Mjolnir’e Layık Olan 7 farklı Karakter

Mjolnir normalde Thor, Odin ve Odin’in ataları hariç kimse tarafından kaldırılamaz. Ancak Odin’in Mjolnir’e iliştirdiği layık olma şartı sebebiyle ile çağlar içerisinde Mjolnir’i Thor ve Odin’den başka kaldırmaya layık olmuş pek çok karakter gösterilmiştir bizlere.

Geçici olarak Thor’un yerini almış karakterlere bakmıştık şimdi ise Thor’ un pozisyonu ya da silahı ile bir işi olmayan ancak tesadüfen de olsa Mjolnir’i kaldırıp en az Thor kadar bu kudrete layık ve saf kalpli olduklarını gösteren karakterlere bakacağız.

Bu sebeple Mjolnir’i metalleri kontrol etme gücüyle kaldırabilen Magneto ya da Thor, Mjolnir’i kendisine doğru çağırdığı sırada çekici havada tutan ve kendisini layık sanan Hulk, ya da yer çekimi yokken kısa süreliğine Mjolnir’i havada kavramış Red Hulk gibi örnekleri bu listede olmayacak. Sonra vay abi nasıl unutursunuz vs olmasın. Burada layık olanları yazıyoruz adostlar.


           -Beta Ray Bill-

İlk isim Thor’ un manevi kardeşi olan Beta Ray Bill‘dir. Aslında Beta Ray Bill asla Thor’un yerini doldurmamıştır ancak ilk Thor benzeri karakterdir diyebiliriz.

Beta Ray Bill, Korbinites denen bir ırkın üyesidir ve de ırkın geride kalan son üyelerini bir sonraki (bir önceki evleri galaksileri ile beraber yok olmuştur.) evlerine götürmekle görevlidir. Bu görevi yapan geminin tek mürettebatı ve de kaptanıdır. Samanyolu Galaksisine girdiğinde  SHIELD adlı organizasyonun lideri Nick Furry, bu durumu incelemesi için Avengers ekibinden Thor’u görevlendirir.

 

Thor durumu incelemeye gittiğinde sayberjenik olarark güçlendirilmiş Korbinite (korbanayt) şampiyonu Bill ile karşılaşır. Mjolnir’den ayrı düşüp, Donald Blake‘ e dönüştüğü sırada Bill onu bayıltır. Merak ile Mjolnir’i kaldıran Beta Ray Bill, çekicin büyüsü gereği Thor’un güçlerine sahip olur ve bu şekilde dünyaya gelir ancak bu sorunu çözmek adına All Father Odin ikisini de Asgard’a ışınlar. Thor, çekicin sahibi olarak çekicini geri ister ancak Bill bunun bilek hakkıyla alınmış bir ganimet olduğunu söyler.

Odin ikisine de hak verir ve bu açmazlığı çözmek için hiç bir silah kullanmadan özel bir alanda dövüşmeleri istenir. Odin’in kararlaştırdığı saha Beta Ray Bill’in yararına idi çünkü onun fizyolojisi lava karşı Thor’dan (ölümlü versiyonu) daha dayanıklı idi. Kolayca tekrar kazanan Bill, aslında Odin tarafından karakteri test ediliyor idi. Thor’u öldürmeyi reddeden ve de Thor’ a çekicini geri veren Beta Ray Bill, Odin’in sınavını geçer ve de Mjolnir ile aynı metalden yapılan Stormbreaker adlı yeni çekic-balta karışımı ilahını alır ve Thor’ un güçlerini taşıyan evrendeki 2. kişi olur (tabi hepsini değil).


-Captain America (Steve Rogers)-

Cap Mjolnir’i birden fazla macerada kaldırabilmiştir. İlk seferinde Mısır Mitolojisinin Ölüm ve Karanlık Tanrısı Seth‘e karşı Thor baygın iken bir çaresizlik hareketi olarak Mjolnir’i kaldırır ve Avengers’ ın Seth’i yenmesine yardımcı olur.

En son hatıralarımızda ise Feat Itself vakasında diğer kahramanlara ilham vermek ve ekibine umut aşılamak için Mjolnir’i kaldırmış ve de gücünü açığa çıkartmıştır.
Ayrıca Marvel Sinema Evreninde de Captain’ın Mjollnir’i yerinden oynattığı görülmüştür. Film evreninde çekici rahatlıkla kaldıran Vision, çizgi romanlarda bunu asla yapmamış hatta yapamamıştır. O sebeple ondan bahsetmeyeceğiz.


-Wonder Man-

Evet Jean Grey ve Thor‘dan daha fazla ölüp dirilen, kaybolup geri gelen biri varsa o da belki Simon Williams yani Wonder Man’dir. Marvel Comics Presents #45 sayısında Simon kendisine ekstra güçler verip onu İntikamcılara’a karşı dövüşmeye zorlayan Enchantress ‘in karşısında amansızca Mjolnir’den ona yardım etmesini istemiştir. Enchantress‘in büyüsüne karşı gelebilmek için Mjolnir’in yardımını dilemiştir ve akabinde geçici süreliğine de olsa Mjolnir’i kuşanmıştır ve akabince Enchantress yenilmiştir.


-Awesome Andy-

 

Kötü dahi Mad Thinker, Awesome Android (Harika Android) adında rakibinin her türlü güç ve becerisini taklit edip kendisinin yapabilen bir android yaratmıştır (evet yine marvel fikir çalarkene) Ancak Mad Thinker’in bilmediği ya da hesaba katmadığı bir şey olur. Android, Thor’un layık olma, değerlilik özelliğini de kopyalamış ve böylece kendi benliğine kavuşmuş, ahlaki değer yargılarına sahip olmuştur. Bunun ile beraber o çılgın kötü için çalışmayı bırakır hatta onu dava bile eder. Kendisine Awesome-Andy adını koyar. Akabinde She-Hulk‘un hukuk firmasında çalışmaya başlar ancak She-Hulk’a karşı olan aşkına karşılık bulamayınca Andy hafızasını silip yeniden zihinsiz bir hizmet aracına dönüşür.

Nitekim, Thor’un layık olma halini ve de Mjolnir’i aynı anda kopyalayabilince zaten Mjolnir’e layık olmuş oluyorsunuz. (She-Hulk #14 / 2007 sayısında yaşanmıştır.)


-Air Walker-

Bir NBA oyuncusu lakabını andıran bu isim aslında yine bir androide ait. Andy’nin aksine Air Walker , Mjolnir’i layık olduğu için değil yaşamı, ruhu olmayan bir android olduğu için kaldırabilmiştir. Ancak daha sonraları benzer özelliklere sahip android ve humanoid karakterler kaldıramamışlardır. Nitekim 1981 yılında yayınlanmış The Mighty Thor #305 sayısında yaşanan bu olayda belli ki marvel Mjolnir’i bilinçsiz, ruhsuz ve de canlı olmayan şeylerin kaldırabileceği şeklinde bir politikaya sahipti. Ancak bu sonra değişti. Nitekim yine hatırlatıyoruz. Vision olayı sadece filmlere özgü, tıpkı Vision’da Infinity Gem olması gibi.
Filmler ile Çizgi Romanları bağdaştırmayın anlayacağınız 🙂
Bu arada Air Walker layık değil onu neden aldınız derseniz Air Walker’ı Mjolnir ile ilgili değişmiş bir durumu hatırlatmak adına ekledik.


-Wonder Woman-

Eveeeet. Sıra Marvel evreni dışından katılımcılarda.DC Versus Marvel adlı 1996 yılı çıkışlı oldukça ünlü tamamen hayranların telefon ve telgraf oylarına binaen yazılıp çizilmiş saçma sapan bir vaka var karşımızda. Bu dergi de Wonder Woman, Marvel’dan Storm ile kapışması gerekmekteydi bir ara önünde Thor’un çekici belirir çekici alıp kaldırır kostümü ve yüz ifadesi değişir bildiğiniz tanrısal bir varlığa döner (zaten tanrısal da işte daha bi… neyse.. siz anladınız.) Ancak Mjolnir’ i kullanmak Storm’a karşı haksız avantaj sağlayacağı için Wonder Woman çekici fırlatır atar. Nitekim X-Men lobisinin oyları ile dünyada ki en saçma olaylardan biri yaşanır Storm, Wonder Woman’ yener. Ugh !


-Superman-

Evet Superman burada da karşınıza çıktı. Mjolnir’in radarından İlk ve en ideal süper kahramanın kaçacağını düşünmüyordunuz sanırım. Şaka bir yana 2004 yılı çıkışlı Avengers/JLA #4 sayısında yaşanan olayda Superman, Thor’un çekici ve de Kaptan Amerika’ın Kalkanı ile ekibin ayakta kalan son savaşçısı olarak günü kurtarmıştır. Ancak Wonder Woman’ın aksine Superman layık olduğundan değil o anki durum onu gerektirdiğinden çekici kaldırabilmişti. (Wonder Man örneği gibi) elbette bunun için yine saf kalpli ve layık olmalısınız ancak o kriz anı sonrası Superman, Mjolnir’i tutamamıştır, sahibine gitmiştir. Öte yandan Wonder Woman gerçekten Thor olmuştur. Jane Foster’dan çok önce hemde.İşte bu kadar tarihteki mühim Mjolnir taşıyıcıları bunlar idi. Tabi Marvel’da The Mighty diye bir ekip kuruldu ve herkes uru metalinden silahlar ve zırhlar tahsis edildi pek çok kahraman (Storm gibi) Mjolnir benzeri silahlara sahip oldular ancak bunlar geçici idi ve de layık olmadan çok fabrikalaştırma işi olduğundan bunlardan bahsetmedik bile.

Umarım yazıyı beğenmiş ve de eğlenmişsinizdir 27 Ekim tarihinde vizyona girecek olan 3. Thor filmi Thor: Ragnarok filmine binaen Ekim ayınıhaftasını Thor ayı yaptık bunun ışığında Thor ve Dünyası ile ile ilgili yazı ve videolar gelmeye devam edecek. Bizimle kalın. İyi Günler.

Ayrıca bonus olarak bu yazının video içeriğini de sizlerle paylaşıyoruz.

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir