Küçümsenen Hokage: Hiruzen Sarutobi Ne Kadar Güçlü ?

-Giriş-

Naruto serisi ilk başladığı zaman, bittiğinde ki gibi bir seri değildi. parametreleri, hiyerarşisi ve dünyası daha farklıydı.  

Eskiden tanrısal karakterlerin reenkarnasyonları olman veyahut kafadan çok sağlam ve güçlü bir klan ya da kişinin genlerine ve çakrasına sahip olman seni daha iyi bir ninja yapmıyordu. Hatta bu tarz şeylerin etkisi çok sınırlıydı. Elbette Part 1 zamanlarında bile Sasuke bir Uchiha olduğu için farklı davranılıyordu, Tsunade bir Senju olduğu için “Prenses” olarak çağırılıyordu ve Neji bir Hyuuga dahisi olduğu için bambaşka gözle bakılıyordu ve Gaara ile kardeşleri kazekage soyundan geliyorlardı ve dönemin en güçlü 5-6 genin seviyeli ninjasından bazıları idiler (yüzlercesi içerisinden). Itachi, Kakashi’ye gerçek bir Uchiha ile sahtesi arasındaki farkı göstermek istemişti.
Nitekim kalıtımsal miras, biriktirilmiş öğretiler, bir disipline bir ekole ait olmak yine önemli ve avantaj sağlayıcı şeylerdiler ancak bir sigorta poliçesi falan değildi. Her halttan bununla sıyıramazdınız.

Eskiden “nindô” yani ninja yolu ve ninja eğitimi diye bir şey vardı. Kendine gaye edindiğin bir esas amaç yani motivasyonun olması üzerine de eğitimini aksatmaman bu seride ninjalığın fiziksel tanımıydı denilebilir. Ve bir ninja olabildiğince çok çeşitli ninja sanatlarında (ninpô) erdemleşmeliydi. Çok yönlülük ulaşması güç ve iyi bir şeydi. Yani Rasengan ve Sharingan ile dünyanın ebesini bellemek yoktu.

İşte bu zamanlar daha Kishimoto 1 ila 5 yıllık bir manga çizdiğini sanırken seri daha minimalist ve mütevazi idi ve bu da şaşmaz bir güç dengesi sağlıyordu elbette. Hiyerarşisi de öyle idi. Bu dönemde de bize bir ilah gibi gösterilen kendisinden “Shinobi Tanrısı“, “Profesör“, “Köyünün Tüm Jutsularını Bilen Adam“, “Nesillerin Dahisi” olarak bahsedilem bir yaşlı amca vardı.  Sarutobi Klanı‘na mensup, maymun kılıklı (ve maymun lakaplı) bu babacan lider o zamanlar köyün başına gelmiş en güçlü Ninja ve kage idi bu da yetmezmiş gibi tüm uluslar arasındaki en güçlü liderdi, öyle ki 69 yaşında öldüğünde bile bu geçerli kabul ediliyordu.

Fakat sonra reenkarnasyonlar,dojutsu,senjutsu,klanlar savaşı,senju vs uchiha diye yazarımız kaptırdı kendini gitti. O ninja yolu felsefesi de biraz arkalarda kaldı. Malesef bunun temsili olan adam 3. Hokage de arkalarda kaldı. Tüm Hokageler (Tsunade bile) inanılmaz güçler ve şahsi beceriler sergiledirler. Devasa hayran kitlelerine sahip oldular. Özellikle Shodai ile Yondaime Hokage serinin en popüler karakterlerinden oldular. Ve Tabi serinin son Hokagesi Naruto kaçınılmaz bir güç ve popülerlik üstünlüğüne sahip.  

Peki tüm bu gelişen dünyaya ve değişen tematik öğelere rağmen ve hatta nispeten Manga-ka’nın vefasızlığına rağmen bile, Hiruzen gerçekten de Hokagelerin en güçsüzü denilebilecek bir adam mı ? Yıllardır yerli yabancı forumları bir laf ortalığı alır götürür ne zaman bu tip konular açılsa, o laf da şudur; “Zirve/Prime Hiruzen” yani Hiruzen genç ve formunun zirvesinde iken… Bu duruma dair o haliyle Madara ayarındaydı diyen de oldu. Bir numarası yoktu bence diyen de.Meme malzemesi bile oldu…

Peki bu yaşlı maymun adam, gerçekten bu kadar fındık fıstık ya da abartılan bir karakter mi ? Akran ve rakiplerinin çok mu gerisinde kaldı ? Yoksa hala namını hak eder durumda mı ? Şahsi fikrim, gerçek ve orjinal, ninja öğretileri ve emekle en üst noktaya gelmiş ninjanın Hiruzen olduğudur. Ve hiçte yabana atılır bir savaşçı olmadığıdır.  

Şimdi neden böyle düşündüğümü sizlere de açıklayacağım.


Uzun Soluklu Serilerde İlerleyen Güç Skalası Mantığı ve Bunun Hİruzen’in Durumuna Etkisi:

Karakterin bilinen güç ve yeteneklerine, marifet gösterimleri, tasviri ve itibarına değinmeden evvel ilk önce yapısal olarak, parametrik olarak algılanması gereken bir şey var.

Hiruzen, 700 sayılık uzun soluklu bir serinin 110-130 küsür sayılarında dövüşmüş ve ölmüş biridir tekrar edo tensei olarak geri gelmesi ise taa 620-630lu sayılarda olmuştur. Nitekim Hiruzen bu çok uzun yokluğu sırasında seri mini retconlar yaşamıştır. Ninja Tanrısı lakabının önceki ve esaslı sahibi Hashirama olmuştur ve en güçlü Hokage de odur. Bu sebeple Hiruzen retcon sebebiyle “Aa aslında güçlü değilmiş la bu” gibi bir muameleye maruz kaldı. Bunun bir diğer sebebi de uzun soluklu süper kahraman serilerinde (Comics, Manga, Oyun, Çizgi Dizi, TV show vs farketmez) karakterin becerileri ve etkinlik seviyesi giderek büyür. Hele ki Battle Shounen mantığında. Hiruzen çok erken öldü ve seri çok daha geliştiğinde ne o ortalarda idi ne de Hiruzen’in gücünü kıyaslama yoluyla bulabileceğimiz onunla geçmişte dövüşmüş Danzo ve Ônoki ortalarda idi taa 5 Kage Toplantısı Arc’ına kadar. Bir diğer Hiruzen’in rakibi olan öğrencisi Orochimaru ise bu sırada(Shippuden zamanları) kariyerinin en düşük zamanını yaşıyordu. Kullandığı bedenlerin ömrü doluyor ve hiç bir zaman tam sağlığında olamıyordu ve de Hiruzen yüzünden ninjutsu kullanamıyordu.

Nitekim bu sebeple Hiruzen’e kıyas yoluyla da bir çıkarım yapmak zorlaşıyordu. Ayrıca insanlar Orochimaru Vs Hiruzen savaşına bakıp o savaştaki gösterimlerin basitliğine bakınca bu Hiruzen’i alçaltmanın önünü açıyordu. Ancak dediğimiz gibi uzun soluklu bir Battle Shounen’de yaşayan öğeler güçlenir ancak evrende güçlenir. Nitekim 110lu bölümlerde Hiruzen’in featlerinin mütevazi olma sebebi Hiruzen’in şimdiki kagelerden zayıf olması değil evrenin dizaynının ve inşa sürecinin çok erken bir zamanına gelmiş olmasıdır. Yoksa Shippuden mantalitesi ile o dövüşe bakarsak Hiruzen 3 kage seviyesi kişiyi aynı anda istemeye istemeye, düşük kondisyon ile sınırlandırılmış bir alanda yenmiştir. Bunun yüceliğini anlamanız için şunu söyliyeyim. Tsunade Shippuden zamanı, Köye Mei yanında ona bariyer çekebilecek 4 Sisin 7 Kılıcı üyesi ile gelse bu alanda 69 yaşındaki Tsunade ile karşılaşsa, Tsunade bunu öldürmek istemese vede Mei ayrıca 2. ve 4. Mizukage’lerin edo bedenlerini çağırsa (%70 ve üstü bir kapasite de değil tabiki) ve Tsunade bir şekilde bu isimlere karşı derin bir sevgi besliyor olsa ve dövüşmekten çekiniyor olsa Ancak tüm bunlara karşın Tsunade 2 Edo Mizukage + Mei’yi paket yapsa ne düşünürdünüz ? Tsunade’nin gözünüzdeki seviyesi bir sıçrama yapar mıydı ? İşte Hiruzen’in de daha 110-120li bölümlerde yaptığı bu saydığımdan farklı değildir üstüne üstlük daha zorlu bir iştir. Tek sorun eski zamanın parametreleri ile bize tarif edilmiştir ve bu yıllar geçince etkileyicini kaybetmiştir ancak parametrik ve analitik bakmayıp Hiruzen için çizilmiş olan tasvire bakarsak bu nedir ?

Kendisini tutarken bile Bir Sannin’i (dönemin en üçlü 3 ninjasından biri demek oluyor bu) yanında 2 adet en az low-kage seviyesinde edo tensei kagesi varken bile beraber paket yaptığıdır. Bunu yaparken ne kadar basit jutsular gösterdi, ne çabuk yoruldu vs bunların hepsi bir “dönem” sorunudur ” bir “güç” ya da “kudret” değil. Zira o kısma da geleceğiz.

Şimdi aritmetik olarak seri ilerledikçe yaşayanların ve interaktif evrenin beraber güçlendiği yapıyı anladıysak ve bu yapı içerisine Hİruzen’in itibarı, tasviri ve tanımlamalarına sahip birinin “Shippuden” mantalitesi ile örnek olarak; en azından Dojutsu üçlüsü hariç geriye kalan Akatsuki üyelerinin hepsinden ayrı ayrı daha güçlü olduğunu anlayabiliyor muyuz ?

Güzel… O zaman artık teknik kısımlara geçelim.


1- El mühürleri, Mühür Bilgisi, Genjutsu Bilgisi ve Ninjalık Erdemleri

Hiruzen bulunduğu konuma kişiliği, azmi, çalışması, yetenekleri ve gözlemlerinin toplamının sonucu ile gelmiş ve geldiği bu makamda da tecrübe ile pişmiştir.

Aç ve Gör
Öyleki Orochimaru karşısında son hamlesi ile köyü kurtardıktan sonra yere düştüğünde Kuchiyose yoldaşı Enma, Sarutobi’nin sırtından kusanagiyi çıkarırken şunları der;

“Şüphesiz ki, sen hayatının sonunda shinobilik yolunda ustalaştın”

Naruto 138. Böüm 4. Sayfa

Buradan da aslında Hiruzen’in ne denli komplike bir karakter olduğunu biraz da olsa anlayabiliyoruz. Gerek mental, gerek felsefi gerekse de beceriler olarak.

Keza bu seferde Hiruzen’in torunu Konohamaru‘nun özel eğitmeni olan ve uzmanlık alanı öğrenci yetiştirmek olan Tokubetsu Jônin Ebisu‘da Hokage adına benzer şeyleri bize aktarmakta.

Burada da denildiği gibi, Hiruzen shinobiliğe dair tüm bilgi ve erdemin mihenk taşı olan 8 temel prensibi bilmekte ve onları anlamaktadır.

Bunlar; Disiplin, Erdem, Adalet, Bilgelik, Sadakat, Öngörü, İnanç, Takva olarak geçmektedir diyebiliriz.

Keza yine Ebisu’ya göre öyle çok jutsu geliştirmiştir ki, sırf bin adedin üzerinde ilüzyon (genjutsu) tekniğinde ustalaşmıştır. Ebisu daha da anlatacakken lafı kesilmiştir. 


Ayrıca, Hiruzen 5 element mührünün ilk bulucusu olabilir. Resmi bir bilgi olmasa da O ve yetiştirdiği Densetsu no Sannin (Efsanevi Üç Ninja) ile olan ilişkisi. Peki neden Hiruzen’in bu tekniği bulan olabilir ?

1. Büyük ve kuvvetli kuchiyose çağırmak için Sannin takımının kullandığı mührü önceden kullanan birileri yok(Bu 5 Element Mührü ile 5 Çatallı Çağırma Mührü birbirlerinin türevi gibiler). Hatta 2. Büyük Dünya Ninja Savaşı sırasında Sannin Ekibinin bu denkli fark koymasında önemli etmenlerden biri dev hayvan arkadaşları idi ve bunlar Orochimaru’nun deyimiyle Bu mühür türünü yalnızca Sanninler ve 3. Hokage dahil sayılı sayıda shinobi tarafından yapılabilir bir teknik. Sanninlerin ortak noktası da hocaları 3. Hokage. Bu sebeple Sarutobi’nin bu tekniği biliyor olması olası.

2. Hiruzen ve Sannin ekibi öncesi Konoha’nın önemli ve bilinen bir kuchiyosecisi olmayışı. Hashirama, Tobirama (Edo hariç) ve Madara (genjutsu ile iradesini kırdığı Kyuubi hariç) kuchiyose yapan tipler değiller ve o yıllardaki bilinen diğer karakterlerde de (Kagami Uchiha, Sakumo Hatake, Danzo Shimura vs gibi) önemli bir kuchiyose mührü ve yaratığı yok. Bu geleneğin Konoha’da genel olarak Sannin ve Sannin öğrencileri arasında yaygın olduğunu görüyoruz. Nitekim Hiruzen’in ekolünden köye yayılmış bir şey gibi düşünmek olası (misal zil testi gibi vs).

3. 3 Sannin’inde bir klanla ve dolayısıyla bir jutsu mirasıyla alakası yok. Tüm yetenekleri öğrenim ve keşfetmeye dayalı. Sanninleri eğiten kişinin hali hazırda Hokage olan ve “Profesör” olarak anılan biri olduğunu düşünürsek ve Jiraiya’ya kuchiyose mührünü öğrettiği anın hem anime hem manga da olduğunu düşünürsek.

Databook tarafından onaylı olmasa da ve wikilerin gözlerinden kaçsa da bu tekniği Hiruzen’in bildiği ve sanninlere aktardığı hatta bunu bulmuş olabileceği fikirleri oldukça olasıdır.

Peki nedir bu mührün alamet-i farikası ?

5 Element Mührü o derece güçlüdür ki içinizde 9 Kuyrukluya ait çakra da barındıyor olsanız farketmez. Gerektiği yerde vücudun çakrayı kullanabilmesini engeller veyahut karşıt mührü ile tekrardan izin verir.

Hyuuga Klanının, çakra kapıları olan tenketsuları tıkama tekniklerini bile Kyuubi çakrasının salınımı ile aşan Naruto, Orochimaru’nun yaptığı yin salınımlı 5 element mührünü aşamamıştır. Bu sebeple de temel ninjalık becerilerinden bile geri kalmıştır. Su üstünde ve düz duvarda yürüme gibi akademi öncesinde bile yapabildiği şeyleri bile yapamaz hale gelmiştir.  Ta ki bir başka Sannin Jiraiya yang anti salınımlı 5 element mührüyle Orochimaru’un mührünü iptal edene kadar. Ayrıca kimse de Naruto üzerindeki bu mührü fark etmemiştir hatta Sharinganlı Kakashi bile .


Şunu belirtmek gerekir ki Profesör ve Shinobi Tanrısı ünvanlarını taşıyan uzun soluklu bir Hokage olarak Hiruzen hemen hemen tüm jutsuların el mühürlerinin sırasını, tekniklerin çağrılımını ve cinsini bilmektedir.  Daha Hiruzen’in görüpte adlandıramadığı, adlandıramıyorsa bile çağrıştıran bir başka tekniğe benzetemediği yani bir şekilde yorumlayamadığı bir jutsu olmamıştır.

El Mühürleri konusunda ki bilgisine gelirsek; karşıdaki kişi daha el mühürlerini yaparken tekniğin ne olacağı hakkında Hiruzen bir ön fikre sahip olmuş olur. Tıpkı Orochimaru pek çok kişi için sır olan bir yasaklı teknik olan Edo Tensei‘yi çağırırken Hiruzen’in şaşırmayıp sadece cesetlerin kim olacağını merak etmesi de buna örnek gösterilebilir.

Üstüne üstlük bir de edo tensei kuchiyosesi ile gelen 3. tabutu engellemeye niyetle mühür yapan elini toprak(yer altı mührü diye de geçer)  mührüne (işaretine alıp) Orochimarunun kinjutsusunu durdurmaya çabalaması da ne denli ninjutsu bilgini olduğunu ve mühürlere hakim olduğunu göstermektedir.Ve Orochimaru’ya göre 3. Bedenin gelmesini Hiruzen engellemiştir.

Bunun haricinde Hiruzen sharingan gözü olmadan bir jutsuyu el mühründen tanıyabilen ve o el mührünü hemen ezberleyebilen belki de tek shinobidir. Profesör boşuna olunmuyor demek ki.

Örneğin şu yandaki (mobil için üstteki) resim:

Bu resimde ağaçlar ve tepelerin yarattığı perspektif etkisi ile Kyuubi‘nin büyüklüğü ve onun duruşuyla da Minato ve Kushinaların ne kadar uzakta olduğunu anlayabilmekteyiz. Kyuubi manga da köyün sınırı olan Hokagelerin taş suratlarından köyün dışına doğru bakıldığında da en az bu resimdeki kadar büyük görünüyordu. Açıkcası hem kırmızı daire içerisindekilerin Minato ve Kushina olması hemde Kyuubinin perspektifteki durumuna bakarak aralarında bir kaç kilometreden daha da fazla bir uzaklık olduğunu söyleyebiliriz. Şimdi ne demeye getiriyorum. İşte Profesör Hiruzen bu uzaklıktan Minato’nun yaptığı el mühürlerini seçip, hangi jutsuya kalkıştığını anlayabilmekte.

Çünkü bir önceki sayfada (onu koymuyorum) Minato el mühürleri yapıyordu. Hemen ondan sonraki sayfaydı bu mangada, hal böyle olunca Hiruzen’in hem çok iyi sezilere (5 duyu organı başta olmak üzere) sahip olduğu, hem shiki fuujin tekniğini hali hazırda bildiğini, ve de el mühürlerini okumada usta olduğunu anlayabiliyoruz.

Bu konu hakkında daha konuşulacak şeyler var ancak bu gösterdiklerimi yeterince etkileyici buluyorum. O sebeple hakkında konuşmak istediğim başka bir departmana geçiyorum.2- Hiruzen’in yakın mesafe kombat becerileri vede Kuchiyose no Jutsu Kartı: Taijutsu+Bukijutsu

Aç ve Gör
Küçük, çevik ve kıvrak vücudu ile Hiruzen gerçekten “saru” lakabaını hak etmektedir. Dövüş şeklii ve tarzı da maymun gibidir. İlerlemiş yaşına rağmen 2 Edo-Kage + 1 Sannin ile yakın kombata girmekten çekinmemiştir.

Gerek teknik gerekse de refleks olarak Edo Hokagelere üstün gelmiştir. 

Kısacası Hiruzen pek zaptedilmesi kolay bir savaşçı değil. Keza yine taijutsu esnasında rakiplerine patlayıcı kağıtlar yerleştirip daha sonra uzaktan patlatabilecek kadar da seri biri Hiruzen. Tabi tüm bu taijutsu bilgisi yeterince iyi olsa da, gerçek savaşçı, kombat canavarı Hiruzen Enma’nın adamantin sopa formuyla birleşmesi ile oluyor.

Öyleyse biraz da Hiruzen’in Kuchiyose hayvanına değinelim.

Maymun Kral Enma, Hiruzen’e yıllardır yoldaşlık eden kan antlaşmalı bir ninja hayvanıdır. Fiziki görünüm olarak kendisi Jiraiya’nın maymun halidir diyebiliriz. Beyaz uzun saçları geniş omuzları uzun boyu ve iri cüssesi ile dikkat çeker tabi bir de kılları ve kuyruğu ile .

Enma, maymun formundayken Hokage ve Sannin seviyesinde ki ninjaları bile taijutsuda ürkütebilecek reflekslere vede Orochimaru gibi dayanıklı birinin tek hamlede, tek eliyle boynunu kıracak kadar güçlüdür. Enma o kadar tehlikeli ve kullanışlıdır ki, Hiruzen onu çağırmak üzereyken Orochimaru panik yapmıi ve hemen Edo Hokagelere bunu durdurmak adına komut vermiştir.

Enma ninjutsu kullanmaktadır. Özellikle hengen yani dönüşüm jutsusunda kendi imzasını atacak kadar iyidir. Adamantin (Elmas gibi demek) zırhlı şekil ve boyut değiştiren, içinden uzuvlarının uzayabildiği, çıkabildiği mükemmel bir sopaya bir silaha dönüşür.

Sopalar ile yapılan dövüş sanatlarına bôjutsu denir. Peki nedir Hiruzen’in enma ile ortaklığında ki bôjutsu seviyesi ve de bu birlikteliği gücü ?

Tanrı ağacı dallarını kağıt gibi keserken.
Minato ve Tobirama’nın aşamadığı tanrı ağacı dalları arasında kalıp tüm çakrası çekilmek üzere olan Naruto’yu kurtardığı zaman. Dalları kıyma haline getirmesi.

Bu resimlerde de görebileceğiniz üzere kağıt keser gibi 10 Kuyruklunun son formu olan Yaşam Ağacının köklerini ve gelişmiş Mokuton yapılarını kesebiliyor. Bunlar serinin en sağlam ve dayanıklı materyallerinden bazıları diyebiliriz. Kesici olmayan bir silahla resmen bölüyor onları. Bunu yapabilmesini sağlayan şeyler; Enma’nın Kusanagi hariç(Orochimaru’daki) neredeyse hiç bir katı madde ya da objeden daha yumuşak olmaması yani aşırı sertliği ayrıca buna ek olarak elbette Hiruzen’in tekniğinin kusursuzluğu ve Enma’ya uyguladığı güçtür.

Enma ile ne kadar iyi olduğuna gelecek olursak. 2 Edo Hokage ve 1 Sannin ile aynı anda dövüşürken dahi Enma sayesinde araya mesafe koyabilmekteydi. Ve de yine bojutsu becerileri sonrası, Orochimaru’yu Kusanagisinden ayırmıştır.

Enma ve Hiruzen ortak gücüyle ve birazda yardım ile Kyuubi’yi köyün dışına kadar kilometrelerce sürüklemiştir. Animede bunu tek yaparken, Mangada yaptıktan sonra arkasında gaza gelmiş ve silahlarını çekmiş bir kalabalık gösterilir. Hatta eski Tobirama Takımı toplanmıştır.  Ancak büyük ihtimal Kyuubi’yi itme Hiruzen’in işidir çünkü mangada bile o karede bilinen yüksek seviyeli tek bir şinobi bile bulunmamaktadır. Zira mangadaki sürüklenme izine ve Enma’nın kalınlığına bakarak bu işin sorumlusunun Hiruzen olduğunu düşünmek pekte zor değildir.

Birinci Hokage Hashirama‘nın en güçlü saldırılarından biri olan Jukai Koutan‘ı ikinci kere yaptığında (Oroc Vs Saru dövüşünde) Hiruzen Enma’yı gölge klonları ile çoğaltarak kendine kafes oluşturmuştur. Ve Bijuu Damalara göğüs geren, nice saldırı ve çakraları bastıran bu element. Adamantin Enma’yı aşamamıştır.

Şimdi aranızda “Hashirama’nın çok güçsüz halinin Jukai Koutan’ını durdursa ne olur ?!” diyenler olabilir. Öncelikle incelemenin başında yazdığım gibi o sıralarda Hashirama’nın olduğundan çok daha güçsüz olduğunu belirten bir şey yok. Elbette kendisi Shippuden döneminde kendisine adledildiği kadar güçlü biri değildi fakat. Çer çöp değildi. 3 yüksek rütbeli Anbu bu dövüşü ” Kage Seviyesi” olarak etiketlemişti. Ayrıca yapılan Jukai Koutan tekniği hiçte hafife alınır bir şey değildi. Buyrun beraber bakalım.

Anbu ninjalarının boyları ile Hiruzen’in Doton Duvarını kıyaslayabilir ve o duvar ile o duvarı kevgire çevirmiş olan Jukai Koutan tekniğini görebilirsiniz. Nitekim sıradan bir Jonin’in yapamayacağı kadar büyük, yoğun, hızlı ve güçlü bir teknik gene neresinden bakarsak bakalım Kage seviyesi. Ayrıca alan kısıtlandırıldığı için Jukai Koutan alanın içini tamamıyla dolduracak kadar yapılmış. Açık alanda o zamanki Edo-Hashirama’nın bundan fazlasını yapamayacağını düşünmemize sebep olan hiç bir ibare ya da işaret yok ! Nitekim içeride 1 Orta (en az) 2 Düşük (gene en az) seviyede Kage ayarında diyebileceğimiz bir ekibe karşı 69 yaşındaki Hiruzen ve Enma’nın mücadelesi söz konusu…

Hiruzen’in bojutsu ve taijutsu marifetlerinin en güzel örneği ise şudur;

2 yüksek oktanlı Gölge Klonu üzerinden Shiki Fujin uyguladıktan sonra hala kendi üzerindeki Shinigami etkisi açıkken enmayı çağırıyor ve ciddiye binip Orochimaru’ya bir dalıyor(blitz  çakıyor)ve akabinde 6-7 hamle sonunda Kusanagi’yi Orochimaru’dan ayırıyor. Orochimaru’nun ne kadar iyi bir kenjutsu ustası olduğunu anlamak için ondan kusanagi tekniğini devralan Sasuke’nin ne kadar iyi bir kılıç ustası olduğunu hatırlamak yeterli.

Kendisi zaman atlaması sonrası dönemin başında 1000 ninjayı üstü dahi kirlenmeden kesebilecek kadar usta bir yakın dövüş ve kılıç teknikleri uzmanı idi .

Aynı Sasuke, Ninjutsu yapamaz halde olan Lanetli Orochimaru için bile çok ciddi hastalanana kadar bekleyip öyle saldırmıştı ve ardından hasta olmasa onu yenemeyeceğini itiraf etmişti. 69 yaşındaki Hiruzen yukarıdaki panellerde Sasuke’nin kestiği Orochimaru’dan çok daha güçlü bir orochimaru ile yanında iki kage seviye edo-tensei varken dövüşüyor üstüne üstlük Shiki Fujin gibi ağır bir jutsu üzerinde açıkken tek panelde Orochimaru’yu  bukijutsu (silah bazlı dövüş teknklerinin genel adı) konusunda darma duman ediyor.

Nitekim Hiruzen seride görebileceğiniz en iyi silah bazlı yakın dövüş ustası olabilir özellikle kendisinin formunun zirvesini düşünecek olursak. Ve biraz düz mantık olsa da 69 yaşındaki yorgun formunda bile Hebi Sasuke üstü hız ve reflekslere sahip diyebiliriz.

Yani dememiz o ki yakın ya da uzak mesafe de farketmez. Hiruzen + Enma Kombosu affetmez. Şakası bir yana bu ikili serideki gelmiş geçmiş en iyi silah+kullanıcı kombinasyonlarından biri belki de en iyisidir ve ikilinin aldığı sonuçta oldukça iyidir.


3- Hiruzen’in Çakrası, Dayanıklılığı,Hızı ve Kuvveti. Kısaca Fiziksel Departman Girdileri:

Aç ve Gör
Hiruzen‘i çoğunlukla yaşlı, eskimiş bir halde gördüğümüzden genel olarak bu klasmanlarda formunun zirvesinde ki gibi değildi. öyle ki Databook’ta bile 40/40 tam puan almasını engelleyen etmenler bu kategoriler olmuştu.(Fiziki olmayan her kategori de 5/5 tam puan alarak yine de 34/40 gibi yüksek bir puan almıştı.)

Peki Hiruzen gerçekten bu kadar çakra ve kondisyon fakiri bir adam mıydı ?

Açıkcası çok fazla resim ve gösterge sergilemeden bir karşılaştırma ile sonuca gideceğim.. 6.Hokage olan Hatake Kakashi fiziki formunun zirvesi ya da zirvesine yakın bir halde iken Tendo ve Asura Pain bedenleri ile dövüşürkene yardım da almasına rağmen çakra yetmezliğinden öldü. Peki sebebi neydi ?

Biraz Taijutsu üzerine; 4 Raiton tekniği, 2 Doton Tekniği vede 2 tane ufak nesneler için (biri ufacık bir çiviydi) Kamui yaptığı için öldü bu adam. Hiç bir ölümcül yara almamasına karşın. Bu 6. Hokage’nin otuzlu yaşlarının başlalarında tam formunun zirvesine geçtiği döneme tekabul etmekte. Üstüne üstlük bu dövüşün olduğu sayı Hiruzen Vs Orochimaru dövüşünden çok ileride dolayısıyla jutsular ve karakterler de gelişti(bundan konuya girişte bahsetmiştik). Ona rağmen tablo ortada.

Hiruzen; Orochimaru ile yaptığı hem duygusal hem fiziki olarak yorulduğu, yardım alamadan kapalı bir alanda yaptığı savaşta 2 yüksek çakralı Kage Bunshin , Üçlü Shiki Fujin, 3 Kage seviyesi kişiye karşı taijutsu, Kuchiyose no jutsu, karanlıkta üç kage seviyesi kişinin ataklarından nasibini alma, büyük bir katon tekniği, shuriken ve sopa klonlama teknikleri, büyük bir doton duvarı yapmıştır.

Hiruzen’in serinin başında güç skalasının mütevazi olduğu o dönemde bile oluşturduğu gölge klonunun seviyesine dikkatinizi çekmek isterim;

Ağzından kan gelipte kaybolmayan yegane Kage Bunshin. Ve Hashirama ile eşleşenin sırtından çıkmış kunaileri görebilirsiniz. Yani Kage Bunshinlere ne kadar çakrasını verdiği ortada.

Hashirama ile eşleşen klonun sırtından fışkıran kanları ve akabinde kan kustuğunu görüyoruz ancak yine de bırakmıyor.
Burada net bir şekilde Edo Hashrama’nın Hiruzen’in gölge klonuna sapladığı 5 kunai görülüyor ve belki de açı sebebiyle göremediğimiz 2-3 adet kunai daha var
Hiruzen göğsünün ortasına sürekli kımıldayan bir kusanagi kılıcı yiyip o şekilde dakikalarca kalmadan öncesinde bile ciddi kanaması olan biriydi.

Fakat bu gölge klonları Shinigaminin  elinin içerlerine girmesi ile ya da Hashirama’nın kunaileri ile delmesiyle kaybolmayacak kadar güçlü gölge klonlarıydılar. En güçlü Kage Bunshin olan Tajuu Kage Bunshin Kullanıcısı Naruto‘nun klonları bile Kyuubi çakrası ile beslenene kadar en ufak bir delici ya da kesici darbede kaybolmaktaydılar. Buradan karşılaştırmayı siz yapabilirsiniz. Minato, Kyuubi’nin yarısını mühürlediğinde kısmi felç olmuştu. Zaten Kushina ile Naruto’yu da bu sebeple kurtaramamıştı. Ama Hiruzen’in Bunshinleri iki çakra devi Senju’yu, iki kage seviye kişiyi içine hapsedecek kadar dayanıklı idiler. Bu da klonların ve dolayısıyla o klonları yapan Hiruzen’in 69 yaşında ne denli dayanıklı olduğunu gösteriyor.

Üstüne üstlük kendisi de Hashirama, Tobirama ve Orochimaru‘dan aldığı darbeler sonucunda kanaması olmasına rağmen, Shiki Fuujin’e girdi ve gövdesinin ortasından (ölümcül bölgeden) alemin en sert kılıcı Kusanagi girmiş olmasına ve içeride kıpırdansmasına rağmen Orochimaru’nun ninjutsu becerisini alabildi.Ve Hiruzen o pozisyonda bir düzine sayı boyunca kaldı. Olayların işleniş hızına bakarsak bunun bir kaç düzine dakika ettiğini söyleyebiliriz.

69 Yaşında Hiruzen çakra ve dayanıklılık olarak >>> 31 yaşındaki Kakashi’nin çakra seviyesi ve dayanıklılığı çıktı açıkcası.

 

 

Keza Hashirama ve Tobirama Senju Kardeşlerin devasa çakra salınımları ile evlerin duvarlarını çatırdatmalarından çok uzun zaman önce, daha mütevazi bir güç skalası varken Orochimaru ile Hiruzen çakralarını saldıklarında binaların çatıları çatlıyordu. Yani Hiruzen’in de azımsanmayacak bir çakrası olduğunu söylemek mümkün.

Keza 69 yaşında ki bedensel ve çakrasal kapasitesi ile getirilen Edo Bedeni ile bile 4 kage Bunshin yapıp kendisiyle beraber her birine ayrı bir devasa element salınımı yaptırması da ayrı bir kapasite göstergesi. Sonuçta Edo iken çakra haznen belli aralıklarla sürekli doluyor olabilir. Ancak genişlemiyor da. Nasıl geldiysen öylesin hatta canlı zamanından daha zayıf ve daha az kapasiteli oluyorsun. Buradan da sırf 69 yaşında ki Hiruzen’in bile ne kadar çakra ve elementsel dönüşüm rezervi barındırdığını görebilmekteyiz.

Fiziksel gücüne gelirsek, Taijutsu da Tobiramayı fırlatıp atabilecek, Enmaya uyguladığı güçle, 10 Kuyruklu Canavar’ın son formu olan Tanrı Ağacı’nın çalı ve köklerini kesebilecek, Orochimaru’yu kavrayıp göğsündeki kılıca ve Shiki Fuujin tekniğinin felç edici etkisine rağmen işin sonunu getirebilecek kadar irade ve fiziksel anlamda kuvvete sahiptir.Ayrıca 57 yaşında iken Enma ile beraber büyük ihtimal Kyuubi’yi kilometrelerce itmişliği var.

Hız olarak ise Taijutsu bazında Orochimaru + Tobirama-Hashirama Senju Kardeşlerle baş edebilecek kadar(hatta bunu karanlıkta dahi yapabilecek kadar) hızlıydı. Onun haricinde şu sahne de savaşa alelacele gelen Hokage ekibinde Minato’dan sonra tüm Hokageler ile eş zamanlı gelmiştir ki Hiruzen aralarında en yaşlı bedene ve en kısa bacaklara sahip olandır. Ona rağmen bir Shunshin no Jutsu kullanıcısı Tobirama ile aynı anda gelmiştir. Hatta gelir gelmez iilk konuşan o olmuştur. Yani salise ile de olsa önce ayak bastığını söyleyebiliriz.

Tabi Edo formuyla gelmiş Hiruzen’in tek hız gösterimi bu değil. Esas olay Hiruzen’in Hirashin no Jutsu (ışınlanma) ile yakın bir hız gösterdiği anlar:

Tobirama’nın, Juubito (Juubi Jinchuurikisi olmuş Obito) üzerinde denediği sonsuz patlayıcı kağıt tekniğini başlatmadan önce 4. ve 3. Hokagelere kaçmalarını söylüyor. Bu olduğunda Minato Gamakichi’nin üstünde ve hali hazırda patlama merkezinden onlarca metre uzakta. Hiruzen ise Tobirama’nın yanında yani patlama merkezinin tam ortasında.

 

 

Hiruzen koşmaya (zıplamaya hatta Minato’dan az farkla önce başlıyor. Ancak Hiruzen’in hava shunshin yaptığını gördüğümüz panelin hemen ardındaki Minato’nun ışınlanmayı aktive edişini görüyoruz.
Minato ve onun ışınladığı Naruto’lar patlamaya yakın sayılabilecek bir yerde tekrar beliriyorlar. Bir sonraki panelde de Hİruzen beliriyor.

 

Sol üst panelde Hiruzen’in Işınlanma ile neredeyse eş zamanlı ya da en azından eş zamanlı olmaya çok yakın bir hızda patlamadan ve Minatolardan daha uzak bir yere ulaştığını görüyoruz.

Bu 69 yaş bedeni ile çağrılmış ve tam gücünde olmayan Hiruzen Sarutobi‘nin reaksiyon ve seyahat hızıdır arkadaşlar !!! Ve bu bir ışınlanma ustasını bu savaşta ekarte ettiği ilk olay da değil.

Juubito, Tanrı Ağacı formuna geçtiğinde etrafa yayılan ana dallar o kadar hızlıydıki KCM Minato, BSM Naruto, Edo-Tobirama gibi süper hızlılar bile çaresiz kaldılar.
Tobirama akabinde tazzikli su kırbacı tekniği ile yol açmaya çalışsa da ağaçların iyileşme ve yayılma hızları çok fazlaydı(Bu arada Tobirama tekniği o kadar hızlı yapmış ki Minato bir önceki paneldeki gibi duruyor). Ancak aynı Tobirama, Minato’nun çakrasız olduğunu öğrenince kendisi Naruto’nun arkasından gitmeye çalışıyor. Bu sırada Tanrı Ağacı Dalları hızla Naruto’nun çakrası ve enerjisini ölümcül dozlarda emmeye başlamışlardır öyle ki Naruto pelerin modundan çıkmıştır.
Tam orada Hiruzen tanrı ağacının yan etkilerine maruz kalmadan ve onlara iyilleşme şansı tanımadan blitz atar ve Naruto’yu kurtarır.

 

 

 

Nitekim Hiruzen aynı savaş sekansında tam 3 defa bizlerin “speedster” yani serinin süper hızlıları (Tobirama-Minato) diye tabir ettiğimiz kişilere yakın ya da onlara eş değer hızlarda hareket ettiğini görüyoruz.


4- Ninja Sanatları Bilgisi, Dehası vede Mirası

 

İşte geldik en cafcaflı kısma. Ninpô yani ninjutsuya dair ninja sanatları ve Hiruzen’i uzmanlığı.

Aç ve Gör
Mühür (Fujinjutsu), el mühürleri bilgisi vede Kuchiyose no Jutsu uzmanlığından zaten bahsettik. Keza Kage Bunshin (Gölge Klonu) tekniğinde ki ustalığından da öyle.

Geriye genel ninja sanatları bilgisi ve elementsel salınım ustalığı kalıyor. Zaten bunlarda da serinin başında gelen isimlerden biri.

Hiçbir dojutsu,senjutsu ya da bijuu sahibi olmadan 5 elementte de ustalaştığını gördüğümüz vede hepsini aynı anda devasa boyutlarda kullanabildiğini gördüğümüz ilk karakterdir. (son databook a kadarda tek karakterdi aslında)

Katon: Karyuu Endan
Goton: Dairendan no Jutsu !
Canon değil ama çok cool !

 

Teknik açıdan çalışılarak edinilmiş elementsel salınım ve ninjutsu tekniklerinde bizim Profesörün eline su dökülemeyeceği aşikâr.

Hiruzen’in pek çok kez göz ardı edilen bir yeteneği de sensör tipi bir ninja oluşu. Peki Hiruzen’in sezgileri ne kadar mı iyi ?

Koklayarak rakiplerinin tam lokasyonunu bulduğu anlar.
Koku almadan direkt zihinsel olarak gelen ataklara tepki verdiği anlar.

Hocalarından biri olan Shodai Hokage Hashirama Senju’nun pür karanlık salan genjutsu tekniğinden sonra bile üzerinde Shiki Fujin Shinigamisinin baskısı vede iki yüksek çakralı Kage Bunshinine rağmen Tobirama ve Hashirama bedenlerine karşı zifiri karanlıkta taijutsu yapabilme ve sonunda onları bulup yakalayabilme başarısı sergilemiştir. Onları bulurken havayı koklamıştır ve bu yüzden Hiruzen’ de sensor yetenekleri yok denmiştir. Ancak bugün Inuzuka Klanı üyelerinden bile iyi koku alıyor denen Kakashi’nin bile böyle bir feati yok ayrıca karanlıkta kendisine gelen ilk atakları savunurken koklamadan direkt olarak tepki verdiğini görebiliyoruz. Ki burada yorgun, 69 yaşında, Shiki Fujin açmış bir Hiruzen var. Ona rağmen Sandaime karanlıkta görebiliyor. Siz düşünün daha gençliğini.

Aslında çok değil bu dövüşten 12 yıl öncesine Hiruzen’in 57 yaşında ki emekliye ayrılmış haline bakalım. (gene formunun zirvesi değil yani)

Kyuubi Saldırısı sırasında Kyuubi, Maskeli Adam(Tobi) tarafından çağırılmak üzereyken (çağırıldıktan sonra bile değil) ters giden bir şeyler olduğunu çok çok uzaktan ve pek çok kalabalık çakra varlığına rağmen hissetmiştir.

Bu da mı yetmedi ?

Hiruzen’in bir diğer bilinen sensor tipi ninja Tobirama ile beraber çakra izini aradıklarını ve Hiruzen’in de benzer şeyleri hissettiklerini gösteren kanıtlar.

E bu da mı yetmiyor ?

Hiruzen seride sensör tipi çakrasını teleskop küresine aktarıp çakrasına odaklandığı kişiyi takip eden ve onun yaptıklarını izleyebilen iki karakterden biridir. Birincisi Myobokuzan Dağının lideri ve büyük bilge Gamamaru‘dur. Gamamaru’nun sezgiselliği bir boyut ötesidir öyleki geleceği de görebilmektedir ve 1000 yıllara dayanan bir senjutsu tecrübesi vardır. İkinci isim ise Hiruzendir. Etkileyici ha ?

 

Nitekim pek çok karakterin ancak senjutsu yada yin yang salınımlarında ustalaştıklarında sergileyebilecekleri sezgisel gücü ve farkındalığı Hiruzen yaşlılığında hali hazırda göstermektedir. Hiruzen’in tehlike algısı vardır diyebiliriz.Bu da hali hazırda ispatladığımız üstün hızına eklenince onu çok daha atik ve çevik yapmakta.

Zekası, Dehası vede Mirasına gelince; Hiruzen Profesör diye anılan tek Shinobi Tanrısı diye anılan serinin basılma krononojisine göre ilk tarihi kronolojisine göre ise 3. (Hagoromo-> Hashirama -> Hiruzen. 3H) ninjadır. Döneminin bir numaralısı ve gençliğinde jenerasyonunun dahisidir. Bu statülerde birinin aptal ya da yetersiz olması beklenemez.Kendisi Konohada geliştirilmiş her jutsuyu ezberlemiş ve onların akademik anlatım ve açıklamarını yapmış kişidir zaten. Ateşin iradesi ile yetiştirdiği nesillerden tutun, çok karşı çıkılmasına kadar Naruto’nun ninja olmasına izin vermesi, Naruto’yu onu en iyi anlayabilecek sınıf hocası Iruka‘nın yanına vermesi bu şekilde hem Iruka hem de Naruto’nun ızdırabını sonlandırmış olması. Ardından Kakashi ve Takım 7 seçimi derken aslında Naruto ve Konoha 11‘i jenerasyonunun geleceğinin başlangıç çizgisini veren Hiruzen’den başkası olmadığını görmekteyiz. Yetiştirdiği Efsanevi Sannin ekibi ise bambaşka efsanelere el verdiler. Hiruzen kadar mirasa sahip bir shinobi bulmak çok çok güçtür (Büyük ihtimalla bu kondua Hashirama ve Naruto’nun hemen arkasından geliyordur.)

Hiruzen, köye ve gençlere dair yaptığı, uyguladığı politikalar, tek tek öğrenciler ile senseilerini kendi eşleştirmesi, köydeki işlerin her boyutunda parmağı olması. Zil Testi gibi ninja adaylarını test etmekte turnusol kağıdı gibi kullanılan bir tekniği bulması. İnanılmaz bir hoca olması gibi şeylerin hepsi karakterin bilgeliği ve mirasına örnektir. Hocalık mirasına gelince durumu görmezden gelmek çok zor öyle ki Hiruzen’in eğitim yolu ve öğretilerini takip edenler kimler oldu bir sayalım;

Sanninler, Yağmur Köyü Yetimleri, Minato,Anko,Shizune,Kakashi,Obito,Rin,Minato,Sarutobi Asuma, Takım 10, Takım 7, Sarutobi Konohamaru başta olmak üzere çoğu konoha shinobisi diyebiliriz. Saydığımız isimlerden bazıları neredeyse serinin en önemli ve güçlü karakterleri. İşte Hiruzen ile başlayan domino taşı etkisi (Elbette burada Hashirama’nın da hakkı yenmemeli ancak Hiruzen yetiştiricilik ve ilham kaynağı olma konusunda imzasını atmıştır) görülmektedir.

 

Savaş anında ki zekasına gelirsek;(sayfaları soldan sağa, panel içi yazıları ise sağdan sola okuyunuz)

10 Kuyruklu Taşıyıcısı olan Obito‘nun gücünün neye benzediğini ne iş yaptığı hakkında ilk fikri Hiruzen vermiştir. Ayrıca hayatında ilk defa gördüğü Kekkei Moira yani 4 ve daha fazla doğa çakrası birleşiminden oluşan tekniği hemen tanımlayabilmiş ve hem çalışma biçimi hem de zaman sınırını deşifre etmiştir. Nitekim Profesör unvanının boşuna olmadığı aşikardır.

Orochimaru ile olan savaşında da soğukkanlılıkla Edo Tensei tehlikesini farketmiş, birini engellemiş sonrasında olanlarda patlayıcı kağıtlar ile kagelerin hızını kesmiş akabinde Shiki Fujin yapacak zamanı yaratıp Kage Bunshin + Fuujin ile üçünü birden paketlemiştir.

Buraya kadar hep Hiruzen’in yaptıklarından bahsetmeye çalıştım. Şimdi  birazda onun hakkında söylenenlere dikkat çekmek isterim:


5- Hiruzen Sarutobi, Sandaime Hokage’nin Şanı

Aç ve Gör
Jutsular ve teknikler hakkında serinin en bilgelerinden biri olan kötü sannin Orochimaru sol üst panelde Hiruzen için “Konohada varolmuş tüm jutsuları bilen Profesör” olarak bahsetmekte…
Akademinin başarılı sınıf öğretmeni Iruka’nın dersine Hiruzen katılır ve orada ufak bir tarih dersi verilir. Hiruzen için; “Jenerasyonun Dahisi olduğu için Profesör diye anılır” vede “Üçüncünün en güçlü hokage olduğu söylene gelir.” cümlelerini kurar. Bunlar Iruka’nın şahsi fikri değil, Konoha ninjalarınca bilinen bir gerçek, bir ders olarak aktarılır.(Elbette Günümüz şartlarında Hiruzen’i Hashirama ya da Naruto üzerinde görmek imkansız olsa da geriye kalan tüm kage ve hokagelerden güçlü olduğu neredeyse su götürmez bir gerçek.)
Orta panelin solunda, genelde Rakiplerini küçümseyen Orochimaru hiruzen için ” senin gibi bir shinobi tanrısı bile….” diye bir ifade kullanır. Yani Hiruzen ilk shinobi tanrısı lakaplı karakterdi.
Sağ alt panelde tüm köylerde ajan olarak bulunmuş olan ve tarihi çok iyi bilen Kabuto, Hiruzen için ” Tüm kageler arasında en güçlü olan oydu çünkü o hokageydi” der.

 Hiruzen’in uzun görev hayatı boyunca rakipleri ;

Muu,Ônoki,2. Mizukage,3. Raikage, Hanzo, Yagura, 3. Kazekage, 4.Kazekage gibi isimler oldu ve Hiruzen tüm bunlardan güçlüymüş öyle ki 69 yaşında bile. Bazılarınız bunun için “Bu Part 1 zamanıydı artık öyle değil, Hiruzen balon.” diyebilirsiniz. Ancak serinin yazarı bunu serinin güç seviyelerinin tavan yaptığı arkta onayladı.

 

Gördüğünüz gibi yorgun Gokage, Takım 8, Takım 10, Mifune ve Binlerce Kyuubi çakrası kaplı Shinobi’nin önünde onların üstü olarak öne çıkarıldı.

Ayrıca kendisi diğer Hokageler ile beraber “En Güçlü Askerler/Savaşçılar” olarak lanse edildi. Bu da Hiruzen’i Gokage’den ya da diğer Edo-Kagelerin tamamından daha başka bir yere koyuyor.

 Nitekim Hiruzen sadece hype olmaktan ibaret bir balon değil 69 yaşında bile Gokage‘nin en güçlüsü ibaresi yaklaşık 500 bölüm sonra bile doğrulanmış oldu.

 En alt sağ panelde ninja hayvan yoldaşı Enma, Hiruzen’e “Sorun nedir ? Kendin gibi değilsin” der. Daha ilerde ise Formunun zirvesine oranla acınası halde olduğunu söylemiştir. 69 yaşında 2 Edo Kage ve Bir Sannin’i tüm duygusal ve fiziki yıpranmalarına rağmen paketleyen adam, Zirvesine göre acınası biriymiş. Düşünün ki zirvesi nasıldı ?Hatta bırakın zirvesi Enma’nın söylemlerine ve yazarın dövüşü aktarma biçimine balarsak Hiruzen son ana kadar 69 yaş halinin bile en iyisini sergilememekte öğrencisine zaten ciddileşmesi ile Orochimaru’yu Kusanagi’den ayırıp, Shiki Fujin basması bir oluyor. Edo Kageler gidince kendisini koruyamıyor.

4. Databook‘da direkt olarak daha genç yaşında (Tobirama hala sağken) onu geçtiği belirtilmiştir.-SONUÇ-

Hiruzen sanılanın aksine hiç azımsanmayacak kadar kudretli, sizi şaşırtacak kadar çok yönlü ve de kimsenin ustalaşamadığı inceliklerde ise serinin en iyilerinden birisi ya da direkt en iyisi olarak gözümüze çarpmakta. Ve unutmayın tüm bu konuşulanlar 57-69 yaşlarında ki Hiruzen’e ait veriler ve görsellerdir. 29 ya da 39 yaşında ne kadar güçlü olduğunu hala bilememekteyiz. Ama bu yazıdan sonra bir fikriniz olacaktır.

Diyeceğim o ki ; animelerde ki yaşlı “bad ass” amcalardan ya da Hokageler’den ya da Shinobi Tanrıları’ndan bahsedecek olduğunuzda, bir daha Sarutobi Klanı’ndan, Profesör lakaplı Hiruzen adlı 3. Hokage‘yi sakın ama sakın ola unutmayınız !


=3. Hokage Sarutobi Hiruzen’in “Ne Kadar” Karnesi=

Hiruzen’in Karnesi için hesaplanmış bir featim yok ancak öğrencileri olan Jiraiya ve Tsunade için yaptığımız çalışmalardaki rakamlardan yola çıkarak Hiruzen için tahmini asgari rakamlar kullanacağız.

Yaşlı Hiruzen (57-69 Yaş Aralığı) İçin:

Kaldırma Kuvveti: 5-20 Ton (Enma ile daha fazla)
Saldırı Kuvveti: 15 – 250+ ton/birim alanlık fors ve büyük ihtimal daha bile üstü (Enma ile)
Dayanıklılık: 15 – 60+ ton. Nitekim onlarca tonluk fors.
Kondisyon: 69 Yaşında bile döneminin en güçlü kagesi olarak anılabilecek kadar ve kan kaybetmesine ve ölüm meleği taşımasına rağmen kaybolmayan klonlar yapacak kadar iyi
Seyahat Hızı: Mach17 –> Mach80+ –> mach220+-> Mach2500+  büyük ihtimal daha üstü
Reaksiyon Hızı: Mach13 –> Mach80 –>Mach210 + -> Mach 2500+ büyük ihtimal daha da üstü
Saldırı/Yıkım Potansiyeli: Klonlar ile yapılabilecek devasa 5 element atakları, Enma ile hemen her şeyi kesebilmesi ve enmanın boyunun onlarca ve hatta belki yüzlerce metre uzayabiliyor olması ile en az Şehir Seviyesi.

Zirve Hiruzen ( 27-57 Yaş Aralığı Kompozit) için Tahmini Değerler:

Paslanmış Hanzo’nun Mifune seviyelerinde, Paslanmış Tsunade’nin plazma haplı Kabuto seviyelerinde sıkıntı çektiklerini biliyoruz buradan yola çıkarak yazarın paslı, yaşlı olarak tanımlanan karakterlerin ciddi bir şekilde onları zirvelerinden farklı resmettiğini biliyoruz Bu da en azından Yaşlı Hiruzen’in hemen hemen her değerinin en az 3 katını düşünmemiz gerektiği fikrine yürüttü bizi.

Kaldırma Kuvveti: 15-60 Ton (Enma ile daha fazla)
Saldırı Kuvveti: 45 – 750+ ton/birim alanlık fors ve büyük ihtimal daha bile üstü (Enma ile)
Dayanıklılık: 45– 180+ ton. Nitekim onlarca tonluk fors.
Kondisyon: Şinobi Tanrısı olarak adlandırılmasına sebep olabilecek kadar çok jutsuyu sıkıntı çekmeden sergileyebilecek kadar yüksek kondisyon.
Seyahat Hızı: Mach51 –> Mach240+ –> mach660+-> Mach5000+  büyük ihtimal daha üstü
Reaksiyon Hızı: Mach65 –> Mach240 –>Mach630 + -> Mach5000+ büyük ihtimal daha da üstü
Saldırı/Yıkım Potansiyeli: Klonlar ile yapılabilecek daha devasa 5 element atakları, Enma ile hemen her şeyi kesebilmesi ve enmanın boyunun onlarca ve hatta belki yüzlerce metre uzayabiliyor olması, Konohadaki pek çok yıkıcı tekniği kullanabilecek olması. Devasa Shurikenlere raiton ya da fuuton çakrası ekleyerek onları çoğaltarak yapabileceği olası saldırılar ile  ile en az Dağ-Ada Seviyesi.

Genel Becerileri:

Zeka: Usta Taktisyen, Tecrübeli Savaşçı, Profesör, Seçkin Stratejist, Akademik Birikim, Lider, Yönetici, Eğitici
Kondisyon: Süper-İnsan
Becerileri: Jutsular üzerine akademik çalışmalar, Askeriye, Eğitim, Bürokrasi alanlarında öncü isim, Analitik Durum ve Teknik Çözümleme
Sezgileri: Süper-İnsan , koklama ve sensör çakrası ile bakmadan görebilir.
Eğitimi: 1. ve 2. Hokage olan Senju Kardeşlerden eğitim almış. 3 büyük savaş görmüş. Çağının dahisi olarak anılmış eğitim seviyesi çok yüksek.
Çok yönlülük Seviyesi: Naruto evreni gibi karakterlerin daha tabandan itibaren pek çok yetenek ile bezeli olduğu bir seride en çok yönlü normal ninjalardan biri olması öyleki sırf genjutsu alanında bir tekniği olduğu iddia edilen Profesör ve Ninja Tanrısı unvanlarını aynı anda sırtlamış bir isim.
Bu detaylı ve uzun soluklu incelemenin ve yazının sonuna geldik.  Sabredip okuyanlara teşekkür ederim, sabredip okuyup sonra da lütfedip yorum ve beğeni atanlara ise şimdiden minnettarım. Umarım beğenirsiniz.

Konu bitmiştir. Dağılabilirsiniz !

Kaynaklar: Narutowikia,  Naruto Databook Metinleri, Narutobase,comicvine,narutoforums ve reddit.com’a ait bazı respect thread örnekleri, Naruto Manga ve Animesi.

Derleyen, İnceleyen ve Gösterimleri Bir Araya Getiren: Utkan Aktaş

Utkan Aktaş Yazar:

2 Temmuz 1987 doğumlu olan Utkan genç görünümlü bir ihtiyar olarak iki üniversitede bulamadığı aidiyet ve de yaratıcılık hissini dans, yazarlık, kurgu gibi pek çok diğer sanatsal uğraşıda buldu. Şimdilerde ise Kahraman Baykuş olgusunun kurucularından ve de yazarlarından biri olmaktan son derece memnun bir adam olarak tanınmakta ...

6 Yorum

 1. 15 Eylül 2019
  Yanıtla

  Öncelikle çok güzel bir yazı olmuş hem kendi fikrine yer vermişsin hemde kaynak kullanarak harika bir iş ortaya koymuşsun elerine sağlık.
  Bence bu güzel yazıda 2 ufak hata var , bunlar.
  1. Çakra seviyesini seri de sürekli tüm teknikleri biliyor ama çakrası az olduğu için kullanamıyor diye bahsedilen birine ( kakashi ) göre kıyaslamam iyi olmamış.
  2. Kuchiyose No Jutsu ile büyük yaratın çağırmayı Hiruzenin bulduğunu yada geliştirdiğini ve benzerini yazmışsın ama onun zamanında da başka çağıranlar vardı Hanzo nun sememderi yada Gengetsu hozuki nin midyesi gibi. Bence bu kısım ile ilgili verdiğin bilgi biraz hatalı.
  Yinede dediğim gibi güzel bir yazı olmuş.

  • 21 Eylül 2019
   Yanıtla

   Güzel yorumlarınız için çok teşekkürler.

   Değindiğiniz noktalara gelirsek;

   1.si Kakashi asla tüm teknikleri biliyor denilmedi 1000 teknik biliyor denildi bunların çoğu da öğrenme değil kopyalama yoluyla direkt kendi hafızasına geçen şeyler. Ayrıca Kakashi örneğinin sebebi şuydu. Kagelik görmüş, kage adaylığı yaşamış, köyün en kalifiyeli jonini bile 69 yaş Hiruzen’in kalibresinde değil çakra ve fiziksel olarak. Bunun altını çizdik orada.

   2.si Hanzo zaten Hiruzen’in döneminden. Hanzo, Sanninler ile karşılaştığında Sanninler zaten hali hazırda kuchiyose çağırabiliyorlardı. Ayrıca ben kuchiyose no jutsuyu ya da kuchiyose ile büyük yaratık çağırmayı Hiruzen buldu demedim. 5 element mührü ile bunu yapmayı belki o akıl etmiş olabilir. İkisi farklı. Yani Killer Bee’nin omzundaki mühür de bijuu mühürü, Gaara’nın alnındaki de , Naruto’nun karnındaki de aynı işlev fakat farklı mühürler. Onun gibi düşündüm. Ve yazıda da bunun resmi bir gerçek olmadığı bir fikir olduğunu belirtmiştim.

   Gengetsu kısmında ise şimdilik o fikri bozan tek kişi gibi 😀

  • 21 Eylül 2019
   Yanıtla

   Bir şey daha eklemek isterim. Hiruzen bulmuş olabilir derken de bunu Konoha içinde düşünmüştüm zaten. Onun ekolünden bahsediyorum siz de dikkat ettiyseniz.

 2. Kiriku13
  8 Aralık 2020
  Yanıtla

  Yamamato ile beraber animelerdeki en sevdiğim güçlü ihtiyar olur kendileri. Yazı harika olmuş.

 3. Orhun
  28 Mart 2022
  Yanıtla

  Ben yaşlı halini Minato’nun gerisine koyarım ama Tobirama bence abartılan bir karakter. Hiruzen ondan güçlüdür diye düşünüyorum. Burada değişmeyecek tek gerçek Hashirama’nın zirvede olması. Adam her konuda çok üstün ya abartılı derecede hatta. Güzel bir yazı olmuş teşekkürler.

  • 28 Mart 2022
   Yanıtla

   Çok teşekkürler yazıdaki pek çok imaj maalesef patlak halde ancak düzeltilecekler o zaman respect thread daha da iyi gözükecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir