Shazam’ın En Güçlü 12 Versiyonu

Bugün ülkemizde de vizyona giren “Shazam” filmi adına karakterin tanıtımını dün yapmıştık bugün ise daha özel bir şey yapalım dedik ve daha önce Superman, Thor ve Hulk için yaptığımız “En Güçlü Halleri/Versiyonları” tarzı bir yazı da Shazam için yazalım dedik. Fakat maalesef Shazam altın çağdan beridir popülarite ve kendi dergisine sahip olma sorunları yaşadığından çok göz gösterimi ve çok az versiyonu ya da alternatifi var o yüzden bahsettiğimiz diğer eski listeler kadar kabarık olmasa da elimden geleni yapacağım.


12 – William Batson / Earth 31 Captain Marvel

Frank Miller‘ın “Dark Knight Evreni” olarak da bilinen bu evrene Frank Miller’ın 2002 yılında 1986 yılında yayınladığı The Dark Knight Returns‘un devamı olarak yayınladığı “The Dark Knight Strikes Again” adlı çok tartışmalı eserde karşımıza çıkan Shazam büyük ihtimalle tüm Shazam versiyonlarının en güçsüzü. Öyle ki yaşlanabiliyor. Normalde Shazam büyüsünün etkisi altında kişi yaşlanmaz (bakınız Black Adam’a 5000 yıllık sürgün hiç yaşlandırmamış). Ama bu yaşlanıyor o da yetmiyor. Makinalı tüfek kurşunları ile falan yaralanabiliyor. Ve yıkık bir binanın yükünü taşımaktan bile aciz. Bu form canon değildir.


11- Injustice Shazam

Devamı Spoiler içerir !

Superman tarafından kolayca öldürülen, Yanında Wonder Woman ve Cyborg varken bile Aquaman ve ordusu ile savaşmakta zorlanan, pek dayanıklı olmayan bir alternatif versiyon vardı karşımızda Injustice God Among Us okurken. Büyük ihtimalle en zayıf 2. Shazam bu versiyonudur. Bu form canon değildir.


10- Captain Thunder / S.H.A.Z.A.M. (Flashpoint)

-Flashpoint Spoiler Uyarısı-

Flashpoint hikayesinde Marvel Ailesi’nin 6 üyesinin her bir tanrının bir özelliğini taşıyabildiği ve bir araya gelip “Shazam” diye bağırdıklarında Captain Thunder‘ı oluşturdukları bu versiyon. Wonder Woman ile neredeyse başa baş gidebiliyordu ta ki Enchantress büyüsü ile onu çocuk formuna dönmeye zorlayana kadar. Enchantress’ın büyüsünün Shazam büyüsünden daha yüksek emirli olduğunu gösterir bu da Captain Thunder’ı zayıf yapıyor diyebiliriz.

Aynı eserde Aquaman’in, Wonder Woman’a yaşattığı zorluğu düşününce ya da çok zayıf bir Superman’in bile savaşta yarattığı farkı hesaba katınca bu Shazam versiyonu gözümüze epey zayıf gözüktü.


9- New 52- Shazam (Darkseid War öncesi)

Darkseid War öncesi Billy gücünü 6 tanrısal varlık ve mitten almak ile beraber esas kaynağı Mamaragan adlı aborjin tanrısı idi. Kağıt üstünde Wonder Woman’ın dengi gibi gözüken Billy gösterim (feat) ve maharetleri söz konusu olduğunda ise Flashpoint öncesi Billy’e nazaran pekte etkileyici bir şeyler göstermedi. Kağıt üzerinde Flashpoint öncesi Billy ile aynı güçlere sahip ve aynı itibara sahip gibi gözükse de asla büyük bir çıkış yapamadı ya da çok özel bir şey gösteremedi. Bu form canon sayılır.


8- Captain Marvel – Amalgam Evreni

Amalgam Evreni’nde Marvel ve DC Comics’in iki Captain Marvel‘ı birleşir. Bu versiyonda karakterin adı Billy Mar-Vell idir ve ne zaman “Kree” diye bağırsa ırkının süper bilimsel deneyleri sonucu güçlendirilmiş yetişkin formu açığa çıkar. Karakterin Shazam’da olan büyü ve yıldırım güçleri olmamasına karşılık elastiklik, yoğunluk kontrolü, şekil değiştirme, görünmezlik, astral projeksiyon, enerji manipülasyonu ve telepati gibi pek çok diğer becerileri mevcuttur. Açıkçası karakterin çok fazla gösterimi yok ancak o yıllardaki iki Kaptan Marvel’ın da güç seviyesine baktığımızda bu karakterin özel bir güç seviyesini temsil etmek için yaratıldığını anlamak çok güç olmuyor. Canon değildir.


7- Post-Crisis ve Pre-Flashpoint Dönemi Captain Marvel

Prime Earth versiyonu yani yeni 52 öncesi ve Crisis sonrası 85-2011 aralığındaki Shazam’a bakıyoruz. Bu dönem boyunca Shazam, Superman’in dengi çizgisini korumuş ve DC Comics’in en güçlü kahramanlarından biri olarak anılmıştır. Black Adam, Superman, Martian Manhunter gibi isimlerle aynı sınıf içerisinde resmedilmiştir. Canon halidir.


6- Kingdom Come Captain Marvel ( Earth-96)

“…tek bir yıldırım çakmasıyla kıyamet geliverdi. “

Mark Waid ve Alex Ross‘un elinden çıkmış bu çok özel alternatif evren hikayesinde distopik bir geleceğe bakıyorduk. Yeni nesil kahraman ve kötülerin eski nesillerle mücadelesi konu edilmişti. Ve bu hikayede -spoiler- Lex Luthor cephesinde Superman’e karşı tasarlanmş tek bir silah vardı. O da beyni yıkanmış Captain Marvel (Shazam) .

Ve hepimiz biliyoruz ki biz Superman’in en güçlü versiyonları listesinde Kingdom Come evreni Superman’ini normal Superman’den yukarı koymuştuk. Çünkü kriptonite olan zaafından tamamen kurtulmuş, daha uzun yıllar güneş enerjisine maruz kalarak gücünü 2-3 katına çıkarmış hatta büyüye olan duyarlılığında bile azalma olmuş nispeten daha sert ve daha tecrübeli bir Superman vardı. Ve Billy, bu Superman’in canını okuyordu. Yani bu evrenin Superman’i standart olandan daha güçlüyse bu otomatikman bu evrenin Captain’ını da standart Captain Marvel’dan güçlü yapıyor. Canon değildir.


5- Lord Marvel (Flashpoint Öncesi)

Day of Vengeance hikayesinde Spectre, Shazam’ı (büyücü olan) öldürdükten sonra ve Billy topladığı tüm güce rağmen Spectre karşısında ciddi bir başarı elde edemedikten sonra vede 9. Büyü Çağı sona erdikten sonra Billy, eski büyücünün yerini alır. Shazam olmayı Freddy Freeman’a (arkadaşı) bırakır ve kendisi yeni Büyücü olur. Bu formda daha yaşlı ve bembeyaz kıyafetler üzerinde gördüğümüz Billy kağıt üzerinde artık bir Düzen Lordu kadar güçlüdür,eski Shazam’ın Spectre’ye bile ayar çekebildiğini düşününce daha genç ve gücünün zirvesinde bir Büyücü – Koruyucu olmuş Billy’nin Shazam’den (büyücü olan) güçlü olmasını beklersiniz. Bu da onu gökbaba sınıfının dahi üstüne çıkarmalıdır.

Peki ! Neden mi burada ?

Çünkü seriyi yazan yazarlar aptal oldukları için (tıpkı Day of Vengeance’ın da saçmalık olduğu gibi) Billy’nin sadece Captain Marvel iken bile defalarca dövdüğü Black Adam geldi ve Lord Marvel olmuş Billy’i eşek sudan gelene kadar dövdüğü için. Sırf kağıt üstündeki potansiyelinin hatrına Lord Marvel formunu buraya koyabiliyoruz. En büyük hayal kırıklıklarından biri… Yazık ! (Maalesef canon).


4- Mazahs (Earth-3)

3. Dünya bildiğimiz tüm DC karakterlerinin tam tersi roller aldığı bir evrendir. Bildiğimiz iyiler burada kötü, bildiğimiz kötüler ise burada iyilerdir. Ve bu evrenin Shazam’ı olan Alexander Luthor Jr.’da bu kötülerden ve Shazam’ın tam zıttı olarak onun büyülü kelimesi de “Shazam” kelimesinin zıttı olan “Mazahs” . Mazahs, Shazam’ın sahip olduğu tüm güçlere sahip olmanın yanı sıra onu inanılmaz derecede güçlü yapan bir özelliğe daha sahip o da diğer süper güçlülerin güçlerini emip, çalabilmesi yani güçleri kopyalayabilmesi. Mazahs bu sayede neredeyse Crime Syndicate ve Justice League’i aynı anda pataklamak üzereydi. Canon karakterdir.


3- Gümüş ve Bronz Çağ Captain Marvel (Earth-5)

Tıpkı her süper DC ya da Marvel karakteri gibi Billy’de gümüş ve bronz çağ boyunca inanılmaz güç seviyelerine tırmanabiliyordu. Gümüş Çağ Superman’in hapşuruğu ile güneş sistemi yok ettiğini, zamanı geriye aldığını vs bilmeyen yok. işte böyle bir zamanda en büyük unvanı “The only hero able to match the Man of Steel. ” yani “Çelik Adam (Superman) ile eşleşebilecek tek kahraman” olan Billy’nin gücünü anlamak çok zor değil. Ölü yıldızlar ile meteor yağmurları tanklamaktan, ışınlanmaya, zaman yolculuğundan, dünyayı bir zincir ile tekrar güneşin etrafında dönen yörüngesine sokmasına kadar bir çok abuk gösterimi var. Dönemi için canon içeriktir.


2- Tanrılar Tanrısı – Yeni Tanrı Shazam (New 52 Sonları)

Billy’nin tanıtımında, güç ve beceriler kısmında bunu zaten anlattık. Billy’nin gücünün kaynağı artık tek bir tanrı değil 6 farklı tanrıydı ve bunlardan biri Yuga Khan gibi Gök Baba seviyesinin bile çok üstündeydi ve Yuga Khan’ı Billy’nin güçleri arasına alındığında bu ona Source gücünü maniple etme yeteneği bahşediyordu. Maalesef potansiyeline asla ulaşamadan bitirildi (klasik DC) ancak kağıt üzerinde Billy inanılmaz güçler ile donatılmış ve “Tanrıların Tanrısı” unvanı alarak Darkseid Savaşı vakasında her biri bir “Yeni Tanrı” olan adalet birliği üyeleri arasında en güçlü dönüşümü yaşayan kişi olmuştu. Geçici canon içerik.


1- DoV Captain Marvel (Flashpoint Öncesi)

Day of Vengeance adlı Spectre‘nin zehirlenip, Eclipso tarafından zihni taciz edilerek 9. Büyü Çağını sonlandırılmaya ikna edilmesi sonrası yaşanan hadiseleri konu alan hikayenin bir yerinde Captain Marvel’a dünyadaki tüm büyü gücü aktarılır, bu öyle bir güçtür ki etkileri evrenin en uzak köşelerinden hissedilir. Bu formunda Captain Marvel kısa bir süreliğine de olsa aklı başında olmayan konaksız Spectre’ye karşı üstünlük kurar ta ki Enchantress Billy’e akan enerjinin bağlantısını artık koruyamaz hale gelene kadar.

Gösterimler açısından hala saçma ve başarısız bulduğum bu hikayedeki bu formu çok etkileyici bulmamak ile beraber kağıt üzerinde evrendeki en güçlü büyücülerden bazılarının güçlerinin bir adamda toplanması ve o adamın Spectre’yi tokatlaması pek de hafife alınabilecek bir hadise değil doğrusu.


İşte bu kadar umarım beğenmişsinizdir. Sizlere Captain Marvel yani Shazam’ın tüm önemli alternatif versiyonlarını tanıttık ve bunu yaparken de bir güç skalası oluşturmaya çalıştık.

Kaynaklar: DC Comics Yayınları, Reddit, Comicvine, DCwikia
Derleyen & Hazırlayan: Utkan Aktaş


Yazının tüm hakları saklıdır @kahramanbaykus. Bu yazıyı yazar ya da sitenin adı belirtilmeksizin, sorgusuzca farklı platformlarda paylaşanlar hakkında hukuki işlem talep edilecektir.

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

7 Yorum

 1. Kullanıcı
  7 Nisan 2019
  Yanıtla

  Admin ne demek New 52’i Shazam’ı gücünü sadece tek bir varlıktan alabiliyor? Bu adam New 52’de 6 tanrının gücüne sahip değil mi? Solomon bilgeliği? Herkülün kuvveti? Filan?

  • 8 Nisan 2019
   Yanıtla

   Kastedilen şey 6 tanrı gücü tek bir adamdan geliyor değil. Ancak bu güçleri ona bahşeden kişinin tek bir kişi olması (her zaman ki gibi). Ayrıca New 52 de o tanrılarda bazı değişiklikler oldu mesela Aşil’in Cesareti yerine Aşil’in gücü olmuştu. O yüzden New 52 Shazam biraz karışık.

  • 8 Nisan 2019
   Yanıtla

   Şimdi gördüm bahsedilen yeri orada bir anlatım hatası olmuş düzelttim.

 2. 16 Ocak 2021
  Yanıtla

  Admin en güçlü spectre formları gelrimi kendisi en sevdiğim karakterde umarım yaparsın

  • 18 Ocak 2021
   Yanıtla

   Yakın zamanda gelmez çünkü başka en güçlü formlar listeleri isteklerimiz var öncesinde (Darkseid gibi). Ayrıca Spectre çok formu olan biri sayılmaz. Yani versiyondan ziyade modları var. Bu modlar için bir yazı olur mu ? Senin hatrın için bir şeyler düşüneceğim ancak önceden söyleyeyim yakın bir zamana gelmesi zor zira elim başka projelerle dolu ve işten güçten buraya anca vakit ayırabiliyorum zaten.

   İlginiz ve anlayışınız için sonsuz teşekkürler.

 3. Caner
  27 Mayıs 2023
  Yanıtla

  Yine harika bir yazı olmuş bilmediğim birçok versiyonu öğrenmiş oldum. Bu konsepti Green Lantern içinde yapabilir misiniz acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir