Thor Olmuş 7 Farklı Karakter

Mjolnir‘ in , tıpkı DC Comics’in yeşil fenerler birliğinin taktığı güç yüzüğü gibi kişiye layık olma düsturu ile çalışan bir silah olması bir bakıma Thor‘un ve Mjolnir’in kendi mini  birliğini oluşturmasını sağlamış diyebiliriz. Mjolnir’ i sahiplenip geçici süre Thor olmuş kişilerden tutunda hiç Thor olmamış ancak mjolnir benzeri başka Fırtına Tanrısı silahları ile Thor ile benzer güçlere sahip olmuş karakterlerine kadar , Mjolnir’ e layık olduğunu kanıtlayıp bunu kullanmayanlardan tutunda Thor’ un yapay klonlarına kadar.

Mjolnir ve Mjolnir türevi silahları taşımayı başarmış ve de Thor’ un güçlerinin kalıcı ya da geçici sahibi olmuş peeek çok karakter bulunmaktadır. Bu sebeple hepsini tek makaleye sığdırmak hem yazar olarak bana hem okur olarak size işkence olur.İyisi mi bu yazı da sadece geçici süreliğine Thor’ un yerini alan, Thor olmuş karakterleri sıralayalım. Mjolnir’i kaldıranları zaten yazmıştım. Şuradan ulaşabilirsiniz -> Tıklayınız.

Dilerseniz başlayalım.


– Geçici süreliğine Thor’ un yerini alan, Thor olan isimler:

-Donald Blake-

Donald Blake aslında Thor olmuyor, Donald Blake zaten Thor, Thor babası tarafından güçleri elinden alınıp dünyaya sürüldüğünde ki kimliğidir. Hatta ilk Thor filminde buna bir referans yapılmış. Sürgün olmuş Thor FBI’ a Dr. Donald Blake olarak tanıtılmıştı. Son derece, kibirli, başına buyruk Thor burada ölümlüler arasında gerçek zerafetin ve bilgeliğin güçten değil, kırılganlıktan geldiğini ve normal ölümlülerin bile ne kadar erdemli olabileceğini anlar. Dersini alan Thor hemen tanrısal güçlerine kavuşturulmaz ancak Odin’in de yardımıyla Dr. Donald Blake sihirli bir bastona sahip olur ve bu bastona ne zamanki yere sert bir şekilde dursa baston Mjolnir’ e Donald ise esas benliği Thor’ a dönüşür.
Ancak çizgi romanlardaki klasik çağlar sona ermeye yakın bu birliktelik bozulur çünkü Thor kendi tanrı olarak benliğini geri kazanır.


-Eric Masterson-

İkinci kişi ise bir inşaat işçisi iken süper kahramanların, süper kötüler ile savaşı arasında kalıp yaralanan Eric Masterson idir. Eric, bu olaylar sonrası süper kahramanlar tarafından oradan oraya taşınır hatta bir ara hastaneye bile götürülür ancak savaşın ilerleyen safhalarında bir yerde Mjolnir’i istemsizce kaldırır Eric ancak daha saldıramadan vurulur. Bunun akabinde hem Eric hem de Thor kendilerine özgün kişiliklerini koruyacak şekilde bir araya gelirler. Thor ile birleşmek Eric’in tüm özel hayatını mahveder.

İlerleyen zamanlarda Loki ve Amora‘nın oynadıkları bir oyun esnasında Thor, Odin’in kutsal kuralını bozar ve Loki’yi öldürür. Bunun ardından Thor’un varlığı 9 diyardan silinir ancak Thor gitmeden güçlerinin bir kısmını dünyayı korunması adına Eric’e bırakmayı ihmal de etmez.  Böylece kısa bir dönemde olsa 9 Diyarda ki tek Thor, Eric Masterson olur. (Thor’un bu kutsal yasayı çiğneme sebebi Eric’in karısı ve 9 yaşında ki çocuğunun ölümüne engel olmaktır.)

 

Ancak Thor, ilerleyen vakitlerde geri döner ve de Eric Masterson kendi öz benliğine kavuşur fakat, daha sonraları Odin tarafından ödüllendirilen Eric, Thunderstrike adlı topuzdan bozma başka bir uru metali çekicinin sahibi olur. Bu Mjolnir ya da Stormbreaker kadar güçlü bir kutsal silah değildir. Ancak, silahın adını kahraman kimliği yapan Eric, Thunderstrike olarak kötülük ile mücadeleye bir süre daha devam eder.

 


-Jake Olsen-

Thor ile Destroyer arasında geçen amansız savaşlardan birinde çevrede sivillere yardım etmeye çalışan ilk yardım uzmanı Jake Olsen ölür. Savaşın çok yoğun ve kudretli olması ve de tüm bu vakanın yeraltı tanrıçası Hela tarafından maniple ediliyor olması garip şeylere sebep olmuştur. Mesela Thor’un Jake’in bedeninde yeniden hayata gelmesi gibi.
Fakat eninde sonunda Marnot (Odin’ in gizemli üçüncü kuzgunu) ve Kara Tanrılar, Jack’in ruhunu ve bedenini azat ederler ve Thor tekrar kendi benliğine döner. Arkadaş bu ne şanstır ki Thor hiç kendine benzemeyen bir vücutta hayat bulmuyor 😀


-Roger “Red” Norvell-

Bu abinin hikayesi epey karışık yani başlı başına bir pembe dizi nereden başlasam bilemiyorum. Kendisi kameraman ve de film yapımcısı, Thor sayesinde dünyalılarca kabul gören Norse Tanrılarını daha iyi tanıtmak hatta onların günlük hayatlarını belgelemek adına bir belgesel filmi teklif ederler ancak Thor reddeder. Ancak Loki yinede bunları sihir ile Asgard’a  gönderir. Red, Thor’un sevdiceği Lady Sif’i görür ve anında vurulur. Sif için Thor’a meydan okur.

Loki bunu fırsat olarak görür ve Red’ e Thor’a benzer güçler bahşeder ancak hem Red’ in hem de Loki’nin bilmediği şey Odin’in oğlunun yokluğunda oluşabilecek kriz durumları için hazırladığı planlar idi. Böylece Red, Thor’ a ait olan demir eldivenler, kuvvet kemeri ve Geirrodur’un ateşleri ile kutsanır. Thor olmadığında Thor’un yerine Asgard ‘ı tehditlerden koruyan biri haline gelir. Loki ve Hela, döngüsel mahşer olan Ragnarok’ u tetiklemek isteseler de Odin’in planları ve Red tarafından bozguna uğratılır. Ancak Red sadece bir yedek oyuncu değil gerçekten Mjolnir’e layık biri olduğunu göstermek için türlü sınavlardan geçer sonunda kendi balyozu Crusher‘a kavuşur.


Red Norvell aynı zamanda Thor’un iskandinav mitolojisindeki esas görünümüne ve karakterine bir göndermedir. Daha barbar, kibirli, Sif’e olan kara sevdası, kızıl saç ve sakalı, güç kementi ve de daha uzun saplı çekici ile (mitolojide Mjolnir normalde iki el ile kullanılan balyoz türü bir silah olacaktı ancak Loki’nin saldığı şeytani sinekler Mjolnir’i yapan cüceleri rahat bırakmadığından Mjolnir’in kabzası kısa kalmıştır asıl amaçlanan uzun bir balyoz idi işte Red’in “Ezici” adlı balyozu da buradan gelmekte. Nitekim gerçek Thor’a gönderme yapalaım ve Loki ile Hela’nın bir başka planını daha suya düşürelim diye yok yere karakter yapmışlar 😀


-Heroes Reborn -Thor-

Bu biraz tuhaf bu seferki şahıs hem gerçekten Thor hem de değil. 1996 yılında ki Heroes Reborn vakasında, Franklin Richards tarafından yaratılan bir dünyada pek çok kahraman ölmüş ve yeniden dirilmişti. Fakat Thor hariç zira Franklin bilinçsizce, bilinç altında kendi Thor versiyonunu yarattı hemde yeni Mjolnir’i ile. Gerçek Thor’un dönmesinden sonra sahte Thor kendini Avengers’ ı kurtarmak adına feda eder. Daha sonra(epey sonra) Franklin bu dünyayı tekrar kurmuştur kahramanların yeni versiyonları ile beraber ve bu sefer Thor’ da dahil idi. Biraz karışık fakat bu sahte Thor hala “Counter-World” içerisinde yaşıyor olabilir.


-Ragnarok-

Hayır olayın kendisinden bahsetmiyoruz. Hayır filmden de bahsetmiyoruz. Ragnarok bir süper android ve Ragnarok adını almadan önce bir adı yoktu basitçe söyleyecek olursak Tony Stark‘ın milletin gözünü korkutma ve de kendi tarafını güçlü gösterme adına Marvel’ın daima başa bela açan dehaları Reed Richards ve Hank Pym ile beraber (Skrull olan Pym) yarattığı bir Thor kopyası.

Ancak Ragnarok vakası (çizgi romandaki) sırasında ortalıkta olmayan Thor‘un rızası olmadan ve de üzerinde yeterince düşünülmeden yapılan bu iş pahalıya patlar anlaşılan Thor Robotumuz, Thor’dan farklı ve daha sıkı bir ahlaki politikaya sahiptir ve bunun sonucu 2 kahramanı öldürür. Hatta daha sonraları dünyaya geri dönen Thor bunu öğrendiğinde Tony Stark’ı bir temiz benzetir ve tehdit eder.

Nitekim bu robot pek çok kez parçalanıp yeniden yapılır ve en sonunda kendi kimliğine kavuşur ve kendisine “Ragnarok” ismini seçer. Ne kadar da özgün ?! Hatta sonraları Dark Avengers üyesi bile olur.


-Jane Foster-

Son ve de en güncel talihlimiz ise Jane Foster, yani bir dönem Thor’un dünyalı sevgilisi olan güzel bir hemşiredir. (Filmlerde kendisini bir astro-fizikçi olarak görsek de klasik kökenlerinde hemşiredir ve Thor’un ölümlü Doktor Donald Blake kimliğinin asistanıdır yani iş yerinde götürmüşler…neyse.. )

 

Jane daha önce Thor’un asgardlı eşi savaşçı Lady Sif ile bir araya gelip iki benliğe sahip tek bir beden olmuştu hatta kısa bir anlığına Thor bile olmuştu klasik çağda ancak kalıcı bir biçimde Thor olmamıştı. Bu da şöyle olmuştu;

Original Sin vakası sırasında Avengers, Watcher‘ ı öldüren Nick Furry‘ i yakalamak adına aya seyahat eder. Aydaki kapışmalar sırasında, Nick Furry’i Thor’a çok önemli bir sır verir. Ve bu bir şekilde Thor’ un artık çekici Mjolnir’ i hak etmemesini yani değersiz olmasını sağlar.

Thor uzun bir süre ayda kalır ve Mjolnir’i kaldırmaya çabalar. Bu sıralarda da Thor tarafından Diyarlar/Dünyalar Kongresinde Midgard’ı (dünyayı) temsil etmesi için davetiye verdiği Jane Foster da diğer asgardlılar ile beraber oradadır. Loki aya gider ve hile ile Mjolnir güçlerini alarak yeni Thor olur akabinde de bizim Thor’u yener ancak bu çok sürmez ters-süreç büyüsü ile tekrar eski haline döner ve geçmiş günahlarının sebebiyle o da bu çekiç için değersiz olur ve kaldıramaz. Öyle ki, Mjolnir’ e ne olduğu hakkında Odin‘in bile bir fikri yoktur ve o da kaldıramaz. Daha doğrusu kendi benliği olan Mjollnir artık onları kabul etmez onları saf bulmaz olmuştur.

 

Jane o sıralarda göğüs kanser ile boğuşuyordu, büyülü iyileştirme tekniklerini reddediyor ancak bilindik yöntemler ile Asgard‘da tedavi altında idi. Asgardlılar ile beraber Mjolnir’in yanına gelindiğinde Jane çekici kaldırır ve de Thor’un gücünü hak ettiğini kanıtlar ve böylece yeni Thor olur.

Thor, ondan çekici geri almak adına bu yeni Thor ile savaşır ancak bu sırada etrafları İthamcı Malekith ve güçleri tarafından sarılır burada kolunu kaybeden Thor (daha sonra kara uru metali ile yeni kol yapılır.) Yeni Thor’un gücüne ve şahsiyetine saygı duyar ve çekicin asla ona geri dönmeyeceğini anlar. Ve ona Mjollnir’i nasıl kullanacağını öğretir. Ona ölen annesi olup olmadığını sorduğunda ise Jane’ den gelen öpücük Thor için negatif bir yanıt olur.

Thor, yeni Thor’a adı kendi adını taşıması için izin verir onu eğitir ve Odin’e de onu rahat bırakmasını söyler. Thor, Mjolnir’den önceki silahı olan kutsal balta Jarnbjorn‘u tekrar kuşanır ve macerasına “Hak Etmeyen Thor” olarak devam eder. Jane ise yeni Thor’dur. (Bu hala da böyle)

Thor, yeni Thor olan kadının kimliğini sorgulamaya ve olası adayları araştırmaya da devam eder bir yandan.  Thor adını yeni olana verdiği için kendisi bundan sonraki maceralarında Odinson olarak devam eder. (Yani Odin’in oğlu)


Bonus Olarak:

Throg:

Central Park‘ta bulunan su göletlerinden birinde kurbağa olarak yaşayan genç bir adam vardır. Bu adam bir çingenenin büyüsü ile kurbağa olmuştur. Adı da Simon Walterson dır. Kurbağa olduktan sonra Puddlegump ismini alır. Bir macerasında Thor’ da tıpkı Simon gibi bir kurbağaya dönüştürülür ve bu ikili burada tanışır fakat hemen hemen her hikayede olduğu gibi Thor elinde sonunda çekicini kazanır ve durumdan kurtulur (bir süre Mjolnir sallayan bir kurbağa olarak dolaşmasına rağmen kurtulur evet).

Tüm bu olaylar olurken Mjollnir‘in gümüşünden bir damla Simon’ın yüzdüğü havuza düşer akabinde ise Simon Throg’a dönüşür. Mjolnir’in kendi benliği olduğunu biliyoruz bu belki Mjolnir’den Simon’a bir hediye idi ya da direkt Odin ilintili bir olaydı. Ama önemi yok bildiğimiz tek şey alemin en havalı kurbağasının doğuşu idi.

Avengers‘ın evcil hayvan şubesi olan ve de süper güçlere sahip evcil hayvanlardan kurulan Pet Avengers‘ın insan dilini konuşabilen ve de en güçlü üyesi olarak Throg marvel evrenindeki kalıcı yerini kazanmış olur.

İsminin Thor’a benzemesi ve de giyimi ve konuşması (vıraklamalar hariç) tamamiyle Thor benzeri olduğundan onu bu listeye alalım dedik.İşte bu kadar adostlar, Tarihin tozlu sayfalarından farklı Thor türevleri sizlerle idi. Thor: Ragnarok filmine binaen başlattığımız Thor ayı içerikleri gelmeye devam edecekler, lütfen bizi takip etmeyi unutmayın.

 

Yazının hakları tamamen yazara ve de kahramanbaykus.com adresine aittir. Alıntı olduğu belirtilmeden ve de kaynağı belirtilmeden yapılan paylaşımlarda hukuki işlem talep edilebilmektedir.

Kaynaklar: Marvel Comics yayınları, marvel wikia

 

 

 

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir