Thor’un Cephanesinden Ne Kadar Haberdarsınız ?

Thor dendi mi akla ilk gelen şeylerden biri belki de ilki sadık çekici ve de gardiyanı Mjolnir idir. Yakında (17 Ekim) vizyona girecek olan Marvel Sinema Evreninin üçüncü Thor filmi olacak olan Thor:Ragnarok filminde , bir başka Tanrı olan Hela tarafından Mjolnir’in tuz buz edildiğini gördük. Bunu gören pek çok insan Thor’un çok güçsüzleşeceğini hatta tanrılıktan bile çıkacağını düşünmeye, konuşmaya başlamıştı.

Fakat ne Thor, Mjollnir olmadan bir hiç ne de Mjolnir Thor’un tek silahı değil. Kendine ait ufak bir cephanesi var desek yalan olmaz şimdi onlara göz atalım millet.

 

Mjolnir


 

Jarnbjorn, Thor’un Mjolnir’i olmadığındaki savaş partneri diyebiliriz. Thor’a özel bir güç vermez ancak baltanın kendisi sıradan bir balta değil. Nidavellir diyarının cüceleri tarafından yapılmıştır yani tıpkı Mjolnir gibi. Ve neredeyse her şeyi kesmesini sağlar. Dünyalar Hurdacısı /Yıkıcısı olarak da bilinir.


 

Odinsword, the Over Sword of Asgard:

Bu silah ise bir zamanlar Odin‘e ait olan çok güçlü bir kılıç. Odin’in mızrağı ve Thor’un balyoz çekici ile aynı metalden yapılma ancak daha da yıkıcı bir silahtır kendileri. Öyleki kınından bile çıkarılmaz. Yıllarca Odin’in mahzeninde saklı tutulan kılıç bir çok kez çalınmak istendi ya da kınından çıkarılmak ancak her seferinde korundu. Elbet bir gün Thor’ a verildi ve bunun üzerinden çok geçmeden amcası, Korku Tanrısı Cul Borson’ı yenmek için son çare olarak kılıca başvuruldu ve Thor sadece orada kullandı ardından tekrar mahzene kaldırıldı.


 

Uru Destroyer Arm:

Kendi savaş baltası tarafından kesilen kolunun yerine Destroyer zırhı, Jarnbjorn ve Mjolnir ile aynı metalden yapılan metalik koludur Thor’un. Son dönem hikayelerinde Jarnbjorn Baltası ve Yokedici Karası Kolu ile engelleri aşmaya ve de iyilik için mücadele etmektedir.


 

Kanatlı Miğferi:

Miğferinin bilenen bir gücü yok ancak onunda özel bir metalden yapıldığı ve Thor u pek çok kozmik ve tanrısal darbeden koruduğu rivayet edilmektedir.


 

Megingjord; Mistik Kuvvet Kemeri:

Thor’un direkt olarak İskandinav Mitolojisi kökenlerinden gelen bir silahı (Mjolnir gibi). Thor’un hali hazırda ki kuvvetini ve dayanıklılığını daha da artıran, en zorlu rakiplerine sakladığı özel ekipmanıdır. Fiziksel becerilerini daha üst seviyelere götürmesini sağlar diyebiliriz.


 

Mistik Koçları; Tanngrisnir & Tanngnjóstr (Toothgnasher & Toothgrinder):

Evet bu iki güzel koça ekipman demek doğru olmaz, fakat yine de burada onları anmak istedim. Marvel’ın direkt olarak Thor’un İskandinav Mitosundan transfer ettiği bir başka etmende bu iki yakışıklı koç.

Bir keresinde kazara ile de olsa Uru Metalinden(gümüşü) yapılma Mjolnir’i boynuzları ile yontup, çentik atmışlardır.Bu da bu koçların gücünü az çok göstermektedir.

Bu, antik savaş arabası ile Thor istediği yere çok daha hızlı uçabilir hatta zaman zaman ışınlanabilir.

Mjolnir’i olmadığında seyahat işi bu ikilinin çektiği savaş arabasına kalır.


Necro Thor
Infinity Gem of Power ile Thanos’a dalan Thor.

 

Thor’un ayrıca Marvel Evrenindeki en güçlü silahlardan/eşyalarından ikisi olan Infinity Gem ve de All-Black The Necrosword adlı silahları da geçici sürelerde kullanmışlığı vardır. Infinity Gem (Sonsuzluk Cevheri) türlerinden Power (güç/kuvvet) olanını Deli Titan Thanos‘a karşı kullanmıştı.

Necro Sword’u ise Tanrı Kasabı Gorr diye bilinen çok güçlü kozmik bir savaşçıyı yendikten sonra, çift mjolnir ile emilen kara kılıcın enerjisi elinden aldı ve o kılıç ile bir süreliğine “Necro Thor” denen bir faza geçmişti. Mjolnirlerden biri Necro Sword’a dönüştü kısa süreliğine ve hemen ardından kolayca Galactus‘u yenmişti.

Ve bunlar sadece Thor’ un kullanmış olduğu ya da sadece kendisine ait olan silahlar. Asgard’ da Odin’in kasasında daha nice tanrısal ve de kozmik silahlar bulunmaktadır.

 


Umarım yazıyı beğenmişsinizdir.

Thor filmi öncesi Thor ile gelmeye devam edecek olan yazı ve haberleri bizden takip etmeyi unutmayın diyoruz.

İyi Günler.

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

Tek Yorum

  1. him
    5 Kasım 2017
    Yanıtla

    Yazıyı okuyunca hiç haberdar olmamış olduğumu anladım. Thor’u “elinde çekiç olan her şeyi çivi zanneder” lafına uygun şekilde sadece bir çekice sahip olan ota boka çekiç fırlatan biri zannediyordum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir