En Güçlü 12 Hulk Versiyonu

Evet arkadaşlar epeydir bu tarz bir liste yapmamıştık. Daha önce Thor ve Superman için yaptıklarımıza bakabilirsiniz;

Thor’un En Güçlü 12 Hali
En Güçlü 12 Superman Versiyonu (1. Kısım)
En Güçlü 12 Superman Versiyonu (2. Kısım)

Hulk fanlarını elimizde olmayan sebeplerle (çünkü bir taraf bariz daha güçlüydü) ilk “versus” tarzı makalemiz olan Er Meydanı: Hulk Vs Superman ile biraz da olsa üzmüştük. Şimdi Hulk fanı okuyucularımızın ilgisini çekebilecek bir yazı ile geliyoruz.

Açıkası, Hulk bu tip listeler için zor bir karakter çünkü bir versiyonunun bile kendi altında alt versiyonları var. Üstelik versiyonlar dışında bir de bir sürü benzerleri var (Red Hulk, She Hulk vs gibi) . Haliyle değerlendirmek çok zordu ve bu süreci biraz olsun kolaylaştırmak için bir karar aldık. Sadece Bruce Banner’ın taşıyıcı olduğu Hulk versiyonlarını sıralıyoruz.

Dilerseniz başlayalım.


12. Gray Hulk:

Yıkım Seviyesi: Semt-Dağ
Kas Gücü: 70+ ton

Gray Hulk aslında orijinal Hulk diyebiliriz. Hulk ilk yaratıldığında rengi gri idi (gray) ve DC Comics‘in Solomon Grundy adlı karakterinden esinlenilmişti. Ancak daha sonra bu Hulk bir alternatif evren karakterine dönüştürüldü. Bu Hulk kendi mafyasını yönetebilecek ve pratik savaş stratejileri üretebilecek kadar zekidir. Ancak adrenalin seviyesi arttıkça gücü de artmaz.Bunu uzun soluklu yapamaz gücü nispeten sabittir. Marvel resmi rakamlarına göre sakinken 70 ton sınıfında listelenmiştir fakat sınırlı gücüyle bile hala 100 ton sınıfı ve üstü olarak belirtilen karakterlerle (Wonder Man ve Silver Surfer gibi) çetin bir şekilde dövüşebildiğini göstermiştir.  Kendisi anti-hero gibidir. Kurnaz, acımasız ve biraz da sapık. Bruce Banner’ın travmatik çocukluğunun trajik dışa vurumu gibidir. Joe Fixit adını takmıştır kendisine.


11. Professor Hulk / Merged Hulk

Yıkım Seviyesi: Kıtasal++
Kas Gücü: 100+ ton

Hulk’un gücü ve hiddeti ile Bruce Banner‘ın kişiliği ve zekasının birleştiği aynı bedeni uyum içinde beraber yönettikleri bu versiyon doksanlı yıllardaki Incredible Hulk serisinde ortaya çıkmış ve epey süre yolculuğuna devam etmiş sonra ise bir alternatif versiyona dönüşmüştür.

Bruce Banner üç kişiliğe bölünmüştür. Kendisi, Gray Hulk ve Savage Hulk. Gray Hulk, zorba babasına ve arkadaş çevresine karşı göstermek istediği çocukça güçlü, çapkın, kurnaz ve zengin olan tarafı iken Green Hulk saf hiddet ve öfkedir. Kendisi yani Bruce Banner ise mantıktır.
Bruce Banner artık bu duruma katlanamaz ve Doc Sampson’dan yardım ister ve bunun akabinde üç karakterin tek bir beden olması gerektiği kanısına varılır. Banner bu yanları ile barışır ve ortaya Merged Hulk çıkar. Merged Hulk‘un en akıllarda kalan lakabı ise “Professor Hulk” idir.

Bu Hulk oldukça güçlü olduğu gibi ayrıca deha seviyesinde zekası ile, silah icat etme ve kullanma becerileri ile gerçekten çok özel bir tehdit unsurudur. Professor Hulk, Incredible Hulk’un alt formu olması dolayısıyla adrenalin, öfke ile güçlenebilir ancak bu süreç diğer Hulk’lara göre çok daha yavaş olduğundan çabucak güçlenemez. Bu sebeple listede biraz geride kalmıştır. Sakin hallerinde iken Savage Hulk 90 ton, Merged Hulk (yani daha sonra Professor Hulk olacak olan Hulk formu) 100 ton olarak listelenmişlerdir aslında ancak dediğimiz gibi Savage Hulk çabucak yükselebilirken, Prof. Hulk biraz daha ağır kalıyor bu konuda. Yine de kendisi en ilginç vede eğlenceli Hulk olabilir.


10- Incredible Hulk

Yıkım Seviyesi: Kıtasal – Gezegensel Arası
Kas Gücü: 100+ ton

Incredible Hulk aslında ana Hulk dergisinin adıdır ve bugün burada göreceğimiz hemen hemen her versiyon Incredible Hulk başlığı altından türemiştir. Peki neden Incredible Hulk’u ayrıca yazdım ? World Breaker, World War, Classic, Merged Hulk hepsi ve daha fazlası Incredible Hulk varyasyonları diyebiliriz. Ancak tüm bu özel, bir kaç hikayelik (ya da en fazla bir kaç yıllık) versiyonlarını bir kenara koyduğumuzda geriye kalan tüm standart Hulk gösterlimleri ve hikayeleri işte bu sırayı temsil ediyor. Yani bir bakıma bu Normal Hulk diyebiliriz. Merged Hulk’a nazaran Bruce Banner’ın kontrolünün daha az olduğu ancak, Savage Hulk‘a nazaran ise daha çok olduğu hali denilebilir.


9- Savage Hulk

Yıkım Seviyesi: Kıtasal – Gezegensel+ Arası
Kas Gücü: 90+ ton

Hulk Smash !” repliklerinin yarısından fazlası bu versiyondan gelmektedir. Çünkü Savage Hulk, Banner’ın kontrolünün pek olmadığı en acımasız, öfkeli vede kuvvetli versiyonlarından biridir. Gerçeklikle bağını yitirip, öfkeyle hızla gücünü katlayabilir. Savage Hulk’un daha ileri aşaması ise Banner’ı tamamen sisteminden attığı Mindless Hulk oluyor ve bu şekilde daha da hızlı güçlenebilir.


8- Classic Hulk

Yıkım Seviyesi: Gezegensel++
Kas Gücü: 100++ ton

Bu aslında tam olarak ayrı bir versiyon değil ancak karakterin geçmişe dönük (çoğunlukla Bronz Çağ) halini simgeleyen fan yapımı bir versiyon. Incredible ve Savage Hulk versiyonlarının modern çağ öncesi daha cürrektâr gösterimlere sahip, nispeten en güçlü “base hulk” versiyonu denilebilir.


7- World War Hulk

Yıkım Seviyesi: Çoklu Gezegensel++
Kas Gücü: 100+++ ton

Herkesin bildiği en popüler Hulk versiyonu ve herkesin “en güçlü” olarak kabul ettiği versiyon. Eğer Hulk bu hikayenin devamında gelişmeye devam etmese belki WWH en güçlü 616 Evreni Hulk’u olabilirdi. World War Hulk, Planet Hulk vakasının devamıdır. Ve bu Hulk versiyonu Green Scar Hulk olarak da geçer bazı yerlerde. Çoğunuzun bildiği gibi Hulk, Illuminati tarafından başka bir gezegene gönderilir ancak rota karışır ve Scar gezegenine düşer. Burada önce gladyatör sonra ise kral olur sevdiği bir karısı ve bir oğlu vardır. Ancak Hulk’un içinde geldiği geminin patlaması sonucu Hulk’un karısı ile birlikte milyonlarca kişi ölür. Sonra Hulk anlar ki, arkadaşları onu sadece tecrit etmediler ayrıca ondan kurtulmak da istemiştiler. Akabinde Hulk intikam arayışı ile dünyadaki kahramanlardan hıncını almaya gelir.

Bu Hulk’un bu kadar güçlü olma sebebi, Banner’da Hulk ile aynı hissettiğinden vede O da intikam almak istediğnden, Hulk’u kontrol etmez, Hulk’da onu bastırmaz. Beraber götürürler bu işi. Bu sebeple neredeyse Professor Hulk kadar zeki ve Savage Hulk’dan çok çok daha güçlü bir hulk formumuz olmuş olur. İkili bu birliktelik anlaşmasını aslında gladyatörlük günlerinde yapmışlardır.


6- Maestro

Yıkım Seviyesi: Çoklu Gezegensel++
Kas Gücü: 100+++ ton

Maestro, Hulk’un Doc Green diye anılan bir kişiliğinin yaşlılığıdır. Daha doğrusu bu kişilik Hulk’un yaşlılık zamanında ağır basmıştır. Doc Green ise Professor Hulk’un aksine zeki olmasına rağmen Bruce Banner’ı içeride kilitlemiştir. Yani zeki olan Hulk’un kendisidir ve bu zekasını gama radyasyonuna sahip karakterleri avlayıp bu canavarlığı bitirme amacı için kullanmak istemiştir. Tony Stark tarafından, Banner’ın tedavisinde kullanmak üzere Extremis Virüsünü kullanır ve bunun yan etkisi olarak Savage Hulk’un deha seviyesinde zeki hali oluşur. İşte bu karakterin yüzyıllar sonraki hali, devamlı radyasyona maruz kaldığı için güçlenen ve biraz da aklını yitiren çok daha güçlü, zeki, tecrübeli bir Hulk çıkar karşımıza. Tecrübe faktörü ile WWH’ni önüne geçti ancak gerçek bir üstünlük yok denilebilir.


5- World Breaker Hulk

Yıkım Seviyesi: Çoklu Gezegensel – Güneş Sistemi+ Arası
Kas Gücü: Hesaplanması Güç

Bu hulk ise World War Hulk‘un daha da güçlenmesi ile ortaya çıkar.

Incredible Hulk -> Green Scar Hulk -> World War Hulk > World Breaker Hulk diye giden bir zincirleme reaksiyonun sondan bir önceki parçası budur. WWH, Sentry ile yaptığı son mücadele sonunda, Scar gezegeninden bir Warbound üyesi (Gladyatör takımı) Hulk’un onlardan ayrılmaması için, Bruce Banner ile el sıkışmak üzere olan arkadaşını (Rick Jones) bıçaklar Banner bir kez daha nefretle dolar ve Hulk böceğimsi yaratığı hamur olana kadar dövmeye başlar tam o sırada yaratık bağırır “İşte böyle, devam et. Sen busun işte !” gibisinden. Daha sonra yaratık devam eder “Sen barış ve huzur istemiştin ancak bu sen değilsin, bu yüzden gemindeki warp çekirdeğini patlattım.” der. Ve böylece Hulk aslında gemisinin dostları tarafından patlamaya ayarlanmadığını, canını yaktığı arkadaşlarının bunu hak etmediklerini ve karısının en başından beri bir yoldaşı tarafından öldürüldüğü gerçeği ile yüzleşince öfke ve dolayısıyla güç seviyesi olarak bambaşka bir boyuta geçer.

Bu noktadan sonra gözlerinden ve ağzının içinde bile gama ışıması saçılmaktadır. Yumruklarını sıktı diye havada rüzgarlar eser. Basitçe ayağını yere koydu diye Amerika‘nın tüm doğu kıyısı sallanmıştır ! Ve Hulk, Tony’e seslenir “Ben dünyayı kırıp parçalamadan önce ne yapman gerekiyorsa yap” der ve akabinde uydusundan gelen bir ışınla Hulk’u, Banner’a dönderir.  World Breaker Hulk’un en mühim anı !


4- Space Punisher Hulk

Yıkım Seviyesi: Güneş Sistemi-Galaksi Arası
Kas Gücü: Hesaplanması Güç

Space Punisher Hulk, “Space Punisher” adlı Punisher karakteri için yapılmış bir alternatif evren hikayesidir. Gelecek zamanda ve uzayda geçmektedir. Bu 6 sayılık maceranın 2. sayısından itibaren ise bu yeni evrenin Hulk’unu görürüz. Normal Hulklara nazaran çok daha iri ve vahşidir, dört kolludur.  Space Punisher Hulk‘u ilk gördüğümüz sahne kendisinin Fantastic 4 üyelerini öldürdüğü sahnedir. Daha sonra ise Punisher ile dövüşür ve Punisher’ın hiç bir teknolojisi (ki arasında gezegen yok ettiği iddia edilen silahlarda var) Hulk’a işlemez ve sonunda Punisher’ın robotu onu ışınlar böylece kurtulur.

Punisher o evrenin Watcher grubu tarafından çağrılır. Bu Gözcüler o hikayede gerçeklik ve madde manipülasyonu yapabilen, telepati ve telekinesi sahibi omnipotent varlıklardır (evrensel düzeyde) . Punisher bu kontrolden çıkmış evren vede sistem için onları suçlar ve onları Ultimate Nullifier ile öldürecek gibi olur ancak Gözcüler, Punisher’ın hakkından gelip onu kovarlar. Punisher ise intikam için Hulk’u onların yanına ışınlar ve Hulk 6 Watcher yani 6 tanrısal gözcünün hepsini orada hemencecik öldürür ve hepsinin ölümü evrenin yanarak yok olmasına sebep olur.

Bazıları bu olayı yanlış anlıyor ve direkt tüm evreni yok eden Hulk sanıyor ancak öyle değil. Peki bu Hulk, tanrısal omnipotent varlıkların içinden saf güç ve öfkeyle geçebiliyorsa neden daha yukarıda değil ? Değil, çünkü bu oldukça kötü yazılmış bir alternatif evren hikayesi, canon değil ve dövdüğü Watcher’ların seviyesini tam olarak bilmiyoruz çok kısıtlı ve tek sayılık bir olaydan bahsediyoruz o yüzden top 3 içinde net bir yer vermek çok zordu. Nitekim kısaca kendisi bu listede 2-5 aralığında gezinebilecek oldukça güçlü bir karakter !


3- Herald Hulk

Yıkım Seviyesi: Güneş Sistemi-Galaksi Arası
Kas Gücü: Hesaplanması Güç

World War Hulk hikayesi farklı bir şekilde gitse, Bruce Banner sakinleşmese ve tüm kahramanlar ya yenilmiş ya da Hulk tarafından zayıflatılmış iken Skrull ırkı daha çabuk dünyayı fetih etse ve Hulk ile Banner bunun pişmanlığından kurtulamasa ne olurdu ? Diye özetleyebileceğimiz konuyu işleyen “World War Hulk What If” hikayesinin sonlarına doğru geriye kalan çok az kahramanın yanına katılıp, Skrull İmparatorluğunun dünyadaki hükmüne son verecek son bir saldırı düzenlerler ancak takımı kuran kişi olan Wasp aslında bir ajan skrull kadınıdır. Hank Pym‘i iyi çalışmış olan Skrull bilim adamlarının gen bombası dedikleri şey sayesinde pym parçacıklarını moleküler nükleer bombalar haline getiren bir zincirleme reaksiyon başlatılır ve sonunda gerçekten Hulk hariç tüm kahramanlar ölür ve Banner/Hulk dünyadaki son dünyalı olurlar. Hulk bu acıya dayanamaz ve Silver Surfer‘a seslenir. Türlü uğraşlar sonucu Gümüş Sörfçü gelir ve Hulk’a kızgındır çünkü tüm bunları onun öfkesi tetiklemiştir. Hulk, Surfer’dan efendini çağır bu gezegeni yesin ve adalet yerini bulsun der. Surfer eski bir arkadaşı için bu son ölüm dileğini yerine getirir ancak şunu da der ; “Bu benim Galactus‘un elçisi olarak son görevim. Bu dünyaya olanları asla unutamayacağım, çok uzaklara gideceğim…”

Akabinde Galactus gelir ve üzerindeki Skrulllar ile beraber gezegeni yok eder ancak Hulk’u alır. Ve ona Silver Surfer’ın pozisyonunu yani bir elçi olmayı teklif eder. Hulk/Banner ise Galactus’a başına gelen tüm bu acıyı unutturabilip, unutturamayacağını sorar. Ve Galactus anılarını silip, tüm acıyı ondan sıyırabileceğini, ona yeni bir yaşam vereceğini söyler. Ve Hulk kabul edince öyle de yapar. Galactus’un kendisinin de dediği gibi “Sen tüm elçilerimin en kudretlisi olacaksın!” .

Ve bu kadar, karakterin hiç bir feati yok. Ancak biz Galactus’un pek çok elçisinin normal birer insan ya da uzaylıyken o müthiş güçlü varlıklara dönüştüklerini biliyoruz. Power Cosmic‘in gücünü de biliyoruz. Hali hazırda World Breaker Hulk formunda olan Hulk’un, Galactus’un en güçlü elçisi olduğunda Gama Radyasyonu Gücü ile Power Cosmic buluştuğunda ne kadar devasa bir gücün ortaya çıkabileceğini az çok tahmin edebiliyoruz.


2- Heart of The Monster Hulk

Yıkım Seviyesi: Belirli bir seviye yok giderek, hızla artan bir güç. Çoklu Gezegenselden başlayıp Galaktik seviyelere varabilme ihtimali var.
Kas Gücü: Neredeyse Sınırsız

Bu Hulk versiyonu ise Incredible Hulk Saga‘sının sonunda Hulk’un ulaştığı son nokta oluyor ve belki de %100 canon olan en güçlü hulk hali denilebilir. Hatırlarsanız 5. sırada olan World Breaker Hulk’u anlatırken bir zincirden bahsetmiştik.

Incredible Hulk -> Green Scar Hulk -> World War Hulk > World Breaker Hulk ” işte bu zincirin son halkası -> Heart of The Monster Hulk.

Heart of the Monster hikayenin adı aslında. Bu hikaye de Bruce Banner‘a hayatı dar etmek isteyen Red She Hulk (RSulk) , Hulk’un en eski düşmanlarından Tyrannus ile iş birliği yapar.Akabinde Tyrannus’un ölümsüzlüğünün sırrının özel bir sıvı barındıran bir kuyuhavuz olduğu anlaşılır. Ancak bu aslında bir dilek kuyusudur. Tam bu açığa çıktığı sırada A.I.M. gelir ve Tyrannus’un üssünü basar. Ve ekibin lideri Monica adlı kadın ile She Hulk’un mücadelesi sırasında She Hulk “Hiç doğmamış olmayı dileyeceksin diyerek ona vurur ancak bu sırada dilek kuyusunun suyuna sahip bir kadeh etrafa saçılır. Bir sonraki gördüğümüz sahnede Monica çok yaşlı bir kadındır ve Bruce Banner’dan yardım ister. Bruce Banner durumun ciddiyetini görür ve arkadaşları ile (A-Bomb, She-Hulk vs) Red She Hulk ve Tyrannus’u al aşağı etmeye karar verirler. Ancak Betty diek kuyusunun sıvısını nasıl kullanması gerektiğini öğrenmiştir ve geldiğinde Hulk’u tüm eski düşmanları beklemektedir. Karanlık Boyutun Lideri ve Dormammu‘nun kız kardeşi Umar’dan tutun, Fing Fang Foom‘a kadar.

Türlü olaylar sonrası bu düşmanlarından biri olan Arm’Chedon (Lord Armageddon) Hulk’un arkadaşlarını kaçırır ve onların gama radyasyonu özelliklerini almaya çabalar ve işkence eder bunu gören Banner çıldırır ve World Breaker Hulk formuna girer.
Hulk, Arm’Chedon’u bir temiz döverken, dilek kuyusnun suyuna bulanır ve o an zihninde düşünce gerçekleşecektir hemen akabinde Umar çıkagelir ve Hulk’u Karanlık Boyut’a (Dark Dimension)  götürür fakat Betty Ross da arkalarından takip eder.

Doctor Strange, Hulk’un dileğinin korkunçluğundan korkmaktadır ancak sanıldığı gibi bir şey çıkmaz. Hulk sonsuz bir mücadele istemiştir. Eski aşkı ve düşmanı Umar ise karanlık boyuttaki Mindless Ones diye bilinen yaratıklardan kurtulmak ve Hulk ile beraber orayı yönetmek istemiştir, diekler karşılıklı kabul olur gibi bir durum var. Ancak Betty Ross onu uzaktan izlemekte ve sinirlenmektedir. Çünkü Red She Hulk kişiliği Bruce Banner’den nefret etmekte ancak içindeki Betty Ross ise onu sevmektedir.

Bu noktada Doctor Strange ve Amadeus Cho karanlık boyuta gelir ancak Monica ve Dilek Kutusu (evet bir kutu formunu verdiler daha sonra) ortalıktan kayıptır. Cho, Hulk’u alıp gidelim der ancak Doctor Strange onun mutlu olduğunu anlar ve “Burası onun cenneti” der. Her şey yolunda gidiyor gibi görünürken ortalıklarda gözükmeyen Tyrannus, Fing Fang Foom’un sırtında belirir ve FFF, Hulk’u alevleri ile yakmaya çalışır.

Tam Hulk, FFF’ e saldıracak iken Red She Hulk çıkar ve saldırır. Böylece Fing Fang Foom, Mindless Ones olarak adlandırılan boyutun canavarları ile çarpışırken, Hulk ise Red She Hulk ile çok zorlu bir dövüş içerisine girer. Sonra Tyrannus FFF’i güçlendirmek için dünyaya gelir ve bir sürü gama bombası yemesini sağlar böylece Incredible Hulk’u sonunda yenme şansı olacaktır. Ancak Fing Fang Foom çıldırır, kontrolden çıkar ve onu durduracak kimse yoktur. Bu sırada gama güçleri elinden alınan Rick ve Jennifer (A-Bomb ve She Hulk) akıllarına gelir bu ikisini FFF’in karşısına çıkaracaklar ve aşırı gama ışımasından güçlerine tekrar kavuşup onu yavaşlatmasını sağlayacaklardır. Ancak ortalıkta o kadar fazla gama radyasyonu olur ki kontrollerini kaybederler ve neredeyse hayvansı bir hal alırlar. Şu an karanlık boyutta aşırı güçlenmiş olduğu için Hulk’u getirmek istemiyorlardı ancak başka şansları kalmaz. Umar-Dilek Kutusu ve Strange arasındaki bağlantı sayesinde bir portal ile Hulk ve Red She Hulk, karanlık boyutta ulaştıkları güç seviyeleri ile dünyaya gelirler ve Hulk ile Red She Hulk o kadar çok güçlenip o kadar çok büyümüşlerdir ki Dev ejder Fing Fang Foom’u ayaklarının altında ezerler ardından ise She Hulk, A-Bomb, Hulk, Red She Hulk hepsi birbirine dalar ve dünya yok olmanın eşiğine gelir. Tam o sırada astral projeksiyon ile Bruce Banner’a ulaşılır ve dünyayı yok etmek üzere olduğu anlaşılır. Tam o sırada Banner son bir gıdım sağladığı kontrol ile dilek kutusunu tutar ve her şeyi normale çeviren dileği diler ve hikaye orada biter.

Bu Hulk için Amadeus Cho ve Doctor Strange, World Breaker Hulk halinin çok çok üstünde demişlerdi. Ayrıca Hulk adrenalin ile güçlendikçe daha çok gama enerjisi üretir ve daha çok ürettikçe daha da çok büyür ve bir Hulk’un boyutu nispeten gücünün de göstergesidir. Bu şimdiye kadar gördüğümüz canon en büyük Hulk idi ve her yanından enerji saçılıyordu !!


1- Captain Universe Hulk / Unipower Hulk

Yıkım Seviyesi: Potansiyel olarak Galaktik Tehdit
Kas Gücü: Neredeyse Sınırsız

Unipower, Marvel Evrenindeki gizemli ve oldukça güçlü kozmik güç kaynaklarından biridir ve yıllardır Captain Universe adıyla anılan karakterlerin kullandığı güç budur. Unipower için şunu söyleyebiliriz. Bir keresinde Spider-Man, Unipower ile birleşip Captain Universe olmuştu ve sokak seviyesinin 2-3 yık üstü diyebileceğimiz bir meta-insan olan Peter (Spider-Man) bile birden bire evrenin en güçlü kahramanlarından birine dönüşmüştü. Siz düşünün Incredible Hulk kadar güçlü birinin ne kadar güçlenebileceğini tahmin edebiliyoruz. Bu da tıpkı Herald Hulk gibi gösterimi olmayan ancak edindiği yeni gücün sağlayabileceği sınıf atlamasını tahmin edebildiğimiz durumlardan biri.İşte bizden bu kadar umarım yazımızı beğenmiş ve iyi vakit geçirmişsinizdir. Unuttuğumuzu düşündüğünüz bir başka versiyon varsa ya da sıralamada hata görüyorsanız ya da beğendiniz ve bunu dile getirmek istiyorsanız hemen burada yorumlardan belirtebilir ya da forumumuzdan veyahut discord sunucumuzdan bizlere
katılıp tüm bunları tartışıp, sohbet edebiliriz. İyi Günler.

Kaynaklar: Marvel Comics Yayınları, Marvel Wikia, Comicvine, Comics Explained
Derleyen: Utkan Aktaş

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

28 Yorum

 1. 21 Eylül 2018
  Yanıtla

  Utkan kardeş sen maestroyu 6.sıraya koymuşsun herald hulku 3.sıraya herald hulk galactusun elçisi maestro ise kendi evreninin tiranı ve maestronun galactusun kafatasını bir yumrukla parçalamışlığı var İG thanosu bile yenmiş biri hatta celestial bile öldürmüş bence 1.sırayı en çok hak eden hulk o olmalı normalde senin sıralamanı beğenirdim ama bu olmamış sanki bi açıklama yaparsan sevinirim 🙂

  • 21 Eylül 2018
   Yanıtla

   Öncelikle Maestro’Nun IG Thanos yenmesi, Celestial yenmesi ile ilgili hiç bir şey bulamadım listeyi yaparken Maestro ile ilgili çok şey duydum ve listeyi ilk yaptığımda aslında 3 ila 4. sırada olacaktı. Ancak daha sonra geçmişteki Hulklar tarafından incitebildiği ve de Galaksinin Kadimlerinden olan Collectar ile Gamemaster’ı alt etmek için plan yapmak zorunda kaldığını (ikisi de Galactus’dan çok çok daha güçsüz karakterler) okuyunca. Aşağıya çekmek durumunda kaldım. Bİr de Maestro’nun iki önemli hikaye örgüsü var biri seksenler sonu doksanlar başı denebilecek bir hikaye olan Imperfect Future biri ise daha 2000li yıllardan ve ikisi arasında oldukça fark var.

   Maestro bana kesinlikle Celestial, Galactus alan biriymiş gibi gelmedi. Zaten bulunduğu dünya da devasa bir nükleer savaş çıkıyor ve çoğu kötü adam ve kahraman orada ölüyor. Bu da sıyırıyor radyasyon ve yalnızlık sebebiyle. Evindeki tüm ganimetleri o kişileri avlayarak almıyor yani o bir yanlış anlaşılma.

   Ayrıca Maestro ile ilgili bu kadar hype olmasına sebep olan vaka “Contest of Champions” oyun tanıtımı niteliğinde bir battleworld hikayesi ve oradaki Maestro Isosphere adlı bir güç metasına sahip olduğu için çok güçlü kabul ediliyordu ancak hiç bir feati yok.

   Maestro kendi hikayesinde neredeyse gama bombası patlamasından ölecekti. Galactus ve Celestial gibi şeylerin çok çok uzağında yani anlayacağın. Isosphere olmadan bir Thanos bile etmez deniliyor kendisi için. Nitekim Maestro hakkında inanılmaz hype olan birisi ve bu beni listeyi yaparken çok zorladı fakat daha çok araştırdıkça hype biraz boş çıktı. Nitekim bulunduğu sıradan ben az çok memnunum diyelim.

   Geri bildirimin ve yorumun için ise çok çok teşekkürler.

 2. ayhan
  24 Ekim 2018
  Yanıtla

  Abi ya sence cizgi romanlarda hulkmu alir captain marvelmi cevaplarsan cok sevinir

  • 24 Ekim 2018
   Yanıtla

   Sana da Sevgiler, Ayxan.

   Sorun: “Çizgi Romanlarda Hulk mu daha güçlü Captain Marvel mi ?”

   Captain Marvel’dan kastettiğin Carol Danvers yani kadın Captain Marvel ise Hulk’un Captain Marvel’dan güçlü formları var. Yani Captain Marvel sıradan bir hulktan belki daha becerikli olabilir ancak gücünü üst seviyelere taşıdığında Hulk’a dayanabileceğini sanmam.

   Sorularının devamı için forumumuza uğrayıp orada bizlere katılabilirsin.

   http://www.sosyal.kahramanbaykus.com

 3. Şahin Uçar
  20 Şubat 2019
  Yanıtla

  Silver Hulk (Silver surfer’ın güçlerini almış hulk) , Kluh gibi versiyonlarıda var (kötü olan versiyonu) keşke bunlarıda katsaydın işin içine.

  • 21 Şubat 2019
   Yanıtla

   Kluh çok yeni bir olay ve ben genelde bir iki hikaye örgülük yeni modları hemen listelere katma taraftarı değilim. Ancak ileride liste güncellenir ya da 2.si yapılırsa aklımızda tutarız. Silver Hulk’a gelirsek Herald Hulk varken gerek görmedim açıkçası.

 4. Şahin Uçar
  20 Şubat 2019
  Yanıtla

  Silver hulk’u herald hulk ile karıştırma yanlız gücü galaktus değil bizzat silver surfer veriyor kendisinden sonraki elçiyi durdurabilmek için.

 5. Serkan
  21 Mayıs 2019
  Yanıtla

  çok güzel olmuş bu arada 1. sıradaki hulk blue hulkmu?

 6. 24 Mart 2020
  Yanıtla

  Ayrıca Maestro oldman logan hikayesinde wolverine le berabere kalıyorlar

 7. 26 Mayıs 2020
  Yanıtla

  Abicim cosmic immortal hulk u koymamışsın

  • 27 Mayıs 2020
   Yanıtla

   Yazının çıktığı tarih ile söylediğin versiyonun gözüktüğü hikayenin basım tarihini karşılaştırırsan neden olmadığını anlarsın kardeşim. Kaldı ki CI Hulk gene non-canon bir versiyon.

 8. 9 Eylül 2020
  Yanıtla

  selam admin galiba ölümsüz hulku unutmuşsun aralarında en güçlü hulk ve mestro hulk öyle bastt karekter adam çizfgi roamanda herkesle dövüşmüş buarada paylaşımın çok güzel olmuş

  • 27 Eylül 2020
   Yanıtla

   O liste yapılırken henüz Ölümsüz Hulk çıkmamıştı ve Maestro’nun yeni serisi de öyle. İleride revize ettiğimizde dikkate alırız.

 9. Zaza
  17 Aralık 2020
  Yanıtla

  Listede olmayan hulk hakkında bir seri gelirse iyi olur birde youtube kanalınız varsa bu bilgileri oraya yüklerseniz çizgi film tadında izleriz.

  • 17 Aralık 2020
   Yanıtla

   Youtube kanalımız 1 yılı aşkındır pasif, yakın bir zamanda da aktif olması iş-güç sebebiyle çok zor. Seriden kastınız yeni Hulk serisi hakkında bir yazı ise açıkçası yazarlarımızdan hiç biri Hulk’dan pek haz etmiyor.

 10. Orkun Köroğlu
  20 Aralık 2020
  Yanıtla

  Süper bir yazı dizisi. Uğraşın ve detaylı açıklamaların için hem teşekkür hem de tebrik ediyorum kardeşim..

 11. Zaza
  2 Mart 2021
  Yanıtla

  Hulkun Thanosla Savaştığı Kaç çizgi roman var?
  -Hulk Thanosu Kaç Kere yendi?
  (Ben Zombi hulkun Thanosun kafasını Patlattığı olayı biliyorum)

 12. Mehmet
  13 Haziran 2021
  Yanıtla

  Kral Thormu alır en güçlü haliyle yoksa Hulk mu

 13. Zaza
  28 Nisan 2022
  Yanıtla

  Serinin 2,si gelirmi burda yazılmayan hulklar hakkında?

  • 28 Nisan 2022
   Yanıtla

   Aslında bu listeleri güncellemek istiyoruz fakat bir türlü fırsat olmuyor. İş hayatı, özel hayat falan derken. Yani bir garanti ya da söz veremem ancak niyetimiz var, yapmak istiyoruz.

   • Zaza
    9 Kasım 2022
    Yanıtla

    Bekliyorum sabırsızlıkla

 14. Caner
  26 Mayıs 2023
  Yanıtla

  Elinize sağlık güncel bir liste olmasa da keyifle okudum. Bu tarz çizgi roman içeriklerine devam etmelisiniz bence ortada çok fazla bilgi kirliliği var sizin gibi işini hakkıyla yapan, doğru bilgiler veren ve bunu Türkçe olarak sunan kişi sayısı çok az.

  • 27 Mayıs 2023
   Yanıtla

   Bu güzel geri dönüş için çok ama çok sağolun. Devam etmek istiyoruz ancak ekip epey küçüldü hatta neredeyse tek kaldım. Ben de bu aralar başka şeylerle çok meşgulüm ancak bu tarz içerikler boşa çıkarsam gelecek. Ama bir süre veremiyorum elbette.

   Forumumuz da var orada daha kısa kısa da bilgi alışverişi yapabiliriz. Tekrardan teşekkürler.

 15. Caner
  27 Mayıs 2023
  Yanıtla

  Rica ederim önemli değil. Bende meşgul biriyim o yüzden iyi anlıyorum sizi eğer boş vaktiniz olursa bu tarz içeriklere devam etmenizi çok isterim. Foruma katılsam bile pek aktif olabileceğim bir dönemde değilim fakat ileride düşünebilirim bunu. Tekrardan teşekkürler emekleriniz için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir