Kimin Nesi: Harley Quinn

Açıkcası Ekimin ilk iki haftası yeni Thor filmi öncesi Thor haftası olarak ilan edip sürekli Thor ile ilgili içerikler ile sizlerin karşısına çıkmayı planlamış olsak dahi bu önemli durum karşısında kayıtsız kalamazdık.

Geçtiğimiz haftalarda 25. yıldönümünü kutlayan zamanın ne çabuk geçtiğini bize hatırlatan çizgi filmden, çizgi romanlara transfer olan deli, kafası karışık kızımız Harley’i anmak adına biz de onun şöyle eğlenceli bir tanıtımını yapalım. Hem geçmişe dönüp eğlenelim hem de bilmediklerimizi öğrenelim istedik. İşte karşınızda çeyrek asırı devirmiş Çılgın Aşık Harley’in öyküsü…


Künye:

Gerçek Adı: Dr. Harleen Francis Quinzel

Ait olduğu şirket: DC Comics

Yaratılış: 1992 – Paul Dini & Bruce Timm – Batman The Animated Series

Tür: İnsan

Cinsiyet: Kadın

Bulunduğu Takımlar: Suicide Squad, Jokerz, Gotham City Sirens, Arkham Asylum Inmates, Justice League of Anarky, Secret Society of Super Villains, Insurgency

Karakter Tipi: Doktor, Kötü Kadın, Kahraman, Anti-Kahraman, Çılgın/Deli, Çılgın Aşık  

  


Köken Hikayesi:

 

 

         Genel olarak bilindiği gibi Harley Quinn, televizyondan, çizgi roman alemine geçirilen çok nadir karakterlerden biri. Ama bu transfer karakterler içerisinde bu kadar popüler olan da tek karakterdir sanırım Harley. Bir çizgi dizi olmasına rağmen Amerika ulusal yayınında ”prime time” (19.00-21.00) arası yayınlanan ve de 4 tane Emmy(TV oscarları) ödülü alan harika  Batman: The Animated Series adlı seri için yaratılan bir karakter idi Harley Quinn. Yaratıcısı da Paul Dini ve Bruce Timm idi.

Fakat, Harley o denli sevildi, benimsendi ve Joker gibi über bir karakter ile öyle güzel role bulandı ki peşi bırakılamadı. Joker’in onu kullanmasına ve de aşağılamasına rağmen ona çılgınca aşık olan Harley karakteri ve karakterin mizah anlayışı, yetenekleri, karanlık tarafı, yer yer bulunduğu konumu sorgulayan halleri ile okuyucu ve izleyici kitleleri aynı anda kendine çekmeyi başarmış bir karakter oldu.

Ünlü çizgi dizi de, tabi ki seslendiricisi Arleen Sorkin’in de karaktere çok büyük faydası dokundu, Karakteri öyle bir şekillendirdi ki, tıpkı Mark Hamill ve Joker ilişkisi nasılsa ona yakın bir doku oluşturdu birliktelikleri.

Tabi, zamanla Harley’nin popülaritesi ve olağanüstü konsepti onu ‘comics’ alemine de taşıdı.

 

Peki Harley Quinn’nin ya da Dr. Harleen Quinzel‘ in hikayesi ne idi;

 

Dr. Harleen Francis Quinzel, taze bir psikiyatri ve suçlu psikolojisi uzmanı idi.  Görev yeride epey iddialı bir akıl ve ruh hastalıkları gözetim merkezi olan Arkham Asylum* idi. Burada rehabilitasyon ekibinin bir parçası idi. O sıralar Arkham’a gelen Joker’ın çılgın derecede ki enerjisi ve de diğer suçlulardan(criminal) rahatlıkla ayrılabilen zehir zemberek zihninden çok etkilenir. Hem akademik hem de kişisel anlamda Joker’ı hastası olarak almanın hayalini kurar. Ve de bu işe gönüllü olur.

(*: Batman/Bruce Wayne’nin anne taraf soyundan Büyük büyük büyük babasının açtığı bir rehabilitasyon merkezidir.)

İlk başlar Harley son derece idealist, son derece birikimli, cüretkâr ve de kendinden emin olarak bu işe girse de sonradan sonraya bir şeyler değişir. Bu sefer Joker, Harley’e terapi yapmaya başlar âdeta. Daha da kötüsü tüm bu git geller ve beyin fırtınaları sırasında Dr. Harleen, Joker’a aşık olmuştur. Bazı hikayelerde Harley cidden Joker’e aşık olmuştur, bazılarında ise Harley’nin çılgınca sadakâtinin akabinde Joker’in onu toksinler ve kimyasallar eşliğinde zehirleyip, beynini yıkaması yatar.. Fakat her türlü Harley, Joker’e yani onun deyimiyle “Mistah J” e vurgundur.

 

 

Harley’nin Joker’dan edindiği, izlenim ve üstü kapatılmış süslü bilgiler onu şu kanıya vardırmıştır. Joker’in esprilerine babası, ailesi ve arkadaşları gülmemiş onu yanlış kararlar ve yalnızlığa sürüklemiştir. Ve onun ihtiyacı olan tek şey onunla aynı şeylere beraber gülebilecek biridir. Harley bu kanıya varmıştır. Diğer yandan,  Batman ise Joker’ı sert bir şekilde aşağılayan ve de onun problemini hiç anlamayan bir tehdittir. Harley, Batman figürünü de böyle tanımlamaya başlar. Daha sonraları bu fikri  sık sık değişir tabi.

Zaman içerisinde Joker, Harley için bir sosyopat değil, yanlış yönlendirilmiş bir kurtarıcı, işlenmesi, korunması ve de desteklenmesi gereken nadide bir cevhere dönüşür. Halbuki, Joker her zaman ki zehir zihni ile Harley’nin zayıf yanlarını görmüş ve de bunlardan faydalanarak Asylum’dan kaçabilmenin peşindedir. Daha sonraları, Dr. Harleen, Harley Quinn* olur ve de yeni kostümü ile Joker’i kaçırır. Böylece Joker’in sidekick(yardımcı) karakterine dönüşür.


Harley’nin Yolculuğu:

Harley Joker’in ilgi,sevgi,saygısını kazanmak içinç çok çok fazla yırtınmıştır. Onunla beraber olmak da istemiştir. Bunlar nadiren karşılıklarını bulmuştur.

 

 

Daha sonra ise Joker, Harley’i kullandığını, Ona sadece duymak istediklerini söyleyerek, onu oyuna getirdiğini söyler. Harley’ de yapılanların hepsinin bir yalan ve düzmece olduğunun zaten farkındadır. Ancak, yine de kendisini Joker’in kollarında bulmaktadır.

Çizgi-Dizi’de Harley, Batman’ ve Poison Ivy’nin de yardımları ile zor da olsa Joker etkisinden kurtulmuş ve sonunda Onu terk etmiştir. Ancak çizgi romanlarında ara ara bunu yapacak cesareti bulmuş olsa da, daha tam bir yol ayrımı olmamıştır. Ancak New 52 hikayelerinden olan Joker’in yüzünü aradığı ve bulduktan sonra Batman Ailesine komplo kurduğu “Death of The Family” adlı vaka da Harley, Joker’ı gammazlar. Zaten epeydir de ondan ayrıdır. Tabi bunun akabinde Joker ona türlü işkenceler edecektir.

   

 

 

Gotham Sirenleri adlı anti-villain kıvamında ki suç örgütünde ve Catwoman ile  Poison Ivy ile beraberdir.. Bunun sonrasında da “Suicide Squad” adlı gizli suikast ve komando timinin gizli üyesi olarak da her an görevlere gitmektedir. Suicide Squad’da ise Deadshot ile aralarında bir yakınlaşma bir ilişki yaşanmaktadır. Harley ilk kez (Ivy’i saymazsak) Joker yerine başkasına seksüel olarak ilgi duymuştur hatta ilgiyi gerçeğe dönüştürmüştür.

 

Gotham Sirenleri
Harley ve Deadshot arasındaki yakınlaşma ve Joker’in buna tepkisi Batman: Assault on Arkham adlı animasyon filmde de yer bulmuştu.

 

Harley, Joker’in yerini ve planını Batman’e açık eder, gerekçesi de Joker’ın çok değiştiği ve umursamaz olduğu yönündedir. Bunun cezasını Joker’den dayak yiyerek ve de öldürülmeye çalışılarak ödese de Harley yine de Joker’in onun için ne kadar özel olduğunu anımsatır.

Harley & Joker aşkı; Mad Love olarak geçmektedir.(çılgın sevgi/aşk) . Fakat burada ‘mad’ çılgın yani sıfatını beraber paylaşıyor olsalar da ‘Love’ yani aşk/sevgi kısmı ise sadece Harley için bir anlam ifade etmektedir. Hatta Batman New Adventures serisinde sırf buna dair bir bölüm ve de Harley’ nin de okuduğu bir şarkı vardır.

 Harley bazen özgüvenli bir biçimde feminen kararlar alarak Joker’ı belli aralıklar ile terk eder. Ve bu terketmeler de ki sığınağı genelde Poison Ivy’dir. Pek çok tartışma da yaratmış bir dostluktur bu. Her ne kadar iki efemine kadının dayanışması olarak görülse de kimi kesimlerce, erkek ırkından yeterince çekmiş olan iki kadının seksüel arayışının yaklaşımı olarak da tasvir edilir. Ve bu ikilinin maceraları ve Joker’den de intikam aldıkları hikayeleri genellikle oldukça ilgi çekici ve eğlenceli olmuştur.

Fakat ilk tanıştıklarında, Joker’de Harley’e karşı hisler gelişmeye başlar ve bu Joker’i epey korkutur, ne yapması gerektiğini bilemediği hislere bulanır ve bu onun Joker olarak  suçun soytarı prens imajını zayıf düşürecektir. Bu karara vardıktan sonra ise Harley’i öldürmeyi düşünür. Ancak bu esnada Harley kaçar ve de Robinson Park (Gotham’ın Central Park’ı) içerisinde Poison Ivy(Zehirli Sarmaşık) ile karşılaşırlar. İlk izlenim sırasında Ivy’de onu hemen öldürmek ister ama problemlerini dinleyip anlayınca, çok iyi birer dost oluverirler. (her türlü). Bir süreliğine ‘The Queens of Crime‘  (suçun kraliçeleri) olarak takılırlar. Harley onu kızıl saçlarından dolayı ”Red” (kızıl) diye çağırır.

 

 

Harley çok popüler bir karakterdir. İyi bir şahıstan çılgınlığa doğru Joker’ı takip etmiştir. Bu takip kısım kısım kendi rızası ile çoğu zamanda Joker’in ısrar ve manipülasyonları ile gerçekleşmiştir. Fakat, karakterin şu son sıralarda ki evrimi ise onu bir anti-hero yapmaktadır. Batman’e göre yanlış yönlendirilmiş, şımartılmaya muhtaç bir kız çocuğudur Harley.

 

Joker’e  iş zamanı ‘Mr.J’ (Mistah Jay), özel zamanlarında ise” puddin’  ” (pudding) der. Benim pudingim der hatta … Şanslı hergele Joker !

 

Harley Quinn, karakteri, kostümüve de ismi ise italyan tiyatrosu soytarısı olan (bizde ki ibiş gibi) Harlequin’den gelmektedir.

Bu meddah karakterin İfadesi kimi zaman korkutucu gelebilen bir büyük bir gülümseme taşır. Kıyafetleri genellikle aynı, çapraz büyük renkli karelerden (karolar yani) oluşmaktadır. Ki bunlarda bizim Harley ile özellikle klasik Harley Quin görünümü ile birebir örtüşmektedir.

 

ekşisözlük’ten Harley ile ilgili çok sevdiğim bir yorumu(entry olduğu gibi aldım oynamadım üstünde) sizlerle paylaşmak istiyorum;

 

“is baska arkadaslik baska” prensibine sahip kriminel, joker’in sevgilisi. profesyonel meselelerde kendisine “mr. j” diye hitap eder, daha ozel dialoglarda ise joker’i “puddin'” lafiyla cagirir.

Ne yazik ki harley “batman the animated seriess” ve onun yerine devam edilen “batman & robin new adventures” serilerinde joker’e tutkusu nedeniyle hep mutsuz oldugu izlenimini verir. ornegin b&ra 18’de “joker’s last laugh” macerasinda depresyona giren joker’i guldurebilmek icin cok ugrasir. batman’in resminin bulundugu, yol kenarindaki kocaman bir reklam panosuna cimentodan dev boyutta pasta bile firlatir ama sevgilisini neselendirmeyi basaramaz. maceranin bitisine kadar harley’nin tum cabalarini bosa cikaran joker, ancak yangin musluguna cok yakin park edildigi icin batmobil’in sileceginde trafik cezasini gorunce meshur kahkahalarina baslar.Son karede “do you hear that sound batman? my puddin’s laughing.” diye soran harley’e gulumser batman, cunku elindeki ceza kagidinda “officer(memur) harley quinn” yazan bir imza vardir.

Bu entry bile Harley’in sevgisini hak etmeyen bir adama tapan bir manyak olmasına rağmen nasıl televizyon ekranlarından, çizgi roman sayfalarına oradan da beyaz perdeye ulaşacak popülarite ve de hayran kitlesine neden sahip olduğunu gösteriyor adeta. Dediğimiz gibi sinemada da “Suicide Squad” filmi ile boy gösterilen ve de beklentilerin üstünde bir performans ile Margot Robbie tarafından canlandırılan Harley bundan sonra da popülerliğini koruyacak gibi duruyor. Zira kendisinin solo filmi geleceği duyuruldu bile !


Becerileri ve Yapabildikleri:

Harley, üniversite de iken bile jimnastik sınıfında olan biri iken sonrasında Joker ile bir araya geldikten sonra aldığı eğitimler ile daha da gelişir.

Aşırı derece akrobatik, beklenmeyecek kadar dövüşte zekasını kullanabilen. Pek çok silah kullanımında uzman sayılabilecek biridir.

Öyle ki Robin, Catwoman, Batgirl gibi karakterler ile başa baş mücadele verebilir. Nightwing, Batman gibi isimlere karşı ise baş belası olabilmektedir.  

Harley son dönem DC Comics‘in en çok okunan anti-hero ve kadın karakteridir. Oldukça popüler, renkli, beklenmedik ve şaşırtıcı şekilde albenisi olan bir karakterdir.

Joker ve Batman karakterleri eminim ki Harley olmadan da epik ve efsane iki karakter olmaya devam edecekti. Zira Gotham’ın tüm kötü adamları ve çılgınları da öyle, Ancak Harley tüm bunlara kendi yorumuyla; bir patlama kadar eğlence getirdi dersek yanlış olmaz sanırım.

 

Okuduğunuz için teşekkürler.

 

Derleyen: Utkan Aktaş

Kaynaklar: comicvine, dcwikia, wikipedia ve dc comics yayınları, batman animasyon serileri


Bu yazıyı yazar ya da sitenin adı belirtilmeksizin, sorgusuzca farklı platformlarda paylaşanlar hakkında hukuki işlem talep edilecektir.

Tüm Hakları Saklıdır. kahramanbaykus.com

 

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

2 Yorum

 1. ege
  6 Ekim 2017
  Yanıtla

  tatlı belaa. ellerinize sağlık

 2. Utsuro
  12 Ekim 2017
  Yanıtla

  Son dönemde popülerleşmesiyle beraber itici bulduğum bir karakter. Aynı zamanda sempatik bir tarafı da yok değil.

  İnceleme güzel olmuş elinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir