Başladığımız Marvel evreninin en kudretli ve güçlü 50 karakteri listesinin dördüncü kısmına geldik. İlk üç listeyi kaçırdıysanız bakmak için şuradan linke tıklayınız. 

şimdi 20-11 aralığına tekabül eden 4. Bölüme geçelim.


20- Sise-Neg

Sınıf: Kozmik Büyücü

Sise-Neg, Tanrı’ya dönüşme arayışı boyunca Marvel Evrenindeki tüm büyülü enerjiyi emen, 31. yüzyıldan bir büyücü ve zaman yolcusudur. Başlangıçta kendi suretiyle yeni bir evren yaratmayı planlasa da sonuçta var olan evreni büyük patlama ile yeniden yaratmıştır. Büyük ihtimal marvel evreninde var olmuş en yüce büyücüdür.

19- Death

Sınıf: Kavramsal Varlık, Kozmik Varlık

Lady Death çoğu zaman bir kadın suretini alan Marvel evrenindeki ölüm kavramının soyut suretidir. Varoluşun başlangıcında kardeşleri Eternity, Infinity, ve Oblivion ile beraber var olmuştur. O da kardeşleri gibi neredeyse her şeye kadir güçlere sahiptir. Elini bir kere sallamasıyla birlikte tüm evren ve gerçekliği yok etmişliği bile vardır.

18- Infinity

Sınıf:Kavramsal Varlık, Kozmik Varlık

Sonsuzluk, Eternity’nin kız kardeşidir. Kardeşi evrenin zamansal sonsuzluğunu sembolize ederken Infinity evrenin fiziksel sonsuzluğunu sembolize etmektedir. Eternity’nin karşıtı Death(Ölüm) iken Infinity’nin karşıtı Oblivion‘dur. Quasar kuantum bölgesine girdiğinde ona suretini göstermiştir. Daha sonraları Quasar’ın silahı olan kuantum bantlarının güç kaynağının Infinity olduğu anlaşılmıştır. Oblivion’un avatarı Maelstrom, evreni yok etmeye kalkıştığında, Quasar Infinity’nin avatarı haline bürünerek onu durdurmuştur. İstediği amaç doğrultusunda zaman, uzay, madde, enerji, gerçeklik veya büyüyü sınırsız bir şekilde maniple edebilir.

17- Eternity

Sınıf: Kavramsal Varlık, Kozmik Varlık

Eternity, evrendeki tüm zaman ve gerçekliği temsil eden soyut ve nispeten her şeye kadir olan bir varlıktır. Hem evrenlerde hemde tüm multiverse içinde tek bir şekilde bulunur. Bu ebedi varlık kardeşi Infinity ile birlikte 7. kozmoz’un kendisidir.

16- Oblivion

Sınıf: Kavramsal Varlık, Kozmik Varlık

Oblivion var olmamayı temsil eden, unutulmuşluğu, evrenin boşluğunu ve entropisini sembolize eden kozmik bir soyut varlıktır. Oblivion, Infinity, Death ve Eternity dörtlüsü evrenin yaratılmasında oluşmuş kardeşlerdir. Oblivion, Infinity’nin karşıtıdır. Oblivion’un sadece bir yanı olduğu söylenen Mikaboshi neredeyse tüm çoklu-evreni yok ediyordu. Her şeyin kaçınılmaz sonunu temsil eden Oblivion istediği her yerde tezahür edebilir ve fani düzlemden etkilenemez.

15- Abraxas

Sınıf: Kozmik Varlık

Abraxas, büyük olasılıkla çoklu evrene dallanmış orijinal evren(First Cosmos) oluştuğunda ortaya çıktı. Eternity olarak bilinen varlık tarafından yaratılmış olan yaratılış eyleminin karşıtı olan yıkım eyleminin kendisidir. Tüm çoklu evrenlerde tek olan bu varlık evrenleri yok etmekten sorumludur. Abraxas’ın ortaya çıkmasını ve her evrendeki Eternity’nin yok olmasını engelleyen varlık ise Dünyalar Yiyicisi olan kudretli Galactus’dan başkası değildir. Eğer bir evrendeki denge unsuru olan Galactus ölürse Abraxas, Eternity’nin antitezi olarak ortaya çıkacak ve evreni yok edecektir.

14- The Alien Entity

Sınıf: Kozmik Varlık

Alien Entity veya sadece Entity ölümlü olduğu zamandan beri hayatın anlamı sorusunun cevabını arayan, neredeyse her şeye gücü yeten bir varlıktır. Bu konuda yardım için dahi bilim adamı Reed Richards’a geldi ve onun yardımlarıyla Alien Entity yeni bir gerçekliğin kurucusu olmuştur.

13- Thanos w/ IG

Sınıf: Omega Seviye Mutant

Sonsuzluk eldivenine sahip Thanos listemizde bu sıraya oturdu. Tamamlanmamış 5 sonsuzluk taşına sahip bir sonsuzluk eldiveni bile bir evreni yok edebilecek güçte olan ultimate nilüfer silahının gücünü bastırabilecek kadar kudretlidir. Tek başına Galactus, Stranger, Celestial ve daha bir çok kozmik varlığı yenmiştir. Ve evrensel olan Eternity’i yenip onun yerine geçmiştir. Tek negatif yönü gücünün sadece kendi evreninin içinde kullanabilmesidir. Belkide bu yüzden listenin daha aşağılarına bile düşebilir.

12- Phoenix Force

Sınıf: Kavramsal Varlık, Kozmik Varlık

Şuan mevcut olan ve gelecekteki tüm hayatı temsil eden ölümsüz kozmik bir varlık. Normalde Galactus’un biraz üstünde seviyeye sahip olan Phoenix Force seçtiği ev sahibine göre gücünü arttırabilmektedir. En bilinen taşıyıcısı Jean Grey ile birlikte White Phonenix formuna ulaşmış ve gücünün doruklarına çıkmıştır. Öyle ki bu formunda evreni avuçlarının içine alarak geçmişi, günümüzü ve gelecek zamanı manipüle edebilir bir varlık haline gelmiştir.

11- Nemesis

Sınıf: Kozmik Varlık

Nemesis olarak bilinen kozmik karakterin kökenleri gizem ile çevrilidir. Thanos ile özleştirilmiş sonsuzluk taşlarının kaynağı olan çok güçlü bir varlıktır. Bir kadın suretindeki bu çok güçlü varlık insansı duygulara sahip olduğu için bir gün yalnızlık ve diğer kederli hislere kapılıp kendi varlığına son verir. Ve esas olarak her biri evrendeki farklı bir olguya hükmeden sonsuzluk taşlarına ayrılır. Evrensel ölçekteki gerçeklik manipülasyonun sınırlarına dayanmış olan bu karakterin güç seviyesini anlatmak için Thanos’un sonsuzluk eldiveniyle yaptıklarının daha üstün bir versiyonu olduğunu söylesek yeterlidir herhalde.


Evet 4. bölümü de böyle bitirdik arkadaşlar 10-1 aralığını temsil edecek olan 5. bölüm önümüzdeki günlerde sizlerle birlikte olacak. Yazıyı paylaşmayı ve yorumlarınız ile destek olmayı unutmayınız.

50-41 aralığını listeleyen 1. makaleye gitmek için -> tıklayınız.

40-31 aralığını listeleyen 2. makaleye gitmek için -> tıklayınız.

30-21 aralığını listeleyen 3. makaleye gitmek için -> tıklayınız.

Derleyenler: Utkan Aktaş ve Tarık Berk Gündüz

Yazıyı izin alınmadan vede orijinal linki paylaşılmadan üstlenenler hakkında hukuki yaptırım uygulanacaktır. Tüm hakları saklıdır. @kahramanbaykus.com

10 YORUMLAR

 1. Bu yazı diziniz sayesinde Marvel Kozmik Evreni’ne olan ilgim bayağı arttı. İngilizce olarak birçok sitede bu tarz içerikler bulabilirim ama Türkçe olarak güzel bir derleme ortaya çıkarmışsınız. Tebrik ederim, son bölümü de bekliyorum.

 2. Marvel ın çoklu boyutu denilen şey aslinda multiverse (çoklu evrenleri kast ediyorum) yoksa dc universe de olduğu gibi çoklu boyut 12 boyut ve üzeri bir olgumu.
  Bir de nemesis den çoklu evren versiyonları var mıdır. Çünkü birkaç alternatif evren çizgi romanlarinda ana evren sonsuzluk taşlarından var. Acaba bu nemesis için de geçerli mi?

  • Çoklu Boyut tanım olarak Çoklu Evrenden büyük bir olgu. Bahsettiğim şey büyülü boyutlar değil. İşte Hela’nın yer altı dünyası boyutu ya da Cyttorak’ın Red Crimson boyutu gibi paranormal boyutlar değil, spatial geometrik boyutları kastediyorum. Misal biz 3 boyutlu varlıklarız (öyle sayıyoruz). 3. Boyut içerisinde ki bir evren de yaşıyoruz.

   Bu tarz her boyut kendi çoklu evrenlerine sahiptir DC ve Marvel evrenlerinde. 3. Boyutun -> Çoklu Evrenleri 4. Boyutu, 4. Boyutunkiler de 5. Boyutun Çoklu Evrenlerini bağlamaz. Marvel da durum ne bilmiyorum ancak Living Tribunal için 16. Boyuta kadar gücü ulaşan bir varlık dendiğine göre marvelda da çoklu boyutlar olduğunu anlayabiliriz.

   NEmesis’in alternatif versiyonu olacağını sanmam.

   • Peki ama Mr. Mxyzptlk gücünü 3. boyut cini olduğu için almıyor muydu? Bana biraz daha açarmısınız pek kavrayamadım şimdi. Ayrıca ellinize emeklerinize sağlık çok kaliteli listeler hem dc hem marvel adına. Yazılarınız bir çırpıda okunuyor aslında ama keşke birazda youtube için vakit ayırıp video da çıkarsanız. Sorumu cevapladığınız için teşekkür ederim. Bu sorumu da cevaplarsanız sevinirim.

    • Youtube a vakit ayıramıyoruz bir de youtube sağolsun her 5-6 ayda bir küçük kanalları daha da oyunun dışına iten kurallar getiriyor bu da modumuzu düşürüyor ancak Youtube ve Instagram TV’de geri döneceğiz o kesin fakat zaman veremem yarın da olabilir 3 ay sonra da.Destekleriniz için teşekkürler.

     Mr. Mxy 5. Boyut cini 3. boyutta teknolojisi, büyü gibi çalışıyor. O sebeple güçleri neredeyse sınırsız.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz !
Lütfen İsminizi Girin