Sonbahar Yağmuru Tadında Sizi Sakinleştiricek 5 Anime Önerisi

Günümüzde yaşadığımız modern tüketim toplumunda gerek medya gerek toplumun şekillendirmesiyle bireylere mutluluğun neşe, keyif ve canlılık gibi kavramlarda aranması gerektiğini empoze edilmektedir. Oysaki insan bu kadar tek yönlü bir varoluşun ötesindedir. Globalleşen dünya üzerinde gittikçe yalnızlaşan bireyin ne yazık ki basit hayat yaşayan atası olan kırsal insanının aksine depresyon, yabancılaşma ve keder ile daha çok sınanmaktadır. Haz odaklı yaşam tarzı bireye belirli bir süre kaçış şansı verse de haz ile gerçek mutluluk gelmez. Bunun sonucunda kişi psikolojik sorunlara ve hatta intihara dahi sürüklenebilir. Gelişmiş ülkelerdeki mutsuzluk ve intihar oranları da bu savımı destekler nitelikte. Bu yüzden keder ve can sıkıntısı gibi zararlı duygulardan sakınabilmek için bazen mutsuzluğun doğallığını kabul etmemiz gerekir. Dünyamız içinde güzellikler saklasa da yaşamaya değer olsa da ne yazık ki iyi ve nazik bir yer değil gerçekliğin kendisi çoğunlukla yas ve kayıptır.

Her alanda olduğu gibi biz insanlığın sahip olduğu en büyük yardımcısı olan sanat bize bu konuda da yardım ediyor. Siz cam kenarında yağan yağmur eşliğinde hüzünlü bir müzik dinlemekten zevk alıyor musunuz? Sonbahar ve kışın getirdiği o melankoli sizde de buruk bir rahatlama hissi getiriyor mu? O zaman hazır eylül ayına girmişken bu konuda sizlere önereceğim 5 anime tam size göre.


Mushishi

Bölüm Sayısı: 46 + 2 Special + 1 Film
Tarih: 2005
Tür: Macera, Hayattan Kesit, Gizem, Tarihsel, Doğaüstü, Fantezi, Seinen
Yazar: Yuki Urushibara
Kaynak: Manga

Bu sanat eserini tanımlamak gerçekten çok zor, en azından benim için. Benim zihnimde Mushishi, iyi ve kötünün ötesinde sükutun sesini duyup kendiniz ve yaşam hakkında bir şeyler bulabileceğiniz ruhani bir seyahat. Hikayesi ise bilinmeyen zamanlarda, bilinmeyen mekanlarda var olan “şeyler” vardı. Bunlar Mushi diye isimlendirildi. Normal kimseler tarafından görülemeyen bu varlıklar aslında her mekanda olabilen çeşit çeşit türleri olan varlıklardır. Fiziksel dünyayla çoğunlukla etkileşime geçmemelerine karşın sayıca yoğunlukta veya zararlı tür olmalarına göre çeşitli anomali, hastalık veya felaketlere yol açabilmekte ve halklar arasında mitler oluşmasına neden olabilmektedirler. Ana karakterimiz olan Ginko, bir Mushi-shi’dir. Uzmanlığı, “Mushi” adı verilen esrarengiz ve doğaüstü bu garip varlıkların, insanlarla olan ile etkileşimlerini gözlemlemek. Ve ortaya çıkan bilinmeyen tuhaflıkları çözmek olan doğaüstü bir dedektiftir. Mushileri görebilen azınlığa mensup olan Ginko kasaba kasaba gezip insanlara bir yabancı olarak yardım etmektedir. Doğunun okült temalarına sahip olan bu eser; güçlü olanın yargısı, gri doğada yaşam savaşı gibi temaları acı tatlı hikayelerle izleyiciyi farklı duygularla yüzleştiriyor. Bu yüzleşmenin sonucu olarak izleyici gerilip, rahatlıyor. Mangadan gelen o eşsiz sanat tarzı başarılı bir şekilde uyarlanmış ve eşsiz soundtrack, pastel sulu boya renkleriyle desteklenmiş. Ancak listedeki diğer eserler gibi herkese göre bir anime değil hızlı ve aksiyonlu tempoya alışkın izleyici için yavaş ve sıkıcı gelebilir.


Natsume Yuujinchou

Bölüm Sayısı: 63 + 1 Ova
Tarih: 2008
Tür: Hayattan Kesit, Doğaüstü, Drama, Fantezi, Shoujo
Yazar: Yuki Midorikawa
Kaynak: Manga
Mushishi’ye benzer bir temaya sahip olan Natsume Yuujinchou’nun hikayesi biraz trajiktir. Natsume adında ki ana karakterimiz, küçükken anne ve babasını kaybetmiş ve başkalarının göremediği paranormal canlıları(kimi iyi kimi kötü) gördüğü için çevresinden dışlanmış biridir. Acı dolu geçmişe sahip olan Natsume, kendisi gibi youkaileri görebilen büyük annesi Reiko’nun bıraktığı özel kitabı bulduktan sonra, kendi iç dünyasını keşfedeceği bir hayata başlamıştır. Mushishi gibi tam episodik olmasada epey yakın bir hikaye anlayışı var. Her bölüm yalnızlık, fedakarlık, çaresizlik, farklılık ve empati gibi duyguları işliyor. Hikayeler genelde mutlu sona ulaşsa da nahoş bir burukluk izleyiciyi ve ana karakter Natsume’yi vuruyor. Slice of life denilen hayattan kesitler temasına fantezi ve doğa üstü unsurlar getirip bunu başarılı bir şekilde yapan nadir yapımlardan. Eğer Natsume’nin hayatı ilginizi çektiyse kesinlikle bir göz atın.


Kino No Tabi

Bölüm Sayısı: 13
Tarih: 2003
Tür: Macera, Fantezi, Bilim Kurgu, Distopya, Psikoloji
Yazar: Keiichi Sigsawa
Kaynak: Hafif Roman
Keiichi Sigsawa’nın hit olan romanından animeye uyarlanan Kino no Tabi, Kino adlı bir gezgin ve onun konuşan arkadaş canlısı motoru Hermes’in gezilerini konu alır. Her bölüm farklı bir ülkeye seyahat eden ekibimiz her ne kadar amaçlarının olmadıklarını söyleseler de bu kısa ziyaretlerle bireyin kendini keşfi ve evrensel hakikatler gibi felsefe sorularını izleyenler için deşmektedirler. Farklı ülkeler farklı kültürler farklı tarihler. Kino konusu gereği bir benzeri olmayan bir eser. Biraz Küçük Prens biraz Black Miror gibi bir şey. Gezilen ülkeler bazen monarşi bazen cumhuriyet bazen faşizm bazense ütopya ama bir şey var ki bu güzel dünyada insanın olduğu her yerde bir kusur bulunuyor ancak dünya dönmeye, zamanda ilerlemeye devam ediyor. Sosyoloji ve distopya seven biriyseniz Kino sizin için bir şiir gibi akacaktır.


Ookami to Koushinryou

Bölüm Sayısı: 26
Tarih: 2008
Tür: Macera, Fantezi, Tarihsel, Romantizm
Yazar: Isuna Hasekura
Kaynak: Hafif Roman
Ookami to Koushinryou daha çok bilinen ismiyle ise Spice and Wolf ortaçağ Avrupası konseptine benzer bir dünyada geçen bir seyahat ve ticaret animesi. Yazıdaki diğer animelere göre çok daha mutluluk ve romantizm içerse de yeri geldi mi insanın içini burkuyor yeri geldi mi insanın içini ısıtarak onu rahatlatıyor. Konusu ise; Holo, küçük bir kasaba olan Pasloe’de hasatı kutsaması için (ya da kutsadığı için) sayı duyulan/gören güçlü bir pagan, kurt tanrısıdır. Yıllar önce bir çocukla yaptığı anlaşma sonucu buğdayların içinde yaşamaktadır. Ancak yıllar geçtikçe köydeki insanlar kendi kendilerine yeter bir hallere gelmiş ve ‘Bilge Tanrı Holo’ bir halk efsanesi haline gelmiştir. Bu durum sonucu Holo kasabaya hasat için gelen tüccar Lawrance ile anlaşıp kasabadan ayrılır ve ikilinin Holo’nun ana vatanı olan kuzey ormanlarına yolculukları başlar. Diyaloglar akıcı ve çok hoş, Holo dünyalar tatlısı bir karakter insanın içini ısıtıyor. Seri boyunca yükselen kilisenin gücünün karşısında eski pagan inançlarından uzaklaşan halkı ve bu olayın Holo’ya yansıyışını görmekte oldukça tuhaf bir his.


Shoujo Shuumatsu Ryokou

Bölüm Sayısı: 12
Tarih: 2017
Tür: Macera, Gizem, Bilim Kurgu, Drama
Yazar: Tsukumizu
Kaynak: Manga
Tsukumizu rumuzlu ilginç bir sanatçının elinden çıkmış web mangasından(daha sonra basılıyor) uyarlama olan Shoujo Shuumatsu size belkide bir daha hiç bir animede bulamayacağınız bir tat sunuyor. Çito ve Yuu adlı iki kızın kemiklerine kadar post-apokaliptik bir dünyada hayatta kalmaya uğraşarak çıktıkları son yolculuğu konu alıyor. Başta sevimli gelen sanat tasarımı yüzünden pek anlamasınızda sizi insan ve yaşam gibi pek çok başlıkta düşünmeye itecek karanlık bir serüven Shoujo Shuumatsu Ryokou. İnsanın acizliği ve umutsuzluk ile çaresizliğin eninde sonunda kaçınılmaz olduğu ve depresyon gibi zararlı duygulardan sakınmak için umutsuzluğu kabullenip kendimiz ile barışık olmalıyız. İnsan adlı varlığın içindeki bitmek bilemeyen doyumsuz bencillik onu nereye kadar götürecek. Eğer benim gibi hassas bir bünyeniz var ise izlerken duygusal açıdan rahatsız olabilirsiniz. Bu anime de melankoli ve küçük şeylerden mutlu olmanın büyük tatminini iliklerinizde hissedeceksiniz.

Ascalon Yazar:

Tek Yorum

 1. berk
  4 Kasım 2020
  Yanıtla

  muazzam animeler gerçekten , hepsini bilmem ne yazık. listeyi bu kadar kaliteli animelerle biraz daha uzatsanız oldukça iyi olurdu

 2. 28 Şubat 2024
  Yanıtla

  Teşekkür ederim, çok güzel bir öneri listesi olmuş. Özellikle Mushishi animesi, çok sevdiğim bir animedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir