Teen Tıtans Vs Justıce League Animasyonu Mercek Altında

Teen Titans Vs Justice League Animasyon Kritiği:

 


Önceden yapmış olduğum ufak incelemelerimi güncelliklerini biraz yitirmiş olsalar da sizlerle paylaşmaya karar verdim adostlar. Bu da onlardan bir tanesi.

Beni tanıyanlar ya da daha önce yazılarımı okumuş olanlar zaten bu film hakkında neler diyebileceklerimi az çok tahmin edebilir.

Yine Prens Damian‘ın olabilecek en mükemmel becerilere sahip harika çocuk olduğu ve bir sürü abuk sabuk şey başardığı bir film.

Film Raven & Damian’dan ibaret geriye kalanların alayı geçerken uğramış.

Benim anlamadığım, Damian odaklı filmlerin hepsi (Son of Batman, Batman Vs Robin, Teen Titans Vs Justice League) epeyce hatta çoğunlukla yetişkin içerikli 16+ denilebilecek türden, kan, şiddet, çıplaklık, ahlaki deformasyonlar içeren filmler. Ya o zaman niye bu DC Animasyon Evreni (eğer söz konusu bir Justice League filmi değilse, umarım oraya da el atmaz) filmlerinin merkezine 12-13 yaşında bir çocuk alındı bilmiyorum.
Yani çocuklar için yapıyoruz ondan baş karakter Damin diyorsa eğer WB Animations şu cevap verilebilir.

Elinde katana ile gezip milleti şişleyen ve tamamen narsist, bencil, kimlik bunalımında ve o elinde katanası ile ellerinin kana bulanmasından hiç çekinmeyen sosyopat bir veledi niye seçtiniz ?

Kid Flash(bart) , Tim Drake, Static Shock gibi isimlerin hepsi 13+ içerikli aile filmlerinde başrol ya da odak merkezi olması açısından çok çok daha iyi seçimler. Damian’ı söküp atın demiyorum, kenarda bir yerde böyle gergin, sağı solu belirsiz Ra’s Al Ghul & Batman karması bir velet olması çok eğlenceli olacaktır.

Ama yeter artık şu çocuk herkesi dövmesin ya da Batman yansıması havalarından arındırılsın artık.

Filme gelecek olursak;
*** hafif halli spoiler***

Film, kısacası hali hazırda Titans üyesi olan Raven ile takım çalışmasını öğrenmek adına Titans’ın lideri (daha doğrusu ev ablası olan) Starfire‘ın gözetimine verilmiş Damian’ın buluşması ile geçiriyor giriş kısmını. İkisi de karanlık ortamlarda çocukluk yaşamış ve bunu tamimiyle ardında bırakamamış çocuklar.

Raven, Trigon adlı DC Evreni’nin en güçlü iblis lordu olan tanrısal bir varlığın kızıdır. Ve babası Trigon’u sürpriz faktörü ile mühürlemiştir fakat bu mühür zayıflamakta ve de Trigon cehennemin merkezinden mührün içinden emrindekiler aracılığı ile dünyaya etki etmeye başlar ve bunun sonucunda Raven sır olarak sakladığı kimliğini sonunda takıma açıklar akainde ise istifa edip cehenneme gideceğini açıklar (cehenneme kadar yolun var demez kimse tabi hehehe..he … neyse devam edelim.) ama Damian onu bırakmaz.. Takım gaza gelir ve bir avuç geri zekalı çocuk Çoklu-Evren yok edebilecek çaptaki güce sahip bir varlığa karşı geleceklerine dair fikir birliği yaparlar.

Tam bu sırada Adalet Birliği, Raven’ı almaya gelir çünkü hem hakkında yeterli bilgi yoktur hemde potansiyel tehlikedir. Salak Damian sanki bunlar düşmanmış gibi ya da suçla savaş işini adalet birliğinden daha iyi biliyormuş gibi itiraz eder işin garibi diğer TT üyeleri de gaza gelir.

Tam o nokta da Trigon; Wonder Woman, Flash ve Cyborg‘un ruhunu ele geçirir, Superman‘in ki çoktan ele geçirilmiştir zaten. Batman ise son anda çok ağır bir nörotoksini kendisine vurarak kendisini felce sokmuş ve reyizliğini kanıtlamıştır.

Nitekim filme adını veren Teen Titans Vs Justice League savaşı topu topu 2 dakika sürmüştür. Adalet Birliği onları dağıtmıştır. Fakat ifrit olduğum yerler var mesela Damian’ın Wonder Woman ile denk kılıç tokuşturması ya da Damian’ın Flash’a çelme takması gibi tanrım kusasım geliyor böyle sahnelerde artık. Normalde Trigon ruhlarını ele geçirdikten 0.0000000000000000000000001 saniye sonra her şeyin Teen Titans için bitmiş olması gerekirken, Damian, Flash’a çelme takıyor 😀

Akabinde son anlık bir gayret ile Cyborg heklenip Teen Titans ekibine kazandırılıyor böylece orijinal çizgi roman TT kadrosuna bir gönderme yapılıyor.

Bundan sonra zorla götürülen Raven tarafından Trigon serbest bırakılıyor ve evrenleri yok edebilecek adam, bir şehre zarar verebilmek için oraya kadar yürümesi gerektiği fikrine kapılıyor ve bildiğiniz Godzilla gibi yabani ortamdan şehre doğru ilerliyor. Komedi desem değil, parodi desem değil rezalet vallahi.

Neyse sonuçta kötü adam yine raven tarafından mühürleniyor tahmin ettiğiniz gibi. Yani Raven’ın filmin ortasında yapabileceği (bir şekilde yapıyor abi işte) bir şeyi film olsun diye yarım saat geciktirmişler.

Animasyon fena değil, doğru dürüst güzelce ayarlanmış bir dövüş ya da aksiyon anı yok, hikaye çok fakir, abuk sabuk sahne gırla dolu.

En beğendiğim sahneler Dick Reyiz (Nightwing) ile Starfire’ın web-cam sohbeti idi. Onun haricinde kaldırıp atabilirsiniz.

Şu surat ifadesi 😀

Not: 3.4/10

O değil de bu Sailor Moon vari dönüşüm sahnesi neydi yahu 😀 Orada millet hayatlarını kaybedecek bunlar dönüşüm yapıyor falan, sanırsın 80s shojo izliyoruz 😀

Filmin son sahnesinde boy gösteren Terra ile bir sonraki Terra arasındaki görünüş farklılığı da DC Animasyonlarının işini ne kadar ciddiye aldığını gösteriyor. Gerçi o Killing Joke filminden sonra ne desek boş. Onlarında incelemeleri gelecek arkadaşlar (maalesef).

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir