Takip Edilesi 7 Soulsborne Youtuber

From Software’in yapımcılığını üstlendiği Dark Souls, Demon’s Souls, Bloodborne (ve kimilerine göre Sekiro) veya genel adıyla Soulsborne serisi, yıllardır oyuncuların ilgisini çekmiştir. Doğal olarak, Soulsborne üstüne videolar çeken farklı Youtuber’lar da ortaya çıktı. Bu kanallar arasından hoşuma giden ve izlenmeye değer olduğunu düşündüğüm 6+1 kanalı seçtim. Kısaca bu kanalların kim olduğundan ve neler yaptığından bahsedecek, bir yandan da kimi örnek videolar atacağım.

VaatiVidya

VaatiVidya, Soulsborne odaklı en büyük Youtube kanalı olmasıyla öne çıkıyor. Böyle olması boşuna değil çünkü hikaye ve lore hakkında çektiği videolar ile sunduğu anlatılar oldukça üst kalitede oluşturulmuş. Eğer Soulsborne evrenini merak ediyor ve işin hikaye ile lore kısmı hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız, VaatiVidya kesinlikle bakmanız gereken bir kanal. Kimi zaman sadece oyunda sunulanları bir araya getirmekle kalmıyor, oyundan çıkarılmış içerikleri de inceleyerek “Böyle olsaydı nasıl olurdu?” senaryoları yaratıyor. Sadece, hatırlanması gereken, videolarda anlattığı pek çok şeyin “nesnel doğru” olmadığı ve kendisinin bir araya getirdiği şeyler olduğudur. Yani hikayenin farklı yorumları da mümkün.

Aşağıda VaatiVidya’nın videolarından kimi örnekler var. Birçok videosunda İngilizce altyazı seçeneği de sunuyor.

Iron Pineapple

Yine popüler diğer bir kanal, Iron Pineapple, ilginç build’lar ile izleyenleri eğlendirmekle başlayıp, zamanla daha ciddi Soulslike (yani Soulsborne oyunu benzerleri) incelemelerine dönüştü. Aynı zamanda, Soulsborne türünün atası olan ve yine From Software çıkışlı King’s Field gibi oyunları da inceliyor. Soulslike janrasını veya Soulsborne’un atasını merak ediyorsanız, bu kanal sizin için.

Zullie the Witch

Zullie the Witch, ilk iki örneğe göre çok daha az bilinen bir kanal. Daha yeni 100.000 takipçiye ulaştı. Ancak oyunun pek çok yanını keşfetmesi açısından oldukça değerli bir Youtuber. Oyunun koduyla oynamalar yapan Zullie, oldukça ilginç bulgular sunuyor.

Örneğin, aşağıdaki videoda, Dark Souls’taki kullanılmamış ama oyunun içine kodlanmış olan düşmanları gösteriyor.

Bir sonraki videoda, Dark Souls’ta pek çok oyuncunun kullandığı ama bir bug mı yoksa bilerek mi kodlanmış olduğu bilinmeyen, Painted World DLC’sindeki ölü ejderha bacaklarının ayağa kalkmasını inceliyor.

Aşağıdaki videoda, Ornstein ve Smough aynı anda öldürülürse ne olacağını gösteriyor.

Son örnekte, mimiklerin, kafalarındaki sandık olmadan neye benzediğini inceliyor.

Zullie, oyuna dair sunduğu pek çok ilginç detay ve sık güncellemesi sebebiyle takip etmesi oldukça keyif verici bir kanal oluyor.

illusory wall

illusory wall, Zullie gibi oyunu incelemeyi ve gerekirse bunu koduyla oynayarak yapmayı seviyor. Bu alanda oldukça başarılı ve aynı zamanda haritaları yakından incelediği “disseksiyon” videoları da ilgi çekici. Oyunlara dair bilmediğiniz detayları veya tasarımları, illusory ve Zullie gibi içerik üreticileri sayesinde öğrenebilirsiniz.

BonfireVN

BonfireVN, pek çok Soulsborne hayranının videolarına denk geldiği ama belki de kanalın ismine dikkat etmediği bir Youtuber. Genel olarak oyunlardaki düşmanları ve diğer NPC’leri birbirleriyle karşı karşıya getirmesiyle biliniyor fakat son zamanlarda oyunlardaki kimi detayları, Zullie gibi, incelemeye de başladı. Eğer oyundaki karakterler birbirleriyle savaşsaydı nolurdu sorusunu merak ediyorsanız veya Zullie’ninkiler gibi kimi videolara bakmak istiyorsanız, bu kanal izlemeye değer.

Pantagana

Pantagana, bu yazıdaki belki de en az bilinen kanal. Ancak o da BonfireVN gibi NPC’leri dövüştüren videolar çekiyor. Daha nadiren, oyunlardaki kimi NPC’leri boyut açısından karşılaştıran veya benzer şeyler yapan videolar da sunuyor. BonfireVN’den farklı olarak öne çıkan yanı, tek bir NPC’nin oyundaki bütün boss’larla sırasıyla dövüştüğü videolar oluyor.

Bonus: Ray Dhimitri

Son olarak, Ray Dhimitri sadece Soulsborne üstüne videolar çeken bir kanal değil fakat bu oyunlar üstüne de oldukça fazla videosu var. Bu videolarda, kimi build’lar ve senaryolar deniyor. Nadiren oyun içinden ilginç detaylar da gösteriyor.

Böylelikle yazının sonuna geldik. İyi izlemeler!

Not : Yazının kapak resmi buradan alınmıştır.

Feindbild Yazar:

Buradaki ve başka yazılarımı da içeren kendi sitem: https://otegezen.wordpress.com/

2 Yorum

 1. ousgrlk
  5 Eylül 2021
  Yanıtla

  2 tane bilmediğim vardı kaptım hemen teşekkürler

  • Feindbild
   5 Eylül 2021
   Yanıtla

   Ne demek 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir