Titans: 2. Sezon Beklentilerimiz

DC’nin DC Universe servisi için sipariş verdiği ilk dizi Titans, daha yayınlanmadan önce bile kostüm, kast ve karakterlerle ilgili alınan radikal kararlardan dolayı oldukça kötü yorumlara maruz kaldı. Ekibin temelde büyük bütçeler gerektiren karakterlere, mekanlara ve efektlere sahip olmasına rağmen Greg Berlanti’nin yapımcı koltuğuna getirilmesi hem bütçenin kısıtlanması demekti hem de CW dizilerindeki gibi belirli formüllerin bu diziye de adapte edilmesi ihtimalini getirdi. Ancak dizi başladıktan sonra tüm bunlara rağmen DC’nin en çok izlenen TV serilerinden biri oldu.

Her ne kadar çizgi romanlardaki Titans’ın ruhuna ve ana temasına ters düşecek bir yapım olsa da çoğunluk olarak sevildi. Bu durumda da 2. sezon onayı kaçınılmazdı. İkinci sezonun bütçesinin ilk sezona göre daha yüksek olması dizi için bir avantaj olsa da ilk sezonun bütçe sıkıntısı yüzünden yaptıkları hataları telafi edebilecekler mi bekleyip göreceğiz. Birkaç gün önce yayınlanan fragmana baktığımız zaman ilk sezonun üstüne çok şey katacaklar gibi duruyor. İzlemeyenler için fragmanı buraya bırakıyorum;

Bruce Wayne, Deathstroke ve çocukları, Superboy, Aqualad gibi yeni karakterleri gördüğümüz fragman aslında bunlar dışında bize pek de bir şey vermiyor. Raven‘ın alnındaki taşın ilk fragmanla birlikte gösterilmesi Trigon olayı hemen ilk birkaç bölümde halledilecekmiş gibi bir etki bıraktı. Bununla birlikte ilk sezona göre aksiyon dozajının arttığı da kesin.


Şimdi karakterler üzerinden hem ilk sezonun değerlendirmesini hem de 2. sezona dair beklentilerimizi sıralayalım.

Brenton Thwaites-Robin

Dick Grayson: İlk sezon Dick Grayson’ı, Batman ile yollarını ayırmış ama buna rağmen hala onun gölgesinden kurtulamamış, onunla yüzleşmekten kaçan bir karakter olarak izledik. Bu sezon neler olur bilmem ama artık Batman gerçeğini kabullenmiş, onun gölgesinden tam anlamıyla çıkmış ve kendisini Robin titrini bırakıp Nightwing kostümüyle takılsın istiyoruz. Bir de enfes dövüş sahneleri bekliyoruz kendisinden.

Anna Diop-Starfire

Starfire: Anna Diop ilk başlarda Starfire rolü için ne kadar eleştirilmiş olursa olsun oyunculuğuyla bu kötü eleştirileri en aza indirgemeyi başardı. Ama şu bir gerçek ki karakter için tercih edilen kostüm, makyaj ve güç efektleri berbattı. Burada oyuncuyu değil yapım ekibini suçlamak en doğrusu ve mantıklısı. Diop 2. sezonda karakterin kökenlerine dair bir şeyler göreceğimizi belirtmişti. O yüzden bu haber biraz sevindirici bir durum. Yeni sezon ile birlikte asıl güçlerini kullanırken izlemek isteriz. Şahsen uçarken saçları alev alan bir Starfire izlemeyi çok istiyorum. Karakterin orijininde de ufak değişiklikler yapılmış ama kendi adıma en azından Blackfire’ı bu sezon görürüz gibi geliyor.

Teagan Craft-Raven

Raven: Rachel dizide biraz şizofrenik bir kişilik olarak bize yansıtıldı. Kendisinden çok içindeki başka biriyle çatışıyor gibiydi. Gibiydi değil hatta öyleydi. Bu durum ilk başlarda beni rahatsız etse de sonrasında alışabildim. Raven çizgi romanlarda şeytan formuna dönüştüğü zaman kırmızı bir tene ve 6 tane göze sahip ancak dizide bunu göz makyajıyla kotarmaya çalışmışlar. Ayrıca Rachel’ın orijininde çok önemli bir yeri bulunan Azarath boyutunu da dizide görememiştik. İkinci sezonda karakterle ilgili en çok istediğim şey bu boyuta yer vermeleri. Trigon’u taşa hapsedip alnında taşımasını da dört gözle bekliyorum. Tüm bunlarla birlikte Beast Boy ile aralarındaki ilişkiyi çok fazla ilerletmeden aynı seviyede tutsalar bence yararlı olur.

Ryan Potter-Beast Boy

Beast Boy: Açıkçası Beast Boy konusunda çok olumsuzum. Bunun en büyük sebebi oyuncu seçimi. Herkes Ryan Potter’ı çok sevdi ama şahsi fikrim uymadığı yönünde. Dizide güçlerini daha yeni keşfeden bir karakter olduğundan şu an için sadece kaplana dönüşebiliyor ve yine ten rengi sadece güçlerini kullandığı zaman yeşil (Bu karakterlerle düşük bütçeli bir dizi çekerseniz olacağı bu). Devam eden sezonlarda umarım daha fazla hayvana, hatta yaratıklara dönüşmesini isterdim ama bütçeden dolayı bu pek mümkün değil gibi. Doom Patrol’deki olayların Beast Boy üzerindeki etkilerini es geçmezler umarım. Doom Patrol’ü bu dizide bir daha göreceğimizi sanmıyorum ama umarım bir sürpriz yapıp dahil ederler 2. sezona.

Conor Leslie-Wonder Girl

Donna Troy: Wonder Girl bu ekip içerisinde en çok sevdiğim karakter ve Conor Leslie’nin de role çok yakıştığını düşünüyorum. Karakteri ilk sezon ufak tefek birkaç aksiyon sahnesi içerisinde gördük ama ne yazık ki pek yeterli gelmedi. Starfire ile kapıştığı sahnede içindeki amazonu iliklerime kadar hissettim. Çok kısa bir sahneydi, feat bile denilmezdi ama olsundu. 2. sezon güzel bir Starfire vs Donna Troy sahnesi görebileceğimize dair söylentiler var. Vallahi ne diyelim, dört gözle bekliyoruz. 2. sezon kırmızı kostümüyle kendisini göreceğiz ama kostüm orijinal Titans ekibiyle takıldığı döneme aitmiş gibi geliyor. Donna’yı tıpkı Dick Grayson gibi yeni bir kostüm ve yeni bir kimlikle göreceğiz diye düşünüyorum. Troia kimliğiyle ve siyah kostümüyle.

Alan Ritchson-Hawk / Minka Kelly-Dove

Hawk ve Dove (Dawn Grander): İki karakter de fragmanlarda ve reklamlarda her ne kadar çok yer kaplamış olsalar da topu topu sadece bir bölümde aksiyon içerisinde görebildik. Yine bütçe yüzünden karakterlerin güçlerinde kısıtlamaya gidilmişti ama bu beni hiç rahatsız etmedi. Hatta aksiyon sahneleri dizinin en iyi yönlerinden biriydi. Dizinin Dove kostümünü ilk giyen Don Hall’e de yer vermiş olması ayrı bir güzeldi. Dawn ve Dick arasındaki geçmişte yaşanmış ilişkiye hiç girmemiş olsalardı daha iyi olurdu diyebiliriz. Umarım gelecek sezon iki karakteri de daha fazla görürüz.

Jason Todd: Karakter ilk sezon için duyurulduğunda çok fazla sevinmiştik. Kendisi 2. sezonda da yer alacak ancak bu durum bana göre biraz gereksiz. Çünkü zaten Todd Robin kimliğini çok uzun bir süre taşımamış ve kendisini Red Hood olarak görmeyi daha çok istiyoruz. Özellikle de bu dizide görmek istiyoruz.

Batman: İlk sezon içerisinde yer alan karakterler arasında son olarak da Batman hakkında söylemek istediğim bir şey var. Bildiğiniz gibi kendisini 2. sezonda karakteri Jorah Mormont canlandırılacak. Karakter ile ilgili 2. sezondan tek beklentim çok fazla ön planda yer almaması. Ancak ve lakin cast seçimine baktığımız zaman bol bol göreceğiz gibi. Bununla birlikte dizideki Batman’in bu kadar yaşlı olması şaşırtıcı bir durum. Muhtemelen 3 veya 4. sezonlarda karakter emekliye ayrılacak ve Dick Grayson’ın o hep kaçtığı Batman kostümünü giyerken göreceğiz. Daha ilk sezondan bile bunun yolunu yaptılar zaten.


Gelelim diziye 2. sezon dahil olan karakterlere:

Joshua Orpin-Superboy

Superboy: Conor Kent aslında daha çok Young Justice ekibiyle anılan ve karakter ilişkileri daha çok 2. nesil sidekicklerle işlenmiş bir karakter. Şahsen Superboy’u Red Robin, Wonder Girl (Cassie) ile izlemeyi daha çok isterdim ama diziye çok yakışacağını düşünmekle birlikte diğer karakterlerle nasıl bir dinamiğe sahip olacak göreceğiz. Umarım Conor’ın kendisini ve dış dünyayı keşfedişini izleyebiliriz. Bu anlamda dizi karakterlerini iyi anlayıp o yönde ilerlerse izlemesi çok daha keyifli olur.

Drew Van Acker-Aqualad

Aqualad: Garth orijinal Titans ekibinin kurucu üyelerinden ve dizide de böyle olacak. Orijinal beşliden Roy ve Wally eksik. Onların yerini de Hawk ve Dove ile doldurmuşlar. Ben de hep bütçeden yana hayıflandım ama bu karakteri de yine bütçeden dolay Atlantisli güçlerini kullanırken pek görme şansını bulamayız gibi duruyor. Büyüye yatkın bir karakter olduğu için belki bu yönüne biraz odaklanırlar. Yine Supermanvari gözlerinden çıkardığı lazer ışınlarını da görebiliriz belki. Karakterin diziye Atlantis külliyatına dair pek bir şey dahil edeceğini sanmıyorum. Donna Troy’da olduğu gibi bahsedilip geçilir.

Deathstroke

Deathstroke ve ailesi: Deathstroke son zamanlarda popülaritesi çok fazla artan bir karakter. Dizideki motivasyonu ne olur bilmiyorum ama çizgi romanlarda oğlu Wade Wilson’ın ölümünden Titans’ı sorumlu tuttuğundan dolayı ekibimizle sıkıntılı. Şu ana kadar Wade Wilson için herhangi bir cast açıklaması gelmedi. Deathstroke’un eşi Adeline Kane karakteri için de aynı durum söz konusu. Slade Wilson’ı dizide Esai Morales canlandıracak. Cast seçimi beni pek tatmin etmese de kostüm tasarımı şu an için idare eder vaziyette. Deathstroke’un Nightwing ve Batman ile kapışması benim için büyük bir olay olacak muhtemelen ve umarım bu sahneleri hakkını vererek çekerler. Deathstroke’un diğer çocukları Rose ve Jericho’nun da ilk başta babalarından taraf olsalar da sonradan Titans ekibinde yer almalarını bekliyorum. Öyle olmasa bile en azından kendi yollarını çizerek bitirebilirler bu sezonu. Rose Wilson için ayrıca heyecanlıyım.

Mercy Graves: Kendisi Lex Luthor’un koruması ve yine Lex tarafından geliştirilen bir robot. Karakteri Natalie Gumede oynayacak. Karakter muhtemelen Conor’ın peşine düşecek ve hikayesi de bu yönde ilerleyecek. Lex Luthor’dan bol bol bahsedilecek gibi duruyor bu sezon.


Peki diğer beklentilerimiz neler?
İnsan Öldürmeme Kuralı: Dizide karakterlerle ilgili aldıkları en radikal karar muhtemelen kahramanlarımızın insanları gözlerini kırpmadan öldürüyor olmaları. Öldürmeme kuralı deyince akla ilk olarak Batman gelse de kahramanları villainlardan ayıran en önemli özellik, her ne sebeple olursa olsun kimseyi öldürmemektir. Kahramanları kahraman yapan en büyük değerlerdendir bu. Dizide Dick Grayson, Starfire, Batman ve Beast Boy’un insanları gözlerini kırpmadan öldürebildiklerini gördük. Dizinin tonu gereği böyle bir yola gitmiş olsalar da bu durum karakterlerin özlerine aykırı ve imajlarını da zedeleyen bir durum. Jason Todd’da sırıtmazken Batman için en son düşünülecek şeydir. Yani karakterleri doğru anlamaları ve ona göre daha uygun yollar çizilmeli devam eden sezonlarda.

Titans Tower-Titans (Rebirth)

Titans Tower: Sızdırılan bilgiler doğruysa 2. sezon Titans Tower göreceğiz. Muhtemelen ilk ekibin kullandığı bir Tower olacak ve yeni ekip de kullanmaya devam edecek. Öyleyse bile ben bunun için çok erken olduğunu düşünüyorum. Daha ekip ruhunu bile yakalamamışken hem de. Şu an için küçük bir karargah yeterli olurdu ekip için.

Doom Patrol dizisinden Cyborg-Joivan Wade

Roy, Wally ve Cyborg: Roy ve Wally Speed ve Kid Flash olarak Teen Titans’ın, Cyborg ise New Teen Titans’ın ana ekibinde yer almasına rağmen dizide bu üç karaktere de yer verilmedi. Cyborg’u Doom Patrol’de izledik, Wally’nin de Stargirl dizisinin kadrosunda yer alacağına dair birkaç açıklama yapıldı ancak hala herhangi bir cast açıklaması duyurulmadı. Roy için ise herhangi bir duyum vs yok ama biz hayranlar olarak umudumuzu yitirmeyelim.

Starfire ve Nightwing arasındaki ilişki: Starfire ile Dick Grayson arasındaki ilişki ilk sezon sadece cinsellik üzerinde ilerlese de 2. Sezonda bunun duygusal bir boyut kazanacağını düşünüyorum. Ama tabi Dick için Barbara her zaman bambaşka bir yerde.

Aqualad, Wonder Girl, Kid Flash, Speedy ve Robin

Dostluk Bağları: Çizgi romanlarda Titans’ı Titans yapan şey nedir? Diye sorsanız alacağınız ilk cevaplardan biri muhtemelen, karakterlerin birbirleriyle olan dostluğu, olur. Peki dizide bunu görebildik mi? Çok az. Grayson ve Donna Troy arasındaki arkadaşlık, geçmişten verilen referanslarla bir nevi iyi bir temele oturtuldu ancak bu durum diğer karakterler için geçerli değil. Wally-Dick, Cyborg-Beast Boy, Starfire-Raven gibi sağlam arkadaşlıkları bu dizide göremedik. Onun yerine karakterlerin birbirleriyle olan kötü geçmişleri servis edilip durdu önümüze. İleriki sezonlarda bu konuya biraz özen gösterseler çok iyi ederler.

Batgirl: İlk sezon ne yazık ki Barbara Gordon’ın varlığına dair hiçbir şey duymadık. Muhtemelen Joker tarafından çoktan felç bırakılmış ve ileriki sezonlarda onu Oracle olarak göreceğiz.


Bizim Titans ile ilgili beklentilerimiz bunlar. Umarız yeni sezon ile birlikte bu beklentilerimiz karşılanır ve okumayı çok sevdiğimiz karakterleri izlemek de aynı keyfi yaşatır.

Bayram Yazar:

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir