Thor’un Kudretli Çekici Mjolnir’in Pek Bilinmeyen 12 Marifeti

Thor’un güçlü çekici Mjolnir belki de Kaptan Amerika’nın kalkanıyla birlikte süper kahraman çizgi romanlarındaki en ikonik silahlardan biridir. Orijinal olarak kısa saplı bir balyoz olan Mjolnir hayali bir metal olan uru’dan yapılmadır. Üstat Stan Lee tarafından mitolojideki Mjolnir temel alınarak yaratılıp çizerler Jack Kirby ve Joe Sinnott tarafından dizayn edilmiştir. O zamandan beri Mjolnir kötü adamların ve kozmik tanrıların kıçlarını tekmelerken her zaman Şimşek Tanrısının en güvendiği yoldaşı ve silahı olmuştur. Güçlerinin büyük ve önemli kısmını Mjolnir’den alan Thor’un eğer bu çekiç olmasaydı uzun zaman önce öleceğini söylesek yanlış olmaz herhalde.
İşte galaksileri inleten Thor’un kudretli çekicinin sahip olduğunu muhtemelen bilmediğiniz 12 şey özelliği.


Bir Ruhu Ve Benliği Var

Mjolnir’in içinde God Tempest veya Fırtına ve Şimşeğin Anası adı verilen kozmik bir fırtına bulunmatadır. Zamanın şafağından beri var olan bu bilinçli sınırsız güç Asgard’a saldırdığında Odin tarafından durdurulup cücelerin hediye ettiği uru metalinin içine hapsedilmiştir. Odin daha sonra bu metali Cücelere geri götürüp Mjolnir’in dövülmesini istemiştir. Mjolnir cüceler tarafından bir yıldız çekirdeğinin enerjisiyle dövülüp daha sonra Odin’in sihriyle kutsamasıyla bugünkü suretini ve gücünü almıştır. Öncelikli olarak Odin olmak üzere Odin ve Thor’un emirlerini bugüne kadar dinleyen Mjolnir Orginal Sin hikayesinde Nick Furry’nin Thor’a söylediği sözler sonrasında iki tanrının da emirlerine karşı gelmeye başlamıştır. Başta Thor’u layık olmayan olarak addetti ardından da kendisini büyüleyen Odin tarafından kaldırılmayı reddetti.


İnsan Suretine Bürünebilir

Evet kulağa epey tuhaf geliyor ama Thor(Jane), Silver Samurai tarafından tam elinden tanrı güçlerini zayıflatan midas mermisiyle vurulduğunda Thor’un güçlerini kaybetmesi durumunda ölümlü hale gelecek Jane Foster’ı kurtarmak için Mjolnir Thor’un emri olmaksızın Jane Foster’a dönüşüp onun tıbbi bilgisiyle Thor’un hayatını kurtarmıştır. Bununla kalmamış insan gibi sesli bir şekilde iletişim kurabilmiştir. Jason Aaron’ın aklına bu garip fikir nereden geldi acaba oldukça merak ediyoruz.


Zaman Yolculuğu

Thor’un kendisi yapamasa da gümüş çağ zamanlarında Mjolnir’in ışıktan katlarca hızlı hareket edebilmesi sayesinde Thor zaman yolcuğu maceralarına çıkabilmiştir. Modern zamanlarda Flash karakterleri dışında pek göremesek de eski çağlarda Superman, Green Lantern ve Thor gibi karakterlerin uzay ve zamanda geriye gittikleri hikayeleri sık sık görürdük.


Ruh Manipülasyonu

Mjolnir ruhları manipüle edip istediği gibi ölüleri ayağa kaldırabilir. Daha önceleri Thor’un yanlışlıkla öldürdüğü birini tekrardan hayata getirdiği durumlar yaşanmıştır. Hatta Mjolnir kendi kullanıcısının ölümünü bile belirli bir müddette engelleyebilir.


Kuvvet ve Enerji Alanları Oluşturabilir

Bilindiğiniz üzere Marvel evreninde başta Magneto gibi mutantlar olmak üzere kuvvet alanı oluşturabilen bir sürü karakter var. Ancak Thor’un çekicinin üretebileceği kuvvet alanının diğerler karakterler ile olan farkı muazzamdır. Bu yoğunlaşmış enerji kabarcığı koşullar uygun ise tüm galaksileri yok edebilecek kadar yoğundur. Eğer bu konsantre enerji salınırsa yoluna çıkan her şeyi yok edebilir.


Bir Kişiyi, Nesneyi, Veya İllüzyonu Algılayabilir

Evet değimi yerindeyse kozmik bir İsviçre çakısı olan Mjolnir bir metal dedektörü gibi Thor’un ulaşmak istediği kişi veya nesnenin yerlerini belirleyebiliyor. Ayrıca Loki ve Doctor Strange gibi büyü üstadı karakterlerin yaptığı görsel yanılsamaları da tespit edip engelleyebilir.


Tüm Lisanları Anlayıp Konuşabilme

Bilindiği üzere Asgardianlar ve diğer tüm panteonların kullandığı Allspeak özelliği evrendeki bütün dilleri konuşup anlayabilmeye yarayan omnipotent bir iletişim yeteneğidir. Bu güce zaten doğuştan sahip olan Odin Oğlunun ihtiyacı pek olmasa da Mjolnir tarafından layık görülen fanilerin bu güce oldukça ihtiyaç duyduklarını söyleyebiliriz.


Kullanıcısını Yabancı Toksinlerden Arındırabiliyor

Dünyada ve evrenin geri kalanında bir çok farklı ve tehlikeli maddeye maruz kalan Mjolnir taşıyıcısı çekicin kendisi tarafından bu tehlikeli ve yabancı maddelerden arındırılıyor. Ancak bu özelliğin yardım etmediği bir nokta ise Jane Foster’ın uzun zamandır kanser ile mücadele eden vücudundaki kemoterapi tedavisinden alınan radyasyonun Mjolnir her kullanıldığında vücuttan atılması yüzünden bu fonksiyonun bayan Jane için pozitif bir etki yarattığı söylenemez.


Vampirler İçin Tamamıyla Ölümcül

Eski bir dinin kutsal nesnesi olan Mjolnir, vampirler için tamamıyla ölümcüldür. Thor bir zamanlar Mjolnir’i bir kadına saldıran vampire fırlattığında temas vampirin bir anda alev alıp patlamasına ve ardından küle dönmesine neden olmuştur. Yani vampirler üzerinde bir nevi güneş ışığı etkisi gösteriyor.


Her Türden Enerji ve Maddeyi Manipüle Edebilir

Mjolnir kozmik ve mistik enerjinin ender görülen birleşimlerinden biridir. Belirli miktarda kozmik enerjiyi emip veya üretip istediği şekilde yönlendirebilir. Mistik büyüsel enerjiyi bloklayabilir. Maddenin atomlarını sınırlı miktarda değiştirebilir. Hatta ve hatta canlıların ruhsal yaşam enerjilerini bile içine çekebilir.


Işınlanma

Film veya televizyonlardaki cartoon serilerinde hemen hemen hiç gösterilmese de Thor’un ışık hızında uçmanın yanında 9 diyarı dolaşmak için alternatif olarak boyutsal kapılar açmak gibi bir opsiyonu da vardır. Eğer Mjolnir yeteri kadar güçlü döndürülür ise solucan deliklerine benzer portalları istediği gibi meydana getirebilir.


Haberleşme ve Görüntüleme

Evet yanlış duymadınız Mjolnir tıpkı bir telefon ve televizyon gibi işlev görebiliyor. Thor dokuz diyarın içindeki herhangi birine psişik mesajlar gönderebilir. Ve Mjolnir Thor’un hafızasındaki her bir anıya sahip olduğu için bu anıları kullanıcıya yeniden izletebilmektedir.


Ascalon Yazar:

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir