Steven Spielberg Yeni DC Filmi için Kolları Sıvadı !

Her hangi bir şekilde amerikan film endüstrisi ya da popüler kültür ile haşır neşir iseniz büyük ihtimal Steven Spielberg (şipilbörg) ismini duymuşsunuzdur. DC Sinema Evreninin çok kötü bir başlangıç verdiği ve ilk beş filminin dördünün (özellikle de iki tanesi) de beklenen hasılatın çok altında kalması ve kritik olarak eleştirildiği bir gerçek.

Ancak var olan DCEU sürekliliğinden farklı olarak DC ve Warner Bross ortaklığının elinden çıkma farklı filmler geleceğini de biliyoruz. Misal başka bir üstat Martin Scorsese yeni bağımsız bir Joker filmi üzerinde çalışacağı söylenmişti. Fakat daha sonra çalışacak yönetmenin Hangover filminin yönetmeni Todd Philips ve karakteri canlandıracak oyuncunun ise Leonardo Di Caprio değil Joaquin Phoenix olacağı Scorsese’nin sadece yapımcı olacağı belirtilmişti.

Hollywood Reporter‘ın haberine göre şimdi başka bir büyük isim olan Spielberg yine bir başka bağımsız DC Projesine el attı. Belkide bu bağımsız çalışmalar DC Films ailesinin bellini doğrultacak olan itibarı sağlayabilir. Spielberg ayrıca bu filmi kendi yapım şirketi Amblin Entertainment çatısı altında yapacağını da belirtmiş.

Bart Hawk

Yalnız Spielberg, Joker kadar bilinen bir karakteri almadı. Spielberg, Blackhawk karakteri ve takımının filmini çekecek. Blackhawk karakteri ve Blackhawk Squadron takımının (ya da kısaca Blackhawks) 1956 yılında hakları DC’ye geçmeden önce comics serüvenine 1941 yılında Quality Comics tarafından yayınlanan Military Comics adlı serinin 1. sayısında ilk gösterimini yaptılar. 2. Dünya Savaşında çokça yayımlanan militarist (serinin adından bile belli) propaganda serilerinin yıldızlarından idi. Blackhawk ise Janos Prohaska adında ve polonyalı dünya çapında bilinen bir savaş pilotu. Önce adını İspanya İç Savaşı sırasında duyuruyor. Sonrasında naziler ülkesini işgal edince her biri ikinci dünya savaşındaki bir ülkeyi temsil eden Blackhawk Squadron adlı takıma katılıyor ve adını Blackhawk olarak değiştirip onların lideri oluyor.

DC haklarını satın alınca durum değişiyor. Polonyalı değil Polonya asıllı/göçmeni amerikalı oluyor ve adı Bart Hawk oluyor. Ancak karakterin özellikleri ve takımı olduğu gibi kalıyor.

Blackhawk Squadron

Nitekim film bir çizgi roman ve süper kahraman takımı filmi gibi gözükse de aslında bir 2. Dünya Savaşı filmi olacak fakat bu sefer her ülke ve ırktan birilerinin olduğu ve belli bir ülkeye karşı değil her türlü kanunsuzluk ve yolsuzluğa karşı savaşan bir ekip ve onların lideri söz konusu olacak.

1952 Yılındaki Filmden

Bu karakteri Spielberg mü seçti ? Yoksa bazı lobiler mi bu tarz bir filmi günümüz kitlesine ve şartlarına gerekli gördü de Spielberg’e önerdi ? Buları bilemeyiz elbette fakat her açıdan oldukça tuhaf bir seçim. Ve bu Blackhawk karakterinin ilk filmi olmayacak ellili yıllarda başka bir adaptasyonu daha vardı.

Spielberg’e yıllardır süper kahraman türünde bir film çekmek isteyip, istemeyeceği soruluyordu. Ve sevdiği örnekler olarak Nolan’ın Dark Knight çalışmasını , Richard Donner’ın Superman klasiklerini vede ilk Iron Man filmini söylemişti. Fakat süper kahraman filmlerinde daha çok sevdiği yöntemin kendini çok ciddiye almamak olduğu ve bu açıdan da gerçekten kincilik ve çetin olmaktan uzak bir tecrübe olarak gördüğü şeyin Galaksinin Koruyucuları filmi olduğunu da eklemişti.

Acaba başka büyük yönetmenlerde bu türün bol gelirli kasesine kepçelerini daldırırlar mı ? Yaparlarsa da bu ne kadar iyi olur ya da olmaz ? Tüm bunlar ve daha fazlası için takipte kalın adostlar.

 

 

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir