Haftalık Mercek: Mangalar B03 – B04 – B05

Güncel olarak okuduğum serilerin haftalık çıkan sayılarını o hafta içerisinde kısaca değerlendirip, hakkında 3-5 bir şeyler yazdığım “Haftalık Mercek:Mangalar” serisine hoş geldiniz. Güncele gelir gelmez benzerini Çizgi Romanlar için de yapacağım. Haftaları Cumartesi – Cumartesi aralığında değerlendireceğim. Zira çoğu Manga Perşembe ve Cuma günleri yayınlanıyor. Belki Pazardan Pazara durumu da olabilir. Aylık ya da 2 hafta da bir tarzı serileri ise “Aylık Mercek” başlığı altında yazacağım.

Bu hafta One Piece çıkmadığı için, sadece iki seriyle sınırlıyız ne yazık ki…  Zaten biraz da bu yüzden iki hafta beklettim beraber girerim hepsini diye. Tabi işlerim de vardı.

UYARI: Haftalık sayı inceleme yazısı olarak elbette yoğun spoiler içerecektir !

2. Haftanın incelemeleri için -> tıklayınız !


3. Hafta: 7 Temmuz – 14 Temmuz /2018

One Piece #911: A Great Adventure in The Land of Samurai

Bir önceki hafta oldukça tuhaf bir şekilde gemide ortaya çıkan ve beni oldukça güldüren ahtapot bu bölümde gizemli bir hame yaptı ve Luffy ile tayfayı ayırdı (evet artık Hasır Şapka tayfası yalama oldu 4 arctır beraber hareket edemiyorlar nasıl tayfaysa artık).

Luffy kendini Wano ülkesinin uzak kıyılarında Sunny ile beraber bulur. Ve karaya vurduğu bu sahilde iki canavar birbiri ile dövüşmekteydi. Takip eden olaylarda bu arcın önemli karakterlerinden biri olacağını anladığımız küçük kunoichi kız O-Tama ile tanışıyoruz. Luffy’i alıp evlerine götürüyor. Sonra anlıyoruz ki bu küçük kız daha önce bu sahilde tanıştığı bir diğer korsan olan, Luffy’nin abisi Ace yüzünden korsanlara sempatisi olan birisi ve bu sempatisi ile çok kısıtlı yemeğini Luffy ile paylaşıyor. Ve Samurai görünümlü biri Luffy’e düşüncesizliği ve kızın kaynaklarını tükettiği için kızmaktadır ve hengamede kızcağız baygın düşer.

Wano için yaratılan evren dizaynı ve de hayatımıza giren iki yeni karakterde ilgi çekici, güzel bir geçiş bölümüydü.

Finalde artık Kaido‘ya çalışıyormuş gibi görünen Supernova lakaplılardan Basil Hawkins‘i gördük umarım Basil kendini gösterme şansı bulur.

Punk Hazard ve Dressrosa arklarında Law iş yaptı, Big Mom arkında ise Bege umarım Hawkins’de benzer bir rol kapar.

Puan: 80/100


Boku no Hero Academia #190: The Beginning Of …

Endeavor‘un sonunda kendini gösterebilmesine çok sevinsem de bölüm benim için biraz hayal kırıklığı oldu. All Might ile Deku‘nun hemen hemen tüm dövüşleri karbon kopya gibi olunca tamam ses etmiyorsun çünkü aynı özgünlüğü ve idealleri taşıyorlar diyorsun. Ancak Endeavor’dan bile All Might Jr. yapmaya çalışmaları hiç hoş olmadı. Özgün bir dövüş olmadı.

Yani seri sürekli bu formülü ısıtıp ısıtıp kullanacaksa yandık biz.

Puan: 59/100

_____________________________________

Black Clover #165: The Black Bulls Explosive Entry

Adam aynı bölümden iki tane yazdı resmen! 164 ve 165 aynı hiç bir fark yok resmen. Yani geçiştirmenin bu kadar ucuzu. Bir kaç cool illüstrasyon hariç bir numarası olmayan bir bölümdü. Sistematik ve formülize bir sayı daha olmuş.

Puan: 40/100
4. Hafta: 14 Temmuz – 21 Temmuz /2018

One Piece #912: Amigasa Village

Ace’i bekleyen küçük kızımız Luffy’nin ağzından öldüğünü duyunca hali hazırda zayıf olan vücuduyla şoku kaldıramaz ve ona bakan büyük demirci Tenguyama Hitetsu adlı adam Luffy’i epey bir fırçalar.

Bunların yaşadığı Amigasa Köyü‘nü bir başka Kaido adı altında çalışan Drake başlarına yıkmış gibi görünüyor (pek Drake’in tarzı değil ama hadi bakalım.). Hawkins’den sonra bir başka yüksek çaplı Supernova’nın kesin olarak Kaido komutası altında olduğunu görüyoruz.

Kaido neredeyse altı adet (3 Felaket ve 3 Supernova) sağ-sol kol ayarı adama sahip ve her bir adamının kendi tayfası var. Kaido şu an çok güçlü duruyor ve Big Mom’da Kaido ile iş birliği yapmaya geliyor Hasır Şapkalar‘a karşı.

Nitekim içimden bir ses bu ismini duyduğumuz ya da yüzünü gördüğümüz Supernovalar başta düşmancıl gözükselerde ileride Kaido’ya karşı darbe girişiminde oldukları ortaya çıkacak nasıl önceki arklarda Law ve Bege’nin planına dahil oldular öyle olacak gibi. Yoksa içeriden yardım almadan bu kadar sağlam tayfaya sahip dünyanın en güçlü yaratığı diye çağrılan birini indirmek imkansız gibi.

Öngörüyü bırakıp konuya dönersem, Ace’in köy ile ilişkisinin anlatıldığı kısımlar nostaljikti ancak beni çok sarmadı.

Lanetli kılıçlar hakkında yeni bilgiler öğrendik ve de 21 Özel Kılıç hakkında. Birini Luffy aldı (enteresan), kimonosunu giydi ve hasta kızı da doktor bulmak için sırtladı götürecek. Ace ve kız çocuğu ile ilgili daha çok şey öğreniyoruz buralar şirindi.

Bu kızın toksik su içmesinden ve de Kaido’nun fabrikalarının öldürdüğü tarım dolayısıyla besinsizlikten hasta olduğunu biliyorduk ancak fabrikayı gördük ve bölgedeki tüm canlıları etkilediğini gördük. Anlaşıldı ki Wano Hikaye Örgüsünde, Hasır Şapkalar çevreci grup olmuş olacaklar.

Uzun zaman sonra tayfanın 1 ve 2 numarası en eski dostların kavuşması ile sonlanıyor sayı. Zoro ve Luffy buluşuyor gerçi iki yetişkin erkeğin o şekilde sarılması (Luffy’nin sarılması daha çok) biraz abes ama neyse…

Daha önceki bölümlerde Kaido’ya haber verilmediğinden emin olup öyle Luffy’nin peşine düştüğünü gördüğümüz Hawkins geldi ve ekip karşı karşıya.. Gelecek hafta ittifaka dair dediklerimi test edecek bir bölüm olacak.

Bölüm Puanı: 82/100


Boku No Hero Academia #191: Dabi/Hawks/Endevaor

Çok fazla gelişme oldu. Dabi ve Hawks arasındaki ilişkiye şahit olduk sonra Hawks’ın çift taraflı ajan olma ihtimalini anladık. 5 numaralı kahramanı tanıdık çok hoş bir giriş yaptı. Gerçekten bir önceki hayal kırıklığı olan bölümden sonra bu bölüm çok daha heyecan verici oldu. Ancak ajan olarak no.2 kahramanı seçmek de çok riskli ve bariz bir hamle gibi.

Fakat seri başlayalı neredeyse 200 bölüm oldu daha bizim genç tayfa arasındaki köstebek açığa çıkmamışken (net biçimde) şimdi yeni yeni köstebekler üretmek ne denli mantıklı bilmiyorum. Ama bir heyecan katmadı değil.

Puanım: 83/100


Black Clover #166: An Avenger’s Ressurection

William X Licht ilişkisine dair az da olsa bir şeyler daha öğrendik ancak sonrasında yaşanan “Walking Dead” olayı neden yaşandı, nasıl yaşandı belli değil gene boş bir geçiş bölümü daha…(bırakmaya az kala)

45/100
 

5. Hafta: 21 Temmuz – 29 Temmuz /2018

Boku no Hero Academia #192: Todoroki Household

Bu iyileştirici teyze hani her organı ya da her siniri iyileştiremiyordu nasıl sıfırdan göz yaptı Endevaor’a ? Göz gitti diye hype yaptınız şimdi “acımadı ki acımadı ki” diye kostüm değiştirdiniz. Olmadı bu. Suratında yanık izi gibi bir iz var sadece (baba-oğul uyuştular sonunda).

Endevaor’un sadece öfke sorunları olan çok güçlü bir balta olmadığı, tecrübeli ve zeki bir kahraman olarak yaşanan olayın tesadüfiliğini sorgulaması güzel. Hawks’ı anlaşılan ince bir çizgi de yürütecekler asla kim için çalıştığını net biçimde bilemeyeceğiz genelde bu tarz cliffhanger (heyecanla sizi ayakta tutan olay ve sahneler) girişimlerini çok tutmam ama Hawks enteresan bir karakter. “Kendi iyiliği için bile fazla hızlı olan kahraman” enteresan bir yaklaşım.

Adam ailesini ne kadar yıldırdı ve kırdıysa herif hayatının savaşından ve fedakarlığından sonra bile doğru düzgün karşılanmadı evinde. Açıkçası birden bire can ciğer kuzu sarması olmamaları güzel.

One for All ve All for One bildiğin Habil-Kabil, Michael-Lucifer, Thor-Loki, Horus-Set, Ashura-Indra gibi bir geyiğe bağlandı. İlk temsilciler kardeş çıktı.

Naruto Vol. 2 hadi bakalım hayırlı olsun.

Bölüm Puanı: 83/100


Black Clover #167: The Road to Revenge and Atonement

Düşmanımın düşmanı dostumdur diyip bitirilebilecek bir birliktelik için 12 sayfalık manga çıkarıp okur ile dalga geçmenin anlamı yok.

Bizimkiler ekibi güçlendirdi. Yami nerede ekibe katılacak onu merak ediyorum. Bir de bu diriltici eleman o odadaki herkesi diriltti ise bu William’ın geri dönüşüne sebep olabilir Griamore’u o odada idi çünkü.

Bakalım görelim…

Puan: 35/100 

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir