Kimin Nesi: THOR

I | THOR | I

 

Kısa Bilgi: THOR KİMDİR ? 

Thor, Asgard’ın Lideri, Baba Tanrı Odin‘in ve de Yerküre Tanrıçası Gaea‘nın çocuğudur. Bu iki dünyanın gücünü taşıyan Asgardlı Yılıdırım ve Gök gürültüsü Tanrısıdır. İki dünyanında en güçlü koruyucusudur. Onun bu mükemmel gücünü tamamlayan en büyük etken ise çok özel bir metal olan Uru metalinden yapılma çekici Mjolnir‘dir. Asgard’ın en kudretli savaşçısı olan Thor aynı zamanda İntikamcılar (Avengers) ekibinin kurucu üyelerinden biridir. Hem bu takımın hem de dünyanın en güçlü bir kaç kahramanından ve de varlığından da biridir.


KÜNYE: 

Kahraman Adı:  Mighty Thor / Unworthy Thor / Thor (ayrıca Thunder Strike olarak da insan versiyonu var.)

Gerçek Adı: Thor Odinson ( İnsan versiyonlarında ise Eric Masterson, Donald Blake ve Jane Foster)

Yayımlayan: Marvel Comics  

İlk Çıkışı: Haziran 1962

Yaratıcıları:Stan Lee & Jack Kirby (Ancak işin büyük kısmı Norse (İskandinav) Mitolojisine düşüyor.)

ilk Sayı: Ağustos 1962

Tür: Asgardlı – Yarı Tanrı – Tanrı  (Jane Foster ve Donald Blake olarak dünyalı)

Cinsiyet: Erkek  (Jane Foster Thor olduğunda ise kadın)

Boy: 2 metre (Blake iken 1.79 Jane iken 1.78)

Kilo: 290 kg ( Jane 204 kg Blake 290 kg tabi bu karakterler Thor iken böyle)

Göz Rengi: Mavi

Saç/Kıl Rengi: Sarı

Vatandaşlığı: Asgard ve de Onursal Birleşmiş Milletler Vatandaşı

Memleketi:  Asgard

Yaşadığı Başlıca Yerler: Asgard, Midgard (dünya), New York, Avengers Tower, Avengers Mansion

Doğum Günü: Bilinmiyor  (Doğduğu yer ise Norveç’te bir mağara)

Odin The All Father

Bulunduğu Takımlar:

Asgard Tanrıları, Avengers, Cosmic Avengers, Council of The Godheads, Cosmic Champions, Great Powers of The Universe, League of Realms, Thor Corps, Thunder Guard, vs vs

Ünvanları: 

Asgard Tanrısı, Yıldırım ve Gökyüzü Tanrısı, Asgard Koruyucusu, Midgard Koruyucusu, 9 Diyar koruyucusu, İntikamcı, Tanrı, Asgard Prensi

Lakapları:  

Mighty Thor, God of Thunder, The Thunderer, Lord of Asgard, Proctector of The Midgard, Guardian of the All Nine Realms, vs vs

Odin The All-FatherAilesi:

Aç Bak
Buri (Tiwaz), Bolthorn -> Baba tarafından büyük büyükbabalar.

Bor Burison -> Baba tarafından

Dede Bestla -> Babaanne (ölü varsayılıyor.)

Mimir Burison -> Büyük Amca

Odin Borson -> Öz Baba

Gaea –> Öz Anne ve de anne taraflı büyük anne

Frigga-> Üvey Anne / Abla

Cul, Vili, Ve-> Amcaları

Nobilus, Ragnarok -> klonları

Cronus, Demogorge (Atum) -> Anne tarafından erkek kardeşleri (anne bir baba farklı)

Angela, Laussa -> Baba tarafından kız kardeşleri (baba bir anne farklı)

Balder, Hermod, Vidar , Tyr -> Baba tarafından erkek kardeşleri(baba bir anne farklı)

Loki Laufeyson-> üvey erkek kardeş

Hoder-> Baba tarafından kuzen

Epey geniş bir aile yapısı var …

 


 

Karakterin Köken Hikayesi // Origin:

 

Thor, Asgard’ın Lideri, Baba Tanrı Odin’in ve de Yerküre Tanrıçası Gaea’nın çocuğudur. Yüzyıllar önce şimdiki Norveç olan topraklarda bir mağarada dünyaya geldi ve Thor ağladıktan hemen sonra Odin onu bir asgard tanrısı ve de bir Gök Tanrısı olmak üzere yetiştirileceği Asgard’a tanrıların evine getirdi.

Burada yetiştirildi, diyarın göz bebeği oldu.Bir fırtınanın içerdiği tüm elementler olan Gök gürültüsü, şimşek & yıldırım, rüzgâr, yağmur gibi elementsel faktörlere hükmedecek şekilde eğitildi. Ve çok sürmeden God of Thunder ünvanını kazandı. Ona bu görevinde yardımcı olması ve de uçabilme yeteneği vermesi için (başlarda böyleydi şimdilerde değil) Uru metalinden yapılan, norse cüce metal ustalarında dövülen tanrısal silah, bir kısa balyoz ya da çekiç diyebileceğimiz Mjolnir kendisine verildi.

Mjolnir Thor’u uçurmak ve de Thor’a fırlatması için harika bir silah vermiş olmanın yanında ona Tanrısal ve Elementsel Güçlerine odaklanmak ve onları çağırmak adına da odaklanmasında ve kontrolünde yardımcı oluyordu.

Konu, bu değerli silah ve partner Mjolnir’e sahip olmaya geldi mi; Fiziksel gücün bir önemi yoktur. Fiziksel gücünüz ne olursa olsun, Odin’in kutsaması sebebiyle Mjolnir ve de Thor’un gücüne ancak ve ancak onu hak edenler yani temiz kalpli, adil, asil kişiler olmalıdır. Thor’da işte böyle biridir.

Fakat bu uzun sürmez. Thor’a artan ilgi, peşinde koşan kadınların sayısı, askerlerin ve de diyar diyarların insanlarının tapınması, galip çıktığı savaşların sayısı yavaş bir şekilde Asgard Prensini kibirli ve de dik başlı biri haline getirir. Ve bunun Odin nazarında cezası sürgün olur.

Thor, Mjolnir’den koparılır ve de tüm tanrısal ünvan ve özellikleri de elinden alınır. Midgard’a (Dünya) ölümlü bir insan olan Doktor Donald Blake kimliği olarak gönderilir. Thor, dünyada kaldığı süre boyunca zayıf ve de kırılgan olmanın ne demek olduğunu anlar. Bununla beraber de gerçek soyluluğun ve asaletin, mütevazılıktan geldiğini anlar.

 

Donald Blake’ in Thor Dönüşümü.

 

İşte o an Thor, tekrar Mjolnir’ine layık olur. Ve bastonunu ne zaman sert bir zemine vursa, baston Mjolnir’e ve de Donald Blake ise (Thor’un ölümlü hali) Thor’a dönüşür. Tekrar Asgard’a kabul edilmeden önce Thor bu çift kimlik ile dünya da kalır ve de Dünya’nın koruyucu kahramanlarından biri olur, akabinde de Marvel Comics‘in ilk süper kahraman takımı Avengers’ın kurucularından biri olarak karşımıza çıkar.

Tabi bu klasik çağda ki Donald Blake & Thor birlikteliği çok uzun sürmez. Thor tekrar kendi bütünlüğünü kazanır ve Donald Blake kimliği gider.  Donald Blake geçici bir konaktır baki olan Asgard’ın Prensi Thor’dur.

Thor’un karakter olarak kırılma noktası da Fear Itself vakasında, dünyayı savunmak adına babası Odin ve Asgard ordusuna karşı gelip, tanrıdan çok insan olduğunu ve onları koruyacağını söylediği anlardır.


 

Karakterin Yaratılışı:

Thor’un çizgi roman uyarlamasının yaratıcılarından biri olan Stan Lee‘ nin neden Hulk‘tan sonra Thor’u  yarattığını anlatırken söylediklerini aktaralım.

 

“Kendime sordum: Nasıl birini en güçlü şahıstan(Hulk) daha güçlü yapabilirsin diye. Ve sonunda aklıma gelen şuydu; Onu bir insan yapma – – onu bir tanrı yap. Ancak Yunan ve Roman (Olimpiyalı) Tanrılar hali hazırda çokça tanınır ve de bilinir idiler. Eski İskandinav Efsanelerini didiklemek eğlenceli olabilirdi. Ayrıca, ne zaman bir iskandinav tanrısı resmetsem, boynuzlu miğferleri, uzun sakalları ile aklıma eski Vikingler gelmekte idi. Journey into Mystery serileri bir canlandırmaya ihtiyaç duyuyordu. Bende bu iş için Thor’u seçtim. Onu kitabın başlığına taşıdım. Hikayeyi yazması için kardeşim Larry’e sordum, zaten benim açımdan olması gerektiği gibi çizim içinde Jack Kirby’ i atadım…”

Bu açıklama bile Thor’un yaratılış öyküsünü kısaca açıklamakta. Thor’un tüm ünlü evrensel parçaları Norse (İskandinav) Mitolojisinden gelmedir. Elbette Çizgi Roman uyarlaması ile orjinali arasında pek çok da fark vardır ancak esas kökeni ve demirbaş elementleri mitolojiden gelmektedir.

 

Thor’un gözüktüğü ilk çizgi roman kapağı

 

Karakterin Evrimi:

Thor dediğimiz gibi Asgard’ın Prensi ve Dokuz Diyar’ın Gökyüzü Tanrısı olarak serpildi. Fakat fazla kibirlenen Thor sürgün ile ölümlü bir bedene transfer edilir ardından da dersini alınca yeniden Thor güçlerini alır. En sonunda da Asgard’a tekrar gelebilir hale gelir.

Bunun haricinde Thor daha önce de bahsettiğimiz gibi Avengers ekibinin kurucularındandır. Üvey kardeşi Loki ile defalarca mücadele etmiş ve de defalarca dünyayı ve diyarları onun karanlığından çekip almıştır.

Sürgünü sırasında kullandığı Donald Blake gibi ayrıca iki sivil kimliği daha vardır. Sigurd Jarlson ve Jake Olsen. Fakat, 2007 çıkışlı Ragnarok vakası sonrası Thor yine dünyaya Donald Blake olarak tecelli etmiştir. Fakat akabinde tekrar benliğine kavuşmuştur. Çağlar içinde pek çok Thor, türevi ya da daha doğrusu yedeği ortaya çıkmış bunun haricinde bir çokta Thor’un güçlerine nail olmuş isim boy göstermiştir.

Bunları Thor Türevleri, ve Mjolnir’e Layık Başka Karakterler yazılarımızda görebilirsiniz.

Son dönemde Thor Odinson adına en büyük gelişme ise yaklaşık bir yıldır Mjolnir’den uzak olması ve de artık yeni bir Thor, kadın bir Thor çıkmasıdır.

Original Sin vakası sırasında Avengers, Watcher‘ ı öldüren Nick Furry‘ i yakalamak adına aya seyahat eder. Ayda ki çarpışma sırasında, Nick Furry’i Thor’a çok önemli bir sır verir. Ve bu bir şekilde Thor’ un artık çekici Mjolnir’ i hak etmemesini yani değersiz olmasını sağlar.

Thor uzun bir süre ayda kalır ve Mjolnir’i kaldırmaya çabalar. Bu sıralarda da Thor tarafından Diyarlar/Dünyalar Kongresinde Midgard’ı (dünyayı) temsil etmesi için davetiye verdiği Jane Foster da diğer asgardlılar ile beraber oradadır. Loki aya gider ve hile ile Mjolnir güçlerini alarak yeni Thor olur ve akabinde Thor’u yener ancak bu çok sürmez ters-süreç büyüsü ile tekrar eski haline döner ve geçmiş günahlarının sebebiyle o da bu çekiç için değersiz olur ve kaldıramaz. Öyle ki, Mjolnir’ e ne olduğu hakkında Odin‘in bile bir fikri yoktur ve o da kaldıramaz. Daha doğrusu kendi benliği olan Mjollnir artık onları kabul etmez onları saf bulmaz olmuştur.

Jane o sıralarda göğüs kanseri ile boğşuyordu, büyülü iyileştirme tekniklerini reddediyor ancak bilindik yöntemler ile Asgard’da tedavi altında idi. Asgardlılar ile beraber Mjolnir’in yanına gelindiğinde Jane çekici kaldırır ve de Thor’un gücünü hak ettiğini kanıtlar ve böylece yeni Thor olur.

 

Thor, ondan çekici geri almak adına onla savaşır ancak bu sırada etrafları İthamcı Malekith ve güçleri tarafından sarılır burada kolunu kaybeden Thor (daha sonra kara uru metali ile yeni kol yapılır.) Yeni Thor’un gücüne saygı duyar ve çekicin asla ona geri dönmeyeceğini anlar. Ve ona Mjollnir’i nasıl kullanacağını öğretir. Ona ölen annesi olup olmadığını sorar ancak Jane’ den gelen öpücük Thor için negatif bir yanıt olur.

Thor, yeni Thor’a adı kendi adını taşıması için izin verir onu eğitir ve Odin’e de onu rahat bırakmasını söyler. Thor, Mjolnir’den önceki silahı olan kutsal balta Jarnbjorn’u tekrar kuşanır ve macerasına “Hak Etmeyen Thor” olarak devam eder. Jane ise yeni Thor’dur. (Bu hala da böyle)

Thor, yeni Thor olan kadının kimliğini sorgulamaya ve olası adayları araştırmaya da devam eder bir yandan.  Thor adını yeni olana verdiği için kendisi bundan sonraki maceralarında Odinson olarak devam eder. (Yani Odin’in oğlu)

 

Thor’un Unworthy Thor hali : Baltası ve Kara kolu ile birlikte.


 

Güç ve Becerileri:

Güç ve becerilerini sıralamaya başlamadan önce şunu belirtmemiz gerekir ki ta milat öncesi çağlardan bu yana mitolojik figür ve de 1960lı yılların başlarından bu yana da süper kahraman olarak karşımızda duran çok zengin ve kabarık tarihi olan bir karakterden bahsediyoruz. Haliyle Thor’un fazlarına, türevlerine ve de zaman zaman edindiği farklı modlara göre güç ve beceri seviyeleri önemli ölçülerde değişmiştir.
Bununla ilgili detaylı bilgiyi “Thor’un En Güçlü 12 Hali” adlı yazımızdan edinebilirsiniz.

Burada ağırlıklı olarak dikkate aldığımız Thor, Modern Çağ 616 Evreni versiyonu olacaktır. Şimdi başlayalım.


Genel-Geçer Yetenek ve Becerileri: (mjolnir olmadan)

 

Fizyolojisi:

Thor, yarı asgardlı ve yarı kıdemli tanrı bağları ve genleri sayesinde inanılmaz bir fizyolojik üstünlüğe sahiptir. Odin’e göre Thor henüz tam potansiyeline erişmemiştir. Eriştiğinde ise kendisi de dahil tüm tanrıları geride bırakacaktır. Dünya’daki en kudretli varlık ve de Marvel Evreni’nin en güçlü kahramanlarından biri olarak ele alınmaktadır.

Daha önce de söylediğimiz gibi potansiyel olarak Marvel Evreni’nin en güçlü ve en potansiyel sahibi varlığıdır.

Kuvveti:

 • Thor, asgard tanrılarının en güçlüsüdür. 100+ ton sınıfının bir üyesidir ayrıca bu “+” kısmı Thor için çok çok fazla demektir.
 • Silver Surfer’ın sörf tahtasını (kozmik kumaş içeren özel bir parça) parçalamak.
 • Defalarca Hercules’i yenmek.
 • Hulk ve Abomination gibi varlıklar ile güreşmek.
 • Yakın dövüşte Namor ve Gladiator gibi rakipleri domine etmek.
 • Dünya’nın etrafında bir kaç tur dolanabilecek kadar büyük Midgard Sürüngeni‘ni dünyaya sıkı sıkıya sarılmışken onu oradan söküp uzayın derinliğine kaldırıp atabilmek.
 • Galactus gibi varlıkların canını yakıp onların zırhlarını parçalayabilmek.
 • Pek çok ay ve gezegeni yok edebilmek bu artılara dahildir.
 • Öyleki Beta Ray Bill ile yaptıkları bir savaş esnasında Thor, Bill’e o kadar sert vurur ki üzerinde bulundukları gezegen parçalanır.
 • Thor’un belirlenmiş kaldırdığı en yüksek ağırlık 7 sextillion tondur. 

Zarar Verilemezlik:

Bahsettiğimiz gibi Asgardlı ve de Kıdemli Tanrı melezi fizyolojisi sayesinde kendi ırkında bile nadir görülen bir zarar verilemezlik yetisine sahiptir. Pek çok insansı hastalık, zehir ve toksin Thor için geçersiz. Bununla birlikte Radyasyon, açsızlık, susuzluk, havasızlık gibi şeyler de Thor ‘un canını sıkabilecek şeyler değil. Thor o kadar bağışıktır ki sarhoş bile edilemez, sarhoş olması için tanrısal kökeni olan içecekler içmesi gerekir. Uzay boşluğunda hiç bir ekipman gerektirmeden yaşayabilir ve seyahat edebilir. Kara Deliklerden çıkabilir.

Celestial, Thanos, Galactus, Bor, Odin gibi inanılmaz güçleri olan karakterlerden defalarca darbe almış ve hayatta kalmıştır. Güneşin çekirdeğindeki sıcaklıklardan Buz Diyarında ki Buzullara kadar her türlü koşulda hayatta kalabilir.

 

Kondisyon:

Tanrısal fizyolojisi ve de insan ırkından üstün yapısı sayesinde Thor bir insanın, ölümlünün aklının hayalinin alamayacağı seviyelerde kondsiyon sahibir. Vücudu bizim ürettiğimiz yorgunluk toksinlerini üretmez bu sebepten yorulması için büyü, enerji ve de fiziksel anlamda çok yoğun şartlar altında kalması gerekir. Tamamiyle dinlenmeden yoksun yaşayamaz. Uyuması ve dinlenmesi gerektiği bilinir ancak bu bize kıyasla devede kulak denebilir.

Ordusu ile beraber 40 gün 40 gece durmadan savaşması ya da 9 ay boyunca Buz Devlerini püskürtmesi gibi inanılmaz dayanıklılık gösterimlerine sahiptir.

 

Hız:

Thor, inanılmaz hızlarda uçabilir öyle ki bir çok kez ışık hızından hızlı uçabildiğini göstermiştir. Öyle ki Silver Surfer gibi bu konunun Marvel evrenindeki en iyisine ayak uydurmuşluğu vardır. Buna karşın koşu hızı belirlenmemiştir. Zeminde hareket olarak çok etkileyici olmasa da yine de pek çok insan atletten çok daha hızlı hareket ettiği gözlenmiştir. Yine de hız ve refleksler Thor’ un zayıf noktasıdır desek yalan olmaz.

 

Sezgiler:

Güneş Sisteminin bir ucundaki bir vakayı sezebilir, ışık hızından hızlı nesneleri takip edebilir. Tanrısal sezileri de cabası.

 

Uzun Ömür:

Thor ve Asgard Tanrıları tamimiyle ölümsüz değillerdir ancak çok çok çok uzun dönemler ve zaman boyunca yaşayabilirler. Thor’un yüzlerce yıl yaşında olduğu söylenir. Asgardlılar tanrıça Idunn’un sunduğu altın elmaları yediğinde kendilerini formlarının zirvelerinde ki hallerinde tutabilir ve uzunca bir süre o durumda kalabilir.

 

Hava Kontrolü:

Thor’un bu gücü genelde Mjolnir’e dayalıdır. Ancak Mjolnir olmadan da (çok yıkıcı olmayan boyutlarda) hava olayları çağırabilir, avuçlarından yıldırımlar çıkarabilir. Ayrıca, ateşten yağmur gibi anormal hava şartları da yaratabilir.

 

Yerküre Kontrolü:

Thor yeniden dirildiğinde bunu Toprak Ana olarak anılan annesi Gaea’nın bahşına borçlu idi. Bunun akabininde yerküre üzerinde de bazı güçler elde edinmiştir. Çok şiddetli depremler yaratabilir ve de devasa toprak parçalarını ikiye ayırıp arada boğazlar oluşturabilir.

 

Yakın Dövüş Uzmanlığı:

Marvel Evreni’nin en iyi eğitilmiş ve en çok savaş tecrübe etmiş karakterlerinden birisidir. Öyle ki tüm güçleri elinden alınıp sıradan bir ölümlü olduğunda dahi Captain America gibileri ile kafa kafaya mücadele edebilir halde idi.  

Dünya’daki pek çok dövüş formuna ekstra olarak pek çok gizemli Asgard dövüş ve savaş becerisini de barındırmaktadır. Hercules gibi pek çok antik dövüş sanatını bilen rakiplerden Hulk ve Juggernaut gibi brüt pataklayıcılara kadar pek çok tarzda ki rakibe uyum sağlayabilmektedir. Thor aynı zamanda Marvel Evreni’nin en iyi antik silah uzmanlarından birisidir. Kendisi genelde çekiç (mini balyoz) ile görülse de; balta, mızrak, kılıç, ok, kalkan, vs gibi pek çok silahı ileri seviyede ustalık ile kullanabilmektedir.

 

Savaş Uzmanlığı ve Stratejistliği:

Öyle denilmese de Thor bir bakıma bir savaş tanrısıdır gerek Dünya’da gerek diğer 9 Diyar ve başka alemlerde pek çok kez seferler düzenlemiş, savunmalar yönetmiş ve de büyük sayılı savaşlarda Tony Stark ve Captain America gibi adamların ricaları üzerine stratejiler düzenlemiştir.

 


Kalıcı Olmayan-Duruma Bağlı Yetenekleri:

Odin-Force:

Thor, Asgard’ın varlığını sağlayan ve de All Father Odin’e ait olan bu güce erişim sağladığında hali hazırdaki beceri ve güçleri daha da artarken aynı zamanda daha önce tecrübe etmediği güç ve becerilere de nail olur.

 • Odin-Force etkisi altında iken zaman içerisinde başardığı şeylerden bazıları;
 • Bir bakışı ile Captain America’nın kalkanını parçalamak.
 • Yüce Büyücü Doctor Strange’i yenmek.
 • Asgard’ı New York’un üzerine ışınlamak.
 • Dağılmış bir ayı yeniden yaratmak. vs vs

 

Rune Magic:

Thor, Rune Büyüsü güçlerine Ragnarok sırasında vakıf oldu. Bu güçler onu Büyülü ve de Sihirli güçler anlamında sınırsız bir kaynak haline getiriyor. Thor başka bir eşi olmayan mistik beceri ve başarılar göstermiştir Rune büyüsü ile.

Mjolnir olmadan uçabilme, ışınlanabilme, her biri Mjolnir ile silahlandırılmış (iyi birer kopyası ile) Lokilerden oluşma bir orduyu anında yenme ve Mjolnr kopyalarını yok etme.

Valhalla’yı yeniden şekillendirme, evrenin ve yaşamın yeni noktalarını ve de olasılıklarını keşfetme vs vs.

 

Mjolnir:

Marvel Evreni’nin en güçlü bir kaç silahından biri olan (belki de potansiyel olarak en güçlü) Mjolnir, cüce Eitri tarafından Uru metali ile dövüldü ve de yapıldı. Yok edilemez Adamantium’dan çok daha dayanıklı, değerli ve uzun ömürlü bir meta olduğu söylenebilir. Ayrıca bu metalin bir başka özelliği daha var. Marvel Evreninde Fırtınanın Anası God Tempest olarak adlandırılan galaksi boyutunda kozmik bir doğa gücü vardır. Bu Kozmik Ana Fırtına Asgard’a saldırdığında bu fırtınanın gücü Odin tarafından ehlileştirilir ve de Uru metaline hapsedilir. Uru Metali ise ölen yıldızların çekirdeğinden yapılan ve Odin’in sihri ile mühürlenen bir metaldir. Tüm bunları toplayınca Marvel evreninin en gizemli, kuvvetli ve de badass silahı karşınıza çıkıyor.

Mjolnir, Thor’un hali hazırda sahip olduğu uçma (nadiren Mjolnir olmadan uçar ancak bunun için Mjolnir’e layık olması ve de Mjolnir’in belli bir yakınlıkta olması gerekmektedir. ), hava kontrolü, yer küre kontrolü, sezgiler ve dövüş yeteneklerini çok yüksek oranlarda artırır. Üstüne üstlük, çağırma, büyü yapma/kaldırma, ışınlanma,tanrısal ya da elementsel saldırılar oluşturma,enerji emme ve yayma konularında da Thor’un odaklanmasını ve de teknikleri yapmasını kolaylaştırır

Thor, kendi ırkında pek görünmeyen pek çok beceriyi Mjolnir sayesinde sergilemektedir.

Ayrıca, Doctor Strange’e göre Thor’un yaşam enerjisi bir şekilde Mjolnir ile iç içedir.

Mjolnir Destekli Hava Kontrolü:

Mjolnir içinde galaksilerden daha büyük kozmik bir fırtınanın avatarı olan God Tempest denen bir tanrıçayı barındırıyor desek yalan olmaz sanırım. Thor, mjolnir olmadan bile havaya hükmeden bir tanrı birde God Tempest’in ona katılmasıyla bu gücü başka boyutlara ulaşır.

Thor tüm diyarların fırtınalarını, tipilerini, tufanlarını, kasırgalarını, zelzelelerini çağırıp, güçlerini katlayarak yönlendirebilir.

Yeniden Dirilme:

Thor’un bir çok kez gösterdiği bu yeteneğinin tanrısal yapısından da öte Mjolnir ile de bağı olduğu bilinmektedir.

Mistik Enerji Hükmünü Kırma:

Mjolnir, Thor’un dileğine göre etraftaki büyü destekli becerileri nötrleyebilir. Bunu geçmişte Juggernaut ile olan bir dövüşünde keşfeder onun büyüye bağlı olan zarar verilemez ve kımıldatılamaz, önüne geçilemez gücünü, savaştıkları bölgeye Mjolnir’i sallayarak kırdığını anlamıştır.

Madde Manipülasyonu:

Thor, Mjolnir ile birlikte elementsel oluşumlar yaratabilir, solucan delikleri yaratabilir, belli miktarda madde kontrolü sağlayabilir.

Görünülmezlik ve Geçirgenlik:

Çok yaygın ve de kalıcı geçmişi olan bir güç olmamak ile beraber Thor & Mjolnir birlikteliği, büyü ile beraber kendilerini görünmez ve de dokunulmaz yapabildiklerini birden fazla defa göstermiştir.

Güç Kalkanı Yapıları:

Mjolnir, Thor’a çok güçlü ve dayanıklı bariyerler ve de enerji alanları yaratma becerisi vermektedir.

Enerji Emme ve de Yayma:

Thor, pek çok kudretli rakibinin enerjisini ya da atağının enerjisini Mjolnir içinde hapsedip akabinde bu gücü rakibine geri iade etmiştir. (Çok yaygın olmasa da geçmişte yapmış olduğu bir beceri)

God Blast:(god toss)

Sanılanın aksine Thor, çekici olmadan da God Blast yapabilmektedir. Bu onun en güçlü saldırısıdır. Thor genelde bu saldırıyı çevresindekilere zarar vermemek adına kullanmaz ancak kullandığı zamanda Midgard Sürüngenini öldürmek, Galactus’u yerle yeksan etmek gibi başarılar sergilemektedir. Mjolnir ile atağa odaklanması ve gerçekleştirmesi daha çabuk ve güçlü olmaktadır.

Mistik Bağlantı:

Thor ile Mjolnir, mistik bir bağlantı hattını paylaşır. Bu sebeple çekiç her fırlatıldığında Thor’un komutası üzerine ona geri döner ya da onun istediği rotada ilerler. 

YIldırım Tanrısının Zayıflıkları:

Thor, çok fazla zayıflığa sahip değildir, zaman zaman o eski kibirli ve dik kafalı Thor olabilmekte ve bu da onu zor durumlara sokabilmektedir. Bunun haricinde kendisine fiziksel ve sezgisel anlamda müthiş güçler bahşetse de yasaklı bir form olan Savaşçının Deliliği (Warrior Madness) formuna geçtiği zaman beyin ve bilinç fonksiyonlarının çoğunu yitirir ve düzgün düşünemez. 

Mjolnir olmadan bile çok güçlü bir tanrı olsa da Mjolnir’e layık olamadığı durumlarda epey zayıfladığı da bir gerçektir.

Ayrıca kendisi refleks ve ayakları üzerinde ki hız konusunda pek çok rakibe karşı sıkıntı çekmektedir.


Thor’un silahları, güçleri, halleri (versiyonları) ve de mjollnir hakkında daha çok şey öğrenmek istiyorsanız. Önceki Thor ilintili yazılarımızın hepsine birden ulaşmak adına buraya tıklayınız

 

Bu tanıtımda sizler için Thor Kimdir, Thor Necidir, Thor’un Güçleri ve Geçmişi Nedir sorularını yanıtlamaya çalıştık ve sizi popüler karakter Thor Hakkında bilgilendirdik.

Okuduğunuz için teşekkürler. Umarım Beğenmişsinizdir.


Kaynaklar: Marvel Comics, Marvel Wikia, Comicvine

Derleyen ve Hazırlayan: Utkan Aktaş 

Bu yazıyı yazar ya da sitenin adı belirtilmeksizin, sorgusuzca farklı platformlarda paylaşanlar hakkında hukuki işlem talep edilecektir. Tıpkı diğer tüm yazılarımızda olduğu gibi.

Tüm Hakları Saklıdır. www.kahramanbaykus.com

 

 

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

2 Yorum

 1. Utsuro
  5 Kasım 2017
  Yanıtla

  Kardeşini kendisinden çok severim. Movielerdeki hali çok gıcık olsa da, sempati duyduğum Çizgi Romanları var.

  İnceleme çok detaylı ve anlatımı güzel olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir