Berserk Benzeri 5 Manga Önerisi

Kentaro Miura’nın mangası Berserk, manga sektöründeki tüm zamanların en saygın isimlerinden biridir. Orta çağın zaten haşin olan hayat düzenini çok güzel bir şekilde resmedip yansıtırken üstüne birde eklediği fantezi/mitoloji temalarıyla Berserk belki de kara fantezi türünün dünya üzerindeki en başarılı temsilcilerinden biridir. 1989 yıllından itibaren tüm dünya Guts ve onun dinmek bilmeyen hiddeti ile birlikte peşinde koştuğu intikam hikayesini büyük bir keyifle takip ediyor. Ancak Berserk okurken güncele geldikten sonra yeni sayıların zaman aralığı bazen bir kaç ay hatta bir yıl bile sürebiliyor. Bu uzun zaman aralıkları da okurları benzer tonlara sahip başka seri arayışlarına sürükleyebiliyor. Siz de eğer bu arayışın içine girdiyseniz hazırladığımız bu liste sizin bu arayışınıza çare olabilir.


Shin Angyo Onshin

Cilt Sayısı: 17
Yayın Tarihleri: 19 Mart 2001 – 18 Ağustos 2007
Tür: Aksiyon, Macera, Drama, Fantezi, Tarihi, Doğaüstü, Seinen
Yazar: In-Wan Yoon ve Kyung-il Yang

Shin Angyo Onshin Youn In-wan tarafından yazılmış ve Yang Kyung-il tarafından çizilmiş yarı manhwa yarı manga çok eşsiz bir seridir. Hem Kore hem Japonya da yayınlanan seri Japonya’da Shogakukan’ın Monthly Sunday Gene-X dergisinde 2001’den 2007’ye kadar yayınlanmıştır. Seri eski Kore’yi anımsatan bir dünyada geçer ve ülkesinin yıkımından sorumlu olanları bulmaya çalışan Angyo Onshin ünvanına sahip bir dedektif, devlet ajanı benzeri bir karakterin yolsuzluğa ve zulme karşı mücadelesini konu alır.

Angyo Onshinler kral adına halk arasına karışıp yetkisini kötüye kullanan yöneticileri yargılamak üzere kurgu bir diyar olan Junshin’de dolanırlar. İlk başta episodik olan seri gittikçe bir hikayeye ve sonuca bağlanmaya başlar. Hikayenin içi çeşitli Kore halk efsanelerinden esinlenilmiş mini maceralar ile doludur.

Peki Berserk ile Shin Angyo Onshin arasında ne tür benzerlikler var?
Shin Angyo Onshin için kısaca Koreli Berserk diyip bu kısmı geçebiliriz. Aralarında büyüklü küçüklü bir sürü benzerlik bulunmakta. Öncelikle iki seride inanılmaz derecede güzellikte çizimlere sahipler. Ana karakterin ve baş düşmanların geçmişleri gelecekleri tüm motivasyonları paralellikler göstermekte. Spoiler olmasın diye daha fazla saymayacağım ama bazı arclar bile oldukça benzer. Acımasız dünyası ve kore kültürüyle birlikte Shin Angyo Onshin evreni kesinlikle Berserk’in cehennemine harika bir alternatif.


Claymore

Cilt Sayısı: 27
Yayın Tarihleri: 6 Mayıs 2001 – 4 Ekim 2014
Tür: Aksiyon, Macera, Fantezi, Korku, Shounen
Yazar: Norihiro Yagi

Claymore, Norihiro Yagi’nin hazırlamış olduğu bir kara fantezi mangasıdır. Haftalık Shonen Jump dergisinde yayınlanmadan önce orijinal olarak Aylık Shonen Jump dergisinde yayınlanıyordu en nihayetinde ise Jump Square dergisine taşındı ve 2014 yılında son buldu. Mangası 27 ciltte toplanmıştır. Madhouse stüdyosu tarafından yapılmış bir anime uyarlaması da mevcuttur.

Hikaye Yoma adındaki iblislerin bela olduğu kurgusal bir adada geçmektedir. İnsanlar sürekli köylere gizli bir şekilde giren ve insanları öldüren bu şeytanlardan korkarak yaşamak zorundalar. Ancak, yarı insan yarı-Yoma savaşçıları kullanan ve onları Yomaları öldürmek için kullanan bir örgüt bulunmakta. Bu örgütteki savaşçıların hepsi kadındır sahip oldukları anormal göz renkleri ve kullandıkları kılıçlar ile “Claymorelar” veya “Gümüş gözlü Cadılar” olarak da bilinirler. Her ne kadar görünüşte yardımsever olarak görünseler de insanlar bu melez savaşçılara sahip oldukları güçler nedeniyle kuşkuyla yaklaşmaktadırlar. Hikayede Claymore savaşçısı olan Clare’i ve onun etrafında olanları takip etmekteyiz.

Peki Berserk ile Claymore arasında ne tür benzerlikler var?
Claymore ve Berserk arasındaki benzerlikler başlangıçtan itibaren fark edilir vaziyette. Çizimleri Berserk’e göre daha yumuşak olsa da Berserk gibi vahşi ve detaylı canavar çizimlerine sahip. İki seri de avrupai orta çağ temasındaki dünyalarda geçmekte. Benzer kılıç dövüşlerine, muharebelere ve büyük küçük canavarlara sahipler. Çarpıcı ve ilginç karakterlere sahip. Her iki mangada kara fantezi içinde bir intikam hikayesini işlemektedir.


Ubel Blatt

Cilt Sayısı:
Yayın Tarihleri: 25 Temmuz 2005 – Devam Etmekte
Tür: Aksiyon, Macera, Ecchi, Fantezi, Seinen
Yazar: Etorouji Shiono

Übel Blatt, mangaka Etorouji Shiono tarafından yazılmış ve çizilmiştir. 2004’ten beri, Young Gangan dergisinde yayın hayatına devam etmektedir. Übel Blatt’ın hikayesi mangada geçen hikayenin tam 20 yıl öncesinde başlamaktadır. Savaşın eşiğinde iki ulus vardı. İlk ulus olan Wischtech, ikinci ulusun yani Szaalanden’i topraklarını işgal etmekle tehdit etmişti. Buna karşılık, Szaalanden İmparatoru işgali engellemek için on dört genç kahraman gönderir. İşgal engellenebildiği için plan başarılı sayıldı. Ancak orijinal on dört kahramanın sadece yedi tanesi hayatta kalabilmeyi başardı. Yolculukları sırasında kahramanların üçü öldü ve dördü yoldaşlarına ihanet etti. Sonuç olarak, hayatta kalan yedi kişi Yedi Kahramanlar olarak adlandırılırken. Hainlerin isimleri ise “İhanetin Mızrakları” biçiminde adlandırılarak sonsuza kadar utançla anılmak üzere lanetlendi.

20 yıl sonra İhanetin Mızrakları yeniden ortaya çıkarlar ve oluşturdukları güç ile Szaalanden’in kasabalarına saldırırlar. Bu sırada gizemli geçmişiyle gözünde yara olan kara kılıç ustası bir çocuk ortaya çıkar…

Peki Berserk ile Ubel Blatt arasında ne tür benzerlikler var?
Hem Ubel Blatt hem de Berserk; masumiyetin olmadığı, ihanet, cinsellik ve umutsuzluğun kol gezdiği bir dünya gibi ortak temaları paylaşırlar. İkisi de birer orta çağ kara fantezisi ve benzerlikler gösteren ana karakterlere sahipler. Sadece Berserk hem çizim hem anlatım olarak daha gerçekçi iken Ubel Blatt biraz daha tipik bir manga. Eğer gerçekten Berserk beklemekten sıkıldıysanız Ubel açlığınızı dindirmek için güzel bir ara sıcak olacaktır.


Goblin Slayer

Cilt Sayısı:
Yayın Tarihleri: 25 Mayıs 2016 – Devam Etmekte
Tür: Aksiyon, Fantezi, Seinen
Yazar: Kousuke Kurose ve Kumo Kagyuu

Goblin Slayer, Kumo Kagyu tarafından yazılmış ve Noboru Kannatuki tarafından resmedilen koyu fantazi türünde bir hafif romandır. Kōsuke Kurose tarafından hikayesi Big Gangan dergisinde bir manga serisine uyarlanmaktadır ve Kento Eida tarafından da prequel bir manga serisi Young Gangan’da yayınlanmaktadır. 25 mayıs 2016 tarihinden beri yayınlanan manga şuan 4 cilde ulaştı. 2018 yılı içinde de White Fox stüdyosu tarafından bir animeye uyarlanacak.

Bir mmorpg veya sadece rpg sitemine sahip fantezi dünyasında geçen Goblin Slayer, loncalara kayıtlı olan maceracılar ve onların seviyelerine göre görev üstlendikleri parti(takım) kurdukları, büyülü silahlara ve belirli tehlikelere sahip canavarların olduğu bilindik bir sisteme sahiptir. Ana kahramanımız Goblin Slayer(katili, biçici) ise lakabından da anlaşılabileceği üzere en düşük tehdit olarak görülen Goblin ırkına kafayı takmış bir lonca üyesidir.

Peki Berserk ile Goblin Slayer arasında ne tür benzerlikler var?
Yine bir kara fantezi dünyasında belirli intikam arayışları, trajik ve şiddet dolu hayatları olan ana karakterlere sahip iki seri. İki karakterde belirli düzeyde canavar katli gibi konularda fiziksel ve mental açıdan uzmandır. Şiddet, tecavüz ve gore gibi unsurlardan da oldukça birbirlerini andırmaktalar. Goblin Slayer çizim yönünden aylık bir seri olmasına rağmen klasik haftalık mangaları daha çok andırmakta.


Devilman

Cilt Sayısı: 5
Yayın Tarihleri: 11 Haziran 1972 – 24 Haziran 1973
Tür: Aksiyon, Macera, İblisler, Drama, Fantezi, Korku, Bilim Kurgu, Shounen, Süper Güç, Doğaüstü, Psikolojik
Yazar: Go Nagai

Tüm zamanların en köklü serilerinden biri olan Devilman, Go Nagai tarafından yaratılmış orijinalinde manga sonrasında pek çok animeye konu olmuş bir seridir. Yetmişlerde başlayıp biten seri Violence Jack ve Devilman Lady gibi başarılı yan serilere de sahiptir. En son başarılı yönetmen Masaaki Yuasa tarafından Crybaby adında bir seriye uyarlanmıştır.

İnsanların ötesinde güçlere sahip şeytanların olduğu bir evrende, bir insanın hiç bir şekilde bir kavgada şeytana karşı şansı yoktur. Bir şeytanı yenecek kadar güçlü olan tek şey başka bir şeytandır. Bu yüzden Ryo Asuka’nın iyi kalpli arkadaşı Akira Fudo bir iblisi ele geçirmek istemektedir. Eğer bir kişinin kalbi safsa o zaman ona sahip olan şeytanı kontrol edebilir ve böylece bir şeytanla eşit güç kazanabilir. Ryo tarafından hazırlanan plan başarılı olunca Akira, Amon olarak bilinen güçlü iblis tarafından ele geçirilir. Şimdi Akira insanlığın zamanın başlangıcından itibaren ona zarar veren iblis tehdidine karşı insanlığın tek adalet kahramanı haline gelmiştir.

Peki Berserk ile Devilman arasında ne tür benzerlikler var?
Bu kısım için söylenebilecek tek şey Devilman’in Berserk için en büyük ilham kaynağı olduğudur. Miura kendisi Go Nagai’nin büyük bir hayranı olduğunu ve ondan etkilendiğini söylemiştir. Modern dünyada geçsede mitoloji kökleri olan Devilman pek çok açıdan Berserk’e ilham olmuştur. Ana karakterler Akira ve Guts arasındaki paralellik çok dikkat çekicidir. Arkadaşlık, ihanet, trajedi ve şiddetin hiç bitmediği Devilman tıpkı Berserk gibi çıplaklık ve gore sahnelere sahiptir. Ayrıca Devilman’in yan serisi olan Violence Jack’in de Berserk üzerinde etkisi Devilman kadar vardır.


Yazımızın sonuna geldik görünüşe göre bu serilerinin hepsinin ortak noktası intikam arayan ana karakterler ve bitmek bilemeyen şiddet. Eğer ki bu serilerde yetmezse yine Berserk esintileri taşıyan Darksouls ve Bloodborne oyunlarını da tavsiye ederiz.

Ascalon Yazar:

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir