Sannin vede Sennin olan Jiraiya Ne Kadar Kudretli ?

Japon manga sanatçısı Masashi Kishimoto tarafından yaratılan ve akabinde çok beğenilen ve sevilen,ünlü shounen anime&manga sersi Naruto Serisinin evrenindeki efsanevi ninjalardan biri olan Gama-Sennin lakaplı sapık keşişimiz Jiraiya‘a ait “respect thread” yani türkçe adıyla “Hürmet İliştirme” diyebileceğimiz çalışmasına hoş geldiniz. Bu yazıda sıklıkla kullanacağımız “ağırlık/itibar/reputation” , “canon/esas” , “feat/marifet/başarı” , “tasvir/anlatılış/portrayal”  gibi terimleri daha iyi anlamak için ve de respect thread nedir öğrenmek için , Geek Aleminin jargonunu oluşturan terimleri anlattığımız “Geek 101” yazı dizisinin ilk bölümü olan “Geek 101-1” adlı yazıya bakabilirsiniz. (gitmek için tıklayınız).

Karakterin seri içerisindeki yetenekleri, becerileri, gözden kaçan başarı ve kabiliyetlerini canon (kaynağının doğrudan seriyi yaratan yazarın oluşturduğu içerik) kanıtlarla aktarıp, karakterin saygınlığını artırmaya, bazı unutulan yönlerini hatırlatmaya yönelik bir yazıdır bu çalışma.


Tabi serinin felsefe, teknik vede tasarımı açısından temel taşlarından biri olan bu cengaveri anlatırken, çalışmamı bazı departmanlara bölerek anlatma yoluna gitmenin daha akıllıca olacağını düşündüm.

1- Ninjutsu Departmanı:

 • Fujinjutsu (Mühür Teknikleri)
 • Kuchiyose no Jutsu (Çağırma Tekniği)
 • Elementsel Salınımlar
 • Özel ve uzmanlık gerektiren teknikler

2- Senjutsu Departmanı:

 • Sennin Mode
 • Sennin Kuchiyoseler

3- Taijutsu ve Fiziksel Özellikler Departmanı:

 • Kuvvet
 • Dayanıklılık
 • Kullandığı Teknikler
 • Hız
 • Kondisyon

4- Zeka – Bilgi Kapasitesi ile Analiz Yetenekler Departmanı

 • Sorgu, İşkence, Sızma, Bilgi Edinme Becerileri
 • Tecrübesi
 • Teknik bilgisi
 • Zeka ve Analiz becerisi 
 • Savaş esnasında düşünce tarzı
 • Öğretmen ve Mentor olarak başarıları

5- Jiraiya Hakkındakiler:

 • Hakkında Söylenenler ve Diğer Karakterler Üzerindeki Etkileri
 • Karakterin (yani Mangakanın ) Kendine Dair Düşünceleri

6- SONUÇ

7- BONUS

Bonus olarak da Jiraiya ile yerli ve yabancı forum ya da net aleminde en çok karşılaştırıldığı rakipleri ile ilgili analizler.

Aç Bak

Jiraiya Vs Itachi

Jiraiya Vs Kisame & Itachi

Jiraiya Vs Orochimaru

Jiraiya Vs 4. Raikage

Jiraiya Vs Sennin Naruto

Jiraiya Vs Danzo

Jiraiya Vs Tobirama

Jiraiya Vs Sennin-Kabuto

Jiraiya Vs Pain

Jiraiya Vs Ônoki

Jiraiya Vs Killer Bee

Jiraiya Vs Kakashi

Jiraiya Vs Minato

karşılaşmalarının incelemeleri.

İzleyeceğimiz yol bu olacak.  Şimdi Başlayalım !1-NİNJUTSU

Jiraiya ve ninjutsu söz konusu olunca akla ilk gelen kendisi ile özdeşleşmiş ninja hayvan dostları kurbağalar ve onlarla yaptıkları teknikler akla gelir. Kurbağa Terbiyecisi ve Kurbağa Bilge lakaplarını edinecek kadar bu konuda ilerlemiştir Jiriaya. Seride hayvan ortakları ile bu kadar çok farklı türde jutsu ve teknik yapan ve üreten birincil şahısdır diyebiliriz. Bu sebeple de ilk önce buradan başlayalım dedim. Burada Senjutsu esnasında başvurduğu kuchiyose tekniklerini dahil etmeyip onları bilahare Senjutsu altında inceleyeğim.

 • Kuchiyose no Jutsu ve Kurbağaları:

Aç Bak

Jiraiya serideki en kullanışlı, güçlü ve de her boy ve türeve sahip kuchiyose türevlerinden biri olan kurbağaları kullanır Myoboku Dağı‘nın sembolünü alnında taşımayı, konoha amblemine tercih ederek de bu yaratıklar ile olan samimi ve sadık ilişkisini gözler önüne seriyor zaten.

Bu Kuchiyose yaratıklarının kendileri ne yapabiliyorlar, yani Jiraiya ile ortak teknik ya da hareket haricinde kendilerinin becerileri neler onlara bi göz atalım.

Jiraiya’nın savaş alanında kullandığı en küçük kurbağası olan Gama bile Kuyruksuz Kuyruklu lakaplı Akatsuki’nin kıdemli üyelerinden Kisame’nin, küçük Naruto’yu doğramak adına salldığı kılıcını zahmetsizce durdurabiliyor.

Aynı kılıçla S sınıf bir lider jonin olan 1.89m boyunda ki güçlü, kuvvetli olarak bilinen ayrıca databooklarda “Konoha Köyünün En İyi Yakın Mesafe Silahlı Dövüş Uzmanı” olarak geçen Asuma karşılaştığında ne oluyor ona bakalım.

Ufak farklılıklar hariç saldıran kişi, saldırma stili ve de savunan kişilerin savunma biçimi aynı. Fark nerede derseniz. Kisame, Asuma’ya karşı 2 elini de kullanıyor. Fakat buna rağmen Asuma’nın karşılamaya çalıştığı alan kılıcın en ucu yani en az güç giden noktası, hatta kendi de “kılıcın ucunda bile bu kadar baskı nasıl yaratıyor” gibisinden bir açıklama ile bunun şaşılasığından bahsetmişti.

Gama ise tek el ile yapılan bir slash hamlesini tam da kılıcın hasarının en çok hissedileceği orta kısmında durduruyor.

Peki sonuç: Gama yerinden kımıldamazken, kollarının duruşu bile bozulmazken Asuma omzundan bir parça et kaybediyor. Ki Asuma fiziksel kuvvet olarak Kakashi’den daha güçlü bir Jonin.

            Ekstra olarak bu fotoğraflarda da gördüğünüz üzere Konoha’nın tokubetsu joninlerinden biri olan, bir Pain bedeni ile fiziksel ve refleks bazında belli bir süre zarfında denk biçimde mücadele etmiş olan Ebisu bile Gama’dan nasibini alıyor. Sahne ile ilgili bir diğer özel şey ise Ebisu, Jiraiya’nın bulunduğu sokağa doğru atladığında Jiraiya arkası dönük halde duruyordu. Ancak Ebisu daha zemine konmadan bir kuchiyose no jutsu tekniği yapıldı, ve teknikle çağrılan hayvan Ebisu’yu oracıkta kapıp yere çarptı. Bu da Jiraiya’nın el mühür hızına işaret eden bir an. Bu ana daha sonra hız departmanında bir daha döneceğiz.

Anladığımız üzereJiraiya’nın en ufak ve zayıf savaş ve taşıma amaçlı kurbağa dostu bile pek çok B ve A klasman ninjadan daha güçlü ve hızlı.

Şimdi bahsi artırıp büyüklere geçelim. Fakat önce bu dev kurbağalar ne kadar büyükler onu bir gösterelim ve belirtelim.

Öncelikle Kyuubi‘den başlayalım referans noktası olarak Kyuubi bize Konoha‘yı çevreleyen tepelerin bir çoğundan çok daha büyük, devasa bir şeytan tilki olarak tasvir edilir. Biryükseltiye dağ denebilmesi için asgari 100 ila 200 metreyi geçmeli ve geniş bir alana yayılmalıdır bu aynı zamanda bir tepe içinde en büyük yükseklik oluyor. %100 Kyuubinin Kuyrukları ile beraber bu mesafeleri aştığını söylesek yanlış olmaz sanırım.

Burada net bir biçim ile kendisi ile aynı hizada olan Konoha’nın sınırını oluşturan dağlardan biri ile kıyaslayabiliyoruz. %100 Kurama Kuyrukları ile dağı geçiyor.

Bunlar %100 çakralı Kyuubinin köye saldırısında ki dönemden görüntüler. Oldukça devasa, tepeler yanında ufak kalıyor. Ufak dağlar ise anca dengi ediyor denilebilir.

O Kyuubi’nin yaklaşık 5 kat daha ufalmış bir versiyonu şurada kalıp olarak 1 Kuyruklu Shukaku‘dan birazcık daha ufak gözükmekte.

Kyuubi bariz şekilde mangada da , animede de Shukaku’dan beden olarak ufak, kuyruk bölümü olarak büyük gösterilmiş zaten Shukaku en iri 3 bijuudan biri.

Şimdi %100 Çakralı Kyuubi’nin üzerine Bunta’nın oturuşunu görelim:

Kyuubi’nin neredeyse kulağı Bunta kadar uzun ancak %100 Kurama’nın ufak ve ortalama dağlara denk bir fiziği olduğunu düşününce buradan Bunta’nın da bir gökdelen boyutunda olduğunu anlamak zor değil.

Hemen ardından %50 Kyuubi’den daha iri ve tıkız olan Shukaku ile güreş tuttuğu anlara bakalım.

3. Databook’tan itibaren Gamabunta ve diğer kurbağaların boyu 17 metre olarak geçiyor ancak bu editörlerin çok büyük bir hatası olmaktan öte gitmiyor. Sizin için hesapladım.

Şİmdi sizin için Jiriaya, Minato ve Naruto‘nun en çok kullandığı Patron Kurbağa Bunta’nın büyüklüğünü inceleyeceğim:

Burada Databooklarda boyu 145.3cm diye geçen Genin Naruto’nun Bunta’nın kafasının üstündeki siğillerden bile daha küçük olduğunu görüyoruz.Göz yuvasının çapı bile Naruto’dan büyük. Gamabunta = kafasındaki siğilin uzunluğu x 11 metre uzunlukta diyemeyeceğimize göre. Zaten 17 metre olayı kafadan yatıyor.
Naruto Bunta’nın gözünden bile küçük.
Yaklaşık 2 metrelik boya sahip Jiraiya’da Naruto’dan biraz daha iri duruyor sadece. Bunta nın uzunluğu = 9 Jiraiya’nın üst üste durması gibi mi gözüküyor size ? Sırf kafası bu kadar zaten.
Jiraiya’nın yaptığı bataklık gölünün içindeki dev yılanın üstüne oturmuş Bunta’yı görüyoruz. ve Jiraiya’ kafasının ön ucunda iki gözünün arasınd abir kene gibi gözüküyor sadece. Bunda = Jiraiya x 9 Databook’un dediğine göre. Peki görseller bunu doğruluyor mu ? HAYIR !

Bunlar Bunta’nın hep part1 resimleri, Part 2 den bir şey göster derseniz de .. Buyurun:

Buntanın ağzından çıkardığı şeyler , Pain’in hayvan çağıran bedeni ve Naruto. Önde kalan açık renkli Naruto. Naruto part 2 de 1.66m boyunda ama burada çömelik durduğundan 1.20 diyelim. Bu şekilde 15 tane Narutoyu üst üste koysak Bunta’nın kafası kadar bile uzun olmuyorken nasıl tüm bedeninin Shippuden Naruto’sunun 12-13 katı olduğuna inanabiliriz ki.

Benim hesaplarıma gelecek olursak.

Bunta’nın göz yuvarını Jiraiya ve Naruto ile karşılaştırınca 2m olarak aldım ve göz yuvarının çapı büyüklüğünde kaç çubuk çizebileceğime baktım.

Ayakları tam olarak görülmüyor daha derinde de olabilir elbette. Ayrıca Bunta başınıeğip, oturmuş halde durduğundan tam uzunluğu olmasa da yakınlaşacağız. Her çubuğumun arasında o çubuğun on da biri kadar da bi boşluk var. yani 22 Çubuk çizdim -> 2.2-2.5 metre de boşluklar

Nitekim karşımıza 46-47 metre uzunluğunda biz canlı çıkıyor.  Ama bu en aşağı hesaplama çünkü Yukarıdaki resimde sırf kafasının neredeyse 15-20 metre ettiğini net görebiliyorsunuz Bedeni de en aşağı kafası x 2 deseniz zaten Bunta 60 metreyi geçiyor. Zıplarken ayaklarını açarsa ayak ucundan, el ucuna tahminim 100 metreye yaklaşıyor. Nitekim elde kalan veriler şöyle

 • Çömelirken / Otururken -> 40-60m arası
 • Ayakta -> 50-70m arası
 • 4 ayak üstünde sünmüş halde iken uçtan uca -> 100 metre +

17 metre iddiası çürütülmüştür. 

Gamabunta’nın olası büyüklüğünü öğrendiniz şimdi kıyaslamak için dev kurbağalarımızın hepsini görelim.

https://s10.postimg.cc/c4o3enwd5/11821902516213270121685852870.jpg

Görüldüğü üzere Bijuu klasmanında olan Bunta bile aralarında uzunlukta sonuncu, kalıp olarak ise ikinci gelmekte. Gerçi kafasında bir mini-dev kurbağa daha olduğundan biraz eğik duruyor olabilir fakat her halükarda üç Kurbağa da devasalar.

Jiraiya, Gamabunta’nın kafasında iken Gamabunta’nın tüm yüzünü göremiyorduk çünkü çok büyüktü. Gamaken ise Bunta’nın üçte biri kadar ama Shima, Pain savaşı için çağırdığında Bunta kadar büyük. Bu ya yazarın bir tutarsızlığı, ya çağıranın çakrası sebebiyle öyle oldu. Ya da Gamaken ergenlik dönemindeydi ve 2-3 hafta içinde bir boy attı. Ya da Gamaken, Jiraiya’nın Pain savaşı öncesi için 2 yağmur ninjasını yakalamak için koca tavernaya dönüşen sonra küçülen sonra geri büyüyen kurbağası gibi bulunduğu ortama göre boyunu ayarlayabiliyor.  Fakat esas bildiğimiz şey Gamaken’in 15-45 metre aralığında olabileceği ancak diğer ikisi büyük ihtimal 50m ve üstü canavarlar.

Aslında Gamaken(soldaki ve büyük resimde de solda), Jiraiya Vs Pain dövüşünde daha küçüktü ancak burada biraz büyütüldüğünü görüyoruz yine de onun bile Minimum 15 ,max 45 metre olduğunu söyleyebiliriz.

Jiraiya’nın sıklıkla kullandığı üç büyük kurbağası var. Naruto’nun, Pain istilası sırasında (aslında çağıran Shima idi) yaptığı gibi üçünü birden aynı anda kullandığını hiç görmedik. Ancak Orochimaru‘nun köye saldırısında Kuchiyose: Yatai Kuzushi no Jutsu tekniği ile çok yüksekten hali hazırda Konoha köyünde ki pek çok yapıdan çok çok büyük olan birden fazla yılanın üzerine dev kurbağası Hiro(sağdaki) (yani gamahiro) ile düşerek onları öldürmüş ve savaşa giriş yapmıştı. Bu arada benzer tekniği Minato, Gamabunta ile Kyuubi ve Maskeli Adamın köye saldırısı sırasında Kyuubi’ye yapmış ve de Bunta %100 Kyuubi’nin dahi dengesini bozacak derecede güçlü ve ağır şekilde üstüne düşmüştür. Pek çok ufak seviye kuchiyose ve başka rakipler için ölümcül bir tekniktir.

Kuchiyose:Yatai Kuzushi no jutsu İngilizce Orjinal Databook Metni:

//NINJUTSU; Kuchiyose: Yatai Kuzushi no jutsu (Summoning: Cargo Shattering technique*)

User: Jiraiya Offensive; Close, Medium, Long ranges; Rank: B

Main text:

A destructive dive that takes full advantage of a giant Toad’s bodily mass! The strength of the fall varies depending on the caster. In the case of someone like Jiraiya from the Sannin, the summon can be performed in an instant right above the target, further adding the great gravitational force of a good several hundred meters high dive to the Toad’s own weight!!

Captions:

-All strategies are meaningless! Such is the incomparably hard pressure of the Toad’s abdomen!! –

The groundbreaking fall of the giant Toad! Picture comment:

-The earth-crawling python is efficiently attacked from above! Caught into the fall of the giant Toad, it cannot perform any technique, in spite of its characteristically sharp spirit…//

Bunta’nın bir bijuu büyüklüğünde olduğunu düşünürsek Bunta ve Katsuyu’nun boyuna göre çıkan ateşin ne kadar devasa olduğunu anlamak zor değil.

Ünlü Sannin Savaşında ise Jiraiya Myobokuzan’ da beraber büyüdüğü dev kurbağa Bunta’yı (yani Gamabunta) çağırmıştır. Bunta ile de ninjutsu anlamında kuchiyose hayvanı ile işbirliğinin sınırlarını Hiruzen’den sonra genişleten kişi olmuştur. İçerisine bir kaç bijuu sığacak yanında dağların ufak gözüktüğü Katon: Gamayu Endan tekniğini bu ikilinin kombinesinden görmüştük. Serinin başlarında Jiraiya tarafından yapılan bu jutsu bugün olmuş evrenin en büyük 3 katon tekniğinden birisi.

Naruto 375. sayıda 5 ile 11. sayfalar arasında Gamaken’in yakın mesafe kombat ve dar alanlardaki kabiliyetini görebiliyoruz

Jiraiya, Pain ile olan savaşında ise kendisine zaman kazandırması açısından daha gladyatör havasında dövüşen kendisini “sakar” olarak tanımlayan dev kurbağa Ken’i (yani gamaken) çağırmıştır. Ken ile birlikte herhangi bir jutsu yapmadılar fakat Ken inanılmaz kombat becerileri olan çok hızlı, atik ve de dayanıklı bir dost ninja hayvanı olarak hatıralarda yerini aldı.

Jiraiya üç favori dev kurbağasını üç farklı dönemde kullandı peki genel anlamda dev kurbağalar savaşta Jiraiya’ya ne gibi avantajlar sağlayabilirler ?

1. si İnanılmaz yükseklik ve uzaklıklara sıçrayabilirler, kaçmak ya da bir şeyleri yakalamak adına harika birer araçlar. Peki bu konuda ne kadar mı iyiler ?

Pain istilasında 3 dev kurbağa havaya rakiplerini fırlattıktan sonra onlara doğru sıçradıkları sahnede Konoha çevresinde hiç bir dağ ya da tepe gözükmez oluyor. Hokagelerin yüzünün oyulu olduğu uçurum bile aşağılarında kalıyor ve bu normal sıçrama bile değil bir de havada dövüşülüyor.
Bunta’nın bir bijuuyu hız çarpması yaşattığı anlar. Ve Bunta yerden güç alırken arkasında bir kasırga yıkımı bırakıyor.
Dev bir bijuu’nun (hemde kum savunmasına sahip) kolunu tek bir slash ile keserken ne kadar iyi sıçradığını görüyoruz.
Bunta, Shukaku’nun yoğun çakra ile yoğrulmuş fuuton atağından rahatça sıyrıldı. Ancak atak koca ormanı deşerek yoluna devam ediyor.
Bunta’nın ard arda her biri kendi koca kafası büyüklüğünde devasa Suiton Bombaları attığını görüyoruz ve bu Suitonlar o kadar güçlü ki Shukaku’nun az önce koca ormanı yararak giden 5 Fuuton Bombasından dördünü rahatça tanklıyor. Bunta sayesinde Jiraiya’nın elinde devasa boyutlarda güçlü ve hızlı bir Suiton tekniği var diyebiliriz.
Burada çok net şekilde Bunta’nın ne kadar devasa yüksekliklere rahatlıkla sıçradığını, 2 Su bombasının bijuu tarafından atılan 4 fuuton bombasını nasıl da tankladığını görüyoruz. Sasuke’ye tüm bu olan biten “Bir Kasırga yaşanıyor gibi” . Nitekim Shukaku’nun 5. Fuuton bombası arkadan gelip. Bunta’nın zayıf olan yeri karın altından vuruyor.
Shukaku’nun tek bir fuuton bombasının gücü bile koca Bunta’yı içine alabilecek kadar büyük bir patlama yaratabiliyor ve etrafa saçılan kan öbeklerini görebiliyoruz. Üstüne üstlük o yükseklikten yere düşüyor Bunta. Ancak bir saniye sonra bir kaç sıyrık ve moruk ile kaldığı yerden devam edebiliyor. Bu sırada eliyle Naruto’yu ve oğlu Gamakichi’yi koruyor. Bunta’nın olağan üstü dayanıklı, güçlü, hızlı ve devasa mesafeleri sıçrayabildiğini, ninjutsu yapabildiğini hepimiz görmüş oluyoruz böylece
4. sayfa da sıçrayan Gamakichi 15. sayfa da konuyor. Bu sırada Juubi yaratıklarının ataklarından sıyrılıyorlar, havada ortak saldırı hazırlıyorlar, yol alıyorlar, atağı salıyorlar ve iniyorlar. Nitekim rahatlıkla kat ettiği mesafelere kilometreler bazında mesafeler diyebiliriz.

2.si

Kurbağalar, Jiraiya ile senkronize yapabilecekleri jutsulara sahipler, Kuchiyose: Yatai Kuzushi no Jutsu (yukarıda gösterdik), Katon: Gamayu Endan (yukarıda) gibi teknikleri zaten gösterdik. Ayrıca bu kurbağaların kendileri de teknik yapabiliyorlar. Bir kere hepsi devasa hacimde ve yüksek debide myobokuzan kurbağalarına özel yağ salınımı yapabiliyorlar. Bunun haricinde Gamabunta’dan devasa Suiton salınımlı teknikler az yukarıda gördük, keza yine Bunta hengen ile başka canlı formlarına dönüşebiliyor. Jiraiya bu kurbağaların sırtında pek çok üst sınıf ninja için bile ulaşılmaz konumda olmasının yanı sıra ayrıca kurbağalar ile beraber ya da ayrı ayrı teknikler uygulayabiliyor.

Şu yağ konusunda biraz durmak istiyorum. Yağ Naruto evreninde çok az kişide bulunan bir materyal ve pek çok rakibe karşı çok etkili. Özellikle Konan ve Gaara gibi kontrol ettiği materyal üzerinde full kontrole sahip olmalarının şart olduğu karakerlere karşı. Yağ aynı zamanda iyi bir saldırı ve savunma desteği de sunuyor. Zira Jiraiya’nın zehirlenmiş halde iken çakra ekleyemediği için Katon (ateş) saldırısı için Gamabunta’nın devasa yağ salınımından faydalandığını biliyoruz.

Jiraiya, Konan’ın hızlı ve kalabalık atağından çabuk ve şık bir hamle ile sıyrılıp hemen akabinde Konan’ın bile tepki veremeyeceği şekilde karşı saldırı yapıyor.
Konan doğru düzgün tepki veremeden saçları ile sarıyor ve o sırada Konan, kağıt olarak dağılamadığını farkediyor. Ve Jiraiya “Yağ ile kaplandın, parçalara bölünemezsin” diyor. Ve Orta klasman bir Akatsuki üyesi saniyeler içinde yakalanmış oluyor.
 

Yağ bazlı yangınların sorunu , su ile karşılık verince daha da büyümesidir. Ve Elementsel teknikler departmanında bunu daha da iyi anlayacaksınız . Jiraiya’nın her katonun da belli bir miktarda yağ var. Yani Eğer bir suiton (su) atağı ile karşılık verilirse sadece gelen atağı büyütmüş olacak. Nitekim akıl kârı değil. Jiraiya’nın yağı için tek çare “Balon/Köpük” salınımı sahibi olmanız ya da yaptığınız jutsu her neyse Jiraiya’nın yaptığından daha büyük olmalı ki bu naruto evreninde ki 6-7 karakter hariç çok fazla kişinin yapabileceği bir şey değil.

Bazı forumlarda, “Balon / Köpük Salınımı, Su Salınımının (Suiton) alt koludur o sebeple yağı su ile yıkayabilirsiniz” diyor. Ancak yazar bunun bu kadar basit olmadığını defalarca vurgulamış aslında. Mangadan paneller ile neden sıradan suiton ataklarının yağı yıkayamayacağını anlatayım.

Konan’ın üstüne bir köpük banyosu yaptırıyor Pain adeta ve Jiraiya’nın tepkisi “Su !” olmuyor “Köpük !” oluyor. Sıradan bir suyun aynı işi yapamayacağından hem Jiraiya hem de 5 Elementi kendi de dahil tüm bedenleri kullanabilen Nagato gayet iyi biliyor.
Jiraiya, “Eski öğrencim olduğundan zayıflığımı biliyor” diyor. Yani bu “Su yağı yıkar abi” gibi düz bir mantıktan çok daha kişisel bilgi ve alaka gerektiren bir hamle. Öyle olsa Nagato her hangi bir Su jutsusu yapabilirdi ama Jiraiya’yı şoke eden “Köpük / Balon” salınımı yapıyor.

Eğer buda sizi ikna etmediyse bir başka Yağ kullanıcısı ile yaşanan karşılaşmaya gidelim. Gaara vs Gengetsu (yani 2. Mizukage) çarpışmasına gidelim.
Gaara normalde su salınımı üstadı 5. Mizukage Mei ile beraber, Madara’ya karşı ortak saldırı düzenleyebilecek kadar suya dayanıklı kumlara sahip.

Raikage’nin elektrik verdiği suyun içinde bile Gaara rahatça yüzlerce metre uzağındaki Madara’nın üstünü kumla sarabiliyor.
Hatta Madara bile su içinde kum olmasına şaşırıyor.

Nitekim, Gaara’nın su ve su salınımlara karşı zaafı yok hiçte olmadı. Bu miti de kırdığımıza göre Gaara vs Gengetsu’ya geçelim.

Gaara, gengetsunun atakları için “Sudan çok yağ gibi, kum defansımı parçalıyor” diyor. Yani kendi ağzıyla sorunun su değil yağ olduğunu anlatıyor.
Burada da Ônoki, Gengetsu’nun Buhar Şeytanı tekniğinin su ve yağın nasıl beraber kullanılıp yağ ısıtıldıkça su da buhar yaratıldığını anlatıyor. Yani sıradan su Yağı yıkasa ya da etkisiz yapsa bu teknik yapılamazdı.
Burada da Gengetsu Gaara’ya ” yağım olduğu sürece bana dokunamazsın” diyor.

Buradan ne öğrendik. Her hangi bir su atağı yağa karşı etkisiz, ve pek çok irili ufaklı maddeden oluşan büyük yapılar ile saldıran karakterler yağ ataklarına karşı zayıflar. Peki kim mi bunlar ? Konan ile Gaara elde var zaten.

Onun haricinde Aburame Klanı ve böcekleri için iyi gelmeyeceği aşikar, Kuklacılar ve kuklaları ve o kuklalardan çıkan ataklar içinde tehdit unsuru.
Demir Tozu, Altın Tozu, Kum kullanıcıları için extra başa bela. Katon ve Suiton kullanıcıları ise sadece üzerine gelecek atağı büyütmüş oluyorlar. Yani yağ Naruto evreni için epey değerli bir malzeme.

Bunların haricinde Jiraiya türlü türlü Myoboku Dağı ve Kurbağalar ile ilgili teknik yapıyor fakat onu Jiraiya’nın uzmanlık gerektiren tekniklerinde anlatacağım. Çünkü Minato ile Naruto’da işin bu Kuchiyose kısmını yapar ama sadece Jiraiya’ya mahsus kurbağa tekniklerini , uzmanlık gerektiren kategorisinde sizlere anlatacağım.

Ayrıca kurbağalar oldukça dayanıklı, Gamabunta, Shukaku’nun yoğun çakra içeren kum topunu tam yumuşak karnının altından yemesine rağmen dövüşe devam edebildi, Keza Gamaken çoğalan başlı köpekler ve diğer rinnegan gözlü kuchiyoseler ile oldukça iyi bir ritim ve dayanıklılık ile çarpıştı.

Kurbağaların Başka Becerileri:

Gaara, Shukaku’dan güç almaz iken bile kum atakları normal ninja bedenini ezip, parçalayabilecek kadar güçlüydü. Gaara’nın Shukaku desteği ile yaptığı kum saldırısına karşılık Gamabunta, Naruto’yu diliyle koruyor ve yumuşak dilinde bile en ufak zarar izi gözlenmiyor.
Keza ufak 6 Bedenin çakrası sadece 2 bedene akarken yapılan bir Shinra Tensei’yi (6 sının bir kişiye konduğunda tüm kötü yok ettiğini hatırlatırım)  yiyip sadece bir kaç kırık kemikle yırtan ve buna rağmen Kuchiyose tekniği iptal olmayıp hala savaş alanında kalmış olmaları da etkileyici.
Her bir dev kurbağa usta birer silah kullanıcı ve hepsi silahlarını eş zamanlı savurduğunda ortaya devasa bir yıkım gücü çıkıyor. Bu atağın büyüklüğünü anlamak için Bunta’nın kılıcının 12-18 metre aralığında bir boya sahip olduğunu bilmeniz yeterli

Kuchiyoseler basitçe bu kadar. İki Yaşlı Sennin (Bilge) Kurbağayı’da Senjutsu segmentinde sizlere anlatacağım. Ancak sırf kurbağa dostarının sağladığı hizmetleri ve savaşçı olarak kendi becerilerini yazmak şimdiden pek çok jonin seviye karakteri Jiriaya’nın yolundan çekmeye yetiyor da artıyor.


 • Fuinjutsu(Mühür Teknikleri) ve Kekkai Ninjutsu (Bariyer Teknikleri) :

Aç Bak

Jiraiya, Professör lakaplı Hiruzen vede Yüce Bilge lakaplı yüzyıllardır yaşayan Fukasaku (ni dai sennin diye çağırılan kurbağa çiftten erkek olanı) gibi isimlerden eğitim almıştır. Bunun geri dönüşüde pek çok alanda bilgili vede tedbirli olmak gibi yetenek ve beceriler ile gelmiştir.

Jiraiya, Naruto serisinde ki en bilgili vede becerikli mühür ve bariyer teknikleri kullanıcılarından biridir.

İtachi‘nin ölümcül kara alevleri yani amaterasuyu bile zahmetsizce mühürleyen Fûka Hôin adlı mühür tekniğinden bahsedelim. Bu teknik sadece Jiraiya tarafından yapıldığını gördüğümüz özel bir mühür tekniğidir. Fakat aslında genel adı “Alev Mührü” olarak geçer yani Katon saldırılarını mühürleme, büyük yangıları söndürme gibi işlevi var. Amaterasu da Raiton ile Katon karışımı olduğundan işe yaramaktadır. 

İşte İtachi’nin kara alevlerini mühürlerken. Öyleki mühürü baştan yazacak kadar da bilgili.

Hazırlıklı geldiğinde pek çok rakip için şoke edici bir savunma ve kaçınma metodu olarak Gama-Sennin’in repertuarında bulunmakta.

Keza yine sadece Hiruzen Takımı üyelerinin ve de onların öğrencilerinin bildiği 5 element mührüne geldi sıra.

Gogyô Fuin adlı bu  mühür tekniğinin farklı kullanım alanları var.

Öncelikle 5 element mührü ile yapılan Kuchiyose no Jutsu teknikleri daha çok çakra gerektiriyor ve daha büyük canavarları çağırmanızı sağlıyor.

Bu sahneden Orochimaru bile Naruto’nun 5 element mühürlü Kuchiyose no Jutsu yapmasına şok olmuş durumda ve orada diyor ki ” 5 elemen mührü efsanevi üç ninja için bile zorlayıcı” . Yani anlayacağınız her gördüğünüz Kuchiyose’yi 5 element mühürlü sanmayın.. Sanabilmeniz için Hiruzen Takımı üyeleri ve onların öğrencileri olması gerekmekte.

5 Element Mührü farklı amaçlar ile kullanılabilmekte demiştik, efsanevi üç ninjadan biri olan Orochimaru, Naruto’nun jinchuuriki mührüne müdahale edip 5 element mührünü 4. Hokage’nin Hakke Fuin Shiki mührü üzerine yerleştirir.

Bunun olduğu ilk an müthiş bir acı ile kıvranan Naruto dahha sonrasında da hem kendi çakrasına odaklanmak ve yönlendirmekte hemde kyuubi çakrasına ulaşmakta büyük güçlükler çekti. Ninjalar için basit işler olan ağaca tırmanma ve suda yürüme işlerini bile yapamaz hale geldi. Teknik açıdan bu mühür kişinin kendi çakra akışını bozuyor üstüne üstlük başka bir çakra kaynağı ile olan bağlantısını da kesiyor. Yani bu teknik potansiyel Senjutsu ve Bijuu Çakrası kullanıcıları için çok tehlikeli bir koz. 

Keza Orochimaru’nun yaptığı bu mührü 5 Element Mührü Çözücüsü tekniği ile Naruto’nun hakke fuin shiki mührü üzerinden kaldıran da yine başka bir Sannin olan Jiraiya oldu. Bunun sonrasında Naruto hem kendi çakrasına odaklanabildiği gibi hemde Kyuubi çakrasına ulaşabildiği için Neji’yi yenmiş ve de Kuchiyose no Jutsu tekniğini öğrenip Gaara ve Shukaku’yu yenebilmiştir. Kakashi, Gai, Ebisu gibi tecrübeli lider Joninler bile Naruto üzerinde böyle bir etki olduğundan habersiz iken Jiraiya resmen Naruto’nun hayatını kurtarmıştır.

Mühre bakar bakmaz dışarıdan belli eden bir iz olmamasına rağmen, mührü yapanın Orochimaru olduğunu anlayacak kadar da nüanslara hakim olduğunu bizlere gösterir.

Herkesin çakra akışını karıştırabilecek edebilecek bir tekniği var fakat kendisine yapılacak olduğu takdirde de bunun için panzehire sahip. Süper kombinasyon !

Mühür üstadı olarak geçen Yondaime Hokage’nin (ki kendisi Jiraiya’nın öğrencisi, tesadüf olmasa gerek) 4 Sembol Mührünün (Shishô Fûin) etkilerini bozabilecek ve bu mühre müdahale edebilecek kadar güçlü bir mühür olduğu da yazarın hazırladığı databook’ta geçmektedir.

Tekniğin İngilizce Databook Metni:

//Five Elements* Seal (五行封印, Gogyou Fuuin)

Fuuinjutsu, A-rank, Supplementary, Short range (0-5m)

User: Orochimaru

[picture of Orochimaru performing the Five Element Seal on Naruto]

[picture of the kanji for the Five Elements appearing on Orochimaru’s fingertips] →The moment the “Five Elements Seal” is used,

Orochimaru concentrates wicked chakra to his five fingertips! A demonic seal carved to disturb the Kyuubi’s power~~ To disturb the effect of the “Four Images Seal” the Yondaime Hokage performed on Naruto, Orochimaru sealed Naruto once more. Because the “Five Element Seal,” an odd-numbered seal, was put on top of the even-numbered “Four Images Seal”**, the Kyuubi’s chakra was prevented from returning to Naruto. From then on, Naruto’s own chakra and that of the Kyuubi’s became jumbled and Naruto lost the ability to skilfully control it.//

Yine Jiraiya’nın hazırlayıp, Naruto’dan sorumlu Lider Jonin Hatake Kakashi‘ye verdiği çakra bastırıcı mühür de Jiraiya adına jinchuuriki olan kişilere karşı müthiş bir koz daha..

Sakız ambalajından hallince bir mühür, içne çakranı da iliştirmen ile beraber Naruto’nun, Kyuubi’nin 4 kuyruk formundan tamamen normale dönmesini sağlayabiliyor. Hem de çabucak eforsuzca. Bu da keza Jiraiya’nın mühür bilgisine ışık tutan bir başka fuinjutsu türevi

Shikoku Fuin:

Çok iyi bir çakra kontrolü sonrası, kullanıcı çakrasını parmağına odaklayarak orada yüksek ısı yaratır ve böylece kaynak/lehim aleti gibi bir işlevi olan parmak ile istediği yüzeye istediği mesajı bu yolla bırakabilmektedir. Benzer bir şey 5 Element Mühründe 5 parmağına da uygulamaktadır.  Bu tekniği canlı yüzeylerde yapmak yara izlerine sebebiyet verebilmektedir. Parmak uçları bu halde iken gireceği bir taijutsu mücadelesini düşünemiyorum.

Bariyer Tekniklerinden ise burada sadece bir tanesinden bahsedeceğim, diğerleri özel uzmanlık gerektiren jutsular içerisinde anlatacağım.

Kekkai: Tengai Hōjin tekniğini burada göstereceğim.

 Geniş bir alan içerisinde ki en ufak değişimleri bile sezinleyebileceği bir alan yaratıyor. Böylece çok hızlı, ya da yer altından ilerleyen ya da görünmez olan düşmanlar için mükemmel bir karşılık veriyor.

Nagato, bu tekniği bildiğini en üst sağ panelde gösteriyor ve ” Bu belirlediği alan içerisinde ki en ufak kımıldanmayı saptayan teknik” diyor. Yani bariyerin işlevselliği Nagato tarafından bile onaylanmış durumda.

Yukarıda ki resimde de ne kadar geniş bir alanı taradığını görebiliyoruz. Bijuu boyutlarında olan Ken bile bariyerin merkezinde oldukça ufak kalmakta. Yani Jiraiya’nın Sennin Modu vede bu bariyeri kapatmadan sürpriz atak yeme şansı neredeuse yok denilebilir.. Zaten seride yediği tek süpriz atakta da bu ikisi de kapalı idi. Bu tekniğin bir güzel yanıda Jiraiya’nın elleri birbirine bağlı iken bile açabilmesi.


 • Elementsel Salınım Teknikleri:

Aç Bak

Jiraiya, yazar Kishimoto’nun hazırladığı son databook verilerine göre doton(toprak), katon(ateş), fûton(rüzgâr), suiton(su) elementlerini kullanabilmekte olduğu belirtilmiştir. Seride ise Jiraiya ağırlıklı olarak toprak (doton) ve ateş (katon) tekniklerini sergilemiştir hatta bu tekniklerin ikisinde de serinin ilk 3-4 şahsından biri olarak rahatça gösterilebilmektedir( 6 yolun bilgesi, ailesi ve bunlarla ilintili güçleri kullanan karakterler hariç).

Öncelikle Jiraiya’nın yaptığı efsanevi tekniklerden Doton: Yomi Numa ile başlayalım.

Jiraiya burada Tsunade tarafından zehirlenmişti ve çakrasına tam olarak odaklanamıyordu. Gamabunta’yı çağarayım derken yavru Gamakichi‘yi çağırmıştı. Bir başka medikal ninja Shizune a göre Jiraiya’nın düz yolda yürüyemiyor olması gerek ve Jiraiya’nın kendi tespitine göre sorun sadece çakrasına ulaşamamak değil aynı zamanda yemek çubuklarını (çopstik) tutamayacak kadar güçten yoksun olmasıymış. Yani hem çakra hem de kas olarak çok çok zayıflamış bir Jiraiya var.  Ve Sannin Savaşları başlamadan önce Jiraiya, Tsunade ile Shizune’dan zehrin etkisini almalarını istediğinde  Shizune şu sözlerle karşılık verdi;

“O ilacın etkisine benim bile yapabileceğim bir şey yok daha bir kaç saat daha sürecek” .
Jiraiya tüm bir savaşı çakrası zehirlenmiş halde götürüyor. Buna rağmen serinin gördüğü en büyük 2. doton ve 3. Katon (katon da kurbağalardan yardım aldı tabi)  tekniğini yaptı.

Doton: Yomi Numa zehirlenmiş çakra ile Jiraiya tarafından yapıldığında bile şu büyüklükte bir yaratığı batıracak kadar büyüktü.
Sadece iki el mührü gerektiren bu devasa teknik aynı zamanda Jiraiya’Nın en hızlı tekniklerinden biri anında hiç bir hazırlık ya da oluşum aşamasını beklemeden göl büyüklüğünde dev bataklıklar çağırabiliyor. Çağırabiliyor diyorum çünkü bu seride benzer tekniklerin hepsi (Kisame’nin Su Domu gibi ) kişinin ağzından çıkardığı ya da Gaara gibi etrafındaki materyallerden topladığı elementler ile yapılır ve yapımı zaman alır. Ancak Jiraiya “Underworld: Dark Swamp” yani Yer altı dünyası: kara bataklık adında bu jutsusunu büyük ihtimal myobokuzan dan çağırıyor olabilir. Niteki her halükârda Naruto evreninin en benzersiz element tekniklerinden biri.
Jiraiya “Böyle ufak bir bataklık ile bu yılanı batıramam. ilaç hala beni etkiliyor” diyor. Sonra ekliyor “Ama yılanı aşağıda tutacaktır” diyor. Nitekim Jiraiya sağlıklı olsa ya da Sennin Modda olsa bu bataklığın çok çok daha devasasını yapabiliyor demektir bu.

Bu açılardan hem yılanın hemde onu batıran tekniğin ne kadar devasa olduğu daha da iyi anlaşılıyor ve Jiraiya buna “ufak bir bataklık” dedi. Siz düşünün sağlıklı ya da Sennin Jiraiya’nın nasıl bir bataklık çağırabileceğini.

Tekniğin tek güzelliği çok hızlı ve büyük olabilmesi değil, aynı zamanda her boyda, her zeminde oluşurulabilmesi.

Burada bir tuzak olarak hazırlanıp, kurban üzerine gelince aktif olacak şekilde ayarlanabildiğini görüyoruz

Keza Jiraiya, Pain‘e karşı verdiği savaşta planının bir parçası olarak Doton: Yomi Numa’nın ufak bir versiyonunu çelik/demir bir boru ağının tavanında yapmayı da başarmıştı. Açıkcası süpriz kart bir teknik Doton: Yomi Numa hala sınırları net olmayan bir tuzak. İlla toprak zeminde yapılması şart değil. Teknik ile ilgili yanlış bilinen bir başka şey. Herkes Yomi Numa’nın yerin çekim kuvveti prensibi ile  (normal bataklıklar) gibi rakibini yuttuğunu sanıyor. Ama aslında bu yanlış. Gördüğünüz gibi yer çekiminin tersi hareket ile de bir Pain bedenini saniyeler için de yuttu.

Nitekim tekniğin kendi çekim gücü var. Yomi Numa için Chibaku Tensei‘in çok ilkel bir balçık formu diyebiliriz.

Doton: Yomi Numa’nın Orjinal İngilizce Databook Metni:

Earth Release: Underworld* Swamp (土遁・黄泉沼, Doton: Yomi Numa)

Ninjutsu, A-rank, Offensive, All ranges

User: Jiraiya

The more you struggle, the more you sink A bottomless swamp from Hell!! By changing the ground into mud and creating a swamp, the enemy is sunk deep underground…!! The adhesive, chakra-infused mud ensnares the enemy’s body. It’s impossible to recover one’s strength and escape from there. The size and depth of the created swamp depend on the user’s skill and the amount of chakra used, but if the user is an expert in this technique, it will always be possible to make a fair-sized swamp! When fighting a great number of enemies or having to face gigantic creatures, this is an extremely effective technique.

↓The giant snake captured in this bog is prevented from moving! But if you ask Jiraiya, he’d say it is insufficient. The real goal of this technique is to completely submerge the target underground.

[picture of Orochimaru’s snake summon caught in this technique]

This swamp goes down to abysmal depths!! *Yomi is the place where the you go after death according to the Japanese Shinto mythology. Since Buddhism was introduced in Japan, it is also considered one of the Buddhist hells. It’s unlike the Western concepts of Heaven and Hell, though. It isn’t a paradise in any way, nor is it a place for punsiment. All the dead, regardless of their behaviour in life, go there to carry on a gloomy and shadowy existance and rot for all eternity.

Burada da dediği üzere teknik içerisine çakra enjekte edilen bir çamur ve balçık havuzu. Tekniğe ayrılan çakra kadar büyüyor teknik ancak teknikte yeterince uzman isen her daim yeterli ölçüde bataklık yaratman mümkün, kalabalık ekiplere ya da büyük canavarlar kullanan (Susano, Kuchiyose ya da başka bişi) rakiplere karşı çok etkili diyor. Ayrıca yine aynı databookta içerisinde hareket ettikçe daha da çok batılan ve kaba kuvvet ile çıkılamayacak kadar güçlü çekime sahip bir teknik olduğu da belirtilmiş.

Ayrıca tekniğin, Jiraiya’nın istediği herhangi bir zeminde, herhangi bir boyutta çıkması da rakibin savunmasının yegane boşluğu ayaklarının altı olduğu durumlar için bu tekniği ölümcül yapıyor. Tekniğin bir diğer artısı da Jiraiya için sadece iki el mührü harcatıyor olması yani Jiraiya’nın elleri birbirine kavuştuğu an devasa bir teknik hizmetinize amade oluyor. Ne hazırlanma süreci var ne de başka bir şey .


Jiraiya, Katon konusunda serinin ileri gelenlerinden biri olarak bize bu konuda da bir şeyler sunmakta;

Öncelikle Kuchiyose no Jutsu departmanında hali hazırda bahsettiğimiz Katon: Gamayu Endan tekniğine bir daha göz atalım.

Jiraiya’nın zehirli halde dövüştüğü “Sannin Savaşı” hakkında konuşmuş iken Kuchiyose no Jutsu departmanında anlattığımız Katon: Gamayu Endan tekniğine bir daha göz atsak iyi olur. İçerisine bir kaçbijuu sığacak yanında dağların ufak gözüktüğü Katon: Gamayu Endan tekniği yapıldığı sıralar Jiraiya çakrasına odaklanamıyor ve de fiziksel olarak zehir etkisi altında idi. Fakat buna rağmen sonuç orta da.

Katon: Gamayu Endan Tekniğinin İngilizce Databook Metni:

NINJUTSU; Katon: Gamayu Endan (Fire Release: Toad Oil Flaming Bullet)

Users: Jiraiya, Gamabunta Offensive; Close, Medium, Long ranges; Rank: B

Main text:

A combination jutsu that uses a Katon (Fire Release) jutsu and oil from a Toad. Gamabunta lashes out a spray of Toad oil with his uncommon lung capacity, and Jiraiya pours flames into it for an augmentation in power and range of effectiveness alike. This jutsu is possible because of the very existence of Giant Toads like Gamabunta.

Caption:

-A stylishly Gallant hellfire combo jutsu!! Picture comments –

Upon signal, execution is immediate. This demands mental and physical harmony between them. -That’s what adding fuel to the fire is about!* A splendid concept gives birth to boundless efficiency!!

Jiraiya’nın daha serinin başları diyebileceğimiz bir zamanda yaptığı bu katon tekniğininin kapsadığı alanı ve kapladığı boyutu elementsel teknik olarak geçebilecek teknik görmek için 200-300 den fazla bölüm geçmesi gerekti. Madara‘nın Katon: Goukya Mekyakku tekniği bile bir sürü modifikasyon sonrası anca elde edebildiği bir başarı idi. Jiraiya ise serinin en büyük tekniklerinden birini zehir etkisinde iken yaptı yani aynı tekniği %100 sağlıklı ve ayrıca Sennin Mode’da iken yaparsa olabilecekleri az çok hayal edebiliriz.

Bunun haricinde farklı türevde birbirinin devamı şeklimde yorumlayabileceğimiz iki katon(ateş) tekniği daha gösterdi bize Jiraiya.

Katon: Endan tekniği Jiraiya’nın bilinen en ufak ve en hafif etkili katon tekniğidir. Jiraiya’nın tüm katon teknikleri yağ ile fitilleme prensibi ile yapılır. Mesela bu teknikte de ağzına çok az bir miktar da  yağ alıp o şekilde fitillemektedir. Rakip üzerine gelen bu katon tekniğinin yağ bazlı oluşunu rakip bilmemektedir. Ve bu sebeple databookta’da dediğine göre normal bir alevden çok daha hızlı harlanır ve rakibi yakar. Yağ bazlı alevlerin suyla söndürülemediği gerçeği de cabası. Yağın etkisinden uzunca bahsetmiştik zaten. 

Bu teknik aslında Jiraiya’nın Gamayudan adlı yağ fırlatma tekniğinin kombinesi olan bir teknik. Databook’ta dediğine göre Jiraiya gamayudan ile rakibini yağlayıp sonra Katon:Endan gönderirse sonuç ani ve ölümcül olurmuş.

Katon: Dai Endan olarak adlandırılan bu tekniğin farkı Katon: Endan’a oranla ağıza daha fazla yağ alınması ve de aleve daha fazla çakra eklemek diyebiliriz. Jiraiya Katon: Dai Endan’ın mini bir gösterimini Yağmur Köyünde ki dev demir boruların ve drenaj sistemlerinin içerisinde iken göstermiş ve teknik uzun bir mesafe boyunca koca (Jiraiya ve Pain bedenlerinin içerisinde ufak kaldığı bu tünelde) boruyu/tüneli tamamen kaplayarak ilerleyecek kadar yoğun bir alev göndermişti Alev o kadar yoğundu ki Nİnjutsu Emen Pain bedeni o alevi söndürene kadar Jiraiya diğer iki bedeni halledecek vakti buldu., tüm o sürede Preta Beden hala jutsu emiyordu. Dai Endan devasa olmayabilir ama yoğun yağ içeriği onu çok yoğun yapıyor belliki.

Jiraiya en büyük savaşını, ninjutsu emen birine karşı gerçekleştirdiği için databook’ta bildiği söylenen bu elementleri ne kadar iyi kullanıyor ya da hali hazırda kullandığı elementler ile ilgili başka hangi teknikleri var %100 emin olamıyoruz çünkü Jiraiya %100 olarak kendisini göstermiş ve eteğinde ki tüm taşları dökmüş bir karakter değildir. Ancak Senjutsu harici kullandığı başlıca element ninjutsu saldırıları bunlar.

Ve dediğimiz gibi son databook a göre bunlara ek olarak Su, Rüzgâr salınımına da sahip.


 • Rasengan ve Türevleri:

Aç Bak

Rasengan, devrin dahisi vede Jiraiya‘nın öğrencisi, Konoha’nın Sarı Şimşek’i Minato Namikaze tarafından, kuyruklu canavarların bijuu damalarından yola çıkarak geliştirilmiştir. Ancak, 4. Hokage olan Minato bu tekniği mükemmelleştirmeyi başaramadan vede üzerine bir element giydirip tekniği tamamlayamadan ölmüştür. Jiraiya, öğrencisinin tekniğini,  öğrencisinin evladı ve kendisinin de son öğrencisi olacak olan Naruto’ya öğretmek üzere devralmıştır. Jiriaya, öğrencisinin bulduğu Rasengan’ı ileri yaşına rağmen epey geliştirmiş ve normal rasengan’ın yanı sıra üç formunu daha türetmiştir. Ancak o da tekniğe bir element dahil edip, tekniği nihai formuna sokamamıştır bunu ise öğrencisi Naruto Uzumaki yapmıştır.

Şimdi gelelim Jiraiya’nın repertuarının vazgeçilmez bir parçalarından biri olan Rasengan türevlerine,

 • Rasenrengan:
Jiraiya’nın direkt olarak bu tekniği yaptığını görmedik ancak resimde ki gibi iki farklı elinde de rasengan hareketi yapıyor oluşu ve de yazarın Databook’larda bunu doğrulaması üzerine Jiraiya’nın şimdilik bu tekniği geliştiren kişi olduğu ve bu tekniği yapabildiği biliniyor. Tekniğe gelince teknik, 2 eline birden rasengan alıp iki farklı hedefe vurma ya da aynı hedefe 2 rasengan vurarak etkiyi artırma amaçlı bir tekniktir.
 • Odama Rasengan:
Bu da direkt olarak Jiraiya’dan görmediğimiz ancak, Naruto’ya tekniği öğreten kişi olması ve yazar tarafından kullanabildiği belirtilmesi ile Jiraiya’nın repertuarında olduğuna emin olduğumuz bir başka teknik. Ayrıca bu rasengan türevinin geliştiricisi de Jiraiya-Sama’dır.

Odama Rasengan normal rasengana oranla çok daha odaklanmış bir enerjiyi daha büyük bir rasengan içerisinde barındırarak rakibe karşı kullanma üzerinedir. Etki alanı ve de hasar seviyesi normal rasengandan çok daha fazladır. Özel bir yükseltgenmiş fiziksel veya enerjisel yetenekleri olmayan hiç bir şahıs bu teknikten saha çıkamayacaktır.

 • Cho Odama Rasengan ve Senpou: Chô Ôdama Rasengan:
Jiraiya aslında bu tekniği de kullanmadı bu tekniğin, Senjutsu versiyonu olan Senpô. Chô Odama Rasengan’ı kullanmıştı. Fakat yazarın dediğine göre normal Cho Odama Rasengan bile belli bir miktar doğa çakrası içermekteymiş. Ve bu teknikte Jiraiya tarafından geliştirilmiş.

Senpô: Cho Odama Rasengan ise içerisine doğa çakrası enjekte edilen ve Sennin Mode’da yapılan hali oluyor ve tanrısal olmayan tek bir kişi tarafından yaptığı bilinen en güçlü Rasengan ve bilinen en güçlü saf çakra bazlı tekniktir.

Şimdi Jiraiya’nın bu konuda ne kadar iyi olduğuna bakacak olursak eğer;

En solda Jiraiya’nın senpo: cho odama rasengan’ı var, orta da Naruto’nun normal halde iken yaptığı cho odama rasengan var ve en sağda da sennin modda yaptığı (Naruto’nun) senpo: cho odama rasengan’ı var.

Burada bilinmesi gerekenler;

 • En sağdaki Senpo: Cho Odama Rasengan, naruto tarafından gerçek bir savaşta daha hiç kullanılmamıştır. Naruto kendi iç dünyasında verdiği bir savaşta o tekniği yapmış vede savaş Naruto’nun iradesine göre şekillenmiştir. Bu gerçekte de yapamadığı anlamına gelmiyor elbette ancak Kyuubi ile tam bağlantı kurana ve onunla bilge modunu birleştirene kadar gerçek dünya da o kadar büyük rasengan hiç yapamamıştı ya da yapmamıştı. Nitekim gerçek savaşta (ve dünya da) yapılmış en büyük Cho Odama Rasengan Jiraiya tarafından yapılmıştır taki Naruto Kyuubi ile tam bir ortaklık kurmayı başarana kadar.
 • Ayrıca, diğer Cho Odama Rasengan’lara kıyasla Jiraiya’nın rasenganın içerisinin özünün ne kadar dolu, koyu ve de odaklı olduğunu görebilirsiniz. Neredeyse Rasengan’ın kenarlarında ki boşluk hiç yok gibi. Bu sebeple daha yıkıcı bir teknik.
 • Databook’ta Jiraiya’nın bu tekniği için önüne geçen her şeyi öğüten ve “bir dağı boydan boya zahmetsizce oyabilen” bir teknik olarak göstermektedir. Ayrıca bu büyüklüklerde ki Rasenganlar savunma olarakta çok iyidir çünkü rakibin yaptığı her tekniği üzerine sarıp ona geri iletebilir. Sonuçta Sasuke amaterasusunu, Naruto’nun Rasen Shuriken’i ile birleştirdiğinde (2 kere yaptılar) FRS nin yok olmadığını gördük. Çünkü saf çakradan yaratılıyor. Nitekim Büyük Boylarda Rasengan aynı zamanda harika bir kalkan da olabiliyor.
Jiraiya, rasenganın iki kullanım şeklindede ustadır. İsterse Rasengan’ı ilkel haliyle sadece rakibi çevirerek savurup atması için, isterse de rakibin iç organları ve bedenini, yapısını bozacak şekilde kullanabilir. Avcunda ihtiyacı kadar çakra dönderip tekniği ayarlamakta epey iyidir.


 • Özel Uzmanlık Gerektiren Teknikler:

Aç Bak

Bu departmanda, seride yalnızca Jiraiya’dan gördüğümüz ve sadece onun uzmanlık alanına giren, ağırlıklı olarak “gama jutsus/toad ninjutsu” yani kurbağa teknikleri olarak geçen özel tekniklerden bahsedeceğiz. Ama içerisinde başka jutsularda olacak.

Burada o kadar çok teknik var ki çoğunu Sennin  Mode/senjutsu kısmına saklamama rağmen hem de.

Hadi bir yerden başlayalım.

 • Kuchiyose: Gamaguchi Shibari
Teknik özünde bir kuchiyose yani çağırma jutsusu fakat bu tekniği diğer kuchiyose tekniklerinden ayıran şey tam olarakta Jiraiya’nın uzmanlığı. Zira, Jiraiya burada bir dev kurbağa çağırmak yerine alev soluyan dev bir kurbağanın midesinin çağırıyor. Yani hayvanın sadece belirli bir bölümünü çağırıp bir bakıma ilkel bir kekkai(bariyer) tekniği oluşturuyor.

Kuchiyose: Gamaguchi Shibari Orjinal Databook Metni (İngilizce)

NINJUTSU; Kuchiyose: Gamaguchi Shibari (Summoning: Bound inside the Mouth of the Toad)

User: Jiraiya Offensive; Close, Medium, Long ranges; Rank: A

Main text:

A peculiar technique of partial invocation that summons only an organ: the eso****us of the Great Toad from Myoubokuzan’s rock dwelling, sending the enemy into his stomach…!! If activated inside a building or a cave, this trick can ensnare the enemy without them realizing it! In this interior, even the foothold is unreliable, the enemy finds themselves in a tight spot, having a hard time performing at their usual level of skill, and unable to find a proper response… Captions

-An inescapable otherworldly space -A threatening summon! The way down the belly of the Toad. Picture comments –

Highly flexible and adhesive, the inside of the eso****us won’t even allow liberty of movement. -In time, the walls of flesh close in and envelop the enemy, dooming them to go inside the stomach where they will be digested (tn: Man, that’s sick!).

4. Büyük Ninja Savaşı Döneminde güç seviyeleri tavan yapmışken. Kabuto, bulunduğu mağaranın iç yüzeyini kontrol edince milletin ağzı açık kalmıştı. Jiraiya bunu serinin başında normal halinde iken yapıyordu zaten. Ki o teknikte gene ayağınızı basabileceğiniz güvenli bölgeler vardı bunda o da yok. Ve Databook Tanımında ” Eğer bir bina ya da mağara içerisinde avtive edilirse rakip fark etmeden esir düşer” deniyor. Yani Kabuto’nun Muki Tensei‘sine denk hatta üstün bir teknik.

Teknik animede yavaş ve küçük sergilendiyse de aslında mangada (yani canon olarak) daha büyük, hızlı ve efektif idi. Teknik rakip fark etmeden her yeri sarar ve Jiraiya’nın deyimiyle “kaçılamaz” bir tekniktir.Jiraiya serinin en çok resmi ninja görevi yapmış insanıdır ve toplamda 200 den fazla A ve S seviye görev yapmış ve bu kadar savaşa girmiş çıkmış biri olarak “Bu teknikten daha önce kaçan olmadı.” dedi. Teknik o denli etkili ki Akatsuki’nin güçlü üyelerinden Kisame bile teknik karşısında çaresiz kalmıştı, öyle ki takım arkadaşı ve bir başka kuvvetli Akatsuki üyesi Uchiha klanından Uchiha İtachi bile kurtulmak için en güçlü ninjutsu atağı olan sönmeyen kara alevler olarak bilinen Amaterasu atmak zorunda kalmıştır.


 • Gamadaira-Kageayatsuri no jutsu 

Bu teknik, Jiraiya’nın Myobokuzan’da öğrendiğini varsayabileceğimiz en işlevsel kurbağa tekniklerinden biridir. Saklanma, bilgi sızdırma, bir yere girme ya da bir yerden çıkma gibi işlerde çok işlevsel bir teknik.

Gamadaira-Kageayatsuri Tekniğinin Orjinal İngilizce Databook Metni:

Bu teknik esnasında tekniği yapan kişinin kurban olarak kullandığı bedenin zihnini ve bedenini tekniği yapan kişi kontrol edebilmektedir. Ve onu insan kalkanı olarakta kullanır. Kişi teknik boyunca nefesini tutmak zorundadır teknik bittiğinde de kağıt inceliğinde ki bedenini son bir büyük nefes alarak normal haline getirir. Bu nefesini tutmak kısmı epey delice çünkü Jiraiya bu halde koridorlar ve farklı binalar gezmiştir yani nefesini normal bir insanın hayal dahi edemeyeceği sürelerce tutabildiğini de öğrenmiş oluyoruz.

Gördüğünüz gibi Jiraiya tekniği, kurbağanın içinde aktive etti, sonra dışarı çıktı etrafı araştırmaya başladı ve

Tüm bu süre boyunca nefesini tuttu. Jiraiya kendi klonunun gölgesine saklanabilir hatta herhangi bir nesnenin gölgesine saklanabilir. Nasıl mı ?

sağ üst panelde duvarda beliren Jiraiya klonunu görüyoruz, kağıt inceliğinde. Ve az önce yanından 3 Pain Bedeni yani 6 Rinnegan gözü geçti ve kimse orada olduğunu farketmedi yani sağlam bir sensör tipi değilsen. Jiraiya’nın gerçek bedeninin sahadaki yerini anlaman epey zor.

Jiraiya’nın içeri sızma ve soruşturma görevlerinde dünyanın en iyisi olduğu söylenmişti. Bu teknikler de bunu doğruluyor. Hatta Jiraiya bu konuda o kadar iyi ki dünya da pek çok ninja tarafından kullanılan transparanlık tekniğinin bulucusu o.

 • Tôtôn Jutsu
Bu teknik, bu tekniğe çok benzeyen diğer bir saklanma tekniği Meisaigakure no Jutsu ile karıştırılmamalıdır: Toton no Jutsu sizi saydam yapar. Meisagakure ise “Bukalemun Jutsusu” olarak geçer yani etrafındaki objelerin renkini taklit eder. Benzer bir sonuç alınsa da jutsular aynı değildir.Toton’un avantajı bunu her ortamda ışık ya da renk ayırt etmeksizin yapabilmektir. Meisagakure’nin avantajı ise kokunu da silmektir.

Bu teknik mangada hiç gösterilemedi tek bildiğimiz Jiraiya’nın bu teknikte ustalaştığı ve hatta Hiruzen’in bile pek nahoş olmayan sebeplerle bu tekniği Jiraiya ile beraber test etmek istediğini biliyoruz. Teknik animede bir kez gözüktü onda da Hayate Gekko tarafından, Baki ve Kabuto’yu yakından dinlemek için kullanıldı.

Jiraiya’nın her türlü nesneye ya da saklayabileceği fark edilemeyen bir tekniği var üstelik bu adam görünmez de olabiliyor ??  Jiraiya bir kez daha serinin en çok yönlü karakterlerinden biri olduğunu gösteriyor.

Bariyer Tekniği sınıfına giren ancak kurbağalar ile beraber pekiştirilmiş olduğu için buraya bıraktığımız bariyer ve saklanma tekniklerinde sıra.

 • Kekkai: Gama Hyoro:

 Bu teknikte kullanıcı kendisini ve rakibini küçük bir su kabağı/testi biçimli kurbağa içerisine sokar ve çakra ile bezeli midesinde dışarıdan sezilmeyecek şekilde saklar. İçerisi kurbağaya oranla devasadır, zira içeri girenler dev gastrit asit göletleri ile dolu bir mekana girmiş olur.

Bu kurbağa devasa ve kuvvetli dili ile kurbanı içerisine çeker.

Tobirama, Kisame gibi savaştığı alanı su ile kaplayan dövüşçülere karşı kendi alanlarını dar edebilecek bir teknik.
 • Gamagakure no Jutsu:

Seride de bir kaç kez geçtiği üzere Jiraiya’nın Konoha adına hizmet ettiği yıllar içerisindeki esas uzmanlığı sızma, istihbarat edinme ve bilgi ağı oluşturma üzerinedir. Bu sebeple saklanma, sızma, komando tarzı kademe görevleri için türlü tekniği vardır. Bunlardan biri de Gamakagure no Jutsu .

Gamakagure Jutsu[ ile Jiraiya, Myobokuzandan yaklaşık eli boyutunda ufak ama uzmanlığı derin sulara dalmak olan bir kurbağa çağırıyor. Jiraiya Kurbağanın ağzından içeri girip çıkabiliyor tabi kurbağanın içinde boyutsal değişim geçiriyor.

Kurbağa söylenene göre yüzlercee metre derinliklere dalabilen, soğuk taze suların derinliklerinde ilerleyebilen bir kurbağa o sebeple tatlı su ile bağlantısı olan mekanlara Jiraiya’nın sızması için birebir. Bu kurbağanın içerisinde iken Jiraiya’nın çakrası sezilememektedir.


Şimdi de elementsel salınımlar kısmında sergilemek üzere buraya sakladığım insan olarak shinobi olarak sadece Jiraiya’nın yapabildiği bir salınım türü ve bu salınım ile yaptığı ofansif ve defansif bir jutsuya geldi sıra.

 • Gamayudan:

Gamayudan ile Jiraiya, databook’un da dediği üzere rakibin üstünü tek bir seferde büyük ölçüde yağ ile kaplar ve rakibi duruma göre yapışkan ya da kaygan bir film ile kaplar. Folyo Kağıdı rulosuna sarılmış gibi oluyor rakip. Bu rakibin hareketlerini kısıtladığı gibi ninjutsularını da düzensizleştirebiliyor. Tıpkı Konan’a yaptığı gibi. Bir de bu yağ ile kapladığı kişiye Katon tekniği gönderirse işte o zaman sonuç ölümcül oluyor(databookta böyle yazıyor). Kişinin hareket edememesini sağlaması da cabası. Göründüğü gibi hem ofansif hem defansif bir başka özel teknik. Bunun haricinde “yağ” materyalinin değerinden “Kuchiyoseler” kısmında bahsetmiştik.


Bu beyaz, gür ve görkemli saçlar sadece kadınlar üzerinde yaramıyor. Jiraiya Sensei’mizin çok önemli savunma ve hücum repertuarında da yerleri sağlam.

Böylece başka bir kişisel uzmanlık gerektiren ve başka kimselerde göremediğimiz bir jutsu repertuarına daha geçmiş olduk. Jiraiya’nın o meşhur beyaz saçları ile yaptığı saç tekniklerinde sıra. Aslında Akimichi klanı da Saçlarını kullanıyorlar ancak onlar saçı sadece sertleştirip, dönerek hızlı bir delici devinim yaratmış oluyorlar. Ancak, Jiraiya saçlarını ekstra bir uzuv gibi kullanabiliyor ve saçının kuvveti akimichi klanından hayli fazla.

 • Hari Jizô

Hari Jizo tekniğinin resmi ingilizce databook metni:

NINJUTSU;

Hari Jizou (Spiky Patron Saint*)

User: Jiraiya

Offensive; Defensive; Close range; Rank: B

Main text;

A jutsu introduced by Jiraiya against Orochimaru. This is a tecnique where he clads himself in a countless number of sharp needles, but in truth, those spikes are Jiraiya’s hair! Attaining his body itself inside of the chakra-hardened pincushion is nearly unfeasible. In addition, if activated in response to an opponent’s attack, it can also be used as a counter!!

Caption

-A highly uncommon mantle of spikes that keeps everyone at bay!! Picture comment –

Chakra grants the strands of hair the hardness and shape of needles. Endowed with a capacity to injure and kill on par with that of metallic weapons, they pierced Orochimaru’s foot all the way through.

Teknik metalik maden bazlı silah ve yapılara penetre edebilecek kadar kuvvetli, saçlar içerisine aktarılan çakra kadar sertleşip uzayabiliyorlar. Çarkasına odaklanamazken ve çok az bir çakrayı odaklayabilirken yaptığı Hari Jizo bile Orochimaru‘nun tekme attığını ayağını delik deşik etmeye yetmiştir.Orochimaru dediğimiz yaratığın Tsunade ve 4 Kuyruklu Naruto gibi inanılmaz güçlü karakterlerden yumruk yiyip geri kalkan biri olduğunu düşünürsek bu tekniğin gücü daha da bir ortaya çıkmakta.  Daha sonra Pain savaşında Sennin Moda girmemiş iken yaptığında bile demir/çelik dev drenaj borularını ezebilmişti. Yani teknik pek çok hassasiyet ve kuvvet de uygulanabilmekte. Ayrıca bu teknik için databook “bedenin içindeki çakrayı dışarı doğru toplu iğneler halinde dışarı aktarmak olarak anlatıyor ve bunun “yapılması neredeyse olanaksız” bir teknik olarak tarif ediyor. Jiraiya’nın çakra kontrolüne bir artı daha.

 • Ranjishigami no Jutsu:

Hari Jizo’nun ofansif formu diyebileceğimiz bu teknik, en büyük özelliği köpük salınımı yapmak vede çok sert bir dış kabuğa sahip olmak olan dev bir istakozu (kapladığı alan neredeyse gamaken ile aynı olan devasa bir kuchiyose hayvanı) saliseler içerisinde sarmalayıp, jiraiyanın ayağını zemine vurması ile bir çok ufak parçaya bölmesine yetecek vede Kuchiyose yapan Pain’i demir/çelik drenaj borularını yapıştırıp orada ki ağır metal boruları ezip, kıracak kadar güçlü olduğun göstermiştir. Saçların farklı yönlerden ilerleyebilmesi de Jiraiya’nın bu saçları extra uzuvları gibi kullanabildiğini çok iyi göstermektedir.

Şimdi uzmanlık gerektiren toad/gama tekniklerinin en enteresan bulduğum vede insanlarca en sık unutulanına geldi sıra.

 • Kaeru Kaeru no Jutsu:

Bu teknik de Jiraiya’nın alnınıza dokunması yeterli oluyor. Evet bu kadar ne el mührü ne de ön hazırlık. Yakın dövüşte Jiraiya sizi kavrayıp bu tekniği aktifleştirirse kendinizi küçük bir kurbağaya dönüşmüş olarak buluyorsunuz ve o noktadan sonra tamamen savunmasızlaşıyor rakip. Ayrıca birden fazla esir sorgulandığında içlerinden birine bu teknik uygulandığında geriye kalanların öttüğü söyleniyor. 

Unutmadan bir şey daha, kendisini genjutsu konusunda “bir kalas” olarak tanımlayan Jiraiya. Genjutsu yapamasa da ondan kurtulmak için kendi yöntemini geliştirecek kadar konuya hakim.

Ninjutsu departmanı kapanmış oluyor. Gördüğünüz gibi Senjutsu teknikleri ve sorgulama teknikleri ve de fiziksel kapasitesini katmadığımız halde sırf Normal halde ki ninjutsu departmanı bile epey etkileyici çok geniş çeşitliliğe sahip.2- SENJUTSU

 • Sennin Mode Hakkında Genel Bilgi:

Aç Bak

Naruto evreninde bildiğiniz gibi çakra iki tür içsel enerjinin ürünüdür. Fiziksel ve Ruhsal Enerji’nin birleşimi ile teknikler ortaya çıkmaktadır. Bu her bireyin(shinobi ve ninja olarak) sahip olduğu bildiğimiz çakranın tanımıdır. Kişilerin içerisinde akan yaşam enerjisi, gücünün ve gelişiminin kaynağıdır.

Fakat bir shinobi içinde sadece bir çakra türü barındırmayabilir, buna göre özel durumlar vardır. İçinde bir bijuu (kuyruklu canavar) varsa onun çakrası da extradan chakra rezervinde bulunur. Fakat bu yine içsel bir enerjidir. Bir de Senjutsu yani Doğa Bazlı Teknikleri aktive etmeye yarayan Sennin Mode (bilge/keşiş modu) denen özel insanların, özel eğitim ve şartlarda edinebildiği bir ayrıcalıktır. Sennin Mode’un temel prensibi çevremizdeki dünyayı sarmalayan doğa enerjisini içimizdeki Ruhsal ve Fiziksel Enerjiye dengeli bir biçimde katabilmektir.

Sennin Mode’un ve Doğa Çakrasının getirisi şudur. Sonsuz çakra kaynağıdır. Doğa’da ki canlıların ve yaşamında kendi enerjisi vardır bu Doğa Enerjisidir. İşte bu içimizde ki ruhsal ve fiziksel enerjiye bir de doğa enerjisini eklersek işte o zaman standart çakramız doğa ile bütün olmuş daha çoşkun ve daha güçlü bir çakraya döner. Böylece Sennin Mode’a girmiş olursunuz.

Sennin Mode ulu ninja hayvanlarından, şahıslardan öğrenilebildiği gibi, soy, gen ve miras ile de aktarılabildiği durumlar vardır.

Sennin Mode’a girmiş kişinin fiziksel tüm parametreleri artış gösterir tabi bunda kontrol edilmesi oldukça zor olan Doğa Çakrasını ve enerjisini ne kadar kontrol edebildiğiniz de oldukça önem arz  eder. Kişi bunda iyi oldukça bu fiziksel parametrelerin artışı ve başka kabiliyetlerde bununla doğru orantı da gelişmektedir.

Kullanıcı, daha hızlı, güçlü, dayanıklı, daha keskin duyulara sahip bir hale gelir. Doğa Çakrası ile yapılan teknikler artık ninjutsunun bir üst durağı olan senjutsu teknikleri olur ve onlara “Senpô” denir. Doğa Çakrası ile yapılan tekniklerde standart çakra ile yapılan tekniklere oranla çok daha güçlü ve efektif idir.

Kısacası Senjutsu, kullanıcı ninjayı  her alanda bir adım ileriye götürmeyi sağlayan bir aşamadır tabi kullanıcının buna neler katıp, katabileceğine göre tekniğin efektifliği ve kusursuzluğu da değişkenlik gösterebilir.

İşte bu Sennin Mode’u, ünlü 6 Yolun Bilgei Hagoromo Ôtsutsuki’nin bile tanıdığı kahin dev kurbağa  Gamamaru‘nun liderliğini yaptığı Myoboku Dağı‘ında ki Kurbağa Köyü’ünde öğrenmiş olan Jiraiya bize bu tekniği ve bu beceriyi seride ilk göstermiş olan kişidir. Seride pek çok güçlü karakter olmasına rağmen. Sennin Mode’unu kontrol ederek kullanabilen ve bunu yaparken de herhangi bir Biju ya da Otsutsuki çakrasına gereksini duymadan yapabilen bir kaç kişiden biridir.

Zaten toplamda da (Otsutsuki Ailesi ve onlarla ilintili güçlere sahip karakterler hariç) koca evrende 7 Sennin vardır. Bunların ikisi Ryuchi Mağarası‘ndaki Bilge Beyaz Yılandan eğitim almış olan Kabuto ve Mitsuki (Boruto karakteri), Üçü ise Myoboku Dağı‘ndaki İki Ulu Kurbağa Fukasaku ve Shima‘dan eğitim almış Jiraiya, Minato ve Naruto ve de Shikkotsu Ormanında bu seviyeye gizemli bir şekilde gelmiş olan Hashirama Senju. Nitekim 700 sayılık Naruto mangası üstüne Boruto eklediğimizde bile elimizde ancak 7 Sennin var bunlardan da yalnızca ikisi mükemmel seviyede. Ayrıca 7 Karater sadece 3 farklı kaynaktan çıkmış durumda. Yani anlayacağınız çok çok nadir bir durum.

Hatırlarsanız 4. Büyük Ninja Savaşında Uluslar toplamda 80.000 kişilik birleşik shinobi ordusu kurabilmişti. İlk köyler kurulduğundan bu yana her jenerasyon o kadar ordu çıkarabildiğini düşünürsek ve de Gokage’nin içinde iki tane “Beşinci” ibareli kage olduğunu düşünürsek 5 Ana Jenerasyon var denilebilir. (Aslında Hashirama’ya kadar 10 dan fazla Jenerasyon var fakat biz ana hatları ile alıyoruz.Zira aynı ordu içinde hem 11 hem 51 yaşında insanlar olabilir.) Bu durumda 5 x 80.000 = 400.000 Savaş alanına çağrılmış ( bu genin ve akademi öğrencisi yok demek onlarla beraber rakam daha da artacaktır) ninja var. Bu durumda en aşağı ihtimal ile 400.000 elit denilebilecek ninja arasından sadece yedi tanesinin Bilge Moduna sahip olduğunu görüyoruz. Fakat düzeltilmesi gereken bazı şeyler var.

Kabuto, Orochimaru’nun hücrelerini çalarak bu moda girebildi, kendi bedeni uygun değildi onu çıkalım, Minato çok genç yaşta öldüğünden ve de gerekli çalışma yetersizliğinden modu bir dakikadan bile daha az sürelerde anca koruyabiliyor. Ve Mitsuki’de 5. değil 7. Jenerasyondan yani bu rakam onun için doğru kabul edilemez.

Nitekim esasında 400.000 elit denebilecek ninja arasında( Bu 400 bin arasında sırf 21 Kage ve onlarca kage adayı var ve Hashirama hariç hiç birinde Senjutsu yok)  elimizde kala kala 3 tane Sennin kalıyor.

Shinobi Tanrısı Hashirama Senju
Kurbağa Keşişi, Sannin Jiraiya
Dünyanın Kurtarıcısı, En güçlü Kahraman Naruto Uzumaki

Jiraiya’nın iki ayrı, zamanın en güçlüsü diye anılan ve iki Ashura Otsutsuki reenkarnasyonu olan über karakter arasında Senjutsu ve Barışçıl felsefe adına bir köprü olarak durduğunu görüyoruz bu bile Jiraiya’nın neden bu kadar özel olduğunu hem ideolojik hem de güç anlamında açıklıyor.

Jiraiya ilk databook’da en yüksek puanı alır iken ya da 3 kez Hokage olma teklifi alırken ya da Kisame, İtachi gibi düşmanlarını korkuturken bu saydığımız pek çok kişi henüz onun Sennin Mode’unu bilinmemekteydi. Yani Sennin Mode olmadan bile Hokage sınıfında olan bir karakterden bahsediyoruz. Sennin Mode ile neler yapıyor hep beraber bakalım.

 • Sennin Mode Kuchiyose Hayvanları: Ni Dai Sennin

Aç Bak

Jiraiya belki de serinin en egzantirik vede en fazla katmana sahip bir kaçkarakterinden biridir. Efsanevi Sannin burada da kendine özgülüğünü konuşturuyor.

Tüm Sennin Mode rutinlerinde Sennin Mode’a geçme işlemi; doğa çakrası kişinin yaptığı özel el mantraları eşliğinde hareketsiz durması ve doğa ile bütün olması kaidesi ile gerçekleşir. Ve bunu tutmakta kişinin çakra rezervi ve kontrol becerisine kalır. Belki de 4. Ninja Savaşının sonlarına kadar gördüğümüz en güçlü ve becerikli Sennin Mode kullanıcısı Hashirama Senju hiç bir zaman sınırı ve yardımcı destek olmaksızın anlık olarak Sennin Mode’a girmekte ve de modu olabildiğine açık tutabilmektedir.

Ancak herkes Hashirama gibi Senju hücreleri, Ashura çakrası vede senju çakrası barındırma şansına nail olamıyor. Uzumaki Naruto ustası Jiraiya’dan kalan vasiyet ile Sennin Modu öğrendiğinde Modda sadece 5 dakika kalabiliyor ancak bulduğu zekice kage bunshin planı ile bunu 15 dakikaya çıkarabiliyordu. Uzumaki çakrasına sahip olmasına rağmen hemde.

Jiraiya ise sennin modu Myobokuzan yani Myoboku Dağı’nda öğrendi. Myobokuzan Kurbağalarının hepsi doğa ile bütün canlılar olarak doğa çakrası kullanmakta idiler. Ancak iki tanesi “Ni Dai Sennin” olarak anılırdı. Yani “iİi Yüce Bilge” olarak, karı koca olan ve yüzyıllar boyunca yaşamış bu yaşlı çift, Jiriaya’nın en güçlü Kuchiyose hayvanları olmak ile beraber diğer güçlü kuchiyoseleri olan Gamabunta ve Gamaken’e oranla karınca kadarlar. Jiraiya’nın iki omzuna oturabilen bu ufak yaşlı kurbağaların marifeti ise Köyün kahini ve lideri, Rikudô Sennin devrini görecek kadar geçmişi olan Gamamuru’dan sonra dağın en yüce ve ulu iki kurbağası olmaları.

sağ omzunda Fukasaku, sol omzunda Shima

Hiruzen Sarutobi, Jiraiya’yı ninja sanatları ve shinobi öğretileri (takım çalışması gibi) hakkında eğitmiş ise, Fukasaku‘da Jiraiya’yı senjutsu ve doğa ile bütün olma, olaylara geniş açıdan bakma ilmini öğretmiş kişidir. Fukasaku’nun karısı olan Shima da ikili yüce senninlerin diğer üyesidir.

Neden bu kadar anlattın derseniz. Bildiğiniz gibi Jiraiya, kanını yüzüne sürerek, bu senninleri direkt kendi omuzlarında belirecek şekilde özel bir çağırma tekniği ile çağırır ve Sennin Moda girişi bu şekilde gerçekleştirir. Hatırlatmak gerekirse ne idi bu iki sennin kurbağanın bu moda getirisi ?

Getirisi şu; yukarıda bahsettiğimiz gibi hemen hemen tüm senjutsu kullanıcıları, pür dikkat odaklanarak doğa çakrasını çekerek ve bir süre (çok kısada olabilir nispeten daha uzunda) bekleyerek moda girebilmekte ve moda girdikten sonra da aralıklarla doğa çakrasını çekerek modun getirdiği formu koruyabilmektedirler.

Jiraiya, savaşlar dönemine gelen gençliği ve sonrasında da dünya seyahatleri sebebiyle Myobokuzan’da tam anlamıyla yeterli ve ilmi sennin mode eğitimini tamamlayamamış, nihai doğa çakrası kontrolünü bitirememiştir. Ancak bu eksiğini bu “ni dai sennin” ile kapatmaktadır.

Senninler sayesinde yapılan “Senpô: Ryôsei no Jutsu” yani türkçe adı ile Amfibik Tekniği ile Jiraiya doğa çakrası çekme vede sennin modda kalma işini Kurbağalara bırakır. Elbette kendisi de moda girebilmektedir ancak kurbağalar sayesinde neredeyse limitsiz süre ve dayanım şansı buluyor.

Bu Amfibik teknikte, Kurbağalar, yumuşak karın ve ayakları ile resmen Jiraiya’nın omuzlarına yapışıyor ve topladıkları doğa çakrasını onun çakra dolaşımına gönderiyorlar. Kısacası 3 Sennin Mode kullanıcısı tek bir nokta da buluşuyor.

Amfibik Tekniğine geçildikten sonra Kurbağaların bacakları, gövdesi ile birleşip vantuzlu bir uzantıya dönüşüyor. Yani düşmanın Kurbağaları, Jiraiya’dan uzaklaştırma imkanı neredeyse sıfıra iniyor.   Yukarıdaki resimde de görüldüğü üzere.

Ayrıca yıllardır bir “Naruto Pefect(mükemmel) Sage (keşiş) , Jiraiya değil, SM Naruto daha iyi, daha güçlü “geyiği dönüyor o miti bi çürütelim.

Naruto daha fazla çakra rezervine sahip olduğundan ve de Kyuubi’nin sağladığı iyileşme gücü sebebiyle daha zahmetsizce Doğa Enerjisini çekip , hapsedebiliyor bu sebeple işin doğa enerj “kontrol etme” departmanında Jiraiya’dan daha iyi bir Sennin ama bu tamamiyle daha güçlü ya da daha iyi demek değil.

Zira uzun uzun anlattık neden bu Amfibik Sage Mod Tekniği bu denli önemli diye. Kullanıcıyı doğa çakrası toplama ve barındırma zahmetinden kurtarıyor. Ve bu teknik olmadan Naruto’nun bile Keşiş Modu tamamlanmış sayılmaz demişti Fukasaku:

Amfibik tekniği olmadan, sahada doğa enerjisini barındırma süresi biten kişinin hayatının tehlikeye gireceğini ve tamamlanmamış (yani Amfibik Moda geçilmemiş) Sennin Modun riskli ve yetersiz olduğunu söylüyor.

Bir yanlış bilinen şeyde Jiraiya’nın tek başına Sennin Moda geçemediği iddiası. Hayır geçebiliyor ama Ni Dai Sennin Kurbağalar ile bunu nihai formuna kavuşturuyor (Fukasaku’nun sözleri). Peki doğa çakrasını tam kontrol edememesine rağmen sennin moda kendi başına giren Jiraiya ne kadar iyi ?

Fukasaku’ya göre “En İyilerden Biri”. Nitekim Jiraiya kurbağalar olmadan bile “iyi” bir Sennin ama kurbağalar ile final forma geçiyor. Peki Fukasaku Jiraiya’nın en iyilerden biri olduğunu nasıl bilebilir. Öncelikle Fukasaku 800 yıldan fazla yaşamış ulu bir varlık. İkincisi fukasaku ve myobokuzanın pek çok ziyaretçisi olmuş, Sennin Modu öğrenmek isteyen.

Fukasaku’nun dediğine göre tüm bu taş kurbağa heykelleri yüzyıllar içerisinde gelip başarısız olanların listesi. Jiraiya’nın Bunta’ya fırlattığı kurbağa parşömeninde sadece 3 isim vardı. Jiraiya, Minato ve Naruto. Yani bunu başarmış çok çok az kişi var ve Fukasaku’ya göre Jiraiya kendisi ve karısının yardımı olmasa bile  “En İyilerden Biri”

Şimdi gelelim neden Naruto daha iyi bir Sennin değil ya da daha güçlü değil. (Pain Sabaşındaki Naruto’dan bahsediyorum).

1.si Naruto’nun tek bir senjutsu tekniği var Senpo: Futon Rasen Shuriken ve 2 kere kullanma limiti var. Jiraiya’nın onlarca senjutsu ve ninjutsu tekniği var ve bir limiti yok.
2.si Naruto Sennin Modda daha iyi kontrol ve güç sahibi olsa da bu kondisyonu en fazla 5 dakika koruyabiliyor. Jiraiya’nın omuzlarındaki yüce bilgeler sayesinde bir zaman sınırı yok.
3.sü Naruto’nun tek üstünlüğü Jiraiya’nın Pain dövüşünde aşırı yüksek sezgi ve kawazu kumite göstermemesi idi fakat yazar bu hatasını da düzeltti artık Jiraiya’da bunlar da var. Yani Naruto’nun pek bir üstünlüğü kalmadı.

Ayrıca Fukasaku’nun bu iki öğrencisini kıyaslarken onların Pain’e karşı savaşan hallerini değil öğrenciliklerini kıyasladığını da biliyoruz.Kanıtları istiyorsanız -> buradalar.


 • Amfibik Tekniği Destekli Myobokuzan’dan çıkma Sennin Modun getirileri:

Aç Bak

Kısacası Jiraiya’nın Senjutsu Repertuarı ve Sennin Mod Becerileri:

Jiraiya’nın tek ya da üçlünün beraber yaptıkları tekniklerden bahsetmeden önce İki Yüce Bilge Kurbağa tek başlarına neler yapabiliyor görelim.

Anne Kurbağa Shima’ya bakalım.

Her şeyden önce Shima  gürültücü vede yer yer ofansif kişiliğine karşın çok tecrübeli, soğukkanlı vede zeki bir savaşçı olarak göze çarpmaktadır. Yapabildiği tekniklere de bakalım:

En ufak bir zorlanma belirtisi yaşamadan aynı anda 3 dev kurbağa+1 mini dev kurbağa+Naruto ve Fukasaku olmak üzere iki senninden ve 4 Dev Kurbağadan oluşan bir ekibi aynı anda Kuchiyose ile çağırabilecek kudretli bir hanım kendisi.Naruto gibi devasa Uzumaki çakrasına sahip biri bile ilk zamanlar tek dev kurbağa çağırabilmek için Kyuubi çakrasına ihtiyaç duyuyordu. Sırf buradan bile Shima’nın nasıl bir Sennin Çakrası ile dolup taştığını anlayabilirsiniz.

  İşin daha da fenası, Shima Kuchiyose no Jutsu için havaya sıçramadan önce durduğu yer;

Evet, Konoha köyünün sınırında, daha da fenası o kuchiyose yaptığı sırada, Pain’de eş zamanlı dev Shinra Tensei’sini yaptı. Shinra Tensei’in geçtiği sırada Shima, Shinra Tensei’nin alanına denk gelmeyecek kadar havadaydı demek ki. Sonra da köyün tam ortasında bahsettiğimiz takımı çağırıyor. Etkileyici ha ?! Bu durum Jiraiya’nın yanında Shima olması demek hemen istediği an bir Kurbağa Ordusu getirebilmeleri demek.

Shima Teyze bununla da kalmıyor.

 • Zessenbaku:
Shima’nın dili saklanan Bukalemun’u bulup üstüne asit döküyor ve sonrasında da bir kırbaç hareketi ile yere çalıyor ve zeminde bir krater yaratıyor dilinin gücüyle. Bu arada dil ilk harekete geçtiğinde Nagato şaşırmış halde “Hızlı !” diyor.

[

Bu teknik yakın ve orta mesafe de hem savunma hem de saldırı anlamında çok kullanışlı. Sennin Mode’un sezgisini bile zora sokacak kadar ciddi bir gizlenme sağlayan dev bukalemunu anında bulup çok yüksek hızda, Hayvan çağıran beden ve Bukalemun tepki veremeden sardı vede dilinin gözeneklerinden paralize eden bir asit salgılayarak hem kurbanı yaktı hem de felç etti, sonra da kırbaçlarcasına yerin dibine çaktı hayvanı.

 • Senpô:Fûton Sunabokori:
Teknik, Anne Kurbağanın zemin alanının yüzeyine çok kuvvetli ve iri bir rüzgâr göndermesi ile zemindeki toz,talaş,kil benzeri malzemeyi havaya doğru çıkarmaya ve böylece çok devasa bir alanda doğal yoldan dumansı, görüşü kapatan yoğun bir katman oluşmasını sağlıyor.

Buraya kadar Shima’nın bildiğimiz tek başına yapabildiği feat görüntü ve yorumları idi. Şimdi Fukasaku-Sama‘ya geçiyoruz:

Fukasaku için söylenebilecek ilk şey, Myobokuzan dağının en güçlü sennin kurbağası olduğu. Onun yanı sıra seride görüp görebileceğimiz, en tecrübeli ve zeki karakterlerden biri, harika bir hoca olduğu gibi çok iyi de bir takım arkadaşı, Pain savaşında Jiraiya ile olan uyumları ve Fukasak’nun analitik yetenekleri, Jiraiya için çok faydalı olmuştur.

Bunun haricinde kendisi ağırlığının onbinlerce katına sahip bir ağırlıkta ve fiziğinin de onbinlerce kat büyüklüğünde olan Bunta’yı fırlatıp atabilmiş biridir Fukasaku.

Kawazu Kumite tekniğini çok iyi bilmektedir. Hatta bu tekniği Jiraiya ile Naruto’ya da o aktarmıştır.

Savaş esnasında Jiraiya için rakibin dikkatinin dağılması adına ufak kuchiyoseler ya da sis bombaları kullanabilecek kadar da eli çabuk ve kurnaz bir rakiptir.

 • Zessenzan:

Bu teknik adına söyleyebilecek bir şey pek yok, yarattığı etki kendi adına konuşuyor. Fukasaku’nun aşırı hızlı titreşen ve inanılmaz uzaklıklara uzayan, savaş baltası gibi kullandığı dili ile çelik borular, mini dev boyutta bir kuchiyose hayvanı ve de masif zemin taş bloğunun kendisi bile eforsuzca kesilmiştir. Ve databook tekniğin mesafe bilgisini “her menzil” olarak belirlemiştir.

Fukasaku’dan tek başına da şimdilik bu kadar şimdi Jiraiya ve  Kurbağaların ekip çalışmalarına bakalım;

 • Senpô: Kawazunaki:

Tekniğin İngilizce Databook Metni:

Sage Art: Frog Call (仙法・蛙鳴き, Senpō: Kawazu Naki)

Ninjutsu – Senjutsu

The Two Great Sage Toads (二大仙蝦蟇, Nidaisengama), Fukasaku and Shima, the married couples, Senjutsu. From there mouths release supersonic sound waves, that cause hearing to go out of order, opponents movement is sealed.

Teknik çok geniş alanlar boyunca yayılabiliyor. Yukarıda da görüldüğü gibi, tekniğin özelliği ise anne ve baba bilge kurbağaların kısa vakitte rakiplerine direkt olarak süper sonik ses dalgaları göndererek onların hareket kabiliyetini mühürlemeye yarıyor. Yukarıda ki resimde de görüldüğü üzere iki tane bijuu boyutlarında ki dev kuchiyose hayvanını bile anında sersemletti, kısacası özel bir savunması olmayanlar için harika bir stunt çakma şansı. İşin kötüsü Naruto evreninin pek çok harika savunma tekniği (Susano’o ve Kum Savunması gibi) ses geçirgenliği gibi bir zaafa sahip.

 • Senpô: Goemon:

Databook metninde Shima’nın Suiton (su) salınımı yaptığı söylense de orada bir hata olmuş. Burada Jiraiya yağ, shima katôn(ateş) ve de Fukasaku fûton(rüzgâr) göndererek beraber inanılmaz bir elementsel teknik yapıyorlar. Teknik temelde bir alev tekniği, Naruto serisinde daha önce de bahsedildiği gibi rüzgâr alevi harlandırıp güçlendiriyor. Normal bir katon tekniğinden kat be kat güçlü oluyor. Bir de üstüne üstlük yağ ekleyerek yanıcılığını ve sıcaklığını artıyorlar. Databook’a göre teknik bulundukları alanı hemen bir yağda kızartma gölüne çevirmekte ve de sıcaklıkları bir kaç binlerce santigrad dereceyi bulmaktadır. Teknik üstüne üstlük içerisinde Sennin çakrası barındırması ile daha da etkilidir.

Bir İklimlendirme ve Soğutma bölümü mezunu ve Jeoloji Mühendisliği Öğrencisi (uzatmalısından hemde) ve de bir Jeolog(jeo. müh.) kardeşi olarak size bu sıcaklığın gücünü daha iyi çağrıştıracak bir şey söyleyeyim. Lav, dediğimiz şeyin çıkış sıcaklığı 500-1200 C arasında değişir ve hava ile temas halinde geçirdiği her an çok hızlı biçimde ısı kaybeder. Yüzeye yakın Magma ise 600 ile 1700 C derece arasında değişim gösterir.

Mei veya Roshi‘nin lav atağını ( (500+1200)/2 = ortalama 850 C derece olan bir atağı yani) sıcak buluyorsanız eğer, Bir de hakkında “bir kaç binlerce santigrad derece” diye tabir edilen sıcaklığı.

Jiraiya’nın uzak ve orta mesafede ki en güçlü saldırılarından biridir. İşin ilginci insan kendini eğer bu tekniğe bir de Gamabunta’nın yağı eklenirse sonuç ne olur diye düşünemiyor. Sonuç : Senpo: Goemoyudan 😀 Her halükârda etkileyici bir teknik ancak etkileyiciliği sadece inanılmaz yüksek sıcaklığı, söndürülme zorluğu ve takım oyunundan gelmiyor aynı zaman da saliselik bir zamanda kaplayabildiği alanda oldukça etkileyici.

Jiraiya, burada Pain bedenlerinin nereden baksak en az 4-5 metre altında ve de 80-120 metre uzağında durmakta, dövüşülen alanda kare gibi (tabi Pain bedenlerinin arkasında da boşluk var ancak teknik oraya gitmediği için hesaba katmıyoruz.) yani basit bir hesap yapacak olursak (en minimum rakamlarla hemde) 100x100x5 ile 50000 metre küplük bir alanı saniyenin altı diyebileceğimiz bir zamanda teknik ile doldurdu. Bu da tekniğin tazyiki, ulaşma ve etkime hızı hakkında bize fikir vermekte.
 • Senpô: Kebari Senbon

ilk bakışta bu keşiş/bilge üçlüsünün kombine bir atağı değilde direkt olarak Jiraiya’nın tekniği gibi görünebilir. Fakat öyle değil. Bu tekniği Akimichi klanının ve Fuguki Kazan‘ın tekniğinden ayırt eden şey aslında bunun bir ekip çalışması olması. Kebari Senbon sayesinde Jiraiya mesafe uzadıkça etkidiği alanda doğru oradanda genişleyecek şekilde sonsuz sayıda, vücutta ciddi hasar veren çakra ile kuvvetlendirilmiş saç iğneleri atmaktadır. Fukasaku ve Shima doğa çakrasını saç köklerine aktararak Jiraiya’nın saçını anında uzamasına olanak sağlarlar bu sayede sonsuz sayı ve sıklıkta saç atılabilmektedir.

Jiraiya bu tekniği Hari Jizo ile birleştirecek olursa dışarıya doğru top atışları yağdıran ufak bir kaleye dönüşebilir. Teknik oldukça hızlıdır, jiraiya’nın sennin moddaki en hızlı uzak mesafe saldırısıdır. Az önce Senpô: Goemon’un ne kadar hızlı yayıldığından bahsetmiştik, bu teknik ondan bile hızlı. Pain bedenleri içerisinde belki de en hızlı el mührü yapan Kuchiyose çağıran Pain bile ucu ucuna, paylaşılan görüş sayesinde atağı engelleyebilmiştir.  

Sıra geldi Jiraiya’nın en güç saklı kartı vede kaçınılması en zor tekniğine. Bu teknikte diğerleri gibi harika bir ekip işi gerektirmektedir.

 • Magen:Gama Rinshô

Gama Rinsho ile ilgili bilgiyi yanlış bilgileri düzelterek başlayalım.

Karşı İddia 1: Gama Rinsho, kapalı alanda işe yarar, açık alanda yaramaz !

Cevap: Hayır !. Yukarıda ki resimlerde databook sayfaları var ve orada teknik için “uzayı bile büker” ve “yüzlerce kişiye karşı yapılsa bile sonuç fark etmez” gibi ibareler yer alıyor. Yani Gama Rinsho’nun menzil, alan ve kişi sayısı sınırlamaları yok.

Karşı İddia  2: Gama Rinsho tekniğinden kulak tıkacı ile kurtulmak mümkün.

Hayır! Yukarıda ki databook sayfalarında ve de mangada Fukasakunun da açıkladığı gibi, tekniğin duyma organına varması ya da hedefin geldiği yolun üstünden belli bir süre geçmesi bile yeterli olmaktadır. Yani milyonda bir seviyede bile olsa beyin duyumsuyorsa tekniğe yakalandın demektir.

Karşı İddia 3: Gama Rinsho kaçılabilir bir teknik .

Hayır !. Gama Rinsho, menzil, alan, kişi sayısı gibi kısıtlamaları olmama, rakibin tamamen duymasına gerek duymama gibi lüksleri ve de yakalandıktan sonra felç etmesi sebepleri ile kaçınılmaz bir tekniktir. Rakip her hangi başka bir şey ile yeterli süre içinde oyalanabilirse Gama Rinsho kaçınılmazdır. Öbür türlü gücün yetiyorsa Sage Jiraiya’yı geçmen gerekecek. Ki bu da seride çok fazla karakterin yapabileceği bir şey değil.

Karşı İddia 4: Açık alanda rakip kurbağaları Jiraiya’nın omzundan alabilir, o yüzden teknik işlevsiz kalır.(bu özellikle Jiraiya vs Pain için kullanılan bir ifade)

Hayır! Sennin Mod segmentinin ilk başlarında bahsettiğimiz “Amfibik Tekniği” sebebi ile Kurbağalar, Jiraiya’nın tenine nüfuz etmiş adeta bir uzantısı olmuştur, kolay kolay koparılamaz. Pain onu Naruto’ya karşı yaptığında Fukasaku boşta duruyordu. Jiraiya’nın durumunda ise omzuna kaynamış vaziyette duruyorlar. Jiraiya altısına karşı bir dövüştü ve kurbağalar hala omuzlarında idiler. 


İki durum arasında bariz farklar var.

İşte, Gama Rinsho bu kadar etkili ve korkutucu bir teknik. Tekniğin çalışma prensibi Myobokuzan’da nesillerden nesillere aktarılan özel bir melodiyi iki eş olarak Shima ve Fukasaku’nun mükemmel uyumu ile seslendirmesi başarısı esası ile çalışmaktadır.

Gama Rinsho sonrası, Jiraiya’nın bedenlerin kalplerine sapladığı Myoboku Dağı’ndan gelme özel taş kılıçlar ise kişinin  ruhunun öbür tarafa geçip, huzura ermesine olanak sağlamaktadır. Yani Gama Rinsho’da tıpkı Shiki Fujin ve Totsuga Kılıcı gibi kişiye sonsuza kadar eziyet edebilecek bir tekniktir. Ayrıca, Kılıçların dünyada sıkışıp kalan ruhları, ahiret hayatına göndermesi de onları Edo-Tensei tekniği için mükemmel bir cevap yapmakta, zira Hanzô ve Sasori gibi ruhları huzura kavuştuğu için edo-tensei etkisi bozulan edo beden örnekleri var. Benzer mantıkla taş kılıçlar bu iş için biçilmiş kaftan olmaktalar.

Böylece, Senjutsu ile beraber Jiraiya’nın bilinen Ninjutsu repertuarını bitirmiş oluyoruz. Bilinen dedim çünkü, Jiraiya bu seride (naruto evrenindeki kronoloji değil, manganın yayınlanma kronolojisi içerisinde yani canon olarak) sadece 2 savaşta boy gösterdi. Bunlardan biri Sannin Savaşı idi orada da zehirlenmiş ve çakrasının ancak çok ufak miktarlarına odaklanabilmekte idi. İkincisi ise Pain savaşı idi, burada da aynı görüşe sahip önce 6 sonra 12 rinnegan gözüne sahip ve de Ninjutsu emebilen, bedenlerini diriltebilen serinin ilk Tanrısal karkateri ile çarpıştı. Ninjutsu teknikleri emildiğinden, kısa vadede bu taktikten vazgeçti. Yani iki savaşında da Jiraiya’yı  %100 bir şekilde izleyemedik. Ve ninjutsu repertuarının potansiyel genişliğine şahit olamadık.

Yani buraya kadar anlatılan( ki yazının 4/5 i etmekte) tüm ninjutsu/senjutsu teknikleri bile Jiraiya’nın repertuarının tamamı etmekten çok uzak, bu da karakterin potansiyelinin çok daha yukarılarıda olabileceğini göstermekte.3- Taijutsu ve Fiziksel Becerileri

 • Çakra Rezervi, Dayanıklılığı ve Kondisyonu:

Aç Bak

Çağının en güçlü 1-2 ninjasından biri, senjutsu eğitimi için gerekli beden ve çakraya sahip biri vede 3 kere Hokage pozisyonu teklifi almış biri olarak elbette Jiraiya inanılmaz seviyede çakra ve fiziksel kondisyon sahibi bir karakterdir. Seride özel bir klana dahil olmadığı, içerisinde bijuu barındırmadığı halde en çok çakrası olan bir kaçkarakterden birisidir diyebiliriz. (Hatta belki 1.si)

Yukarıda, ninjutsu ve kuchiyose departmanlarında daha önce bahsettiğimiz gibi, Jiraiya, serideki ilk savaşında, daha serinin güç seviyesi ufak bazlı teknikler iken ve de kendisi Tsunade tarafından zehirlenmiş bir halde iken bile bir köyün merkezini içine alabilecek çapta bir gölü zahmetsizce yapabilmekte, inanılmaz çakra miktarı ve kontrolü gerektiren dev kurbağa kuchiyosesi yapabilmekte ve de o kuchiyose ile beraber serinin en büyük 2. katon tekniğini uygulayabilmekte idi.

Pain savaşında ise, gamakagure no jutsu, kurbağa evi tekniği, hengen, kaeru kaeru no jutsu, naruto’nun mührünü taşıyan parşömen kurbağasını çağırması, transparan gölge tekniği (gamadaira), katon: endan, gamayudan, ranjishigami, kuchiyose no jutsu(dev kurbağa), bariyer tekniği, sennin moda giriş, senpo:goemon, senpo:cho odama rasengan, senpo:kebari senbon, shunshin no jutsu, kage bunshin + gamadaira, katon: dai endan, doton: yomi numa, katon: dai endan. 

Kolu kopana kadar bu teknikleri kullandı ve hala taptaze görünüyordu Jiraiya.

Kolu koptuktan sonrada kurbağa karnı bariyer tekniği, oyucu parmak mührü tekniklerini kullandı. Bunlar ninjutsu olarak harcadığı efor idi.  Kolu kopmasına gelirsek kolu omuz kökünden kesilmiş biri olarak ölmemesini ya da katotonik bir hale geçmemesini geçtim adam bağırmadı bile canı bile yanmadı.. Hatta kolu kopunca bunu tınmadı bile tamamen savaşa ve bundan sonra neler yapabileceğine odaklı idi.

Peki fiziksel ve zihinsel olarak harcadığı efor; uzun sorgulama dolu bir yürüyüş, çok uzun bir süre nefesini tutma, çoklu kağıt atağından taklalar ile kurtulma, gamaken ile kuleler içerisinde öldürdükçe çoğalan bir rakip ile koşuşturma, bijuu boyutlarında dev bir öküz tarafından dev duvarın içerisinden geçecek şekilde darbe alması, inanılmaz güçlü bir uçan tekme, shunshin no jutsu ile beraber koşması, inanılmaz güçlü bir uçan tekme daha kolu kopana kadar fiziksel atraksiyonu kısaca bu idi. Ve tüm o ninjutsu türevleri ve bu aksiyonlara rağmen hala yorgunluk belirtisi yoktu.

Sonrasında kolunun omuz hizasından kopması, altıya karşı bir dövüş, sığındığı bariyerde omzuna çakra bloke edici kazık saplanması, boğazının ezilmesi, 5 yerinden çakra bloke edici kazık ile yaralanması, duran kalbi tekrar attırması, tek koluyla vücudunu, Nagato’nun hükmettiği 5 çakra baskılayan kara kazığa rağmen kaldırması ve patlayıcı el roketi hasarına maruz kalması olaylarına rağmen  hala bilinci yerinde ve kendi kendine konuşabilecek kudreti bulabilmekte idi.

Tüm bunların yanı sıra yabancı bir ortamda, duygusal bağın olan, güçleri ninja alemi için tamamen sır olan bir ekip ile çelişkiler ve sorular eşliğinde dövüşmenin ve dünyanın kaderini buna bağlamanın getirdiği streside düşünmek lazım.

Maito Gai’nin tam güçte ki  Dynamic Entry saldırısını yiyip sadece tek burun deliği hafifce kanayan,en az 60-70 ton ve üzerinde (tahmini hesap) ağırlığa sahip bir dev öküzün toslaması ile dev beton bloğun içinden geçiriliyor. Yani masif beton zemin ile devasa 60 tonluk hayvanın toslaması arasında sandviç olupta, hiçbir yaralanma belirtisi göstermeyen biri Jiraiya. Bizim dünyamızdaki boğalar bile bir toslamalarında milleti onlarca metre havaya ve uzağa uçuruyor. Kafaları ile kaç tonluk forsta darbeler savuruyorlar. Vurdukları araçları deviriyorlar ve/veya yamultuyorlar Siz düşünün bunun yüzlerce katı bir hayvan ile çelik-demir drenaj boruları ve beton kaplı bir duvar arasında kalmayı ve bu olduğunda Jiraiya henüz Sennin Modda değildi. 

3 Kuyruklu Naruto Kükredi diye çelik-beton-keresteden oluşan köprü tuz buz oldu. Kabuto Ormanın dibini boyladı.

4 Kuyruk Naruto bir kolunu salladı diye yüzlerce metre ötedeki adamlar savruluyor !
Tsunade ve 1 Kuyruk Çakra Pelerinli Naruto’dan kafasına darbe alıpta ayağa kalkan Orochimaru’yu zahmetsizce ikiye ayırdı bu yaratık.
Benzer bir atak Jiraiya’ya geldiğinde durum bu. Yıllardır Tsunade’den dayak yemenin faydaları sanırım. Jiraiya belki Orochimaru gibi iyileşemiyor ya da beden değiştiremiyor fakat belli ki ondan çok daha dayanıklı.

 Keza bir pençe savuruşu ile Orochimaru gibi çok dayanıklı birini ikiye bölen, onbinlerce kusanagili yılanı tek kolunu sallaması ile götüren, kuyruk sayısı arttıkça yüzlerce metrelik çaplarda kraterler açan 4 Kuyruk Formlu Kyuubi’den tam göğsüne (hayati organların olduğu yere) darbe aldığında (ki yara çok derin bir iz bırakmış) bile her hangi bir uzvu ya da organı kopmadan/parçalanmadan bu durumdan kurtulabilmiştir.

Jiraiya her halükârda serinin en dayanıklı, acı eşiği yüksek, iradeli ve de kondisyonlu karakterlerinden biridir.

Hashirama Senju, edo olarak son savaşa geldiğinde, Madara tarafından çakra bloke edici kara çubuklar saplanılarak tamamen hareketsiz bırakılmıştır. Benzer bir durumda üstüne üstlük tek kolu kopmuş ve boğazı, ses telleri ezilmiş Jiraiya’nın duran kalbini irade gücü ile çalıştırıp son ölüm mesajını yollayabilecek dirayeti bulduğunu görüyoruz.  Zaten Databook’da dayanıklılık ve kondsiyondan tam puan almıştı hali hazırda kendileri.

Tüm bu anlatııklarımız Jiraiya’nın Sennin Mode denkleme dahil edilmeden yaptıkları idi ancak biz Fukasaku-sama’nın anlatımlarından biliyoruz ki Senjutsu dayanıklılığı artırıyor. Naruto yüzlerce metre yüksekten kaya kazıklarının üstüne düşüyor ve bir şey olmuyordu. Şimdi Jiraiya’nın tüm bu dayanıklılığını buna benzer bir Sennin Mod etkisi ile katlayın .


 • Reaksiyon ve Yer Değiştirme Hızları:

Buradaki tüm hesaplamaları okumak sizi sıkabilir, meraklısı bi baksın ama ben en son zaten Jiraiya için minimum ve max değerleri vereceğim. Direkt oraya bakabilirler.

Aç Bak

Jiraiya’nın çoğu savaşında, genellikle çağırdığı kurbağalarının üzerinde durarak, onlara binerek savaştığını gördüğümüz için çok fazla hız ve reaksiyon  gösterimi yok,  ancak bir kaç kere çok iyi hız gösterimleri sergilemeyi ihmal etmedi Ero-Sennin.

Tüm yabancı forumlarda klasikleşmiş bir gösterime geçelim; Düşen Terlik (gekko) Anı

Çoğu yabancı forumda Jiraiya’nın buradaki hızı kabaca hesaplanmış. Bende kendi hesabımı yaptım elbette %100 doğru değil, zaten bu sebeple Jiraiya’nın parametrelerinde kısıtlamaya gittim ve her şeyi minimum baz aldım bu durumda bile hızı supersonic yani mach 7.5 çıktı. saatte 9100+km/sa idi.

Ancak bu hesaplamalarımın o kadar minimal tutulmuş hali ki.. Gelin size şöyle anlatayım.

Terlik Sahnesi Hesapları:
(ilk hız 15-20 m/s alındı terliğin fırlatılışı(standart bir futbolcu 15-25 m/s aralığında ilk hız yaratıyorlar top üzerinde.) Jiraiya’da bir 25m/s yapsın dedik terliği fırlatışında yükseklik 25 metre alındı (fazla bile aldık zira kendileri 7-8 katlı bir apartmana denk bir uzunluk) hesaplamalar bunun üzerinden gitti.. Yatayda gittiği yolda bazı kıyaslamalar sonucu 80-110 metre arası bir şey idi. 100 aldım. Jiraiya hipotenüs boyunca yol alıyor. o da yaklaşık 105 metre

Yaklaşık 1.34 saniye de terlik düşerse

Terliği fırlattıktan sonra uzuvlarını büyütmek, konuşmak ve rakibin üzerinde kocaman bir rasengan ile belirmek için için yaklaşık olarak  

1,30 saniye (burada insanın kelime ve harf söyleme hızından yapılan hesabı düşünerek yola çıktık)

Harcarsa geriye 0,04 saniye kalıyor bu sürede 105 metre yol gitmek zorunda.

Bu şekilde jiraiya sennin modda iken “minimum” saniye de 2625 metre üzerinde yol alıyor denilebilir kabaca. Hava direnci baz alınmadı elbette fakat Jiraiya ile ilgili pek çok şeyi de en ufak değerde aldım. Jiraiya’nın bacağının yaratacağı vurma etkisinin standart bir futbol oyuncusundan çok olması gerektiği gibi. Ya da Jiraiya hızını hesaplamak için terliğin düştüğü ana kadar ki değil düşmeden yaklaşık 10-20  santimetre önceki süresini alabilirdik çünkü Terlik düşmeden önce Jiraiya rasenganı rakibin üstünde açtığı gösteriliyor, fakat biz düştüğü an Jiraiya oraya varmış gibi baz aldık.

Nitekim pek çok konuda yaptığı feat i kısıtlamaya çalıştım. Mesela;

latin alfabesine ait bir kelime okurken kişi ortalama 0,25 saniye harcıyor algılamak için fakat konuşma hızı bundan biraz daha yavaş 0,35-0,65 saniye ve üzeri ona rağmen ben okuma hızını baz aldım. Eğer konuşmayı baz alsa idim. Jiraiya’nın terlik düşene kadar var olan zamanı 0.12 saniye değil 0,000000000000… larla ile ifade edilecek bir durum oluyordu.Daha da fenası eğer Japon alfabesini baz alıyor olsam süre daha da uzayacaktı. Bu durumda da Jiraiya en aşağı ultrasonic denilen sınıfa dahil oluyordu yani Mach 25’in üstü hızda oluyor ve “re-entry speeds” denen alana giriyordu.

Aslında bu o kadar saçma değil zira kendisi tek kolu kopmuş halde bile 6 Pain bedenini ile denk mücadele edip içlerinden birini almış biri. Bunu neden mi söyledim ? Çünkü Chibaku Tensei ve Cho Shinra Tensei gibi 6 bedenin hepsinin çakrasını tek bir tanesinde olmasınıa gerektiren 2 hayvan gibi jutsu ve onlarca irili ufaklı jutsu yapıp, 6 Kuyruklu Kyuubi ile dövüştükten sonra oldukça yorgun Deva Path (Pain Bedenlerinin en güçlüsü) Mach 114 hızında gelen FRS atağından Mach 380lik bir reaksiyon hızı ile kurtulmuştur. SM Jiraiya’nın da en sağlıksız şartlarda , bu adamın en dinç haline karşı dövüştüğünü düşünürsek.

Mach 25 ve üstü yani re-entry hızları Jiraiya için dert değil. Base Jiraiya için de SM ‘in beşte biri deseniz bu yine Jiraiya’yı 400/5 =Mach80, onda biri deseniz Mach40 gibi her halükarda Masif Hipersonik + diye geçen hız grubuna sokuyor. Ve bunlar onun en asgari rakamları. Naruto aleminde S sınıfı ninja demenin mach1000 den başladığını. Chunnin hız seviyelerinin bile mach 180 vs olduğunu düşünürsek. Kakashi ve Tsunade gibi isimlerin mach2000ler civarında hesaplanmış hızlarını da katarsak sizler için featleri ne kadar aza indirgediğimi anlarsınız.

Tabi bende Jiraiya’nın duvardan destek alarak fırlama rampası benzeri çıkışı esnasında ki ilk hızını, uyguladığı kuvveti hesaba katmadım. Fakat adama topçu muamelesi yaptığımızı ve de olduğu pozisyondan daha yukarı koyduğumuzu düşünürseniz bence yeterince adil.
Yine yaptığım benzer kaba(ortalama) hesaplar ile Jiraiya’nın şuradaki(yukarıda) Shunshin ile yaklaşık 10800km/sa süratle yol almakta. Bu da Hypersonic seviyenin üst mercilerine denk gelir ve  yaklaşık mach9 denilebilir. Tabi bunlar yine belli minimize edilmiş parametreler ışığında yani max noktası değil hız olarak. Kabaca Sennin Jiraiya’nın Mach10 ile mach13 aralığında bir yer değiştirme hızına sahip olduğunu söylemek mümkün en azından bu feat için durum bu. Yoksa dediğimiz gibi bunun 100 katında hızlara çıkabilen biri bu adam.

Peki Jiraiya’nın boru hattına geri çekilmek için yaptığı Shunshin no jutsu esnasında ki hızı ? Jiraiya’nın durduğu yer Pain’lerin önü ve gitmesi gereken boru ağı Pain bedenlerinin arkasında yani düz bir hatta bile koşmuyor aslında.

Ve sırf dövüştükleri açık alanı terkedip tünel ağzına varması büyük ihtimal 100-150 metre arası bir mesafe gerektirmekte, bir de rakibe mesafe farkı koyup bir plan yürütmesi için gerekli zamanı kazanmak için bir 200 metre daha fark koysa (hali hazırda Yazar Tünel girişini gösterdikten sonra, Jiraiya tünelin başı gözükmeyecek bir şekilde tünel içerisinde sekerek yol almakta. Yani kabaca, Pain’ler hakkında durum değerlendirmesi yapabilecek kadar süre bulmaları için Shunshin yapıldığında ki ilk anda en az 300-400m yol gitmesi gerek ki, Pain yetiştiğinde bunlar durum değerlendirmesini bitirip genjutsuyu çalıştırmaya başlasın.

Dediğim gibi normal insan gözü bir kelime okurken bile 0,25-0,35 saniye arası bir vakit istiyor. Karşıda 6 tane rinnegan var ve bu adamlar tepki veremeden Shunshin no jutsuyu (hemde düz bir çizgi üzerinde değil virajları ile beraber yaptı Shunshin tekniğini) yapabilmesi için en fazla 0.10(0.1) saniye gibi bir zamanda tekniği kullanmalı ve yol alıp, arayı açmalı.

Jiraiya’nın düz bir hat üzerinde gittiğini varsayarsak (ki değil) V=x/t ‘den 350/0.1 = 3500m/s yapar. Ses hızının yaklaşık 10 katı. Yaklaşık 12600km/sa süratle yol almakta. Bu da Yüksek Hipersoniğin başlangıç seviyesine denk gelir ve yaklaşık mach11 denilebilir. Basit bir geri çekilme için oldukça iyi. Tabi Jiraiya’nın kıvrımlı bir yol gittiğini ve 0.1 saniyeden çok daha kısa sürelerde büyük mesafeleri kat edebildiğini hesaba katarsak (bir üstteki hesaplamalarda görmüştük) Aslında bundan bile hızlı hareket ettiğini görebiliriz. 

Nitekim Sennin Jiraiya her halükârda masif hipersonik + hız seviyesinde bir karakter. Normal Jiraiya’nın da hem genel Naruto dünyasına(kendisinin altındaki çarların yapabildiği gösterimlere bakılarak) kıyaslayarak hem de Sennin Modun hıza maksimum ne kadar ekleyebildiğini diğer senninler ile kıyaslayarak yine en az supersonic bir karakter olduğunu söyleyebiliriz.
SM Jiraiya yer değiştirme hızı için şu an Minimum Mach 7+ ila 25+ Max ise 3000+ seviyesinde bir karakter.

Tabi bunlar uzun menzilli hareketlerde ki hızı, Reaksiyon hızı değil, o daha fena çünkü 😀


İlk örneğimiz Sennin Jiraiya’dan gelsin ;

Burada dikkati tamamen savaşın dışında iken karşıdan Shunshin yaparak gelen pain bedenine (wikiada da orada Shunshin yapan Pain bedenine vurduğu belirtilmiş), 6 adet rinnegan’ın göz hapsindeyken inanılmaz güçlü bir uçan tekme vuruyor. Bu feat(marifet) in süper olmasını sağlayan iki şey var;  1.si karşı tarafın hali hazırda çok hızlı geliyor olması ve Jiraiya’nın bir anlık adamın suratında belirmesi. 2.si ise hali hazırda 6 rinnegan tarafından takip ediliyor oluşu.

Killer Bee’nin bijuu çakralı formunda ki atağından,  Mangekyô Sharingan kullanıcısı yorgun ve hırpalanmış Sasuke kurtulunca, Killer Bee gibi hipersonik bir çar bundan çok etkilenmişti. Burada ise Mangekyô ve Eternal Mangekyô Sharingan’ın üstü bir dojutsu türü olan Rinnegan var. Sennin Jiraiya’nın reaksiyon hızının Killer Bee’den aşağı kalmadığı gibi shunshin olarak daha iyi bile olabileceğini görüyoruz. Elbette burada Pain rakibini hafife alıyordu bu tekmenin bu kadar etkileyici olmasının tek sebebi Jiraiya değil o sebeple, fakat hala çok etkileyici bir kuvvet ve hız gösterimi diyebiliriz.

Az önce size yorgun ve bitkin Deva Path’in bile Mach 380 lik reaksiyon hızı gösterdiğini söylemiştik. Hadi diyelim Human Path (jiraiyaya doğru koşan) o Pain in hız olarak 20 de biri (abartıyorum) Bu Mach 19 yapar. Peki bir şeyin 50 metre öteden gelişini görememek için sizden kaç kat hızlı olmalıdır ? Sabit duran bir insan 30 ila 150 cm önünde 240 fps den hızlı titreşen bir şeyi göremez. Bu saniyeyi 240 a bölmek demektir. Bölelim. 0.004166666667 saniye de gerçekleşen bir şeyi görememiz gibi. Peki zihninde 2 ayrı görüntü varsa ? Birinde sen Mach19 hız ile bir adama doğru koşuyorsun. Diğerinde ise seni 50 o adamı ise 100 metre öteden gören sabit bir kameranın görüntüsü . Bu iki görüntüye de sahip olmana rağmen sana az önce neyin çarptığını bilmiyorsun. Peki en hızlı insan reaksiyonu ne kadar saniye de gerçekleşmiş ? 0.027 ila 0.058 arasında peki bu fark edemediğimiz zaman aralığından ne kadar daha fazla ? Yaklaşık 11 kat daha uzun/fazla bir süre.

Bu durumda kabaca Jiraiya’nın olayı daha geniş açıdan izleyen 2 pain için 19 x 11 x 2 (2 kat fazladan mesafeye sahipler çünkü)  Mach 418 hızında olması gerek.
Ona doğru koşan için ise 19 x 11 = Mach 209 olması şart.

Human Path iki görüşe de sahip o yüzden ortalama alacağım.  Jiraiya’nın tekme reaksiyonu Mach 313 hızında ve unutmayın. Human Path’i Deva Path’den 20 kat daha yavaş olarak ele alınca bu böyle !! Yoksa sadece 2 ya da 3 kat daha yavaş deseydik. Jiraiya’nın hızı Mach2200 üstü olurdu.


Sennin Jiraiya’dan bir hız gösterisi daha gelsin. Bu hem reaksiyon hemde yer değiştirme kısmına giren bir gösterim diyebiliriz.

Burada el mührü hızı en yüksek olan Pain bedenine el mührü yaptırmadan tekme ile müdahale ettiğine dikkat çekmek isterim. Aynı beden, Jiraiya’nın en hızlı geniş çaplı atağı Kebari Senbon’u tam zamanında kuchiyose ile durdurmuştu. Ancak şimdi iki elini kavuşturduktan sonraki 3-4 mühürlük vakti bile buldurmadı rakibine.

Şimdi Jiriaya’nın normal halinde iken gösterdiği kıyıda köşede kalan bir kaç sağlam hız gösterimine.Aslında bunlardan birini Kuchiyose departmanında bahsetmiştik. Aynen buraya da kopyalıyorum. 

 

Orada hızına çok değinmedik ancak tekrar irdelersek;  Jiraiya, Ebisu‘yu ilk farkettiği an harekete geçmiyor, ilk fark edişinde sadece “huh ?!” diyor ve Jiraiya bu tepkiyi verdiği sırada Ebisu, bir çitin üzerinden atlıyor bir ayağı neredeyse yere basmak üzere diğer bacağı da çitin üzerinde yani yere konmasına az bir süre düşünülebilir. 

Ebisu daha yere inmeden Jiraiya 5 El Mührü gerektiren bir teknik ile Kurbağa çağırıyor ve o kurbağa üzerinde çoktan mükemmel bir poz almış oluyor ve de Ebisu yere indiğinde Kurbağa dilini çıkarıyor ve gene saniyeden az bir sürede Ebisu’yu paket yapıyor. Yani saliseler içerisine elini ısırarak kanatma + 5 el mührü + süper bir poz sığdırabiliyor. Ayrıca bu sırada yer de değiştirmiş. Sokağın kenarında iken ortasına gelmiş adam. Yani bu absürt bir çabukluk ve adaptasyon becerisi gerektiren bir an.
Hadi biraz içine dalalım Ebisu yaklaşık 1.82 boyunda Ve Averaj bir yetişkin erkekte vücut uzunluğunun %45 i bacaklardır. Bu durumda Ebisu 82 cm bacak uzunluğuna sahip ve Ebisu bacağını yana açıp dizinden aşağısını bükere çiti aşmış. Bu da çitin bacağının yaklaşık 3/5 i kadar olduğunu gösteriyor. Yani yaklaşık 50 cm lik bir çit var ve Ebisu a simetrik yatay hareket ile atılan bir nesne tepe noktası da çitin üstü. Ve Çitten aşağıya serbest düşüş yapıyor desek ? Ve zaten yere kavuşmasına 10 cm lik bir mesafe kalmış diyebiliriz ve Ebisu yere inmek üzere iken Jiraiya hala çömelik vaziyette, hamamın kenarında duruyor.

Ebisu’nun yere inmesine yaklaşık 1.40 saniye var. Ancak Ebisu daha yere inemeden (çünkü Gama dili ile kaptığında hala bir ayağı çitten geçerkenki gibi havada duruyordu) hatta çiti bile aşamadan yakalanıyor. Bunun garip yanı ise bu mili ile mikro saniyelik süreçte yaşanan olayda Jiraiya şunları yapıyor.

Sokağın ortasına geliyor
5 El Mührü Yapıyor (Çağırma Tekniği)
Gama üzerinde önceden çalışılmış bir poz veriyor.
Sonra Gama Ebisu’yu havada tutup yere çalıyor.

Yere düşmediğini hesaba katarsak, Jiraiya’dan yine hipersonik denebilecek hareketler gördük diyebiliriz.


Bir diğer an ise; Jiraiya’nın, İtachi ve Kisame‘nin, Naruto’yu kaçırmasına engel oldğu o muhteşem girişin ardında yatıyor. Jiraiya’nın orada ki epik ve görkemli girişi insanların bunun çok iyi bir zamanlama ve dolayısıyla hız gösterimi olduğunu anlamalarını engelledi diyebiliriz. Naruto çok odalı, çok ve de dar koridorlu bir otelin ikinci katında kalıyordu. Kisame gibi gücü pek çok karakter tarafından kabul edilmiş S sınıfı bi shinobinin kılıç darbesinin çok anlık ve çok çabuk olması beklenir değil mi ?

Jiraiya, düz bir saha da değil 2 katlı bir otel içerisinde Shunshin no Jutsu yapıyor, bu sırada yetişkin bir kadını taşıyor ve de 5 el mührü gerektiren bir jutsu yapıyor. Zamanlaması o kadar iyi ki atağı direkt kendisi değil çağırdığı Gama durduruyor.

Jiraiya Shunshin ile gelme ve de Kuchiyose çağırma işini o kadar anlık ve hızlı yapıyor ki içlerinden bir tanesinin çevresini yavaşlatılmış şekilde görebilme becerisi olan iki S sınıfı ninja, Jiraiya konuşana kadar orada olduğunu farkedemediler bile. Öte yandan aynı İtachi bir az önce arkasında duran adamın (daha hiç konuşmadan) kardeşi olduğunu anlayabilecek kadar yüksek sezgilere sahip görünüyordu. Ancak, Jiraiya karşısında ikisi de şaşkın idi.

Kisame’nin kılıcını savuruş hızını merak ediyorsanız.

Gördüğünüz gibi iki el mührü arasında çoktan kılıcını sırtından çıkarıp sallamış ve atağını bitirmiş oluyor. Naruto kılıcın yanından geçtiğini anlamadı bile. İşte Kisame’nin bu kılıç savuruş hızını iki ile çarpın(Çünkü Gama kılıcı tam ortasından karşıladı) Sonra 5 ile çünkü Jiraiya 5 el mührü yaptı. Birde için Shunshin ekleyin.. İşte o denli mikro-saniyelik süreçte Jiraiya Shunshin no Jutsu + Kuchiyose no Jutsu yapıyor ve kılıcı Kuchiyose hayvanı durduruyor. Üstelik sırtında da yetişkin bir kadını taşıyor bu sırada !!!

Bu arada Kisame’nin , Genin Naruto’ya yaptığını etkileyici bulmadıysanız. Kılıç savurma hızına bir örnek daha gelsin.

%30 Çakralı Kisame Klonu bile neredeyse 6 Kapı Gai’nin tekmesi ile aynı hızda kılıcını savurabiliyor. Siz düşünün Kisame’nin kendisini.

Bu karşılaşmadan çıkan tek hız gösterimi bu değil,

Burada Jiraiyanın,  Maito Gai gibi fiziksel beceriler (hız, kuvvet , dayanıklılık, akrobasi) konusunda canavar olan biri ile aşık atan Hoshigaki Kisame‘nin 1 metre önünde koşan Naruto‘ya saldıramadan 7 el mührü + çift eli zemine koymayı gerektiren bir tekniği tam zamanında devreye sokmuş olması da Jiraiya’nın el mührü ve de reaksiyon/algı hızı konusunda ne kadar iyi olduğunu gösteren başka bir an. Ayrıca tekniğin hızını da gösteriyor. 

Keza, Pain savaşının başlarında Akatsuki’nin yadigar üyelerinden ve de eski öğrencsisi Konan’ın geniş çaplı Jutsusundan flash step ya da shunshin ile değil direkt çift takla atarak kurtulmuş ve de hemen ardından gerekl karşı atağı uygulamaya koymuş ve de bir Akatsuki üyesini bir kaç saniyede tamamen etkisiz kılmıştır. Reaksiyon hızına iyi bir örnek.

Jiraiya’nın en iyi hız gösterimlerinden bu kadar kendisi kaba hesap olarak; Sennin Mod halinde Mach 11+ -350+ aralığında gezen. Base olarak ise Mach 7 – Mach 80 arasında seyreden biri olarak göze çarpıyor. İş reaksiyon ya da araya girme hızları olduğunda Jiraiya seyahat hızına nazaran daha da iyi diyebiliriz.

Ayrıca reaksiyon ve el mührü hızı inanılmaz seviyelerde iyi, bunda fiziksel becerisinin yanı sıra, hızlı karar verebilme becerisi ve de tecrübesinin payı var diye düşünmekte de fayda var..

 • Taijutsu Becerileri ve Kuvveti

Buradaki tüm hesaplamaları okumak sizi sıkabilir, meraklısı bi baksın ama ben en son zaten Jiraiya için minimum ve max değerleri vereceğim. Direkt oraya bakabilirler.

Aç Bak

Taijutsu genel olarak Gama-Sennin Jiraiya-Sama’nın ilk tercihi olan bir saldırı taktiği değildir. Ancak bu, bu konuda kötü olduğu anlamına da gelmiyor. Databook’da verilebilecek en yüksek 2. puan olan 4.5 puanı taijutsu ve kuvvet departmanlarında almış olduğunu hatırlatmakta fayda var. 1.92m boyunda 88 kg ağırlığındaki bu beyaz saçlı dev kalıbına yakışır bir güce, tecrübesine yakışır da bir taijutsusu vardır. Ancak çok fazla görebilme şansımız olmadı. Yine de önemli taijutsu ve kuvvet gösterimlerini derleyip sizlere sunacağım.

Önce fiziksel kuvveti hakkında biraz konuşalım.

Jiraiya’nın normal modda gösterdiği üç önemli kuvvet gösterisi var.

1.si yukarılarda, Ninjutsu departmanı içinde, özel uzmanlık gerektiren teknikler segmentinde de bahsettiğimiz. Jiraiya’nın saçları ile dev bir hayvanın hemde özelliği sert kabuklu olmak olan bir hayvanın bedenini saniyesinde saçları ile parçalaması.

2.si de Jiraiya’nın Pain savaşında kolu kopduktan sonra bariyere çekilip, orada bir Pain bedeni aldığı yerde yaptığı bir şeyden geliyor. Pek çok forumda, saçma salak bir biçimde “Naruto’nun Sennin Modu daha iyi ve Naruto daha güçlü çünkü Naruto çakra vericisi çelik çubukları kırabiliyor” denilmişti. 1. O çubukları Sennin Mod u olmayan Kakashi ve Hinata’da kırmıştı. Kakashi gücünü ve yıldırım çakrasını kullandı diyebiliriz. Hinata’da Jûken ile yaptı. Naruto, normal halinde iken zaten hiç bir şey yapamadı, şiş kebap gibi dizdiler üzerine 

Jiraiya, saatler süren, fiziksel ve psikolojik korezyona uğratan bir savaş sonrası, bir kolunu kaybetmiş, omzu ve kalan tek kolu da delinmiş, ağzından kanlar gelir bir halde iken bile çok basit bir kol hamlesi ile eforsuzca o demirleri kırmıştı halbuki. Ve kırmak için kullandığı kolu iki yerinden delinmiş olmasına rağmen yaptı bunu. Tamamen sağlıklı Naruto’nun benzer bir kaderden kurtulması için Hinata + Kyuubi kombinasyonu gerekmişti.

3.sü ise pek çok kişinin atladığı bir yerden geliyor. Ve bize animede yanlış aktarılan bir yerden geliyor, bende araştırmalarım esnasında bir yerde denk geldim. Ve sonra mangada tekrar açıp bakınca gösterimin (feat) ne kadar iyi olduğunu kavradım.

Bu resimlerde önemli bir şey var. Anime’de Jiraiya, Naruto’yu kenardan itmiş gibi gösterildi ancak burada, parmağı ile fırlattığı net belli. Parmağı ile yaptığı hamleye gelince, bu konuda benim 2 teorim var; ya Naruto’nun kafası bu denli güçlü bir kuvvetten etkilenmesin diye tekniği çok yavaş uyguladı. Yani hızlıca vurmaktansa, kafasına parmağını yerleştirip sonra ittirdi ya da parmağını yerleştirip, parmağından dışarı doğru saldığı çakra ile Naruto’yu fırlattı. İki türlü de bu Jiraiya’nın kuvvetini gösterir.

Ben kabalama bir hesap yaptım (evet yine 🙂 Yatay Atış prensibi ile ). Jiraiya’nın Omuz genişliği 12px geldi. Peki Jiraiya’nın omzunun gerçek genişliği ne kadardı. Amerikalı 1.75 boyunda ve 77 kg ağırlığında standart bir erkeğin 44-46 cm lik omuz genişliği olduğu hesaplanmış. Jiraiya 1.92 boyunda ve averaj bir erkek değil  çünkü 87 kg ağırlığında. Standart erkek boyundan 2 birim fazla iken Jiriaya 5 birim zayıf ve yapılı oldukça yapılı bir erkek. Nitekim standart batılı erkeğin vücut yüzet alanı 1.92m2 iken Jiraiya’nın 2.17m2 ve standart erkeğin yağsız vücut ağırlığı 60kg iken Jiraiya’nın 72.  Bu durumda Jiraiya’nın omuz genişliği aşağı yukarı 52-53 cm bir de Jiraiya’nın bir vücut geliştirmeci vücuduna sahip olduğunu düşünürsek. 1.75 lik bir vücut geliştirici 20-21 inch yani 50-53 cm lik omuz genişliğine sahip olabiliyor. Aynı boydaki standart erkeğin 44-46 idi. Jiraiya 1.92m boy 87 kg a sahip standart bir erkeğin vücut yüzey alanına göre hesaplanmıştı.  Fakat ekstra şekilli vücut sahibi olmanın 1.152 lik bir katsayı getirisi oluyor (minimum) Jiraiya’nın omzu standart ölçümler ile 52-53 cm çıkmıştı.
Şimdi 53×1.152 = 61cm lik omuz genişliğine sahip olduğunu biliyoruz.  Yuvarlak hesap biz onu 60 yapalım.

Şİmdi 60cm = 12 px gibi bir eşleniğimiz olmuş oldu. Naruto’yu yazay düzlemde gönderdiği minimum uzaklık 16-20 metre civarı. Narutonun iki uçurumun tam ortasından aşağıya düşmeye başladığını hesaba katarsak bu 25-30 metrelere varabilir. İşin ilginci Jiraiya’nın ittirmesi ile Naruto’nun kendini iki uçurum arasında bulması yani yatayda 25m düşeyde ise 0.5m yol aldı desek (anında) (serbest düşüş başlamadan önce yatayda yarım metre alçaldığını düşündük. Çünkü Jiraiya, Naruto’yu yatay olarak , rampadan çıkan roket gibi fırlatıyor . Bu durumda Naruto 227.27 m/s yani 792 km/h hızla uçurumun merkezine varmış oldu diyebiliriz. Düz hesap için 220 m/s diyeceğim.

Peki Jiraiya ne kadar N güç üretti ? Kaydedilmiş en hızlı baseball atıcı hızı 186 km/h olarak ölçüldü ve yine kaydedilmiş en yüksek kol fırlatma gücü 800N olarak ölçüldü.  186 km/h hız ile 800N forsu eşleştirirsek 792 km/h için 3406 N lik güç demek.  Jiraiya’nın sadece parmağının ucuyla dokunduğunu düşünürsek
Newton u Kilogram Fors a çevirmek mantıklı olacaktır.  Bu durumda Jiraiya’nın tek bir parmağı ile birim alana 347 kg lık güç uygulayabildiğini anlıyoruz. Peki bu ne kadar etkileyici ? Size şöyle söyleyeyim. kaydedilmiş en güçlü köpek ısırışı 700PSI forsa sahiptir bu da kg/cm2 bazında cm2 başına 49 kilogramlık basınç demek. Yani Jiraiya’nın tek parmağı zahmetsizce, hiç bir zorlanma belirtisi göstermeden en güçlü köpek ısırışının 7 katı güç uygulayabilir. Kaydedilmiş en güçlü hayvan ısırışı ise 5000 PSI ile Nil Timsahıdır. Bu da 351kg/cm2ye denk gelir. Yani Jiraiya’nın tek parmağındaki baskı gücü neredeyse = Nil Timsahı Isırığı !!!

Jiriaya da böyle on parmak daha var ve bunların gücü Sennin Mod ile on katına kadar çıkabiliyor. Peki insanlar aleminde bir parmak ile kaldırılmış en büyük ağırlık nedir ? (Fırlatılma bile değil kaldırma diyorum)  120 kg. Peki insanlar aleminde kaldırılabilmiş en büyük ağırlık nedir ? 2840 kg

2840/120 = 23.6 kat. Bu durumda jiraiya’nın tek parmak değerini bu değer ile çarpacağız. 347 x 23.6= 8190kg yani 8.1 ton. Tabi Burada dikkat edilmesi gereken iki şey var;

1.si Bu Jiriaya’nın limiti değil bunu rahatlıkla yaptı.
2.si Biz insan alemi için en üst kaldırma rakamlarını kullandık. Fırlatma değil. Fırlatma yaparsak eğer . İnsanlar aleminde 13 kg lık nesne için fırlatılabilmiş en uzak mesafe 25.86 metre. Benzer mesafede Jiraiya 41 kiloluk Narutoyu attı. Fakat sorun şu disk fırlatıcıları eğik atış yapıyor. Yani nesne bir tepe noktasına ulaşıp geriye kalan mesafeyi ilk hızı sıfır olan yatay atış olarak devam ediyor ama Jiraiya 220m/s ilk hızla yatay atış yapmıştı. Yani daha uzun sürede bu atış gerçekleşiyor. Jiraiya ise yatay atış yaptı ve Naruto yatay da 25 metre gittikten sonra düşmeye başladı yani masif bir hız farkı var. Ve Jiraiya bunu tek parmağı ile yaparken Disk atıcıları tüm bir kol ve elini kullanıyor ve bellerinden güç alıyorlar. Bu durumda 41-13 = 28 -> 220/28 = yaklaşık 8

Jiraiya’nın tek parmak ile zahmetsizce uyguladığı güç sıradan bir insanın maximum gücünün 8 katı. İnsanın kaldırabildiği max ağırlık 2840 kg idi. 2840 x 8 = 22720 kg çıkıyor. Yani yaklaşık 23 ton ama dediğimiz gibi bunlar azımsanmış rakamlar.

Nitekim tüm bunlar hesaba katıldığında Base Jiraiya’nın minimum 8 Ton , standart olarak 22 ton ve de üst limit olarak 30-40 ton aralığında saldırı ve kaldırma kuvvetine sahip diyebiliriz.

Hız hesaplamaları yaptığımız bölümde Base Jiraiya için Sennin Jiraiya’nın 10 da biri demiştik. Aynı şeyi buraya da uygularsak

Sennin Jiraiya 80-400 ton aralığında bir güce sahip.

Bu resimlerde ki diğer etkileyici şey ise, Naruto yüzlerce metre düştükten sonra bile denediği en ufak hareketin ya da girişimin Jiraiya tarafından görülebiliyor oluşu 😉 Bunu da not edin. Süper görüş.

Şimdi Sennin Mod’a girelim.

Sennin Moda girdikten sonra yaptığı ilk icrahat bize Jiraiya’nın gerçek kuvvetini göstermekle beraber, Naruto evreni ve daha sonraki senninler için güç sınıfı yarattı adeta. O zamana kadar Tsunade ve Gai gibi fiziksel canavarlar hariç hemen her çar 5-25 ton aralığında kabul görüyordu ancak Jiraiya bununda yükselişine ön ayak olan isim oldu

Sırf gözü bile, Jiraiya’nın toplam boyutundan az daha küçük olan bir öküzü zahmetsizce, kalın taş duvarın içinden geçmesine rağmen yüzlerce metre havaya fırlatabilmiş biri. Naruto, Sennin Modda iken normal bir gergedan’da 20-30 kat daha büyük bir gergedanı boynuzundan tuttuğu gibi 100lerce metre yukarı zahmetsizce fırlatmıştı. Normal Naruto, Normal Jiraiya’dan daha kuvvetsiz. O bile Sennin Mod ile bu kadar güçlenebilmişse, Jiraiya’yı düşünmekte zor olmasa gerek. Ayrıca kabaca yaptığım asgari hesaplara göre fırlatılan dev öküz minimum 90 ton ve üzeri bir ağırlıkta idi. Fakat başka bir sitede Naruto’nun attığı gergedan için 600 Ton denmiş bu öküz de üçte biri olsa 200 ton eder.

Ayrıca Naruto Gergedanı boynuzundan tutup, yerden güç alarak boşluğa fırlatmıştı. Jiraiya benzer büyüklük ve ağırlıkta bir yaratığı devasa beton bir blok ve çelik borular ile kaplı bir duvardan geçiriyor. Zaten etrafta Öküzün 1/20 biri büyüklüğünde dev kaya ve demir blokları uçuşuyor.  Ve bir patlama etkisi oluyor.  Nitekim istenen güç daha da fazla. Bir mızrağı taş bir duvardan geçirmek için gerekli olan güç 2400 PSI Mızrağın ucu milimetrelik sivrilikte bir şey . Bu dev öküz için çok kabaca bir çıkarım yaparsak Sırtının 50-60 metre uzunluğunda ve 15 metre genişliğinde olduğunu düşünürsek. 900m2 lik bir yüzey alanı oluyor . Standart bir mızrağın yüzey alanı 13mm2 kare civarı oluyor. Bu da 900m2 ye tekabul ediyor standart bir mızrak ucu ise 8mm2 ile 20mm2 arasında değişebiliyor. Biz 14mm2 yi baz alıyoruz. ve 1 m2 = 1000000mm2 ediyor. Bu durumda (900×1000000) / 14 = 6 milyon 428 bin 571 kat fazla güç uyguluyor demektir. Fakat Öküz zaten duvarın bir kısmını kırmıştı o yüzden rakamı 1/10 u olarak ele alacağım.  Ki Jiraiya boş bir taş duvardan değil Beton + çelik duvardan geçiriyor ama bu kadar derine girmeyelim. Peki bu güç Kg-Force olarak ne kadar ediyor. 2400psı ile bu rakamı karşılaştırınca Sennin Jiraiya cm2 ye 3930 tonluk güç uygulamış oluyor.

Ayrıca burada Jiraiya’nın 200×2 = en az 400 tonluk toslama ile metal borular ile kaplı beton duvar ile arada sandviç olmayı tanklayabilecek kadar dayanıklı olduğunu da anlıyoruz. Zaten Naruto karakterleri genel olarak uygulayabildikleri güç kadar da tanklayabiliyor oluyorlar.

Basitçe sıçrayıp zemine konduğunda masif beton yığınında mini krater açacak kadar kuvvetli Sennin Jiraiya.

Attığı uçan tekmesi, standart bir S sınıfı ninja kuvetine sahip pain bedenini 10 larca metre geriye savuruyor. Sektiği her an zeminde küçük kraterler açacak şekilde, kesin kes duramayacak radde de bir güç uyguluyor. Öyleki, masif beton blokları arasına sanki bir mermi imişçesine saplanıyor. Pain bedenleri ölü olduğundan acı hissetmiyorlar. Eğer hissetse geri kalkamazdı. Zira tekmenin hemen ardından burnu kırıldı ve  iki gözü de yok oldu. Hız bölümünde bu tekmeyi incelerken Jiraiya’nın rakibinden minimum 11 max 22 ila 33 kat daha hızlı olması gerektiğinden bahsetmiştik.

41 kg lık nesneyi saniyede 220 metre yol alabilecek şekilde fırlatması için Parmağının uygulaması gereken güç 3406N ve 347 kgf idi. Peki 65 kg bir nesneyi saniyede 110.000m den daha fazla ittirmesi için ne kadar güç gerek 2700000 N luk kuvvet uygulaması gerekiyor. Bu da yaklaşık 300 ton/birimalan lık bir kuvvet demek. Jiraiya’nın adamın suratını boşaltığı güç bu. 

Burada da havada attığı tekme ile rakibini 10larca metre savuruyor. Rakibi ilk önce duvara çarpıp orada bir mini krater açıyor ve duramadan savrulmaya devam ediyor. Çıplak ayağı ile attığı Bu tekmenin yarattığı yıkıcı gücü görmekteyiz. Baş rolde Sennin Jiraiya var.

Aslında gücünden bahsederken, taijutsu becerilerini de göstermiş olduk. Bunlara eklenebilecek tek şey Jiraiya’nın Pain savaşında göstermemiş olmasına rağmen mangada Fukasaku’nun açıklamaları ve de 4. ve 5. Databooktaki gösterimlere göre Kawazu Kumite yani Frog Kata yani Kurbağa Karatesi bildiği gerçeği, rakibine tamamıyla vurmamasına  rağmen, hamlesi rakibin bedeninin yakınından geçse dahi çok ağır hasar veren bir taijutsu tekniği ve bu teknik Hachimon Tonkô ve de Jûken sonrası en tehlikeli ve güçlü çıplak el taijutsu tekniği olarak adlandırılabilir. Ve Jiraiya’da böyle bir kart var.

Jiraiya’nın kuvvet ve taijutsu köşesi de böyle biter 🙂 4- Zeka ve Bilgi Kapasitesi / Analiz Yetenekleri /  İrade Gücü Departmanı:

 • Sızma, Sorgulama, Bilgi Edinme Becerileri:

Aç Bak

Bunun için özel resimlere hiç gerek bile yok, adamın sorgulama için özel tekniği var küçücük kurbağası dev bir hana(bara) dönüşüyor ve orada şüphelileri sorguluyor. Arkadaşının kurbağaya dönüştüğünü gören adam direkt ötmeye başlıyor.

Tsunade, kendisi de söyledi zaten Jiraiya’nın esas uzmanlık alanı bilgi ağı oluşturma ve düşman hattı içerisine sızma diye.

Diğer köyler ve ninjaları, hatta Konoha’nın çoğu Akatsuki nedir bilmez iken, Jiraiya çalışma prensiplerinden, peşinde olduklarına kadar pek çok şeyi öğrenmişti ve bilgileri Konoha’ya aktardı. Akatsuki’nin başının Amegakure köyünde olduğunu öğrenen ve Pain’i bulan da kendisi idi. Ayrıca, Amegakure o dönem abluka altına alınmış bir yer idi ona rağmen sorunsuz biçimde sınırdan içeri sızmayı başarmıştı. Amegakure’ye girdikten sonra halk ile konuştu, iki genin sorguladı. Bu geninlerden birini Konoha‘ya gönderdi hatta İbiki daha çok konuştursun diye.

Jiraiya’nın Akatsuki’ye dair edindiği bilginin değerini şöyle anlatalım.

Kakashi, Jiraiya’dan elde ettiği bilgiyi Akatsuki’nin önünde deşifre edince Itachi gibi iki taraflı biri bile şok oldu. Kisame de dahil ve Itachi anında Kurenai ve Asuma için ölüm emri verdi ve Kakashi’yi yanlarında götüreceklerini söylediler. Nitekim Jiraiya’nın bildiklerinin birazını anlatması bile Kakashi’nin akatsuki tarafından kaçırılmasını sağlayacak kadar gizli, saklı ve kritik bilgilerdi. Köyleri erkenden Akatsuki’ye karşı uyandırabilirdi.

Jiraiya bu bilgiyi tek başına, kendi bilgi ağı ile Orochimaru‘yu takip ettiği yıllar içerisinde edinmiş. Ekibin hareket tarzını, kaç kişi olduklarını ve nelerin peşinde olduklarını çözmüştü ve bu bilgilerden birazının bile sızması Itachi için plan değişikliği demek oldu. Ne Akatsuki içindeki göz denilen Itachi ne de bir başka süper ajan olan ve Sasori ile bilgi alış verişinde olan Kabuto. Akatsuki üzerinde Jiraiya kadar etkiye sahipti diyebiliriz.

Savaş esnasında öldürdüğü Pain bedenlerinden birini de Konoha’ya götürmesi için Shima‘ya verdi. Savaş anında bile sürekli çok sadık olduğu köyü için bilgi sağlamanın peşinde idi. Son ölüm çabası da en önemli bilgi içindi. Jiraiya’nın kendisinin de dediği gibi,  kimse akatsukinin başına onun kadar yaklaşamaz ve kimse de bu bilgiyi buradan söküp alamazdı.

Jiraiya, hemen hemen tüm ulusları ve köyleri hem ömrünü adadığı kehanet için, hemde Orochimaru ile Akatsuki’yi kayıt altında tutmak için gezmiş bir keşiştir. O yüzden Jiraiya’nın standart elementsel teknikler ile sürpriz yaşaması olası değildir. Çok görmüş geçirmiş vede öğrenmiş biri var karşımızda.

Araştırma yapıyorum adı altında pavyonlara gider Ero-Sennin ve gününü gün eder ancak bir keresinde kendinin  de dediği gibi bir şehirde bilgi almak istiyorsan gideceğin en iyi yer burasıdır. Çünkü burada herkes konuşur, ve tüm bu kadınlar arasında uluslar arası bir bilgi ağı yürüttüğü bile düşünülmektedir. Çünkü her zaman bilgiyi kendi bulmaz, bazende bilgi muhbirleri tarafından gelir. Jiraiya daha önce beklediği bir haberi aldığı zaman, bilgi ağımdan öğrendim demiştir. Bu da Jiraiya’nın ninja alemi üzerindeki nüfusunu sergilemektedir.

Ebisu’nun dediğine göre Hokagenin emriyle Joninlerin bir çoğunu Jiraiya’nın nerede olduğunu bumaya yollamış ancak hiç bir işaret dahi bulamamışlar.

Kendisi ayrıca tüm ninja dünyasına en büyük hizmetlerden biri olan, sızma görevleri ve savaşlarda da kullanılan (yani Jiraiya’nın bulduğu amaç için kullanılmayan) Tôton Jutsu, yani transparan, saydam bir dış yüzey ile neredeyse görünmez hale gelme. Bu jutsu tüm gizli görevlerde kullanılıyor ve bulucusu, bunu ninja dünyasına kazandıran adam Jiraiya Ve Jiraiya bunu genin iken geliştiriyor tabi o yıllarda Jiraiya bu tekniği savaş ve suikastten daha masum (o kadar masum değil ama daha masum) bir amaç için kullanmaktadır. Kaplıcalarda ki güzel kız ve kadınları röntgenlemek . Jutsular kısmında bahsetmiştik.

Jiraiya kendi istediği kişiyi ve bilgiyi bulmada iyi olduğu gibi kendi izini kaybettirme konusunda da belli ki çok iyi.

Sonuçta kendisi sızma, dikizleme, bilgi edinme, bilgi ağı oluşturma, soruşturma ve genel dünya bilgisi anlamında serinin en iyi bir kaç karakterinden biridir. (diğerleri de Kabuto, Zetsu, Oroc, Tobi falan olurdu sanırım)


 • Tecrübesi, Analiz Yetenekleri ve de Zekası:

Aç Bak

Jiraiya bu serinin en tecrübeli karakterlerinden biridir. Öyle ki, gençken bile pek çok yaşıtlarından çok daha fazla bir tecrübeye sahip olduğu gözlenmektedir. Dünyanın yükünü omuzlarına çok genç yaşta alan ve bunları hakkıyla taşıyan bir dünya gezgini olarak Jiraiya çok şey yaşamış ve tecrübe etmiştir.

Analiz becerisine gelirsek; yukarıda da bahsettiğimiz gibi tüm dünyayı saran bir casus ağına sahip biri olarak, kötü ya da gevşek analiz becerisine sahip olacağını düşümek bile büyük bir gaf olacaktır.

Jiriaya, Naruto için kendi bulduğu bir mühür jutsusunu çok kısa bir vadede geliştirmiştir. Keza Kuchiyoseler ile birlikte kombine ataklar, Tôton Jutsu gibi tekniklerde de kendisi adına ninja dünyasında ilk olmuştur. Pek çok kendi yarattığı jutsu vardır. Jutsu yaratmak Naruto aleminde çok üst bir zeka ve beceri düzeyi olarak görülmektedir. 

Jiraiya’nın saf, gürültücü ve de kendini beğenmiş tavırları tamamen kendine ördüğü bir duvardır aslında, altında daha kasvetli, düşünceli ve sürekli dünyanın kaderini, görev edindiği kehanetini düşünen biri vardır. Bunun getirisi olarak da hem Myobokuzan, hem Konoha, hem de tüm Shinobi Dünyası için çalışıp çırpınan ve hayatını bu çoklu görevler arasında başarıyla bölmüş biridir.

Pain savaşında ki analitik yetenekleri, köy için getirdiği bilgileri inceleme, Akatsuki’nin eylemlerinden yola çıkarak niyetlerinin ne olduğunu kavrama ve de buna hemen karşı plan geliştirme gibi önemli gösterimlere sahiptir kendileri.

Databook’ta bile 5 üzerinden 4,5 almıştır bu konuda Jiraiya, jutsularını kullanış biçimi, rakibe hemen sorun çıkarak onu denklemden çıkaracak jutsuyu öne sürmede iyidir. Asla hazırlıksız yakalanmaz, yakalandığı tek an ise ölümüne sebebiyet vermiştir. O da bir rakibinin defalarca tekrar dirilebileceği gibi absürt bir durumda yaşanmıştı.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi (Bilgi edinme segmentinde), savaş anında hala köy için ne faydalı olabilirin hesabında idi, yani oraya gidip yense de yenilse de köye kazanç getirecek materyalleri, planlı ve sıralı bir biçimde sağlamaya devam etti duygusal ve fiziksel olarak zorlayıcı bir savaş esnasında bile kendisinin düşmesi durumunda olabilecekler için ikincil plan hamlelerini sürebiliyordu.

Zaten Fukasaku’ya göre Jiraiya, Amegakure’ye ilk önce bilgi edinmek amaçlı gitmişti, savaşmak değil.

Jiraiya gençliğinde çağının dahisi ya da önde geleni değildi, Hiruzen takımının en beceriksizi idi belki de, ancak seri biterken herkesin aklında en yetenekli ve güçlü Sannin Jiraiya olarak kaldı bu da azmi ve de kendini verdiğinde ne kadar çabuk ilerleyebildiği adına bir başka kanıt.

Jiraiya’nın analiz becerileri bununla da sınırlı değil, tecrübesi ile sezgilerini birleştirerek pek çok kez sağlam analizler yapmıştır. Naruto’nun saçlarına bakarak çakrasının akış yönünü anlaması (hatta bakmadan önce bile doğru tahmin etmişti.) Dışarıdan hiç bir iz göstermediği halde bir bakışta Naruto’nun üzerinde 5 Element Mührü etkisi olduğunu hatta biraz daha bakınca bunu yapanın Orochimaru olduğunu tahmin ettiği anlar gibi pek çok an var.

Pain savaşında her birinin tek bir özel becerisi olan bedenlerden oluştuğunu ve gerçek bedenin orada olmadığını anlaması, keza indirdiği ilk 3 pain bedeni için yaptığı final planı gibi analiz ve sonuca gitme becerilerinin sağlam gösterimleri mevcut. Fukasaku elde edilen bilgilerde Jiraiya’ya çok yardımcı olsa da sonucu getiren strateji Jiraiya tarafından gelmişti.

Pain’e doğru yola çıkmadan önce Tsunade‘ye son bir tavsiye verip onu ANBU‘nun “Kök” olarak adlandırılan alt örgütüne ve Danzo’ya karşı uyarmayı da ihmal etmemiştir. Köy dışında sıkça bulunan biri olarak Danzô’nun sınırların ötesinde neler karıştırdığından da haberdar olması muhtemel. Burada da Jiraiya’nın ileri görüşlülüğüne şahit oluyoruz. Zira kök ve Danzo, Jiraiya’nın ölümü sonrası  epey baş  ağrıtacak idi.

Jiraiya’nın Pain ile dövüşürken, taa otuz yıldan fazla bir zaman önce gördüğü ninjaları hatırlaması, ya da ölmeden önceki son mesajını, kitabının sayfaları ve o sayfada ki spesifik harflerden vermiş olması da Jiraiya’nın fotografik hafızası adına güzel örnekler. Yazdığı koca bir kitabın hangi sayfasında ne yazdığına kadar hatırlıyor olması oldukça etkileyici. Daha etkileyici olan bunu yaparken sırtında 5 Çakra Bloke eden Kara Kazık var ve kolu, kopmuş, boğazı ezilmiş bir kaç saniye önce durmuş kalbini geri attırmış bir haldedir. Ve üzerine gelmekte olan bir güdümlü füze vardır. Bu kadar yoğun fiziksel ve mental strese rağmen hala yazdığı kitabın spesifik bir sayfasında spesifik bir paragrafında kaçıncı sırada hangi kelime olduğunu hatırlayıp bunu hemen kriptik bir dilde parmağının ucuna topladığı  çakra ile fukasakunun sırtına yazabildi.
Böylesi bir feati koparmak demek;

 • Fotoğraik Hafıza
 • Aşırı hızlı karar verme ve düşünebilme
 • Şİfreleme bilgisiGibi becerileri gerektirir. Seride bir benzerine rastlamadığımız bir olay.Kilometrelerce öteden gördüğü el mühürlerine bakarak hangi tekniğin yapıldığını tanıyıp adlandıran Profesör Hiruzen’in öğrencisi olduğunu kanıtlıyor adeta Jiraiya.

Keza tıpkı Profesör gibi, Jiraiya’da yaptığı tekniklerin çoğunu kendi bulmuş ve geliştirmiştir, birinden özellikle miras aldığı bir teknik ya da klanına dair özel bir yetenek yoktur. Nesi varsa kendi çabası sayesinde (Elbette Hiruzen ve Fukasaku önemli ancak kişi gayret etmedikten sonra nereye kadar) olmuştur. Ve kendi dövüş stilini rakibini çabucak devreden çıkarmaya, onları tuzağa çekme, çaresiz bırakma üzerine kuruludur. Jiraiya öyle teknikler kullanır ki seviye ve çakra olarak düşük teknikler bile S seviyeli rakiplerinin ellerinde ki en iyi tekniği kullandırmaya zorlar bu da Jiraiya’nın savaş stratejisti olarak değerini artırmaktadır.

Jiraiya için Fukasaku, Konoha için oran sorumlulukları ve öğrenci bulma için çıktığı seyahatleri arasında hayatı bölünmüştü , o yüzden Sennin Modu tamamlayamadı demişti. Jiraiya’nın bunun için bir bahanesi vardı. Orochimaru köyden kaçtığından beri (en az 30 lu yaşların başı diyebileceğimiz bir zamanda) köye dışarıdan bilgi sağlayan bir gezgine dönüştü, shinobilik yolunda iki büyük ninja savaşı gördü, Myobokuzan‘a da sık sık gitti, Dünyayı da gezdi fakat tüm bunlara rağmen kayıtlı olarak en fazla resmi görev tamamlamış Shinobi olma onuru da Jiraiya’dan başkasına ait değildir.

58 D Seviye, 345 C Seviye, 684 B Seviye, 614 A Seviye, 138 S Seviye olmak üzere toplam 1839 resmi görevi başarıyla tamamlamıştır ve bu konuda da Naruto evreninin rekorunu elinde bulundurmaktadır. Büyük Ninja savaşları ve kendi düzenlediği araştırma görevleri sayılmaksızın bu kadar görev tecrübe etmeyi başarmış. Yani genel kanı aksine Jiraiya, her zaman boş zamanlarını karı-kızla harcayan bir zampara değil 🙂

Tüm bu görevlerini yaparken 2 tane epik, 3 tane de ero-romantik diyebileceğimiz roman yayımlayacak zamanı da bulmuş Reis.

Ayrıca, Jiraiya’nın ileri görüşlülüğü ve kişilik tahlili becerilerine örnek olarak, Tsunade’nin kardeşine olan zaafını, Naruto’nun Tsunade’nin kardeşi Nawaki’ye olan benzerliğini kullanarak ekarte etmiştir. Ve de Naruto’nun, Tsuande’nin ikna olması vede tekrar hayata ve köye inancını tazelemesi için gerekli olan şey olduğunu öngörüp, görevde kasten onuda yanına almış ve Konoha için hayati bir zafer ile geri dönmesi örnek gösterilebilir.


 • Naruto Evreninde ki En iyi Hoca & Mentor:

Aç Bak

Jiraiya’nın gücüne, zekasına, becerikliliğine ve de namına ışık tutan bir diğer konuda Jiraiya’nın hocalığı, üstatlığı ve de mentor olarak başarılarıdır.

İlk kayda değer hocalık deneyimini daha kendi bile çok genç iken (10 lu yaşların sonları 20lerin başları (en fazla) ) tatmıştır. Saklı Yağmur Köyü (Amegakure) yetimleri olarak anılan Nagato, Yahiko ve Konan‘ı 2. Büyük Ninja Savaşı sonlarına doğru devralır onların iyiliği için 2 yıl Yağmur Köyü’nde yaşar.

Ve Yağmur köyü bir ninja akademisine sahip değildir. O sebeple Jiraiya, pek çok jonin sensei’sinin aksine 0 seviyede ki çocukları aldı (ne bir klana dahiller ailelerinden bir şey öğrenebilsinler, ne akademi var. Çoğu Lider Jonin akademi mezunu, yani temelleri öğrenmiş geninler ile çalışır.)

3 yılda Yağmur Yetimleri rahatça S sınıfı bir shinobi olan Jiraiya’nın Kage Bunshin’ini yenebilir hale geldiler. Her biri bir element kullanmanın yanı sıra ninjalık adına tüm temelleri öğrenmişlerdi. Jiraiya’dan aldıkları eğitimin üzerinden çok geçmeden Akatsuki örgütünü kurdular, amaçları Yağmur Köyü’nü kurtarmak olan bir örgüt, örgütün lideri bu üçlü idi ve örgüt yakın zamanda Hanzô ve Danzô gibi önemli ve güçlü kişiler tarafından tanınır olmuştu. Bunların çoğu Jiraiya sayesinde idi.

Jiraiya öğrencilerine sadece teknik ya da taktik öğretmiyor. Hayatı da anlatıyordu. Jiraiya’nın içinde nefret tohumları olan Nagato’ya olan özel ilgisi sayesinde Nagato kısa da sürse huzuru bulmuş ve insanlar hakkında çok şey öğrenmişti.

Jiraiya’nın bir sonraki ve de ünlü hocalık macerası Konoha Köyü içerisinde idi, Jiraiya çok seveceği neredeyse manevi babası olacağı Minato Namikaze‘nin hocası olmuştu. Kendisi ilerideKonoha’nın Sarı Şimşeği ve 4. Hokagesi olarak nam salmıştır. Jiraiya, yine her zamanki gibi sadece teknik ve taktik değil aynı zamanda hayatı, sevmeyi, saymayı öğreten bir hoca olarak dikkat çekti. Jiraiya, adeta Minato’ya hayran iken aynı şekilde Minato’da Jiraiya Sensei’ne tapmakta idi. Öyle ki bu ikisi arasında baba-oğul seviyesine dayanan bir ilişki doğmuştur. Minato’nun kurbağa teknikleri ve sennin modu da Jiraiya’dan Minato’ya geçen miraslar arasındadır. 

Minato, kendisi bu kadar güçlendi ise bunda Jiraiya’nın payının büyük olduğunu ve oğlunu da eğitecek kişinin Jiraiya olduğunun altını çizmiştir. Jiraiya’da narutonun mühür parşömeninin ve rasengan’ın Minato’dan yadiggâr olduğunu ve onun dileği ile Naruto’ya aktardığını daha önce belirtmiştir. Nitekim Jiraiya ve Minato herkesten çok birbirlerine güvenen ve saygı duyan bir ikili diyebiliriz. 

Minato’ya göre Jiraiya, bir shinobi de var olması gereken tüm özelliklere sahip harika birisidir. Ve dünyada ondan daha iyi bir shinobi tanımamaktadır. Bu sözlerin, Konoha’nın Hokagesi olmuş kahraman sarı şimşekten gelmesi elbette önemini  artırmaktadır.

Jiraiya’nın bir sonraki ve sonuncu hocalık deneyimi, en tecrübeli, kurnaz ve de becerikli olduğu mentorluk dönemidir diyebiliriz. Oğlu yerine koyduğu Minato’nun oğlu olan, ve de Jiraiya’nın isim babası olduğu, serinin baş kahramanı Uzumaki Naruto bir sonraki öğrencisi olmuştur. Naruto akademide akademi sonuncusu olan ve geleceği parlak olmayan bir ninja iken. Jiraiya ile tanıştıktan sonra hızla basamakları atladı, önce Kuchiyose, sonra Kyuubi çakrasına odaklanma, sonra rasengan olmak üzere Naruto’yu çok güçlendiren ve diğer dahi geninlerin seviyesine getiren bu teknikleri henüz Jiraiya ile tanışalı bir kaç hafta olmuş iken öğrenmişti. Naruto gibi aptal ve umutsuz gözü ile bakılan biri üzerinde bile bu kadar kısa zamanda bu kadar fazla etki yaratmış olması Jiraiya’nın etkisini gösteriyor. Ancak Jiraiya’nın Naruto için teknik bazında hocalıktan çok, yöntem bazında hocalık yapmış ve Naruto’ya nasıl savaşılması gerektiğini, hangi tekniklere karşı nasıl önlem alabileceğini göstermiştir. Eskiden bir sürü klon çıkarıp rakibine dümdüz giden biri iken Jiraiya sonrasında o insanları şaşırtan dövüş zekası kat be kat daha artmış ve Naruto’yu bu serinin en kurnaz dövüşçüsü haline getirmiştir.

Naruto gibi el mühürlerini öğrenmekte güçlük yaşayan ve de Kyuubi’yi kontrol etmesi öngörülen biri için ise Rasengan’ı öğretmiş olması hayati değer taşımaktadır. Naruto’ya göre Jiraiya gördüğü en havalı ninjadır vede en çok saygı duyduğu kişidir. Hatta ölümü sonrası ona bu saygısını daha çok gösteremediği için pişmanlık duymaktadır.

Fakat Jiraiya’nın, Naruto üzerindeki dolayısıyla da seri üzerinde ki en büyük etkisi sözleri ve hayatı algılayış biçimi idi. Naruto’yu, naruto yapan “asla pes etmeme”, “nefret zincirini kırma”,  “insanlardan umudunu kesmeme” gibi felsefelerin hepsi Jiraiya’nın marifeti idi. Naruto’yu sadece güç olarak değil, entelektüel olarak da eğitmişti.

Kendisi genel kanı olarak Naruto evreninin hatta pek çoklarınca Anime & Manga aileminin en iyi mentor & yol gösteren karakteridir. Bu da onun zekasına, azmine vede ne kadar kalifiyeli bir insan olduğuna dair ışık tutmaktadır.


 • İradesi & Azmi:

Aç Bak

Jiraiya, bir shinobiyi shinobi yapan şeyin kaç jutsuda ustalaştığı değil, asla vazgeçmemek için gerekli azmi göstermesi olduğuna inanan türde bir adamdır.  

Nefretin, nefreti, acının acıyı doğurduğunu düşünür, ancak yine aynı acının insanların birbirini anlamalarına ve birbirlerine karşı daha nazik olmalarına olanak sağlayabileceğini de belirtir. Ve Jiraiya, her daim insanların birbirlerini anlayacağı günlerin geleceğine inandığını belirtmiştir.

Defalarca aptal, saf ve zayıf yerine konsa da Jiraiya yolundan, davasından ve de sevdiği şeylerden vaz geçen bir adam değildir. Öyleki bi ömür boyu sevdiği kadın, daha da çok sevdiği Konoha ve Barış ortamını tehdnı tehdit edecek olursa ve ihanet edecek olursa onu anında öldüreceğini söyleyebilecek kadar da radikal ve kendini adamış biridir.

Naruto gibi mottosu “Asla vazgeçme” olan bir genç ile çalışmış olan Fukasaku-Sama bile Naruto’yu görmesine rağmen irade ve azim konusunda Jiraiya’ya rakip tanımadığını seride daha önce belirtmiştir. Keza, Tsunade onun nasıl Orochimaru’nun peşinde gitme ve onu köye teslim etme isteğinden pes etmediğini belirttiği gibi.

Dünyaya yıkımı ve barışı getirecek olan çocuğu seçeceğine, eğiteceğine ve bu uğurda çok kritik bir karar alacağına dair bir kehnaeti çok genç yaşta üstüne yük edinmiş olan Jiraiya oğulları gibi sevdiği ve tüm inancını bağladığı Nagato ve Minato gibi öğrencileri öldükten sonra, en yakın arkadaşı bir canavara dönüşüp kendisini çiğneyerek köyü terkettikten sonra, sevdiği kadın tarafından defalarca reddediltikten ve de sonunda onun da köyünü terkettiğini gördükten sonra, sevgili hocasının bir zamanlar arkadaşım dediği birince öldürüldüğünü gördükten sonra bile Jiraiya hala yaşama sıkı sıkıya tutunmuş, hala gülen, yiyen, içen, gezen, yazan, seven ve de kehanetin çocuğunu eğiten biri olmuştur.

Tüm bu yaşadıklarından sonra asla ümitsizliğe kapılmadan, asla ajitasyona mahal bırakmadan her şeyi ile Naruto’yu eğitmiştir.


Pain savaşında ne olursa olsun, önemli, hayati bilgiyi almaya kendi odaklamıştır, o an bile eğer kendisi düşerse köyünün bir şansı olmasını istediği için hayatını riske atmış kaçmamıştır. Hatta öldüğü an bile, o ölüme doğru gittiği anda bile asla pes etmeme düsturu olan bir öğrencisi olduğunu, bundan sonra kehanetin yükünün onda olduğunu ve kendisinin de ona layık bir hoca olarak ayağa kalkıp son görevini yapması gerektiğini kendisine tekrarlamıştır, saf irade gücü ile duran kalbini çalıştırmıştır ve son görevini yapmış olmanın mutluluğu ile gülerek ölmüştür, denizin dibine doğru sürüklenir iken bile eski hikayesi olan Cengaver Jiraiya’yı noktalandırıp, yeni bir hikayeye başlaması gerektiğini, hikayenin adınında Uzumaki Naruto’nun Hikayesi olması gerektiğini söylemektedir. Öldüğü ana kadar hayattan keyif almakta, insanlara inanmakta ve asla ama vazgeçmemektedir.

3 kere aldığı Hokagelik teklifini genelde yaşam tarzını öne sürerek reddetmiş olsa da daha sonra belirtiği gibi arkadaşının gitmesine, öğrencileri ve hocasının ölmesine engel olamadığı için bu kadar önemli bir onura layık olmadığını düşünmektedir. O gürültücü ve her savaşta kendisini överek sunmaya çalışan,kendini beğenmiş ihtiyara oranla ne kadar tezat bir yaklaşım. İşte Jiraiya böyle kontrastların adamı diyebiliriz.

Nitekim, Jiraiya’nın en büyük gücü iradesi, felsefesi ve azmidir5- Jiraiya Hakkındakiler ve İtibarı

 • Jiraiya Hakkında Söylenenler:

Aç Bak

Detaylı anlara gitmeden önce temel şeyler ile başlayalım.

 • Zamanının en güçlü ninjası unvanının, God of Shinobi ve Profesör lakaplarının sahibi Hiruzen Sarutobi‘nin Hokage iken yetiştirdiği ve daha sonraları “Efsanevi Üç Ninja” olarak anılacak olan üçlüden birisidir.
 • 3 Kere Hokagelik Teklifi almıştır.
 • Diğer sanninler ile beraber kendi çağının en güçlüsü olarak anılmıştır.
 • Serinin en güçlü karakterlerinden bazılarının hocasıdır. (Nagato, Minato, Naruto, Konan) Ve serinin başında dendiği gibi “en iyiler en iyileri yetiştirir”.

Şimdi bazı özel söylemlere bakalınm;

Naruto evrenin en centilmen ve de eri sözü bir kahramanlarından Minato’nun hocası için dedikleri;

“Sen hepimizin örnek alıp takip edilmesi (ya da sadece örnek alması) gereken gerçek yeteneğe sahip birisin.Senden daha iyi iyi bir shinobi düşünemiyorum”


Kisame ve İtachi gibi Akatsuki’nin en güçlü 3-4 şahsından ikisi Jiraiya hakkında konuşuyorlar. Ve bakalım neler diyorlar.

Kisame: ” Eğer sen onunla eşleşebilecek olsan bile ben kendimden emin değilim”

Kisame: ” O çok farklı bir ligde(seviyede).”

İtachi: “Evet,  Eğer onunla yüzleşirsek en fazla onunla birbirimizi ölürüz ya da en iyi ihtimal çok kötü (ölümcül) yaralanırız.”

İtachi: ” Eğer daha fazla desteğe sahip olsaydım bile bu gerçekleşecek olanı değiştirmezdi”

Kisame: “Sonunda onu ramen dükkanında bulmuş olmak çok iyi fakat bakıcısı Konoha’nın Efsanevi Üç Ninja’dan biri.”

Kisame ” Onun bizim düşmanımız olması ile birlikte sahip olduğumuz Sisin Yedi Kılıç Ustası ve Konoha’nın Uchiha Klanı ünvanları bile sönük kalıyor”

İtachi’nin, Sharingan’ın gerçek taşıyıcısı ve Kisame’nin de kuyruksuz kuyruklu olarak nam salan Bijuu ve Jinchuurikilere tek dalan Akatsuki’nin eskilerinden biri olduğunu söylememe gerek yoktur sanırım. Killer Bee ve Roshi ‘ye tek dalan Kisame, Jiraiya için “ben yapabilir miyim emin değilim, benden çok farklı bir seviyede” dediğini görüyoruz. Keza İtachi’ nin yardım bile gelse en iyi ihtimal’in hep beraber ölmek olduğunu vurguladığını da görüyoruz.


Tsunade, gerçekte 5. Hokage’nin Jiraiya olması gerektiğini vurguluyor. Ve Üçüncünün de bundan memnun olacağını ve her ne kadar Jiraiya buna özgür ruhlu oluşunu bahane etse de , Tsunade buna engel olan şeyin pişmanlıkları olduğunu ortaya çıkarıyor.

Burada Jiraiya, Yağmur Köyü’nün ve ulusunun kritik durumu sebebiyle, Akatsuki Liderinin oradaki pozisyonunu ve orada neler karıştırdığını öğrenmek adına öncelikle kendisi sızıp, neler olduğuna bakmak istediğini söyler.

1.panelde Tsunade tam bunun ne kadar tehlikeli olduğunu söyleyecek iken, Jiraiya ona “Ben hala Konoha’nın Üç Efsanevi Ninjası’ndan biriyim. Bunun ne anlama geldiğini hatırlıyorsun değil mi ?” der. Ve Tsunade anında sakinleşir. Jiraiya’nın “hatırlama” kelimesini seçmiş olması (biliyorsundan ziyade) ve de Tsunade’nin ani geri vitesi Jiraiya’nın bu ünvân ile tüm dünya üzerinde ne kadar korkulan ve güçlü bir shinobi olduğunu göstermektedir.

Yine 2. Panelde Tsunade Jiraiya’nın onu sürekli en bahtsız görevlere atandığı için kötü hissettiğini belirtir. Yani köyde Jiraiya’nın yaptığı işleri yapabilecek, sağladığı bilgileri edinebilecek başka bir kişi bulunmamaktadır. Tüm ninja aleminin en güçlü köyü olmasına rağmen tek başına bu işi götürebilecek radde de kalifiyeli tek adamdır bu da onu  döneminde ki tüm shinobiler arasında tek yapar.

Hatta tam da bu konuda benzer bir açıklama Fukasaku-Sama’dan gelmiştir:

Pain’e bu kadar yaklaşıp, ona direnip onun sırrını ve bilgilerini alma konusunda kimsenin Jiraiya’nın gittiği kadar ileriye gidemeyeceğini iddia eder. Fukasaku-sama ‘nın 800 küsür yaşında, Shinobilik tarihine hakim biri olduğunu düşündüğümüzde durum daha da kritik bir hal alıyor.

Jiraiya, köydeki “kagelik adayı” isimlerden biri olan, Kopyacı Ninja olarak dünyaya nam salan Kakashi’yi,  Naruto’yu korumak için yetersiz bulduğunu söylediği anlar. Ve Kakashi’nin bunu onaylaması.

Kakashi’ye Sasuke’ye odaklanmasını çünkü ona Sharingan’ı kullanmayı öğretebilecek tek kişi olduğunu. Naruto’nun sorumluluğunu ise kendi aldığını söyler.

Jiraiya ile buluşacağını öğrenen Orochimaru’nun aşırı heyecanı bile Jiraiya’nın Orochimaru için nasıl bir rakip olduğunu gösterir nitelikte.

Fukasaku tarafından Pain’in yeteneklerine dair bilgilendirilen Mangekyo Sharingan açmış Hatake Kakashi bile güçlerinin tamamını kullanmayan 2 Pain bedenine karşı çaresiz kalınca. Jiraiya’nın altısına karşı savaştığını aklının almadığını bunun çılgınlık olduğunu söyler. Bİr kez daha Kakashi gibi çok yetenekli bir karakterin bile Jiraiya’nın yanından geçmediğine dair bir kanıt.
Nagato’nun kendisine “Sırrımız olmasaydı büyük ihtimal onu yenemezdik” diye itirafta bulunduğu o ünlü sahne

Peki Madem konu Pain vs Jiraiya’ya geldi burada biraz duralım.

Tabi bazı şahıslar buna inanmak istemiyor. “Pain acıdı da öyle dedi” diyen var. “Jiraiya fanları için yapılmış bir hamle” diyen var. “Pain Hocasına saygılarını sunuyordu.” diyen var. “6 Bedenin hepsi çıkınca Jiraiya ezildi hatta Tendo Pain (Deva Path / Yahiko) Jiraiya ile dövüşmedi bile ” diyen var. Hepsi asılsız ve mantıksız.
Savaşın başından beri “sen benim yanımda evrilmemiş tek hücreli bir yaşam formusun” diyerek Jiraiya’yı yeren ve onu zalimce öldüren adam ne saygı gösterebilir ne de acıyabilir. Mantıklı değil.
“Fanlara yönelik” lafı da saçmalık çünkü bunu seride ki her karakter için diyebiliriz. Ve Jiraiya serinin çok başlarından beri Akatsuki için bir tehdit olarak tasvir edildi. Itachi ve Kisame kaçtı adamdan. Neden Pain de “neredeyse ölüyorduk” demesin ?

Ve en sonuncu olan “Jiraiya altısına ezildi, Deva Path dövüşmedi bile” diyenlere. Külliyen yalan ve mangayı kendi arzusu ile bükme çabası. Neden mi ?

Jiraiya, altısı ile karşılaştığı anda en önde Deva Path’in gittiğini görüyoruz. Hiç kendini geride tutuyor gibi görünmüyor. Yazar bize ısrarla . Jiraiya’nın altısı ile birden dövüştüğünü ima etmek istiyor. Zira bu sebeple az yukarıda gösterdiğimiz sayfada kakashi “Altısı ile Karşılaşmak mı ? Çılgınlık” diyor. Fukasaku, köydekilere, altısı ile birden savaştıklarını anlatmış olmalı. Ama hepsinin gücünü tahlil edecek vakitleri olmamış.

Peki tek kollu yorgun Jiraiya bu 6 sı ile ne kadar süre, ne kadar ciddi bir savaş verdi ? Süre olarak size söyleyebileceğim. Sasuke’yi aramaya çıkmış 8 Kişilik Tim, Tobi ile karşılaştıklarında Tobi ile dövüştükleri sırada eş zamanlı olarak Jiraiya’da Pain ile dövüşüyordu ve süreleri benzerdi diyebiliriz.

Olayın ciddiyetine gelirsek. Şöyle göstereyim;

Jiraiya ve Pain dövüşmeye başlamadan önce ortamdaki tek hasar, Jiraiya’nın kolu kesilir iken patlatılan duvardı.
Fakat bu dövüş off-panel yaşandı yani biz görmedik. Sonra Jiraiya’yı gördüğümüzde devasa bir bariyer içinde Pain bedenlerinden biri önünde ölü olarak yatıyordu.

Jiraiya vermesi gereken o büyük kararın burada savaşmaya devam edip, Pain’in foyasını ortaya çıkarmak olduğuna karar verir ve tekrar yukarı çıkar. İşte o an çizer Kishimoto, tek kollu Jiraiya’nın ne kadar yoğun ve büyük bir savaşa girdiğini bize gösterir.

Devasa kolonlar gökdelenlerden düşmüş, boru hatları parçalanmış. Olası Shinra Tensei ve Cho Odama Rasengan izleri görülmektedir. Nitekim tek kollu Jiraiya’nın (yani ninjutsu yapamayan) Jiraiya’nın 6 Bedene karşı aynı anda hiçbir hazırlık ya da bilgisi olmadan uzunca bir süre direndiği ve sonunda içlerinden birini bariyere almayı başardığını anlıyoruz.

Nitekim neymiş, Pain/Nagato boşu boşuna “adil bir dövüş olsa yenemezdik” demekte gayet haklı. Çünkü adam tek kol ile altısından birisini hala alabiliyor !!

Hatta Jiraiya’nın dediğine göre aslında altısını birden yakalamak istemiş…

Pain bedenleri arasında Deva ve Asura Path hariç yakın dövüş ve muharabede bu kadar yıkıcı başka hasar yapabilen başka bir beden olmadığına göre. Jiraiya, Deva Path ile dövüşmedi yalanı burada çürütülür.

Pain’in Jiraiya savaşı sonrası, “Yenilmez” ve “Tanrı” lakaplı Pain’in ne kadar zorlandığından Obito ile Zetsu’da bahsetmiştir.

Beyaz Zetsu “Çok zaman aldığı kesin” dediğinde Siyah Zetsu “Rakibi O Jiraiya idi” demiştir. Yani bunun doğal olduğunu söylemektedir. Kara Zetsu’nun ta Kaguya zamanından bu zamana yaşıyor olduğunu, Kaguya, Madara, Obito gibi olağan üstü güçlü karakterlere hizmet ettiğini düşünürsek. Jiraiya’nın, Pain için ciddi bir rakip olduğunu düşünmesi bile çok şey ifade eder.
“Herşeye kadir, durdurulamaz Pain bile tümünü ortaya koyduğuna göre Jiraiya gerçekten de itibarını yaşatan biriymiş” Obito’nun sözleri.

Naruto’nun ideolojisi ve azmi tarafından uçlara sürüklenip açık vermesi sonucu yenilişi ardından, Obito yeniden canlandırma jutsusunu yapmaya hazırlanır ve bunu yapmak için hazırlandığı kişi Jiriaya’dır. Ancak bu eylemi bölünür ve Ero-Sennin dönüşünü yapamaz. Fakat bu esnada Obito, Jiraiya adına Minato’ya şunları söyler;

Bir grup insanın duyguları ve düşünceleri bir araya gelip buluştuğunda, bu gerçekten kudretli bir araca dönüşüyor. Nasıl Nagato ve Naruto’nun Jiraiya’nın öğrencileri olduğunu gördüğüm kadarıyla,  dürüstçe söylemem gerekir ki aslında beni yenen Jiraiya’dır. Sensei ayrıca o seninde ustandı ve seni Hokage olarak yetiştirdi…

Jiraiya ve onun çevresindeki etkilerine bakarsak eğer, söylenecek çok fazla şey var ancak bunlar göz önünde duranı anlamak için yeterlidir. O’da Jiraiya’nın Naruto evreninin dayandığı felsefesinin temeli olan harika ve kudretli bir adam olduğudur.


 • Jiraiya’nın Kendine olan Güveni:

Aç Bak

Jiraiya’nın, yıllarca kendi başına , hiç bir köyün korumasından faydalanmadan, Myobokuzan alınlığı ile gezdiğinden bahsetmiştik. Asuma’nın bile 35 milyon ryo ettiği ve dışarıda Kakuzu, Zabuza gibi pek çok kelle avcısı olduğunu düşünürsek. Ve Jiraiya’nın da Tsunade’nin değimiyle “sürekli en zorlu/talihsiz görevlere” atandığını ve sürekli Akatsuki  ile Orochimaru’nun kıyısında gezdiğini düşünürsek. Bu onun kendine ne kadar güvendiğini ve ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor.


Aynı şekilde Akatsuki’nin başının olası lokasyonunu bulduğunda, Tsunade’ye acele karar vermeyip önce bilgiyi doğrulamak istediğini bu uğurda hali hazırda içinde bir sivil savaş yaşanan, uzun yıllardır abluka altında tutulan bir ülkeye Akatsuki gibi her bir üyesinin bijuu avladığı bir ekibin liderini araştırmaya tek gitmek istemiştir !! Hatta Tsunade karşı gelecek olduğunda “Ben Hala o üç efsanevi ninjadan biriyim, Sanırım bunun ne anlama geldiğini anlıyorsundur” dediğinde Tsunade bile sus pus olmuştu.
Amegakure içerisindeki araştırması devam ettikçe, Pain’in, zamanında “En Güçlü Shinobi” olarak anılan Hanzo’yu öldürüp darbe yaptığını öğrenir. Hanzo gibi içinde Saninlerin olduğu koca bir tümeni tek başına haritadan zahmetsizce silmiş birini, sessiz sedasız öldüren birinin inine girdiğini ve yalnız olmadığını kendine “Angel” diyen de bir başka yardımcısı olduğunu öğrenir. Tüm bunlara rağmen Jiraiya bazı önlemler alsa da , Sennin Mode a baştan girmek istememiştir.

Bu da şu demek o dönem zarfında, Pain gibi tanrı modu açmış bir karakter ve de efsanelere konu olmuş 12 rinnegan gibi absürt bir engel ile karşılaşmadığı takdir de karşısına çıkacak her hangi birini yeneceğinden gram şüphesi yok demektir bu.


Keza 3 yıl boyunca eğittiği Yağmur Köyü Yetimlerinin yeterlilik sınavı onun gölge klonunu yenmek idi.

Orochimaru, Tsunade ve Jiraiya’nın gözetimi altında 2.5 yılda Naruto,Sasuke ve Sakura’nın başardığı ilerlemeyi ve Nagato’nun o yaşta bile beş elementi de kullanabildiğini düşünürsek. Jiraiya’nın tek klonu bile pek çok Joninden güçlü. Öyle olmalı çünkü Jiraiya, kendi klonunu yenildikten sonra  savaş bölgesinde yaşayan bu üç gencin hayatta kalabileceğine ikna olmuştur.

Bu da Jiraiya’nın kendi seviyesi ile ilgili nasıl bir fikre sahip olduğunu göstermektedir.


En hayati ve kritik ortamlarda bile dansından ya da kahkahalarından bir şey eksilmemesi de cabası6-SONUÇ:

Aç Bak

Güç ve Kudret olarak, tanrısal karakterleri ve de özel klanların (ucu ôtsutsukilere dayanan Hyuga, Uzumaki, Uchiha ve Senju gibi özel klanlar) mensuplarını bir köşeye korsak hiç bir dojutsu, kinjutsu kullanmaksızın, bir bijuu ile bağı olmaksızın Naruto evreninin en güçlü vede kudretli bir kaç karakterinden biri Jiraiya (Minato ve Hiruzen bu konudaki tek rakipleri) diyebiliriz. Üstelik kendisi yine Naruto evreninin en çok yönlü Shinobisidir. Standart ve üzerinde başarılı olmadığı hiç bir alan/departman yoktur. En kötü olduğu genjutsu konusunda bile açığını Sennin Mod’u ve Amfibik Tekniği ile kapatmış hatta serinin en etkileyici 2-3 genjutsu tekniğinden birine imza atmıştır.

Seride 2 ciddi savaşı vardı ikisinde de dezavantajlar ile dolup taşıyordu, adil ve de makûl bir karşılaşmada neler yapabileceğini, elinde daha başka neler sakladığını hala bilemiyoruz. (Öyle ki 6 Pain bedeni arasından çıkıp bir bariyere nasıl girdiği, hasar aldıkça çoğalan köpeklerden nasıl kurtulduğu, tüm dünyayı başında ki ödülle nasıl rahatça gezebildiği gibi gizemler var.)

Buna karşın kendisi oldukça güçlü.

Normal Jiraiya’yı hız ve reaksiyon olarak en aşağı Masif Hipersonik + sayabiliriz. Gücünü ise en az 8-40 ton ton aralığında gösterebiliriz.

Senni Jiraiya ise minimum,  masif hipersonik + hız ve reaksiyona sahip olarak görebiliriz. Min ise Mach 300-1000 aralığı Gücü ise en az 40 ton max 1000+ ton ve üzeri seviyelerde olduğunu söyleyebiliriz.

Jiraiya’nın shinobi ve savaşçı olarak dünya geneline karşı dominantlığına gelecek olursak;

1839 Resmi Görev (Bunlardan 138 S (en çok S Görev yapan kişi), 614 A (en çok A Görev yapan kişi) seviye görev yapmış olduğunu hatırlatırım), 2 Büyük Ninja Savaşı, Orochimaru ile savaş, Defalarca Orochimaru ve Akatsuki üzerinde çalışmalar yapma, sığınaklarını keşfetme, başında belki de 2 köy satın alınacak bir ödül ile dünyayı gezme vs vs.. Dolu dolu, tehlikeli ve de zorlu bir kariyere sahip. Daha enteresan olanı ise bu kadar zorlu ve yoğun ve de köyün koruması dışında geçen hayata nazaran öldüğü  son savaş hariç bu adam ölümle sadece 2 kere burun buruna gelmiş. Biri Tsunade’nin Jiraiya’yı kaplıcayı dikizlerken yakaladığında 6 kaburgasını 2 kolunu kırarak attığı dayak, diğeri ise Naruto’yu eğittiği 2,5 yıllık arada Naruto 4 kuyruk forma geçince ondan aldığı ölümcül yara.

Diyeceksiniz, bunu zaten biliyoruz nereye varmak istiyorsunuz ?

138’i S, 614’ü A olmak üzere 1839 Resmi Görev, 2 tane Büyük Ninja Savaşı, Köy Koruması dışında geçen dünyayı gezdiği yıllar, Suç örgütlerinin sınırlarında geçirdiği aylar-günler, Orochimaru ile olan savaşı vs vs vs adam tüm bunlara rağmen ölümle iki kere burun buruna gelmiş ve iki durumda da sadece karşı tarafın Jiraiya’yı dövebileceği ancak Jiraiya’nın elini bile kaldıramayacağı durumlar olduğunu farketmiş miydiniz ?

Hayatta en sevdiği şahıs, sevdiği kadın Tsunade ve torunum dediği Naruto’ya karşı koyamazdı. Nitekim Jiraiya, rakibine hasar verebildiği ve ciddi olduğu hiç bir karşılaşmayı kaybetmemiş demektir bu. Bunu 138 S ve 614 A görevde kapsamakta peki nedir bu “A” ve “S” harflerin önemi.

En basiti şöyle söyleyeyim. Takım 7 serinin başında marangoz Tazuna’ya yolculuğunda eşlik etme ve bazı çetelere karşı koruma olarak belirlenen bir görev almıştı. Bu görev Şeytan Kardeşler saldırınca C, Zabuza saldırınca B seviyeye çıkmıştı.

Zabuza’nın Şeytan Kardeşlerden en az 20 kat daha güçlü olduğunu düşünürsek her göre bir diğerinden en az 10 kat daha zor denilebilir. Bu da şu demek

Jiraiya kariyeri boyunca en azımsanmış tahminlerle 138 tane Zabuza x 20 zorluğunda ve 614 tane Zabuza x 10 zorluğunda görev yapmıştır. Kakashi gibi S seviye bir ninjanın, Zabuza ile daha ilk karşılaşmalarında ölüm ile burun buruna geldiğini ancak Jiraiya’nın kendi ağzından dediği kadarıyla (Pain dövüşüne kadar olan hayatında) hayatında sadece 2 kere ölüme yaklaştığını ve bunların ikisinde de karşı tarafın saldırabileceği, Jiraiya’nın buna karşılık veremeyeceği duygusal durumlar olduğunu görüyoruz.

Bu harika kariyerin içine 2 büyük ninja savaşı. Nagato, Minato ve Naruto gibi 3 inanılmaz shinobi yetiştirme, 2.5 yıldan uzun süre en değerli bijuu’nun taşıyıcısını Akatsuki’den koruma gibi ekstra başarılar da ekleyebilirsiniz.

İşte Jiraiya bu kadar dominant bir kudret unsuru.

Karakterine gelecek olursak harika derinliğe ve kendine has kontrastlara sahip biri , sakar ama becerikli, şapşal fakat soğukkanlı, özgür ruhlu fakat sadık, naif fakat kurnaz vs vs vs gibi. İradesi ve azmi rakipsiz, felsefesi, sözleri ve mirası benzersiz olan bir mihenk taşı.

Densetsu no Sannin, Gama Sennin, Ero-Sennin, Sato no Kyoki, Jiraiya Sensei ünvanı ve çağrışımı ne olursa olsun Jiraiya her yanıyla kalifiyeli, kudretli ve de absürt seviyelerde becerikli bir savaşçı.

Jiraiya ile ilgili en önemli şeylerden biride yazarın Naruto’yu Pain’in elinden kurtarmak adına  Jiraiya’nın Pain savaşında çok fazla göstermediği, ancak Jiraiya’nın bildiği iddia edilen, Doğa Çakrası Sezgi Gücü, Kawazu Kumite gibi becerileri Naruto’ya vermişti. 4. ve 5. Databooklara göre Naruto ne yapabiliyorsa Jiraiya’da yapabiliyor ki bunu Fukasaku’da söylemişti.

Bu durumda daha da iyi sezgiler ve daha ölümcül taijutsu ile Jiraiya daha da güçlü

Kesinlikle hem savaş becerileri konusunda hemde Naruto serisinin edebi değeri açısından çok daha fazla saygıyı hak ediyor ve bu konu ile ona olan hürmetimi sizlerle paylaşıyor ve karaktere saygınlığını bir bakıma iade ediyorum.

Sıra geldi en caf caflı yere;

Jiraiya’nın “Ne Kadar” Karnesi:

Base Jiraiya için Fiziksel Değerler:

Kaldırma Kuvveti: 8-40 Ton
Saldırı Kuvveti: 8 – 45 ton/birim alanlık fors ve büyük ihtimal daha bile üstü
Dayanıklılık: 22 – 60 ton ya da en fazla 120 ila 500 ton/birim alan fors. Nitekim onlarca tonluk fors.
Kondisyon: Senjutsu eğitimi alabilecek kadar devasa miktarlarda enerji sahibi.
Seyahat Hızı: Mach4 – Mach80+ – mach220+ büyük ihtimal çok daha üstü
Reaksiyon Hızı: Mach11 – Mach80 – Mach210 + büyük ihtimal çok daha da üstü
Saldırı/Yıkım Potansiyeli: Klonlar ile yapılabilecek Cho Odama Rasenganlar ya da 3 Kurbağanın katılımı ile yapılabilecek bir Gamayu Endan, Sağlıklı iken yapılabılabilecek bir Yomi Numa. Jiraiya’Nın saçları ile yapılabilecek (ayrı ayrı) hasarları düşündüğümüzde Base Jiraiya için rahatlıkla Semt / Ufak Dağ / Ufak Şehir seviyesinde denilebilir.

SM Jiraiya için Fiziksel Değerler:

Kaldırma Kuvvet: 60 – 3000 Ton aralığı ve belki daha üzeri
Saldırı Kuvveti: 40-10.000 ton fors aralığı ve belki daha üzeri
Dayanıklılık: Base Değerlerini 5 ya da 10 ile çarpabiliriz.  Saldırı Potansiyeline yakın düşünülmelidir.
Kondisyon: Neredeyse sınırsıza yakın çakra kaynağı.
Sehayat Hızı: Mach 7 – Mach 350+ (en azımsanmış aralık)  Mach2000 ve üstü gayet olası
Reaksiyon Hızı: Mach 19 – Mach 418+ (en azımsanmış aralık) Mach2200 ve üstü gayet olası
Saldırı Yıkım Potansiyeli : Senpo Goemon’tekniğini dev kurbağalar ile yapılması, Klonlar ile beraber 2-3 Senpo:Cho Odama Rasengan (Dağ Oyucu denilen) yapılabilmesi, Senpo Çakrası eklenmiş Doton Yomi Numa, 3-4 Kurbağa ile beraber yapılabilecek Yatai Kuzushi, kişi sınırı olmayan Gama Rinsho gibi ataklar düşünülünce Şehir / Dağ / Ada civarlarında bir yıkım potansiyeline ulaştığı söylenebilir.

Genel Becerileri:

Zeka: Usta Taktisyen, Tecrübeli Savaşçı, Filozof, Keşiş, Fotoğrafik Hafıza, Seçkin Stratejist
Kondisyon: Süper-İnsan
Becerileri: Sızma, Soruşturma, Detektiflik, Yazarlık, Eğitmenlik, Gerilla Taktikleri, Savaş Stratejistliği, İnsan Sarraflığı, Ultra-Erotik Beceri ve Arzular
Sezgileri: Süper-İnsan , Bariyer ya da Senjutsu ile bakmadan görebilir.
Eğitimi: En Güçlü Ninja Köyünde, çağın en güçlü shinobisinden yıllarca eğitim aldı. Ayrıca 800 küsür yaşındaki İki Yüce Bilge Kurbağadan da eğitim aldı. Üstüne üstlük yoğun ve zorlu shinobilik yaşamı.
Çok yönlülük Seviyesi: Naruto evreni gibi karakterlerin daha tabandan itibaren pek çok yetenek ile bezeli olduğu bir seride en çok yönlü normal ninja.7- BONUS KÖŞESİ

 • Jiraiya’nın Olası Rakipleri ve En Çok Merak Edilen Dövüşleri:

Bu segmentte yerli ve yabancı forumlarda Jiraiya’nın en çok karşılaştırıldığı rakipleri ile ilgili bu konuda ki bilgilere dayanarak kendi bilgilerim ışığında yorumlayacağım. Tamamen kendi görüşüm dahilindedir. O yüzden sonuçlar hoşunuza gitmezse fazla celallenmeyin.


Bir klasik ile başlayalım.

 • Itachi Vs Jiraiya

Aç Bak

Yıllarca karşılaştırıldılar, iki tarafında savunucuları bu konuda epey dil döktü her ortamda. Şimdi kendi adıma bu konuda son kez konuşma niyetindeyim.

Öncelikle İtachi’nin zayıflıklarını konuşalım. İtachi Mangekyo Sharingan’ı çok genç yaşta açıp sık bir şekilde kullanması fakat Eternal Mangekyô Sharingan’a geçemediği için göz güçleri onu tüketmiş ve kendisini de zayıflatmıştır. Hali hazırda bir hastalığı olmasa bile bir Uchiha’nın Mangekyô Sharingan halinde iken dayanıklılığı ve kondisyonu düşüktür. Çünkü teknikler çok fazla çakra ve enerji sarfettirir. Bunu Sasuke’nin Killer Bee ile olan dövüşü ve 5 Kage Toplantısındaki halinden de görüyoruz. Hastalığı olmayan bir MS kullanıcısı Obito gibi hashirama hücrelerine ya da bir bijuuya falan sahip değilse. Her halükârda teknikleri onu tüketecektir.

İtachi uzun soluklu bir dövüşü götürebilecek ya da en ölümcül teknikleri bir çok kez ard arda kullanabilecek bir karakter değildir hasta ya da sağlıklı farketmez. Bu tamamen dojutsusunun türü ile alakalıdır.

Öte yandan Jiraiya, Kondisyon ve Dayanıklılık canavarı diyebileceğimiz bir adam, öyle ki bünyesi senjutsu eğitimine yatkınlığını daha çok çok genç yaşlarda iken kanıtlamıştır. 

İtachi’yi bu seride en güçlülerden biri yapan en büyük özelliği olan 1 vs 1 diyebileceğimiz teke tek eşleşmelerde genjutsu ile sağladığı üstünlüktür. Ancak bu Jiraiya’ya karşıgeçerli değildir.Neden ?

1.si Jiraiya asla sahada bir kurbağa dostu olmadan dövüşmez. İri ya da ufak fark etmez. Bu sebeple Kurbağalar onu her an genjutsudan uyandırabilir. Bunun haricinde genjutsu’dan kurtulma bize anlatıldığı gibi çakra akışını düzensizleştirir ve dışarıdan başka kaynaktan gelen yabancıl çakra ile uyarılması ile normal haline gelir ve genjutsudan çıkar. Jiraiya kurbağaları olmasa dahi biraz bile olsa doğa enerjisi topladığı vakit genjutsudan çıkabilir.

Tüm bunları geçsek bile Jiraiya, teke tek mücadele de genjutsudan çıkmanın kendince yöntemini üretmiş birisidir. Çakranı kısa bir süreliğinde akış yönünün tersine çevirir ve akabinde çakra akışını anlık da olsa durdurursan. Genjutsudan çıkacaksındır. Çünkü, bu raddeden sonra topladığın çakra kendi çakran bile olsa yabancıl bir çakraymış gibi iş görecektir.

Nitekim, Jiraiya tecrübesi, hayvan dostları vede kullanışlı taktikleri sayesinde genjutsuya kolay kolay yakalanmayacak birisidir. İzanami’ye gelecek olursak, İtachi’nin dediği gibi İzanami, İzanagi tekniği yüzünden kendisini kaderden ve diğer insanlardan üstün görmeye başlayan, kendini beğenmiş, günahkâr uchiha klan mensuplarını durdurmak için türetilmiştir. Yanlışlıkların, eksikliklerin ve kim olduğun ile ilgili açmazları olan, kendini beğenmiş ve kaybetmiş biri olduğun takdir de ancak teknik yerini bulacaktır. Ancak, kendisini her daim çok sert eleştiren ve de hatalarının yükünü almış Jiraiya’ya karşı tekniğin bir geçerliliği yoktur.

Amaterasu’ya gelirsek, İtachi’nin, Sasuke kadar hızlı ve de fazla sayıda amaterasu atamadığı ve amaterasusuna şekil veremediği bir gerçek. Keza Amaterasu tekniğini her kullandığında sağlık kondisyonu tehlikeye girmekte. Bu şartlar altında Amaterasu’yu mühürleyebilecek, yaptığı bariyer sayesinde yerini onlarca metre öteden belirleyebilecek veya hızıyla kaçınabilecek Jiraiya için tek yapması gereken zamana oynamaktır. Kritik bir anda da saçının bir kısmını ya da bir katon salınımını bedenini korumak için feda edebilir. Zira, sennin moda girince 2 bilge kurbağa saç köklerini tekrar aktif edip, saçlarını uzatabilmektedir.

Susano’o, rakip kadar tehlikeli olduğu kadar İtachi için de ölümcül olan bir teknik, bu tekniği çok fazla kullanamamaktadır. Kullandığı zamanda bir Madara’nın Susano’o su kadar çevik ve hareketli olmamaktadır. İtachi’ye yarattığı ters etki sebebiyle hareketleri kısıtlanır. Zira Itachi, Susano için sırf açık tutmasının bile “her yerini uyuşturduğunu” söylemiştir.  İtachi’nin totsuga kılıcı ve yata aynası gibi eklentiler en tehlikeli silahlarıdır. Ancak Jiraiya, totsuka kılıcından kaçabilecek kadar çeviktir ve de devasa bir Sussano kılıcına atlamasını gerektirecek bir iyileşme becerisi ya da ölümsüzlüğü yoktur nitekim bu ataktan kaçınacaktır.  Keza Gamabunta, Gamaken ve Gamahiro’da Susano’o ile kılıç tokuşturabilecek kadar becerikli ve büyüktürler. Yata aynasına gelince, yata aynası Susano’o’nun önünden gelen ataklara karşı bir savunma sağlıyor ayrıca senjutsuya karşı dayanıklı olup olmadığı da bilinmiyor. Zira rikudo ilintili karakterlerde olan Godo Dama teknikleri bile Senjutsuya karşı zayıf. Ayrıca her susanonun(mükemmel olmayan) zayıf noktası İtachi içinde geçerli, bu da altının boş olması. Jiraiya’nın zehir etkisindeyken bile bir bijuu batırabilecek büyüklükte yaptığı Doton: Yomi Numa tekniğini Jiraiya’nın istediği her yüzey ve zeminde çıkabilmektedir. Teknik Yata aynasının arkasında belireceği için buna bir savunması yoktur. Ve teknik kişi debelendikçe, daha çok içine çekmesi ile ünlüdür. İsterse sadece İtachi’yi isterse, tüm tekniği batırabilir.

Ayrıca Susano’o, ses geçiren bir savunma Senpo: Kawazunaki ile İtachi’yi sersemletip daha sonra işini bitirebilir ya da direkt Gama Rinsho ile tek atabilir.

Taijutsu’ya girerlerse, İtachi teknik açıdan Jiraiya’dan daha iyi olduğunu düşünmek ile beraber  brüt kuvvet ve tecrübe olarak Jiraiya çok farklı bir seviyede. Ayrıca Jiraiya’nın saçları sağ olsun, Jiraiya sadece 4 uzvu ile dövüşen biri değil, adeta bir ahtapot gibi. Ayrıca, İtachi, Jiraiya’ya yanaşacak olursa ve Jiraiya, itachi’yi bir saniyeliğine bile alnından kavrarsa onu kurbağaya dönüştürebilir.  

Dojutsu ve Senjutsu harici ninjutsularını kapıştıracak olurlarsa eğer.. Jiraiya kuchiyose no jutsu, bariyerler, devasa bataklıklar ve devasa alevler, mühürler ve saçları  ile bu departmanda İtachi’yi aşırı derecede domine edecektir.

İşin özü şu ki, İtachi  tüm bunları yaparken git gide kendi ölümüne yürürken, Jiraiya hala dövüş başladığındaki tazeliğinde olacaktır Sennin Mod olsun ya da olmasın. Aralarında ki en büyük uçurum bence dayanıklılık ve tecrübe.

Tüm bunları toparlarsak,  Hasta İtachi’yi normal haliyle orta seviyede bir zorlukla, sağlıklı İtachi’yi ise normal haliyle epey yüksek zorlukla alabileceğine inanıyorum.
Sennin mod ile ise çok fazla zorlanacağına  inanmıyorum. Keza, İtachi’de Jiraiya’nın üstünlüğünü hali hazırda kabul etmişti. Jiraiya’nın en basit tekniklerinden birinden kaçmak için bile en güçlü saldırısı Amaterasu’yu aktif etmek zorunda kalmıştı.

 • Jiraiya Vs Kisame & İtachi:

Bu dövüşün cevabı Kisame & İtachi tarafından belirtildi ve Jiraiya tarafından da onaylanmıştı aslında fakat yine de bu çok konuşulan eşleşmeyi inceleyelim.

Yukarıda İtachi’den bahsettik. Kisame’den bahsetmek gerekirse, yakın ve orta mesafede kılıcı ve inanılmaz kuvveti ile dövüşen, ninjutsu olarakta Suiton ile dövüş alanını domine eden bir tarzı var. Kuchiyose hayvanı ise normal  boyutlarında ki büyük beyaz köpek balıklarıdır. En büyük destekçisi ise çakra ile beslenen inanılmaz canlı kılıç Samehada’dır.

Kisame kendisinin, Jiraiya’nın dengi olmadığını belirtti ve bunu belirtirken onun Sennin Mod’undan haberdar bile değildi. Ona rağmen kuyruksuz kuyruklu Kisame arada devasa bir fark olduğunu belirtti.

Jiraiya devasa kuchiyoselerinin üzerinden, inanılmaz çakra miktarını arkasına alarak ninjutsu türevleri üzerinden savaşan biri olduğu için Kisame’nin Samehada’yı savurması ya da ufak bir gölet yapıp orada köpek balıklarını salması pek bir anlam kazanmıyor. Jiraiya’nın katonuna, suiton ile müdahale edebilir diyebiliriz aslında, fakat Jiraiya’nın katonları yağ karışımlı alevler içerdiğinden ve bunun sadece Jiraiya’nın tekniğini büyüteceğinden bahsetmiştik. 

Bilirsiniz ki yağ bazlı yangınları su ile değil özel gazlar ile söndürürler. Ayrıca, Jiraiya’nın dev doton teknikleri için bir cevabı da yok Kisame’nin. Eğer olurda Jiraiya Sennin Mod’a girerse, o zaman Kisame tamamen devreden çıkıyor, tüm dövüş stili rakibin çakrası emmek olan Kisame Sennin Jiraiya’ya bunu yaparsa samehadası taşlaşacaktır. Rakibin tekniğinin çakrasını yiyerek büyüyen tekniği de yalan olacaktır. Basitce Kisame, Jiraiya’nın ayarı değildir. Kondisyon ve dayanıklılık anlamında iyi bir rakip, İtachi’den çok daha iyi ama çeşitlilik, tehlike unsuru ve hasar konularında Itachi’nin ve Jiraiya’nın çok çok gerisinde kalıyor.

İkisine birden gelirsek. Sennin Modda tamamen yabancı bir yerde, kafasında türlü türlü sorular dönerken, burnu kanamadan 3 Pain bedenini alan ve daha sonra Tek kolu ile 6sına karşı dövüşüp yine içlerinden biri alan Jiraiya’nın, Sennin Modda iken bu ikisine de kafa tutabileceğine inancım tam.

1.si Ses bazlı saldırılara ve Doton tekniklerine cevapları yok.

2.si Çakrasını ememiyorlar, geri tepiyor ve genjutsuya da alamıyorlar. Bu durumda göğüs göğüse allah ne verdiyse tarzı çarpışmaktan geriye bir şey bırakmıyor ve burada da Jiraiya karşısına Amaterasu ve Totsuga kılıcı hariç bir tehdit çıkmıyor. Ayrıca Sennin Mod’da sezgiler, kuvvet, hız ve dayanıklılık olarak bu iki S klas ninjayı fazlası ile etkisi altında bırakacaktır.

Normal haliyle ikisini birden alabilir ancak tıpkı Pain savaşı gibi bir uzvunu kaybedebilir ya da sonucunda onu öldürecek ağır yaralar alabilir Ancak Sennin Mod ile ikisinin en iyi oldukları (genjutsu ve çakra emme) konuları devreden çıkartması sebebiyle, ikisini de alabileceğini düşünüyorum. Dediğm gibi zaten bunu İtachi ve Kisame  Jiraiya’ya karşı bile kabul etmişlerdi.

 • Jiraiya Vs Orochimaru:

Aç Bak

Naruto Vs Sasuke

Hiruzen Vs Danzo

Hashirama Vs Madara

Bunlar ne ise Jiraiya vs Orochimaru’da odur aslında. Birbirini çok iyi tanıyan, zayıflıkları ve üstünlüklerinin farkında olan iki rakip. Gerçekten de bu dövüş iki türlü de gidebilir. Fakat;

Jiraiya Sennin Moda sahip olup, Orochimaru olamadığından bu yana , Jiraiya bu eşleşmeyi domine etmeye başladı. Orochimaru’nun tek cevabı Edo Tensei olabilir ancak o da savaş esnasında değil, öncesinde hazır edebildiğin bir teknik, kişilerin iradelerini alırsan güçten çok düşüyorlar, almazsan sürekli kontrol etmen gerekiyor yani her türlü 1 vs 1 de çokta faydalı bir opsiyon değil bunu 3. Hokage Vs Orochimaru’da da gördük. Fakat eğer ola da Orochimaru’nun elinin altında hazırlanmış Edo Tensei varsa. O Zaman baştan söyleyeyim. Bu Dövüşün galibi Orochimaru olurdu.

Fakat Edo Tensei olsa dahi eğer çağırılan bedenler Hashirama, Tobirama, Hiruzen, Minato gibi çok güçlü karakterlere ait değilse Jiraiya hala çok sıkıntı çıkaracaktır.

Jiraiya bu seride ki en iyi 2-3 mühür üstadından biri, Edo Tensei ona başkasına olduğu kadar ezici üstünlük sağlayamayacaktır. Mührü de bir kenara bırakalım. Jiraiya bariyer teknikleri ile Orochimaru ve edo tensei bedenlerini birbirinden ayırabilir. Bunu da geçersek, arafta kalmış, dünyayı tamamıyla terk edememiş ruhları huzura kavuşturmak için kullanılan Myobokuzan’da dövülmüş özel taş kılıçları sayesinde Jiraiya’nın her edo bedene denk getirdiği takdir de tek atma şansı var.

Yine de Edo Tensei ile avantaj çok bariz Orochimaru’dan yana.

Edo Tensei denklemden çıkarsak zaten, diğer pek çok alanda Jiraiya, Orochimaru’ya üstün gelmektedir.
İyileşme, Ölümsüzlük, Beden Değişimi, Zehir gibi konular hariç diğer akla gelebilecek hemen her konuda Jiraiya rakibinden çok çok daha iyi gösterimlere ve marifetlere sahip.

Ayrıca, Orochimaru bir laboratuvarda ya da bir analiz esnasında gerçekten de Jiraiya’dan daha zeki birine dönüşebilir, ancak iş savaşa geldiğinde Jiraiya çok daha emin adımlar atan, işi şansa bırakmayan ve de kurnaz bir savaşçıya dönüşüyor. Öte yandan Orochimaru kendine, ölümsüzlüğüne olan aşırı güveni ve de kibri sayesinde defalarca rakipleri tarafından şaşırtılmış brisi. Orochimaru elbette güçsüz biri değil, açıkça Hokage seviyesinde biri ancak, bedeni ile çok uğraşması, özünü kaybetmesi,sennin modda ustalaşamaması ve laboratuvarda teknik üretmeyi, savaşmaya yeğlemesi sebebi ile yeteneklerinin körelmesi gibi sebepler sebebiyle Jiraiya’nın hele ki Sennin Jiraiya’nın liginden aşağıda kaldığı bir gerçek.

Ayrıca Orochimaru, Rasengan, Chidori benzeri bitirrici bir tekniğe sahip olmamanın eksikliğini de Jiraiya seviyesinde ki bir rakipte çokça hissedecektir.

Nitekim benim gözümde Güçlü Edo Tenseili Oroc >>> SM Jiraiya > Zayıf Edo Tenseili Oroc >= Base Jiraiya >  Edo Tenseisiz Orochimaru.

 • Jiraiya Vs 4. Raikage:

Aç Bak

4. Raikage çok hızlı bir karakter olabilir ve bu onun adına büyük bir artıda olabilir fakat kritik olan; Jiraiya onunla aynı zeminde savaşmak zorunda değil  Devasa Kuchiyoselerinin üzerine çıkıp oradan ninjutsu yağdırabilir. Zira Ay’in hiç bir uzak mesafe tehdidi yok. Hızına gelince Jiraiya, devasa balçıklar, kaynayan göller, Dev Alevler, Yağ ile bezenmiş zeminler yaratıp 4. Raikage’nin hızından faydalanma lüksünü elinden alabilecek kadar kalifiyeli ve de tecrübeli bir Shinobi. 

Ayrıca Raikage, kendisi ile aynı zemini paylaşmayan karakterlere karşı , paylaştıklarına yaşattığı hız farkını yaşatamıyor – yaşatamaz. Zira kendisi havadan katon yağdıran Madara’ya Tsunade’den daha hızlı tepki gösterememiştir hemde Onoki, Raikage’yi daha hızlı yaptığı halde. Demek ki Raikage sadece düz bir hat üzerinde onunla aynı zemini paylaşan karakterlere karşı çok tehlikeli olabilen biri. Ama rakip yukarısında ya da aşağısında ise zıplamak ya da tırmanmak zorunda bu da hızdan feragat etmek vede rakibe açık vermek demektir.

4. Raikage’nin kage adayı olan bir jonin  iken kendinden 7 yaş küçük Jonin Minato’dan ayar yediğini ve aynı Minato’nun Jiraiya’nın öğrencisi olduğunu hatırlatmamıza bile gerek yok. Mangekyô Sharingan’ı yeni aktive etmiş Sasuke’ye kol kaptırmak ile hazırlıksız, süpriz bir atakta kol kaybetmek ancak bu kol gidene kadar burnu bile kanamadan 3 Pain bedeni indirmek arasında fark var olduğunu da hatırlatmamız gerekmez sanırım.

Sezgi Bariyeri tekniği ve kurbağaları sağolsun ben Sennin Moda ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum. Bu adam Hokage seviyesinde biri öyle herkese Sennin Mod açacak değil. Sennin Mod açarsa zaten dövüş 6-7 dk ya sürer ya sürmez. Jiraiya’nın, 4. Raikage’ye oranla savaş ve analiz zekasının yaratacağı farka dikkat çekmeme bile gerek yoktur sanırım.Zira Raikage, sabırsızlık ve şımarıklığından hakkında her şeyi bildiği bir rakibe karşı kol kaptırırken. Jiraiya o Sasukeden çok daha güçlü bir rakibe karşı yeniden dirilme ile yaratılan bir süpriz atakta kolunu kaybetmiştir.

Kol kaybedilen karakterler -> Pain >>> MS Sasuke
İki Dövüşteki Şartların zorluğu -> Jiraiya >>> Raikage

Sonuç -> Jiraiya >> Raikage

 • Jiraiya Vs Sennin Naruto:

Aç Bak

Naruto Pain’i yendikten sonra bu konu çok konuşulur olmuştu. Benim burada baz alacağım Naruto, 4. Ninja Savaşı başlayana kadar ki Sennin Naruto’dur. Sırf Fukasaku, Naruto hakkında “Sennin Modu daha iyi” dedi diye Naruto > Jiraiya mevzusu peydâh olmuştu. Orada Fukasaku’nun kastettiği, Doğa Çakrasının kontrolü idi (hatta hemen sonrasında Jiraiya ile karşılaştırıyordu fiziksel farklılıkları). Naruto, daha büyük çakra rezervine sahip olduğu için kontrol etmede Jiraiya kadar sıkıntı yaşamamaktaydı. Bunlardan, Senjutsu departmanında zaten bahsettik.

Bu büyük bir bardağın anca yarısını doldurabilen bir suyun, sallantı da dahi dökülmemesini ancak aynı su miktarının daha küçük bardağın ağzına yaklaştıkça sallantıda dökülebilme ihtimalinin artması gibi anlaşılabilir. İkisi de aynı seviye doğa çakrasını çekiyor. Ancak Naruto’nun rezervi(bardağı) daha büyük ve fazla o yüzden, kontrol aşamasını daha çabuk geçebiliyor.

Ancak Naruto hali hazırda ki tekniklerine doğa çakrası ekleyip 2 tane tekniğini Senpô(yani Senjutsu Sanatları) tekniğine dönüştürebilmişken. Jiraiya karşısında ninjutsu emen birinin varlığına rağmen bir sürü Senpô tekniği göstermiştir.

Doğa çakrasının kontrolü ve vücuda pozitif etkileri bakımından Naruto daha başarılı bir Sennin/Sage idi. Ancak Jiraiya, tecrübe, teknik dağarcığı ve de opsiyonlarını faydalı kullanabilme adına Naruto’dan çok çok daha elverişli idi. Ayrıca yaptığı hatanın farkına varan yazar 4. ve 5. databooklarda Naruto’nun fiziksel senjutsu becerilerini ve sezgilerinin Jiraiya’da da olduğunu belirtmiştir. Nitekim Naruto’nun bu departmanda da bir üstünlüğü kalmadı gibi bir şey.

Naruto’nun Sennin Modu’nun 5 dk sınırlı olup, Jiraiya’nın neredeyse sınırsız olmasını ise hiç hesaba katmıyorum. Nitekim Naruto, Kyuubi Modlarını geliştirene kadar Normal Jiraiya >> Naruto diyorduk zaten, o yüzden Sennin Naruto (2 senpo tekniği ile) >> Sennin Jiraiya demek kadar mantıksız bir şey olamaz.

Sennin Jiraiya, Sennin Naruto ile dövüşecek olsa idi eğer yetenek ve gösterim bazında Naruto’yu dehşete uğratırdı büyük ihtimal. Savaş Arcı dönemindeki Naruto, 5 dakika limitine karşın çok çok fazla klon yapabildiği için Jiraiya’ya denk olabilir. Ancak Pain savaşındaki Naruto’nun , Jiraiya’dan zayıf olduğu aşikar. Sonuçlar karşılaştırılabilir

Naruto:
-Jiraiya’dan 2-3 kat fazla kurbağa desteği vardı ve dövüşe Sennin Mod ile başladı.
– Açık alanda tüm Pain bedenlerinin ne işe yaradığını gözlemleyebileceği bir alanda dövüştü.
– Naruto, Pain ile dövüşmeden bir kaç hafta önce Jiraiya ile, Naruto ile dövüşmeden önce de tüm Konoha ile dövüşmekten yorgun idiler.
– Fukasaku’dan Pain ile ilgili her türlü bilgiyi almıştı üstüne üstlük son edinilen güncel bilgileri de omzundaki Katsuyu’dan almakta idi.
– Tendo Pain / Deva Path Cho Shinra Tensei attığı için gücü uzunca bir süre gelmeyecekti . Deva dövüşemezken sahip olduğu bilgi ve yardım ile 4 bedeni aldı.
– Aldığı ilk bedeni o beden başkasına saldırırken aldı. Yani dikkatı dağılmışken. Jiriaya’nın sahip olmadığı bir lüks
– Beşinci bedeni doğa çakrası hilesi ile aldı ve hemen ardından Tendo tarafından yere mıhlandı. Yani aslında cenk ederek alabildiği beden sayısı 4
– Tendo ile başbaşa kaldıkları o anda anında 5 kara kazık ile yere mıhlandı.
– Sonrasında İstese kaçamazdı akabinde Kyuubi’ye ihtiyaç duydu.
– Bu sırada Fukasaku ve Hinatayı kaybetti (en azından Naruto öyle sandı) ve 3 büyük kurbağanın her biri işlevsiz hale geldi.
– Rakibin amacı Naruto’yu öldürmek değil yakalamaktı (Chibaku Tensei’e kadar).
– Naruto, sevgili eski öğrencilerine karşı değil, sevgili hocasını öldüren adama karşı dövüşüyordu. Jiraiya’dan çok daha az karışık bir durum.

Jiraiya:
– Dövüşe kurbağalar ile girmedi. Sennin mod ile başlamadı, sonradan girmesi gerekti.
– Hiç bir bilgisi yoktu, tamamen yabancı bir yerde, dev çelik borular içerisinde nereden kimin geldiğini göremediği bir yerde dövüştü.
– Pain ve bedenler taptaze idi.
– Etrafta rakibi oyalayabilecek ya da dikkatini dağıtabilecek bir destek yoktu.
– Sevgili, eski öğrencilerine karşı dövüşüyor ve bir yandan sır perdesini aralaması gerekiyordu
– Base halde iken önce Konan’ı halleti yani aslında jiraiya 7 beden ile dövüşmüş oluyor
– Sennin Moda girdikten sonra bir bedeni kör etti
– Akabinde 3 bedeni burnu kanamadan aldı.
– Daha sonra süpriz atak ile tek kolu alındı. Onu kurtaracak bir Kyuubi yoktu.
– Daha sonra tek koluyla altısına karşı bir süre denk bir mücadele edip, içlerinden birini tekrar almayı başarmıştı.
– İstese kaçabilirdi , dövüşe devam etmek kendi seçimiydi.
– Dövüşü boyunca hiç bir yoldaşı (Gamaken, Fukasaku, Shima) ölüm tehlikesi geçirmedi.
–  5 Kara kazık ile mıhlanmasına, kolu kopmasına, boğazı ezilmesine, kalbi durmasına rağmen iradesi ile geri geldi ve son mesajını yazdı. Herkesin arkasını kollayacak bir Kyuubisi olmuyor. Ya da seni o kyuubiden kurtaracak efsanevi bir baba 😀
– Jiraiya’da 4 beden alabildi.

Nitekim Jiraiya, Naruto’dan çok çok çok daha kötü şartlarda aynı sonucu elde ediyor ama nedense Sage Naruto daha güçlü oluyor ?

Nitekim işin özü. Naruto 5 Dk boynca sıkıntı olacaktır. ancak 5dk 01. saniye de öleceği kesin.

 • Jiraiya Vs Danzô:

Aç Bak

Aslında bu İtachi dövüşüne benzer bir durum, genjutsu en güçlü silahı Danzô’nun ve Jiraiya’ya karşı yüzde yüz etkili olacağının garantisi yok. Kotoamatsukami  tekniğin cenk içerisinde gerçekleştirildiği hiç görülmedi. Onu geçtim gerçek Hyuga olmayan bir adam sonradan taktığı tek Byakugan gözü pasif iken bile sensor becerileri ile duruma ayıkmış ve jutsuyu kırmıştır. Bu durumda yanında kurbağalar, sensör bariyeri, senjutsusu olan Jiraiya’ya bunun ne kadar etki edeceği, ya da Danzo’nun bunu nasıl kotaracağı tamamıyla bir muamma.

Kotoamatsukami’yi bir kenara korsak da, 5 Kage’nin arasından çıkmış yorgun Sasuke bile Danzô’nun 10 dk zaman limitine sahip 10 gözünü daha kısa bir sürede eritebilmiş ise, Jiraiya’nın bununla hiç bir sorunu olmayacaktır. Jiraiya, Danzô ile aynı savaş zeminini paylaşmayıp, Kurbağası üzerinde duracağı için, Danzô’nun belirdiği yeri tespit etme bir sorun olmayacaktır. Tüm alanı yağ ya da Doton: Yomi Numa Balçığı ile kaplarsa Danzô dirildiğinde tekrar tekniğe düşecektir. İzanagi tek başına yeterli değil. Ayrıca Jiraiya, Sasuke gibi deneyimsiz bir savaşçı değil, Danzô’nun hareketlerinden yola çıkarak teknik ile ilgili sırlara vakıf olabilecektir. Kotoamatsukami ile İzanagi’yi devre dışı bırakırsak zaten geriye kalan departmanlarda (taijutsu,ninjutsu vs gibi) Jiraiya çok büyük farkını koymaktadır.  Sennin Moda gerek kalmaksızın, zamana oynayarak ve doğru zaman gelince Rasengan ile bitirerek üstesinden geleceği bir savaş olarak görüyorum. Sennin Modda ise Danzô’ya 2 dk veriyorum.

 • Jiraiya Vs Sennin Kabuto:

Aç Bak

Bu da çok konuşulup çok tartışıldı. Ancak becerileri kıyaslamadan önce şunları söylememe izin verin.

Jiraiya: 3 Pain bedeni yani 6 Rinnegan’ı zahmetsizce yenmiş ve 6 Pain bedeni yani 12 Rinnegan’ı ise yiğitçe karşısına almış. ve tek koluyla onlara hayatının savaşını yaşatıp yine de içlerinden birini alabilmiş birisi.

Kabuto: Obito’da ki tek Rinnegan’ı görünce, bunu çok tehlikeli bulmuş ve Rinnegan’a bulaşmaması gerektiğini belirtmiştir.

Jiraiya: Sennin Mod açmadan dahi İtachi ve Kisame’den daha üstün olduğu belirtilmiş.

Kabuto: Sennin Modda, kendi ortamında (mekanında), rakibin onu öldürme amaçlı saldıramadığı bir durumda bile İtachi ve Sasuke’ye karşı dövüşün her hangi bir yerinde bile dominantlık kuramamıştır (White Rage atağı hariç).

Kabuto, pek çok özel insanın DNA ve hücresini kendinde toplayarak korkakça bir yöntem izlemiştir. Kendi yetenekleri ya da çakra rezervi ile değil, başkalarının güçlerinden faydalanarak güçlenmiştir. Ancak nasıl dövüşmesi gerektiğine gelince kesinlikle  amatördür ve Senjutsunun hakkını verememektedir. Öyle ki Sennin Modun getirisi olan artırılmuş kuvveti ile bile Sasuke ve İtachi’ye fiziksel olarak üstün gelememiştir. Ki iki kardeşte öyle çok kuvvetli(fiziksel olarak) diyebileceğimiz karakterler değillerdir.

Vücudundan çıkardığı her dna formu ve beden İtachi tarafından sorunsuzca kesilmiştir. Öte yandan Pain (Akatsuki Lideri) Jiraiya’yı alabilmek için hileye başvurmuş akabinde “sırrımızı saklı tutmasaydık onu alamazdık” demiştir. Yani Jiraiya’nın yetenekleri ve bu yeteneklerde yıllar içerisinde geldiği ustalık, keskinlik seviyesi ile Kabuto’nun toplama bilgisayarı andıran Sennin Modu arasında çok fark var. Özellikleri sıralayınca Kabuto daha güçlü gözüküyor olabilir ancak parçalar arasında ki uyumsuzluklar ve kullanıcının bu toplama esere adapte olamaması, Jiraiya gibi bir üstad karşısında onu çaresiz bırakıyor.

Sennin Mod karşılaştırmasını bir kenara koyup, Taijutsu ve Ninjutsu karşılaştırmasına gelirsek de zaten Jiraiya’nın inanılmaz bir üstünlüğü oluyor.

Normal halinde iken 3 kere Hokagelik teklifi almış, İtachi ile Kisame’nin topuklarının arkalarına vurmasına sebep olmuş bir adam ile, Normal hali Part 1 Kakashi’ye anca denk olan adamı birbirinden ayırt etmek gerek. Jiraiya, hazırlıklı ve temkinli ise normal modda bile başlayabilir ve Sennin Moda geçip alabilir ama bu riskli olacaktır ve savaşın sonucu iki türlü de gidebilir.  Fakat iki karakter de Sennin Mode da başlayacaksa, burada Jiraiya’nın ciddi bir üstünlüğü var. Adam Kabuto’nun yaptığı her şeyi karşılayabilir

Muki Tensei X Gamaguchishinari
White Rage X Gama Rinsho
Kimimaro Kemikleri X Saçlar
Kidomaru Ağları X Yağ
Tayuya Genjutsusu X Gama Rinsho ya da Senpo: Kawazunaki
Orochimaru Bedeni X Senpo Goemon
Yılanlar X Kurbağalar
Medikal Ninjutsu X Mühür ve Bariyer Jutsu

Kabuto’nun elinde önceden hazırlanmış çok güçlü edo bedenleri yoksa SM Jiraiya’nın ET’siz SM Kabuto’yu orta zorlukta alacağını düşünüyorum. DB4 ve DB5 eklentileri ile belki daha bile rahat alabilir.

 • Jiraiya Vs Tobirama

Aç Bak

Kinkaku Force, Pain Bedeni etmez diyip bitirebilirdik aslında ama adil olmazdı ayrıca DB5 de Kin & Gin’e gelen güç artışı sebebiyle karşılaştırma yanlış olurdu 😀

Tobirama 2. Hokage ve bir Senju olarak oldukça güçlü bir shinobi ve de  savaşçı. Ancak, klan savaşları döneminden gelen biri olarak ninjutsu haznesi kısıtlı gibi görünüyor. Sürekli savaşlar ile geçen, ninjutsu eğitimini düzenli alamadığın bir dönemde büyüdü sonuçta. Zaten çoğu bulduğu tekniği de mükemmelleştiremeden ölmüş, zira geç başladı. Hirashin No Jutsu (yani ışınlanma), Edo Tensei ve yüksek çakrası ile zekası burada Jiraiya’ya en çok sıkıntı çıkaran özellikleri.

Ancak Tobirama’da ne kuchiyose var, ne ninjutsu bloke edici bir jutsu ne de bitirici bir ninjutsu. Kunai ve Kılıç desteği ile yapılan bir Hirashin no Jutsu, Suiton ile kısıtlı bir cephaneye sahip. Burada Jiraiya’nın endişelenmesi gereken tek şey. Tobirama’nın hızına ayak uydurmak oluyor.

Tobirama’da Edo Tensei varsa, sonzu çoğalan patlayıcı kağıt atağı sayesinde şahsen ibreyi Tobirama’ya kaydırırım fakat Base Tobirama, farkedilebildikten sonra geriye çok fazla bir şey kalmıyor. En azından Jiraiya seviyesinde bir için.

Eğer Hirashin olmasa Jiraiya normal modda bile alabilir derdim. Çünkü Jiraiya daha iyi gösterimlere sahip ve daha çok yönlü. Ancak Hirashin sebebiyle, Sennin Moda ihtiyacı var. Sennin Moda girip, üstüne de bariyer açtıktan sonra, Hirashin’in de bir cazibesi kalmayacaktır. Ayrıca, Jiraiya,  sürekli kurbağa üzerinde dövüşeceği için, Tobirama’nın attığı kunailerin gelebilme olasılığıda hali hazırda düşük. Oldu da geldi ve Tobirama Jiraiya’nın yanında bitti, saçları ile delik deşik olacaktır ya da gerçek Jiraiya klonunun gölgesinden çıkıp Tobiramayı alabilir.

Taijutsu’ya girerlerse ikisi de brüt kuvvete vede tecrübeye sahip ancak Kawazu Kumite yani rakibe direkt temas etmeden , sezgisel alanı genişleterek verdiğin yüksek hasara dayalı taijutsu stili ile keza yine Jiraiya avantajlı olacaktır.

Ayrıca Tobirama’da Jiraiya’nın kurbağa organları bazlı bariyerlerini geçebilecek bir teknikte yok. Dar bir alanda Hirashini etkisiz kılabilir. Bu sebeple Normal Jiraiya’nın bile bir şansı var ancak emin değilim. Fakat feat (başarı ile sergilenen kahramanvari yetenekler) bazında Sennin/Sage Jiraiya, Tobirama’yı alabilecek beceri ve kudrete sahip görünmektedir.

Nitekim;
Hazırlanmış Edo Tenseili Tobirama >= SM Jiraiya > Base Tobirama > Base Jiraiya.

 • Jiraiya Vs Pain:

Aç Bak

Çok uzun tutmadım zira yazı içerisinde çokça bahsettim.

Jiraiya, Naruto gibi, açık bir alanda, Pain ile dövüşse ve tüm 6 beden ile aynı anda karşılaşsa ve bu sayede sırrını bilse  idi ne olurdu. Açıkcası bunun cevabını Nagato kendisi verdi. Sırrımızı bilse yenemezdik dedi.

1.si Sırrı bildiği için direkt esas Pain yani Nagato’nun peşine düşebilirdi. Ya da Konoha için onu deşifre edebilirdi.

2.si edindiği bilgiler doğrultusunda kullanacağı yetenekleri ile Pain bedenlerini haklayabilirdi.

Yani iki şekilde de kastedildiği gibi Jiraiya Pain’i alırdı.

Kapalı borular içerisinde, hangi bedenin gücü nedir bilmeden dövüştü Jiraiya. İlk üçünün güçlerini çözdü, çözmesi ile alması bir oldu. Ancak diğer 3 beden süpriz idi, Pain’in sakladığı koz/sır idi. Naruto gibi altısını bir arada görse, hangisinin hangi yeteneklere sahip olduğunu kavrayıp Naruto ve Kakashi gibi taktiksel olarak savaşına başlayabilirdi. Sırrı bilmesine gerek yok sırf bu şekilde bir savaş imkânı verilse dahi Jiraiya’nın Pain’i alabileceğini düşünmekteyim.

Aniden ortaya çıkarabildiği, içine kaçabildiği Bariyerler ile, bedenleri stratejik olarak ayırabilirdi. 3 Dev Kurbağayı da çağırarak oyalama sürecini artırabilirdi. Kage Bunshin kullanarak hedef sapıtabilirdi.

Pain’in tekniklerine gelirsek Tendo Pain’in Shinra Tensei’sine, Kakashi çözüm bulduysa bunu haliyle Jiraiya’da yapardı. Chibaku Tensei’ye gelirsek. Dev Kurbağalar onu teknikten kaçırabilir ya da teknik içerisinde kaçabileceği bir alan bırakabilirdi . Ya da 2 klonuna Senpo Cho Odama Rasengan yaptırıp teknik merkezine saldırabilirdi. Aynı anda Jiraiya ve Ni Dai Sennin’de Senpô Goemon yollayabilirlerdi. Ya da Chibaku Tensei’nin çekim süreci bitene kadar bir bariyere saklanabilirlerdi.. Yani, Jiriaya jutsu deryası olması sebebiyle, Naruto gibi “yapılan tekniği ya yersin ya da yenersin” mantığı ile dövüşmek zorunda değil.

Bu iki teknik hariçte zaten açık bir alanda Jiraiya’nın canını sıkacak çok fazla bir şey yok. Keza ilk 3 bedeni almasını sağlayan Gama Risnho tekniği hala bir opsiyon.

Normal haliyle Pain alamaz en azından 6 tanesini kensinlikle alamaz, Ancak Sennin Mod ile adil bir savaşta,  Pain’i  tam kadro karşısına alabildiği bir dövüşte galip çıkması hiçte şaşırılacak bir durum değil. Hele srrı billiyorsa Nagato’nun dediği gibi Pain büyük ihtimal alamayacaktır.

 • Jiraiya Vs Ônoki:

Aç Bak

Yabancı forumlarda, Ônoki>> Tsunade + Kakashi + Hiruzen gibi tabirler gördükten sonra bir karşılaşma da Ônoki ile yapmak lazım dedim.

Tüm eşleşmeleri içerisinde tecrübe ve azim olarak Jiraiya’ya en yakın rakiplerden biri de Ônoki, fakat Ônoki çok tek yönlü tamamen elementsel salınımlar bazlı ninjutsu üzerine yoğunlaşmış. Buna ek olarak nesnelerin kütleleri ile oynayabildiği ve bu sayede uçabildiği bir tekniği var diyebiliriz. Öte yandan Jiraiya’nın haznesi , repertuarı Ônoki’ye oranla çok daha engin.

Burada  Ônoki tarafından yaratılan tek tehdit Jinton salınımı yani Kekkei Touta’sı. Temas etmesi ile kişiyi /nesneyi atomlarına ayırması bir olan bir teknik. Ancak tekniğin isabet oranı tartışılır. Ayrıca çok fazla çakra tükettiği de başka bir gerçek. Madara Vs Gokage savaşında Ônoki pek çok kez kullanmıştır tekniği fakat bunun sebebi Tsunade’nin orada sürekli Çakrasını yenilemesi ve yaralarını iyileştirmesi idi. 

Keza aynı Ônoki aynı savaşta, 2. Mizukage olan Gengetsu tarafından fiziksel dayanıksızlığı (yaşlılığı) yüzünden neredeyse öldürülecek iken Gaara tarafından kurtarılmıştı. Keza yine aynı savaş esnasında 2. Mizukage’nin istiridyesine Jinton atmak istediğinde bunu yapacak çakrayı bulamamıştır. Halbu ki Muu karşısında sadece 2-3 kere kullanmıştır.

Jiraiya’nın kaçak güreşip, zamana oynaması ve vur-kaç taktiklerine başvurması gereken bir rakip. Uçmasına gelirse, uçsa dahi uzak mesafeli tek saldırısı Jinton onu yapamayacak kadar tükenirse, zaten havada olmasının da bir anlamı yok. Zira mesafe arttıkça yapılması gereken Jinton büyüyor, tükenen çakra artıyor ve isabet oranı düşüyor. Ayrıca, Kurbağalar yukarıya doğru  yüzlerce metrelik mesafeleri anında sıçrayabilen yaratıklar. O fark birden bile kapanabilir. Ayrıca Katon: Gamayu Endan’ın menzili de keza enine ve boyuna Ônoki’nin kaçınamayacağı kadar fazla.  Ses bazlı saldırıları hiç katmıyorum.

Yaşlı Ônoki’yi Normal haliyle yüksek zorlukla , Genç Ônoki’yi, Normal haliyle, epey yüksek zorlukla (savaş iki türlü gidebilir), her her hangi bir Ônoki’yi Sennin Modda orta zorlukla / kolaylıkla alabilecek donanıma sahiptir Jiraiya.

 • Jiraiya Vs Killer Bee:

Aç Bak

Hız, Kuvvet, dayanıklılık ve savaş zekası anlamında tam da Jiraiya ile başa baş gidebilecek bir rakip var.

Ancak Jiraiya, bir Jinchuriki için en kötü senaryoyu yaratabilecek mühürlerden ikisine sahip. 5 Element Mührü ile Orochimaru’nun, Naruto’nun Kyyubi çakrasından faydalanamamasını sağladığı ve de kendi öz çakrasını kontrol etmekte zorlanmasını sağladığından bahsetmiştik.

Naruto’nun mührü karnında idi, orayı çıplak halde yakalayıp darbe indirmek Killer Bee’ye oranla çok daha zor. Zira Bee’nin mührü omzunda ve çıplak olarak durmakta. Taijutsu esnasında Jiraiya’nın bunu yerleştirmesi dert bile değil. Hachibi’den destek alamadıktan sonra da zaten Killer Bee, Jiraiya için bayağı hafif kalıyor zaten.

Ha Hachibi’den destek alsa ne olurdu ?

Killer Bee, Kisame tarafından köşeye sıkıştırılmış biri öte yandan aynı Kisame, Normal Jiraiya için bile kendisinden farklı bir ligde olduğunu belirtmiştir.Elbette Kisame, Jinchuurikilere karşı özel avantajlara sahip birisidir bu yüzden yanıltıcı olabilir fakat yine de Kisame’nin bir bijuu ile güreşmeyi, Jiraiya’ya yeğlediğini bilmek gerek diyorum.

Keza yine Jiraiya’nın dövüştüğü Pain, Akatsuki adlı, görevi tüm dünyada ki Bijuuları toplamak bu uğurda gerekirse Jinchuurikileri yakalamak olan bir örgütün lideri idi. Ve bu lider, eğer sırrımızı saklamasak Jiraiya’yı yenemezdir demiştir. Yani Killer Bee ile Jiraiya arasında ciddi bir sınıf/itibar farkı var.Ha yok sınıf farkını bırak featlere / gösterimlere gel derseniz. Normal Jiraiya’yı çabukluk, akrobasi, yıkıcılık, kuvvet ve de kenjutsu hariç geçebildiği başka bir alan yoktur. Bunlar çok büyük avantajlar fakat her şey demek değil. Sennin Mod Jiraiya’ya ise tek tehdidi Bijuu Dama’dır. Ancak Jiraiya’da Kyuubi ve Shukaku gibi iki azman ile boğuşabilen 3 dev kurbağa ve bu 3 dev kurbağayı fırlatıp atabilen iki yaşlı bilge kurbağa olduğunu hatırlatırım. Keza Jiraiya’nın  ve diğer iki sennin kurbağanın bijuu boyutlarındaki Kuchiyoseleri saliseler içerisinde parçalayabilecek tekniklere sahip olduğunu da hatırlatırım.

Eğer Obito dev Shuriken ile, 3. Raikage Parmak tekniği ile Hachibinin kuyruklarını kesebiliyor ve 4. Raikage’de yumruğu ile boynuzunu kırabiliyorsa, Jiraiya’da çok rahat sakat bırakabilir. Doton: Yomi Numa ile batması mı, Katon: Gamayu Endan ile yanması mı, Senpô: Goemon ile haşlanması mı. Yoksa 3 Dev Kurbağa tarafından tartaklanıp, 2 Sennin tarafından da kesilip biçilmesi mi ? Büyük bir hedefe bir bijuu’ya karşı yapılabilecek her şeyi barındırmakta Jiraiya. O sebeple Killer Bee’yi normal modda ya da çakra pelerini modlarında kalmaya zorlayabilir. Bence Killer Bee Hachibiye tam dönüşmeyip, çakra pelerini ve kuyruk modlarında kalırsa daha büyük tehdit olur. Ve Jiraiya’yı alma şansı olabilir. Ancak telaş etmeyin Jiraiya, Kyuubi gibi en çok çakraya sahip bijuunun 3 kuyruk formunda iken tüm çakrasını anında bastırabilen mühüre de sahip.. Eğer Çakra Pelerini modunda saldırırsa 2 tane mühürden yediği an halsiz düşecektir.

Tüm bu dediklerim, 5 Element Mührü faktörünü yok saydığımızda geçerli, onun etkisini kabul edersek zaten Killer Bee için en kötü eşleşme oluyor. Nitekim, Jiraiya’nın, Killer Bee’nin her sorusuna cevabı varken, Bee’nin Jiraiya’nın her sorusuna cevabı bulunmamaktadır. Jiraiya Normal Modda inanılmaz yüksek zorluklar ile belki alabilir, Sennin Modda ise orta-yüksek arası bir zorluk ile bu rakibi ekarte edebilir. Tabi bunda Bee’ye çok ters iki mühür tekniği olmasının faydaları büyük.

 • Jiraiya Vs MS Kakashi:

Aç Bak

Yo gülmeyin, Naruto serisinin son demlerinde absürt şekilde güçlü gösterilmeye çalışılan ancak tüm sempatisini yitiren. Amerikan forumlarda 4. Ninja Savaşı Arcı versiyonu İtachi, Jiraiya, Orochimaru, 4. Raikage ve Killer Bee’den güçlü görülen gösterilen bir Kakashi imajı oluştu. Ve bu bahsettiğim 2 DMS + RS çakrası alıp Mükemmel Susano’o açan Kakashi bile değil.

Her uzun soluklu Shônen seride olduğu gibi, hayatta kalan önemli karakterler zamanla gelişir. Bu açıdan Kakashi’nin abes de olsa güçlendiği bir gerçek, Zabuza ile dövüşen adam ile Obito ile dövüşen adamı bir tutacak değilim. Ancak abartıldığı gibi Kakashi öyle Hokage ya da Sannin seviyesine ulaşmış biri değildir.

Kakashi’nin seri boyunca gördüğümüz tek 1 vs 1 dövüşü Obito ile Kamui boyutunda olandır ve  orada da Obito bilerek yenilmiştir. Madara’nın koyduğu mühürden kurtulmak için. Bunun haricinde kakashi her daim iyi bir destek elemanı olmuştur. Hali hazırda rakibi oyalayan başka birileri varken bitirici teknik ya da gerekli planı öne süren biri. Kakashi’nin teketek de Jiraiya ayarı birini alması için çok çok daha iyi teke tek gösterimlerine ihtiyacı var.Serideki ilk teke tek dövüşü olan Zabuza’dan, Genin Naruto kurtarmak zorunda kalmıştı.

Kakashi’nin koruması altında Sakura, Sasuke ve Naruto üçlüsü defalarca saldırıya uğradılar. Ve defalarca korunan yeri geldi Kakashi oldu. Zabuza, Orochimaru, Ses Dörtlüsü, Kisame & İtachi vs vs. Öte yandan Jiraiya, Kakashi’ye gelip, sen onu koruyabilecek seviyede değilsin diyip yanına aldıktan sonra Naruto hiç bir tehlike ile yüzleşmedi bu bile klas farkını koyuyor.

Keza, Nagato’nun sırrımızı saklamasak yenemezdik dediği Jiraiya’ya nazaran Kakashi kalabalık bir yardım ekibi eşliğinde bile 2 Pain bedeni (ki iki beden de %100’nü vererek dövüşmediği halde) ile cebelleşirken bile ecel terleri dökmüştü. Ve şu aşağıda ki resimde Jiraiya ile kendi dövüşünü kıyaslayıp, buna nasıl şok olduğunu anlayabilmekteyiz.  Daha önce Jiraiya’nın itibarı bölümünde anlatmıştık. Sırf iki tanesi bu kadar güçlü iken 6 tanesinin çılgınlık olduğuna ve de Jiraiya ile olan farkına dikkat çekmişti.

Nitekim Kakashi, Kamui sayısını ikiden, üçe-dörde hatta beşe çıkartmış olsada , fiziksel becerilerde biraz daha gelişse de hala ninjutsu, fujinjutsu, fiziksel beceriler, dayanıklılık ve kuvvet, çakra rezervi gibi konularda Jiraiya’nın klasmanının epey dışında kalıyor. Jiraiya’nın, Kakashi için sennin mod açması gerektiğini düşünmek kadar saçma bir şey olamaz. Bunu düşünmek için Kakashi’nin en az 3 Pain bedenini burnu kanamadan aldığını görmemiz gerek.

Normal haliyle düşük-orta arası bir zorlukta Jiraiya alır. Sennin Jiraiya olarak ise ezer diyorum.

 • Jiraiya Vs Minato:

Aç Bak

Tüm bu eşleşmeler içerisinde Jiraiya’yı halletmeye en yakın hatta halledecek olan seçenek Minato gibi durmakta. Çok verimli bir şekilde kullandığı Hirashin no Jutsu’sunun yanı sıra ona sarı şimşek lakabını kazandıran Shunshin no Jutsu ustalığı onu tehlikeli yapan en önemli şeyle. Keza bu hızı ile birleştirdiği özel alaşım (potansiyel olarak rüzgâr çakralı) kunaileri, mühür teknikleri ve Rasengan’ları bulunmakta. Ayrıca kısa soluklu da olsa Sennin Moda girebiliyor.

Fakat Ninjutsu, Taijutsu gibi departmanlarda yeterince gösterime sahip değil yani feat eksikliği yaşıyor Minato. Hali hazırda sahip oldukları da Jiraiya için yeterli fakat kondisyonu ve çakrası neredeyse limitsiz olan Sennin Jiraiya, öğrencisinin tüm zaaflarından haberdar Jiraiya, yine de Minato için çok çok zor bir rakip. Bu hem Jiraiya çok güçlü olduğu için hem de Minato’nun teknik repertuarı hala tam olarak bilinmez olduğu için.

Bariyer Tekniği + Sennin Mod ile sezgisini epey artırıyor. Keza hızıda 6 Rinnegan’ın göz hapsindeyken saldırabilmesine ya da kaçabilmesine olanak verecek kadar iyi. Üstüne üstlük Minato’nun Shunshin hızını düşürebilecek becerilere sahip, balçık çukurları, yağ göletleri vs vs.

Karşısında ki Jiraiya olduğu için kurbağalardan da tam verim alamayacaktır Minato.  Minato’nun o müthiş hızını anlamsız kılacak küçük bariyerlere çekebilir Minato’yu ve burada üstün gelebilir.

Elementsel Salınım ve Ninjutsular: Jiraiya

Fujinjutsu : Eşit ya da bir iki farkla Minato

Taijutsu: Eşit ya da ufak bir farkla Jiraiya

Rasengan başarısı: Jiraiya

Dayanıklılık, Kondisyon, Kuvvet: Jiraiya

Hız: Minato

Bitiricilik: Minato

Zeka ve Analiz: Eşit ya da bir iki tık farkla Minato

Tecrübe: Jiraiya

Genjutsu: Jiraiya

Hax= Minato

Size diğer eşleşmelerde olduğu gibi %100 bir sonuç bildirmiyorum. Ancak, Sennin Jiraiya, Hokage Minato’yu alabilecek sayılı bir kaç isimden biri olarak gösterilmesi gereken bir shinobi , bunu söyleyebilirim. Gerekli şartlar ve koşullar sağlandığında bunu yapabilecek nadir isimlerden biri Jiraiya.

Normal Haliyle’de başına bela olacaktır eminim ancak, aşırı hızını, bir o kadar da hızlı çalışan kafası ile birleştiren Minato, Jiraiya için fazla gelecektir.

Nitekim benim açımdan Minato >= SM Jiraiya >> Base Jiraiya 

 • Jiriaya Vs 3. Raikage:

Aç Bak

3. Raikage, 4. Raikage’nin upgrade almış hali gibi. Uzak tehdidi yok, çeşitlilikte konusunda vasat, tek element ve tek dövüş stili ağırlıklı, 4. Raikage’nin daha kuvvetlisi fakat daha yavaşı. Ama esas fark 4. Raikage’den hem yıldırım zırhı olarak hemde bedenen çok çok daha dayanıklı olması. Hasar gücünün de keza öyle. Göründüğü kadarıyla 4. Raikage kadar tepkisel, gaza gelen, sakar biri de değil. Oldukça dişli bir rakip.

Tüm bunları toplayınca elbette inanılmaz güçlü ve zorlu bir rakip oluyor. Ancak Sennin Naruto nasıl işini bitirdi ise aynısını Sennin Jiraiya bile yapabilir. Jiraiya, Naruto gibi rasengan türevlerinden gitmek zorunda da değil, Sennin Modu ve de Bariyer sezgisi sayesinde atağı sezip kontra atak olarakta kurbağaya çevirme tekniğini kullanabilir. Ayrıca her süper hızlı karakterler için dediğimiz gibi Jiraiya onu yavaşlatabilecek pek çok tekniğe muktedir. Ayrıca Edo olmadığı için mühürlenme derdi de yok, ha olsaydı bile Jiraiya bunu yapabilecek nadir kişilerden biri olurdu.

Biliyorum resimdeki 4. Raikage ama resim çok güzel olduğundan koymak istedim.

Gama Rinsho ve Senpo: Kawazunaki gibi kişi kitleyecek saldırıları hiç saymıyorum. Jiraiya, 3. Raikage’ye uzaktan da saldırabilir ve Jiraiya 3. Raikage’nin bile kaçamayacağı kadar geniş alanları kaplayan ataklara sahip, Rasenshuriken gibi yanından geçip gidecek tekniklerden ziyade , kaçamayacağı geniş çaplı tekniklere sahip. İçinde rüzgâr elementi ve doğa enerjisi olan ve binlerce santigrad derece sıcaklıklardaki Senpô: Goemon’un yıldırım zırhı için Senpô: Cho Odama Rasengan ile beraber en büyük tehdit olduğunu düşünmekteyim. Eğer Sennin Mod’u çıkarırsakta, Rakibi bariyerlere çekerek, hızını kısıtlayabilir. 3. Raikage nasıl Naruto’ya isabetli bir vuruş yapamadıysa, Jiraiya’ya da yapamayacaktır. Ancak Jiraiya’nın elinde 3. Raikage için onlarca seçeneği mevcut.

Normal haliyle de gayet alabilir ancak kendisi de yaralanabilir ya da bu dövüş ardından bir süre kendine gelemez hale gelebilir. Ancak Sennin Mod ile Jiraiya her açıdan 3. Raikage’den çok daha kalifiyeli, çok daha varyasyon sahibi ve deavantajlı bir savaşçı.


Bu detaylı ve uzun soluklu incelemenin ve yazının sonuna geldik.  Sabredip okuyanlara teşekkür ederim, sabredip okuyup sonra da lütfedip yorum ve beğeni atanlara ise şimdiden minnettarım. Umarım beğenirsiniz.


Kaynaklar: Narutowikia,  Databook Metinleri, Narutobase,comicvine,narutoforums ve reddit.com’a ait bazı respect thread örnekleri, Naruto Manga ve Animesi.

Derleyen, İnceleyen ve Gösterimleri Bir Araya Getiren: Utkan Aktaş

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

5 Yorum

 1. Utsuro
  11 Şubat 2018
  Yanıtla

  Diğer sitedeyken okumuştum, güzel çalışma elinize sağlık.

 2. Itachi Uchiha
  11 Mart 2018
  Yanıtla

  Üstad çok iyi yazmışsın. Yazdıklarının büyük oranda katılıyorum. Tobiramanın ise Jiraiya’yı senin düşündüğünden çok daha zorlayacağını düşünüyorum. İlginç bir taraf olarakta Orochimarunun İtachinin gücünden korkarken İtachiye zorlanmayacak Jiraiyayı hafife alması gerçekten ironik.
  Yabancı forumun yazdığı ohnoki vs 3. 5. 6. hokageler karşılaştırmasını yanlış buluyorum zira ohnokinin o kadar yetenekli olduğunu düşünmüyorum Kakashi ve Hiruzen ölümcül saldırıdan kurtulup tsunadenin ise iyileşme yeteneğiyle ona karşı koyacağını tahmin ediyorum.
  Ayrıca madem bu kadar yazmışsın sonunda Madara ve Hashirama karşılaştırmalarını da görmeyi beklerdim.

  • 11 Mart 2018
   Yanıtla

   Öncelikle böyle ciddi emek isteyen bir yazıya yorum ile geri dönüş yaparak doğru olanı yaptığın için sonrada bu kadar uzun bir yazıyı okuyup değerlendirmeye aldığın için teşekkür ederim.

   Söylediklerine gelince Itachi – Orochimaru – Jiraiya , taş-kağıt-makas gibi ayrıca Orochimaru ile Jiraiya arasındaki arkadaşlık sebebiyle tıpku Naruto ve Sasuke arasında ya da Hashirama ve Madara arasında olduğu gibi alttan alan, her şeyini son ana kadar ortaya koymayan tarafın iyi taraf yani hashirama,naruto,jiraiya gibiler olduğunu anlamak güç değil.

   Seri içinde karakterler arasındaki ilişkileri ve etkileşimleri katmazsak seri içerisindeki gösterimleri, itibarları ve başarıları ile tablo böyle bir şey çıkıyor. Bu arada Jiraiya’nın Itachi’ye zorlanmayacağını sanmıyorum öyle yazmamıştım zaten fakat Sennin Mod Jiraiya’yı Pain seviyesine taşıyor ve ne Orochimaru ne de Itachi o seviye de değil serinin gösterdiğine göre ama tüm bu karakterler oldukça yakın elbette.

   Tobirama’ya gelince , her karakterde ne kadar zorlanabileceği üzerine uzun uzun değinmedim çünkü bunların hepsi Kage ya da Kage seviyesi karakterler elbette ki zorlanacak. 4. Raikage ve Kakashi hariç hepsinin orta zorluğun çok üzerinde olacağını düşünüyorum ancak bazı insanların sandığı kadar Jiraiya’nın eski de kalmış bir yaşlı adamdan çok daha fazlası olduğunu göstermek istedim 😀 .. Zaten bunu mangadaki gerçek olaylar ve databooklardan faydalanarak uzun bir dosya hazırlayarak destekledim.

   Madara ve Hashirama’ya gelince şaka mı yapıyorsunuz hocam bilmiyorum ama onlar çok başka sınıfın adamlar yani Jiraiya falan gıkını çıkaramaz bu tip rakiplere karşı. Zaten bu isimlerle karşılaştırıldığını da pek görmedim, ben genelde yerli ve yabancı forumlarda en çok karşılaştırıldığı karakterlere dair yorumumu belirttim ve dediklerimi de hazırladığım dosya ile destekledim diyelim.

   Tekrardan yorumunuz için çok teşekkürler.

 3. Marco
  28 Mart 2022
  Yanıtla

  Yazıyı okuyunca Jiraiya bu kadar güçlü müymüş dedim kendi kendime. Serinin ilerleyen dönemlerinde güç seviyeleri o kadar arttı ki Jiraiya’nın yapabildikleri biraz sönük kaldı. Bu da yazarın kabahati bence. Güzel bir çalışma olmuş eline sağlık.

  • 28 Mart 2022
   Yanıtla

   Güzel yorumunuz için teşekkürler. Şu an imaj dosyaları patlak o yüzden böyle tam keyfine varamamışsınızdır yeterince bilgilendirici olmamıştır. Ancak ileride bu sorunları gidermiş olacağız inşallah. Tekrardan teşekkürler. Jiraiya’ya gelince serideki tanrısal tipleri saymazsak “normal” diye adlandırabileceğimiz karakterler arasında belki de en donanımlı ve kariyerli olan isim kendisi ancak Ero-Sennin olması sebebiyle birazcık hafife alınıyor genelde. Onu da bu çalışmayla düzeltmeyi hedeflemiştim zaten.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir