurduğunuz kısımları tebessümle okudum. Umarım yazınız daha büyük kitlelere ulaşır ve bu eleştirileriniz bir şeylerin değişmesine katkıda bulunur.

 7. Merhabalar,yazınızı keyifle okuyup 2 aylık kedime Bozita aldım afiyetle yiyor.Benim sorum biraz gelecekle alakalı,bizimki biraz pisboğaz ve sanırım fazla yiyor.10KG mama alsam bile çok uzun süre gideceğini sanmıyorum bu böyle yedikçe.Üniversite öğrencisiyim,olabildiğince ailemden yardım almak istemiyorum kedinin ihtiyaçları konusunda,aşılarını bir şekilde kendim hallettim ve ayı KYK kredisinden gelen parayla geçiriyorum.Kedim büyüdüğünde 10KG sanırım 3-4 ay civarı yetecek ve benim 3-4 ayda bir 400TL verecek gücüm sanırım yok özellikle okul başladığındaki masraflarımı da göz önüne alırsam.Bir tık düşük kalitesi olarak ne önerirsiniz? 10-15KG’si 300TL civarı olsa sanırım benim için daha uygun olur.Araştırırken Promama diye bir marka keşfettim,fiyatı benim bütçeme uygun ve sanırım içeriğinde de gerçek et var.Reklam olmayacaksa linki aşağı bırakıyorum.İçeriğini inceleyip bana buradan dönüş yapmanız mümkün olursa çok sevinirim,onaylarsanız kedimin yetişkinliğinde bu mamayı alacağım.

  https://www.promama.com.tr/urun/promama-kuzu-etli-gurme-kedi-mamasi-15-kg

  • Promama’yı pek bilmiyorum ancak websitesini çok özensiz buldum .Oranlar yazmıyor hangi metal,mineral,vitamin,protein ne kadar var bilmiyoruz. Evet gerçek et içeriği var gibi duruyor ancak bilgiler bana yetersiz geldi. Ayrıca 10 Kg bir mama çok uzun süre gidemiyorsa bundan kedinizi yanlış beslediğiniz kanısına varabilirim. Zira ben bir ay kadar önce 10Kg mama depoladım, 4kg’sini sokak kedilerine verdim ve kalanının hala yarısına yakını duruyor.

   Ara sıra evde yapabileceğiniz ev tipi püre ve yaş mamalar ile sağlıklı ev yemekleri ile ve de yaş mamalar ile diyetine değişiklik katmalısınız. Ve kuru mama olarak da günde 70-80gr’ı aşmamalısınız bu şekilde uzunca gitmeli.

   Açıkçası yazıyı incelediyseniz. Aslında Söylediğiniz fiyat grubunda şu aralar 8Kg’ı 260 ile 290TL arasına satılan Brit Premium bence ideal. Yok ben biraz daha ekonomik düşünüyorum derseniz. Mystic ve Golosi diyeceğim. Ancak Mystic’in dışkıyı yumuşattığı ve kokuttuğu biliniyor muhakkak ek gıda da almalı. Fakat f/p olarak içerik iyi.

   Bu arada yazımın faydalı olduğunu görmek beni çok sevindiriyor. Geri dönüş yaptığınız için çok teşekkür ederim.

 8. Şu anda 3 aylık kilosu da 2.2 civarı, Bozita mamanın arkasındaki yönergeye uydum.2kg üstü kediler için yanlış görmediysem 35-40gr önerip örnek olarak bir fincan resmi koyup 0.8 yazmış.Ben bir pet bardağı ölçü olarak alıp bardağın %80ini doldurup sabah uyanınca mama kabına koyuyorum,ertesi gün uyandığımda bitirmiş oluyor.4-5 günde bir de Schesir yaş mama veriyorum,bir 85gr lık konservesini 2 seferde olacak şekilde.Sizce bu doğru bir plan mı? Cevabınız ve emeğiniz için tekrardan teşekkürler.

  • 3 Aylık ve 2.2 kilo mu ? Maşallah 😀 Standart bir pet su bardağı 180 ml eder yalnız. Ve bunun %80 i 140-150 gram eder hocam. Çok yani. bence günü sabah ve akşam şeklinde ikiye bölün ve 40-40 ya da 50-50 verin maksimum.

   Konserve normal.

   Ancak elbette son kararı veteriner söyler. Fakat tek öğün 100+ gram çok. Yani Misal 2200 gram kediniz bir oturuşta 120 gram yese vücut ağırlığının %5’inden biraz fazlasını yemiş olur. Bunu misal benim gibi 78 kilodaki birine vuracak olursak benim bir oturuşta 12-13 kg yememe benzer.

   • Yok hocam 1 öğün değil tüm günü bardağın %80i ile geçiriyor.Ama bundan sonra sanırım çay bardağı veya kahve fincanına doldurarak deneyeceğim,obez olmasın bizim öküz 😀

    • Mamaların paketlerindeki tablolarda yazan gramajla gidin bence, aslında basit minik bir mutfak tartısı çok güzel iş görür. En garantisi 🙂 Benim kedim de birazıcık:) şişman da, senelerdir tartıyorum öyle. Kapla ayarlama işine hiç girmedim, kimi mama daha iri, kimisi minik, kiminin tanesi daha ağır. Bardaklarda kapladığı hacimler de farklı tabi. o mamaya/markaya özel üretilmiş kap lazım, onu da bulmak genelde zor.

     He sen tartmışsın ama kedin şişman, demekki fazla vermişsin tartmak işe yaramamış diyebilirsiniz ama bir takım geçirilen hastalıklar diyelim 😀

 9. Merhabalar, mükemmel bir çalışma. Elinize emeğinize sağlık. Yetişkin, kısır olmayan bir kedim var. Sanabelle markası için belirtmiş olduğunuz kolin klorür notuyla ilgili içeriklere baktım. Fakat çoğunda yazmıyor, acaba piyasada bulunan paketlerde yok mu? Ya da sadece kittenda mı mevcut bir bilginiz var mı?

  • İyi sözleriniz için çok teşekkürler. Valla yetişkin ürününde olmayabilir orada yavru mama formülü için söylemiştim. Bir de yazıda da belirtmiştim firmalar yıldan yıla formüllerini değiştirebilir bu hususta gelişebilir ya da kötüleşebilir. Dediğim gibi o yazı 2020 Yavru Kedi Mamaları içindi.

   Kedinize aldığınız mamanın tam ismini yazın bir bakarım olmazsa ancak tüm ürünlerinde olacak diye bir şey yok.

 10. Emeğinize sağlık, oldukça ayrıntılı güzel bir çalışma olmuş.

  Ben sokak kedilerini elimden geldiğince beslemeye çalışıyorum, fakat son zamanlardaki kriz ve işsizlik bunu yapmamı çok zorlaştırıyor. Geçen seneye kadar Dr. Sacchi kuzu etli yavru maması alırdım(10 kg indirimde 90-120 tl ye), ama her mamada olduğu gibi bu da çok zamlandı ve içeriği de kötüleşti. Sonra econature geçtim, 2 ay öncesine kadar 15 kg yetişkin tavuk etli 130 tl ye bulabiliyordum. O da 170tl lere çıktı. Beano 15 kg 130 tl ye geçen ay aldım, sonra piyasada bulunmaz oldu. Şimdi ne alacağım bilmiyorum, enjoy gibi çöp mamalara boşuna para vermem, kaç tanesini gördüm torbayla koymuşlar sokak hayvanları için, bir tanesi bile yenmeden çöpe gidiyordu.

  Selamlar, sevgiler..

  Şimdilik yumurta haşlayıp veriyorum, arada da bim den kilosu 6.90 tl ye satılan çorbalık tavuk alıp haşlıyorum. Sokaktakiler için kuru mama önerilerine açığım.

  • Açıkçası, özveriniz ve de çabanız için öncelikle teşekkür edeyim. Tavsiye ve önerilere gelecek olursak yazıdaki ilk 2 fiyat grubunun kazananı olarak belirlediğim mamaları deneyebilirsiniz.

   Goldi ve Catty mamalarına bir bakabilirsiniz.

 11. Çok özenli ve çok emek verilen bir bilgilendirme yazısı, araştirması olmuş teşekkür ediyorum tam da yetiskin kedilerimin kilo problemlerinden ötürü yavru kedi mamasi ararken şahane oldu tesadüfi buldum burayi diyeceğim fakat tesadüf diye bi “şey” yoktur da desteklendi 🙂 4 +1 olarak teşekkür ederiz sevgiler…

  • Esas ben teşekkür ederim. Çok teşekkürler.

   Yalnız yavru kedi mamaları daha çok protein ve yağ içerir. Kilo problemi olan kediye yavru kedi maması almayınız. Aksine hamile olacak olan kedilere yedirirler yavru kedi mamasını.

 12. Bende kedimi shaiplendikten sonra yaşadığım mama kaynaklı problemden sonra yaptığım araştırmalar sonucu Acana, ND ve Bozita dönüşümlü olarak kullanmaya başladım. Ve sonuçlarından çok memnunum. Bozita’nın yaş maması ise açık ara piyasanın en iyisi. ( Ren Geyikli olnano kadar güzel kokuyor ki, ben bile yebilirim.)
  Not: mama önerisi isteyenlere Royal Canin, Proplan, Hills diyenlerin, ağızlarının ortasına terlikle vuraaım var 🙂

  • Benim de o üç büyük firma ile aklını bozmuşlara gıcığım var. Hele de Royal Canin. Bildiğin dolandırılıyorlar haberleri yok. Bozita iyi bir marka gerçekten ben de şu sıralar ekonomik sıkıntılarım sebebiyle Brit Premium ile Bozita karıştırıyorum. Orta Segmentin ucuz tarafında en çok Brit Premium’a güveniyorum. Bozita ise f/p kralı zaten. Yalnız tek bir tavsiyem var eğer kediniz genelde ev içinde takılan ve hareketsiz bir kediyse acana, orijen kadar yüksek protein içerikleri o proteini yakamayan kedilerde böbrek taşı yapabiliyormuş. Nasıl vücut geliştiriciler protein tozu alınca o ekstra proteini hemen kas yapmaları gerekiyor aksi halde kilo alıyorlar ise kedilerde de benzer. O yüzden kediyi bol bol oynatın. Mamaların kalitesine bir lafım yok bu tamamen kedinin yaşam tarzıyla alakalı. Olmadı biraz daha az proteinli, az tahıllı bir örün ile haftada 1-2 dönüşümlü kullanarak o aşırı protein rakamlarını biraz nötrleyebilirsiniz. Ancak kedilerin bu mamalara tepkileri de türden türe değişiyorlar efenim. Yani sorun yoksa, iyi geliyorsa sizin ufaklığa o zaman hiç bozmayın. Benim ki sadece böyle bir ufak not geçmek.

   Geri dönüş yaptığınız, yorum attığınız için çok teşekkürler.

 13. Merhaba öncelikle yazınız çok güzel olmuş elinize sağlık. Acaba Fitmin Kitten Tahılsız mamayı da incelemeniz mümkün mü? Bozita ile Fitmin arasında gidip geliyoruz da.

 14. Kedim 6 aylık oldu şu anda 5-6kgye yakın Bozita Kitten mamam duruyor bittiğinde muhtemelen kedimi çoktan kısırlaştırmış olacağım.10KG si en en fazla 350TL’ye kısırlaştırılmış mama olarak ne önerirsiniz? Bozitanın tavuklu kısırlaştırılmış maması var fiyat kriterime uygun ama bazı yerlerde sürekli tavuklu mama vermenin zararlı olabileceği yazıyordu,o yüzden biraz şüpheye düştüm.Önerilerinizi bekliyorum yazı için çok teşekkürler 🙂

  • Aslında yazı bu sorunuzun cevabını veriyor. Ancak o fiyat grubunda genellikle ürünler tavuklu olacaktır zira kendisi en ucuz protein besini. Sürekli tavuk ya da sürekli her hangi bir besin yani tek tip elbette iyi değil. Ana siz Bozita Kitten’ı alın. Evde ciğer, sakatat, yoğurt vs ile bu tavuklu mamayı tekel besin olmaktan çıkarır ve onu destekleyebilirsiniz.

   Ekonomik düşünüyorsanız (gene tavuklu ama) 8 kilosu 260 ila 300 TL arasında satılan Brit Premium Sterilised var. Fena değildir.

   • İçindekiler: Kurutulmuş Somon Eti (%28), Baldo Pirinç (%18), Mısır, Hamsi Unu (%10), Hamsi Yağı (%7),Karides Unu (%9), Bira Mayası, Nükleotid Maya Proteini,Mineraller,Prebiotik Mannan Oligo Sakkaritler,Deniz Yosunu (%0,01) , Avize Ağacı Özütü (%0,01),Kızılcık Tozu (%0,01).

    Analitik Bileşenler:Protein (%30), Yağ (%12), Ham Kül (%7), Ham Selüloz (%3), Omega 6 (%3,6), Omega 3 (%0,65).

    Beslenmeye Bağlı İlaveler:Vitamin A (3a672a) 25000 IU/kg Vitamin D3 (3a671) 1500 IU/kg Vitamin E (3a700) 150 mg/kg Vitamin C (3a312) 25 mg/kg Taurin / Taurine (3a370) 1800 mg/kg Niyasin / Niacin (3a314) 50 mg/kg, Bakır (Sülfat olarak) 18 mg/kg, Çinko (Sülfat olarak) 95 mg/kg,Çinko (Şelat olarak) 20 mg/kg,Manganez (Sülfat olarak )30 mg/kg ,Selenyum (Selenit olarak) 0,30 mg/kg

    Şöyle bir içeriğe sahip 6KG’sı 245TL’ye Obivan marka mama var,ne dersiniz? Kısır kedi maması.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz !
Lütfen İsminizi Girin