Kimin Nesi: Black Panther


KÜNYE:

Adı: Black Panther

Gerçek Adı: T’Challa

Yayımlayan: Marvel Comics

İlk Çıkışı: 1 Temmuz 1966

Yaratıcıları: Stan Lee & Jack Kirby

Tür: İnsan

Cinsiyet: Erkek

Boy: 182.88 cm

Kilo: 91 kg

Göz Rengi: Kahverengi

Saç/Kıl Rengi: Siyah

Vatandaşlığı: Wakanda

Bulunduğu Takımlar: Wakanda Ordusu, Ultimates, Defenders, İntikamcılar, Bloodforce, Dora Milaje, Kiralık Kahramanlar, Secret Avengers, Fantastik Dörtlü, Fantastik Güç, Kiralık Kahramanlar, Illuminati, Yeni İntikamcılar, Kanunsuz İntikamcılar, S.H.I.E.L.D.

İlk Göründüğü Sayı: Fantastic Four #52

Ailesi:

Aç Bak
Bashenga- Eski Ata(Baba Tarafından)
Azzuri the Wise- Büyük Baba(Baba Tarafından)
Nanali- Büyük Anne (Baba Tarafından)
T’Chaka- Baba(Ölü)
S’Yan- Amca(Ölü)
N’Yami- Anne(Ölü)
Ramonda- Üvey Anne
N’Baza- Amca
Hunter- Evlatlık Kardeş
Jakarra – Üvey Kardeş
Shuri – Üvey Kız Kardeş(Ölü)
Joshua Itobo- Kuzen
Khanata- Kuzen
Ishanta- Kuzen
Zuni – Kuzen
M’Koni- Kuzen
T’Shan- Kuzen
Storm(Ororo Munroe)- Eski Eşi

Unvanları: Kral T’Challa, Yaşayan En Tehlikeli Adam, Wakanda Kralı, Majeste, Ukatana , Wakanda Panteri, Kor Kaplan, Korkusuz, Nubialı Prens, Ormanın İntikamcısı, Ölülerin Kralı, Lucas Charles , Öksüz Kral, Haramu-Fal ve Damisa-Sarki

Bugün hepimiz Kara Panter‘iz!  Ve bugün Wakanda için tek bir vücut olup savaşacağız!!!

T’Challa, AKA Black Panther


Köken Hikayesi:

Uzun zaman önce vibranium olarak bilinen nadir bir mineralden yapılmış dev bir göktaşı, Wakanda topraklarına düşer. Wakanda’nın ilk kralı, Kara Panter Bashenga, madeni kendi ülkesini büyütmek için kullanır. Binlerce yıl sonra ise Black Panther Kral T’Chaka’nın yönetimi altında ki Wakanda’nın teknolojik ve ekonomik başarı seviyesi modern dünyanınkinden çok daha ileri bir seviyeye ulaşmıştı.

T’Chaka Wakanda’nın yabancılar tarafından manipüle edilmesini önlemek için dünyanın geri kalanından gizledi. Kralın ilk eşi N’Yami, Prens T’Challa’nın doğumu sırasında öldü. Yıllar sonra Wakanda ekonomisinin mihenk taşı olan vibranyum madenlerini ele geçirmek isteyen Ulysses Klaw adlı Hollanda asıllı bir bilim adamı vibranyum madenini ses enerjisine dönüştüren bir silah icat etti ve bu silahla Kral T’Chaka’yı katletti. O zamanlar sadece çocuk olan prens T’Challa Klaw’ın sağ kolunu yok etti. Ülkeden kaçan Klaw, Wakanda’ya karşı bir intikam yemini etti.

Prens T’Challa daha sonra, amcası King S’yan’ı yılda bir kez düzenlenen bir törende göğüs göğüse bir karşılaşmada yenerek Wakanda’nın yeni kralı olur. İktidardaki Black Panther’in Kalp şeklindeki özel bir ot sayesinde normal bir insandan çok daha ileri seviyede olmasından dolayı T’Challa imkansızı başarıp kral olmuştur. Ve kral olmasının ardından bu özel otu o da kullanarak çeviklik, kuvvet ve tüm fiziksel kapasite konusunda insanlığın sınırlarına hatta ötesine geçmiştir.


Karakterin Yaratılışı:

Black Panther efsanevi Stan Lee ve Jack Kirby ikilisi tarafından yaratıldı. İlk olarak 1966 yılında Fantastik Dörtlü’nün 52. sayısında gözüktü. Kara Panter ilk ana akım siyahi süper kahramanlardan biridir. Ayrıca kendisi Afrikalı ilk süper kahramandır kendisini ardından Falcon, Luke Cage, Blade ve Storm gibi karakterler onu takip etmiştir.


T’Challa’nın Eğitimi

Becerileri ve Güçleri:

Panther kabilesinin şefi ve Wakanda’nın kralı olması üzerine kalp şeklindeki ot sayesinde inanılmaz kuvvete, dayanıklılığa ve reflekslere kavuşmuştur. Ot sadece Wakanda kraliyet ailesinin kanını taşıyan insanlara güç vermektedir eğer bu kana mensup olmayan biri otun suyunu içmeye çalışırsa zehirlenir. Ot sayesinde güçlenen T’Challa’nın fiziksel gücü daha sonraları Bastet adlı panter tanrıça tarafından daha da yukarı seviyelere çıkarılmıştır.

Black Panther Bilgisi: T’Challa kendinden önceki bütün Black Pantherlerin güçlerine, tecrübelerine ve bilgilerine sahiptir.
İnsan Üstü Çeviklik: T’Challa’nın beden koordinasyonu ve refleksleri zaten üst düzeylerde iken özel ot sayesinde inanılmaz seviyelere yükselmiştir. Hiç beklenmedik saldırılardan bile reaksiyon hızı sayesinde kurtulabilir en iyi olimpik atletten bile daha koordineli dir.
İnsan Üstü Duyular: Adına yakışır bir şekilde T’challa ot sayesinde inanılmaz duyular kazanmıştır. Görme, işitme ve koku duyuları çok gelişmiştir. Duyuları ona karanlıkta görüş ve normal insanların duyamayacağı seviyelerdeki sesleri duyma imkanı vermiştir. Bir kere aldığı kokuyu hafızası muhafıza eder ve asla unutmaz. Daredevil misali bir insanın kokusundaki değişikliklerden onun yalan söyleyip söylemediğini anlayabilir.
İnsan Üstü Kuvvet: 360 kg civarındaki ağırlıkları rahat bir şekilde kaldırabilecek kadar gelişmiş bir vücudu vardır. Koşan bir gergedanı yere çalıp boynunu kırmıştır, bir kutup ayısını nakavt etmiş, bir fili durdurmuştur. Namor’un yüksek güç ve dayanıklığına rağmen Namor’un canını yakmayı başarmıştır. T’Challa’nın gücü tam bilinememektedir anca 5 ton ve daha yüksek ağırlıkları kaldırabileceğini bize göstermiştir.
İnsan Üstü Dayanıklılık: Yılların verdiği tecrübe, eğitim ve otun gücü sayesinde T’challa’nın vücudu yüksek seviye darbelere ve strese dayanabilir. Ortalama insanın kaldırabileceğinden çok daha fazla strese ve acıya tahammül edebilir.
İyileşme Faktörü: Yine ot sayesinde normal bir insandan daha hızlı iyileşir.
İnsan Üstü Hız: Olimpik bir koşucudan çok daha hızlı olmakla birlikte çıkabileceği en yüksek hız bilinmemektedir.
Ölülerin Kralı: Wakanda tahtını Kız kardeşi Shuri’ye bıraktıktan sonra Wakanda’daki ölülerin şehrine yönetici olarak yerleşmiştir. Ölülerin şehrine göz kulak olduğu için Panter tanrıça Bastet onun kutsamıştır. Bu kutsama sayesinde hem fiziksel olarak güçlenmiştir hemde ölen atalarının deneyimlerine kavuşmuştur.
Dahi Seviyesindeki Zekası: T’challa usta bir taktisyen, bilim adamı ve mühendistir. Gençlik yıllarında babası tarafından eğitilmiş dünyanın en iyi üniversitelerinde öğrenim görmüştür. Düşmanlarından hep iki üç adım öndedir. Doctor Doom gibi biriyle rekabet edebilecek bir taktisyendir. Doğru hamleyi yapacağı zaman hiç çekinmeden istediğini yapar. Dünya üzerindeki en zeki 6-8 kişisinden biridir. Tersine mühendislik ile tüm bir evreni yok edecek bir bomba icat etmiştir(Reed Richards ile beraber). İlluminati adlı topluluğun üyelerinden biridir.
Usta Dövüşçü: T’challa doğduğu günden itibaren bir savaşçı olarak yetişmiştir. Gerek silahlı gerek silahsız her türlü dövüş sanatında uzmandır. Özellikle hançerler olmak üzere kılıç ve mızrak gibi ilkel yakın mücadele silahlarını ustalıkla kullanır ve hatta bir dönem sihirli bir kılıç olan Ebony Blade’in de taşıyıcılığını yapmıştır. T’challa hakkındaki genel kanı çok rahat Marvel Evreinin’ın en iyi dövüşçüleri arasına gireceğidir. Daredevil ve Iron Fist gibi yüksek seviye dövüş sanatları ustalarıyla olan mücadelelerinde ya yenişememiş yada galip olarak ayrılmıştır. Kaptan Amerika gibi insan sınırlarını aşmış bir karakteri bir kaç harekette mağlup etmiştir. Wolverine gibi usta ve kanasusamış bir savaşçıyı adamantinyum pençelere rağmen iki kez mağlup etmiş hız ve refleks konusunda ezmiştir. Karnak gibi rakibin zayıflığını görebilen bir inhumanı ezmiştir.
Silah Uzmanı: İnsan oğlu tarafından bilinen her silahta uzmandır.
Usta Akrobat: T’challa disiplinli bir akrobat ve jimnastikçidir.
Uzman Nişancı: Av bıçakları, tabancalar ve diğer mermili silahları kullanarak çok zor hedefleri vurabilir.
Dahi Taktisyen: T’Challa eşsiz bir stratejist, taktisyen ve liderdir. Genç yaşından itibaren babası tarafından eğitilmiştir düşmanlarından hep iki adım arkadaşlarından üç adım öndedir. Yiğitliği ve savaş tecrübesi sayesinde diğer dahilerden(Reed Richards,Tony Stark vs…) ayrılır.
Multi-Dil: İngilizce ve diğer dilleri ana dili gibi akıcı şekilde konuşup okuyabilir.
Dahi Mucit: İhtiyaç duyduğunda pek çok yeni cihazı tasarlayıp üretebilir. Yaratıcılık gibi konularda bir Tony Stark olmasa da ülkesindeki Vibranyum madenleri sayesinde silah konusunda Tony Stark ile yarışacak düzeyde bir mühendistir. Nasıl çalıştığını anladığı bir cihazı çok kolay bir şekilde üretebilir. Tersine mühendislik ile Reed Richards ile birlikte evren yok eden bir bombayı icat etmiştir.
Bağlantıları: Wakanda’nın kralı ve yöneticisi olduğu için Wakanda’ya ait pek çok büyülü, teknolojik ve askeri donanıma erişim şansı vardır. Ülkesinin kaynaklarını kullanarak kendisini ve diğer süper kahramanları her yönden desteklemektedir.
Diplomatik Dokunulmazlık: Wakanda kralı ve Birleşmiş Milletlerin bir üyesi olduğu için yabancı topraklarda diplomatik dokunulmazlığı vardır.
Maddi Kuvvet: Wakanda kraliyet ailesinden olduğu için bütün ülkenin ekonomik gücü ona aittir. Bu maddi kuvvetin tabi ki birinci sebebi vibranyum madenleri ve ileri teknolojileridir. Hatta kendisine en zengin süper kahraman desek yanılmış olmayız herhalde.
Dünyanın en ileri topluluklarından Wakanda’nın kralı olarak T’challa’nın çoğu vibranyum temelli bir sürü oyuncağı vardır. Dövüşlerde bunlardan çok zekası ve yiğitliğine güvense de bu aletleri kullanmaktan çekinmez.
Vibraniumlu Mikrodalga Dağılımına Sahip Kumaş: Black Panther’in kostümündeki vibranyum kumaş sayesinde aldığı darbelerin çoğunu hissetmez. Bıçaklanamaz denk gelen kurşunlardan etkilenmez hatta Hulk gibi bir canavarın yumruklarını bile atlatabilir.
Anti-Metal Pençeler: Her türlü metali moleküler seviyede kesebilen altın renginde vibranyum pençeleri vardır.
Enerji Hançerleri: Bu enerjiyi toplayıp iletebilen hançerler Namor, Hulk gibi kuvvet olarak 100 ton üzeri karakterlere bile zarar verebilir. T’challa’nın ana silahlarından biri diyebiliriz.
Botlar: Vibranyum temelli botlar T’challa’nın küçük eforlarla uzun mesafeleri katedebilmesine olanak sağlar. T’challa’nın fiziksel gücü ile birlikte yüksek mesafelere hasarsız sıçrayışlar ve atlayışlar yapmasında yardımcı olur. Bazı hikayelerde T’challa bu vibranyum botlar sayesinde suyun üstünde durmak ve Spiderman misali duvarlara yapışmak gibi aksiyonlarda gerçekleştirmiştir.
Mermiler: T’challa eldiveninden kauçuk mermiler ateşleyebilir.
Ebony Blade: Black Knight’ın sihirli kılıcını savaşlarda kullanmıştır.
Diğer silahları: Kılıçları, mızrakları, kalkanları, bıçakları, okları ve hatta güç eldivenleri bile vardır.
Enerji Kalkanı: Bileğinden kendiyle beraber 2 kişi koruyabilen güç alanı oluşturabilir.
Gizlenme Teknolojisi: Kostüm sıradan bir kıyafet şekline bürünebilir yada T’challa’yı tamamen görünmez yapabilir.
Kimoyo Card: T’Challa tarafından icat edilen çok güçlü taşınabilir süper bilgisayarlardır. Wakanda uydularını kullanabilir her türlü sistemi hackleyebilir.
Işınlanma: T’Challa kostümü sayesinde yakın mesafeler içinde ışınlanabilir.


Çizgi roman sektörünün ilklerinden biri olan Black Panther karakteri kimdir nedir anlatmaya çalıştık. Kendisi bir hafta sonra solo filmi ile beyaz perde de kendini kanıtlayamaya çalışacak. Marvel çizgi roman evreni ve dünyasındaki en önemli kahramanlardan biri olduğu için umarız ki çıkacak film bizi tatmin etmeyi başarır.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Derleyen: Tarık Berk Gündüz

Kaynaklar: Marvel Wikia, Comicvine, Reddit, Marvel comics yayınları


Tüm Hakları www.kahramanbaykus.com ve hazırlayan:Tarık Berk Gündüz’de saklıdır. Site ve yazar adı belirtilmeden ya da orjinal sayfanın linki verilmeden içeriği paylaşanlara hukuki yaptırım uygulanacaktır.

Ascalon Yazar:

Tek Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir