Thor’un En Güçlü 12 Hali

Milattan öncesi çağlardan beri mitolojik bir figür olarak ve 1962 yılından bu yana da bir çizgi roman süper kahramanı olarak Thor çok geniş bir tarihi ve de mirası olan bir karakter. Elbette uzun yıllar boyunca popüler ve de güçlü bir karakter olmanın, karaktere getirdiği bir başka şey ise karakterin değişik versiyonlara/fazlara sahip olması durumudur. Nasıl bir çok Hulk çeşidi/hali varsa aynı şekilde pek çok farklı türevde ve de güçte Thor çeşidi de bulunmaktadır.

Thor: Ragnarok filminde Odin-Force adlı gücü uyandırmış ardından da Kral Thor olmuş bir Thor gördük. Buna binaen bizde en güçlü Thor Hallerini sıralayalım dedik. Ancak şunu söyleyelim Filmlerde Thor normalde olduğundan çok ama çok daha güçsüz.

Bu yazıda geçici süreliğine Thor olmuş ya da onun güçlerini kuşanmış kişileri dahil etmeyeceğiz zira o başka bir yazımızın konusu olacak burada ise bildiğimiz Odin’in oğlu Thor’un farklı seviyelerdeki versiyonlarını güç seviyelerine göre zayıftan güçlüye doğru sıralayacağız adostlar. Dilerseniz başlayalım.


Bonus1- Banished Unworthy Thor (Sürgün Edilmiş Thor):

Bu Thor, tamamıyla tanrısal vasıflarından koparılmış, atletik sıradan bir insan seviyesine indirgenmiş sürgün edilmiş tanrı olmayan Thor oluyor.

Bonus2- MCU Thor

Marvel Sinema Evreninde Gördüğümüz Thor, çizgi romanlardaki ile aynı ünvanlara, ekipmanlara vede güçlere (Odin-Force ya da God Tempest gibi) sahip olabilir ancak bunlarla yapabildikleri çizgi romanlara kıyasla baya düşük seviye diyebiliriz.

Şimdi esas Top 12 Listesine geçelim.


12- Unworthy Thor (Mjolnir’i taşımaya layık olmayan hali)

Unworthy Thor, mjolnir’e layık olmayan Thor halidir. Odin‘in Thor’dan mjolnir’i alıp dünyaya sürdüğü güçsüz halini düşünmeyin. Zira Odin orada tanrısal güçlerini de almıştı. Unworthy Thor hala çok güçlü bir tanrı ancak Mjolnir’in eksikliği sebebiyle pek çok süper güçlü özelliğinden faydalanamamaktadır. Uçma, Işınlanma, Enerji Emilimi, Madde Manipülasyonu gibi pek çok şeyden mahrumdur. Ancak tamimiyle çaresiz değildir. Sadece sadık baltası Jarnbjorn ile bile Apocalypse seviyesindeki tehditleri tek elden halledebilecek kadar güçlüdür.


11- Thor (Standart Mjolnir almadan önceki hali, Gençliği)

Bu Thor ise Mjollnir’e layık ancak Mjolnir ile arasında mesafeler olan ya da Mjollnir’i henüz almamış Thor hali denilebilir. Hak eden, değerli unvanında olması onun mjolnir bağlantılı pek çok gücünü mjolnir yokken bile belli seviyelerde kullanmasına izin verir.


10- Ultimate Thor:

Ultimate Evrenindeki daha iri ve baltamsı Mjolnir’in taşıyıcısı olan alternatif Thor. Alternatif Thor türevlerini listeye almayacağım, o başka konu demiştim ancak burada ki Thor’da kendi evreninde Asgard Prensi ve de  Odin oğlu olduğundan bizim ana evren Thor’ u ile çok benzerlik gösteriyor bu sebeple onuda aldım. Ama bu Thor için bir fazdan çok bir türev. Yani bu Thor’un geçebileceği ya da zamanında geçtiği bir mod değil tamamiyle başka bir zamanın Thoru.


09- Worthy / Mighty Thor (Mjolnir’i kuşanan ve kullanmayı hak eden Thor)

Bu bildiğimiz Mjolnir taşıyıcısı, Odin Oğlu, Asgard Prensi ve Gök Tanrısı Thor‘dur. Bu Thor’un gençlik yılları, olgun çağlarına oranla daha zayıftır zira hem Mjolnir ile olan tecrübesi çok azdır hemde henüz kibirli ve agresif bir gençtir buda onun pek çok kez başını belaya sokmuştur. Nitekim filmlerin ve çizgi romanların %80-85 inde gördüğümüz Thor işte budur.


08- Warrior Madness Thor :

Asgard‘ın en kudretli tanrıları ve de en amansız cengaverlerinde görülebilecek bir savaş formudur. Odin tarafından yasaklanmıştır. Çünkü Savaşçı Deliliği diye adlandırılabilecek bu forma girdiğinizde artık geri dönüşü yoktur bir bakıma savaşçı Hulk gibi öfke, savaşma hırsı ve yırtıcı hisleri ile dolar taşar, doğru düzgün düşünemez ve dost düşman ayırt edemez hale gelir. Nitekim değil Asgard’ın tüm Marvel Evreninin en amansız cengaverlerinden biri olan Thor’unda bunu keşfetmesi uzun sürmez. Warrior Madness Thor dinlenmeden haftalarca, aylarca durmadan dövüşebilir, kişinin kendisine dair tüm sınırlamaları kaldırdığı bu yasaklı formda fiziksel olarak çok daha güçlü, dayanıklı ve hızlı olabilir. Ancak strateji ve de plan yapmanı gerektirecek rakiplere karşı işe yarayabilecek bir şey değil ancak ve ancak amansız canavarlara karşı çok etkili olabilecek bir yöntemdir.


07- Odin Force Thor

Bu Thor’un babası Odin’den ya da Odin’in gücü ile bağdaşık olan Ygdrasill ağacından çektiği Odin Force (Odin Gücü) adlı güçten bir miktar güç ödünç aldığında karşımıza çıkan halidir. Thor’un büyük tehditlere karşı genelde bu halini görürüz. Thanos, Galactus, Sentry (Void), Silver Surfer, Surtur gibi karakterler ile yaptığı son dönem dövüşlerinin çoğunda kendisini Odin Force ile donalıyken buluyoruz. Tabi Odin Force’u kalıcı olarak kullanabilmesi için Baba Tanrı, herkesin ve her şeyin babası olan tanrı olması yani Odin’in yerini alması gerekmektedir. Önümüzdeki versiyonlarda kendisi hali hazırda bunlar ile donalı olacak (Classic Thor hariç). Ayrıca bu halini Thor: Ragnarok filminde de gördük.


06- Classic Thor:

Klasik Çağ yani gümüş çağına atıfta bulunan, Gümüş Çağ (Hatta 60s-80s arasındaki her Thor’u) döneminin Thor karakterini temsil eder. Tüm kahramanların absürt ve de olağan üstü güçler ile donalı olduğu bu dönem Thor içinde çok farklı olmamıştır. Her ne kadar ölümlü Donald Blake ile olan bağı gibi bir zayıflığı olsa da Thor olduğundaki gücü günümüz Thor’un epey üstündeydi denebilir.


05- King Thor

King Thor, Odin’in uykusunda Asgard Lordluğuna yükseldiği ya da Odin’in yerine tahta geçirilip Odin Force (tabi sonra bu Thor Force olacaktır) ile direkt bağlantı haline geçtiği halidir bir bakıma Odin ne ise o olmakta ancak daha genç ve tecrübesiz hali denebilir. Thor’un yıldırım, gökyüzü, gök gürültüsü, kuvvet tanrısı olarak ne kadar güçlü olduğunu zaten biliyoruz siz düşünün tanrılar kralı Thor’u. Thor: Ragnarok filminin sonunda kendisi King Thor oluyordu işte bu da King Thor tabi film hali bunun yanında eften püften kalıyor.


04- Rune Thor

Rune-> Antik Germen alfabesindeki harfleri temsil eder (roman harfleri ve rakamları gibi) bu sonradan yapay olarak (doğadan olmayan) yapılmış büyülü antik emanetler taşıyıcısına kaldıramayacakları kadar bilgi , tecrübe ve ilim ihsan ederler. Bunların bir kısmı bir tanrı olması sebebiyle onların yükünü kaldırabilen Odin’de bulunmaktadır. İşte bazı maceralarda Thor’da bunları kullanır ve gecici süreliğine olduğundan daha bilge, daha yüce ve kudretli bir hal alır. Mitoloji’de ise Odin’in sonsuz bilgeliğe kavuşması için bir gözünü feda etmesi ve bir kuyunun üstünde 10 gün asılı biçimde ölümü tadıp geri gelmesi gerekmişti. Ayrıca Sırlar ve Anılar olarak ona 9 diyarın havadislerini taşıyan kuzgunları da bilgeliğinin önemli bir parçasıdır.


03- Old King Thor

Thor’un tecrübeli bir kral olduğu. Odin’den bile güçlü bir baba tanrı olmuş versiyonudur. Odin’in Mızrağı, Odin Kılıcı, Mjolnir tüm bu silahlar ise emrine amade haldedir.


02- Necro Thor

Thor’un Tanrı Kasabı Gorr ile dövüşünden sonra kendisini yok etmeye çalışan, Gorr’ a ait(bir süreliğine) antik silah All-Black The Necrosword adlı kara uğursuz kılıcı çift mjollnir ve Asgard Tanrılarının duaları ile kendi içine çeker ve gücünü emer elindeki iki mjolnirden biri kara kılıç olur bir elinde de Mjolnir bu haliyle  Galactus‘u (hafif aç Galactus’u) zahmetsizce yenerek güç seviyesini göstermiştir. Fakat gücün başka yan etkileri ve de uğursuzluğu sebebi ile akabinde Thor bundan kurtulur.


01- Rune King Thor:

All Father güçleri ve de Rune Büyüsü güçleri birleşir bu formda. 2007 çıkışlı Ragnarok vakasında öldüğü sanıldığı sıralarda aslında astral olarak yükseldiği ve daha yüce bir varlık olduğu anlaşılmıştır. Odin bilgelik için tek gözünü kör etmiş ve 10 gün asılı bir şekilde ölü kalmışken Thor iki gözünü de kör eder ve daha fazla gün ölü kalır ve artık Kainatın tüm bilgi ve olasılıklarına hakim olarak uyanır işte bu Thor’un billinen en güçlü halidir. Rune Büyüsü + Sonsuz Bilgi & İlim + All Father Güçleri + İki Kuzgun (sırlar ve hatıralar) + hali hazırda Gök Tanrısı güçleri ile Thor çok farklı bir boyuta geçmiştir. Öyle ki rivayetler bu Thor’un Odin, Galactus, Thanos, Celestial(standart olanlarının) gibi varlıkların ötesine geçtiği yönündedir.Evet arkadaşlar yazımız bu kadardı umarım faydalı olmuştur ve de umarım beğenmişsinizdir.

Eksik ya da hatalarımız olursa bize bildirmekten çekinmeyin.

Bizi hemde sosyal medya hesaplarımız ve de youtube üzerinden(tıklanabilir ikonları sitenin üstündedir) takip etmeyi unutmayınız.

İyi Günler…


Derleyen: Utkan Aktaş
Kaynaklar: Marvel Yayınları, Marvel Wikia, Comicvine

tüm hakları saklıdır @kahramanbaykus.com

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

18 Yorum

 1. Muhammed Ali
  3 Kasım 2017
  Yanıtla

  Güzel olmuş, ellerinize sağlık.. Thor okuyasım geldi.

 2. 3 Kasım 2017
  Yanıtla

  Yine güzel bir yazı. Thor yazılarına sayenizde doyduk

 3. Bedirhan
  11 Mayıs 2019
  Yanıtla

  admin bey birşey sorcam en güçlü formu phoneix force old king thor değilmi

  • 20 Mayıs 2019
   Yanıtla

   Biz bu yazıyı yazdığımızda o olaylar daha yaşanmamıştı.

 4. Bedirhan
  21 Mayıs 2019
  Yanıtla

  amdin en güçlüsü phoneix force old king thormu yoksa rkt mi ? ve phoneix force old king thorun gücü kime eşit mesale rkt odin thanos celestial galactus gibi onun ney

  • 24 Mayıs 2019
   Yanıtla

   Phoneix Force Old King Thor sadece bir hikayelik bir olay başka bir feati yok ve o hikayedeki en büyük savaşı off panel yaşanıyor. O yüzden net bir şey söylemek güç. Old King Thor gibi zaten skyfather seviyesi biri PF ile birleşirse mantıken çok çok güçlü olması gerekir. Ancak Phoneix’ i Dark Phoneix ya da White Phoneix seviyesinde kullanamadıktan sonra RKT’den güçlü olacağını pek sanmıyorum.

   Belki Necro Thor’dan güçlüdür diye düşünüyorum.

   • Yasin can
    1 Ekim 2020
    Yanıtla

    Cosmic king thor bu sıralamada kaçıncı olur

    • 24 Ekim 2020
     Yanıtla

     Galactus Elçisi olan hali ilk 5 içinde olur o kesin. Çünkü bu listede Old Necro King Thor da yok onu da eklersek diye böyle düşünmdüm. Ancak Galactus’un neredeyse tüm power cosmic enerjisini emen Thor büyük ihtimalle Rune King Thor’un bir altında 2. sıradadır.

     Ancak şu son Thor hikayesini pek sağlıklı ve tutarlı bulduğumu söyleyemem.

 5. Arda
  8 Temmuz 2019
  Yanıtla

  Abi senden de biraz bilgi kullanarak bir Thor videosu hazırladım ama kaynak kısmında seni de belirticem lütfen tlif atma

  • 16 Temmuz 2019
   Yanıtla

   Sitenin adını ve kaynağı belirttiğiniz sürece önemli değil. Bir de videonun linkini bizimle paylaşırsan seviniriz.

 6. İsimsiz
  31 Ağustos 2021
  Yanıtla

  Sizce herold Of none Thor bu listede kaçıncı olur

 7. 29 Ekim 2021
  Yanıtla

  Rune king thor, thorun kaçıncı sayısında geçiyo söyleyebilir misiniz

  • 11 Kasım 2021
   Yanıtla

   Thor’un sanırım 2007 yılında geçen Ragnarok adlı ünlü arkı sırasında yaşanan olaylar sonucunda görüyoruz.

 8. cabbar
  8 Aralık 2021
  Yanıtla

  Öncelikle elinize sağlık güzel bir tanım olmuş ancak ; Thor’un Galactus’un elçisi Herald Of None Thor formu neden bu sıralamada yoktu yani 1. sırada olması gerek aslında

  • 12 Aralık 2021
   Yanıtla

   Listenin yapıldığı tarihe bakarsanız sebebini anlarsınız. Listelere güncelleme yapılınca üstüne ve altına “Güncellenmiştir” diye bir ibare koyacağız. Bunu görmüyorsanız bilin ki bu yazı çok eski.

 9. Baran
  14 Mayıs 2022
  Yanıtla

  Yaw bu rune king thor hangi çizgi romanda bir türlü bulamadım

  • 14 Mayıs 2022
   Yanıtla

   Avengers: Disassembled serisinin 80. ve 85. sayıları arasında gözüküyor. Ancak bu hikaye ayrıca Thor’un Ragnarok adlı çizgi romanı ile de ilintili. Yani beraber tüketiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir