Mercek Altında: Aruku Hito

-Yürüyen Adam: Aruku Hito Çizgi Roman İncelemesi & Kritiği-

Eserin Künyesi:

Adı: Aruku Hito (The Walking Man)
Cilt Sayısı: 1
Toplam: 18
Yazar: Jiro Taniguchi
Yayımcı Şirket: Kodansha
Dergi: Morning Party Zoukan
Tür: Hayattan Kesitler
Yayımlanma Yılları: 1990 – 1991

2007 yılında basılan Amerikan versiyonu ile 2007 Eisner Ödüllerinde aday gösterilmiştir.


İyi ve başarılı manga sanatçıları Fransa’da oldukça el üstünde tutulurlar. Bunlara en iyi örnek kuşkusuz rahmetli Jiro Taniguchi’dir kendisi Fransız çizgi roman ekolüne oldukça yakın bir manga sanatçısı. Kendisi Fransa Kültür Bakanlığı tarafından verilen Ordre des Arts et des Lettres(Sanat ve Edebiyat) şövalye nişanı ile onurlandırlmıştır. Bu yazıda kendisinin en popüler ve ilginç çalışmalarından biri olan Aruku Hito’ya bir göz atacağız.

Aruku Hito Türkçesiyle ‘Yürüyen Adam’ tek ciltlik oldukça kısa bir manga. 18 sayı olmasına rağmen her bir bölümü 10 sayfayı bile geçmediği için okuması oldukça rahat bir eser. İçerik ve çizim olarak da sadeliği esas alıyor. Çizimler olabildiğine sade ve gerçekçi keza panellemeler de olağan. Yazı ve diyaloglar olabildiğince minimum tutulmuş. Okuduğum versiyon, mangaların aksine sağdan sola değil soldan sağa doğru akıyordu belkide olağan panellemenin nedeni budur. Kısacası çizim tarzı olarak tam söyleyemesek de karşımızda yapı olarak minimalist bir eser bulunuyor.

Hikaye konusunda anlatılacak pek bir şey bulunmuyor şöyle bir özetlersek: Bir Japon banliyösünde yaşayan orta yaşlardaki evli bir adamın çıktığı kaygısız yürüyüşleri bizlere anlatıyor. Bizde ana karakter ile birlikte sıradan dünyanın sakin ve derin bir gözlemcisi oluyoruz.

Bu manga yapı ve içerik olarak herkesin beğeneceği yada zevk alabileceği evrensel bir eser değil. Manganın içinde gerçek hayatta bulunmayan hiç bir şey yok. Hatta dışarı çıkıp güzel bir yürüyüş yaparak aynı olayları yaşayabilirsiniz. Karşımızda su katılmamış saf bir slice of life eseri bulunuyor. Jiro sensei yaşamın devam eden o estetik anlarındaki güzelliği bir durup fark etmemizi istemiş. Küçük yolculukların manen dopdolu bir derlemesi bu. Küçük ve sıradan şeylerin hayatınızdaki mutluluğa yapabileceği katkı ve etkilerini görmenizi sağlayan atmosferik ve izlenimci bir eser Aruku Hito. Herkese önermesemde farklı bir deneyim arayanlara ve rahatlamak isteyenlere önerebileceğim bir çizgi roman.

Puanlama: 70/100

Ascalon Yazar:

Tek Yorum

  1. Carefree
    6 Eylül 2018
    Yanıtla

    Harika bir mangadır. Herkese tavsiye ederim.

    Yazı da manga gibi kısa ve öz olmuş, ellerine sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir