Thanos’un Çizgi Romanlarda Yaptığı En Delice 5 Şey

Geçen 10 yılın ve 18 filmin ardından, bir sürü bizi tatmin etmeyen kötü adamın sonrasında nihayet ana kötü adamın sahne zamanı geldi. Nisan ayında izleyeceğimiz Avengers:Sonsuzluk Savaşı filminde aktör Josh Brolin tarafından canlandırılan Deli Titan nihayet elinde altın eldiveniyle Dünya’ya inişini yapıyor.

Şahsi fikrime göre ne yazık ki beyaz perdede beklediğimiz türden bir Thanos‘u göremeyeceğiz. Sonuçta Disney politikasıyla beraber Marvel filmlerinde hitap ettikleri kitleyi geniş tutmak için ekstrem sahnelerden kaçınmaya çalışıyorlar. Umarız ki yanılırım ve karakterin gerçek doğasını filmde izleyiciye iyi bir şekilde yansıtabilirler. Bizde eğer aramızda Thanos karakterini yeteri kadar tanımayanlar varsa diye karakterin bugüne kadar yaptığı 5 delice olayı ve bir bonus hareketi listeledik. Okumaya başlamadan önce uyarımızı da yapalım liste pek çok hikayeden ağır spoiler içermektedir!


1-Kendi Annesini Öldürdü

En ikonik kötü karakterler genelde kötü aile geçmişleri olan tiplerdir. Voldemort annesi tarafından terk edildi ve babası tarafından istenmedi; Darth Vader, sıcak bir çöl gezegeninde çocuk yaşında köle olmuş biri ve Joker de babasını “sarhoş ve lanet bir varlık” olarak tanımlıyor.

Ve Thanos’un durumu da çok farklı değil. Satürn’ün Titan adındaki uydusunda bir koloni olan Eternallerin lideri olan Mentor ve onun eşi Sui-San’ın ikinci çocuğu olarak hayat onun için zordu. Çünkü abisi olan Starfox kusursuz bir varlıktı kendisi ise onun aksine Deviant sendromuna yakalanmış deforme olmuş bir mutant Eternal idi. Doğduğu ilk anda kendi annesi Sui-San tarafından öldürülmeye çalışıldı ancak babası Mentor onu kurtardı. Daha sonra Thanos, Ölüm’ün(Mistress of Death) kendisi tarafından delirtilince rüyalarından çıkmayan bu anının intikamını almak için annesini kaçırıp işkenceler ile beraber zevk ile katleder.


2-Ölüm’ün Kendisine Aşk Beslemek

Thanos’un çarpık hayat görüşü ve felsefesinin en büyük kaynağı sanırsak ölüm denen olgunun vücut bulmuş olan surete olan aşkıdır. Diğer kozmik olgular gibi şekil alan Death, Thanos’un küçüklüğünden beri ona arkadaşlık yapıp onu yoldan çıkaran sosyopatiye teşvik eden bir kadındı. Bu durum Thanos’u günahkarlığa götürdü ve Titan yerleşkesinde olmayan silahlar ve yasaklanmış sırları öğrenmeye doğru itti.


3-Asgard’ı Evrenin Geri Kalanından Koparmak

Infinity Gauntlet serisinde tüm sonsuzluk taşlarını toplayan Thanos evren içinde durdurulamaz bir varlık haline geldi. Thanos’un bu yükselişinin ardından tedirgin olan kozmik varlıklar gibi Skyfather adı verilen panteonların baş tanrıları da Odin tarafından Asgard’a toplanmıştı.

Ancak Odin, Zeus ve Vishnu gibi 18 19 baş tanrının bulunduğu bu konsey Thanos’a karşı harekete geçemeden Thanos serbest bıraktığı enerji ile Bifrost‘u yok edip Asgard’ın evrenin geri kalanıyla olan bağlantısını yok eder. Bunun sonucunda baba tanrılar Asgard’ın içinde sıkışıp kalır.

Sinematik evrende zaten Asgard yok edildiği için böyle bir sahne görmemiz olası gözükmüyor.


4-Evren Nüfusunun Yarısını Sildi

Bahsedeceğimiz olay yine Infinity Gauntlet serisinde geçmekte olan bir hadise. Ölüm‘e olan aşkı için binbir badire atlatarak ele geçirdiği sonsuzluk taşlarıyla Ölüm’ün kalbini kazanamayan Thanos. Mephisto‘nun da etkisiyle tüm evrendeki canlı popülasyonunun yarısını parmak şıklatmasıyla birlikte öldürür siler atar.

Sinematik evrende sonsuzluk taşlarının böyle kudretli şeyler başarıp başaramayacağını bilmiyorum. Yine yaş sınırlaması nedeniyle böyle bir sahne göremeyebiliriz. Ancak mali açıdan yüksek olan cast kadrosunu rahatlatmak için belki böyle bir yöntem kullanabilirler.


5-Deadpool’u Ebedi Yaşam ile Lanetlemek

Bir tarafta evrenin korkulan kişiliği Thanos diğer tarafta dünyanın en çenesi düşük tetikçisi Deadpool. İnsan bir düşündüğünde bu iki karakterin ne ortak noktası olabilir ki diye düşünüyor. Daha önce Thanos’un Death’e olan aşkını dile getirmiştik. Ancak Death’in Thanos’a olan aşkı pek alevli değil. Ölüm Hanım, Thanos’un platonik aşkının aksine mahallemizin geveze tetikçisi Deadpool’a ise sırılsıklam aşıktır. Ve bu aşk Deadpool tarafından da karşılığı verilmiş bir aşktır. Haliyle Thanos da bu durumu kendisine yediremiyor ve Deadpool’u en karanlık nekromansi büyüleriyle lanetleyip onu sonsuz yaşam ile lanetlemiştir. Deadpool normalde bile çok zor ölebilecek bir karakterken bu lanet onu daha da hızlı yenilenir ve ölemez bir hale getirmiştir.

Böyle bir şeyi Mcu’da görürmüyüz peki? Neden olmasın sonuçta Disney, Fox’u satın alarak tüm mutantlarını geri kazandı.


Bonus: Dünya Kahramanlarını İlginç Yollar İle Katletmek

Thanos için ne kadar da ikonik bir hikayeymiş Infinity Gauntlet. Yine örneğimiz bu hikayeden. Sonsuz gücü eline alan Thanos sonsuz olasılıklara baş vurarak kendisine karşı olan son direnişi gerçekleştiren kahramanları çeşitli yollar ile tek taraflı olarak katletmişti.

Amerika’nın batı yakasını ve Japonya’yı sular altında bırakan Thanos. Wolverine’in adamantium iskeletini kauçuğa çevirdi. X-men’in lideri olan Cyclops’un kafasını saydam bir küpün içine hapsederek oksijensiz bıraktı. Vision’un içini dışına çıkararak devrelerini yok etti. Zavallı Cloak’ı ise içten enerjisiyle patlatarak yok etti. Terraxia isimli yardımcısını kullanarak Iron Man’in kafasını kestirdi. Thor‘u camdan bir heykele dönüştürdü. Ve Nova’yı lego parçaları olarak tanelere ayırdı.

Peki bu caniliği beyaz perdede görebilecek miyiz? Pek sanmıyorum.

Ascalon Yazar:

2 Yorum

 1. demkir
  22 Şubat 2018
  Yanıtla

  Çılgın Thanos kahramanları çoşturuyor.

 2. 3 Eylül 2018
  Yanıtla

  Thanos hayatımda gördüğüm en itici kötü karakterlerden biri insanların idda eddiğinin aksine hiçte içi dolu yazılmış bir karakter değil görünüşünden yaptıklarına kadar nefret edilesi bir karakter M.O.D.O.K. bile Thanosla karşılaştırıldığında iyi yazılmış bir karakter gibi duruyor şahsen ben M.O.D.O.K. karakterini Thanosa tercih ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir