DC Evreninin En Güçlü 50 Karakteri /1. Bölüm

Sitemizin yazarlarından Tarık ile En Güçlü 50 Marvel Karakteri yazı dizimizin son bölümüne gelmişken, bende dedim madem öyle bende DC için yapayım yalnız DC Kozmolojisi, mistisizm ve fenomen olmuş anomaliler ile o kadar haşır neşir ve o kadar fazla benzer görev ve güçlere sahip farklı zaman aralıklarından karakterler var ki. Marvel‘da ikimiz çok zorlanmaz iken ben tek başıma elimde eskiden yaptığım bir referans listesi olmasına rağmen günlerce uğraştım. Biraz zor oldu neden zor olduğunu anlamak için biraz DC Comics Kozmolojisinden bahsedeyim.

DC Comics Kozmolojisi 4 temel üzerine dayanır ve bu 4 olguya göre şekillenir. Yahudi-Hristiyan (Tevrat/İncil) mistisizminden gelen bir hiyerarşi vardır. Bu kısım DC’nin Vertigo kısmından gelir. Baba – Oğul – Kutsal Ruh durumları yani, Baş Melekler(Michael,Gabriel , Spectre), Şeytan (Lucifer), The Presence, The Endless, The Great Evil Beast, Zebaniler vs gibi olgular bu hiyerarşi etrafında döner. Diğer bir olgu ise Vertigo öncesi DC’nin bilim ve büyü tabanlı hiyerarşisidir. Spectre, Düzen ve Kaos Lordları, Zebaniler, Melekler, Godwave, Soulfire gibileri işin büyü kısmına bakarken Monitörler, Anti-Monitör, 5. Boyut Cinleri, Imperiex, Brainiac,Mageddon, Quantum Mechanics vs gibileri ise teknoloji ve bilim odaklı denilebilir. Bunların kendi iç hiyerarşileri de vardır.
Bir diğer olgu ise özellikle Grant Morrison‘ın evrene getirdiği yazarın üstünlüğü, yazarların aynı zamanda bir karakter, bir olgu haline gelmeleri durumudur. Bu durumda şu an güncel olarak yazarların boş tuvalini temsil eden Over-Void Monitor DC hiyerarşisinin başıdır. Ancak Void DC’deki tek güç olgusu değil. Source, The Entity, Life Equation, Anti-Life Equation, Godwave, Quantum Mechanics, Speed-Force, Nil pek çok güç ve enerji kaynağı da vardır.

Nitekim -> Yahudi-Hristiyanlığı Mistisizmi Hiyerarşisi, Klasik Çağ Bilim-Büyü Hiyerarşisi, Güç Kaynakları ve Boyutların Hiyerarşisi + Yazarlar/Yaratıcıların Alanından oluşan karmaşık ve iç içe geçmiş bir hiyerarşi söz konusu. Bu kadar karışık olmasının sebebi Vertigo, Wildstorm gibi evrenlerinde DC içerisinde olması hatta beraber olmaları diyebiliriz.

Konsepti anladığınıza göre şimdi listeye başlayalım.


Öncelikle Listemize giremeyen ancak 50. sıra için kıyasıya yarışan onursal adaylarımıza da bir göz atalım..

Onursal Adaylar:

The Cathexis:
Sınıf: 6. Boyut Varlıkları
6. Boyut varlıkları olarak otomatikman diğer boyutlar üzerinde inanılmaz güçlere sahip bu varlıkların gösterimi çok az hatta neredeyse yok gibi o yüzden listeme alamadım. Ancak 5. Boyut cinlerinden güçsüz oldukları söylendiği için onların üstüne koyamadım da.


Azmodus:
Sınıf: Amalgam Şeytani Varlık
Spectrenin en güçlü ve eski düşmanlarından biri. Spectre’nin ilk konağı olan bu adam daha sonra hayatını ve bedenini bir iblis ile birleştirerek amalgam bir varlık olur. Ve topladığı ruh sayısına bağlı olarak çok güçlü olabilen bir yarı-iblistir.


Neh-Buh Loh:
Sınıf: Bilinçli Evrensel Mevcudiyet
Yaşayan, hisleri olan, konuşabilen ve kendi adına savaşan koca bir ayaklı evren olan bu hem mistik ve kozmik yaratık. Varoluşu gereği direkt olarak evrensel güçtedir.


Doctor Destiny:

Sınıf: Kavramsal Mistik
Vertigo çıkışlu, git gelli karakterlerden biri de Doctor Destiny güçleri elde ettiği zaman taşına göre çok aşırı değişiklik gösterebildiği için (en üst seviyesi Endless’dan Dream’e bela olabilirken en alt seviyesi Constantine etmez) nereye koyacağımı bilemediğim bir karakter idi.


Demons Three:

Sınıf: Zebani / İblis
Son yıllarda hiç doğru dürüst bir şey yapmayan bu üçlü şeytan grubu ve onların sahip olduğu üç önemli ve güçlü hazine eski çağlarda çok güçlüydü öyleki Mordru’ya tek atmak ve milyonlarca yıl önce galaksimizi yönetmek gibi becerileri var.


Mageddon:

Sınıf: Üstün Makine
Anti-Güneş olarak bilinen ve gezegen-uydular sistemlerini hatta güneşleri yanında cüce gibi gösterebilecek kadar devasa bu makine Eski Tanrılar kendi yok oluşlarında kullanmak üzere üretilmiş, tanrısal varlıkları öldürebilmeye yarayan güçlü bir silah diyebiliriz.


Infinite Man:

Sınıf : Kozmik Varlık
Gümüş Çağda çok güçlü bir kozmik varlık olarak kalplere korku salsa da, Modern çağdaki gösterimleri çok yetersizdi ve seviyesini belirlemek açıkçası benim için bile imkansızdı. Nitekim güçlü varlıklardan biri olduğu kesin ancak seviyesi bir muamma.

Bunların haricinde ayrıca;
– Anti-Life Equation gücünü kullanan Mister Miracle ya da Orion
– Full Starheart Sentinel Alan Scott
– Black Racer
– Lord Marvel
– Black Alice
– Hourman One Million

gibi karakterler de özellikle 45-50 aralığı için gözden geçirmek durumunda kaldığım diğer karakterler idiler.

Liste de Rebirth döneminde gelişen ve yeni tanıtılan ya da yeniden yorumlanan karakterleri pek almadık zira olaylar çok yeni ve belirsiz. O sebeple Rebirth döneminin ilerleyip bize biraz daha somut şeyler vermesinden sonra listeyi revize ederiz. Rebirth Öncesi şekliyle bu kadar oldu diyebiliriz.

Şimdi Top 50 listemizde geri sayıma başlayalım ve şimdiden unutmuş olabileceğim isimler, yapmış olabileceğim hatalar ve sürç-ü lisan etmişsem affola diyorum.


50. Volthoom – The First Lantern

Seviye: Evrensel
Sınıf: Kozmik Varlık

Volthoom, Crisis Öncesi, Crisis Sonrası, Flashpoint Sonrası ve Rebirth sonrası olmak üzere her bir zaman diliminde biraz daha farklı bir karakter o sebeple net bir şey söylemek güç. Listenin en başında Rebirth dönemini çok fazla dikkate almadığımı ya da alamadığımı belirtmiştim. Burada ise ağırlıklı olarak Post-Flashpoint halini baz alıyoruz. Volthoom, Evrenin Gardiyanlarının Manhunterlar ve Fenerlerden önceki ilk yaratımı ve de düzeni korumak için güçlerinin hepsini aktardıkları ilk ve tek fener idi. Ancak Volthoom karakteri gereği güven vermemeye başlamış ve gücü Gardiyanları bile korkutan seviyelere ulaşmıştı.

Böylelikle Gardiyanların bir kısmı onu mühürledi ve başında nöbet tuttular ve 3. Nesil ordu yani Fenerleri oluştururken de Volthoom’un gücünden faydalandılar. Fakat akıl sağlığını iyice yitirmiş sosyopat Volthoom bir gün mühürünü kırar ve Gardiyanlar ve onların yarattığı vede koruduğu her şeyi yok etmeye başlar. Hatta evreni baştan yazmak istediğini belirtir.

Volthoom evrensel diyebileceğimiz bir güç seviyesindedir diyebiliriz. Kalbi sökülmüşken dahi Parallax ile birleşmiş Sinestro‘ya tek atmasından da nasıl bir canavar olduğunu anlayabilirsiniz.

 


49. DC Gökbabaları (Skyfathers)

Seviye: Çoklu Galaksi – Evrensel+ arası
Tür: Mistik ve Kozmik Tanrısallar

Zeus
THE ONE

DC Evrenindeki panteonlardan tüm gök babaları tek girişte ele alacağız. DC’de, Marvel’a nazaran gökbabaların gösterimleri daha azdır ancak daha güçlüdürler. Marvel’daki en güçlü Gök Baba olan Odin çoklu galaksi seviyesi iken. DC’deki Gök Babalar near-universal – universal arası yani neredeyse evrensel diye geçmektedirler.

Zeus, Odin, Ares ve Juve bunların en güçlüleridir. Öte yandan Gök Baba olmayan ancak onlar ile benzer roller oynayıp yakın güçlere sahip olan Yuga Khan, Darkseid, Sivaa ve Highfather‘ın (Eski ve Yeni Tanrıların Liderleri) tam seviyesi ise biraz düzensiz. Buradan çok ama çok daha aşağılarda olabilmek ile beraber buranın 2-3 tık üstü de olabildikleri olmaktadır. Nitekim bu sırayı tüm panteon tanrılarına adıyorum. Hepsinin kompozit (farklı versiyonların ve zamanların ortalaması) gösterimlerini baz alıyoruz. Ayrıca Kronus gibi Titanlar ve Gaea gibi Ana Tanrıçalar da bu sıralarda olabilirler.

Ayrıca bu DC Gökbabalarından 5 tanesinin bir araya gelip oluşturduğu gücü neredeyse limitsiz diye geçen The One adlı amalgam bir tanrı da var. Sadece bir sayıda gözüktü fakat Ares, Juve, Odin, Zeus ve Highfather birleşince ortaya ne kadar inanılmaz güçlü bir şey çıkabileceğini düşünmek zor değil. The One sadece bir sayıda gözüktü ve çok fazla gösterimi yok o yüzden onu listeye almaktansa burada bahsetmeyi uygun gördüm fakat. The One’ın gücü büyük ihtimal 37-42 arasında bir yerlerde olurdu.

Güncelleme:

Burada Darkseid ile ilgili bir şeyden de bahsetmek istiyorum. Bugüne kadar gördüğümüz hemen hemen tüm Darkseid gösterimleri (taş suratlı Darkseid yani) onun avatarları olduğu söylenegeliyor. Darkseid’ın gerçek formu ise çoklu evrensel bir soyut enerji varlığı. Ancak bu konu Final Crisis haricinde başka bir yerde işlenilmediğinden bunu nasıl ele alacağımı bilemiyor ve onun normal halinin Skyfather seviyesine yakın olduğunu düşünüyorum. Ancak büyük ihtimal “true form” denilen gerçek hali çoklu evrensel bir kozmik varlık.


48. Imperiex Prime

Seviye: Evrensel
Tür: Kozmik Enerjisel Varlık

İçinde evreni yaratan Big Bang‘in gücünü inanılmaz güçlü zırhı içerisinde taşıyan ve entropy güçleri ile (Anti-Monitor, Krona gibi) donalı kozmik bir fatih. Imperiex Prime, Imperiex’in Big Bang gücünü taşıyan ana vücududur vede eski evrenleri yok edip yeni evrenler yaratabilmek için Big Bang’i salmak isteyen bir tirandır.

Ve bırakın Prime diye çağrılan ana bedeni, ufak klonları bile süper kahraman takımlarını tek başlarına karşılarına alabilecek kadar güçlüdürler.47. Superman Prime

Seviye: Çoklu Galaksi – Evrensel arası
Tür: Üstün Meta-İnsan / Uzaylı

Superboy-Prime‘ın aşırı sarı güneş radyasyonu ile kendini zorlayarak yetişkin bedenine kavuştuğu daha güçlü hali. Oa Enerjisi ile daha da güçlendiğini ve bir yukarısındaki(sıralama olarak) Monarch‘ın evren yok eden atağından sağ çıktığını belirtmek isterim. Ayrıca belirtmemiz gerekirse Gümüş Çağ Superman‘i listeye ekleyecek olsak o da hemen hemen buralarda olurdu ve The Sword of Superman ile belki biraz daha yukarılara çıkabilirdi. Superboy Prime ile ilgili yeterli bilgi almak için şuraya tıklayınız.46. Monarch

Seviye: Evrensel
Tür: Üstün Meta-İnsan / Uzaylı

Kendisine 41. sırada tekrar değineceğimiz bu isim kozmik ya da soyut bir karakter olmamasına rağmen DC’nin en ağır toplarından birisidir.. Ancak bizim burada ele aldığımız Monarch, Hank Hall‘ın Monarch hali değil Captain Atom ile birleşen versiyonu. Monarch Zırhının sağladığı süper güçler, Captain Atom’un kuantum alanı güçleri ile birleşince Monarch her zamankinden de güçlü olmuştu.

Farklı evrenlerden onlarca Superman, Hal Jordan, Captain Atom versiyonları bir hiç gibi yenen ve Superman Prime ile kavgasında bir evrendeki tüm canlılığa son verebilecek kadar güçlü bir varlık Monarch.45. Takion

Seviye: Evrensel +
Tür: Kozmik Varlık / Avatar

The Source‘un iyi yanının avatarı olarak Source’dan pek çok güç almak ile beraber Source’un zamanında ürettiği Godwave enerjisini de nispeten kontrol edebiliyor ve bunu kontrol edebilmesi sayesinde de Speed Force, Quantum Field, Duygusal Spektrum (nispeten tüm flashlar, captain atom, ve tüm fenerlerin güçleri) gibi özel güç kaynaklarına erişimi var ve onları kullanabilmektedir. Bunun haricinde omnipresent yani istediği an istediği yerde olabilir. Bunu inanılmaz hızı mı yoksa zaman manipülasyonu ile mi yaptığı bazen değişebiliyor.

Zaman, Gerçeklik, Madde, Genetik ve Kuantum manipülasyonlarına sahip biri olarak kara delikler oluşturabilir, zamanda seyahat edebilir. Ve Takion yeni avatar olduğunda güçlerine daha alışırken kendisini şöyle tanımlamıştı.

“Neler yapabileceğimi bilmiyorum ancak yapamayacağım çok az şey var onu biliyorum.”

Takion ile ilgili tek sorun Takion daha güçlerinin full potansiyeline varamadan başka bir avatar ile yer değiştirilip öldürüldü. Güçlerinin limitlerini tam anlamıyla görme şansımız pek olmadı.44. Emotional Embodiments (Duygusal Mevcudiyetler)

Seviye: Evrensel+ – Potansiyel olarak Çoklu Evrensel
Tür: Kozmik ve Kavramsal Mevcudiyetler

Fenerlere güçlerini veren ışığın ve duygunun kaynağı olan kavramsal ve kozmik varlıklar için ortalama olarak burada olabileceklerini düşündüm. Çoklu evrendeki bu duyguların tek mevcudiyetleri bunlar denilebilir bu da onlara hem fiziksel, hem mental olarak DC kozmozunun geneline yayılmış bir güç ve bir spektrum veriyor.

Yaşam ve Ölümü temsil eden beyaz ve siyah birliklerin mevcudiyetleri elbette diğerlerinden daha güçlü (zaten beyaz ışığın mevcudiyeti The Entity listemizde çok daha yukarılarda). Bu ikisinin ardından da ION ve Parallax geliyor denilebilir.

Peki hepsine bakacak olursak

The Butcher – Öfke Varlığı (Kızıl / Öfke)
Ophidian – Baştan çıkaran (Turuncu / Açgözlülük)
Parallax – Korku Varlığı (Sarı / Korku)
Ion – İrade Gücünün Mevcudiyeti ( Yeşil / irade)
Adara – Umut Varlığı (Mavi / Umut)
Proselyte – Şefkat Varlığı (Indigo / Şefkat)
Predator – Sevgi Bedeni (Lila(safir) / Aşk)
Black Hand/Nekron -> Ölüm Varlığı (Siyah / Ölüm)
The Entity -> Yaşamın Kökeni (Beyaz / Yaşam)

diye sıralanabilirler. Son dönem çıkarılan spektrumun son parçası phantom birliğinden şimdilik bahsetmiyorum, kafaları karıştırmayalım.

Nitekim hepsinin güçlerinin ve gösterimlerinin sağlıklı bir ortalamasını almak zor fakat buradan biraz daha yukarıda olabilecekleri gibi biraz daha aşağıda da olabilirler.43. DoV Captain Marvel

Seviye: Evrensel +
Tür: Mistik Üstün Meta-Human

Day of Vengeance vakasında Spectre9. Büyü Çağına son vermek üzeredir ve en sonunda ölmek üzere olan büyücüler son enerjilerini, yaşayanlar ise tüm enerjilerini Enchantress üzerinden Captain Marvel (Shazam) olan Billy’e aktarırlar. Blackbriar Thorn, Atlantis Büyüsü, Panteon Büyüleri, Zatanna, Alan Scott, Enchantress, Phantom Stranger, Blue Devil, vs vs gibi pek çok kişi ve takım tüm güçlerini Captain Marvel’a ulaştırır ve onu Spectre’nin karşısına çıkacak ve hatta geri adım atmasına sebep olacak kadar güçlü bir hale getirirler.

Tabi Captain Marvel’ın bu formu tek maceralık, ekstrem bir olay yüzünden ola gelmiş bir şeydir. Tüm bu büyü gücüyle neler yapabilir, sınırı nedir öğrenme şansımız olmadı. Ancak kainattaki büyü gücünün hemen hemen tamamı + kendi şampiyon güçleri ile Captain Marvel en az universal+ güçte olduğu kabul edilebilir (Unbound Spectre ile başa baş gidiyor). Hatta pek çok forumda kendisi Thor’un en güçlü formu Rune King Thor formuna rakip ve hatta daha güçlü bile iddia edilir.


42. Neron

Seviye: Evrensel – Çoklu Evren Arası
Tür: Mistik Varlık / Cehennem Lordu

Neron, DC’nin en uzun soluklu cehennem lordlarından biridir. Lucifer gelene kadar (yani Vertigo hikayeleri canon olup Lucifer DC evrenine girene kadar) Cehennem’in sarsılmaz lordu idi. Ne Lady Blaze, ne Belial ne de Lord Satannus onu tahtından indirebiliyordu. Sentinel ve Asmodel gibi güçlü varlıkları rahatlıkla halletmesinin yanı sıra sınırlandırılmış Spectre‘yi de konağından ayırıp bir süreliğine kendisine güç bataryası yapmışlığı bile vardır. DC Evrenindeki en güçlü mistik varlıklardan birisi olan Neron şu an ne yapmakta net bilinmemekte buradan çok daha yukarıda olabilir ancak çok uzun süredir ortalarda olmaması onu biraz geride tutuyor.41. ZH – Cosmic Extant

Seviye: Evrensel – Çoklu Evren Arası
Tür: Kozmik Seviye Meta-Human

Extant listemizde daha üst sıralarda yer bulacak olan Zero Hour vakasının Parallax ile birleşmiş Hal Jordan‘ı ile beraber Zero Hour sagasında yaşanan olayların ve anomalilerin ardındaki kişidir. Aslında eski bir kahraman olan Hank Hall (Hawk) gelecekte Monarch adlı bir tiranın bedenine hapsolur ve bu Monarch daha sonra evrendeki tüm zaman ve bilgi üzerine kontrolü olan karakterlerin peşine düşer. Waverider’ın güçlerinin bir kısmını çalar ve zaman üzerinde kontrol sahibi olan Monarch kendisine Extant demeye başlar. Extant bununla da kalmaz.

Yeni Tanrıların en güçlülerinden Metron’u yener ve onun zaman çizelgeleri ve kozmik bilgi üzerinde neredeyse sınırsız kontrolü sağlayan Mobius Chair adlı kozmik eşyasını çalar. Bununla da kalmaz. DC Çoklu Evrenlerinin zaman ve mekansal 4 Boyutlu haritası olan Worlogog adlı objeyi de çalar ve güçlerinden faydalanır. Tüm bunlardan sonra ise kendisine Cosmic Extant denilmeye başlanır.

Extant normalde bile evren yok edip yaratabilecek biriyken bunca güçten sonra nispeten çoklu evrenselliğe kaydığı tahmin edilir fakat net değildir. Nitekim en azından “universal+” denebilecek bir seviyede. Monarch güçleri sayesinde müthiş bir yıkıcı gücün haricinde artık tüm zaman ve mekansal manipülasyon güçlerine de sahip olmuştur. Fakat yenilmez değildi ve bir şekilde yenildi. Daha sonra da gözükmedi. Fakat DC Comics tarihinin en büyük vakalarından birinde rol alan en korkutucu kötülerden biri olarak onu almamak olmazdı.


 

Evet DC Comics Evreninin tarihindeki ve toplam kozmolojisindeki en güçlü 50 varlığı listeleyeceğimiz yazı dizisinin ilk bölümü de böylelikle sonlandı. Yeni bölümler için takipte kalın.

II. Bölüme devam etmek için -> tıklayınız .

Kaynaklar: DC Comics Yayınları, DC Wiki, Comicvine, Reddit RT Sayfaları
Derleyen: Utkan Aktaş

Yazıyı izin alınmadan vede orijinal linki paylaşılmadan üstlenenler hakkında hukuki yaptırım uygulanacaktır. Tüm hakları saklıdır. @kahramanbaykus.com

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

9 Yorum

 1. ugur_tatli
  6 Haziran 2018
  Yanıtla

  Baya detaylı bir çalışma olmuş elinize sağlık, benim okurken yorulduğum bir yazıya verdiğiniz zaman ve ilgi kayda değer.

 2. Adem
  7 Haziran 2018
  Yanıtla

  Aklıma takılan bir soru var. Superman Prime bizim bildiğimiz one million daki Clark Cent abimiz mi? Yazilarini hep okumaya çalişirim, bunu da okudum ve gitgide çıtayı yükeklere taşıyorsun emin ol. Teşekkür ederim, Dc Universe nin benim hiç duymadığım ama kesinlikle ilgimi çekmeyi başaran bu karakterleri ayrıntılarıyla okumamızı sağladiğin için. İyi çalışmalar.

 3. Sami Eren Berkil
  7 Kasım 2020
  Yanıtla

  Çok teşekkür ederim bu hizmetiniz için. Yabancı dil açısından böyle listeleri İngilizce okumak yararlı olsa da hep böyle şeyleri Türkçe olarak da okumak istemişimdir. Tekrardan çok sağ olun.

  • 9 Kasım 2020
   Yanıtla

   Esas biz teşekkür ederiz istediğim zaman aralığını yakalayabilirsek eğer listeler güncellenecekler. Haberiniz olsun.

 4. Dididi
  22 Mart 2021
  Yanıtla

  Shazamin en güçlü hâli yeni tanrı hâli değil mi? Burada DOV hâli var da, bir dr Monarch hâlâ Superman Primeden üstün müdür? Öyleyse neden?

  • 26 Mart 2021
   Yanıtla

   Yeni tanrı hali featless gibi bir şey. Ve Rebirth ile üzerine sünger çekildi o yüzden bunun hakkında bir çıkarımda bulunmak oldukça güç. Superman Prime, listeyi yeniledğimizde Monarch’ın üstüne çıkar büyük ihtimalle.

 5. selam
  16 Nisan 2021
  Yanıtla

  perpetua’yı goremedim

  • 17 Nisan 2021
   Yanıtla

   Liste yapıldığında Perpetua daha yaratılmamıştı. İLeride güncellenince eklenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir