Kimin Nesi: Taskmaster

KÜNYE:

Adı: Taskmaster

Gerçek İsmi: Anthony Masters

Yayımlayan: Marvel Comics

İlk Çıkışı: Mayıs 1980

Yaratıcıları: David Michelinie ve George Pérez

Tür: İnsan

Cinsiyet: Erkek

Boy: 188 cm

Kilo: 99.79 kg

Göz Rengi: Kahverengi

Saç/Kıl Rengi: Kahverengi

Bulunduğu Takımlar: Hydra, Thunderbolts, Cabal

Lakapları: Tasky, Barney Toastmaster, Tony Masters, Contingency T, Minister of Defense, Laughing Skull
İlk Göründüğü Sayı: The Avengers #195 – Assault On A Mind Cage!

“Bende bu … hafıza meselesi var. Herhangi birinin hareketini sadece görerek aklıma kazırım. Bu çok fazla veri demek. Sanırım benim beynim deki alandan fazlası. Ben de … bazı şeyleri unutuyorum. Savaşla ilgili olmayan, hayatta kalmakla ilgili olmayan şeyler. İnsanlar, yerler … Geçen hafta ne yaptığımı hatırlayamıyorum. Pazartesi günü muhtemelen bu konuşmayı hatırlamayacağım. Seninle dövüşmek istedim çünkü … Hareketlerini hatırlarsam seni hatırlayabilirim diye düşündüm.”
-Kızı Finesse ile konuşurken.


Köken Hikayesi:

Tony Masters, kısa bir gözlem yoluyla başkalarının hareketlerini kopyalamasını sağlayan fotografik refleks yeteneğiyle birlikte doğdu. Televizyonda ve gerçek hayatta gördüğü hareketleri başarılı bir şekilde tekrarlıyor ve öğreniyordu.

Büyüdüğünde Tony bir ajan olmaya karar verdi ve S.H.I.E.L.D organizasyonuna katıldı. Tony bir görev esnasında göğsünden vurulmuş ve yavaş yavaş ölmekte olan yaşlı bir bilim adamı buldu. Bilim adamı ölmeden önce Tony’ye, fotografik refleksleri ile kazandığı yetenekleri geliştirmesini sağlayacak Süper-Asker Serumunun deneysel bir Nazi versiyonunu içeren bir şırınga verdi. Tony kendisine Nazi Süper-Asker Serumu enjekte ettikten sonra, başkalarını izleyerek kazandığı refleks, bilgiler ve anılarının kendi kişisel anılarının üzerine yazmasına neden olan bir güç kazandı. Tony yeteneğini çok daha ileri bir düzeye getirmeyi başarmıştı. Ancak sonuç olarak Tony, karısı ve ortağı olan Mercedes Masters’ı ve S.H.I.E.L.D. ile olan geçmişini unuttur. Mercesdes artık Taskmaster kimliğini alacak olan aşkı Tony’nin kontrolünü, yönetimini sağlamak ve bunu Shield’ın yararına kullanmaktan sorumlu hale gelmiştir. The Org kimliği ile Taskmaster’ı görevlere gönderen Mercesdes Tony’nin hafızasıyla istihbarat topluyor ve Taskmaster’ın raporlarını Shield’a iletiyor. Ve böylece Tony kötülerin yer altı dünyasında nihai bir çifte ajana dönüştü – kendi bile kim olduğunu bilmeyen.

Tony, Taskmaster’ın Akademisi olarak bilinen suçluları eğitmek için bir operasyon üssü kurmaya karar verdi. Ödeyebilecek herkesi eğitmeye başladı. Eğittiği ilk adamlardan biri, bir suç lordu ve aynı zamanda batı Meksika’daki Michoacán valisi olan Don of the Dead’di. Tony, Don ve adamlarıyla kaynaşabilmek için, Meksika Katolikliğin de simgesi olan Santa Muerte’ye saygı duruşu olarak kafatasından ilham alan bir maske taktı. Bu akademi Crossbones ve Spider-Woman olan Jessica Drew dahil pek çok ünlü kişiyi eğitti.


Becerileri ve Güçleri:

Yapay Olarak Geliştirilmiş Fizyoloji: Tony, başka birinin televizyonda izlediğini gördüğü diğer yetenekleri kopyalayabilme becerisiyle doğdu. Kendisine Süper Asker Serum’unun deneysel bir Nazi versiyonunu enjekte ettikten sonra, beyin kapasitesi anında bilgiyi emmeye başlayacak bir seviyeye çıktı. Serum ayrıca becerileri gözleme ve bellekte tutma alanında onu hiperbilişsel hale getirmek için beyin kimyasını değiştirdi Bu özel serum, Tony’nin kısa süreli belleğini bile güçlendiren, adrenal steroid kortizolün ayrıntılı bir modifikasyonuydu.

Fotoğrafik Refleksler: Tony’nin birincil olarak insanüstü gücü onun doğuştan gelen fotoğrafik refleksleridir. Ne kadar karmaşık olursa olsun, başka bir kişinin fiziksel hareketlerini izleyebilir ve herhangi bir uygulama veya eğitim olmadan bunları kopyalayabilir. Tony, herhangi bir fiziksel aktiviteyi bir başkası tarafından yalnızca bir kez yapıldığını gördükten sonra kopyalayabilir. Taskmaster bu yeteneği karmaşık jimnastik rutinlerinde ustalaşmak ve zor müzik parçalarını çalmak için bile kullanabilir. Bununla birlikte, genellikle bu yeteneği, dünyanın dört bir yanından kahramanların ve uzman dövüş sanatçılarının hem silahlı hem de silahsız savaş becerilerini kopyalamak için kullanmayı tercih ediyor. Bir rakiple karşı karşıya kaldığında, şimdiden sayısız dövüş sanatları çalışmıştır ve düşmanının saldırılarını neredeyse tahmin edebilir. Başkalarının ince kas hareketlerini o kadar kesin bir şekilde kopyalayabilir ki, bazen başka bir kişinin sesini kopyalayarak ses tanıma yazılımını kandıracak kadar kesin bir şekilde yapabilir.

Sınırlı İnsanüstü Hız: Tony, normal bir insan vücudunun iki katı hızda koşma ve hareket etme yeteneğine sahiptir. Dövüş sanatları filmlerini iki kat hızlı izledikten sonra, hamleleri iki kat hızda kısaca kopyalayıp bunun ona sınırlı bir insanüstü hız kazandırdığını keşfetti. Bununla birlikte, vücuduna geçici olarak fiziksel hasar verme riskine girmeden önce bu yükselmiş halini yalnızca dakikalar boyunca koruyabilir.

İnsanüstü Çeviklik: Fotografik refleksleri sayesinde Tony, Örümcek Adam ve Daredevil’in insanüstü çevikliğiyle karşılaştırılabilecek bir çevikliğe sahiptir.

İnsanüstü Refleksler: Tony’nin fotografik refleksleri nedeniyle, tepki hızı normal bir insandan iki kat daha fazladır. Ay Şövalyesi tarafından arkadan fırlatılan bir hilal bıçağını bakmadan yakaladı. Ayrıca bir zincirle kendisine gelen mermileri saptırmayı ve hatta kendisine atılan bir mermiyi yakalamayı başardı.

Fiziksel Hareket Tahmini: Tony usta bir poker sahtekarının el çabukluğu tekniklerini sadece izleyerek fark etme yeteneğine sahiptir. Rakibinin de hareketlerini kolayca tahmin edebilir. Rakip tahmin edilemez doğaçlama bir stile sahipse Taskmaster’ın bunu tahmin etmesi biraz daha zorlaşır.

Dövüş Sanatları Ustası: Taskmaster, Marvel Evrenindeki en zorlu silahlı ve silahsız savaşçılardan biri dendiğinde kolayca akla gelir. Modern ve tarihi stiller, boks, güreş, kılıç ustalığı, okçuluk, nişancılık, hokkabazlık, jimnastik, hava akrobasi ve el çabukluğu dahil olmak üzere tüm dövüş sanatlarında gerçekten ustalaştı. Taskmaster; Ant-Man, Black Crow, Black Knight, Black Widow, Blazing Skull, Boomerang, Bushwacker, Black Panther, Captain America, Cat, Constrictor, Daredevil, Deadpool, The Destroyer, Elektra, Falcon, Hawkeye, Iron Fist, Iron Man, Moon Knight, Nomad, Oddball, Punisher, Silver Samurai, Redshirt, Solo, Spider-Man, Swordsman, Tigra, Tombstone, Tumbler, US Agent, Warbird, Wolverine, Zaran ve diğerleri olmak üzere pek çoğunu kopyalamıştır. Asgard Kuşatması sırasında, Taskmaster’ın savaş becerilerinin o kadar gelişmiş olduğu gösterildi ki, iki Asgardlı savaşçıyı hem silahlı hem de silahsız dövüşte alt ederek kolayca yendi.

Taktik Dehası: Tony usta bir stratejist ve taktikçidir (özellikle Iron Man ile savaşta ve Asgard Kuşatması sırasında her iki Kaptan Amerika’ya karşı kolayca mücadelesinde görülmüştür).

Silah Ustalığı: Güçleri ve farklı insanların dövüş tarzlarını kullanması nedeniyle Tony, Black Knight, Silver Samurai, Captain America ve Daredevil gibi belirli silahta ustalaşmış kişilerin yeteneklerini almıştır.

Usta Nişancı: Tony, uzaktaki nesneleri vurma alanında çok ileridedir. Hawkeye, Punisher ve Bullseye’ın nişan yeteneklerine sahiptir. Tony ayrıca kendi kendine nişan alma becerilerine sahip, bu da onu ateşli silahlar, okçuluk ve fırlatma silahları konusunda son derece yetenekli ve hakim yapıyor.

Usta Suikastçı: Tony, usta bir suikastçıdır. Captain America, Tony’nin yaşayan en tehlikeli adamlardan biri olarak görüldüğünü belirtti.

Meditasyon: Tony, Tibet’te nefesini ve kalp atışını yavaşlatmasına ve uzun süre hava olmadan hayatta kalmasına izin veren meditasyon tekniklerini öğrendi, bu aynı zamanda deneyimsiz göze ölü olarak görünebileceği anlamına da geliyor.


Derleyen: Tarık Berk Gündüz

Kaynaklar: Marvel Wikia, Comicvine, Reddit, Marvel comic yayınları


Tüm Hakları www.kahramanbaykus.com ve hazırlayan:Tarık Berk Gündüz’de saklıdır. Site ve yazar adı belirtilmeden ya da orijinal sayfanın linki verilmeden içeriği paylaşanlara hukuki yaptırım uygulanacaktır.

Ascalon Yazar:

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir