Joker’in Gerçek Yüzünü Hatırlatan 9 An !

Joker büyük ihtimal ile Kara Şövalyenin en mantıksız, tehlikeli ve en büyük düşmanı. Joker görsel medyada filmlerden tv animasyonlarına  kadar izleyiciler tarafından hep sevgi ve hayranlık ile karşılandı. Hatta bir dönem nedense 2008 yılı Nolan imzalı The Dark Knight filmi ile V For Vendetta’daki V gibi kahramanlaştırıldı sevildi. Eh bizde Kaos’un Soytarı Prensini edebi yönü ve hikayeye dolayısıyla Batman’e kattığı çok katmanlı derinliği yüzünden seviyoruz sayıyoruz. Ancak kişiliğini ve yaptıklarını sevdiğimizi söylemeyeceğim. İşte bu yazıda özelikle Joker’i idol haline getirenler için için Joker’in en canice yaptığı suçları ve hareketleri listeledik. Okumaya başlamadan önce uyarımızı da yapalım liste pek çok hikayeden ağır spoiler içermektedir!


Sağ Kolunun Karısına Tecavüz Etme

2008 yılında yayımlanan hikayesi usta Brian Azzarello imzalı Joker grafik romanı Joker’in kafasındaki düşüncelerin belkide bilmediğimiz psikotik taraflarını ortaya çıkardı. Hikaye Jonny Frost adlı Joker’in ilgisini çekip sağ kolu derecesine yükselen sıradan bir adamın gözlerinden aktarılıyor. Özellikle Johnny bir çatışma ortasında Joker’in hayatını kurtarmasından sonra Joker’in büyük sevgisini kazanıyor.

Bununla birlikte Harvey Dent(Hikayede Joker’in düşmanı) Frost’la bir araya gelerek Joker’in güvenilir olmadığı ve bir gün onu öldürüp Frost’un cesedinin üstünde kahkahalar atacağına dair uyarıda bulunur. Daha sonra Joker bu buluşmayı öğrendiğinde öfkesi onu delirtir ve Frost’un bu buluşmadan kendine bahsetmeyerek onu aldattığını düşünür. Ardından da Frost’un karısına tecavüz ederek Frost’la ödeştiğini düşünür.


Barbara Gordon’u Kötürüm Bırakıp Jim Gordon’a İşkence Etmek

Tüm zamanların en popüler grafik romanlarından ve belkide en popüler Joker hikayesi Büyük usta Alan Moore’un Öldüren Şakası. Hikaye başlarında hapishaneden kaçan Joker ilk iş olarak ani bir sürpriz yaparak Barbara Gordon’u(Batgirl) tabanca ile vurup felç eder ardından da Barbara’nın babası komiser Jim Gordon’u kaçırıp ona çeşitli psikolojik işkenceler eder.

Ve bütün bunları yapma nedeni ise sadece kendi tezini kanıtlamak istemesidir. Sonuç olarak Joker başarısız oldu ve Jim Gordon akıl sağlığını korumayı başardı ancak Barbara’nın bedeni kalıcı olarak felç kaldı. Buna ek olarak bazı okurlar Joker’in Jim Gordon’a eziyet etmek için çektiği resimlerde Barbara’ya cinsel saldırıda da bulunduğunu yada en azından cinsel saldırı iması bırakmaya çalıştığını iddia ediyorlar(Kıyafetleri çıkarmanın ötesinde). Bu eylemi gerçekleştirsin yada gerçekleştirmesin Joker bir canavar ve belkide romanın ünlü belirsiz sonunda bu yaptıklarının sonucu olarak Batman tarafından infaz edildi.


Sarah Gordon’u Öldürmek İçin Bir Bebeği Fırlattı

Uzun lafın kısası Sarah Gordon Jim Gordon’un ikinci eşi ve çok yetenekli bir dedektifti(Başarılı bir şekilde Bruce Wayne’in Batman’in gerçek kimliği olduğunu anladı). Ancak kendisi ne yazık ki bir kuytu bir depoda onlarca kaçırılmış bebek ve Joker ile yüz yüze kaldı ve zamansız sonuyla yüzleşti.

İkili arasında geçen silahlı çatışmanın ortasında Joker namluyu önce kucağındaki bebeğe dayayıp Sarah’ı tehdit eder ardından da bebeği Sarah’a doğru fırlatır. Sarah bebeği bir refleksle havada yakalarken Joker tarafından kendine doğrultulan silah tarafından vurulur. Ve Joker ölü bedeni onlarca bebekle bırakıp çekip gider.

İşin ilginç tarafı Joker kadını öldürdükten sonra imza hareketi olan kahkahalarını atmıyor somurtup çekip gidiyor. Kadını öldürmekle kalmadı dikkatini bile çekmeye değmeyeceğini ima ederek aşağıladı.


Jason Todd’u Acımasızca Dövüp Öldürdü

Bilmeyenler için Jason Todd, Dick Grayson’ın ardından Robin olmuş ikinci kişidir. Tüm Robinler gibi Batman’in yanında Gotham’da ki suçlara karşı savaşma yoluna baş koymuştur. Ta ki Joker tarafından kaçırılıp bir levyeyle ölümüne dövülüp patlayan bir binada ölene kadar.

Bu olayın en kötüsü tarafı ölümün hayranlar tarafından istenmesi oldu. DC, Joker’in önce Todd’u kaçırıp daha sonra öldürülüp ölmemesi konusunda bir anket düzenledi ve çoğunluk tercihlerini zavallı Jason’ı öldürmek üzerine yaptı.

Tabi trajik olayın iyi bir tarafı da var Jason yıllar sonra dirildiğinde bu ölüm psikolojisinde ağır hasar bıraktı ve sallantılı kişiliği ile okurlar tarafından sevilen daha ilginç bir karaktere evrildi.


Kendi Adamının Derisini Canlı Canlı Yüzme

Yine Brian Azzarello’nun Joker adlı grafik romanında yaşanan hadisede geçmişte Joker’in Arkham tımarhanesine girmesiyle Joker’in ardından işleri eline alan Monty adındaki adamın Joker ile yeniden buluşmasında cereyan eder. Monty işleri iyi yürütse de bir aptallık yaparak Harley Quinn’i striptiz kulübünde dansçı olarak çalıştırmaya başlamış bu yüzünden Joker ile buluşmalarında ceza olarak Joker Monty’nin boynundan aşağısındaki deriyi canlı canlı yüzer. Ve çıplak bir et parçası olarak striptiz sahnesine Killer Croc ve adamlarına doğru atar.


Kendi Kesik Suratını Maske Olarak Kullandı

New 52 sürecinde büyük yeniliklere giden Joker kendini Batman tarafından Arkham Akıl Hastane’sine tıktırıp kendi yüzünü diğer bir psikopat olan Dollmaker’a en iyi şekilde kestirip daha sonra geri almak üzere hastahaneye bıraktı. Yüz derisini geri aldıktan sonrada Maske olarak kullanıp Bat-Family üzerinde düşündüğü planlarını uygulamaya soktu. Peki neden Joker yüzünü kesti? Batman’in aklını sebepsiz bir eylemle karıştırmak veya ilgiyi Batman’in üzerinden kendisine çekmek? Daha sonra Joker bunu yapmasının nedenini ”Gülümsemesinin altında daha fazla gülümseme olduğunu göstermek” için yaptığını söyledi. Sonuç olarak nedeni ne olursa olsun keyfi olarak yüzünü kestirmek Joker için bile büyük bir olaydı.


Lois Lane Ve Bebeğini Öldürmek

Injustice evreninde gözünü Superman’e diken Joker, Jimmy Olsen’ı öldürdü ve ardından Lois Lane’i kaçırdı. Superman Lois’i kurtarmaya geldiğinde ise ortaya aniden Doomsday çıktı. Doomsday’i uzaya kadar sürükleyen Superman kriptonit karışımlı korku gazının etkisinde olduğunu fark ettiğinde gerçek ortaya çıkmış iş işten geçmişti Superman kendi aşkını ve doğmamış çocuğunu öldürmüştü. Joker’in Lois’in kalbine yerleştirdiği tetikleyici Lois’in kalbi durunca aktifleşip tüm Metropolis’i nükleer bomba ile havaya uçurdu. Sonuç olarak Joker Superman’e şehrini, doğmamış çocuğunu ve sevdiği kadını öldürtmüştür karşılığında da Superman tarafından öldürülüp dünyada süper kahramanların kendi aralarında sistem için savaşmasına sebebiyet vermiştir.


Five Way Revenge

Five Way Revenge 1973 yılında yayımlanmış Joker’in psikopat ve aşırılık potansiyelini ilk gösterdiği hikayedir. Modern Batman Joker hikayelerinin temeli olan bu hikayede Joker Arkham’dan çıkıp kendine ihanet ettiğini düşündüğü adamlarını acımasızca katlediyor. Hikaye’nin bir kısmında Joker Batman’i öldürme fırsatını yakalasa da böyle bir sonun aralarındaki dans için yetersiz bir son olacağını düşündüğü için bu fırsatı elinin tersiyle itmiştir.


Mister Mxyzptlk’ın Güçlerini Çalıp Çinlileri Yedi

Emperor Joker hikayesinin bir noktasında gerçekliği bükme güçleri olan çok boyutlu varlık 5. boyut cini Mister Mxyzptlk güçlerinin %1’ini sıradan bir ölümlüye verince neler olacağını görmek ister ve bunun için Joker’i seçmeye karar verir. Sadece yüzde 1’lik güç ile yetinmeyen Joker Mxyzptlk’ın güçlerinin % 99.99’unu çalıp tüm dünya gerçekliğini kendi aklına göre tekrardan düzenler. Örnek vermek gerekirse Superman’i her gün hapishaneden kaçıp, hemen yakalanan bir suçlu olarak tasarladı pek çok kahramanı hapse tıktı. Lex Luthor’u acılı bir şekilde öldürdü. Batman’i her gün öldürüp yeniden canlandırmak üzere bir ölüm döngüsüne soktu. Ancak bu tüm yaptıkları arasında en psikopatça olanı Çin Halk Cumhuriyeti nüfusunu Çin yemeği yer gibi yemesidir.


Ascalon Yazar:

4 Yorum

 1. Goodman
  25 Eylül 2017
  Yanıtla

  Aralarından sadece Gordon ve kızına yaptıklarını biliyordum. Cidden çok aşırı şeyler var.

 2. 26 Eylül 2017
  Yanıtla

  Çinlileri yeme olayı güzelmiş. Kendi yüzünü kesmesi ve ardındaki neden ise Joker’in sınırı olmadığını gösteren güzel bir örnek. İyi bir çalışma olmuş

 3. Serkan
  3 Ekim 2017
  Yanıtla

  İnjustice okurken Joker’e az küfretmemiştim.
  Yazı da güzel olmuş eline sağlık.

 4. galeme
  5 Ekim 2017
  Yanıtla

  Joker’i neden anamız babamız gibi sevmememiz gerektiğini gösteren güzel bir yazı olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir